1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

הכנה ליום סגריר - איך להכין את החסכונות לטווח ארוך לפרוץ משבר פיננסי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י י.ג, ‏27/12/16.

?

איך אתמודד עם המפלה הצפויה בבורסה? (ניתן לשלב אפשרויות ולהצביע על יותר מאפשרות אחת)

1. תמות נפשי עם הקרן המנוהלת שלי!

2.1%
  2. איזי איזי, ממשיך עם הפאסיבית על סנופי. תזמון שוק בלתי אפשרי ותפסיד מכל הכיוונים.

74.5%
  3. הכל בקופה פאסיבית ויעבור למסלול מזומן ביום הדין.

4.3%
  4. על מה אתה מדבר?!

29.8%
ניתן להצביע ליותר מאפשרות אחת.
  1. י.ג

י.ג משתמש ותיק

שלום לכולם,
    כל הכלכלנים מכל הכיוונים מתארים שעוד רגע תבוא המפולת הגדולה. הנה דוגמא אחת, מרתקת מאוד מפודקאסט מרתק ומצחיק בפני עצמו.

במפלה של 2008 הפסדתי כספים רבים בחשבון ההשקעות אבל עוד יותר מכך בקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות.
    מכיוון שכל הקופות האלה כבולות למדיניות השקעה מגבילה, כך שגם במפלה כוללת הם עדיין מחוייבים להחזיק חלק ניכר במניות ואג"ח למיניהם גם כשברור לכולם שהם הפסדיים בשלב הצניחה הגדולה. הרי אסור להם להחזיק בשורט, לפחות לא מניות באופן ישיר.

עלתה בי מחשבה, שברור לי שגם בה יש חסרונות -- להעביר את כל הקופות הנ"ל לקרנות פאסיביות (תתעלמו לרגע מהשאלה למה הן גם ככה כבר לא שם) בתמהיל רגיל יחסית ובעצם עם בוא הצניחה הגדולה להעביר הכל למסלולים דפנסיביים (לפחות בחלק מהמקומות יש מסלולי מזומן/מק"מ) עד יעבור זעם ובתקווה להחזיר לשוק בזמן הנכון. לפחות במקום אחד אני יודע שזה משהו פשוט יחסית לביצוע באתר שלהם ומתבצע בפועל גג עד 3 ימי עסקים.
    אז מה דעתכם?

2. חלכאי

חלכאי משתמש ותיק

בהנחה ואתה יכול לנבא מתי 'יעבור זעם' זה רעיון מצוין. במציאות סביר שלא תוכל לדעת באיזה שלב 'הזעם עבר' ולא יחזור בקרוב.

איליה ו-Waler אוהבים את זה.
  3. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

הסיכוי שלך לנחש את הגבוה הוא לא גבוה. הסיכוי שלך לנחש גם את הגבוה וגם את הנמוך - הוא נמוך.

4. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

יש כמות זהה שטוענים שאנו לפני שוק שורי שהשוק השורי ימשך

Waler אוהב/ת את זה.
  5. עמוסס

עמוסס משתמש בכיר

יש לך תאריך + שעה או רק בערך?

Waler אוהב/ת את זה.
  6. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

אם אתה צופה נפילה רצינית בשווקים בקרוב, הצעד החכם לעשות הוא לעבור לנכסים כמה שיותר בטוחים קרי אג"ח מדינה במח"מ כמה שיותר קצר ו/או מזומן.
    המסלולים האלה קיימים גם בקרנות פסיביות וגם אקטיביות.

י.ג אוהב/ת את זה.
  7. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

8. D.Aristocrats

D.Aristocrats משתמש ותיק

איך הפסדתה בדיוק? מכרתה בהפסדים? משכתה מקרן השתלמות, פנסיה?

9. י.ג

י.ג משתמש ותיק

שאלה מעולה.

@D.Aristocrats וכולם, בבקשה לא לקפוץ ולהקשיב.
    אני מדבר כרגע אך ורק על הקרנות והקופות, שלפי מיטב הבנתי מוגבלות במדיניות השקעה. כך שבקופת גמל רגילה יש סף תחתון של מניות לדוגמא, שהקרן לא יכולה לרדת ממנו.
    ערך הקרנות שלי פחת בעשרות אלפי שקלים. מדובר היה במסלולים כלליים רגילים.
    חלק מזה העברתי (TOO LITTLE TOO LATE) למסלול אג"ח. הביצוע של זה לקח 3 חודשים, עד היום לא ברור לי למה, כך שבתחילת תקופת העליות גם לא הרווחתי.
    עם זאת, היום, בניגוד לאז, אני מבין בכלכלה מעט יותר וגם קורא עיתונים כלכליים. אז זה היה לי ג'יבריש מוחלט. לכן היום אני משער שאיכות היכולת שלי "לתזמן" את השוק תהיה מוצלחת יותר. ברור לי שזה לא יהיה 100% אבל יותר טוב מהכתישה שקרתה אז, בטח אם אהיה בקופה שהמעבר בין המסלולים בה הוא פשוט ומיידי (בטח ביחס ל-3 חודשי הביצוע של הסוכן ביטוח ושל כלל אז ב-2008). כחלק מההערכות ליום הזה, חשבתי על מעבר לקרנות פאסיביות כאלה.

