• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הכנה ליום סגריר - איך להכין את החסכונות לטווח ארוך לפרוץ משבר פיננסי

איך אתמודד עם המפלה הצפויה בבורסה? (ניתן לשלב אפשרויות ולהצביע על יותר מאפשרות אחת)

• סך הכל מצביעים
    58
@Benjamin Willard
בדיוק בגלל זה ציינתי שזו לא אסטרטגיה עדיפה לכניסה בפעם אחד, אלא גישה להכנסת חסכונות מהעבודה לשוק במהלך החיים.

הנחת שבגלל מדיניות ההשקעה של קרנות הפנסיה / קופ״ג במהלך המשבר הן היו חייבות לרכוש יותר מניות כדי להישאר בהתאמה למדיניות ההשקעה שלהם.

זאת אומרת, שבמהלך המשבר הם נדרשו לקנות עוד ועוד מניות,
ובתום המשבר כשהעליות החזירו את הערכים למקומם- השמירה על המדיניות הביאה אותם למכור מניות ולרכוש שוב אג״ח או רכיבים אחרים.
זה נשמע לי כמו איזון מושלם שיוצר תשואה פנומנלית בזכות המשבר...
מה שאומר שהעובדה שהחלפת מכשיר/קופה היא זו שגרמה את ההפסדים, ולא מדיניות ההשקעה של המכשיר.
מה שאומר שהאויב האמיתי הוא... אנחנו.

הלואי ואכן מנהלי ההשקעות היו מתנהגים, אני נוטה לחשוש שהם אינם התנהגו לגמרי כדלעיל.
מאידך, בידינו לעשות זאת בעצמנו- בתיק הממוסה או בקרנות/קופות IRA

וכמו שאמרו קודמי- זה מצריך תוכנית, התכוננות, חלוקה באחוזים בין רכיבים, ודרך פעולה קבועה לרכישה.
(לא יזיקו גם אשכים קשיחים כפי שהיטיבו לצייר לעיל ובו בזמן לקרוע אותי מצחוק... אגב, אורניום כמדומני לא נחשב כחומר חזק אלא כמסוגל להיות מועשר באטומים, אולי עדיף פלטינה? או פלדה כדי להיות חסכן סולידי?)

ואחרי הכל, אני מודה שמאוד קל כיום לכתוב ולדבר על זה, וכולנו מתפללים (בנוסף להיערכות הנ״ל) שנעמוד בדיבורנו ביום סגריר.

ברמת הנכסים הפנסיוניים: כעת נמצא במסלול מחקה מדדים בשיטת הפניקס (~55% מניות) ובקופת גמל עוקבת מדדים (100% סנופי). קה״ש IRA 100% MSCI WORLD
מה שהכי מדאיג אותי בעת משבר זה החמורים שמוכרים בבהלה ומעלים לי את הוצאות ניהול בקרן פנסיה ובקופ״ג. לכן בעת שתהיה אפשרות לפתוח קופ״ג IRA לשכירים, קופת גמל שלי תעבור לשם ולא אהיה חשוף לפאניקה של משקיעים אחרים.
לא מאמין ביכולת שלי לתזמן את השוק, כן מודע (הודות למשבר 2008-2009) ליכולת שלי לספוג עד 40-50% הפסדים על הנייר ולישון בסבבה. אז זה מבחינתי מה שחשוב לי: שליטה עצמית. למה? כי זה הפרמטר היחידי שאני יכול לשלוט בו. לכן פשוט אמשיך לקנות בזול בעת המשבר וזהו.

אני כלל לא בטוח, וממש לא מפחדים שם מהבורסה, הרבה פחות מפה בכל אופן.
מכיוון שהמשבר האחרון בכל זאת השפיע שם על העם עצמו ופחות על עשיריו, דווקא הגיוני שהם ירתעו מהבורסה.
מצד שני, הכל התחיל ממינופי יתר בנדל״ן ובמשכנתאות, אז יכול להיות שגם מנדל״ן הם מתרחקים... בקיצור, כל רעיון להכליל אנומליה בגודל של ארץ שבחרה את טראמפ לנשיאה נידון לכישלון ויסלחו לי הטרמפיסטים.

@איליה כתב:
״מה שהכי מדאיג אותי בעת משבר זה ה@&₪״! שמוכרים בבהלה ומעלים לי את הוצאות ניהול בקרן פנסיה ובקופ״ג.״

לא הבנתי, תוכל בבקשה להסביר?

לא הבנתי, תוכל בבקשה להסביר?
נניח ושמת את קופ״ג שלך במסלול מחקה מדדים כמו סנופי. עכשיו יש משבר גדול ויש הרבה אנשים שמעבירים את הכספים שלהם למסלול אגחי או מסלול מזומן. חוץ מזה שהם עושים לעצמם נזק, הם עושים לך נזק כי הקרן שלך עכשיו צריכה למכור נכסים כדי להנזיל את הכספים בשביל המעבר לאותם מסלולים. כלומר הוצאות תיפעוליות של הקרן שלך עולות ויש פחות כסף/אנשים שההוצאות האלה מתפזרות אליהם שזה אומר שכעת אתה משלם על הטיפשות של אחרים. בIRA למשל זה לא היה קורה כי אתה זה שמנהל את הנכסים שלך.

טוב, הבאת דוגמא מצויינת. אכן, אין לי מילים. חשבתי בהתחלה שזאת דוגמא מ-2008 ולא הבנתי לאן אתה חותר, כי שם הירידה והעליה היו די קלאסיות.

אז אני מבין שאתם (הרוב פה) מתכננים להתחמש בתחתית ולקנות סחורה בזול. אבל מה עושים עם הקרנות שקיימות? אתם באמת מתכוונים לא להזיז כלום לשום מקום?

לא מזיז כלום כלום כלום, אם ויהיה משהו, אקנה ואוסיף אחזקות.
מה שכן, שומר כרגע קצת יותר במזומן.

@איליה תודה על ההסבר.
עלויות תפעול קיימות גם בקופ״ג? ומתחלקות בקרב כל חברי הקופות והמסלולים?
אם כן, ידוע לך היכן זה כתוב בהזכם פתיחת קופ״ג? רק לי זה נשמע לא חוקי? מילא אם היה סכום קבוע, או תקרה שא״א לגבות יותר ממנה, אבל יותר מזה?
נציג השירות
שפתח עבורי קופ״ג דיבר על פחות מאלפית בשנה. אתה אומר שהיה יותר בשנת משבר?

@איליה תודה על ההסבר.
עלויות תפעול קיימות גם בקופ״ג? ומתחלקות בקרב כל חברי הקופות והמסלולים?
אם כן, ידוע לך היכן זה כתוב בהזכם פתיחת קופ״ג? רק לי זה נשמע לא חוקי? מילא אם היה סכום קבוע, או תקרה שא״א לגבות יותר ממנה, אבל יותר מזה?
נציג השירות
שפתח עבורי קופ״ג דיבר על פחות מאלפית בשנה. אתה אומר שהיה יותר בשנת משבר?
זה חוקי לגמרי: חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל), תשס"ה-2005 סעיף 32.
לגבי מה שנציג שירות אמר לך - לרוב לנציגי שירות אין שמץ של מושג, תבדוק בעצמך. קרנות חייבות לפרסם את הדוחות של מה שהן עשו. למשל פה
חפש בתחתית הדף את ״הוצאות ישירות המנוכות מחשבונות העמיתים״ ותוריד את הקבצים של אקסל ותעיין בהם

נערך לאחרונה ב:
אני כלל לא בטוח, וממש לא מפחדים שם מהבורסה, הרבה פחות מפה בכל אופן.

