• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרהורים על תיאוריית השוק היעיל, בעקבות הרפורמה המשפטית.

rafi 123

משתמש רגיל
דירוג
72
היי,
‏קראתי הרבה על תיאוריית השוק היעיל בהשקעות, ובפרט כאן בפורום, ואכן אני מחזיק תיק השקעות סולידי על בסיס התיאוריה הנ''ל, ושאר הקווים המנחים של הסולידית,
‏לאחרונה אני מהרהר הרבה על נכונות התיאורייה, בפרט ביחס למשברים ונפילות חדות ופתאומיות.
‏הרי ברור לכאורה(?) שנפילה חדה משקפת בד''כ בהלה עדרית, ולא הרבה פרטים שישבו/חשבו/התעמקו וכו'
‏ואם אני משקיע סולידי לטווח ארוך, האם אין הגיון לנצל את הנפילות הללו ולהכניס סכום גדול, (ע''י איזהו מיצוע מוסכם, כי תכלס' אני לא יכול לדעת עד כמה ומתי השוק יירד)
‏עד כאן באופן כללי,
‏לאחרונה ממש אני מתחבט ביחס לאפשרות של ירידה חדה בשוק הישראלי בעקבות הרפורמה,
‏גם אם נאמר שבכל ירידה באופן כללי יש מקום לתאוריית השוק היעיל, כיון שסה''כ יש כאן המוני מוכרים וקונים שחושבים שהמצב הכלכלי/גיאו פוליטי או מה שזה לא יהיה הוא אכן סיבה כלכלית טובה לברוח, וכיון שאין לי ידע שאין להם, או יכולת ניתוח יוצאת דופן, אין לי סיבה לנהוג אחרת ולהוציא את התיק שלי מאיזון,
‏כאן ספציפית, לו יצוייר שאכן תהיה ירידה חדה מאוד, הרי הוויכוח בסופו של דבר הוא לא כ ל כ ל י במהותו, אלא ע ר כ י. ואם המוני משקיעים יחליטו למכור את אחזקותיהם, זה כי הם סבורים ערכית ומצפונית שהרפורמה היא נגד הדמוקרטיה, וכנגד ערכי השווין והחירות וכו', ובטוחים שעל ידה המדינה תגיע למצב שלא שווה להחזיק חברות שפועלות בה,
‏ומכיון שבתחזית או בחירה ערכית, יש מקום לכל אחד לחשוב ולסבור אחרת, ולא שייך (לדעתי כרגע, אשמח לשמוע דעות אחרות) לומר שמכיון שהמוני אנשים כבר חשבו וגיבשו לעצמם את דעותיהם,
ממילא אין שום ערך לדעה שלי, כי אם ככה, אף אחד מאיתנו לא היה הולך לבחירות, או למחאות, ובאופן כללי לא היה נוקט שום פעולה אקטיבית ,שיש בה בבחינת יציאה מממוצע מגוון הדעות,
‏ולכן- וכאן אני מסיים- אם הדעה שלי היא שונה, ולא חל עליה הכלל הנ''ל, ולצורך העניין, אני סבור שהרפורמה רק תיטיב את המצב במדינה, או לכל הפחות לא תרע אותו כלכלית, ההגיון אומר לנצל את הירידות ולקנות מניות במחיר שהוא בוודאות פחות ממחירם האמיתי,
‏(כמובן, שהשאלה חלה גם במקרה ההפוך, אם אין ירידה, ואני סבור ערכית ומצפונית, שהמהפכה היא רעה, והיא תחרב לנו את הדמוקרטיה, והמדינה תיהפך לדיקטטורה בעלת אופי דתי/משיחי עם אקלים מאוד גרוע להשקעות מכל סוג שהוא, למה לא לצאת מהממוצע (על השוק העולמי) ולמכור את אחזקותי פה, או אפילו לעשות עליהם שורט.)
‏אשמח לכל דעה או מחשבה בעניין.
‏תודה.

אתה שואל בעצם אם ניתן לתזמן את השוק על סמך מאורעות.
ובכן זה קשה, מחזיר אותך לשנת 2019-2020, האם ידעת שאנחנו בשיא השפל במגפת הקורנה?