10. י.ג

י.ג משתמש ותיק

בטח. גם שניה.
    ברור שלא. אבל כשהמשבר מגיע, מזהים אותו. בדיחוי סביר אבל מזהים. ב-2008, במהלך המשבר לא הבנת שיש משבר? אני לא הייתי צריך את הקריסה של ליהמן ברדרס כדי לקבל גושפנקא שיש משבר. חבל שלא הבנתי מה לעשות מעבר לזה עם הקופות והקרנות שלי.

11. י.ג

י.ג משתמש ותיק

אני לא מתיימר לנחש. מניח שיהיה עיכוב/הקדמה בתזמון אבל נראה לי שכמשתמש מושכל, זה יותר טוב מלשבת ולא לעשות כלום.
    כמו כן, מזכיר לך שלקופות גמל והפנסיה יש מדיניות השקעה. הן לא יוכלו לחרוג ממנה ופתאום להמיר את כל הנכסים למזומן או להפחית משמעותית. יש להם סף עליון וסף תחתון לדבר הזה. כך שעם כל המומחיות של הניהול האקטיבי, בלי היכולת לבצע שורט על השוק, הם יאלצו להכניס חלק ניכר ממנו לפוזיציות א-דפנסיביות.

12. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

מי שעשה זאת לרוב הרוויח יותר ממי שמכר לאחר ירידה מסוימת ונכנס חזרה לאחר עלייה מסוימת.

ניתן לפתור מאוד בקלות על ידי מעבר לקופת גמל מחקה מדד SP500 של IBI (לא ממליץ, לא מייעץ, אבל זה מה שאני עשיתי)

חוץ מזה תן לי לשאול אותך, למה אתה רוצה לצמצם מניות בזמן שהם יורדים? זו הזדמנות קנייה נהדרת.

13. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

מה לגבי החורף האחרון? הבנת שיש משבר? היה נראה כמו התחלה של משבר, הריח כמו התחלה של משבר, אבל השמיים לא נפלו בסוף.
    אם הבנת שיש משבר (כשלא היה) - אתה הולך להפסיד הרבה כסף באסטרטגיה שלך על false positive
    אם לא הבנת (כלומר הבנת שאין משבר) - ירידות של 20%, חשש מפני דפלציה, חשש מבועה סינית שתתפוצץ, חשש מבועה באג"ח, חשש מבנק גרמני שיקרוס, שפל בביקוש לנפט, נתוני צמיחה נמוכים. מה עוד אתה צריך כדי לזהות משבר? אם הנ"ל לא מספיקים לך אתה מבין שסביר שאתה "תזהה" את המשבר רק בתחתית? (וכך גם תקבע הפסד וגם תפסיד את האפסייד). בנוסף, אם אחרי ירידות של 20% הבנת שזה לא משבר - האם ניצלת את הירידה שלא תחמיר עוד משמעותית (הרי זה לא משבר) כדי להיות 100% מניות? הרי זה רווח ללא סיכון אם אתה יודע שזה לא משבר.

14. י.ג

י.ג משתמש ותיק

כי העקרון הבסיסי של לקנות בזול ולמכור ביוקר לא תופס כאן.
    מבחינתי להמיר למסלול מזומן/מק"מ עם הירידות הגדולות וחזרה עם ניצני ההתאוששות.
    אני מבין שעל אף הכל, כולם נגד הדבר הזה כאן.

15. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אם אתה לא סומך על מנהלי ההשקעות יש לך פתרונות הרבה יותר קלים מלנסות לתזמן איזה מסלול מנוהל לקחת באיזה תקופה.
    נניח והפנסיה הייתה IRA, היית מקטין חשיפה למניות במשבר (בהנחה ואתה אכן יודע לזהות אותו)?

