1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

הוצאה מתיק השקעות קיים על מנת ״לפתוח דף חדש״?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י sn1p, ‏28/10/19.

1. sn1p

sn1p משתמש רשום

שלום לכולם! בן 23, משקיע כבר כמה שנים בשוק ההון בלי יותר מדי ידע. בשנה האחרונה קראתי והחכמתי בעיקר מהסולידית, והחלטתי שהגיע הזמן לכמה שינויים. יש בידיי 100 אש״ח מושקעים שלא אצטרך לתקופה של למעלה מ 5 שנים.
    יש לי מספר שאלות תיאורטיות:
    1. נניח ואני משקיע כבר 8 שנים בקרנות נאמנות שונות, שנבחרו בלי יותר מדי בסיס. לאחר הידע שנצבר - אני מבין כי אין ברצוני יותר להשקיע ברבות מהן. האם במצב כזה אתם הייתם מוציאים הכל על מנת ״להתחיל דף חדש״? ולבנות תיק שאתם מאמינים שהוא טוב יותר?
    2. לאלו מכם שמשקיעים דרך בית השקעות (אלטשולר, מיטב דש וכו) - האם אתם מבצעים הוראת קבע חודשית לקניית קרנות מחקות למשל? האם זה משהו שניתן לעשות?
    3. ארצה לפתוח דיון על טיב תיק תיאורטי לחלוטין. נבנה לפי חלק מהעקרונות שניתנו בבלוג, הקרנות נבחרו בעיקר על פי דמי ניהול נמוכים:

תודה רבה!

נערך לאחרונה ב: ‏28/10/19
  2. sn1p

sn1p משתמש רשום

ארצה להסביר את השאלה השנייה - מהידע שצברתי הבנתי שלקנות כל x זמן (לדוגמה כל חודש) זה משתלם מכיוון שאם הערך יורד - אתה קונה בזול, אם הערך עולה - הרווחת, הכסף שלך עלה. לכן רציתי לדעת אם ניתן לבצע הוראת קבע לקניית קרן מסויימת דרך בית השקעות וכל כמה זמן כדאי לבצע קניה זו?

תודה שוב.

3. Oracle

Oracle משתמש סולידי

כן, אם:
    ברמת העקרון הוראת קבע נשמע לי כמו פתרון טוב שיתאים מאוד למשקיעי מדדים, אך מרבית חברי הפורום סוחרים בפלטפורת מסחר עצמאי
    (באלטשולר אין חשבון למסחר עצמאי), בחשבון מסחר עצמאי, למיטב הבנתי, אין אפשרות לבצע הוראת קבע..
    מבלי להיכנס לבחירת ההקצאה המוצגת (שגם בה יש 'העדפות משונות'), לתיק של 100K זה תיק מאוד מורכב ולא יעיל לתחזוקה

4. Ben Dover

Ben Dover משתמש ותיק

אני הייתי מוכר הכל וקונה VT במקום.
    אתה תשלם מס + עמלות, אבל עדיף עכשיו מאשר להתקע עם תיק לא ברור.

5. Mamaof

Mamaof משתמש ותיק

1. בגודל - כן.
    3. ניתן (ורצוי) לצמצם ללא יותר מ3 קרנות.

6. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

1. כן.
    2. לא שאני יודע.
    3. מיותר לחלוטין לדעתי. 2 או 3 תעודות יספיקו לך.

Mamaof אוהב/ת את זה.
  7. KickR

KickR משתמש ותיק

1. תלוי מה הכוונה ״טוב יותר״ ותלוי כמה מסים יעלה לי המהלך
    2. לא משקיע דרכם, מעביר פעם בחודש בהתאם לניהול ההוצאות שלי את הכסף שאני יכול להשקיע ל-IB, ממיר לדולר, רוכש VT
    3. התיק שלך נראה לי מורכב מדי ומעייף לתחזוקה (וכנראה גם לא יעיל, או מבחינת עמלות שנדרשות לאיזון או מבחינת זה שלא תצליח אף פעם להיות ״מאוזן״)

8. שלמה 123

שלמה 123 משתמש סולידי

לקנות vti+vxus לחסוך 0.04 % דמי ניהול שנתיים ולאזן תוך כדי קניית ני״ע חדש כל פעם?

9. sn1p

sn1p משתמש רשום

תודה רבה לכולם על התגובות!

אז רוב המשקיעים פשוט משקיעים דרך הפלטפורמה האינטרנטית פעם בחודש או יותר, ידנית?

התיק בנוי בדומה לתיק בפוסט הבא:
    https://www.hasolidit.com/תיק-השקעות-שוקולד-מריר

כשאתם טוענים שרצוי להשקיע במספר קרנות קטן יותר, על מה הייתם מוותרים? או מאגדים יחד לקרן אחת? בנוסף, למה לא אצליח אף פעם להיות ״מאוזן״?

10. KickR

KickR משתמש ותיק

איך השאלה קשורה למה שפותש שאל? או מה שאורי ענה?

