• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

החזקה של אג"ח מקומי

חדש בשוק

משתמש רגיל
דירוג
144
היי,
הייתי שמח לדעת מה הוא הערך המוסף בהחזקת אג"ח מקומי.
בתקופה הזו, שנדמה כאילו קצב העלאת הריבית בארה"ב מהיר וימשיך להיות מהיר יותר מקצב ההעלאה בישראל, האם יש סיבה להחזיק אג"ח ישראלי?
אם אכן תחזיות הפד יתממשו, ויהיה שלוש העלאות ריבית השנה והריבית ל3/10 שנים תגיע לריבית די משמעותית, האם לא עדיף להחזיק אג"ח אמריקאי לעומת אג"ח של מדינה שנלחמת בשקל חזק?

ברור לי שלא צריך לברוח למקום X בכל פעם שהרוח משנה כיוון, אבל לעיתים בעיתות של נק' איזון מסוימות עולות שאלות האפקטיביות של אג"ח, מלבד "כסף שלא זז".

תודה.

מדבר יותר על החזקה של אג"ח מאשר רווח מעליית ערך הנייר.

היי,
בתקופה הזו, שנדמה כאילו קצב העלאת הריבית בארה"ב מהיר וימשיך להיות מהיר יותר מקצב ההעלאה בישראל, האם יש סיבה להחזיק אג"ח ישראלי?
אם אכן תחזיות הפד יתממשו, ויהיה שלוש העלאות ריבית השנה והריבית ל3/10 שנים תגיע לריבית די משמעותית, האם לא עדיף להחזיק אג"ח אמריקאי לעומת אג"ח של מדינה שנלחמת בשקל חזק?

ברור לי שלא צריך לברוח למקום X בכל פעם שהרוח משנה כיוון, אבל לעיתים בעיתות של נק' איזון מסוימות עולות שאלות האפקטיביות של אג"ח, מלבד "כסף שלא זז".

תודה.
זה נכון רק לאגחים בריבית משתנה.... שכרגע הם השם המתאים להם הוא "מכשיר להפסד תשואה אלטרנטיבית"

או שאתה רוצה לנסות לתזמן אג"חים לפי שיעורי אינפלציה?

צבירת ריבית אוטומטית. דחיית מס על הריבית. מיסוי ריאלי. הצמדה לשקל ללא עלויות גידור (למי שצריך). איזון מול קרן מניות נקובה בשח ללא המרת מט״ח.
ג.נ. לא מחזיק אגח ישראלי.

תודה לכולם על התשובות, אענה ספציפית:
צבירת ריבית אוטומטית. דחיית מס על הריבית.
האם לא אקבל את זה דרך קרן צוברת של אג"ח אמריקאי?
מיסוי ריאלי.
אתה מתכוון במיסוי ריאלי לכך שמס הכנסה ינכה לי מס על הרווחים שלאחר אינפלציה?
הצמדה לשקל ללא עלויות גידור (למי שצריך)
מכיוון שרוב התיק שלי לא מגודר מט"ח, אולי באג"ח זה יכול להיות יתרון באמת. תודה.
איזון מול קרן מניות נקובה בשח ללא המרת מט״ח.
מודה שלא הבנתי.

זה נכון רק לאגחים בריבית משתנה.... שכרגע הם השם המתאים להם הוא "מכשיר להפסד תשואה אלטרנטיבית"
תוכל להסביר לי למה זה נכון רק לאג"חים בריבית משתנה + למה הם מכשיר להפסד תשואה, אם כרגע הריבית היא 0.75 + הריבית אמורה לעלות בעתיד הקרוב (כנראה)?
תודה.

המטרה לא משנה. בפועל הערך יורד.
יצאתי מנק' הנחה שאם אתה מחזיק אג"ח עד פדיון אתה תרוויח את הריבית הנקובה, לא משנה מה קורה לערך של האג"ח.
אני טועה?
בנוסף, מכיוון שאין לריבית הישראלית הרבה לאן לזוז חוץ מלמעלה - האם זה לא הגיוני לומר שגם אג"חים ישראליים יאבדו מערכם (אולי קצת מאוחר יותר מהאמריקאיים, אבל בהסתכלות לעוד שני עשורים)?