הרי הוויכוח בסופו של דבר הוא לא כ ל כ ל י במהותו, אלא ע ר כ י.
זו טענה קצת מוזרה.
השוק הוא הממוצע בין אלה שחושבים שהכלכלה הולכת להינזק לאלה שחושבים שהיא דווקא תפרח.

קח לדוגמה שרשור שהיה לאחרונה על SVB.

השרשור התחיל בכך שהמנייה נפלה ב- 60%, ונשאל אם זו הזדמנות או שהמנייה תמשיך להתרסק.
בפועל המנייה נמחקה יום למחרת.

אז אתה רואה כאן שני דברים:
1. לא תמיד ירידות הן פוטנציאל לרווח
2. השוק ידע לחזות שהמנייה מסוכנת מאוד, אם כי לא היה בטוח שהיא תמחק.

במה המצב הזה שונה לדעתך ממצב השוק הישראלי לאחר הרפורמה?

במה המצב הזה שונה לדעתך ממצב השוק הישראלי לאחר הרפורמה?
הוא שונה, משום שבוויכוח על מניה כלשהי, הדיון הוא על הכדאיות הכלכלית שלה, על סמך דוחות ניתוחים שונים ואין ספור משתנים, ובזה באמת הגיוני שכיון שאין לי יכולת יוצאת דופן, אני מתכנס לממצוע שהסכימו עליו סך כל המשקיעים השונים.
ואילו פה אצלנו, הוויכוח בין מתנגדי הרפורמה לתומכיה, הוא לא האם היא תזיק לכלכה או לא, אלא האם הרפורמה היא נזק לדמוקרטיה או לזכויות אדם, או שהפוך והיא תיקון נצרך, והיא מחזקת את יסודות הדמוקרטיה,
שני הצדדים מסתכלים על אותה מציאות, ומפרשים אותה הפוך, משום שכל אחד, סל הערכים ואולי גם הזהות שלו בעיני עצמו (או כל סיבה נפשית אחרת) שונה מהשני.
והפעילות הכלכלית של שניהם, תהיה תוצאה מאותה החלטה ערכית.
גם הכלכלנים שמתנגדים או תומכים ברפורמה, לא מדברים מפוזיציה כלכלית אלא ערכית, ולראיה, כל הכלכלנים שטוענים שהרפורמה תזיק לכלכלה, הם נגד הרפורמה גם במישור הערכי/משפטי/מצפוני, ואלה שלהיפך- ההפך.
אדרבה, אם נמצא כלכלן או אנליטסט שיאמר -לדוגמא- שהוא נגד הרפומה אבל הוא לא חושב שהיא תזיק פה לכלכלה, או להיפך- כלכלם שיאמר שהוא בעד הרפורמה, אבל הוא אכן סבור שזה יזיק לכלכה, ואפילו ככה הוא חושב שזה מחיר שזה נדון לשלם, אזי יש מקום להתחשב בדעתם,
אבל כיון שזה לא המצב, (שוב, למיטב הבנתי, ייתכן שאני טועה), אין לדבריהם עמדה כלכלית בעיניי.
שוב, אם במישור הערכי יש ערך לדעה שלי, וזה הגיוני ולגיטימי להיות בטוח בה לחלוטין, ולחשוב שאכן זה הגיוני שאני צודק, והחצי מדינה טועים, למה שלא אממש אותה גם בפן הכלכלי?

אתה שואל בעצם אם ניתן לתזמן את השוק על סמך מאורעות.
ובכן זה קשה, מחזיר אותך לשנת 2019-2020, האם ידעת שאנחנו בשיא השפל במגפת הקורנה?
נכון מאוד, ולכן השאלה שלי היא בעיקר על המצב כיום, כפי שכתבתי, שלמיטב הבנתי יש לו מאפיינים יחודיים.

הוא שונה, משום שבוויכוח על מניה כלשהי, הדיון הוא על הכדאיות הכלכלית שלה, על סמך דוחות ניתוחים שונים ואין ספור משתנים, ובזה באמת הגיוני שכיון שאין לי יכולת יוצאת דופן, אני מתכנס לממצוע שהסכימו עליו סך כל המשקיעים השונים.
ואילו פה אצלנו, הוויכוח בין מתנגדי הרפורמה לתומכיה, הוא לא האם היא תזיק לכלכה או לא, אלא האם הרפורמה היא נזק לדמוקרטיה או לזכויות אדם, או שהפוך והיא תיקון נצרך, והיא מחזקת את יסודות הדמוקרטיה,
שני הצדדים מסתכלים על אותה מציאות, ומפרשים אותה הפוך, משום שכל אחד, סל הערכים ואולי גם הזהות שלו בעיני עצמו (או כל סיבה נפשית אחרת) שונה מהשני.
והפעילות הכלכלית של שניהם, תהיה תוצאה מאותה החלטה ערכית.
אתה יכול לחשוב על מדינה כסוג של מגה-עסק, או - כסוג של "קטגוריה" של עסקים (ואז השאלה האם הכסף שלך צריך להיות מושקע בה תקפה בדיוק כמו שהיא תקפה לגבי כל מדד, או כל מדינה, או כל חברה אחרת)

הויכוח הוא אכן גם לגבי הנזק לכלכלה - כשהקונצנזוס המוחלט (והתקדימי למדי) של הכלכלנים בארץ ובעולם הוא שהיא תזיק לכלכלה.

שליטה של ממשלה במערכת המשפט היא בוודאי לא "חיזוק יסודות", כפי שאמר נגיד בנק ישראל בעצמו ל-CNN (ואגב, אפילו אם זה לא היה נכון אובייקטיבית, וזה כן - זה בקלות יכולה להפוך לתפיסה השולטת ע"י משקיעים - בגלל התבטאויות כמו של הנגיד וכמו של אלפי מומחים אחרים שאמרו דברים דומים) או כפי שאמר ראש המחלקה הכלכלית בקהלת (!).

בסופו של דבר, מה יקרה כאן כלכלית פחות קשור לשאלה ה-"ערכית" ויותר קשור לשאלה המהותית : למי שייך הכסף שמושקע פה (זה שמושקע כרגע, וזה שכביכול היה מושקע בעתיד אבל עשוי שלא להיות מושקע ) וכיצד הוא ינהג בפועל לאור התפיסה הזו. משקיעים זרים ספציפית פחות מתעניינים בשאלה "האם ישמרו זכויות להט"ב?" - מדובר במשקיעים שאין להם בעיה גם לקנות מניות סיניות אם צריך - אלא - האם הממשלה עצמה יציבה, ניתנת לחיזוי, ותשמור על יציבות ועצמאות מוסדות כמו נגיד הבנק, בית המשפט, וכו' שהכרחיים לשמירה על ערך ההשקעה שלך בשוק הזה.
כמובן שהציבור עצמו (היצרני וכיו"ב) שיכול ועלול לעזוב מטעמים "ערכיים" (אך לא רק) ממילא יגרום נזק כלכלי בעזיבתו - אבל סביר להניח שזה יהיה פקטור משני יחסית (בטח בטווח הקצר) בהשוואה לעניין כספי המשקיעים.

אתה מפספס שהטענות של הכלכלנים (כנראה כי לא טרחת לקרוא אותן) לא מדברות על שום דבר שקשור לחירות או שוויון - אלא פשוט לעובדה שכשהממשלה שולטת בבתי המשפט היא למעשה יכולה להשחית את כל יתר הפקידות והדרג המקצועי (אגב, ביבי עצמו הסביר את זה - ב-"גלגול הקודם" שלו, לפני שהפך לפרוטו-דיקטטור, ואמר שזו הסיבה שבית המשפט העצמאי כל כך חשוב). ראה לדוגמא את הנסיונות של ביבי למנות עכשיו מקורב שלו - פעיל פוליטי כלשהי (חסר כל השכלה משמעותית בתחום) לראש הלמ"ס (!)

