הצהרת הון באופן עצמאי - החלקים המתקילים

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1
היי,
אני ממלא הצהרת הון באופן עצמאי ויש כמה דברים שאני לא בטוח לגביהם, אשמח לקצת חוכמת המונים :)

1. יש לי דירה להשקעה - איך נכון לדווח על ההכנסה משכירות? (מצד שני - זה לא הון שברשותי, אלא זה רווח לאורך זמן, אולי זה בכלל לא רלוונטי להצהרת הון?)
2. יש לי מספר קופות חסכון שונות (פנסיה\השתלמויות\ביטוחים וכו) כולם אמורים להכנס תחת אותה קטגוריה בטופס, אבל אין שם מספיק שורות לכל מה שאני צריך למלא -
איך נהוג להוסיף דברים מעבר למקום בטופס? להדפיס עוד העתק של הטופס ולצרף? או שצריך לדחוס את הכל לאותו טופס?

תודה לכולם!

$Ron$

משתמש ותיק
דירוג
414
יש לי מספר קופות חסכון שונות (פנסיה\השתלמויות\ביטוחים וכו) כולם אמורים להכנס תחת אותה קטגוריה בטופס, אבל אין שם מספיק שורות לכל מה שאני צריך למלא -
איך נהוג להוסיף דברים מעבר למקום בטופס? להדפיס עוד העתק של הטופס ולצרף? או שצריך לדחוס את הכל לאותו טופס?
אצלי הרו"ח כתב "ראה נספח 1" וצירף נספח בשם קרנות השתלמות וקופות גמל עם פירוט של הקופות. בנוסף צירף אישור מס מהקופות.
אולי זה בכלל לא רלוונטי להצהרת הון
לדעתי לא רלוונטי.

לא המלצה, אני לא רואה חשבון!

paskar

משתמש בכיר
דירוג
868
אני לא סמכות מקצועית, אז קח בערבון מוגבל, אבל להבנתי:

1. זו הצהרת הון, לא הצהרת מקורות הכנסה. אז פשוט סכומים ונכסים קיימים, נכון לשנת הדיווח (כנראה סוף 2021?).

2. נספח, בנוסח חופשי. עם הפנייה אליו בטבלה בטופס הראשי.
מוזכר בדברי ההסבר (גרסה ישנה אבל אני מניח שזה נכון גם היום):

אולי נאמר גם משהו במדריך הכללי של מס הכנסה:

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1

Avi1001

משתמש ותיק
דירוג
68
מילאתי השנה לבד לאחר שמצאתי טעויות בהגשה קודמת של הרו"ח. לגבי קרנות פנסיה וכו' - צירפתי נספח ובו פירטתי את ההפקדות ובשורה המתאימה בטופס ציינתי הפנייה לנספח. שים לב - מדובר רק בהפקדות התגמולים שלך לא של תגמולי מעסיק פיצויים וכו', גם כאן רק בסכומי הקרן ללא הרווחים שצברו. אתה יכול למצוא את ההפקדות שלך בדיווחים השנתיים של קופות או שאתה יכול לקחת את זה מהדוח האחרון (או להוריד דוח יעודי מהאתר) שם בד"כ יש דוח מיועד להצהרת הון שמסכם את כל ההפקדות שלך מיום שהתחילו. במקרה שלי יש הצהרת הון קודמת ואני מעדיף לציין בשורה אחת בדוח את הסכום שדווח בהצהרה הקודמת (על זה כבר מס הכנסה לא יכול להתווכח איתך ולכן לא צריך אסמכתא) ומציין בנספח את תוספת ההפקדות לאורך השנים מאז ההצהרה האחרונה. מה שמעניין אותם זו רק הדלתא מאז הדוח האחרון.

נערך לאחרונה ב:

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1
איפה לדעתכם צריך להכניס השקעות בכל מיני קרנות\חברות ישראליות "אלטרנטיוביות" שהן לבנק או חברת ביטוח?
(למשל השקעה בהלוואות חברתיות, או קרן שמשקיע בנדלן בחול)?

לפי דברי ההסבר ישנו סעיף (מס 45) עבור "השקעות אחרות" תחת העסק, אבל אני מתכוון להשקעות פרטיות - שלא קשורות לעסק.

Avi1001

משתמש ותיק
דירוג
68
שורה 45 נועדה לפירוט השקעות בעסק בו נערך מאזן. זה לא חייב להיות עסק שלך אבל צריך להיות עסק שבו נערך מאזן. אם אתה לא מוצא שורה מתאימה תבחר שורה כלשהי שנראית לך קרובה ופשוט תתאר את מהות העסק ואת הסך המצרפי שהשקעת בו. באמת לא מעניין כל כך מס הכנסה בדיוק במה השקעת אלא שסך ההוצאות שלך משך השנים מאז הדוח הקודם + הוצאות המחיה (שהם מחשבים לפי טבלאות שלהם) לא יעלה על ההכנסות שדיווחת לאורך השנים, כלומר שלא העלמת מס (אני לא רו"ח וזו לא המלצה כמובן).

נערך לאחרונה ב:

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
16,913
היי,
אני ממלא הצהרת הון באופן עצמאי ויש כמה דברים שאני לא בטוח לגביהם, אשמח לקצת חוכמת המונים :)

1. יש לי דירה להשקעה - איך נכון לדווח על ההכנסה משכירות? (מצד שני - זה לא הון שברשותי, אלא זה רווח לאורך זמן, אולי זה בכלל לא רלוונטי להצהרת הון?)
2. יש לי מספר קופות חסכון שונות (פנסיה\השתלמויות\ביטוחים וכו) כולם אמורים להכנס תחת אותה קטגוריה בטופס, אבל אין שם מספיק שורות לכל מה שאני צריך למלא -

תודה לכולם!
והכי חשוב לא לשכוח בהצהרת הון (בפרט בראשונה) שום פריט. מעבר לכך שזו עבירה, כל השמטה כזו היא לרעת הנישום (קצת בניגוד לאינטואיציה).

משתמש 72

משתמש ותיק
דירוג
179
שורה 45 נועדה לפירוט השקעות בעסק בו נערך מאזן. זה לא חייב להיות עסק שלך אבל צריך להיות עסק שבו נערך מאזן

( אני לא רו"ח וזו לא המלצה כמובן).

אתה טועה, ומטעה.
למה לתת עצות בתחום עיסוקו של מישהו אחר? מילא היית מקבל את המידע מאיש מקצוע, והיית משתף את הידע.
אך את המסקנה הזו שזה לא חייב להיות עסק שלך, לא שמעת מאף איש מקצוע.

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
400
מילאתי השנה לבד לאחר שמצאתי טעויות בהגשה קודמת של הרו"ח. לגבי קרנות פנסיה וכו' - צירפתי נספח ובו פירטתי את ההפקדות ובשורה המתאימה בטופס ציינתי הפנייה לנספח. שים לב - מדובר רק בהפקדות התגמולים שלך לא של תגמולי מעסיק פיצויים וכו', גם כאן רק בסכומי הקרן ללא הרווחים שצברו. אתה יכול למצוא את ההפקדות שלך בדיווחים השנתיים של קופות או שאתה יכול לקחת את זה מהדוח האחרון (או להוריד דוח יעודי מהאתר) שם בד"כ יש דוח מיועד להצהרת הון שמסכם את כל ההפקדות שלך מיום שהתחילו. במקרה שלי יש הצהרת הון קודמת ואני מעדיף לציין בשורה אחת בדוח את הסכום שדווח בהצהרה הקודמת (על זה כבר מס הכנסה לא יכול להתווכח איתך ולכן לא צריך אסמכתא) ומציין בנספח את תוספת ההפקדות לאורך השנים מאז ההצהרה האחרונה. מה שמעניין אותם זו רק הדלתא מאז הדוח האחרון.
שים לב שאתה צריך להגיש לפי האישורים שאתה מקבל מהקופות, חיבור לבד של הסכומים לא קביל, כי יתכן וגם משכת חלק מהכספים שהופקדו.
רק אישור של הקופות לתאריך הצהרת ההון קביל

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1
שים לב שאתה צריך להגיש לפי האישורים שאתה מקבל מהקופות, חיבור לבד של הסכומים לא קביל, כי יתכן וגם משכת חלק מהכספים שהופקדו.
הוצאתי את כל המסמכים נכון ל31.12.21 מכל הקופות שלי
אבל מבחינת הפקדות רשום שם רק מה שהפקדתי השנה, אם אני מסתכל על דוחות קודמים - אז רואים את כל ההפקדות לכל שנה בנפרד, ואם עברתי מחברת אחת לאחרת - כל הסכום נחשב כהפקדה אחת
מכאן שנניח והפקדתי 100 ש"ח בחברה X , הרווח גדל עם הזמן ל200 ש"ח
לאחר מכן העברתי את הפנסיה שלי מחברה X לחברה Y
בדוח שהוציא מחברה Y יהיה כתוב שהפקדתי 200 שקל
האם אני צריך ללכת עכשיו אחורה עד היום שפתחתי את הפנסיה הראשונה שלי ולסכום מספרים?
או, שאם פשוט הצהיר על הסכום שכתוב לי בפנסיה לפי הדוח הרשמי שלהם בתאריך 31.12.21
ובעוד כמה שנים כשאצטרך להגיש שוב - האעשה אותו דבר כדי להשוות "תפוחים לתפוחים" הרי מה שמעניין זה ההשוואה - לא הסכומים עצמם

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
400
תחפש בדוח השנתי המקוצר את האישור להצהרת הון, אמור להיות של אישור מיום ההפקדה הראשון, ולא רק להפקדות של השנה הנוכחית.

אם אין שם אז תבקש מהקופות שיוציאו לך אישור כזה להצהרת הון.

paskar

משתמש בכיר
דירוג
868
ברוב/כל חברות הפנסיה/גמל/ביטוח הן שולחות אוטומטית, או אפשר למצוא באתר החשבון.

נראה בסגנון:
tax1.jpg

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1
תחפש בדוח השנתי המקוצר את האישור להצהרת הון, אמור להיות של אישור מיום ההפקדה הראשון, ולא רק להפקדות של השנה הנוכחית.

אם אין שם אז תבקש מהקופות שיוציאו לך אישור כזה להצהרת הון.
ממש תודה,
פספסתי את זה , עכשיו עדכתי את כל המספרים

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1
אחד הדוחות של הפנסיה שלי נראה כך :

עובדמעסיקסה"כ
הפקדה לקצבה מזכה0100100
הפקדה לקצבה מוכרת200300500
סה"כ200400600

במקרה כזה על איזה סכום אני צריך לדווח?

Avi1001

משתמש ותיק
דירוג
68
אתה טועה, ומטעה.
למה לתת עצות בתחום עיסוקו של מישהו אחר? מילא היית מקבל את המידע מאיש מקצוע, והיית משתף את הידע.
אך את המסקנה הזו שזה לא חייב להיות עסק שלך, לא שמעת מאף איש מקצוע.
אם אתה חושב שזו טעות - למה אתה לא מתקן?

Avi1001

משתמש ותיק
דירוג
68
אבל המשיכות מופיעות בדוח (אם היו)

Avi1001

משתמש ותיק
דירוג
68
כי אני לא רואה לנכון לסייע במילוי דו"ח כמו הצהרת על גבי פורום אינטרנטי. אני לא חושב שזה נכון.
אני מגיש כבר 10 שנים דוחות והצהרות הון לבד ולא היו לי בעיות. אני מתייעץ לעיתים עם רו"ח ובעבר הגישו עבורי. ראיתי שהם עושים טעויות שיכולות לסבך את הקליינטים שלהם. ראיתי גם שהרבה דברים פתוחים לפירושים. אני חושב שכל אחד צריך להכיר טוב את חוקי המס בין אם מגיש בעצמו ובין אם לא.

Mpmisha

משתמש רשום
דירוג
1
אני מגיש כבר 10 שנים דוחות והצהרות הון לבד ולא היו לי בעיות. אני מתייעץ לעיתים עם רו"ח ובעבר הגישו עבורי. ראיתי שהם עושים טעויות שיכולות לסבך את הקליינטים שלהם. ראיתי גם שהרבה דברים פתוחים לפירושים. אני חושב שכל אחד צריך להכיר טוב את חוקי המס בין אם מגיש בעצמו ובין אם לא.
בשנה שעברה אישתי הייתה צריכה להגיש הצהרת הון ועשינו את זה דרך רו״ח.
הרו״ח ביקשה ממני להוציא את כל הדוחות והמסמכים (כל העבודה השחורה עלי) ואז הרו״ח פשוט הכניסה את זה לטבלה.

לכן אני מגיש הפעם בעצמי - לא רואה צורך לשלם על זה 1500 שקל…

ובנוסף, אני מרגיש שלמדתי ממש הרבה מהתהליך הזה, הרבה מאוד מקריאה בפורומים כאן - כך שאני מחזק ואותך וחושב של אפשרי בהחלט להגיש לבד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 1
M הצהרת הון ראשונה - מה הולך לאן? מיסים 0
A שאלה בנושא הצהרת הון מיסים 3
C הצהרת הון מיסים 3
א שאלה בקשר לדוח הצהרת הון מיסים 9
S הצהרת הון לאחר מעבר לברוקר זר/החזר מס מיסים 9
S הצהרת הון ראשונה שוק ההון 1
הק995 מסירת הצהרת הון ל- IB שוק ההון 2
N איך לבטל קנס על איחור בהגשת הצהרת הון? אוף טופיק 4
E מילוי הצהרת הון למי שאינו נשוי ע"פ חוקי מדינת ישראל אוף טופיק 4
Y הצהרת הון ושותפות להשקעה בנדלן נדל"ן 7
מרק סרפדים שירותי ייעוץ מס וראיית חשבון + הצהרת הון שוק ההון 1
Golan הצהרת הון לסולידים צרכנות פיננסית 24
מוריה הצהרת הון פעם ראשונה... מיסים 24
ע הצהרת תושבות אצל הברוקר הישראלי שוק ההון 2
R הצהרת מס בישראל - מסחר דרך ברוקר חו"ל IB שוק ההון 14
A השלכות אפשריות של הצהרת מקום מגורים ב-IBKR צרכנות פיננסית 3
M האם יש התיישנות על הצהרת בריאות? צרכנות פיננסית 21
M מס רווח הון לא ריאלי מיסים 5
M אי תשלום מס רווחי הון IB מיסים 11
I חילוץ הון עצמי מנכס קיים ב2022 נדל"ן 6
ל עזרה בחישוב רווח הון שוק ההון 4
ל קיזוז הפסדים מרווחי הון - שאלות תם מיסים 20
R דחיית הגשת דוח שנתי על רווחי הון לצורך התקזזות על הפסדים מיסים 7
M קופת גמל להשקעה vs ברוקר. חישוב דמי ניהול, מס רווחי הון. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S מילוי טופס 135 החזר מס מקוצר ודיווח רווח הון מניות אמריקאיות בברוקר ישראלי מיסים 2
S טיפים ותובנות - הגשת דו"ח שנתי 1301 למס הכנסה (כולל רווח הון בחו"ל) מיסים 14
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
Z מיסי הכנסות ורווחי הון ממניות זרות מיסים 5
R חישוב הון נדרש לפרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 26
C שומת מס עם הפסדי הון מועברים - אפשר להעביר לשנה הבאה? מיסים 6
O קיזוז הפסדי הון עם רווחי RSU's מיסים 3
Y מס רווח הון על דיבידנד מגרמניה מיסים 11
S מס רווחי הון לגימלאים מיסים 7
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
ס רווחי הון מובטחים בגלגול אגח ארוך שוק ההון 17
B הון עצמי האם לרכוש דירה או להשקיע נדל"ן 5
G האם ניתן לדחות הגשת דוח מס על הפסדי הון עבור מסחר בברוקר זר? שוק ההון 0
G האם ניתן לדחות הגשת דוח מס על הפסדי הון עבור מסחר בברוקר זר? מיסים 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0