תוכל להסביר לי למה זה נכון רק לאג"חים בריבית משתנה + למה הם מכשיר להפסד תשואה, אם כרגע הריבית היא 0.75 + הריבית אמורה לעלות בעתיד הקרוב (כנראה)?
1. אג"חים בריבית קבועה, יפגעו מעליית ריבית. עליית ריבית, אומר שהמדינה מנפיקה אג"חים חדשים בריבית גבוהה יותר. זה אומר ש"השווי" של האג"חים שאתה מחזיק עד כה, יפול, בפער הריביות (כי יש נכס אלטרנטיבי בריבית יותר טובה).

2. ככל שערכו של אג"ח עולה, כך הריבית שתקבל ממנו פוחתת. נניח שקניתי אג"ח ב100 אג, ובתום שנה המנפיק ישלם לי עליו 150 אג (סתם דוגמה). אם שווי האג"ח עלה ב25%, זה אומר שמי שיקנה אותו עכשיו, יקבל חצי מהתשואה שאני אקבל. אם למחרת היום ,שאני קניתי את האגח שלי (100/ 150), המדינה תנפיק אג"ח חדש שהיא תתחייב להחזיר ב170, מחיר האג"ח שלי יפול ל80. כי, תחשוב על זה, עכשיו משתלם למכור את הנייר הישן עם תשואה של 50, ולקנות את החדש עם תשואה של 70. וזה ימשיך להיות משתלם עד שהתשואות ישתוו.

3. אג"ח בריבית משתנה מתנהג בצורה שונה לגמרי מהאחרים, הריבית עליו מוצמדת לריבית בנק ישראל (או המנפיק הרלוונטי), ולכן הוא מגן עליך משינויי ריבית. כלומר אם קניתי אג"ח צמוד ב100, שאמור להיפדות ב120, וכעט המנפיק מנפיק אג"חים חדשים ב130, האג"חים שלי אוטומטית יחזירו 130.

4. כרגע, אג"ח בריבית משתנה הוא מכשיר להפסד תשואה אלטרנטיבית, כי התשואות על הניירות האלה אפסיות. וזה הגיוני, כי הסיכון בהם מאוד נמוך. זה בערך כמו להחזיק מזומן משודרג.

---
שים לב שהדוגמאות מאוד מופשטות במכוון.

האם לא אקבל את זה דרך קרן צוברת של אג"ח אמריקאי?
לא. הם מחוייבים על פי חוק לחלק. אולי בקרנות איריות אבל שם אני פחות מכיר.
אתה מתכוון במיסוי ריאלי לכך שמס הכנסה ינכה לי מס על הרווחים שלאחר אינפלציה?
כן.
מודה שלא הבנתי.
למי שמחזיק קרן אגח ישראלית ו-VT במניות זה קצת מבאס להמיר מטח בשביל לאזן.

יצאתי מנק' הנחה שאם אתה מחזיק אג"ח עד פדיון אתה תרוויח את הריבית הנקובה, לא משנה מה קורה לערך של האג"ח.
אתה תרוויח את הריבית אבל עלול להפסיד אלטרנטיבה עם ריבית טובה יותר באותו מח"ם עם אותם הסיכונים בדיוק.
הפסד אלטרנטיבה הינו הפסד לכל דבר.

1. אג"חים בריבית קבועה, יפגעו מעליית ריבית. עליית ריבית, אומר שהמדינה מנפיקה אג"חים חדשים בריבית גבוהה יותר. זה אומר ש"השווי" של האג"חים שאתה מחזיק עד כה, יפול, בפער הריביות (כי יש נכס אלטרנטיבי בריבית יותר טובה).

2. ככל שערכו של אג"ח עולה, כך הריבית שתקבל ממנו פוחתת. נניח שקניתי אג"ח ב100 אג, ובתום שנה המנפיק ישלם לי עליו 150 אג (סתם דוגמה). אם שווי האג"ח עלה ב25%, זה אומר שמי שיקנה אותו עכשיו, יקבל חצי מהתשואה שאני אקבל. אם למחרת היום ,שאני קניתי את האגח שלי (100/ 150), המדינה תנפיק אג"ח חדש שהיא תתחייב להחזיר ב170, מחיר האג"ח שלי יפול ל80. כי, תחשוב על זה, עכשיו משתלם למכור את הנייר הישן עם תשואה של 50, ולקנות את החדש עם תשואה של 70. וזה ימשיך להיות משתלם עד שהתשואות ישתוו.

3. אג"ח בריבית משתנה מתנהג בצורה שונה לגמרי מהאחרים, הריבית עליו מוצמדת לריבית בנק ישראל (או המנפיק הרלוונטי), ולכן הוא מגן עליך משינויי ריבית. כלומר אם קניתי אג"ח צמוד ב100, שאמור להיפדות ב120, וכעט המנפיק מנפיק אג"חים חדשים ב130, האג"חים שלי אוטומטית יחזירו 130.

4. כרגע, אג"ח בריבית משתנה הוא מכשיר להפסד תשואה אלטרנטיבית, כי התשואות על הניירות האלה אפסיות. וזה הגיוני, כי הסיכון בהם מאוד נמוך. זה בערך כמו להחזיק מזומן משודרג.

---
שים לב שהדוגמאות מאוד מופשטות במכוון.
קודם כל תודה רבה על התשובה המפורטת.
אז אם הבנתי אותך נכון, אתה טוען שהיתרון באג"ח אמריקאי טמון רק באג"ח בריבית משתנה כל עוד הריבית ממשיכה לעלות.
אג"ח בריבית משתנה הוא מכשיר להפסד תשואה אלטרנטיבית כרגע, מכיוון שהריבית היא די אפסית. ברגע שהריבית תגיע ל1.5% - 2%, אני מניח שאפשר יהיה להניח שהריבית ל-3 שנים תגיע ל - 3% - 4% (לפי המצב כיום, בו הריבית ל-3 שנים היא 1.48%, אפשר להגיד שהריבית מוכפלת לעומת הריבית שהפד מפרסם), ומכאן והלאה אפשר באמת להניח שהאג"ח לא יגרום להפסד תשואה אלטרנטיבית (בהתאם לרמת הסיכון. לעולם לא אשווה תשואת אג"ח לתשואת מניות).
נקודה מעניינת. בהחלט גרם לי להתייחס לנק' מאוד חשובה.
שאלה שעלתה לי: אם אני מחזיק אג"ח ל - X שנים, האם זה אומר שבכל שנה (או מתי שהקופון משולם) אקבל את הריבית הנקובה, או שהריבית הנקובה תגיע לי בסוף התקופה?

לא. הם מחוייבים על פי חוק לחלק. אולי בקרנות איריות אבל שם אני פחות מכיר.
לא היה לי מושג שזה המצב.
1. הייתי בטוח שיש קרנות צוברות ושאדחה את מועד תשלום המס למועד פרעון הקרן. אז כנראה ששווה לי לחקור יותר על קרנות איריות מאשר קרנות אמריקאיות.
2. לא ידעתי שניתן לקזז קופונים מאג"ח עם אינפלציה. מעניין ודורש מחשבה ושקלול.
תודה רבה!

למי שמחזיק קרן אגח ישראלית ו-VT במניות זה קצת מבאס להמיר מטח בשביל לאזן.
צודק, למרות שהאיזון יתבצע בשנים הקרובות רק מכסף חדש כנראה (רווק, צעיר, חי עם ההורים לטווח הנראה לעין).

אתה תרוויח את הריבית אבל עלול להפסיד אלטרנטיבה עם ריבית טובה יותר באותו מח"ם עם אותם הסיכונים בדיוק.
הפסד אלטרנטיבה הינו הפסד לכל דבר.
אם אני מחזיק באג"ח בריבית משתנה אני לא אמור להפסיד תשואה אלטרנטיבית, נכון?
+ אם לאחר שנתיים הריבית ל - 3 שנים התייצבה על כ - 6% וקניתי אג"ח ארוך (כל שנה ישולם לי 6% אם הבנתי נכון), והריבית הממשלתית צונחת ל - 0% מיד לאחר מכן, האם עד לסוף חיי האגרת אמשיך לקבל על הכסף שקנה את האגרת הזו 6% לשנה?

תודה רבה לכם, אין ספק שהחכמתי מהנושא הזה.