קראתי כתבה שהשתתפות משקי הבית בארה"ב בהשקעות בבורסה כיום היא הנמוכה אי פעם , הנה מאמר מ 2014 שמציין זאת, אני מניח שהמגמה נמשכת כיום:
http://ns.umich.edu/new/releases/22...pation-has-dropped-most-among-small-investors

זו אחת הסיבות העיקריות לירידה המתמשכת של השונות המגולמת (VIX) למינימום היסטורי

בשביל משקיע סולידי זה מצויין

השתתפות משקי הבית בארה"ב בהשקעות בבורסה כיום היא הנמוכה אי פעם
הם לא לוקחים בחשבון את חשבונות הפנסיה למיניהם. זה מרכיב מאד משמעותי בחסכון הפרטי.
הכלים הפטורים הפכו להיות יותר פופולריים לאחרונה, בין השאר בגלל גדילה במודעות, בדרישות השכר ופרצות חדשות בחוק. למשקי הבית יש שליטה מלאה על חשבונות הפנסיה שלהם (שלא כמו בארץ), והם יכולים להחליט כמה מופרש לפנסיה וכמה נחסך בחשבון חייב.

עריכה:
אני מסכים עם המסקנות של המאמר, אבל אני חושב שאין קשר לנתונים. משקי בית עם חסכון קטן חייבים להחזיק אותו בשווי מזומן כקרן חירום. משקי בית שיכולים להרשות לעצמם פגיעה בקרן החירום, עשויים להרוויח יותר מהשקעה בנכסים מסוכנים.

נערך לאחרונה ב:
יש דיון מעניין על הנושא הזה בפורום הבוגלהאדס. אנשים כותבים כי הבעיה הכי גדולה הייתה בעובדה שהם איבדו את העבודה שלהם ולא הצליחו למצא עבודה אחרת המון זמן, וזה הכניס אותם לבעיה של לעמוד בהחזר המשכנתא או בתשלום השכירות בלי למכור מניות בהפסד.

שלום לכולם,
כל הכלכלנים מכל הכיוונים מתארים שעוד רגע תבוא המפולת הגדולה. הנה דוגמא אחת, מרתקת מאוד מפודקאסט מרתק ומצחיק בפני עצמו.

במפלה של 2008 הפסדתי כספים רבים בחשבון ההשקעות אבל עוד יותר מכך בקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות.
מכיוון שכל הקופות האלה כבולות למדיניות השקעה מגבילה, כך שגם במפלה כוללת הם עדיין מחוייבים להחזיק חלק ניכר במניות ואג"ח למיניהם גם כשברור לכולם שהם הפסדיים בשלב הצניחה הגדולה. הרי אסור להם להחזיק בשורט, לפחות לא מניות באופן ישיר.

עלתה בי מחשבה, שברור לי שגם בה יש חסרונות -- להעביר את כל הקופות הנ"ל לקרנות פאסיביות (תתעלמו לרגע מהשאלה למה הן גם ככה כבר לא שם) בתמהיל רגיל יחסית ובעצם עם בוא הצניחה הגדולה להעביר הכל למסלולים דפנסיביים (לפחות בחלק מהמקומות יש מסלולי מזומן/מק"מ) עד יעבור זעם ובתקווה להחזיר לשוק בזמן הנכון. לפחות במקום אחד אני יודע שזה משהו פשוט יחסית לביצוע באתר שלהם ומתבצע בפועל גג עד 3 ימי עסקים.
אז מה דעתכם?

זאת שאלה שתלויה מה שיטת ההשקעה הראשונית שלך.
אם אתה משקיע באחוזים שקרובים ל 100% מניות - לדעתי אל תעשה כלום. תשאר ככה וכשיהיה המשבר תלך לים.
למה? כי כדי לנצל משברים אתה צריך מזומנים בצד ואסטרטגיה של מניות בכל הכח לא הולכת יד ביד עם תזמון.