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  11. KickR

KickR משתמש ותיק

הבלוג מלמד הרבה דברים נכונים בתאוריה.
    האם בפרקטיקה תרצה לאזן תיק שיש בו 7+ קרנות? אני למשל מעדיף לא.
    בפורום נראה לי שמי שבחר בהשקעה פסיבית מתחלק לבערך 4 אסכולות:
    1. VT - כל העולם, אמריקאית מחלקת
    2. VTI+VXUS - כל העולם, אמריקאיות מחלקות, קצת יותר זולים בדמי ניהול אבל יותר מורכב לנהל (בקצת)
    3. קרן אחת כלשהי שלא מחקה את כל העולם (VTI למשל) - לא מכסה את כל העולם אבל לרוב יותר זול (ויש אנשים שפשוט מאמינים יותר בשוק בארה״ב / בסנופי 500)
    4. קרנות איריות למיניהן (למי שמפחד ממס ירושה)

עריכה: יש כאלה שבוחרים בקרן או שתיים ישראליות / איריות שנסחרות בשקלים כדי לשלם פחות עמלות קנייה ומכירה (ולחסוך עמלת המרה בלי לעבור ל-IB)

12. שלמה 123

שלמה 123 משתמש סולידי

הוא אמר שצריך 2-3 קרנות מחקות אז שאלתי אותו מה הם הקרנות

13. Mamaof

Mamaof משתמש ותיק

חסר כל משמעות.

חתול לילה ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  14. KickR

KickR משתמש ותיק

יש כמה חלופות, יש גם חלופות של קרן אחת.

אני בעיקרון משקיע בשוק העולמי (לא מחזיק נתח מכל החברות שנסחרות בכל הבורסות אבל משקיע בקרן שדוגמת את השוק העולמי בצורה די מקיפה) דרך VT. החשיפה שלי לנדל״ן לא תואמת את משקל הנדל״ן בנכסים הכלליים בעולם (וכך גם החשיפה שלי לזהב ומתכות אחרות, ליהלומים, לביטקוין, וכו׳). אפשר להגיד שוויתרתי על חשיפה לנכסים מלבד מניות ושאיחדתי את החשיפה למניות תחת VT.
    הבעיה כשאתה רוכש הרבה קרנות (וחלקן מהוות נתח קטן מהתיק שלך) היא לאזן את זה.
    מי שמחזיק הרבה קרנות ורוצה לאזן אותן על פי אחוזים קבועים מראש יצטרך מדיניות איזון (כל רבעון, כל שנה).
    בהתחלה, כשהתיק קטן תוכל לרכוש קצת מכל קרן ולאזן (בהנחה שאין לך עמלת קנייה מינימלית שעלולה להפוך את התהליך הזה ליקר גם בשלב ההתחלתי). אבל כשהתיק יהיה גדול יותר אתה אולי לא תצליח לאזן את השינויים בתיק עם ההפקדה התקופתית.
    במצב כזה תצטרך למכור (או לתת לתיק לצאת מאיזון). אירוע מכירה יעלה לך עמלות מכירה וגם מס רווח הון.

sn1p אוהב/ת את זה.
  15. שלמה 123

שלמה 123 משתמש סולידי

הבנתי שאיזון גיאוגרפי הוא לא מהותי ולמשל אמריקה עלתה יותר משאר העולם בעשר השנים האחרונות.אתה קונה כל פעם קרן אחת ולא נורא אם עובר האיזון .לקנות שתי קרנות לעומת אחת זה לא לוקח יותר זמן וחוסך ארבע מאות שח על מיליון שח בשנה ומה רע? במקרה שרוצים גם ליפו סינטטי צריך לקנות גם קרנות דומות שעושות אותו דבר כל כמה זמן אם אתה בבית השקעות ישראלי או חושש שהליפו בIB יפסק מתי שהוא

16. שלמה 123

שלמה 123 משתמש סולידי

בשביל עוד עשרים שניות לחיצה יכול להשתלם עוד 200 שח חיסכון כל שנה על חצי מיליון שח ...דברתי עם כמה שאמרו שזה מהיר והאיזון המדוייק לא חשוב כל כך אז קונים לאורך זמן ...

17. sn1p

sn1p משתמש רשום

הבנתי, תודה רבה על ההסבר. מה שמוביל אותי לשאלה הבאה - נניח וארצה להשאיר את החלוקה הקיימת אבל לצמצם מספר קרנות, האם זה אפשרי? באמצעות אילו קרנות?

ושאלה נוספת ברשותכם :) נניח והתיק הנוכחי (שאני רוצה למכור את כולו) נמצא כרגע בהפסד. האם הייתם מוכרים או מחכים? זה התיק:

18. Oracle

Oracle משתמש סולידי

אני מניח שכן, אבל יכול להעיד רק על עצמי -
    אני משקיע דרך האתר פעם ברבעון

19. sn1p

sn1p משתמש רשום

הבנתי, תודה.

צמצמתי את התיק למשהו כזה:

נראה טוב יותר? אני קצת מתקשה בבחירת הקרנות מתוך הכמות הענקית שיש..

53% לארה״ב, אירופה, יפן ועוד
    5.8% לנדל״ן
    שתי קרנות אג״ח 40%

נערך לאחרונה ב: ‏29/10/19
  20. KickR

KickR משתמש ותיק

להגיד שאתה מרוויח 200 שח פר מיליון בשנה זו הטעיה.
    אם לך פיזור גאוגרפי לא חשוב אז תשקיע רק בVTI. גם תחסוך דמי ניהול וגם את ההתעסקות.
    לגבי הטענה שבעשור האחרון אמריקה עלתה יותר, אז מה? היו עשורים ששאר העולם עלה יותר.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
גישה של הוצאה לפועל לחשבון בבית השקעות פינת המשקיעים ‏25/4/19
הפרשה לחיסכון מוכרת כהוצאה למס? פינת המשקיעים ‏24/8/15
משיכת כסף מתיק פטור מול משיכה מתיק ממוסה, בפנסיה פינת המשקיעים ‏15/9/19
אסטרטגיה במעבר מתיק מנוהל בנק לתיק פסיבי פינת המשקיעים ‏10/10/18
קופת גמל כחלק מתיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏10/10/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.