אז אם הבנתי אותך נכון, אתה טוען שהיתרון באג"ח אמריקאי טמון רק באג"ח בריבית משתנה כל עוד הריבית ממשיכה לעלות.
אג"ח בריבית משתנה הוא מכשיר להפסד תשואה אלטרנטיבית כרגע, מכיוון שהריבית היא די אפסית. ברגע שהריבית תגיע ל1.5% - 2%, אני מניח שאפשר יהיה להניח שהריבית ל-3 שנים תגיע ל - 3% - 4% (לפי המצב כיום, בו הריבית ל-3 שנים היא 1.48%, אפשר להגיד שהריבית מוכפלת לעומת הריבית שהפד מפרסם), ומכאן והלאה אפשר באמת להניח שהאג"ח לא יגרום להפסד תשואה אלטרנטיבית (בהתאם לרמת הסיכון. לעולם לא אשווה תשואת אג"ח לתשואת מניות).
נקודה מעניינת. בהחלט גרם לי להתייחס לנק' מאוד חשובה.
"ואל תשכח", אומר אלוהים, "לא תבשל גדי בחלב אימו. זה אכזרי."
משה חושב שנייה ואומר, "לעולם לא לאכול בשר וחבל ביחד?"
"לא" משיב אלוהים, "אמרתי- לא תבשל גדי בחלב אימו".
"אהה הבנתי", אומר משה, "זאת אומרת שחייבים לחכות שש שעות בין אכילת בשר לחלב כדי שהם לא יהיו יחד בבטן?"
"איך הגעת לזה?", כועס אלוהים, "רק אמרתי- לא תבשל גדי בחלב אימו!"
"הו, אלוהים, סלח לי", אומר משה, "אני מבטיח לאכול עם שני סטים נפרדים של כלי אוכל, בשרי וחלבי, ואם אתבלבל בינהם אקבור את הכלים באדמה."
"עזוב" נאנח אלוהים, "תעשה מה שאתה רוצה".
מאיפה הסקת את הדברים האלה?
בסה"כ הסברתי איך החוקיות הבסיסית שלפיה מתומחר אג"ח עובדת. ובכלליות מה זה אג"ח צמוד ריבית. ממליץ לקרוא גם על אג"ח בריבית קבועה, ואג"ח צמוד.

כמעט תמיד כשמדברים על ריביות, מדברים על ריבית שנתית, והריבית משולמת בד"כ שנתית, חצי שנתית, או רבעונית.
והריבית שהפד מפרסם היא ריבית על מק"מים. יש משהו שנקרא עקום התשואה, שמראה את התשואה על כל סוגי האג"חים שהבנק הראשי מנפיק (bond yield curve )

אם אני מחזיק באג"ח בריבית משתנה אני לא אמור להפסיד תשואה אלטרנטיבית, נכון?
הפסד תשואה אלטרנטיבית, אומר שהשקעה באפיק אחר הייתה משיאה יותר תשואה. ואתה מתבאס על מה שהיה יכול להיות.
להחזיק גילונים (אג"ח ישראלי בריבית משתנה) כיום, אומר שאתה נותן לאומה הלוואה כמעט בחינם. ואם הם יעלו את הריבית, הם ידאגו שלא תידפק. אתה עדיין מספיד את האינפלציה.

יכולת לשים את הכסף הזה באפיק אחר, אולי בטוח בערך באותה מידה, אבל עם תכונות אחרות, ולקבל יותר כסף.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O החזקה של מדד אג"ח עם מועד פירעון 2-5 שנים כעת שוק ההון 31
Y מה העמלות על קניה או החזקה של NYSE Arca Gold BUGS Index (HUI)? שוק ההון 3
ל שיקולים במכירה/החזקה של מניות RSU שוק ההון 81
י תהייה על מסחר אקטיבי בקרנות עולמיות לעומת החזקה לטווח ארוך שוק ההון 28
K מס רווחי הון לפי זמן החזקה שוק ההון 2
O החזקה ישירה באג"ח ממשלתי ישראלי כתחליף למזומן שוק ההון 4
Z מה ההבדל בין החזקה במניות דרך קרנות סל וקרנות נאמנות? שוק ההון 1
ג החזקה ישירה במניות ת"א-100 בקרן השתלמות שוק ההון 20
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 2
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

Back
למעלה