אני רק אזכיר בקצרה במי / מה מדובר:
ב-2008 הואשם בשבועת שקר וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לאחר שהציג תצהיר כוזב לוועדת המינויים בשירות הציבורי כי אין לו זיקה פוליטית לאף מפלגה, על אף שהיה פעיל ליכוד[4]. ב-2012 חתם על הסדר טיעון שבו הודה בעבירה של הפרת חובה חקוקה, מבלי שהורשע בביצועה. לפי ההסדר, נאסר עליו לכהן בשירות המדינה עד ליוני 2015.

את הבן אדם הזה הוא רצה למנות לראש הלמ"ס - אחד התפקידים הכלכליים הכי רגישים במדינה.
אתה באמת מנסה לטעון פה שהטענות של הכלכלנים קשורות לנושא ה-"ערכי"?

השתלטות על הלשכה לסטטיסטיקה זה אחד הטריקים הכי ישנים בספר של הדיקטטורים הפופוליסטיים בסגנון ארדואן וחבריו - הוא עצמו החליף איזה 7 ראשי לשכה לסטטיסטיקה - כדי שיוכל לצייר את המציאות הכלכלית השקרית שהייתה נחוצה לו כדי לשקר לציבור (ולעולם).

המהלך הזה סוכל ברגע שגרם לרעש תקשורתי, אבל אחרי כמה שבועות התחדשו נסיונות ההשתלטות.

אפשר לטעון שביבי לא טיפש ולכן יש אולי "סיבה אחרת" למה הוא נוקט בצעד כל כך אווילי של הרס-עצמי, אבל - גם במקרה ה-"טוב" הזה, זה לכל הפחות שם אותו בקטגוריה של מנהיג / ממשלה בלתי-צפוי, הפכפך - לא משהו שמשקיע רציני היה רוצה לראות.
וכמובן שתער אוקאם לא באמת מאפשר ממילא לקבל פרשנות כזו.

נערך לאחרונה ב:
אדרבה, אם נמצא כלכלן או אנליטסט שיאמר -לדוגמא- שהוא נגד הרפומה אבל הוא לא חושב שהיא תזיק פה לכלכלה, או להיפך- כלכלם שיאמר שהוא בעד הרפורמה, אבל הוא אכן סבור שזה יזיק לכלכה, ואפילו ככה הוא חושב שזה מחיר שזה נדון לשלם, אזי יש מקום להתחשב בדעתם,
אבל כיון שזה לא המצב, (שוב, למיטב הבנתי, ייתכן שאני טועה), אין לדבריהם עמדה כלכלית בעיניי.

לדעתי לא מאוד משנה מה אנשים אומרים, אלא מה שהם עושים.
קשה לי להאמין שתמצא כלכלן שהוא נגד הרפורמה (ערכית) אבל שם עכשיו את כל כספו על השוק הישראלי.

מכיוון שלשנינו אין דרך לפלח כלכלנים לפי הדעות שלהם/הפעולות שלהם בבורסה, אנחנו נאלץ להסתפק במבחן התוצאה.
במבחן הזה הרבה מאוד כסף יוצא עכשיו מהשוק הישראלי לשווקים אחרים.

אבל כן, אם אתה חושב שאנשים מתנהגים בצורה לא רציונלית כלכלית אז יש פה כסף על הרצפה עבורך.

ואולי הסיבתיות הפוכה?
כלכלנים שאין להם עמדה בשאלה המשפטית (למשל, כי הם לא גרים כאן או לא מרגישים שיש להם מספיק מידע כדי לשפוט ברמה המשפטית), אבל יש להם עמדה מקצועית לפיה מהפיכות כאלו פוגעות בכלכלה, ומאחר שהם לא רוצים שהכלכלה תפגע, הם נגד המהפיכה.