אם אתה משקיע תמהילי - נגיד 50% מניות ו50% אג"ח בתור ברירת המחדל. אז יש עם מה לעבוד.
אז אתה צריך אסטרטגיה משנית שקובעת מה התמהיל שלך ומה הטריגר להגביר את נתח המניות ומה הטריגר להגביר נתח אג"ח/מזומן.

אני נמנה עם המשקיעים מהסוג השני ויש לי אסטרטגיה שקבעתי מראש לפי מדרגות.
באיזו נקודה אני מגביר ל 55% מניות, באיזו נקודה 60% וכך הלאה.
באותו אופן הגדרתי גם אסטרטגיה דילול מניות במדרגות.
כמובן שאתה קובע את המדרגות בהתאם לרמת ההתעסקות שאתה רוצה / עמלות וכו'.

באופן כללי אני מגדיר את השיטה הזו כיותר דפסיבית על אף שהיא כן מתזמנת.
כי אתה עושה בלאנס בהתאם למצב ואתה מחזק בירידות ומוכר בעליות.
הבעיה העיקרית של השיטה היא ההפסד האלטרנטיבי של הכסף שאינו מושקע בכל הכח במניות.
אבל אני מראש לא מעוניין ברמת סיכון של 100% מניות ולכן עבורי זאת שיטה יותר מתאימה.

כדי לנצל משברים אתה צריך מזומנים בצד ואסטרטגיה של מניות בכל הכח לא הולכת יד ביד עם תזמון.
תימצת את כל מה שכולם מנסים להגיד לי במשפט אחד.

באיזו נקודה אני מגביר ל 55% מניות, באיזו נקודה 60% וכך הלאה.
אפשר להיות חטטן ולשאול מה המדרגות הללו? נסמכות מדדים או ספציפית המניות שאצלך בפורטפוליו?
בעצם כל ריבלנס בתיק הוא תלוי ביצועים, אז מה ההבדל? מדרגות קטנות יותר?

@י.ג
ניסיתי להריץ את האסטרגטיה שלך ברטרולייזר, זה מה שיצא.
שים לב עד כמה התוצאות משתנות עם חיכוך (מסים, עמלות וכד) לעומת בלי.
ההנחות הן: אתה יוצא מהשוק אחרי ירידה של 20%. חוזר בירידה של 40% או מוותר כשהשוק התאושש לירידה של 10% (כלומר התחזית שלך לא התממשה).
הכי הרבה מידע זמין יש על VFINX שזה קרן נאמנות של וואנגרד על סנופי מ-1980.

בדקתי גם אוסף של רפים שונים. אפשר כמובן לשחק עם הפרמטרים, אשמח לשמוע מה לדעתך האסטרטגיה שמייצגת את ההנחות שלך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G הכנה לפני פגישה עם סוכן פנסיה עבור קרוב משפחה צרכנות פיננסית 1
R הכנה לקראת תואר ראשון במדמ"ח. התפתחות אישית 28
הנולד הכנה לפסיכומטרי בחינם? כן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 39
Et1 הכנה לתואר ראשון התפתחות אישית 20
C הצעות לאוכל ללא הכנה או שממש פשוט? אוף טופיק 16
maverick עזרה| הכנה למבחני מיון לקבלה לעבודה התפתחות אישית 16
Williamsburg מזל"ט לסנופי ליום ההולדת העגול - 5000 הנקודות פוסטים מאיכות נמוכה 16
הoוליד תיקי גב ליום יום מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
O דיבידנד לבן ליום שחור? התפתחות אישית 38
E רעיונות ליום צוות בעבודה? אוף טופיק 4
H תוכנית ליום גשום צרכנות פיננסית 2
Rio 3 ארוחות ליום שלם בפחות מ5 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 93
T מה קורה לקציצה? מניית bynd מזנקת מיום ליום שוק ההון 1
M מה התוכנית שלכם ליום גרוע במיוחד (RBD) שוק ההון 39
yossik הומור ליום ראשון אוף טופיק 1
י SPY ביום סגריר שוק ההון 62

נושאים דומים

Back
למעלה