• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הזמנתי כ"א חדש, ובשליחות מבקשים צילום של הת.ז עם תאריך הנפקה - יש מה לחשוש?

אוריאל366

משתמש רשום
דירוג
4
אוריאל שלום, משלוח מישראכרט נקבע ל 18/06/2021 בין השעות 12:00-14:00.
המסירה לבעל הכרטיס בהצגת ת.ז. מקורית עם תאריך הנפקה הרשום במרשם האוכלוסין.
לצורך המסירה, השליח יצלם את תעודת הזהות שברשותך. תודה, בר כל הארץ

אני קצת חושש, אבל זוגתי אומרת שכך היה גם בכרטיס שהיא הזמינה, ושהכל בסדר.
לא יודע אם יש לי באמת סיבה לחשוש.
מה דעתכם?

מה התרחיש הכי גרוע שיכול לקרות אם הצילום הזה יגיע מהשליח לידיים הלא נכונות?
שאני אבין אם זה באמת כזה גרוע, או זה סתם בראש שלי. אני יכול להירגע ולהגיד לעצמי שאי אפשר באמת לעשות עם זה משהו?

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
מה התרחיש הכי גרוע שיכול לקרות אם הצילום הזה יגיע מהשליח לידיים הלא נכונות?

יכול להיות גרוע מאוד. לדוגמה, כאשר שיניתי מוטבים של החסכונות שלי (במקרה מוות) הספיק להם צילום של ת"ז.
עכשיו אתה יכול לדמיין שכל החסכונות שלך עוברים למישהו אחר במקום למשפחה.

אני מניח שאפשר די בקלות לנתק אותך מחשמל, מים וגז ע"י פנייה עם ת.ז.

כמובן שהתחזות זו עבירה פלילית אז כנראה לא יעשו דברים כאלה רק בשביל הצחוקים.

לצורך המסירה, השליח יצלם את תעודת הזהות שברשותך. תודה, בר כל הארץ
לשליח לא אכפת, תראה לו את התעודה כשהיא מטושטשת ועם חלקים מוסתרים, זה מספיק טוב מבחינתו.

זה שככה
אני קצת חושש, אבל זוגתי אומרת שכך היה גם בכרטיס שהיא הזמינה, ושהכל בסדר.
זה שהרבה חברות דורשות את הדברים האלה לא אומר שזה בהכרח בסדר ושלא יכול לקרות כלום.
מצד שני, לנו כאנשים פשוטים הרבה פעמים אין יותר מידי ברירה.
לשליח לא אכפת, תראה לו את התעודה כשהיא מטושטשת ועם חלקים מוסתרים, זה מספיק טוב מבחינתו.
זה מאוד תלוי בחברה המנפיקה. יש חברות שמספיק להן שהשליח אמר שהוא ראה תעודה מזהה כלשהי. יש חברות אחרות שממש מתעקשות על ת"ז, וממש מתעקשות על צילום מלא שלה כולל תאריך הנפקה וכו'.
מבחינתן זה חלק בסיסי ב"אבטחה" כדי לוודא שהכרטיס לא מגיע למישהו אחר. העובדה שהצילום יכול להגיע לגורמים אחרים כנראה פחות מתריד אותן...

אני מניח שאפשר די בקלות לנתק אותך מחשמל, מים וגז ע"י פנייה עם ת.ז.
בשביל זה ממש לא צריך צילום של התעודה, ובטח שלא תאריך הנפקה.
במקרה הקיצוני צריך את מספר תעודת הזהות שלך (שאותו אפשר להשיג ממש בקלות), ובמקרים שהפקיד מגדיל ראש אולי תצטרך גם 4 ספרות של כרטיס אשראי.

אתה יכול לנסות ככה: תציג לו תז אבל תסרב לאפשר לו לצלם. אם הוא מתעקש, אז תציג לו צילום מוכן מראש שעליו כיתוב ״לשימוש בר כל הארץ לטובת חברת ישראכרט בלבד״ באופן שנמצא מעל חלק מהתעודה אבל לא מסתיר חלקים חיוניים שלה, ותבקש ממנו לצלם את זה המקום את התעודה עצמה. ו/או תכין פתקית קטנה שזה רשום עליה ותוודא שהיא מסתירה חלק מהתעודה כאשר הוא מצלם אותה.
זה בתאוריה ימנע שימוש בצילום למטרות אחרות.

תודה על התגובות, אבל אני מבולבל. כל אחד מציע משהו אחר.
אני אשאל אחרת:
מי בזמן האחרון קיבל כ"א עם שליח ונתן לו לצלם את תעודת הזהות שלו?
ומה שיותר חשוב לי - הכל בסדר? לא קרה לחשבונות שלכם שום דבר? לא ראיתם משהו חריג?

אני כנראה אתן לו לצלם אבל זה ממש לא בסדר לבקש דבר כזה. לדעתי האישית.

מי בזמן האחרון קיבל כ"א עם שליח ונתן לו לצלם את תעודת הזהות שלו?
אני.
ומה שיותר חשוב לי - הכל בסדר? לא קרה לחשבונות שלכם שום דבר? לא ראיתם משהו חריג?
בינתיים כן. זה לא אומר שלא יקרה משהו כזה בעתיד.
אני כנראה אתן לו לצלם אבל זה ממש לא בסדר לבקש דבר כזה. לדעתי האישית.
מסכים איתך שזה ממש לא בסדר.
אבל לצערינו אין ברירה בארץ. רמת המודעות פה לאבטחת מידע ופרטיות היא פשוט לא קיימת. אם אתה רוצה שרות כנראה שתאלץ לוותר קצת על אבטחה/פרטיות.

אני אתן לו רק מהסיבה שאני לא בן אדם שאוהב להתחיל עכשיו אינטרקציות לא נעימות. בגלל זה.
אם היה לי הכוח הזמן והאנרגיה, הייתי מנסה לחנך אם זו המילה הנכונה.
אבל הוא רק השליח, ואת ההודעה הזאת ניסח מישהו שקבע את הנהלים - אולי אפילו חברת האשראי דורשת את זה או חברת השליחויות מכסתחת עצמה ככה.
אני רוצה להאמין שלא ייעשו כלום עם המידע הזה, ולפחות שיפסיקו כבר במדינה לתת שירותים רק על סמך מס' ת.ז. ותאריך הנפקה ו 4 ספרות אחרונות.
תוסיפו קוד אישי לנייד - הנייד איתנו כל היום, אבל הפרטים (תאריך הנפקה וכו') לא (הנה, שליח יכול להניח עליהם את היד, אבל לא על קוד אישי שיתקבל אצלי בנייד שלי).
מקווה שיחזקו את האבטחה פה. ואז לא יהיה לי מה לדאוג מדברים כאלה.
אני בכלל לא יודע למה אני דואג ולמה שאלתי פה את השאלה, כנראה איפשהו השתילו לי שתאריך הנפקה זה פרט אישי ומסוכן לתת אותו.
צילום ת.ז. נתתי מאז ומעולם למשל בכל חידוש ביטוח רכב, לדוגמא. וגם שם זה יכול לזלוג המידע הזה אצל פקידה או סוכנת לא הכי הכי בדרך כשהפרטים נשלחים ממיל למייל.

זו דרישה של כל חברות האשראי, מבחינתן זו ההוכחה שהכרטיס נמסר לך ולא לאדם זר שטוען שהוא אתה.
צילום ת"ז בידיים הלא נכונות עלול לגרום לך נזק. אבל אין ממש ברירה וכל החברות הפיננסיות דורשות זאת כדי לקבל מהן שירות.

זו דרישה של כל חברות האשראי, מבחינתן זו ההוכחה שהכרטיס נמסר לך ולא לאדם זר שטוען שהוא אתה.
לא של כולן. יש מספר חברות שמסתפקות ברשיון נהיגה (וצילום שלו), לעומת אחרות שדורשות ספציפית תעודת זהות, ויש גם כאלה שממש מתעקשות שבצילום התעודה יופיע תאריך ההנפקה.

לא של כולן. יש מספר חברות שמסתפקות ברשיון נהיגה (וצילום שלו), לעומת אחרות שדורשות ספציפית תעודת זהות, ויש גם כאלה שממש מתעקשות שבצילום התעודה יופיע תאריך ההנפקה.
יש רק 3 מנפיקות בארץ, אתה טוען שמבין שלושתן אחת מאפשרת רישיון, אחת דורשת ת"ז אבל לא מתעקשת על תאריך והשלישית דורשת גם וגם? או שהתייחסת לגופים פיננסיים שאינן מנפיקות כרטיסי אשראי?

יש רק 3 מנפיקות בארץ, אתה טוען שמבין שלושתן אחת מאפשרת רישיון, אחת דורשת ת"ז אבל לא מתעקשת על תאריך והשלישית דורשת גם וגם? או שהתייחסת לגופים פיננסיים שאינן מנפיקות כרטיסי אשראי?
אתה מניח שאין חפיפה בין הקבוצה השניה לשלישית, למרות שלא אמרתי את זה :)

אישית נתקלתי במקרים שמסתפקים ברשיון וגם במקרים שמבקשים ת"ז עם תאריך. לא בטוח מה החברה השלישית בדיוק מבקשת :)

ב 99.9% מהמקרים לא יקרה שום דבר אבל זה תמיד ה 0.1% שבעייתי. כבר תפסו מלצרים וקופאים שגנבו פרטי כ"א ויש פה סיכון מיותר. אין סיבה שפרטים כ"כ אישיים (כ"א + צילום ת"ז) יטיילו בארץ ויגיעו מי יודע לאן (מספיק שהשליח מאבד את המסמכים בלי כוונה).

פתרון פשוט: תבקש שישלחו את זה לסניף הבנק הקרוב ותאסוף משם.

פתרון פשוט: תבקש שישלחו את זה לסניף הבנק הקרוב ותאסוף משם.
אי אפשר לשלוח כרטיס חוץ בנקאי לסניף בנק.

חוץ מזה שכבר דיברנו פעם על הטרייד אוף בין נוחות לאבטחה. אישית גם במקרה הזה אני מעדיף את הנוחות

אי אפשר לשלוח כרטיס חוץ בנקאי לסניף בנק.

חוץ מזה שכבר דיברנו פעם על הטרייד אוף בין נוחות לאבטחה. אישית גם במקרה הזה אני מעדיף את הנוחות
איפה רשום שזה חוץ-בנקאי?.
אישית גם במקרה הזה אני מעדיף את האבטחה.

איפה רשום שזה חוץ-בנקאי?.
איפה רשום שזה בנקאי? :)

ממה שאני מכיר לא שולחים כרטיסים בנקאיים עם שליח. מצד שני פעם אחרונה שראיתי כרטיס בנקאי היה לפני המון שנים (לא מבין בכלל למה להחזיק כזה), אז אולי דברים השתנו מאז.
גם לפי תוכן ההודעה שפות"ש קיבל נראה שזה כרטיס חוץ בנקאי, כי הוא נשלח מחברת האשראי ולא מהבנק.

אוקיי אז אתה לא מכיר מספיק.
לדוגמא, לאומי שולחים כרטיס בנקאי עם שליח לבית או מאפשרי קבלה בסניף. אין קשר המשלוח לבנקאי\ חוץ בנקאי .

במקרה הקודם הסיכון מאוד ממוקד (שימוש בכ.א.) ויותר מתייחס לטרדה וההתעסקות סביב זה (הכחשת עסקה, העברת חיובים וכו)
כאן כבר מדובר על סיכון רוחבי, השליח מקבל מידע שבאמצעותו יוכל להזדהות ולפעול בשמך מול שלל גופים.
יש חברות שמספיק להן שהשליח אמר שהוא ראה תעודה מזהה כלשהי. יש חברות אחרות שממש מתעקשות על ת"ז, וממש מתעקשות על צילום מלא שלה כולל תאריך הנפקה וכו'.
מבחינתן זה חלק בסיסי ב"אבטחה" כדי לוודא שהכרטיס לא מגיע למישהו אחר.
לא מבין למה כרטיס שחודש לאחר פג תוקף אפשר לשלוח בדואר רגיל (גם במקומות שתיבת הדואר חשופה וכל עובר אורח יכול לשלוף את המעטפה) ואילו כרטיס חדש מתעקשים לשלוח עם שליח וכאלה דרישות דרקוניות.
אם חברת האשראי רוצה להבטיח שהכרטיס לא יגיע לידיים זרות למה בחידוש כרטיס היא מתפשרת ?

במקרה הקודם הסיכון מאוד ממוקד (שימוש בכ.א.) ויותר מתייחס לטרדה וההתעסקות סביב זה (הכחשת עסקה, העברת חיובים וכו)
כאן כבר מדובר על סיכון רוחבי, השליח מקבל מידע שבאמצעותו יוכל להזדהות ולפעול בשמך מול שלל גופים.
נכון.
מצד שני, כאן זאת דרישה חד משמעית של החברה שמנפיקה את הכרטיס. זה לא משהו שאתה כאדם פרטי יכול לשנות (לפחות כל עוד אתה רוצה להיות לקוח של אותה חברה).
לא מבין למה כרטיס שחודש לאחר פג תוקף אפשר לשלוח בדואר רגיל (גם במקומות שתיבת הדואר חשופה וכל עובר אורח יכול לשלוף את המעטפה) ואילו כרטיס חדש מתעקשים לשלוח עם שליח וכאלה דרישות דרקוניות.
אם חברת האשראי רוצה להבטיח שהכרטיס לא יגיע לידיים זרות למה בחידוש כרטיס היא מתפשרת ?
ההסבר נורא פשוט - לכל מוצר אשראי חדש צריך לזהות את הלקוח.
מאחר ולא זיהו אותך כשהנפיקו את הכרטיס (כי עשית את זה בטלפון/אינטרנט וכו) הם עושים את זה במשלוח הראשון של הכרטיס.

כלומר הזיהוי הוא לא לצורך מסירת הכרטיס הפיסי, אלא לצורך פתיחת החשבון.
שליחת הכרטיס עצמו לא דורשת זיהוי, ולכן חידוש כרטיס לא דורש זיהוי (כי החשבון כבר פעיל ואתה זוהית כלקוח שפתח אותו).

Back
למעלה