המעסיק מוכן לפתוח אבל לא מוכן להפריש לקרן השתלמות

הנושא בפורום 'צרכנות פיננסית' פורסם ע"י whybe, ‏3/6/15.

1. whybe

whybe משתמש ותיק

קולגה שלי אמרה לי שכשהיא ביקשה מהמעסיק בזמנו קרן השתלמות הוא הסכים רק בתנאי שההפרשה לקרן תהיה 100% על חשבונה. היא לא לקחה את זה בסוף, אני ניסיתי להסביר שזה בכל זאת שווה, אבל לא הצלחתי להעביר לה את הרעיון שכל שקל שהיא שמה בקה"ש הוא לפני מס הכנסה ולכן שווה יותר מכל שקל של הכנסה פנויה בבנק. מה גם שקרן השתלמות מוגנת ממס רווח הון (עד תקרת הפקדה שנתית).

האם צדקתי? והאם תוכנית זו משתלמת יותר מאשר הפקדה כעצמאי לקרן השתלמות?

2. daat99

daat99 משתמש בכיר

ההפקדות הן אחרי מיסוי אז מבחינת הפקדות שקל זה שקל.
    אחרי ההפקדה מדובר בכספים שמושקעים בשוק ההון והרווחים עליהם פטורים ממס רווחי הון.
    כאן כבר תלוי אם המס רווחי הוא יותר גבוה מדמי הניהול של קרן ההשתלמות.
    אם אתה משלם דמי ניהול של 1% והרווח השנתי הוא פחות מ-1.33% (לדוגמא אגח סופר סולידי לא צמוד לכלוםעם ריבית אפסים ואינפלציה מטפסת) אז אתה משלם בדמי הניהול של קרן ההשתלמות יותר ממה שהיית משלם כמס רווחי הון על ה"רווח".

גיא ל אוהב/ת את זה.
  3. Izelman

Izelman משתמש ותיק

העובד לא יכול להפריש 10 אחוז על חשבונו, המקסימום שהעובד יכול להפריש זה שליש מהפרשת המעביד, ולכן אם המעביד מסכים לפתוח קרן ובתנאי שזה לא יהיה על חשבונו הדרך לעשות את זה היא להפחית את הברוטו כנגד הפרשת המעביד, כך שבכל זאת יש כאן הטבת מס

AlexNOSAM ו-Sinister אוהבים את זה.
  4. גרהם

גרהם משתמש בכיר

@whybe
    תסביר לה באמצעות דוגמה של הפרשה על כל השכר:
    לפני הפקדה - שכר: 10000 ש"ח. מס 20%, נטו 8000 ש"ח (לצורך הפשטות מניח שמס שולי שווה לממוצע).
    אחרי הפקדה - שכר:9250 ש"ח, מס 20%, נטו 7200 ש"ח. הפרשה (חלק מעביד + חלק עובד) 1000 ש"ח, מס 0%. סה"כ שכר נטו בתוספת הפרשה 8200 ש"ח.

shaisha, AlexNOSAM, whybe ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  5. whybe

whybe משתמש ותיק

איך מתבטאת ההטבה? בזה שהברוטו יורד? אבל אמרו פה שההפקדות יורדות מהנטו (אחרי מס). אני מבולבל...

6. Lyman Zerga

Lyman Zerga משתמש סולידי

הפרשות לקרן השתלמות הן כאלו שהמעסיק מפריש פי 3 מהפרשת העובד. נניח שבמצב הנוכחי העובד לא מפריש כלל, הרי שהסכום הפוטנציאלי שהוא יכול להפריש בהנתן ההסכם עם המעסיק שבו המעסיק לא משלם חלק מהמשכורת לעובד אלא מפריש אותו לקרן השתלמות הינו 4X כלשהו שכיום מגיע לו לברוטו וממוסה בשיעור המס השולי.

עכשיו, בהנתן ההסכם עם המעסיק, 3X מהסכום לא נמצא בתלוש השכר של העובד אלא מופרש ישירות מהמעסיק לקרן ההשתלמות. על סכום זה, מעבר להטבה של חסכונו בקרן השתלמות, העובד לא ישלם מס הכנסה שכן הוא איננו בתלוש. כלומר, מעבר לחסכון הטהור של ההשתלמות, יש פה גם הטבה מיסויית לעובד כבר בהפרשה [בהנתן שהעובד משלם מס הכנסה על כספים אלו כיום].

7. אלף

אלף משתמש ותיק

למה זה לא נשמע לי חוקי?

8. whybe

whybe משתמש ותיק

חוקי לגמרי, אותו דין בכספי ההפרשה לפנסיה. זה אחד היתרונות.

9. whybe

whybe משתמש ותיק

כלומר @Lyman Zerga שאם אני מעוניין בהפרשה שהיא נטו "על חשבוני" אני צריך לבקש מהמעסיק להוריד לי את הסכום הנדון מהברוטו ישירות לקרן? לספוג את הירידה בשכר וליהנות מהטבות המס?

10. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש ותיק

זה חוקי, אבל מעוות.
    בגלל התפיסה אצל המחוקק שהמציא בכלל את הדבר הזה "המעסיק מפריש". הרי ילד בן 6 יכול להבין בקלות שאין באמת דבר כזה שהמעסיק נותן משהו מהכיס שלו. אולי החוק קורא לזה ככה, אבל מבחינת המעסיק כל מה שמעניין אותו זה כמה עולה להעסיק את העובד.
    סתכל על זה מנקודת המבט של מעסיק - עולה לך להעסיק את שרוליק 10,000 בחודש. לא אכפת לך כמה המחוקק החליט שאתה תפריש עבורו לביטוח לאומי ושאר ירקות - עבורך זה נשאר אותו דבר. ואם שרוליק יבקש שתפתח לו קה"ש ותפחית מזה את הנטו שלו עדיין זה לא יזיז לו כי הוא ימשיך בשורה התחתונה לשלם 10,000.

Don't blame the player, blame the game. לילד אפשר להסביר למה זה דבילי המשחק הזה של המעסיק משלם או העובד משלם. אבל כנראה זה ישאר רק בין המחוקק לאלוהים מה הלך בראש הדפוק שלו כשהוא החליט על זה.

טל51, עומר ו-תל אביבי אוהבים את זה.
  11. Izelman

Izelman משתמש ותיק

בדיוק

whybe אוהב/ת את זה.
  12. YossiN

YossiN משתמש ותיק

כמה תגובות
    א- זה חוקי לחלוטין. המעביד לא חייב לתת לעובד קרן השתלמות (להבדיל מפנסיה)
    ב- בדרך כלל, היתרון הכלכלי הישיר די זניח (מאחר ואת ה"קומבינות" האלו עושים למי ששכרו לא מאוד גבוה
    ג- הדרך לשכנע אותה היא להראות לה בחשבון פשוט כמה כסף יחכה לה בעוד 6 שנים (בקלות: החלפת מכונית) בתמורה לויתור ממש קטן בנטו. תהפוך את התמונה: זה חסכון כפוי שמצטבר לסכום גדול...

13. ע.מדי

ע.מדי משתמש בכיר

דרך אגב ההקטנה מהשכר צריכה להיו. קטנה מ פי 3
    כי גם ההפרשה לפנסיה תרד בגדול
    שכר חדש * 1.2 = שכר ישן*1.1333
    בהנחה שהוא מפריש לפנסיה 13.3%

תל אביבי אוהב/ת את זה.
  14. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

או לחילופין אפשר לסדר שההפרשה לפנסיה לא תקטן (הרי המעביד רשאי להפריש גם אחוז קצת יותר גבוה).

15. ע.מדי

ע.מדי משתמש בכיר

אני מניח שמעסיק שלא רוצה לתת קרן השתלמות על חשבונו לא יגדיל הפרשות לפנסיה ...

16. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

לא מדובר בהגדלה, אלא בלשמור על אותן ההפקדות - כלומר, עלות ההעסקה תישאר בדיוק כפי שהיא היום.

אבל יש מעסיקים שקצת קשה להסביר להם בהגיון, אני מסכים :)

עומר אוהב/ת את זה.
  17. whybe

whybe משתמש ותיק

בדיקה באתר כל זכות העלתה את הממצא הבא:

לפי סעיף 3(ה) ו-9(16א) לפקודת מס הכנסה, העובד פטור מתשלום מס הכנסה על הפקדות המעסיק לקרן (למרות שמדובר בהכנסה של העובד), כולל הרווחים שנצברו בקרן, וכן על הרווחים שנצברו על חלקו של העובד עצמו, וזאת אם התקיימו שני התנאים הבאים:
    1. הפרשות המעסיק אינן עולות על 7.5% מהשכר ברוטו ולא יותר מפי שלושה מחלקו של העובד בהפרשות [הדגשה שלי], וזאת עד לתקרת שכר חודשי של 15,712 ש"ח (נכון ל-2015). ניתן להפריש לקרן כספים גם מעבר לתקרה, אך עליהם לא יחול הפטור.
    במקרה דנן, מדובר במצב בו ״העובד״ מפריש את מלוא הסכום, נאמר 10% מהשכר ברוטו. האם מה שאנחנו מדברים עליו עדיין תקף? רוצה לבנות את הקייס שלי לפני פנייה למעסיק.

18. YossiN

YossiN משתמש ותיק

אל תיכנס לזה
    מדור השכר של מקום העבודה ביחד עם תוכנת השכר יודעים בדיוק איך לעשות את החישוב
    אתה לא מומחה פנסיוני- תן להם לעשות את החשבון כך שזה יעלה להם אותו הדבר ואתה לא "תידפק"

ע.מדי אוהב/ת את זה.
  19. daat99

daat99 משתמש בכיר

לא מדוייק.
    לפי הבנתי המעביד לא מוכן להפריש את זה היום אבל הוא מוכן להפריש תוך כדי הקטנת הברוטו בהפרשה.
    חוקית לפחות המעביד עדיין מפריש את הכספים, הוא פשוט מגלגל אותם אליך ע"י הקטנת שכר.

20. אלף

אלף משתמש ותיק

דיברתי על להפריש בלי שזה נמצא אפילו בתלוש שזה מה ש@Lyman Zerga כתב.

בוא ננסה לחשוב על זה ככה, אני יכול לבקש שכל המשכורת שלי תלך לקה"ש במקום לבנק?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.