• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

החזקה של מדד אג"ח עם מועד פירעון 2-5 שנים כעת

omril

משתמש רשום
דירוג
2
היי,
בעבר חיקיתי את תיק "שוקולד מריר" של הסולידית ושם היתה החזקה של מדד אג"ח שמועד פירעונם 2-5 שנים, האחד צמודה והשניה לא.
דבר ראשון אני חייב להגיד שלמרות שקראתי הרבה על אג"חים אני אף פעם לא ממש מצליח להבין את הנושא עד הסוף.
אני מנסה להבין האם בסביבה של ריבית שעולה יש היגיון בלהחזיק מדד כזה. להבנתי נכללים בה אג"חים עם ריבית נמוכה (טרם ההעלאות) כנראה לצד כאלו חדשים יותר עם ריבית גבוהה יותר.
חשבתי להחזיק מק"מ במקום, אבל אז הבנתי שבניגוד למדד שממשיך "לעד" במק"מ לא אקבל דחיית מס.

מה אומרים?

תודה.

אני מנסה להבין האם בסביבה של ריבית שעולה יש היגיון בלהחזיק מדד כזה
אם אתה יודע שהריבית תמשיך לעלות אז לא כדאי להחזיק אג"ח במח"מ בינוני או ארוך.
אבל אף אחד לא באמת יודע את זה, או מתי הכיוון יתהפך.

כדאי שתקרא את
גוגל: הסולידית אייק

בעבר חיקיתי את תיק "שוקולד מריר" של הסולידית
למה עשית את זה? האם טווח הזמן הארוך שעבורו מיועד פורטפוליו "שוקולד מריר" הוא גם טווח ההשקעה שלך?
אם כן, אז אתה צריך לדעת ולצפות *שתמיד* יהיה מרכיב כלשהו *שכרגע* אתה לא מרוצה ממנו, ואפילו יכול למצוא סיבות הגיוניות לכאורה מדוע *עכשיו* כדאי להחזיק משהו אחר במקומו.
זה הסוד של תבשיל/פורטפוליו - שמסתכלים על התוצאה הכוללת בטווח הארוך, ולא על מרכיב מסויים בטווח הקצר.

@חתול לילה @כימאי תודה על התשובות!
כן, טווח ההשקעה שלי הוא ארוך מאוד וגם לא מפריע לי להיות מופסד, כבר חוויתי הפסדים גדולים.
האמת היא שאחרי 7 שנים התשואה על כל התיק היא בערך 2 אחוזים ואני תוהה אם זה תמהיל נכון.
כי אם אני מבין נכון שני המדדים של האג"חים בעצם "שומרים" על התיק מירידות גדולות מאוד, אבל עדיין בסביבה של ריבית גבוהה שתיהן נפגעות ולא מאזנות האחת את השניה. האם זה הגיוני? לא עדיף להחזיק אולי אג"ח במח"מ בינוני ארוך ואג"ח במח"מ קצר? (שוב, לא משנה כמה קראתי על אג"חים איכשהו חמש דק' אחרי זה אני שוכח).

אבל עדיין בסביבה של ריבית גבוהה שתיהן נפגעות ולא מאזנות האחת את השניה. האם זה הגיוני?
התכוונת "ריבית עולה" ולא "ריבית גבוהה".
אבל אף אחד לא יודע אם עכשיו אנחנו בסביבה של ריבית עולה.

לא עדיף להחזיק אולי אג"ח במח"מ בינוני ארוך ואג"ח במח"מ קצר?
ככלל אצבע: מחזיקים אג"ח במח"מ שבו תרצה להשתמש בו.
לדוגמה: אם אתה מחזיק לטווח הארוך אז אין מניעה לקנות אג"ח עם מח"מ גבוה ולהתעלם מהירידות שבדרך.

אגב, הקומבינציה שהצעת היא בערך כמו לקנות קרן על כל האג"ח הממשלתי, שגם זה בסדר גמור (אם אתה לא בטוח מתי תרצה את הכסף).

