• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הדילמות העיקריות לגבי מסלולי S&P500 בקרנות הפנסיה

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
שלום וברכה,

לאחר מעבר על מספר רב של פוסטים לגבי דילמת ה-S&P500, אני מרגיש שדעתי לא נחה ואני מעט נאבד בסבך התגובות. האם אפשר לשאול לגבי ה: Bottom line לדילמות התיאורטיות הבאות? רק בשביל ידע כללי ואוריינות פיננסית בריאה:

1. הטייה מסוימת של המדד לשוק האמריקאי?
2. אחוז גדול של 5~10 החברות המובילות בו (מה יקרה עם ענף הטכנולוגיה/דיגיטל/הייטק יקרוס?).
3. היות המדד מנייתי? (האם זה חכם שאדם המשתכר נניח מינימום כל חייו, יסכן את הפנסיה שלו במסלול מנייתי, ללא איזונים ובלמים בצורת אג"ח וכו'?).
4. בשנים האחרונות המדד הזה רק עולה (בועה?). אפשר להוסיף לכך שיותר ויותר גופים מוסדיים ואנשים פרטיים משקיעים במדד הזה, לא?
5. ממשלות מתחילות לדרוש מאותן חברות הרבה מיסים, מה שלהבנתי טוב לאזרחים שלהן אך פחות טוב למשקיעים של החברות הללו? (המדיניות של ביידן מייצגת עניין זה, לא?).

* כמובן שיש גם את נושא ה-70/30 אחוז ערד.

להבנתי מהפוטים הבאים, אלו עיקר הדילמות (למעט דילמה מספר 5 אותה אני הוספתי ממעקב אקטואלי לא מייצג בהכרח). האם שכחתי משהו?
הפוסטים עליהם עברתי:
- קרן פנסיה מקיפה מחקה מדד Sַ&P500 - בשורה?
- פנסיה - האם זה לא מסוכן מדי להשקיע במסלול מחקה מדד s&p500?
- לאור קרן פנסיה S&P500, השקעה במדדים עכשיו- טרפת?
- מסלולי פנסיה סנופי ממונפים.
- קרן פנסיה הפניקס מסלול מחקה מדד s&p500.
- התשואה השנתית של S&P 500.
- מגדל תשיק מסלול עוקב S&P500 החל מ3.5.21.
- קרנות פנסיה עוקבות S&P500.

כן. יש לו הטיה לשוק האמריקאי והוא אינו מספק פיזור אופטימלי ב100% אבל קירוב די טוב לכך. בהנחה שיש לך עוד השקעות (נדל"ן / מזומן / תיק השקעות בניהול פרטי) אפשר לאזן את זה די בקלות אם אתה מעוניין
2. אחוז גדול של 5~10 החברות המובילות בו (מה יקרה עם ענף הטכנולוגיה/דיגיטל/הייטק יקרוס?).
3. היות המדד מנייתי? (האם זה חכם שאדם המשתכר נניח מינימום כל חייו, יסכן את הפנסיה שלו במסלול מנייתי, ללא איזונים ובלמים בצורת אג"ח וכו'?).
קשור לשאלה הראשונה והתשובה דומה אבל כללית יותר: במניות יש סיכון. ולכן אתה מקבל תשואה. לטווח ארוך הסיכון הזה מתקזז ככל הנראה עם התשואה ולכן הוא כדאי. כמו כן יש את האג"ח שציינת או לחילופין את המסלול החדש שמציעה ממשלת ישראל.
4. בשנים האחרונות המדד הזה רק עולה (בועה?). אפשר להוסיף לכך שיותר ויותר גופים מוסדיים ואנשים פרטיים משקיעים במדד הזה, לא?
אין לי כדור בדולח. אולי זה מתומחר ואולי לא.
5. ממשלות מתחילות לדרוש מאותן חברות הרבה מיסים, מה שלהבנתי טוב לאזרחים שלהן אך פחות טוב למשקיעים של החברות הללו? (המדיניות של ביידן מייצגת עניין זה, לא?).
אין לי כדור בדולח. אולי זה מתומחר ואולי לא.
:)

למיטב ידיעתי, זו האופציה הכי רחבה שיש למי שלא בגמל ira, האלטרנטיבה היא מסלול מניות\גנרי מנוהל שכנראה כולל חשיפה לא מאוזנת לישראל.

למיטב ידיעתי, זו האופציה הכי רחבה שיש למי שלא בגמל ira, האלטרנטיבה היא מסלול מניות\גנרי מנוהל שכנראה כולל חשיפה לא מאוזנת לישראל.

זה ככל הנראה הדיפולט בפנסיה. מעניין.

נערך לאחרונה ב:
יש מסלול מניות חו"ל במנורה מבטחים, אבל הוא לא עונה על דרישות האורתודוקסיה הפסיבית. ההשקעה במספר שווקים בחו"ל - בכל שוק ההשקעה פסיבית, התמהיל בין השווקים לפי קביעת ועדת ההשקעות. בעיני זה עדיף על הסנופי הפסיבי.
גם מי שמשתכר פי 10 משכר מינימום צריך לקחת בחשבון את הסיכון ולבחור במסלול הנכון לו לפי גילו, סך כל השקעותיו מחוץ לאפיק הפנסיוני, הסכום שהוא צריך לעת זקנה והסיכון בבחירה החלופית של אג"ח שנותן תשואה קרובה למזומן.

תיאורטית, יש אפשרות לנתב את מרכיב ההפקדות ל-S&P500 ואת מרכיב הפיצויים לאג"ח
אין צורך, סתם מסבך.
אפשר לפזר את התיק בין מסלולי השקעה לפי מה שאתה רוצה, אתה לא מוגבל לחלוקה בין תגמולים לפיצויים.
השימוש הפיצול בין תגמולים לפיצויים הוא כדי להפנות אותם למכשירי השקעה שונים (וגם שם זה לא תמיד הכרחי). עבור מסלולים שונים אין צורך בפיצול.

יש מסלול מניות חו"ל במנורה מבטחים, אבל הוא לא עונה על דרישות האורתודוקסיה הפסיבית. ההשקעה במספר שווקים בחו"ל - בכל שוק ההשקעה פסיבית, התמהיל בין השווקים לפי קביעת ועדת ההשקעות. בעיני זה עדיף על הסנופי הפסיבי.
פעם אחרונה שבדקתי זה היה משהו באיזור:

44% סנופי, 7% msci אירופה, 7% מדד טופיקס, 15% מדד שווקים מתעוררים, 27% ריבית נקובה מיועדת. אם זכור לי טוב.

נראה שזה דווקא יותר קרוב לאורתודוקסיה הפסיבית משאר המסלולים של S&P500. אם כך, מסקרן אותי מדוע הדיונים בפורום מראים דווקא יותר אוריינטציה למסלולי S&P500? זה העניין הפסיבי שמושך כלכך, או אולי דווקא התשואות המהירות והגבוהות יחסית?

נערך לאחרונה ב:
יש כאן שיקול דעת מסויים למנהלי הקרן בקביעת התמהיל.
מעבר לנקודה שציינת שלהרבה משקיעים יש העדפה להעדר שיקול דעת על פני הרחבת הפיזור (סנופי הוא לזכרוני קרוב לחצי מהעולם כך שהפיזור לא רע בכלל וגם מי שמתעקש יכול לאזן את ההטייה בתיק החייב),
בעיני יש נקודה נוספת שברגע שאין כללים ברורים אין דרך לבחון את איכות העקיבה, הלמן אלדובי (IBI לשעבר) הצליחו לעקוב למופת לאורך זמן, גם הקרן נאמנות של מגדל (שהפסקתי לעקוב אחריה מאז הופעת בלאקרוק בארץ).

נערך לאחרונה ב:
מעבר לנקודה שציינת שלהרבה משקיעים יש העדפה להעדר שיקול דעת על פני ***** הפיזור (סנופי הוא לזכרוני קרוב לחצי מהעולם כך שהפיזור לא רע בכלל וגם מי שמתעקש יכול לאזן את ההטייה בתיק החייב),
בעיני יש נקודה נוספת שברגע שאין כללים ברורים אין דרך לבחון את איכות העקיבה, הלמן אלדובי (IBI לשעבר) הצליחו לעקוב למופת לאורך זמן, גם הקרן נאמנות של מגדל (שהפסקתי לעקוב אחריה מאז הופעת בלאקרוק בארץ).
1. אכן הטרייד אוף הוא בין שיקול דעת לפגיעה בפיזור מול מי שמפעיל שיקול דעת (כי אפס אחוז לכל העולם מלבד us זה ודאי פיזור פחות טוב).
2. כפי שכתבת בעבר, מאז שאין הצמדה של מאה אחוז אלא רק 70, ממילא קשה מאד לבדוק הצמדה למדד. בכל מקרה הלמן אחדובי כבר פחות רלוונטיים וממיטב דש אני מעדיף להימנע.

נערך לאחרונה ב:
2. כפי שכתבת בעבר, מאז שאין הצמדה של מאה אחוז אלא רק 70, ממילא קשה מאד לבדוק הצמדה למדד. בכל מקרה הלמן אחדובי כבר פחות רלוונטיים וממיטב דש אני מעדיף להימנע.
נכון שדי קשה לבחון את העקיבה בגלל החשיפה למיועדות, אבל כן אפשר לבדוק את איכות העקיבה של מוצרים אחרים מחקי סנופי אצל אותו גוף, אם העקיבה טובה אפשר לשער שגם ה 70% בפנסיה עוקבים כראוי, לעומת זאת גם אם מנורה תצליח לעקוב טוב אחרי סנופי זה לא יגיד לי כלום על איכות העקיבה של תערובת מדדים.
ברמה האישית הכוונה שלי לעבור לפנסיה כללית לקראת סוף השנה האזרחית.