16. artist

artist משתמש ותיק

כולם נגד נסיון תזמון , כי אין לך סיכוי. אם תעבור למסלולים יותר סולידים אחרי המשבר תפסיד את כל העליות שיבואו אחרי. ראה מקרה 2008 , שנים 2009-2010.
    ואז אתה מפסיד פעמיים. אם אתה חושב שאתה לא יכול לעמוד בירידות תצמצם פוזיציות כבר עכשיו ותישן טוב. אבל אתה מנסה לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה.

ברננקי אוהב/ת את זה.
  17. D.Aristocrats

D.Aristocrats משתמש ותיק

עז בגדול אתה אומר שהפסדתה אז בגלל שינוי מסלול איטי ועכשיו אתה חושב שאם יהיה לך אפשרות לשינוי מהיר במסלולים תוכל לתזמן את השוק ?
    לדעתי אתה מנסה לחזור על אותה טעות בדיוק. אל תחשוב שיש לך ידע עכשיו לעשות את זה. גם אנשים יותר חכמים ממני וממך לא יודעים מתי השוק יפול , לכמה זמן , כמה נמוך ......
    אם אתה לא מרוצה מהמסלולים שלך עכשיו , תעבור ללא קשר למצב השוק, אבל אל תעשה שינויים כאלה רק בגלל רצון לתזמן אותו.

נ.ב גם אני עשיתי פעולה כושלת של שינוי מסלול במשבר 2008. וכל מה שמעניין אותי במשבר הבא זה לקנות מניות בזול , כל עוד לא יגמר הכסף D:

נערך לאחרונה ב: ‏28/12/16
  18. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

אני ממש לא נגד, כלומר אני בהחלט חושב שאתה מפריז ביכולת שלך לזהות משבר בזמן אמת מאידך אני מעריך אנשים עם ביטחון עצמי שכזה ועוד יותר מעריך אנשים שגם PUT THEIR MONEY WHERE THEIR MOUTH IS.
    קבל עוד אופציה שתיתן לך את אותו האפקט +- כמו לעבור למזומן או משהו כזה ובלי צורך להמתין זמן רב עד מעבר מסלולים בקרנות.
    זיהית משבר? תקנה בתיק הממוסה שלך פוטים מחוץ לכסף או עמוק מחוץ לכסף, או אופציות CALL מחוץ לכסף על זהב או משהו כזה.

Benjamin Willard ו-לעניות דעתי אוהבים את זה.
  19. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

סבבה. זיהית את המשבר ב2008. הנזלת את כל המניות באמצע מאי 2008 אחרי שהשוק נפל ב15%. חזרת אחרי שהשוק עלה חזרה 15% באמצע מרץ 2009. הרווחת 36% (בחשבון פטור או 27% נטו בחשבון חייב) מעל השוק.
    אבל, אם היית עקבי, בצעת את אותה הפעולה בכל פעם שהשוק גיהק ב15% אח"כ, והפסדת עשרות אחוזים במצטבר בזמן שהשוק "ברח" ממימוש בקשותיך אצל מנהלי הקרן (והרבה יותר בחשבון חייב).

רגע, 15% זה לא באמת משבר, נכון? נחליף את הקריטריון ב25%, ונראה שאפילו במשבר 2008 שמתאים כמו כפפה ליד לשיטה, הרווחת רק 16% (בחשבון פטור).

doc29 אוהב/ת את זה.
  20. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

איך תזהה?
    כשהשוק יעבור לעליות?
    הנה השוק האמריקאי אחרי הקריסה של 1929. השוק ירד 50% ולאחר מכן עלה 50%. האם היית נכנס לאחר עליה של 50%? אם כן, אני מקווה שאתה יודע מה עבר על השוק בגרף לאחר מכן (סוף הגרף הוא לא שיא השפל). אם לא, אתה מבין שגם אם אפילו 50% עליה זה לא ניצני התאוששות בשבילך אתה הולך להפסיד הרבה כסף כי תשאר מחוץ לשוק כשהוא מחזיר את רוב האפסייד שלו? (נגיד במקרים כמו 2009 שאחרי העליה לא באה אם כל הקריסות)
    אם האינדיקציה שלך היא נתונים כלכליים, אז כאשר הם יהפכו לטובים ולא יהיה דם ברחובות, השוק כבר יהיה גבוה למעלה.

מעניין. האמת מאוד מעניין יהיה להשוות את התשואה הזאת מול התשואה של אחזקה פאסיבית, אבל שכוללת גם איזון (נגיד תיק 50-50 עם גבולות גזרה של 10%). (נכון שאיזון זה סוג של תזמון, אבל כזה שהרבה הרבה פחות מסוכן, לדעתי)

נערך לאחרונה ב: ‏28/12/16
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מה התוכנית שלכם ליום גרוע במיוחד (RBD) פינת המשקיעים ‏24/3/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.