‏ולכן- וכאן אני מסיים- אם הדעה שלי היא שונה, ולא חל עליה הכלל הנ''ל, ולצורך העניין, אני סבור שהרפורמה רק תיטיב את המצב במדינה, או לכל הפחות לא תרע אותו כלכלית, ההגיון אומר לנצל את הירידות ולקנות מניות במחיר שהוא בוודאות פחות ממחירם האמיתי,
‏(כמובן, שהשאלה חלה גם במקרה ההפוך, אם אין ירידה, ואני סבור ערכית ומצפונית, שהמהפכה היא רעה, והיא תחרב לנו את הדמוקרטיה, והמדינה תיהפך לדיקטטורה בעלת אופי דתי/משיחי עם אקלים מאוד גרוע להשקעות מכל סוג שהוא, למה לא לצאת מהממוצע (על השוק העולמי) ולמכור את אחזקותי פה, או אפילו לעשות עליהם שורט.)
זה לא עניין ערכי מצפוני, זה עניין של הערכת יציבות מול סיכונים.
תנודות שאין מאחוריהן סיבה אמיתית יתאזנו כי כשמשקיע כמו באפט מזהה שהשווי האמיתי של חברה גבוה מהערך בו היא נסחרת - הוא קונה אותה, יוצר ביקוש וערך המניות עולה.
באופן דומה, כל אחד פועל לפי הניתוח שלו - האם הוא רואה כאן סיכון או סיכוי.
אם אתה סבור שהרפורמה רק תיטיב את המצב המדינה - זה זמן טוב לנצל את הירידות
אם אתה סבור ההפך זה זמן לגדר סיכונים.

מכיוון שזה נראה לי מתאים לנושא הפוסט - מה דעתכם על אג"ח ישראלי בינוני-ארוך, בראייה של 30 שנים קדימה?

האם הטענה של הסולידית, שאג"ח ישראלי יחסית יציב (או משהו בסגנון הזה) ושיש לישראל היסטוריה מכובדת של החזר חוב - בעינה עומדת לאור מצב הייטק, מצב הפוליטיקה, ומצב הנדל"ן בארץ?

נערך לאחרונה ב:
ואולי הסיבתיות הפוכה?
כלכלנים שאין להם עמדה בשאלה המשפטית (למשל, כי הם לא גרים כאן או לא מרגישים שיש להם מספיק מידע כדי לשפוט ברמה המשפטית), אבל יש להם עמדה מקצועית לפיה מהפיכות כאלו פוגעות בכלכלה, ומאחר שהם לא רוצים שהכלכלה תפגע, הם נגד המהפיכה.
זה היה הגיוני בהחלט, לו אכן היינו רואים-כפי שציינתי- חוסר הלימה בין הדעות הכלכליות שלהם לבין הדעה הפוליטית/ערכית שלהם,
נניח הם היו מסבירים למה הם חושבים שמבחינה חוקתית וכו' הרפורמה חשובה, אבל יהיו לה מחירים כלכליים, או לחילופין הפוך, הם היו מסבירים שהרפורמה רעה, אבל יש אפיק השקעה גם בדיקטטורה- סין למשל.
אבל מכיון ש -למיטב הערכתי- כמעט כל הכלכלנים (על כל פנים אלו שיצא לי לשמוע/לקרוא, כולל כאן בפורום) שיש להם דעה כלכלית נגד הרפורמה, יש להם גם דעה פוליטית נגדה, וכמובן שאלה להיפך- להיפך, שוב יש כאן הסתברות סטטיסית שזה לא במקרה, והאחד נובע מהשני, (בדיוק כמו שבודקים שסיגריות גורמות למחלות למשל, ההוכחה היא ע''י הסתברות סטטיסטית, ואת ההקשר עושים אח''כ), והרבה יותר הגיוני שהדעה הכלכלית נובעת מזו הפוליטית ולא להיפך, זאת אומרת, הדעה הסובייקטיבית גורמת לדעה הכביכול אובייקטיבית.)