נכון שדי קשה לבחון את העקיבה בגלל החשיפה למיועדות, אבל כן אפשר לבדוק את איכות העקיבה של מוצרים אחרים מחקי סנופי אצל אותו גוף, אם העקיבה טובה אפשר לשער שגם ה 70% בפנסיה עוקבים כראוי, לעומת זאת גם אם מנורה תצליח לעקוב טוב אחרי סנופי זה לא יגיד לי כלום על איכות העקיבה של תערובת מדדים.
ברמה האישית הכוונה שלי לעבור לפנסיה כללית לקראת סוף השנה האזרחית.
בעיני זה שיקול מאד זניח יחסית לפגיעה העצומה בפיזור, בפרט כשההעדפה של הקרן היא דווקא לשוק שעלה יותר בשנים האחרונות, אבל עניין של העדפות.
בהצלחה במעבר.

בעיני זה שיקול מאד זניח יחסית לפגיעה העצומה בפיזור, בפרט כשההעדפה היא דווקא לשוק שעלה יותר בשנים האחרונות, אבל עניין של העדפות
לחלוטין מסכים שזה ענין של העדפה וכן שלפגיעה בפיזור יש משקל, ראה את הציטוט להלן, אולי את סוף המשפט שבסוגריים הייתי צריך להשאיר בפונט רגיל...
(סנופי הוא לזכרוני קרוב לחצי מהעולם כך שהפיזור לא רע בכלל וגם מי שמתעקש יכול לאזן את ההטייה בתיק החייב),
במקרה שלי הכספים בקרן פנסיה זה אחוז לא גדול ביחס לחשבונות האחרים שעוקבים כמעט באדיקות אחרי המדד העולמי (קופ״ג, קרה״ש ותיק ממוסה).

לחלוטין מסכים שזה ענין של העדפה וכן שלפגיעה בפיזור יש משקל אבל אולי את סוף המשפט שבסוגריים הייתי צריך להשאיר בפונט רגיל...

במקרה שלי הכספים בקרן פנסיה זה אחוז לא גדול ביחס לחשבונות האחרים שעוקבים כמעט באדיקות אחרי המדד העולמי (קופ״ג, קרה״ש ותיק ממוסה).
שקלתי את זה אבל האיזון הזה מורכב ואולי בלתי אפשרי.
ראשית, בגלל הסכומים הגבוהים.
בנוסף, יש כאן איזון בין חייב ללא חייב, השקעה לפרקי זמן שונים ודמי ניהול שונים. אני גם מתכנן לקחת קצבה מהקרן, מה שיוציא את התיק לגמרי מאיזון.
אני מניח שגם אתה בדקת את האפשרות "לאזן" את הויתור על הטבת האג"ח הייעודיות באמצעות התיק החייב וראית שזה לא כל כך פשוט.

טוב הדיון הולך ונהיה יותר ויותר סובייקטיבי, בין היתר כתוצאה מפערי הגילאים והיעדים שלנו, ובהודעה האחרונה הוספת עוד כמה נתונים אישיים שמנוגדים באופן קיצוני למצב שלי.
אני מניח שגם אתה בדקת את האפשרות "לאזן" את הויתור על הטבת האג"ח הייעודיות באמצעות התיק החייב וראית שזה לא כל כך פשוט.
אני מוותר לחלוטין ובמודע על האגח המיועדות באפיק הפנסיוני כי האופק שלו 40 שנים (על כספי הפיצויים אולי היית מתלבט אבל הם בכל מקרה בגמל) ולכן ברגע שוויתרתי על האפיק אין דרך לאזן אותו מבלי להוציא אותו מהתיק לגמרי.
בתיק חייב אני כן מנצל אפיק דמוי אגח מדינה צמוד בריבית נטו 4% (~5.33% לפני ניכוי מס רעיוני) על ידי דחייה למקסימום זמן את הבקשות להחזר מס בשווי עשרות אלפי שקלים.

בעיני יותר מתקבל על הדעת לאזן בין תיק חייב ופנסיה הטיה של פיזור גאוגרפי מאשר הטיה של חשיפה לסוג מכשיר מסוים.
כי אם תהיה נפילה בשווקים ואצטרך סכום לשיפוץ באותו זמן אוכל להגיש את הדחות במיידי ובינתיים לקחת הלוואה, אך לא אוכל למשוך מקרן הפנסיה את החלק המושקע במיועדות.