התכוונת "ריבית עולה" ולא "ריבית גבוהה".
אבל אף אחד לא יודע אם עכשיו אנחנו בסביבה של ריבית עולה.

לדוגמה: אם אתה מחזיק לטווח הארוך אז אין מניעה לקנות אג"ח עם מח"מ גבוה ולהתעלם מהירידות שבדרך.

אגב, הקומבינציה שהצעת היא בערך כמו לקנות קרן על כל האג"ח הממשלתי, שגם זה בסדר גמור (אם אתה לא בטוח מתי תרצה את הכסף).
תודה! הבנתי
בגדול כרגע אני בטווח ארוך מאוד, אבל לקנות אג"ח במח"מ ארוך (או בינוני) וקצר לא בעצם משרת יותר את המטרה להחזיק נכסים שעולים (ויורדים בהתאמה) בזמנים שונים כדי לייצר איזון?

להחזיק נכסים שעולים (ויורדים בהתאמה) בזמנים שונים כדי לייצר איזון?
אני לא בטוח שהתאוריה הזו תופסת. בשנה האחרונה למשל, הכל ירד.
תבחר נכסים אם אתה מבין מה ההגיון בלהחזיק אותם, לא כי מישהו אחר אמר שככה צריך.

אני לא בטוח שהתאוריה הזו תופסת. בשנה האחרונה למשל, הכל ירד.
תבחר נכסים אם אתה מבין מה ההגיון בלהחזיק אותם, לא כי מישהו אחר אמר שככה צריך.
בעיניים שלי זה היה הגיוני שמדד של אג"ח במח"מ בינוני ירד כשהריבית עולה בעוד אג"ח במח"מ קצר יעלה כשהריבית עולה ולהיפך,
לכן החזקה של שניהם תיצור איזון מסוים.

קראתי את הפוסט שהצעת, אני פשוט לא מצליח להבין את ה-SCOPE של כל שיקולי קניית האג"ח. מרגיש שדווקא הרכיב שרוב האנשים רוכשים כדי להתגונן הוא רכיב די מורכב להבנה. אולי זה רק אני

בעיניים שלי זה היה הגיוני שמדד של אג"ח במח"מ בינוני ירד כשהריבית עולה בעוד אג"ח במח"מ קצר יעלה כשהריבית עולה ולהיפך,
לכן החזקה של שניהם תיצור איזון מסוים.
כן, בזה יש הגיון. התכוונתי שיש כאלה שמחזיקים אג"ח כדי שהוא יתנהג הפוך ממניות.

מרגיש שדווקא הרכיב שרוב האנשים רוכשים כדי להתגונן הוא רכיב די מורכב להבנה
כנראה שהרבה חושבים כך. אפילו מייק.

רגיש שדווקא הרכיב שרוב האנשים רוכשים כדי להתגונן הוא רכיב די מורכב להבנה. אולי זה רק אני
זה לא רק אתה. :)
להבין איך אג"ח בודד עובד - תשואה לפדיון, איך המחיר קשור לתשואה, איך זה קשור לריבית במשק, מה המשמעות של להחזיק עד לפדיון, וכו' - זה עוד בסדר (בהנחה שאתה מחזיק עד לפדיון).
קרנות אג"ח שמחזיקות עד הפדיון זה יותר מורכב כי לקרן עצמה אין תאריך פדיון. בגלל שאתה לא יכול להחליט להחזיק את כל האג"חים בקרן עד לפדיון, אתה בהגדרה מושפע משינויי ריבית, ופתאום מח"מ זה דבר חשוב.
קרנות אג"ח שלא מחזיקות עד הפדיון, כמו קרנות 2-5 למיניהן, זה מבחינתי כבר תעלומה ברמת האם יש הגיון בכלל להחזיק כזאת קרן חוץ מאשר ספקולציה על ירידת ריבית (התעלומה היותר גדולה היא למה אני ממשיך להחזיק את הקרנות האלה).