זה היה הגיוני בהחלט, לו אכן היינו רואים-כפי שציינתי- חוסר הלימה בין הדעות הכלכליות שלהם לבין הדעה הפוליטית/ערכית שלהם,
נניח הם היו מסבירים למה הם חושבים שמבחינה חוקתית וכו' הרפורמה חשובה, אבל יהיו לה מחירים כלכליים, או לחילופין הפוך, הם היו מסבירים שהרפורמה רעה, אבל יש אפיק השקעה גם בדיקטטורה- סין למשל.
אבל מכיון ש -למיטב הערכתי- כמעט כל הכלכלנים (על כל פנים אלו שיצא לי לשמוע/לקרוא, כולל כאן בפורום) שיש להם דעה כלכלית נגד הרפורמה, יש להם גם דעה פוליטית נגדה, וכמובן שאלה להיפך- להיפך, שוב יש כאן הסתברות סטטיסית שזה לא במקרה, והאחד נובע מהשני, (בדיוק כמו שבודקים שסיגריות גורמות למחלות למשל, ההוכחה היא ע''י הסתברות סטטיסטית, ואת ההקשר עושים אח''כ), והרבה יותר הגיוני שהדעה הכלכלית נובעת מזו הפוליטית ולא להיפך, זאת אומרת, הדעה הסובייקטיבית גורמת לדעה הכביכול אובייקטיבית.)
לא הבנתי את הטענה שלך.
יש סוג אחד של כלכלנים שמזהירים מפני פגיעה כלכלית בלי שידועה עמדתם הערכית. למשל, היועץ הכלכלי הבכיר של הממשלה, הנגיד ירון. וזו גם עמדתם של שני קודמיו. אם צריך לנחש, אז הם כנראה לא אנשי שמאל, כי עובדה שביבי מינה אותם.
לגבי אחרים, למה לא הגיוני שהעמדה המקצועית נטולת פניות? כולם מפוזיציה וכבר אין אנשי מקצוע?
בכל מקרה, מספר הכלכלנים שחושב שהמהפיכה טובה לכלכלה הוא זעום ולא זכור לי שיש ביניהם אפילו אחד שעוסק בכלכלה פוליטית/ מקרו / בנקים מרכזיים וכד'.

קשה לי להאמין שתמצא כלכלן שהוא נגד הרפורמה (ערכית) אבל שם עכשיו את כל כספו על השוק הישראלי.
ברור, וזו רק הוכחה למה שאני טוען, שמכיון שהוא נגד הרפורמה ערכית ופוליטית, ממילא הוא בטוח שגם כלכלית לא שווה להשקיע פה,
ושוב מוכרח שהגעה שלו לא כלכלית-אובייקטיבית במהותה, אלא פוליטת-ערכית.
וממילא להיות כלכלן לא האמורה להיות שום ערך בעיניי או בעיני אי מי.
בדיוק כמו שאם נמצא כלכלן ימני, נניח חוקר מפורום קוהלת, נסכים שנינו שאין לדעה הכלכלית שלו שום ערך.
במבחן הזה הרבה מאוד כסף יוצא עכשיו מהשוק הישראלי לשווקים אחרים.
שוב, אלה שפוליטית נגד הרפורמה, ואלה שמשאירים, הם אלה שפוליטת בעד הרפורמה, וממילא אין ערך לא לדעתם ולא לדעתם.
(תסכים איתי שאפשר לצפות מראש שאלה שהשיוך הפוליטי שלהם הוא יותר שמאלה, הם אלה שמוציאים, ואם אפשר לצפות כזה דבר, אין ערך כלכלי לפעולה שלהם.)
אבל כן, אם אתה חושב שאנשים מתנהגים בצורה לא רציונלית כלכלית אז יש פה כסף על הרצפה עבורך
כסף על הריצפה אין כאן, כי בינתים הבורסה לא ירדה מי יודע מה,

בדיוק כמו שאם נמצא כלכלן ימני, נניח חוקר מפורום קוהלת, נסכים שנינו שאין לדעה הכלכלית שלו שום ערך.
גם הוא נגד המהפיכה, משיקולים כלכליים ואני ממש לא מסכים שלדעתו אין ערך.

יש סוג אחד של כלכלנים שמזהירים מפני פגיעה כלכלית בלי שידועה עמדתם הערכית. למשל, היועץ הכלכלי הבכיר של הממשלה, הנגיד ירון. וזו גם עמדתם של שני קודמיו.
לגבי אחרים, למה לא הגיוני שהעמדה המקצועית נטולת פניות? כולם מפוזיציה וכבר אין אנשי מקצוע?
האם אתה חושב שאם נשים קלפי הם יצביעו לצד מסויים במפה הפוליטית?
אם הדעה שלהם היתה כלכלית נטו, היה מאוד הגיוני שזה ישתקף בדעתם, למשל שזה לא יניע אותם לצאת כנגד הרפורמה, כי אם היא חשובה וטובה, יש הגיון להקריב נוחות כלכלית זמנית בשביל ערכים,
מאמין ששנינו נסכים, שאם יימצא פתרון בר קיימא להקמת מדינה פלסטינית ,שתהיה בטוחה ודמוקרטית, והמחיר שיהיה עלינו לשלם יהיה נניח אזרוח של כמות מסויימת של פלסיטינים, (ע''י חילופי שטחים או כל דבר אחר), הגיוני לרצות כזה דבר, אפילו שיש לו מחיר כלכלי מיידי, בצירוף אוכלוסיה שפחות מכניסה למדינה, והיא נטל כלכלי.
ואותו הדבר היה אפשר לסבור ביחס לרפורמה.
מכך שאני לא שומע דעה מורכבת כזו על הרפורמה, אני מסיק שהיא אינה, אדרבה, אשמח אם תוכל להפנות אותי לדעה כזו.

גם הוא נגד המהפיכה, משיקולים כלכליים
כנראה שלא קראת טוב את הכתבה, הוא כותב במפורש שהוא נגד הרפרומה משיקולים ערכיים גם כן, אני מצטט:
''הרפורמה המוצעת מעניקה כוח כמעט בלתי מוגבל לקואליציה. הרפורמה המקודמת כעת מעלה אצלי את החשש שקואליציה כלשהי, בהווה או בעתיד, תכרסם באופן משמעותי בעקרונות הדמוקרטיה הייצוגית. כאשר אין הפרדת רשויות, ובידי הקואליציה ניתן כוח כמעט בלתי מוגבל, סביר להניח שהיא תרצה להשתמש בכוח זה על-מנת להגדיל את הסיכויים לשרידותה הפוליטית".
אתה רואה פה דעה כלכלית אובייקיטיבית? אני לא. שוב זו דעה לגיטימית, אבל היא לא כלכלית.
אני מצטט עוד:
אם הרפורמה תסלול את הדרך לפגיעה קשה בדמוקרטיה הליברלית, תהיה בטווח הבינוני גם פגיעה קשה בכלכלה.
שוב, הדעה הכלכלית שלו, היא כ ת ו צ א ה ממה שהוא חושב מבחינה פוליטית /ערכית,
זה רק מחזק את מה שאני טוען,
ותודה על ההפניה.

אם הדעה שלהם היתה כלכלית נטו, היה מאוד הגיוני שזה ישתקף בדעתם, למשל שזה לא יניע אותם לצאת כנגד הרפורמה, כי אם היא חשובה וטובה, יש הגיון להקריב נוחות כלכלית זמנית בשביל ערכים,
הם כלכלנים. למה שידברו על הקרבה של נוחות "זמנית" לטובת ערכים כלשהם? הערכים שלהם לא מעניינים ובכל מקרה, מדברים על פגיעה קשה וקבועה וממש לא זמנית.
והבאתי את הדוגמה של הנגיד. תפקידו אינו להכנס למדמנה הפוליטית, אלא להתריע מפני צעדים שיחריבו את הכלכלה וכך הוא עושה.
אגב, פרופסור סאמרס שהוא כלכלן ופוליטיקאי תומך ברפורמה משפטית וטוען שזו המוצעת תפגע קשות בכלכלת ישראל.

נערך לאחרונה ב:
האם אתה חושב שאם נשים קלפי הם יצביעו לצד מסויים במפה הפוליטית?
מה שהנגיד עושה לא נקרא "לצאת נגד הרפורמה" . הוא מתאר הערכה של תוצאות עתידיות. זה גם לא בסמכותו או אחריותו להחליט האם כדאי להקריב בשביל הרפורמה , והוא לא נמצא בתקפידו כדי להביע דעה פוליטית

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
Y הרהורים על TIPS שוק ההון 39
P הרהורים על ההווה ועל העתיד - ומה אני עושה הלאה מכאן. יומני מסע אישיים 144
ע הרהורים על מדדים ותשואות שוק ההון 7
ayeletavr מכשולים בדרך לעצמאות כלכלית - הרהורים פילוסופיים לקראת שבת יומני מסע אישיים 178
ל הרהורים על CAGR ומשיכת סכום כל שנה מהתיק שוק ההון 45
I לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך" שוק ההון 88
D תיאוריית "השוק היעיל" שוק ההון 4
NightStyle רווח מרנדומליות - תיאוריית קלאוד שאנון שוק ההון 14
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
מנימליסט תזמון השוק ? קווים לדמותה שוק ההון 14
א האקסיומה של לא ניתן להכות את השוק - תופסת גם לאגח? פוסטים מאיכות נמוכה 7
M מה יכול להביא את השוק ל0? שוק ההון 29
Y "ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי" שוק ההון 39
ר מצב השוק לקראת 2023 שוק ההון 30
ל קרן אירית המחקה את השוק היפני פוסטים מאיכות נמוכה 2
רבי עקיבא לטווח הארוך השוק תמיד יעלה - האמנם? שוק ההון 6
ז תזמון השוק + מינוף (בפועל: הפקדה חודשית ורכישה בעזרת פקודת LIMIT, מינוף בIB) שוק ההון 10
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
I אם אי אפשר לתזמן את השוק איך מרקט מייקר עושים כסף? שוק ההון 11
C סנופי מעל המחיר השוק שוק ההון 1
משה קניית etf על השוק הרוסי שוק ההון 88
S תזמון השוק שוק ההון 17
Tsachi01 היוטיובר המפורסם קווין, טוען למניפולציה מכוונת של השוק על ידי קרנות גידור: אוף טופיק 50
T בכמה שמאי בנק מעריך מתחת למחיר השוק? נדל"ן 3
L השפעות עליות השילוח ובעיות האספקה והשפעתם על השוק שוק ההון 1
Y האם שוכר טוב שווה השכרה במתחת למחיר השוק? נדל"ן 68
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
Harvey מיסוי משקיעי נדל״ן בתל אביב כדי לצנן את השוק נדל"ן 55
R "להכות את השוק" מחפש מידע פוסטים מאיכות נמוכה 4
ש לתזמן את השוק? נדל"ן 23
שנקל לתזמן את השוק...ללא תלות בזמן? שוק ההון 29
ת Assets Allocation בהתאם לתמחור השוק שוק ההון 0
yossik השוק ב-16 במרץ 2020 ושנה בדיוק לאחר מכן. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 40
benjamin האם הקורונה מהווה את הירידה של השוק שכולם דיברו עליה לפני? שוק ההון 2
unsullied השוק בשיא כל הזמנים! נתונים שוק ההון 8
נ אג"ח ממשלתיות- מה יהיו הביצועים בסביבות משתנות של השוק? שוק ההון 32
Liron2035 האם הסולידית משנה כיוון? (או נתינת משקלים שונים מהחלוקה הטבעית של השוק) שוק ההון 7
Y היפותזת השוק היעיל והקורונה: תוחלת נגד שונות שוק ההון 22
R קושי במציאת עבודה? השוק משתנה? התפתחות אישית 22
A השקעה במוצרים בעל ערך ממשי כהגנה מנפילות של השוק שוק ההון 8
נ קרן סל למעקב מיטבי אחרי השוק הסיני שוק ההון 14
NightStyle הקצאת נכסים, ניסיון הכאת השוק? חלק 2 שוק ההון 2
Liron2035 טוב זה כבר מסקרן: שגיאת חישוב, השוק עלה. הבורסה נסגרה ונמצאה השגיאה..מה יקרה ביום שני? שוק ההון 22
Wonko האם השוק אי-רציונאלי? שוק ההון 15
G האם יש תעודה ממונפת שמחקה את כל השוק העולמי ? שוק ההון 6
amit דוגמא מהחיים ,כמה קשה לתזמן את השוק שוק ההון 14
liranviper מדוע כשתחזית השוק מתממשת, מקבלים תשואה ממוצעת? שוק ההון 20
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29

נושאים דומים

Back
למעלה