הנדסת חשמל או הנדסת מכונות?

חתולחתול

משתמש סולידי
דירוג
69
לא מכיר בן אדם שסיים מדמ״ח בטכניון ב3 שנים

עתודאים

ולנושא המקורי:

אגב, אם יש לך תכנון להמשיך לתואר שני ואת רוצה לעשות אותו בטכניון. עדיף לך לעשות את התואר הראשון במקום אחר, לדוגמא תל אביב ואז יהיה לך יותר קל להתקבל לתואר שני בטכניון כי הציונים יהיו גבוהים יותר..

fongeme

משתמש ותיק
דירוג
156
עתודאים

ולנושא המקורי:

אגב, אם יש לך תכנון להמשיך לתואר שני ואת רוצה לעשות אותו בטכניון. עדיף לך לעשות את התואר הראשון במקום אחר, לדוגמא תל אביב ואז יהיה לך יותר קל להתקבל לתואר שני בטכניון כי הציונים יהיו גבוהים יותר..
לא בטוח, שמעתי שבטכניון יש העדפה חזקה על סטודנטים מבפנים

drx

משתמש ותיק
דירוג
533
לא בטוח, שמעתי שבטכניון יש העדפה חזקה על סטודנטים מבפנים
זה היה פעם ככה. היום אסור להם. דין ממוצע 90 בטכניון כדין ממוצע 90 בכל אוניברסיטה או מכללה בארץ לצורך קבלה לתואר שני.
אם כבר אז תמליץ לו ללמוד במכללה.
ההנחה שבטכניון ממוצע הציונים או באופן כללי הלימודים קשים יותר מבאוניברסיטאות אחרות שגויה לגמרי. כאחד שלמד ולימד בשניהם אני יכול להעיד שמקצועות מסוימים קשים יותר בטכניון, ואחרים יותר בבאר שבע. בלי קשר לרמת השיעורים, הטכניון הרבה יותר סלחן מאוניברסיטת באר שבע לגבי נכשלים למשל.

A42

משתמש בכיר
דירוג
1,620
מה הייתם עושים? אשמח אם מישהו יוכל לאמת\לסתור את הטענות בנוגע לפערי השכר והביקוש.
השנקל שלי
אני מהנדס מכונות (סיימתי בטכניון לפי 8 שנים)

מכונות זה תחום מאוד רחב
2 תחומים עיקריים שמניעים היום את השוק זה:
א. תעשיה בטחונית (רפאל, אלביט, תע"ש וכו..) משכורות גבוהות, תנאים טובים, לטעמי האישי קצת משעמם וארגונים ענקיים שבגלל זה התחום עבודה שלך מאוד צר
ב. תעשיה רפואית / ביו-טק, רוב המהנדסים בתעשייה הביו רפואית הם מהנדסי מכונות (בלי לפגוע מהנדס ביו רפואה פחות מקצועים בתכן עצמו ולרוב פחות יעדיפו אותם למקצועות האלה)
אני עובד בתעשייה הרפואית, יש פה גם חברות גדולות עם כל התנאים והסביבת עבודה של הייטק, ויש המון המון סטארטאפים קטנים ובנונים (אני עובד בסטארטאפים כי יותר מעניין)

המשכורות בנישה שלי לפחות מתחילות סביב ה15K
היום אני מרוויח 34K (שזה בערך התקרה למשרה שהיא לא ניהול בכיר יחסית)
כן יכול להגיד שהציעו לי לא מזמן עבודה בשכר של 48K אבל דחיתי אותה (מרחק נסיעה משמעותי מהבית וקצת פחות מעניין) - אבל זה חריג יחסית

בגלל המס ההפרשים בשכר לא מאוד משמעותיים כמו שחושבים (במיוחד אם מסתכלים על הכמות שעות עבודה) , אם זאת שהתחלתי ללמוד ההפרשים לא היו כל כך משמעותייים
היום ההפרשים למהנדסי תוכנה מאוד משמעותים אז אולי בדיעבד הייתי שוקל שנית

כן יכול להגיד שלצערי הנדסת מכונות זה קצת מקצוע עם רוב גברי מובהק
פגשתי מלא נשים מוכשרות ותותחיות בתחום אבל לרוב לא הגיעו לזה עם תואר בהנדסת מכונות (לרוב בעיצוב תעשייתי)
לא יודע אם זה שיקול, אבל בטכניון לפחות 90 אחוז מהפקולטה במכונות הם גברים

חתולחתול

משתמש סולידי
דירוג
69
זה היה פעם ככה. היום אסור להם. דין ממוצע 90 בטכניון כדין ממוצע 90 בכל אוניברסיטה או מכללה בארץ לצורך קבלה לתואר שני.

אם כבר אז תמליץ לו ללמוד במכללה.
ההנחה שבטכניון ממוצע הציונים או באופן כללי הלימודים קשים יותר מבאוניברסיטאות אחרות שגויה לגמרי. כאחד שלמד ולימד בשניהם אני יכול להעיד שמקצועות מסוימים קשים יותר בטכניון, ואחרים יותר בבאר שבע. בלי קשר לרמת השיעורים, הטכניון הרבה יותר סלחן מאוניברסיטת באר שבע לגבי נכשלים למשל.

לא באתי לפגוע באגו של אף אחד...

לא אמליץ ללמוד במכללה למי שיכול ללמוד במוסד שהתעודה שלו שווה יותר

כשאני למדתי בטכניון לפני שנים התחושה שלי הייתה שהלימודים קשים יותר מתל אביב

ptom

משתמש סולידי
דירוג
6
בתור מישהו שסיים הנדסת חשמל בטכניון ועם כמה חברים שלמדו מכונות אני יכול להגיד ששני התארים הם מאוד נרחבים מבחינת נושאים, ושניהם מקנים בסיס תיאורטי רחב ומכובד. יש חפיפה מסויימת בין תחומים הכלולים בהם.
הייתי אומר שאם העניין העיקרי שלך הוא בתוך תחום החפיפה (למעט מקרים מסויימים), אולי כדאי להעדיף את הנדסת חשמל בגלל פערי השכר. אחרת, יש תחומים שהם קצת יותר בקצוות שקצת יותר קשה (אם כי אפשרי) להגיע אליהם אחרי שבתואר הראשון למדת את הדבר השני. אנסה לפרט את האופן שבו אני רואה את זה..

תחומי חפיפה עיקריים -
1. הנדסת אנרגיה (קורסים רלוונטיים כמו זרימה, תרמודינמיקה, מעבר חום וכו')
עקרונית זה יותר תחום של מכונות, בהנדסת חשמל פחות מלמדים כיום על חשמל כעל מקור אנרגיה, אם כי יש מסלול בטכניון שנקרא "מערכות הספק" אבל הוא יותר מתמקד במעגלי הספק קטנים יותר (מחשבים, כרטיסים, שרתים וכו'). מצד שני, את הבסיס התיאורטי לתחום הזה אפשר ללמוד גם במסלול של "מיקרו וננו אלקטרוניקה" בהנדסת חשמל, שם לומדים הרבה תרמודינמיקה ססטיסטית וקוונטים.

2. עיבוד אותות, בקרה, רובוטיקה, מערכות לומדות
לא בדיוק תחום אחד אלא אוסף של תחומים, אבל כולם מסתמכים על ניתוח מתמטי דומה ופתרון בעיות אופטימיזציה דומות..
בחשמל יותר נוטים להסתכל מזווית הראיה של עיבוד אותות (לפרק אות לרכיבי התדר שמרכיבים אותו ולעשות להם מניפולציות), בעוד שבמכונות קצת יותר נפוצה בתחום הזה ההסתכלות הבקרתית (איך מייצגים דינמיקה של מערכת, מנתחים את היציבות שלה והופכים אותה ליותר מהירה או יותר יציבה).
תחום הלמידה כרגע יותר מפותח בפקולטה לחשמל מבין שניהם, ויש קורסים על reinforcement learning.

3. אלקטרו-אופטיקה
עקרונית יותר תחום של חשמל, אבל גם במכונות לומדים על מערכות אלקטרואופטיות. לייזרים, חומרים שעושים מניפולציה על קרניים בתוכם על ידי הפעלת מתחים או אינפוטים אחרים וחיישנים שעושים שימוש בנ"ל.

תחומים יותר "בלעדיים" למכונות -
1. חוזק, מבנה, מטא-חומרים
תחום שנושק להנדסת בניין (אבל גם לתחומים מסויימים בהנדסת חומרים) ועוסק בתהליכים שונים לייצור חומרים בעלי מבנים מסויימים עם תכונות מסויימות.

2. תכן מכני -
המגמה הגדולה ביותר בהנדסת מכונות, ועוסקת בתכנון פיזי ומכני של חלקים או מערכות. זה יכול להיות תכנון של חלקים לא זזים כמו קורה או מוט הברגה, ויכול להיות מערכת שלמה עם חלקים נעים כמו ספינה או זרוע רובוטית

תחומים יותר "בלעדיים" לחשמל -
1. VLSI, תכן לוגי וחומרה ספרתית, תכנות embedded / מקבילי / מבוזר - תכנון מעגלים לוגיים דיגיטלים שבסוף יהפכו להיות חלקים מתוך צ'יפים. תכנות embedded / מקבילי / מבוזר הוא תחום שלומדים גם במדמ"ח, אבל הוא מתחבר בסופו של דבר להבנת הפעולה של החומרה הספרתית. תכנות של מערכות הפעלה, תיקשורת כמה שיותר מהירה בין חלקים שונים של המחשב (הימנעות מצווארי בקבוק), כתיבת קוד עם אלמטים שרצים במקביל (Multithreading) או תכתנות של כמה חלקים שרצים בנפרד אבל מתקשרים זה עם זה (מערכות מבוזרות / Distributed).

2. מעגלים אנלוגיים, RF ואלקטרודינמיקה - מסננים, מגברים, מעגלי נעלית פאזה (כאלה שיוצרים אותות שעון). RF ואלקטרודינמיקה מדברים יותר על קליטה ושידור בעיקר באמצעות אנטנות או מערכי אנטונות, ואיך עושים להם אופטימיזציה לצרכים שונים (למשל איך בונים ממספר אנטנות קטנות מבנה שייקלוט בצורה כמה שיותר ממוקדת לטווח ארוך, או לתחום תדרים יותר רחב מהרגיל).

3. תקשורת ותורת האינפורמציה - עוסקת בקידוד מידע לפולסים ספרתיים שמשדרים כדי להגביר את וודאות הקליטה. בנוסף יש ניתוחים מתמטיים שמתארים חסמים על כמות המידע שניתן להעביר בערוץ מסויים, או עד כמה אפשר לסנן רעש מתוך ערוץ. באופן מפתיע המתמטיקה של התחום מאוד מקבילה לתרמודינמיקה ופיזיקה סטטיסטית (יש הקבלה בין אנטרופיה לרעש בתוך סיגנל).

הבעיה העיקרית היא שלפעמים לא יודעים מה אוהבים בהתחלה, והדברים מתגלים כמשהו שונה ממה שציפינו ברגע שמתחילים להתעסק בו. למשל, אני הייתי בטוח שמעניינים אותי מעגלים אנלוגיים ובסוף הבנתי שאני ממש אוהב מתמטיקה ואלגוריתמיקה. הפתרון לזה הוא לנסות ללמוד לרוחב קורסים שנוגעים לכל מיני תחומים ולראות כמה מעניין / נחמד לך לעבוד על הבעיות הרלוונטיות בקורס.

כך או כך, שתי הבחירות מכובדות מאוד, ומשתיהן אפשר להגיע להרבה תחומים מעניינים עם לא מעט חפיפה.
שיהיה המון בהצלחה!

judi

משתמש סולידי
דירוג
10
אם שני התחומים מעניינים אותך. ממליצה בחום על הנדסת חשמל. אני חושבת שאפשר להתקבל עם הנתונים שיש לך לאריאל בלי בעיה או לעשות מכינה של 3 חודשים

אורי חביב

משתמש רשום
דירוג
7
אני מהנדס מכונות צעיר (סיימתי תואר לפני כחודשיים בתל אביב) כך שאין לי הרבה פרסקטיבה אבל אני יכול להגיד קצת ממה שראיתי
הלימודים עצמם בשנתיים הראשונות די זהים, אח"כ זה מתפתח לפי ההנדסה הספציפית. אותי יותר עניין הנושא של מכונות ולכן זה מה שהלכתי אליו ואני חושב שזה שיקול משמעותי.
במהלך הלימודים עבדתי כסטודנט בחברת מכשור רפואי וכאשר סיימתי את הלימודים וחפשתי משרה מלאה קבלתי 4 הצעות עבודה מחברות מכשור רפואי והשכר שהציעו לי לאחר משא ומתן הוא 15K-17K+נסיעות\רכב וקרן השתלמות והכל. כרגע בחרתי דווקא בחברה עם השכר היותר נמוך אבל שנתנה לי גמישות בעבודה מהבית
הנושא של מכשור רפואי מפותח בישראל וזקוקים להרבה מהנדסי מכונות וזה לגמרי תעשיית הייטק עם כל הכלול בכך

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב הנדסת חשמל, או הנדסת חשמל ופיזיקה? התפתחות אישית 34
amit ייעוץ בעבודה ראשונה , הנדסת חשמל טכניון פוסטים מאיכות נמוכה 2
ב מתלבט בין הנדסת חשמל להנדסת בניין באוניברסיטת אריאל התפתחות אישית 9
ל הנדסת מכונות, בן גוריון או הטכניון התפתחות אישית 4
ל הנדסת תעשייה וניהול התפתחות אישית 1
M הנדסת תוכנה התפתחות אישית 2
L הנדסת תעשיה וניהול התלבטות התפתחות אישית 10
ל הנדסת אינסטלציה-היכן? התפתחות אישית 4
D כיבוי השאלטר בארון חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
M לא בטוחה שאני מבינה איך לחשב צריכת חשמל למכשיר חשמלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
ש אג"ח חברת חשמל שוק ההון 1
ר חשבון חשמל - תיקון מול חשבונית פוסטים מאיכות נמוכה 1
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
unrealx כיריים גז או חשמל - מה יותר חסכוני? צרכנות פיננסית 1
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
P תשלום קבוע לחברת חשמל - לא מוגזם? צרכנות פיננסית 9
N בעל הבית גונב חשמל בצורה מתוחכמת, איך הייתם פועלים במצב הזה? אוף טופיק 211
ת דוד חשמל והפסקת מים אוף טופיק 4
ב מה אתם אומרים על זרם חזק, בהנדסת חשמל ? התפתחות אישית 2
איליה מוצרי חשמל ביתיים - מנוע מסתובב לאט או לא מסתובב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
G שימוש במתאמי חשמל אוף טופיק 20
Y תואר במסלול חשמל-מדמ"ח? אוף טופיק 3
Y יש סטודנטים/מהנדסי מכונות/חשמל בקהל? אוף טופיק 28
nicepo1 זהירות "מתקינים" של מכשירי חשמל חדשים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
adamshalev קיזוז מוצרי חשמל וריהוט בנדלן - מה עדיף פחת או הוצאה חד פעמית? נדל"ן 7
Benjamin W בית חכם למניעת בזבוז חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 66
N שאלה על מקרר וצריכת חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
סטרבו חימום סלון בגז, עצים או חשמל אוף טופיק 13
מ אי תשלום חשבון חשמל על ידי דיירת אוף טופיק 19
A רכישת מוצרי חשמל לבית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
T כמה חשבון חשמל, מים וגז בממוצע לאדם אחד? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
הסולידית עוקץ ביטוח מוצרי חשמל צרכנות פיננסית 42
Edward למה כל כך הרבה חשמל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 44
yossik כיריים גז או חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 72
I היכן להשכיב קרן חירום? פקדון נזיל, עו"ש או קרן כספית? פוסטים מאיכות נמוכה 0
L מחקה s&p - מנורה, הפניקס או חברה אחרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Myrath קבלת טיפול או שירות מיוחד מבי"ח שאינו בהסדר עם קופת החולים אוף טופיק 4
S קרן כספית - דרך הבנק או דרך בית השקעות שוק ההון 3
B מזרן לטקס או ויסקו? אוף טופיק 1
G שליפת מידע עבור קרן השתלמות תשואה שנתית - דרך api או קובץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A שאלה לגבי קרן נאמנות (או קרן סל) סנטטית שוק ההון 9
ש דירה אחת ללא משכנתא או 2 עם? נדל"ן 15
L בנקאות פתוחה - מכרה זהב או נפנופי ידיים? התפתחות אישית 2
M קניית רכב עם כסף מהכיס או במימון צרכנות פיננסית 4
T גרייס או לא גרייס נדל"ן 3
ב למי מדווחים קודם IRS או מס הכנסה? מיסים 2
O מה זה אגח ד או אגח ח שוק ההון 7
D לקיחת משכנתא: כן או לא? נדל"ן 27
N פריעת משכנתא או השקעה פסיבית? נדל"ן 23
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12

נושאים דומים

למעלה