• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנפקת אג״ח מדינת ישראל בדולרים, ל100 שנה

סתם_אחד

משתמש רגיל
דירוג
216
שלום לחברי הפורום הנכבדים.

למיטב זכרוני, הסולידית ציינה שאג״ח כדאי לקנות במטבע המדינה, כלומר בש״ח, כדי למנוע סיכון של שינוי שווי מטבע זר.

האם אכן כך?

מצד שני, האם אג״ח לטווח כה ארוך טומן בחובו יתרונות?

אשמח לשמוע את דעתכם בנושא.
https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3805112,00.html

חשיפה למטבע זה נושא מעט שנוי במחלוקת פה בפורום אבל אני חושב שרוב האנשים בפורום כאן יסכימו:
אין סיבה להעדיף חשיפה לשקל על כל מטבע אחר, מה גם שככל הנראה ההכנסה הנוכחית והעתידית שלך חשופה לשקל בין כה וכה.
אם כבר יש מטבע שהוא "מיוחד" ומהוה מעין עוגן שיש לו משמעות מעבר ליחידת מדידה שרירותית אז זה זה הדולר אבל גם זה לא ברור ושנוי במחלוקת.

לא ממליץ ולא יודע כלום :)

בואו רגע נדבר על זה, שישראל, ישראל שלנו, הולכת לגייס אג''ח של 100 שנה

זה ללא ספק צעד היסטורי, שמראה את אמון המשקיעים בנו, אבל...
מישהו כאן מוכן לשים כסף שעוד 100 תהיה מדינת ישראל כאן? ועוד באותו אופן שאנחנו מכירים אותה?
ככה או ככה, 100 שנה זה טווח זמן מטורף. מעניין מה תהיה הריבית.

מישהו כאן מוכן לשים כסף שעוד 100 תהיה מדינת ישראל כאן?
אפשר לשים לכמה שנים, ואז למכור
לא קונים אותו לפדיון, קונים אותו כל עוד אפשר להרוויח כסף בשוק העולמי
ריבית גבוהה יחסית לאלטרנטיבות
וגיוסים של כמה עשרות מיליארד זה ממש קצת (ברמה העולמית) לכסף מונופול שקונים איתו את האג"ח הזה
בשוק המשני, אנשים ימכרו את זמנם וערך אמיתי כדי להחליף כסף מונופול בכסף אמיתי
עם רצון (תיק מנוהל) ובלי רצון (פנסיה)
וככה יעשירו את מי שקונה עכשיו בהנפקה

אין שום סיבה לתושב של אותה מדינה לתמוך בחוב שהוא משלם את החשבון

אין שום סיבה לתושב של אותה מדינה לתמוך בחוב שהוא משלם את החשבון
ואני חשבתי שמהות האג״ח היא להיות החלק שמגן ומאזן את החלק של המניות בתיק...

ואני חשבתי שמהות האג״ח היא להיות החלק שמגן ומאזן את החלק של המניות בתיק...
הוא לא מגן ולא מאזן
הוא בעל תנודתיות שונה לאורך זמן
בנוסף, אג"ח זאת מילה כללית לחוב
סוגי החובות השונים מרשתים מטרות שונות למשקיעים שונים
(התחביר נכון?)

קפה שחור -
אני מסכים איתך שיש לאג״ח תנודתיות שונה מהתנודתיות של המניות. אבל זו בדיוק הסיבה שהוא יכול לאזן את התיק במקרים מסויימים, ובעיקר בדפלציה.
אני לא מתיימר מבין בזה הרבה, אבל הנה מה שכתבה הסולידית בנושא:
https://www.hasolidit.com/השקעה-באגח-ממשלתי-כאפיק-השקעה-סולידית
שוב, השימוש במילה "איזון"
אתה יכול להחליף ב"הגנה"
אבל הגנה משמעותה הוא לא להיות "סוער" כמו המניות
משמע, סביר שתגיע להבנה שאג"ח הוא נכס שונה ולכן הוא מביא לתנודתיות שונה, מה שגם פוגע בתשואה וגם מגן על "שליליותה" מהפלח המנייתי

שימוש במילה (מבחינתי) איזון הוא כאשר ישנם 2 או יותר נכסים ושילובם ביחד סוטה מהמסגרת שבהם הם אמורים להיות, פעולה האיזון מחזירה אותם למסגרת ההקצאה, על מנת שהמשקיע ישאר בתוואי שקבע לעצמו

תודה על ההסבר

היי,
שמעתי עכשיו שהממשלה הנפיקה אגחים לתקופה של 100 שנה בסה"כ של 5 מיליאד שקלים,
כאשר גיוס הכסף נעשה מחברות (ולקוחות פרטיים?) זרים בחול.

שואל מתוך עניין פרקטי ותאורטי:
1.קרה כבר שממשלה (ישראל או אחרת) הנפיקו אגחים לתקופה כל כך ארוכה?
2.איך זה משפיע על שוק האגחים?
3.איפה אני יכול לראות איזה אגרות הנפיקו והאם אפשר לקנות אותן?

זה היה בחדשות אז אני בספק שזו בדיחה של ה1 באפריל P: (ואולי כן?)

1. כן. קיים אג''ח של ממשלת אוסטריה ל-100 שנה.
https://www.google.com/amp/s/www.themarker.com/amp/blogs/barakgershony/BLOG-1.8042200
2.למה הכוונה? יש עכשיו פשוט מגוון חדש של אג''חים
3. האמת שזאת שאלה שגם לי אין תשובה עליה, אני לא בטוח איפה אפשר לראות את האג''חים במח''מ הזה ואיך קונים אותם

-----
החלטתי להרחיב עוד קצת, למען המבקרים הבאים: הנפקת אג''ח כל כך ארוכה, היא סימן לאמינות של המדינה בעיניי המשקיעים (כמה הם סומכים על האיתנות הפיננסית שלה). זאת גם דרך מעולה למדינה לקבע את הריבית האפסית והנמוכה ששוררת היום (האג''ח הדולרי ל-100 שנה הונפק בריבית של 4.5 אחוזים, ועוד נצפו ביקושי יתר! יכלו להנפיק בריבית נמוכה יותר). המשמעות היא שעל כל דולר שקנינו נחזיר 5.5 דולר במצטבר.

אז מהצד של המדינות זאת עסקה נפלאה, עכשיו בו נסתכל על הצד של המשקיעים: סיכון ריבית מטורף, סיכון אינפלציה, וכמובן-האג''ח נכתב בהנחה שעוד 100 שנה תהיה מדינת ישראל, ויהיה מטבע בשם דולר. ויש עוד פרט קטן...ככל הנראה לעולם לא תפגש עם הכסף שלך אם תרצה להחזיק באג''ח עד הפרעון.
אני מודה שהריבית מפתה, אבל לא בכל מחיר.
עדיף להגדיל את גודל הפלח המנייתי, להשקיע באג''ח זבל, p2p, מאשר לקנות את האג''ח הזה בעיניי. הדבר היחיד שאולי מקל פה זה שאפשר למכור את האג''ח לבא אחרייך דרך שוק ההון, אבל לכל הפחות זה היה ראוי לשקילה אם האג''ח היה לפחות צמוד.

נערך לאחרונה ב:
1.
עדיף להגדיל את גודל הפלח המנייתי, להשקיע באג''ח זבל, p2p, מאשר לקנות את האג''ח הזה בעיניי. הדבר היחיד שאולי מקל פה זה שאפשר למכור את האג''ח לבא אחרייך דרך שוק ההון, אבל לכל הפחות זה היה ראוי לשקילה אם האג''ח היה לפחות צמוד.

בוא ולא ניסחף.. אני מקווה שברור לך שאף אחד לא מתכנן להחזיק במוצר כזה במשך עשרות שנים.

בוא ולא ניסחף.. אני מקווה שברור לך שאף אחד לא מתכנן להחזיק במוצר כזה במשך עשרות שנים.
למה שנסחף?
יש מוסדות, שאני מאמין שיחזיקו באג''ח הזה עשרות שנים. קרנות פנסיה, מוסדיים שונים, וכו'.
העמיתים של אותם קרנות פנסיה קיבלו עסקה גרועה.
אג''ח עם טווח מטורף, של מדינה סמי-יציבה, ללא הצמדה לאינפלציה, ותלות מוחלט בשוק ההון בשביל לקבל את הקרן המקורית.
עדיף אג''ח זבל ו-p2p לטווח קצר, ולגלגל את ההשקעה

זה היה בחדשות אז אני בספק שזו בדיחה של ה1 באפריל P: (ואולי כן?)
אמיתי לגמרי.
היא סימן לאמינות של המדינה בעיניי המשקיעים (כמה הם סומכים על האיתנות הפיננסית שלה).
בהחלט.
ככל הנראה לעולם לא תפגש עם הכסף שלך אם תרצה להחזיק באג''ח עד הפרעון.
לדעתי זו הזדמנות נהדרת לתת משהו לנינים (לא צוחק). קונים מהמנפיק ב-$1000, את התעודה שומרים בניילון נצמד או אמצעים איכותיים יותר למטרה זו, שומרים עם כל המסמכים או בכספת, או במידה והרכישה דיגיטלית אז עושים תעוד ברור וידוע לכל בני המשפחה, ומציינים בצוואה שזה מיועד להחזקה לפדיון.
רציני לגמרי.

מטרת אג"ח ל 100 שנים הוא להעביר את חובות המדינה היום לנינים והנכדים.
ההיגיון מאחורי זה, זה לממן את אסון הקורונה שנפל עלינו עכשיו ולפרוש את העלות למספר דורות.
אז אפשר לגחך אבל זה כלי ששמור רק לארגונים ומדינות יציבות שרכשו את אמון העולם ומאמינים בחוסן הכלכלי של המפיק.
המדינה הנפיקה אם איני טועה 10 מיליארד והביקוש הייה ללמעלה מ 25.
[Canadian Pacific Corporation הנפיקה ל 1000 שנים]
עכשיו, אף אחד לא מחייב את הרוכש להחזיק את האג"ח עד ליום הפדיון ובנוסף למנפיק [בנק ישראל] יש אופציה לפדיונות חלקיים לאורך הזמן.
היי, משהו זוכר ריבית 0.5%- באירופה לפני הקורונה? אנשים רצו להפקיד את כספם ולשלם לבנקים שישמרו על המרשרשים שלהם גם בהפסד בטוח וכאן יש אג"ח נושא ריבית חיובית.

ובנוסף למנפיק [בנק ישראל]
נראה לי שהמנפיק זה משרד האוצר... יחידת החוב הממשלתי באגף החשב הכללי.

לגבי האג"ח עצמו - גופים מוסדיים אוהבים אג"חים כאלה. יש מושג שנקרא duration immunization, או בעברית חסינות למח"מ.
בקווים כלליים מאוד, הרגישות של מחיר האג"ח לריבית נקבע לפי המח"מ. בקירוב מסדר ראשון אם מחר הריבית עולה בהפתעה באחוז אחד אז אגרת עם מח"מ של שנה תאבד אחוז ממחירה, ואגרת עם מח"מ של שנתיים תאבד שני אחוזים.

מה שנכון לצד הנכסים של קרנות הפנסיה (אג"חים למשל) נכון גם לצד ההתחייבויות שלהן (התשלומים העתידיים לעמיתים).

אם לנכסים ולהתחייבויות שלך יש את אותו מח"מ, אתה חסין לשינוי בריבית - כי הכל יעלה וירד באותה פרופורציה. היות שלקרנות הפנסיה יש התחייבויות ארוכות טווח לעמיתים, הן תמיד מחפשות נכסים ארוכי טווח לאזן.

מיליארד דולר חוב ממשלתי של מדינה בדירוג AA- (דירוג השקעה, וגם קרנות פנסיה במדינה עם רגולציה מחמירה ביותר רשאים לרכוש אותה) זו סיבה למסיבה מבחינתם.

אגב, כשחברה מגייסת באמצעות אג"ח יש בדרך כלל מכרז (קצת כמו מסחר בפתיחה/סגירה). היה פה משהו כזה או שסתם ישראל משלמת כמה אחוזים יותר ממה שהיה אפשר?

מישהו כאן מוכן לשים כסף שעוד 100 תהיה מדינת ישראל כאן? ועוד באותו אופן שאנחנו מכירים אותה?
ככה או ככה, 100 שנה זה טווח זמן מטורף. מעניין מה תהיה הריבית.
100 שנה = אינסוף (בסדרי הגודל של הריביות הצפויות). המח"ם יהיה ארוך רק במעט מאשר האג"ח הקיימות.

האם דיסני יהיו קיימים עד 2090? כי הם גם הנפיקו אגח ל100 שנה אי שם בשנות ה90.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
flower שיקולי חברה - הנפקת אג"ח\מניות נוספות שוק ההון 0
deussex בשנת 2022 צפויה להיפסק הנפקת איגרות חוב מיועדות לקרנות הפנסיה בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 25
M הנפקת כרטיס דביט של crypto.com בארץ הקודש צרכנות פיננסית 5
McMurphy הנפקת תלוש לעוזרת - האם חייב לפתוח תיק במע״מ? צרכנות פיננסית 9
ע הנפקת קנבוטק שוק ההון 2
ה הנפקת ישראכרט שוק ההון 13
מ הנפקת שיאומי שוק ההון 0
flower שאלת הבנה - תחשיבי הנפקת חברה שוק ההון 1
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
M אג"ח ג, ד, ה? שוק ההון 9
נ אג״ח לשלוש שנים כהשקעה? שוק ההון 12
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
S אג"ח קונצרני שוק ההון 1
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2