מה שלדעתי אנשים חושבים שהם יודעים, ובצדק, זה שאג"ח ממשלתי זה פחות תנודתי ממניות.

נערך לאחרונה ב:
מבחינת ההשפעה של שינויי ריבית המח"מ לא קובע את הכיוון, רק את העוצמה.

מבחינת ההשפעה של שינויי ריבית המח"מ לא קובע את הכיוון, רק את העוצמה.
חצי נכון.

אם יש סדרה של העלאות ריבית, אז קרן של אג"ח קצר תרד קצת, ואז תתחיל לעלות (ראה למשל קרנות כספיות לאחרונה)
לעומת זאת קרן של אג"ח ארוך רק תרד.

@יובל @חתול לילה תודה רבה!
האם יש למישהו מכם המלצה למדריך מרוכז לנושאים? אני חושב שאני מבין בגדול אבל מעדיף "לחזור על החומר".
דבר נוסף, האם יש מקום שבו אני יכול לאתר בקלות מדדי אג"חים לפי הפרמטרים של מח"מ ותשואה?

האם יש למישהו מכם המלצה למדריך מרוכז לנושאים?
אייק

האם יש מקום שבו אני יכול לאתר בקלות מדדי אג"חים לפי הפרמטרים של מח"מ ותשואה?
מח"מ זה בשם הקרן (נניח שקלי 2-5). אני לא מכיר משהו יותר מדוייק.
תשואה זה יותר קשה, צריך לדגום כמה מהניירות בקרן ולראות מה התשואה לפדיון שלהם.

אייק

תשואה זה יותר קשה, צריך לדגום כמה מהניירות בקרן ולראות מה התשואה לפדיון שלהם.
אתה מתכוון לפוסט הזה? כי הוא דווקא די קצר (לפחות המקורי, ללא התגובות)

תוכל להסביר למה?
נניח שמטרת האג"ח היא רכיב פחות תנודתי בתיק השקעות משולב מניות ואג"ח לטווח ארוך.
אם יש לך קרן אג"ח קצר 1-3 חודשים עם תשואה פנימית של 4.5% וקרן אג"ח בינוני (6.5 שנים) עם תשואה פנימית של 4.1%, מדוע שארצה לקנות את הקרן עם מח"מ הבינוני על פני הקצר ? (סיכון גדול יותר ותשואה נמוכה יותר).

מדוע שארצה לקנות את הקרן עם מח"מ הבינוני על פני הקצר ? (סיכון גדול יותר ותשואה נמוכה יותר).
נניח שתרצה את הכסף בעוד 6 שנים.
אם הריבית תחזור לאפס, אז קרן האג"ח הקצר שלך תפסיק לייצר תשואה.
לעומת זאת, באג"ח הארוך אתה יכול לקבע תשואה של 4.1 וזה מה שתקבל.

מצד שני, אם אתה רוצה את הכסף בעוד רבעון אז ברור שהאג"ח הקצר עדיף מהשיקולים שציינת.

כך שזמן המימוש משפיע על ההרכב שנבחר.

אם יש סדרה של העלאות ריבית, אז קרן של אג"ח קצר תרד קצת, ואז תתחיל לעלות (ראה למשל קרנות כספיות לאחרונה)
לעומת זאת קרן של אג"ח ארוך רק תרד.
אם מסתכלים בנפרד על כל העלאת ריבית, נראה לי ששתי הקרנות בהתחלה ירדו ואז יעלו, אבל ככל שהמח"מ קצר יותר העליה תפצה על הירידה יותר מהר.

התקופה בשם הקרן היא הזמן שנשאר עד לפדיון, לא המח"מ. למשל בתיאור של מדד אג"ח שקליות ריבית קבועה ממשלתיות באתר הבורסה כתוב:
אגרת חוב תיכלל במדד 2-5 החל מ-5 שנים לפני יום הפדיון המקורי (למשל, אם האג"ח נפדית ב-1.1.2015 יום ה-1.1.2010 יהיה היום הראשון שלה במדד) ותיגרע מהמדד החל משנתיים לפני יום הפדיון המקורי (למשל, אם האג"ח נפדית ב-1.1.2015 יום ה-1.1.2012 יהיה היום הראשון שלה מחוץ למדד).
אם המדד היה מוגדר לפי המח"מ, אג"חים היו נכנסים ויוצאים מהמדד בתדירות גבוהה כי המח"מ משתנה עם המחיר.

האם יש למישהו מכם המלצה למדריך מרוכז לנושאים? אני חושב שאני מבין בגדול אבל מעדיף "לחזור על החומר".
בשביל ללמוד את העקרונות, באנגלית יש יותר חומר ובאיכות יותר טובה. מילות מפתח: bonds, yield, duration, maturity. גם הדיונים נוטים להיות יותר מנומסים. :)

אם יש תאריך ספציפי בעתיד בו צריך את הכסף, צריך רק לשים לב שהזמן עד היעד הולך ומתקצר, מה שאומר שבחלוף הזמן המח"מ צריך להתקצר בהתאם. לדוגמא מח"מ של 3 שנים מתאים אם אתה צריך את הכסף בעוד 3 שנים מהיום, אבל שנה מהיום אתה רוצה מח"מ של שנתיים, אחרת אם הריבית תעלה האג"ח לא יספיק להתאושש עד שתצטרך את הכסף. אם משקיעים בקרן אג"ח, המח"מ לא יורד עם הזמן כי הקרן ממשיכה לקנות אג"חים חדשים.

נערך לאחרונה ב:
אם המדד היה מוגדר לפי המח"מ, אג"חים היו נכנסים ויוצאים מהמדד בתדירות גבוהה כי המח"מ משתנה עם המחיר.
המח"מ משתנה עם המחיר? תסביר בבקשה.
ברור לי שהתשואה משתנה עם המחיר.

המח"מ משתנה עם המחיר? תסביר בבקשה.
ברור לי שהתשואה משתנה עם המחיר.
אני מתכוון למה שנקרא convexity, זה מוסבר למשל פה. בגדול, כשהתשואה לפדיון עולה, המח"מ מתקצר (אלא אם זה אג"ח בלי קופונים, ואז המח"מ שווה בהגדרה לזמן שנותר לפדיון).

[עריכה] יש שני סוגים של מח"מ (duration): יש Macaulay Duration, שזה החישוב שלדעתי לרוב חושבים עליו בהקשר של מח"מ - ממוצע משוקלל של זמני התשלומים שמקבלים מהאג"ח. ויש Modified Duration, שמעריך את הרגישות של המחיר לשינויים בתשואה לפדיון. ספציפית באג"ח בלי קופונים רואים יפה את ההבדל: Macaulay Duration שווה לזמן שנותר לפדיון ולא מושפע משינויים בתשואה, אבל Modified Duration מתקצר כשהתשואה עולה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y מה העמלות על קניה או החזקה של NYSE Arca Gold BUGS Index (HUI)? שוק ההון 3
חדש בשוק החזקה של אג"ח מקומי שוק ההון 20
ל שיקולים במכירה/החזקה של מניות RSU שוק ההון 81
י תהייה על מסחר אקטיבי בקרנות עולמיות לעומת החזקה לטווח ארוך שוק ההון 28
K מס רווחי הון לפי זמן החזקה שוק ההון 2
O החזקה ישירה באג"ח ממשלתי ישראלי כתחליף למזומן שוק ההון 4
Z מה ההבדל בין החזקה במניות דרך קרנות סל וקרנות נאמנות? שוק ההון 1
ג החזקה ישירה במניות ת"א-100 בקרן השתלמות שוק ההון 20
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 1
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 12
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה