• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנדסת חשמל או הנדסת מכונות?

Mee333

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם,
באוקטובר הקרוב ככל הנראה אתחיל תואר ראשון בהנדסת מכונות בטכניון.
בימים האחרונים, קראתי יותר לעומק על פערי השכר בין מהנדסי מכונות ומהנדסי חשמל וגם על הביקוש בשוק, מה שקצת גרם לי לערער בהחלטה.
אספר על עצמי שאני אוטוטו בת 24, בשנה וחצי האחרונות שיפרתי פסיכומטרי (לא גבוה במיוחד, 664) והשלמתי בגרות בפיזיקה וב5 יחידות מתמטיקה (סיימתי עם 92 בשתיהן)
האינטרקציה הראשונית שלי עם פיזיקה הייתה דיי טובה ודיי נהניתי ממה שלמדתי, ובעיקר מחשמל.

בחרתי בהנדסת מכונות כי יש בי צד יצירתי מובהק, סקרנות מסוימת לאיך העולם עובד, וגם אחרי השנה וחצי האחרונות שבהן נהניתי מלימודי הפיזיקה והמתמטיקה הבנתי שארצה לשלב אותם בלימודים האקדמיים שלי (ואולי גם בקריירה העתידית)
עם זאת, אני רואה גם דברים בהנדסת חשמל שמסקרנים אותי ואני מאמינה שאוכל למצוא עניין רב בשני התחומים.
חשוב לי לומר, שבמידה ואבחר במעבר להנדסת חשמל המצב הוא שאני לא עוברת סכם (בגלל הפסיכומטרי) וכנראה שאצטרך למצוא דרך חלופית להתקבל.

מה הייתם עושים? אשמח אם מישהו יוכל לאמת\לסתור את הטענות בנוגע לפערי השכר והביקוש.

מכרה שלי התחילה הנדסה כימית בטכניון [קיבלה ציונים טובים] ואחרי שנתיים עברה לחשמל והשלימה קורסים
עדיף לך חשמל על פני מכונות בגלל הכסף
תשקלי גם מדמ״ח, לימודים רק 3 שנים במקום 4 והמשכורת זהה.
בסופו של דבר חשמל או מחשבים, כולם יושבים מול המחשב, מקלידים במקלדת וחופרים בישיבות משמימות

פערי שכר אמיתיים - הנדסת מכונות נמוך משמעותית.
יש לי חברים מהנדסי מכונות, חוץ מפערי השכר הם מתלוננים לרוב על סביבת עבודה - פחות הייטקיסטית - יותר לאו-טק.
ממליץ על הנדסת חשמל/מדעי המחשב - מקצועות מספקים ומתגמלים.

חשמל עדיף (על סמך חברים שלי שלמדו את 2 המקצועות)

תראי אני למדתי גם הנדסת מכונות ואני לא מצטער על זה.
מקצוע לחיים זה מעבר לרק משכורת, אני ממליץ לך ללכת עם מה שאת נהנת ממנו יותר ויש דרכים נוספות לעשות כסף.
אומנם מכונות מרוויחים פחות מחשמל אבל ממש לא מדובר על משכורות רעב, אל תשכחי את זה.

היי לכולם,
באוקטובר הקרוב ככל הנראה אתחיל תואר ראשון בהנדסת מכונות בטכניון.
בימים האחרונים, קראתי יותר לעומק על פערי השכר בין מהנדסי מכונות ומהנדסי חשמל וגם על הביקוש בשוק, מה שקצת גרם לי לערער בהחלטה.
אספר על עצמי שאני אוטוטו בת 24, בשנה וחצי האחרונות שיפרתי פסיכומטרי (לא גבוה במיוחד, 664) והשלמתי בגרות בפיזיקה וב5 יחידות מתמטיקה (סיימתי עם 92 בשתיהן)
האינטרקציה הראשונית שלי עם פיזיקה הייתה דיי טובה ודיי נהניתי ממה שלמדתי, ובעיקר מחשמל.

בחרתי בהנדסת מכונות כי יש בי צד יצירתי מובהק, סקרנות מסוימת לאיך העולם עובד, וגם אחרי השנה וחצי האחרונות שבהן נהניתי מלימודי הפיזיקה והמתמטיקה הבנתי שארצה לשלב אותם בלימודים האקדמיים שלי (ואולי גם בקריירה העתידית)
עם זאת, אני רואה גם דברים בהנדסת חשמל שמסקרנים אותי ואני מאמינה שאוכל למצוא עניין רב בשני התחומים.
חשוב לי לומר, שבמידה ואבחר במעבר להנדסת חשמל המצב הוא שאני לא עוברת סכם (בגלל הפסיכומטרי) וכנראה שאצטרך למצוא דרך חלופית להתקבל.

מה הייתם עושים? אשמח אם מישהו יוכל לאמת\לסתור את הטענות בנוגע לפערי השכר והביקוש.
את יכולה לשפר פסיכומטרי. כנראה שתדרשי לשפר בפחות מ50 נקודות. אפשרי

בימים האחרונים, קראתי יותר לעומק על פערי השכר בין מהנדסי מכונות ומהנדסי חשמל וגם על הביקוש בשוק
קצוע לחיים זה מעבר לרק משכורת, אני ממליץ לך ללכת עם מה שאת נהנת ממנו יותר ויש דרכים נוספות לעשות כסף
מהנדסי מכונות הם חלק מההנדסות של ה"עולם הישן", עומדים בערך באותה השורה עם מהנדסי כימיה, חומרים, סביבה...לכן כמו שכבר נכתב פה עובדים לרוב בסביבה של העולם הישן(תעשיה כבדה). יש מעט מאוד תפקידים למהנדסי מכונות ב"עולם החדש". כתוצאה מכך השכר נמוך יותר.

כמובן שיש תמיד סיכוי שדווקא את הפתית שלג המיוחד שיעקוף את כולם בסיבוב בלי תלות באיזו הנדסה תבחרי. השאלה שצריך לשאול היא מה יקרה אם את תהיי פשוט טובה וכמה תקבלי אז ביחס למהנדס חשמל בינוני מינוס ואיך יראו הסביבות עבודה שלכם.

כסף זה בהחלט לא הכל בחיים, אני חושב שזה נורא לקום בבוקר, לפתוח את העניים ולקלוט שעוד יום עבודה עומד התחיל. השאלה היא האם את כמי שנמצאת בתחילת הדרך יודעת איך יראה היום שלך בהנדסה העתידית שתבחרי? לשנות כיוון בחיים תמיד אפשר, גם בגיל 40(מכיר כאלה אישית), אבל זה כבר הרבה יותר קשה.

אם יש לך פרספקטיבה ברורה שמכונות זה "טוב" ו"חשמל" זה סבל אז לכי על מכונות. לעומת זאת אם את לא ממש יודעת אז יש סיכוי שווה שתהיי אומללה בשתי הבחירות כאשר לפחות באחת מהן יהיה לך יותר כסף לשכך את הכאב :)

אם יש לך פרספקטיבה ברורה שמכונות זה "טוב" ו"חשמל" זה סבל אז לכי על מכונות. לעומת זאת אם את לא ממש יודעת אז יש סיכוי שווה שתהיי אומללה בשתי הבחירות כאשר לפחות באחת מהן יהיה לך יותר כסף לשכך את הכאב :)
עצת זהב

• אהבתי
Reactions: HHH
הייתי בודק מה מסלול המעבר ממכונות לחשמל אחרי סמסטר או שנה. ייתכן שזו ממילא הדרך הכי פשוטה בשבילך לעבור ובינתיים תצברי כמה נקודות אקדמיות (ותתחילי להסתגל לרמה הנדרשת בלימודים).
ועוד שנתי נקודות:
1. פערי השכר הם לאנשים באותה רמה (נניח ממוצע מול ממוצע). אבל אין סיבה שכל אדם יהיה באותה רמה יחסית בכל המקצועות ואפילו בתחומים שונים באותו מקצוע. לא מכיר אותך ואת הפערים בין התחומים (אולי הם מינוריים במקרה הזה), אבל תחשבי בכנות עם עצמך לגבי ההתאמה לשני המקצועות.
2. שוק העבודה משתנה וישתנה עוד יותר. את צעירה ולכן חייבת לבדוק מה הצפי למקצועות האלו לא רק בחמש שנים הקרובות, אלא גם בעשורים הקרובים.
בהצלחה.

פערי השכר בין חשמל למכונות עצומים, היצע המשרות של מהנדסי מכונות בארץ הוא נמוך והרוב זה לא הייטק ולא סביבת הייטק.

נטו מבחינת שוק התעסוקה אין פה שאלה בכלל, חשמל לוקח ובגדול.

משך הלימודים הוא 4 שנים והעבודה אח"כ היא עשרות שנים. בעיני שם המפתח לקבלת ההחלטה. דברי עם אנשים כדי לחשוב איזה קריירה יותר מדברת אליך (מקצועית ולא כסף).

אפשר להתחיל במכונות ולעבור לחשמל על סמך ציונים, אבל זה דורש ציונים גבוהים דווקא בתקופה שהכי קשה להשיג אותם (תחילת התואר) וראיתי אנשים שנתקענו בפקולטה הראשונית בגלל זה. הרבה יותר קל לשפר סכם לפני התואר.
בהצלחה

הייתי בודק מה מסלול המעבר ממכונות לחשמל אחרי סמסטר או שנה
אפשר להתחיל במכונות ולעבור לחשמל על סמך ציונים,
רק להוסיף על מה שנכתב(על סמך זיכרון). בטכניון יש רמות שונות לקורסי מתמטיקה של השנה הראשונה. הנדסת מכונות לומדים את אחת הרמות הנמוכות יותר בזמן שחמשל ומדעי המחשב לומדים ברמה הגבוהה ביותר. צריך לוודא שבמקרה שיש את הציונים לעבור שבאמת יחשיבו את הקרוסים המתמטים של שנה א ושלא תמצאי את עצמך חוזרת על רובם.

הנדסת חשמל היא תחום מאוד רחב, ובסיום הלימודים אפשר לנווט גם לכיוונים לואו-טקיים, אם תראי שזה מה שמושך אותך.

רק להוסיף על מה שנכתב(על סמך זיכרון). בטכניון יש רמות שונות לקורסי מתמטיקה של השנה הראשונה. הנדסת מכונות לומדים את אחת הרמות הנמוכות יותר בזמן שחמשל ומדעי המחשב לומדים ברמה הגבוהה ביותר. צריך לוודא שבמקרה שיש את הציונים לעבור שבאמת יחשיבו את הקרוסים המתמטים של שנה א ושלא תמצאי את עצמך חוזרת על רובם.
צודק לגמרי. באמת עכשיו כשאתה מזכיר את זה, נראה עוד יותר חוסר הגיון להתחיל במכונות כדי לעבור לחשמל.

אם מסתכלים על ממוצעי שכר, ללמוד הנדסת חשמל מתגמל יותר. אבל מי רוצה להסתכל על ממוצעי שכר?

לגבי סביבת העבודה: מהנדס חשמל יכול להתמחות בזרם חזק ולעבוד בחברת חשמל ומהנדס מכונות יכול להתמחות ברובוטיקה ולעבוד בסטארטאפ.

אני בוגר הנדסת מכונות, מרוויח יופי טופי ושמח מאוד שלא למדתי הנדסת חשמל. למדתי מקצוע שאני אוהב, שאני טוב בו, קבלתי ציונים טובים שאיפשרו לי להתברג לעבודת סטודנט מעולה ולתואר שני שהקפיצו את הקריירה שלי. לא בטוח שאם הייתי מתפשר על מקצוע שאני פחות מתחבר אליו בגלל שהמשכורות בו יותר טובות הייתי במקום שאני נמצא בו בחיים עכשיו, כולל רמת השכר.

בחרתי בהנדסת ****** כי יש בי צד יצירתי מובהק, סקרנות מסוימת לאיך העולם עובד, וגם אחרי השנה וחצי האחרונות שבהן נהניתי מלימודי הפיזיקה והמתמטיקה הבנתי שארצה לשלב אותם בלימודים האקדמיים שלי (ואולי גם בקריירה העתידית)
בחירה מצויינת :)
לפי מה שאת מתארת יש לך את התכונות המתאימות כדי להיות מהנדסת מוצלחת, הבחירה של איזה הנדסה היא לדעתי פחות משמעותית מבחינת עניין, בעיקר כי קשה לדעת מראש למה תתחברי יותר.

במקומך הייתי שם יותר דגש על שכר ותנאי תעסוקה, וקחי בחשבון מאיפה אפשר לעשות הסבה לאיפה (מתמטיקה -> חשמל ומדמ"ח -> שאר ההנדסות)

גילוי נאות - למדתי שנה וחצי מכונות, התחלתי (וסיימתי) מדמ"ח, והיום אני משלים פערים בחשמל בעבודה, מה שהטה את הכף היה ההבדלי שכר

אני למדתי שנה ראשונה במכונות ועברתי לחשמל.
אחד המהלכים הכי טובים שאי פעם עשיתי בחיים.
למדתי באונ' תל אביב וזה התאפשר בעקבות ממוצע טוב שהיה לי בשנה הראשונה. אולי בטכניון אפשר לעשות דבר דומה.

שני הסנט שלי בתור מהנדס מכונות:

קודם כל התחום מאוד רחב (גם הלימודים) וככזה הוא מאפשר להגיע לתפקידים שהם לאו דוקא הנדסת מכונות קלאסית, לדוגמא: ניהול פרויקטים, הנדסת מערכת ובכלל תפקידים ניהוליים שדורשים הבנה טכנולוגית, שזה יתרון למי שמחפש להתקדם בסולם הניהולי.
בנוסף התחום עצמו מתחלק לארבעה סקטורים עיקריים, עם כל מיני תתי סקטורים:
1. תכן מכני - קיימים תפקידים בכל התעשיות בהמון תתי תחומים.
2. העברה מפיתוח ליצור - כמו 1.
3. אחזקה - בעיקר לואוטק.
4. שירות/אינטגרציה - למעשה מדובר בטכנאות בדרג גבוה עם טייטל ותנאים של מהנדס.
5. כל מיני תחומים נישתיים כמו אנליזות, מכירות, תהליך, בדיקות, יצור, מערכת וכו'.

עכשיו בגלל שהתחום כל כך רחב אז גם מנעד השכר הוא מאוד רחב. שמעתי על אנשים שהתחילו עם שכר של 9000 וכאלה שהתחילו עם שכר של 17000, בסוף זה תלוי בתעשיה שאליה פונים, מיקום גאוגרפי, כישורים אישיים ומזל. עוד דבר שאפשר להגיד על עניין השכר הוא שיש תקרה די קשיחה באזור ה30k אם לא מתקדמים לתפקיד ניהולי (ברור שיש יוצאים מן הכלל).

אז אם השיקול העיקרי הוא כסף, הנדסת חשמל כנראה יהיה יותר מתגמל, אבל אם תהיי טובה בתור מהנדסת מכונות אני יכול להבטיח שלא תהיי רעבה ללחם.
בסופו של דבר צריך להחליט מה המשקל של כל אחד מהפרמטרים - שכר מול עניין וחיבור למקצוע.
כמו כן, בגלל שאנחנו מדינה של עסקי אויר (הייתי חייב ) רוב העבודה עבור מהנדסי מכונות בארץ היא באמת בלואוטק/מידטק או תעשיות בטחוניות. פה ושם יש סטרטפים שמשלבים חומרה ויש כמה חברות שאפשר להגדיר כ"הייטק" שמעסיקות מהנדסי מכונות בפיתוח.

מכרה שלי התחילה הנדסה כימית בטכניון [קיבלה ציונים טובים] ואחרי שנתיים עברה לחשמל והשלימה קורסים
עדיף לך חשמל על פני מכונות בגלל הכסף
תשקלי גם מדמ״ח, לימודים רק 3 שנים במקום 4 והמשכורת זהה.
בסופו של דבר חשמל או מחשבים, כולם יושבים מול המחשב, מקלידים במקלדת וחופרים בישיבות משמימות
לא מכיר בן אדם שסיים מדמ״ח בטכניון ב3 שנים

*יש במשפחה שלי כמה מהנדסי מכונות. אני לא :)

לדעתי כשמתלבטים הכי טוב לדבר עם אנשים בתחום. תנסי ליצור קשר עם אנשים שונים שעובדים בתחום (חברים של ההורים, חברים של חברים, חברים של משפחה,חברים כאן בפורום) לגבי שכר ופערי ביקוש. ממה שאני רואה יש ביקוש יציב ל-2 התארים.
כפי שרשמו לפני, יש תת התמחויות בתחום והוא יחסית רחב (מכיר בשמות בקרה, חוזק, תכן). בכללי לדעתי לימודי הנדסה נותנים כלים טובים לשוק העבודה באופן כללי.
תמיד אפשר לשנות תחום (נגיד כתיבת קוד) וזה נכון לכל אחד שלמד משהו שהוא לא עובד בו. אני למדתי מדעי כדור הארץ ועובד היום בתחום המחשבים.
מכיר מישהי ומישהו שסיימו את התואר בהנדסת מכונות (2 אונ' שונות אך מכובדות) ואז עשו הסבה לתכנות בקורס (לא תואר). מכיר אחרים שהמשיכו לעבוד בהנדסת מכונות ומרוצים.
מכיר מישהו שעבד בתעשיה האוירית בתחום מסויים. רצה לעבור לרמת הגולן אז ביקש לעבור לתחום אחר במפעל שלהם בצפון.
אפשר לעבור לעשות התמחות מסויימת בהנדסת מכונות ואם לא מתאים אז לעבור להתמחות אחרת. יש להנסדת מכונות הרבה ביקוש. יש גם בסטארט-אפים . מעסיקים אנשי הנדסת מכונות במספרים נמוכים יותר מאשר בחברות LOW TECH.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב הנדסת חשמל, או הנדסת חשמל ופיזיקה? התפתחות אישית 34
א פרמטרים לבחירת משרת סטודנט הנדסת חשמל התפתחות אישית 0
א משרת סטודנט הנדסת חשמל התפתחות אישית 3
amit ייעוץ בעבודה ראשונה , הנדסת חשמל טכניון פוסטים מאיכות נמוכה 2
ב מתלבט בין הנדסת חשמל להנדסת בניין באוניברסיטת אריאל התפתחות אישית 9
א הנדסת מכונות- האם ללמוד ? התפתחות אישית 49
@ תואר שני - הנדסת מכונות התפתחות אישית 5
M כלכלה וחשבונאות או להמשיך בלימודי הנדסת תעשיה וניהול? התפתחות אישית 1
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
ל הנדסת מכונות, בן גוריון או הטכניון התפתחות אישית 4
ל הנדסת תעשייה וניהול התפתחות אישית 1
M הנדסת תוכנה התפתחות אישית 2
L הנדסת תעשיה וניהול התלבטות התפתחות אישית 10
ל הנדסת אינסטלציה-היכן? התפתחות אישית 4
ח מוצרי חשמל בדירה להשכרה נדל"ן 5
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
ד חדר חשמל בדירה נדל"ן 14
T חשבון חשמל נמוך מאוד ביחידת דיור שמשכירים אוף טופיק 6
P מעבר לספק חשמל פרטי צרכנות פיננסית 81
D כיבוי השאלטר בארון חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
M לא בטוחה שאני מבינה איך לחשב צריכת חשמל למכשיר חשמלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
ש אג"ח חברת חשמל שוק ההון 3
ר חשבון חשמל - תיקון מול חשבונית פוסטים מאיכות נמוכה 1
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
unrealx כיריים גז או חשמל - מה יותר חסכוני? צרכנות פיננסית 1
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
P תשלום קבוע לחברת חשמל - לא מוגזם? צרכנות פיננסית 9
N בעל הבית גונב חשמל בצורה מתוחכמת, איך הייתם פועלים במצב הזה? אוף טופיק 211
ת דוד חשמל והפסקת מים אוף טופיק 4
ב מה אתם אומרים על זרם חזק, בהנדסת חשמל ? התפתחות אישית 2
איליה מוצרי חשמל ביתיים - מנוע מסתובב לאט או לא מסתובב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
G שימוש במתאמי חשמל אוף טופיק 20
Y תואר במסלול חשמל-מדמ"ח? אוף טופיק 3
Y יש סטודנטים/מהנדסי מכונות/חשמל בקהל? אוף טופיק 28
nicepo1 זהירות "מתקינים" של מכשירי חשמל חדשים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
adamshalev קיזוז מוצרי חשמל וריהוט בנדלן - מה עדיף פחת או הוצאה חד פעמית? נדל"ן 7
Benjamin W בית חכם למניעת בזבוז חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 66
N שאלה על מקרר וצריכת חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
סטרבו חימום סלון בגז, עצים או חשמל אוף טופיק 13
מ אי תשלום חשבון חשמל על ידי דיירת אוף טופיק 19
A רכישת מוצרי חשמל לבית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
T כמה חשבון חשמל, מים וגז בממוצע לאדם אחד? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
הסולידית עוקץ ביטוח מוצרי חשמל צרכנות פיננסית 42
Edward למה כל כך הרבה חשמל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 44
yossik כיריים גז או חשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 75
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 19
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5

נושאים דומים

Back
למעלה