בתיק חייב אני כן מנצל אפיק דמוי אגח מדינה צמוד בריבית נטו 4% (~5.33% לפני ניכוי מס רעיוני) על ידי דחייה למקסימום זמן את הבקשות להחזר מס בשווי עשרות אלפי שקלים.
מעניין מאוד.
אם דוחים בקשה להחזר מס למקסימום האפשרי (6 שנים?) - הם משלמים לך רטרואקטיבית את הריבית וההצמדה?
חשבתי שהריבית וההצמדה זה רק כשהגשת בקשה והם לא החזירו בזמן.

טוב הדיון הולך ונהיה יותר ויותר סובייקטיבי, בין היתר כתוצאה מפערי הגילאים והיעדים שלנו, ובהודעה האחרונה הוספת עוד כמה נתונים אישיים שמנוגדים באופן קיצוני למצב שלי.
מעניין. לא חשבתי שאתה מתחת לגיל 30.
בעיני יותר מתקבל על הדעת לאזן בין תיק חייב ופנסיה הטיה של פיזור גאוגרפי מאשר הטיה של חשיפה לסוג מכשיר מסוים.
כי אם תהיה נפילה בשווקים ואצטרך סכום לשיפוץ באותו זמן אוכל להגיש את הדחות במיידי ובינתיים לקחת הלוואה, אך לא אוכל למשוך מקרן הפנסיה את החלק המושקע במיועדות.
בשניהם יש קשיים. לא בטוח איזה מהם מסובך יותר.
בכל מקרה, אם אתה במאה אחוז מניות ולא פוסל מינוף נוסף, אז הפתרון לאיזון אגח מיועדות הוא לא משיכה מקרן הפנסיה, אלא לקיחת הלוואה בסכום של האגח המיועדות והשקעתה במניות. כך אתה שומר על מאה אחוז מניות ובשיעור הריבית היום גם מרוויח מעט על פערי הריבית. אפשרות נוספת היא שורט על נכס עם דרגת סיכון דומה ויש דרכים רבות נוספות. כל הפתרונות האלו כפופים לבעייתיות שקיימת גם באיזון על בסיס טריטוריאלי, שמניתי בהודעה הקודמת.

באופן כללי, אמנם לא שאלת, אבל אם כבר עלה הנושא, אני לא בטוח מה פער התשואות האמיתי (לא כלל אצבע של תשואה ממוצעת לסנופי מול תשואה קבועה למיועדות) בין בין הסנופי לאגח מיועדות. לפחות בעשרים שנה האחרונות התחושה שלי היא שהאגח המיועדות נתנו פייט טוב ואולי אפילו ניצחו. ואפשר לחשוב על תרחישים כלכליים שונים (שקרו בעבר) שיהפכו את האגח המיועדות לנכס כדאי מאד לעומת מדד מניות רחב של מניות זרות.

נערך לאחרונה ב:
מעניין מאוד.
אם דוחים בקשה להחזר מס למקסימום האפשרי (6 שנים?) - הם משלמים לך רטרואקטיבית את הריבית וההצמדה?
חשבתי שהריבית וההצמדה זה רק כשהגשת בקשה והם לא החזירו בזמן.
הריבית מסוף שנת המס. תיאורטית היא ניתנת להפחתה אם פקיד השומה חושב שיש ניצול לרעה, אבל זה כמובן לא המקרה כאן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A התעייצות לגבי שימוש חכם ביתרת מט"ח גדולה להשקעה (חשבון ממוסה) שוק ההון 8
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
K התיעצות לגבי קופת גמל בתיקון 190 עבור ההורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
A התלבטויות לגבי חשבון מסחר שוק ההון 7
ח לבטים לגבי דירת מגורים + דירה להשקעה נדל"ן 17
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
H עצה לגבי חיפוש עבודה התפתחות אישית 14
C כמה שאלות לגבי מכרז קרקע ברמ"י נדל"ן 4
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
ש משהו לא מובן בשיעור התקרה לגבי קיצבה מוכרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I ייעוץ לגבי מזגן עילי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
ב נתונים סטטיסטיים לגבי הוצאות משק בית לפי עשירון, מס׳ נפשות, מיקום... פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
כ שאלות לגבי קיזוז מס בחשבון ממוסה מיסים 2
oferM יעוץ קצר לגבי קרן כספית שוק ההון 3
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A כמה שאלות לגבי T Bills שוק ההון 4
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
P הוצל"פ - שאלות לגבי תיק איחוד אוף טופיק 1
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ העברת כספים לברוקר זר לבנק בחו״ל וספציפית לגבי IB שוק ההון 1
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ו שאלות לגבי הטרנד של סוחרים יומיים צעירים בשוק ההון שוק ההון 31
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
R שאלות לגבי קרנות מחקות זרות ו IRA שוק ההון 0
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה