• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הצמדה של ההוצאות בפרישה לצמיחה הכלכלית

Waler

משתמש רגיל
דירוג
1,374
פרישה מוקדמת אומרת שאנחנו נסמכים על התיק שלנו לתקופה מאוד ארוכה.
אם לפורש ה״רגיל״ מספיק להצמיד את ההוצאה החודשית שלו למדד ולשמר את רמת החיים שלו לעשרים-שלושים שנים עד המוות, לאנשים שפורשים היום בגיל 30 צפויים בקלות 50 שנים של משיכה מהתיק. הגיוני לשאול ״האם הצמידה למדד זה מספיק במצב הזה?״ - החיים היום מאוד שונים מהחיים בתחילת שנות ה-70. ובאופן אישי, הייתי בהחלט מעדיף לעבוד עוד קצת מאשר לחיות היום את החיים של המקביל הסולידי שלי משנת 1971.
זה אומר שלהצמיד את המשיכה יכול לפספס משהו - namely לפספס צמיחה.
עכשיו, יש כל מיני דרכים להצמיד את ההוצאות שלנו לצמיחה. אנחנו יכולים להצמיד ל-GDP, אנחנו יכולים להצמיד למשכורות, אבל באופן אישי אני מסתכל כרגע על הצמדה ל״צמיחה בהכנסות לנפש״.

למה הכנסות לנפש?
קודם כל, זה להצמיד רק למדד אחד. במקום לתאם לאינפלציה ואז למדד ריאלי כלשהו של צמיחה - אני מצמיד למדד נומינלי שלאורך זמן אמור לשקף גם עליית מחירים.
שנית, הוא מתחשב בהכנסות שאינן ממשכורת - אם יש שינוי במקורות ההכנסה של משקי הבית הטיפוסי (קצבאות זקנה? הכנסה בסיסית?) זה יכול לשקף שינוי באיכות החיים הטיפוסית ולא להשתקף בהרבה מדדים אפשריים.

עכשיו צריך להניח משהו מאוד כבד על השולחן - להצמיד להכנסות לנפש זה קשה. לא מתמטית, המתמטיקה לא משתנה בכלל. זה קשה כי זה אומר שצריך הרבה יותר הון מושקע כדי להצליח לעשות את זה.
אני משתמש במספרים אמריקאיים כי זה מה שיש לי -
האינפלציה הממוצעת בארה״ב מאז 1880 היא 2.23%. הצמיחה הממוצעת בהכנסת משקי בית בארה״ב היא 5.39%. זה הבדל מאוד משמעותי.
אם התשואה הנומינלית הממוצעת של מניות היא 10%, תיאום לאינפלציה נותן לנו את התשואה הריאלית המוכרת של קצת יותר מ-7%. עם זה זה אנחנו נמשוך בערך 4% שנתי מהתיק שלנו, מרחק של 3 נקודות האחוז מהתשואה הממוצעת כדי להתגונן מסיכון רצף התשואות.
אבל לתאם לצמיחה הממוצעת בהכנסת משקי הבית משנה את התשואה הנומינלית הממוצעת של מניות מ-10% ל4.61% תשואה-מתאומת-הכנסות. זה מעט.
אני לא יודע אם זה נכון גם במצב הזה להוריד בערך 3 נקודות אחוז כדי להתגונן מסיכון רצף התשואות, אבל אם כן אנחנו מדברים על 1.61%. זה משנה את כלל ה-25 לכלל ה-62.

מה המשמעות של כל זה? האם אני חושב על זה נכון בכלל?
אין לי מושג. אבל הנה, אפשר לדבר על זה.

עריכה: מקורות, כי חשוב:
צמיחה ממוצעת בהכנסות משק בית אמריקאי: https://www.multpl.com/us-income-per-capita-growth
אינפלציה ממוצעת בארה״ב: https://www.multpl.com/inflation

אם לפורש ה״רגיל״ מספיק להצמיד את ההוצאה החודשית שלו למדד ולשמר את רמת החיים שלו
ב"לשמר" אתה מתכוון להעלות את רמת החיים שלך ביחס ישר לשאר האנשים במדינה שלך?
בהסתכלות אבסולוטית, כלל 4% משמר היטב את רמת החיים שלך.

ב"לשמר" אתה מתכוון להעלות את רמת החיים שלך ביחס ישר לשאר האנשים במדינה שלך?
לא, אני מתכוון לשמר את רמת החיים ביחס לשאר האנשים במדינה שלי. לצורך העניין, אם התקציב שלי זהה להכנסה החציונית במדינה, אז שיש זהה להכנסה החציונית במדינה גם ב-2060.

בהסתכלות אבסולוטית, כלל 4% משמר היטב את רמת החיים שלך.
לא, הוא לא, בגלל שהוא מתאם רק לאינפלציה ולא לצמיחה.

אני לא יודע אם זה נכון גם במצב הזה להוריד בערך 3 נקודות אחוז כדי להתגונן מסיכון רצף התשואות
אני לא חושב, ככל שאחוז המשיכה ההתחלתי נמוך יותר כך סיכון רצף התשואות יורד (העשור הראשון של המשיכות הוא קריטי).

לא, אני מתכוון לשמר את רמת החיים ביחס לשאר האנשים במדינה שלי. לצורך העניין, אם התקציב שלי זהה להכנסה החציונית במדינה, אז שיש זהה להכנסה החציונית במדינה גם ב-2060.

אם אתה מצמיד למדד ההכנסה לנפש (שהוא מטבעו ממוצע) אז אתה תשמור על ההכנסה הממוצעת (או על יחס קבוע ממנה, תלוי איפה התחלת) ולא על ההכנסה החציונית, שמטבעה אפשר להניח שהיא עולה לאט יותר מהממוצע. אולי באמת הגיוני יותר להצמיד להכנסה החציונית לנפש, ולא לממוצע שמושפע מאוד מהעשירים ביותר.

אני לא חושב, ככל שאחוז המשיכה ההתחלתי נמוך יותר כך סיכון רצף התשואות יורד (העשור הראשון של המשיכות הוא קריטי).
אבל נמוך זה ביחס לנקודת יחוס מסויימת. במקרה של כלל ה-4% הקלאסי זה ״תשואה ריאלית״. אבל אם נקודת היחוס שלנו נמוכה יותר, אז אחוז משיכה נמוך באותה הרבה הוא במקום זהה יחסית.

אם אתה מצמיד למדד ההכנסה לנפש (שהוא מטבעו ממוצע) אז אתה תשמור על ההכנסה הממוצעת (או על יחס קבוע ממנה, תלוי איפה התחלת) ולא על ההכנסה החציונית, שמטבעה אפשר להניח שהיא עולה לאט יותר מהממוצע. אולי באמת הגיוני יותר להצמיד להכנסה החציונית לנפש, ולא לממוצע שמושפע מאוד מהעשירים ביותר.
נקודה טובה ומעניינת.

לא, הוא לא, בגלל שהוא מתאם רק לאינפלציה ולא לצמיחה.
אני לא בטוח שאני מצליח לעקוב למה ההכנסה של אנשים אחרים במדינה רלוונטית עבורי?

הצמדה לאינפלציה מבטיחה לי שאם ההוצאות שלי היום הם X, אז ריאלית הם ישארו X גם עוד 30 שנה.
למה זה אמור לשנות לי אם בינתיים השכר החציוני במשק עלה מהר יותר מהאנפלציה?

אני לא בטוח שאני מצליח לעקוב למה ההכנסה של אנשים אחרים במדינה רלוונטית עבורי?

הצמדה לאינפלציה מבטיחה לי שאם ההוצאות שלי היום הם X, אז ריאלית הם ישארו X גם עוד 30 שנה.
למה זה אמור לשנות לי אם בינתיים השכר החציוני במשק עלה מהר יותר מהאנפלציה?
זו דרך לעקוב אחרי את סגנון/רמת/איכות החיים של התקופה.

אם לחזור להודעה המקורית שלי, החיים ב-1971 נראו אחרת לגמרי מאיך שנראים החיים היום. ואני אוהב את החיים היום הרבה יותר מלדמיין את עצמי חי היום חיים שדומים לאדם עם הוצאות מתחת לממוצע ב-1971. אני אוהב את המחשב המחובר לאינטרנט שלי, הסמאטרפון, והאפשרות לטוס חזרה לארץ לבקר כמה פעמים בשנה. אני מעריך שב-2071 אני אהנה מאוד מהשבב המוחי שלי, העוזרים הרובוטיים שלי, וטיפולי הארכת-החיים שלי. כל הדברים שלא יהיו לי אם אני אשמור על התאמה לאינפלציה של ההוצאות שלי היום.

אבל נמוך זה ביחס לנקודת יחוס מסויימת. במקרה של כלל ה-4% הקלאסי זה ״תשואה ריאלית״. אבל אם נקודת היחוס שלנו נמוכה יותר, אז אחוז משיכה נמוך באותה הרבה הוא במקום זהה יחסית.
לא בטוח שהבנתי.
בכל אופן תחשוב רגע על מישהו שמחליט לא להשקיע את הדיבידנדים של הסנופי.
ב-30 השנים האחרונות תשואת הדיבידנד הייתה סביב 2%, וצמיחת הדיבידנד הייתה 6% CAGR.
אתה טוען שמישהו כזה מסתכן במחיקת הקרן שלו?

זו דרך לעקוב אחרי את סגנון/רמת/איכות החיים של התקופה.

אם לחזור להודעה המקורית שלי, החיים ב-1971 נראו אחרת לגמרי מאיך שנראים החיים היום. ואני אוהב את החיים היום הרבה יותר מלדמיין את עצמי חי היום חיים שדומים לאדם עם הוצאות מתחת לממוצע ב-1971. אני אוהב את המחשב המחובר לאינטרנט שלי, הסמאטרפון, והאפשרות לטוס חזרה לארץ לבקר כמה פעמים בשנה. אני מעריך שב-2071 אני אהנה מאוד מהשבב המוחי שלי, העוזרים הרובוטיים שלי, וטיפולי הארכת-החיים שלי. כל הדברים שלא יהיו לי אם אני אשמור על התאמה לאינפלציה של ההוצאות שלי היום.
תלוי איך מודדים אינפלציה.
אם גם היום הוצאות התקשורת נמדדות בעלות של קו בזק, אתה צודק. אבל נדמה לי שסל התצרוכת עצמו מתעדכן.

תלוי איך מודדים אינפלציה.
אם גם היום הוצאות התקשורת נמדדות בעלות של קו בזק, אתה צודק. אבל נדמה לי שסל התצרוכת עצמו מתעדכן.
עד כמה שאני מבין, זה לא מתעדכן בצורה שמשקפת את סגנון החיים.
לצורך העניין, השכר הממוצע בישראל היה 850 ש״ח ב-1.1.1986. מדד המחירים עלה מאז ועד היום ב-602%. כלומר, בהתאמה למדד המחירים השכר הממוצע ב-1986 מקביל לשכר של 5100 ש״ח היום.
כלומר יכולת ההוצאה הממוצעת ב-1986 הייתה נמוכה משכר המינימום היום. זה הבדל מאוד משמעותי ברמת/סגנון החיים. וזה 35 שנה, לא 50 - כי אני עצלן מידי בשביל לעשות את ההמרה משקלים ישנים. :)

מקור לשכר ממוצע מבט״ל: https://www.btl.gov.il/Mediniyut/GeneralData/Documents/saharmemutza.xls
מקור למדד: http://www.bankrate.co.il/מחשבון-הצמדה-למדד

אחלה, אבל מה הקשר להכנסה החציונית?

חוץ מזה, מדד המחירים לצרכן מתעדכן בהתאם לתקופה, כך שתוכל כניראה להרשות לעצמך איזה עוזר רובוטי קטן וסולידי.

אחלה, אבל מה הקשר להכנסה החציונית?

חוץ מזה, מדד המחירים לצרכן מתעדכן בהתאם לתקופה, כך שתוכל כניראה להרשות לעצמך איזה עוזר רובוטי קטן וסולידי.
ראה בדיוק הודעה אחת מעליך :)

עד כמה שאני מבין, זה לא מתעדכן בצורה שמשקפת את סגנון החיים.
לצורך העניין, השכר הממוצע בישראל היה 850 ש״ח ב-1.1.1986. מדד המחירים עלה מאז ועד היום ב-602%. כלומר, בהתאמה למדד המחירים השכר הממוצע ב-1986 מקביל לשכר של 5100 ש״ח היום.
כלומר יכולת ההוצאה הממוצעת ב-1986 הייתה נמוכה משכר המינימום היום. זה הבדל מאוד משמעותי ברמת/סגנון החיים. וזה 35 שנה, לא 50 - כי אני עצלן מידי בשביל לעשות את ההמרה משקלים ישנים. :)

מקור לשכר ממוצע מבט״ל: https://www.btl.gov.il/Mediniyut/GeneralData/Documents/saharmemutza.xls
מקור למדד: http://www.bankrate.co.il/מחשבון-הצמדה-למדד
לא יודע עד כמה השכר הממוצע משקף כשמדברים על עשורים בהם חלו שינויים עצומים בחברה (למשל, כניסת עובדים רבים עם שכר נמוך). המדד ודאי מתעדכן אבל אולי לא מספיק מהר.

לא יודע עד כמה השכר הממוצע משקף כשמדברים על עשורים בהם חלו שינויים עצומים בחברה (למשל, כניסת עובדים רבים עם שכר נמוך). המדד ודאי מתעדכן אבל אולי לא מספיק מהר.
אפשר גם לנתח את זה מעקרונות ראשונים, בלי להשוות שכר. בממוצע, לאורך שנים, יש עלייה ריאלית בשכר (ממוצע, חציוני, you name it). זה אומר שאנשים מרוויחים יותר גם אחרי שמתחשבים באינפלציה. העליה הזו מיתרגמת לעליה ברמת החיים. העליה הזו ברמת החיים היא, בהגדרתה, מעל כל עליה שמחושבת באינפלציה. את העליה הזו מפספסים אם מתחשבים רק במדד.

אפשר גם לנתח את זה מעקרונות ראשונים, בלי להשוות שכר. בממוצע, לאורך שנים, יש עלייה ריאלית בשכר (ממוצע, חציוני, you name it). זה אומר שאנשים מרוויחים יותר גם אחרי שמתחשבים באינפלציה. העליה הזו מיתרגמת לעליה ברמת החיים. העליה הזו ברמת החיים היא, בהגדרתה, מעל כל עליה שמחושבת באינפלציה. את העליה הזו מפספסים אם מתחשבים רק במדד.
המדד אמור לשקף סל תצרוכת של משפחה ולכן לשקף גם עלייה ברמת חיים. אני יודע שבישראל וארהב יש טענות שהוא לא עושה זאת. לא יודע לגבי במדינה בה אתה חי.

המדד אמור לשקף סל תצרוכת של משפחה ולכן לשקף גם עלייה ברמת חיים. אני יודע שבישראל וארהב יש טענות שהוא לא עושה זאת. לא יודע לגבי במדינה בה אתה חי.
איך זה מתיישב עם העליה הריאלית בשכר?

איך זה מתיישב עם העליה הריאלית בשכר?
אני יודע שיש הרבה ויכוחים אם המדידה נכונה.
לאדם ספציפי, אם שכרו הריאלי עלה ואם האינפלציה מודדת נכון את סל התצרוכת שלו אז המשמעות היא שהוא חוסך יותר.

אני יודע שיש הרבה ויכוחים אם המדידה נכונה.
לאדם ספציפי, אם שכרו הריאלי עלה ואם האינפלציה מודדת נכון את סל התצרוכת שלו אז המשמעות היא שהוא חוסך יותר.
בהינתן שאנחנו לא רואים את שיעור החיסכון הממוצע עולה משמעותית לאורך 50 השנים האחרונות, אנחנו יודעים שזה לא מה שקורה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N הצמדה לדולר של קרנות כמו 1159235 שוק ההון 9
Fitch הלוואה של 30,000 ש"ח ללא ריבית וללא הצמדה - היכן? צרכנות פיננסית 19
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
R מס נוסף שהופיע בחשבון כתוצאה מהפרשי הצמדה משנה קודמת שוק ההון 6
G הצמדה לנדלן דרך שוק ההון שוק ההון 3
I רווח הון/הפסד הון - ישנה הצמדה ? שוק ההון 1
א הצמדה למדד תשומות הבניה לאחר קבלת הדירה נדל"ן 4
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
O הצמדה למחירי הנדלן למגורים שוק ההון 3
אגוז_קוקוס "סך הצמדה" בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D פיקדון או אג"ח - הצמדה למדד המחירים לצרכן שוק ההון 2
ש הצמדה סולידית ליורו שוק ההון 18
L מה מקובל היום בשוק בחוזי שכירות מבחינת הצמדה למדד המחירים לצרכן? נדל"ן 36
דו דו הצמדה למדד ביום פרסום המדד שוק ההון 5
M חישוב שער הצמדה למט"ח מיסים 2
ס הצמדה למדד בנייה 350k נדל"ן 24
S דרכי הצמדה לשער הדולר שוק ההון 6
P הצמדה/ריבית על חוב שתשלומו נדחה בגלל המקבל צרכנות פיננסית 8
א החזר מביטוח לאומי - הצמדה? צרכנות פיננסית 4
Dim הצמדה למדד/דולר שוק ההון 13
Y חישוב הצמדה בפיקדון שוק ההון 10
I ״עלייתה ונפילתה של תיאוריית העושר״ - עשור של תובנות על אורך החיים הסולידי יומני מסע אישיים 2
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
ק המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 27
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8

נושאים דומים

Back
למעלה