• התוכן שלפניכם איננו ייעוץ פיננסי. הוא אולי נחזה ככזה, ואף נשמע ככזה, אבל למרבה הפלא, הוא איננו כזה, וממילא לא יכול להיחשב תחליף לייעוץ מטעם בעל הרישיון המתאים, לרבות ייעוץ מס, ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. מכאן שאין לראות בתכני הפורום המלצה לביצוע פעולות כלשהן בניירות ערך או בנכסים אחרים, וכל הסתמכות עליהם תהיה באחריות הקורא בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחברה בלבד ואין באמור בה כדי לשקף את דעותיה של בעלת האתר.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המרת מט"ח - השוואה מעשית

• פותח הנושא פותח הנושא אוגורן
  • פורסם בתאריך פורסם בתאריך

אוגורן

משתמש בכיר
דירוג
1,656
יש הרבה שאלות ותשובות בפורום בנושא איך כדאי להוציא כסף בחו"ל. לאחר הטיסה האחרונה החלטתי לאסוף קצת נתונים, ולנסות להגיע לשורה תחתונה - כמה שקלים עולה לי כל אירו?
ההשוואה היא כמובן מקרה פרטי שנכון לזמן, למקום ולאדם.
חברי הפורום מוזמנים להוסיף נקודות מידע.

1. כשקונים בכרטיס אשראי החישוב קל ופשוט - המרה בשער יציג פלוס עמלה שתלויה בכרטיס. אם העמלה עד 1% זה גם הכי משתלם (בין הברירות שבדקתי).
2. משיכה בכספומט בחו"ל מוסיפה עמלה קבועה (2-4 אירו במקרה שלי), ואז העמלה של הכרטיס. לא נורא אם נמנעים מהרבה משיכות קטנות.
3. צ'יינג' ברחוב (בראשון לציון) לקח 1.6%, שזה פחות טוב מחלק מהכרטיסים, יותר טוב מאחרים.
4. צ'יינג' בנתב"ג הכי יקר בלי השוואה. צירוף של מרווח המרה, עמלה אחוזית ועמלת מינימום יוצא גם מסובך וגם ממש יקר.

השתמשתי ב-3 כרטיסים - מסטרכרד קורפורייט עם 0% עמלה (יש לי ממזמן, הטבה למקום עבודה), כרטיס ביט עם 2.75% עמלה, מקס אקזקיוטיב עם 0.85% עמלה (הטבה לעובדי אוניברסיטאות).

נתונים:
שער בפועל הוא יחס בין כמה אירו שילמתי לכמה שקלים חוייבתי, בשורה התחתונה.
עלות ההמרה היא השוואה בין שער בפועל לשער יציג. יש קצת רעש, לדעתי בגלל פער בין תאריך ההמרה לתאריך בו לקחתי שער יציג.
תאריךאמצעי תשלוםסכום אירוסכום שקליםשער בפועלשער יציג עלות המרה
7.6.23קורפורייט194.85763.43.91793.91790%
4.8.23ביט21.8690.654.14684.03552.76%
24.8.23קורפורייט1113.154569.484.10504.09420.26%
24.8.23צ'יינג' נתב"ג1506654.43334.09428.28%
27.8.23קורפורייט31.2128.394.1154.1050.25%
29.8.23קורפורייט ATM 2.5 עמלה352.51450.574.1154.1150%
29.8.23מקס10.543.474.144.11510.61%
30.8.23ביט59250.734.24944.13382.8%
31.8.23מקס ATM 3.95 עמלה153.95641.84.16894.13290.87%
7.9.23צ'יינג' ראשל"צ85035504.17644.11881.4%

2. משיכה בכספומט בחו"ל מוסיפה עמלה קבועה (2-4 אירו במקרה שלי), ואז העמלה של הכרטיס. לא נורא אם נמנעים מהרבה משיכות קטנות.
אתה בטוח?
בעבר באמת הייתה עמלה קבועה, אבל לפני כמה שנים שינו את זה וחייבו את חברות האשראי לקחת עמלה באחוזים (לרוב כ3.5%)

כמובן שעל העמלה הזאת צריך להוסיף את העמלה שהכספומט עצמו לוקח, אם יש כזו (והיא אכן קבועה ברוב המקרים ולא אחוזית).

לא הבנתי אם זה 0% עמלה אז למה לפעמים יש עמלה? הבנת לאיפה זה הולך?

ניחוש שלי שזה פשוט שער של יום אחר.
הרבה פעמים חברות האשראי לוקחות את השער של יום הסליקה ולא של יום הגיהוץ (יש לרוב הבדל של יום-יומיים ביניהם. לפעמים יותר). די קשה לדעת באיזה יום הם בדיוק המירו ואיזה שער לקחו.

תודה, נתונים שימושיים!
בעתיד שווה לבדוק גם משיכה בכספומט מט"ח של לאומי/בנק הפועלים (לא אלה שבנתב"ג, אלה שפזורים בארץ). מבדיקה שעשיתי לפני כמה שנים זו יצאה הדרך הכי משתלמת לרכוש מזומן.

תודה. רוצה להוסיף לגבי צ'יינג'ים ברחבי הארץ שהשער מאד יכול להשתנות בין המקומות וגם בכל אחד מהם המרווח לא נשאר בהכרח זהה לאורך הזמן. יצא לי לא פעם לשלם גם חצי אחוז בלבד מעל השער הרציף ומצד שני נתקלתי בציינג'ים בעיר שרצו מרווח כמעט כמו בנתב"ג. אפשר כמובן להתמקח בפרט בציינג'ים הקטנים (ברשתות ציינג' יש פחות מרחב תמרון, לעובדים שם כנראה פחות אכפת אם תקנו דרכם או לא).

אתה בטוח?
בעבר באמת הייתה עמלה קבועה, אבל לפני כמה שנים שינו את זה וחייבו את חברות האשראי לקחת עמלה באחוזים (לרוב כ3.5%)
זה מה שראיתי בפועל.
בשתי משיכות מזומן חוייבתי כמו עסקה רגילה, כאשר הסכום באירו כולל את העמלה של המכשיר.

ניחוש שלי שזה פשוט שער של יום אחר.
גם אני חושב ככה.
בקניה של 7.6.23 יצאה לי בהתחלה עלות שלילית. כשהסתכלתי טוב ראיתי שתאריך ההמרה הוא 3 ימים אחרי הקניה (שהוא בעצם 4.6), ובימים האלה השקל התחזק. העלות הפכה ל-0 עגול כשהשתמשתי בתאריך הנכון.
לא בכל השורות התאמצתי לדייק ככה.

תודה. רוצה להוסיף לגבי צ'יינג'ים ברחבי הארץ שהשער מאד יכול להשתנות בין המקומות וגם בכל אחד מהם המרווח לא נשאר בהכרח זהה לאורך הזמן. יצא לי לא פעם לשלם גם חצי אחוז בלבד מעל השער הרציף ומצד שני נתקלתי בציינג'ים בעיר שרצו מרווח כמעט כמו בנתב"ג. אפשר כמובן להתמקח בפרט בציינג'ים הקטנים (ברשתות ציינג' יש פחות מרחב תמרון, לעובדים שם כנראה פחות אכפת אם תקנו דרכם אן לא).
יש לי מדגם בגודל 1. לדעתי זאת לא רשת.
זה מקום שאני מכיר ואני מרוצה ממנו, אבל זאת פעם ראשונה שאני באמת מחשב את העלות.

שאלת תם - אם יש לך חשבון דולרי ויש בו דולרים - האם משיכה בכספומט של הבנק דולרים תוביל לעמלה? האם הדולרים בכלל ימשכו אוטומטית מהחשבון מטח?

שאלת תם - אם יש לך חשבון דולרי ויש בו דולרים - האם משיכה בכספומט של הבנק דולרים תוביל לעמלה? האם הדולרים בכלל ימשכו אוטומטית מהחשבון מטח?
לדעתי לא אוטומטית, אבל אפשר לבקש את זה.
עשיתי את זה בעבר עם אירו (בנק מזרחי, כרטיס בנקאי) - כל ההוצאות שלי בחו"ל חויבו מול אירו שהיה לי בחשבון.

אני עושה את זה באופן קבוע. מחזיק חשבונות אירו ודולרים ומבקש מהבנק (לאומי) "לשייך" את החיוב לחשבונות הללו לפי המטבע. כך אין עמלת המרה (ברור שיש בזמן הקנייה, אבל אני עושה זאת באופן קבוע כהשקעה וגם כי מחזיק ני"ע זרים). הם עושים זאת בלי בעייה. זה מחייב החזקה של כרטיס אשראי של הבנק עצמו (יש לי גם מקס חוץ בנקאי אבל את זה אי אפשר לשייך).

כל הכבוד על ההשוואה, לדעתי סתם ציינג בנתבג לא מייצג כי הכל יקר יותר שם אבל אם מזמינים ומשלמים מראש דרך האתר של בנק הפועלים ורק אוספים בשדה בעמדה שלהם אז השער הרבה יותר משתלם

וגם יתרון נוסף, יש להם מבחר גדול של מטבעות שאפשר להמיר אליהם ישירות במקום להמיר קודם לדולר/יורו ואז להמיר למטבע שצריך במדינה

יש כרטיסים עם 0% עמלת המרה ומעבר לזה שזה משתלם זה גם נוח. כמעט כל מקום אפשר לשלם עם אשראי ומזומן לוקחים אק בשביל לשלם בשווקים למינהם או להשאיר טיפ ואז לא צריך להיסחב עם מאות דולרים וחגורת כסף

אני עושה את זה באופן קבוע. מחזיק חשבונות אירו ודולרים ומבקש מהבנק (לאומי) "לשייך" את החיוב לחשבונות הללו לפי המטבע. כך אין עמלת המרה (ברור שיש בזמן הקנייה, אבל אני עושה זאת באופן קבוע כהשקעה וגם כי מחזיק ני"ע זרים). הם עושים זאת בלי בעייה. זה מחייב החזקה של כרטיס אשראי של הבנק עצמו (יש לי גם מקס חוץ בנקאי אבל את זה אי אפשר לשייך).
איך אתה מבקש זאת מבנק?
ואיך אתה מבקש זאת ספציפית - כשאתה מושך מהכספומט? כשאתה משלם על מוצר באונליים בדולרים? (והאם יש עמלה או לא?)

לדעתי לא אוטומטית, אבל אפשר לבקש את זה.
עשיתי את זה בעבר עם אירו (בנק מזרחי, כרטיס בנקאי) - כל ההוצאות שלי בחו"ל חויבו מול אירו שהיה לי בחשבון.
והיתה עמלה כלשהי?

והיתה עמלה כלשהי?
לא חושב.
היתה עלות לקניית מט"ח.
היתה לי הכנסה מסוימת באירו, וכך חסכתי המרה הלוך ושוב, אבל מעבר לזה קניתי במחיר של הבנק (לא זוכר כמה זה היה).

זה מה שראיתי בפועל.
בשתי משיכות מזומן חוייבתי כמו עסקה רגילה, כאשר הסכום באירו כולל את העמלה של המכשיר.
נשמע נורא מוזר. אני יודע בודאות ששינו את החוק לפני כמה שנים וחייבו אותם לקחת עמלה באחוזים בלבד.
גם במחירונים של כל החברות מופיעה עמלה באחוזים.

יכול להיות 2 דברים, או שבמקרה העמלה באחוזים יצאה סכום שנראה לך מתאים להיות "פיקסד", או שיש עמלה של הכספומט עצמו שהיא באמת קבועה (בנוסף לעמלה באחוזים מהכרטיס).

כך אין עמלת המרה (ברור שיש בזמן הקנייה, אבל אני עושה זאת באופן קבוע כהשקעה וגם כי מחזיק ני"ע זרים)
בטח שיש עמלה.
זה שאתה עושה את ההמרה "על הדרך" לא מוריד מהעמלה, כי העמלה היא באחוזים.
זה מחייב החזקה של כרטיס אשראי של הבנק עצמו
שזה עוד חיסרון. מה גם שכרטיס בנקאי לרוב יקר מאוד.

למה לא להחזיק כרטיס עם 1% עמלות המרה וזהו?
חוסך כסף, חוסך התעסקות, ועובד עם הרבה יותר מטבעות.

לדעתי סתם ציינג בנתבג לא מייצג כי הכל יקר יותר שם אבל אם מזמינים ומשלמים מראש דרך האתר של בנק הפועלים ורק אוספים בשדה בעמדה שלהם אז השער הרבה יותר משתלם
זה אולי נכון, אבל עדיין הרבה יותר פשוט (ולרוב גם זול) פשוט להוציא בכספומט ביעד.
ככה אתה גם לא צריך להמיר סתם סכום שאתה לא יודע אם תשתמש בו, ואתה גם לא חשוף לסכנה של אובדן/גניבה.
אתה כל פעם מוציא כמה גרושים, לפי מה שאתה צריך בפועל.
וגם יתרון נוסף, יש להם מבחר גדול של מטבעות שאפשר להמיר אליהם ישירות במקום להמיר קודם לדולר/יורו ואז להמיר למטבע שצריך במדינה
אותו יתרון בדיוק קיים גם בכספומט :-)
יש כרטיסים עם 0% עמלת המרה ומעבר לזה שזה משתלם זה גם נוח.
גם ב1% זה משתלם ונוח הרבה יותר משאר האופציות.
וכרטיסים של 1% זמינים לכולם בלי בעיה.

איך אתה מבקש זאת מבנק?
ואיך אתה מבקש זאת ספציפית - כשאתה מושך מהכספומט? כשאתה משלם על מוצר באונליים בדולרים? (והאם יש עמלה או לא?)
אני מבקש זאת מהסניף. במשיכה בכספמוט אני יכול לבקש לחייב את חשבון המטח. אם הסניף משייך לכרטיס אין עמלה בזמן החיוב והוא נעשה ישירות מחשובן מטח.

• אהבתי
Reactions: Ysm
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N השקעה דרך IB - כשלוקחים בחשבון המרת מט"ח, איך אני יודע אם אני מורווח או מופסד (שקלית)? שוק ההון 8
Shadows המרת מט"ח בסכום גבוה צרכנות פיננסית 1
S שאלה לגבי המרת מט"ח לצורך מסחר בני"ע זרים ב - IB דרך מייטב טרייד ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
Y המרת מט"ח- כניסה למינוס שוק ההון 2
K המרת מט"ח בבית השקעות שוק ההון 3
א המרת מט"ח שוק ההון 13
N המרת מט"ח בסכום גדול צרכנות פיננסית 3
grimble grumble כיצד משווים עלויות המרת מט"ח בין גופים שונים? צרכנות פיננסית 4
ר שימוש בברוקר פורקס עבור המרת מט"ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
N המרת מט"ח בברוקר ישראלי מיסים 2
tomchoook עמלה של Interactive Brokers על המרת מט״ח צרכנות פיננסית 38
M המרת סכום מט"ח גדול בפעם אחת בIB? שוק ההון 11
XpH העברת מט''ח לחשבון בחו''ל (IB) + המרת מט''ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 2
O המרת מט"ח בIB שוק ההון 7
C התייעצות לגבי מעבר מאקסלנס לIB כדי להשתמש בשירותי המרת מט"ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 14
אוגורן המרת מט"ח אוטומטית ב-IBI ברוקרים ופלטפורמות מסחר 6
S המרת מט״ח - מה האופציות שוק ההון 0
S חשבון לצורך המרת מט"ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 5
ע שער המרת מט"ח שוק ההון 19
K קימוץ עמלות המרת מט"ח ע"י שימוש במט"ח שנמצא בחשבון ההשקעות צרכנות פיננסית 2
M המרת מט"ח בחשבון הבנק צרכנות פיננסית 0
L פתיחת חשבון IB רק לטובת המרת מט"ח והעברה כספית לברוקר אחר? שוק ההון 34
OiNK עזרה בחישוב עמלות המרת מט״ח צרכנות פיננסית 13
E המרת מט'ח בחשבון מרג'ין IB - מינימום 2000$? שוק ההון 5
G המרת מט"ח אונליין צרכנות פיננסית 37
D המרת מט״ח בira מול מיטב טרייד שוק ההון 3
א המרת מט"ח בזול - לא כחלק מתהליכי מסחר והשקעות צרכנות פיננסית 70
unrealx המרת מט"ח סולידית צרכנות פיננסית 17
F המרת מט"ח - הבדל 100 פיפס בסכום גדול שוק ההון 7
unrealx שאלה בנושא המרת מט"ח - 2 פיפס שוק ההון 11
C עמלת העברת/המרת מט"ח בבנק צרכנות פיננסית 8
J המרת מט"ח ב-IB למטרת משיכה שוק ההון 5
S עמלות המרת מט"ח ב IRA שוק ההון 12
ש כרטיס אשראי עם מינימום עמלות המרת מט"ח צרכנות פיננסית 45
נ המרת מט"ח באינטרקטיב ברוקרס שוק ההון 4
Z איך מושכים כסף מIBKR לחשבון ישראלי בצורה זולה כולל המרת מט"ח? שוק ההון 3
jenglender המרת מט"ח של פסגות - סיוע למשקיע חדש צרכנות פיננסית 5
O קבוצת רכישה להוזלת המרת מט"ח שוק ההון 57
liranviper שירות המרת מט"ח עד 2,500 ש"ח צרכנות פיננסית 9
שמוליק קיפוד המרת מט"ח צרכנות פיננסית 4
ק עמלת המרת מט"ח מיטב דש טרייד שוק ההון 43
Jane Doe האם ניתן לקזז ריווחי הון על מניות בחו"ל עם עמלות המרת מט"ח? צרכנות פיננסית 18
ע עמלת המרת מט"ח בבתי השקעות שונים? שוק ההון 12
R עלויות המרת מט"ח בIRA צרכנות פיננסית 10
yanosh34 המרת מט"ח דרך הבנק שוק ההון 23
ה האם המתנה לשער המרת מט"ח הוא תזמון שוק? שוק ההון 9
V שאלה על עמלת המרת מט"ח בבית השקעות שוק ההון 7
צ המרת נייר דואלי מיסים 23
ע המרת ניירות ערך לא אפשרית? שוק ההון 8
ש המרת שקלים ליורו והעברת היורו לבנק בחו״ל צרכנות פיננסית 6

נושאים דומים

Back
למעלה