• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הגנה מפני אינפלציה/קריסת הכלכלה המקומית

monkey22

משתמש רגיל
דירוג
608
היי,
אני לא אדם אפוקליפטי בכלל ביום יום, אבל מכל מיני סיבות שקורות במדינה לאחרונה, הגעתי למסקנה שיש סיכוי ממשי שהכלכלה הישראלית תיכנס לבוץ שייקח לה שנים אם בכלל לצאת ממנו.
רציתי לשאול לדעתכם, מה אפשר מבעוד מועד לעשות כדי להתכונן לדבר, בהנחה שבזמן הקרוב ממשיך לחיות בארץ.
הדברים שחשבתי עליהם בנתיים הם -
1. העברת חשבון ההשקעות לIB.
2. פתיחת חשבון בנק בחו"ל, ולשים שם סכום מסוים.
3. קניית מטבעות זהב (לא 25% מהתיק, אבל נגיד 2-3 אחוז). לשמור בכספת בחו"ל?
4. העברת המשכנתא למסלולים כמה שפחות צמודים למדד.
5. העברה של חסכונות פנסיונים למדדי חו"ל עד כמה שניתן.

מה עוד הייתם מוסיפים?

התמונה שאתה מתאר מתרחשת עכשיו בכל העולם במקביל. לא הייתי אומר שיש מדינה אחת שהיא חוף מבטחים. אי לכך, אני כבר בפועל עושה 90% מהדברים שציינת, אבל זה פשוט כי הגישה שלי היתה שמרנית גם בזמנים הטובים. אז כן, תמיד הייתי ממליץ לאנשים להחזיק חלק מהכסף בחו"ל. אולי לאו דווקא בבתי השקעות זרים, אבל החזקה של זהב פיזי או בכספות זה גם דבר חזק.
ואני באופן כללי נגד משכנתא במסלולים משתנים, אבל זה רק בגלל הטרלול שלי שאני שונא אי-ודאות שכזאת.

אני הייתי אולי קונה מניות זהב (ג"נ - מחזיק). כלומר של חברות כרייה כמו Newmont (חברת הזהב היחידה בסנופי) אבל יש עוד, לא לשים הכל על חברה אחת. פשוט מהסיבה שלחברות האלה יש קורלציה למחיר הזהב אבל בניגוד לזהב פיזי הן גם משלמות דיווידנדים. לגבי אחוזים, זה להחלטתך.

איך זה עוזר לך?
גם אם המדינה תחליט להלאים את חשבונות הבנקים (נראה די מופרך) היא תמצא את החשבונות בחו"ל ותדרוש את הנתח המתאים.
אלא אם כן אתה במקביל מתחיל לעבוד על ניתוק תושבות.
יותר סביר שהמיסים יועלו בצורה קיצונית (בעיקר על האוכלוסיה העובדת), ואז מה זה משנה ששמת חלק מהכסף בבנק אחר?

נראה לי רעיון טוב באופן כללי, במיוחד בגלל שמדובר בנכס ריאלי.

איך זה עוזר לך?
גם אם המדינה תחליט להלאים את חשבונות הבנקים (נראה די מופרך) היא תמצא את החשבונות בחו"ל ותדרוש את הנתח המתאים.

1. אני בספק גם היום עם חילופי המידע בין המדינות, אם למדינה יש יכולת לדעת כמה כסף יש לך בib.
2. בשום מצב אני לא רואה איך המדינה יכולה לשים את ידה על הכסף שיושב בib, לכל היותר היא יכולה להטיל עלייך עיקולים על רכוש שקיים פה.

כבר היה פה שרשור על העניין הזה.
היו פה כמה אנשים שסיפרו סיפורים מחרידים בעיניי על הקלות שבה מדינת ישראל שולחת את ידיה לחשבונות בנק ישראלים ואין לך דבר לעשות בנידון.
מה שממש ממש יהיה לה קשה/לא טריוויאלי עם חשבונות בחו"ל.
רעיון נוסף שיש לי ברשימה, כלקח ממה שקרה ביוון - להחזיק סכום מסוים במזומן. בתקופת המשבר שם, הרבה אנישם רצו למשוך כסף מהכספומטים וכדי למנוע קריסה של הבנקים הביאו את הצבא למנוע מאנשים לעשות את זה.

1. אני בספק גם היום עם חילופי המידע בין המדינות, אם למדינה יש יכולת לדעת כמה כסף יש לך בib.
מה בדיוק תעשה כשתגיע אליך דרישה להצהרת הון?
לפי מה שאתה אומר מצאנו דרך נפלאה לא לשלם מס רווח הון, פשוט לא נספר למדינה על העסקאות שאנחנו עושים ב- ib והיא לא תדע מזה.

לכל היותר היא יכולה להטיל עלייך עיקולים על רכוש שקיים פה.
מה בדיוק ההבדל? מה תעשה כשערך העיקולים האלה יעלה על הרכוש שאתה מחזיק בארץ?

מה בדיוק תעשה כשתגיע אליך דרישה להצהרת הון?
לפי מה שאתה אומר מצאנו דרך נפלאה לא לשלם מס רווח הון, פשוט לא נספר למדינה על העסקאות שאנחנו עושים ב- ib והיא לא תדע מזה.

רק אומר שאיני מייעץ דבר, ואני מציין שאני לא מדבר מידיעה, סתם השערה.
להערכתי אין למדינה יכולת לדעת כמה כסף יש לך בib, אם לא תדווח למדינה הבעיה תתעורר כשתרצה למשוך כסף לארץ.

מה בדיוק ההבדל? מה תעשה כשערך העיקולים האלה יעלה על הרכוש שאתה מחזיק בארץ?

אף אחד לא יכול לגעת בכסף הזה, גם לא גרושתך לצורך העניין. ניתן למשוך את הכסף הזה רק לחשבון על שמך.

אני לא משוכנע שלמדינה יש יכולת לדעת כמה כסף יש לך בib, לכן אני לא יודע לפי מה הם יטילו עלייך עיקולים אם אין להם מושג כמה כסף יש לך שם.

להערכתי אין למדינה יכולת לדעת כמה כסף יש לך בib, אם לא תדווח למדינה הבעיה תתעורר כשתרצה למשוך כסף לארץ.
תקרא קצת על CRS:
https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Reporting_Standard

https://www.themarker.com/law/.premium-1.7414272

CRS זה חשוב להכיר, אבל כמדומני אנחנו מדברים פה על השמת מכשולים בדרך של המדינה אל תוך החשבונות שלך לצורך עיקולים.
אני מטיל ספק גדול אבל שישראל היא מקום פחות בטוח לכספך מאשר רוב מדינות אירופה, אפילו. בגלל זה אני לא כל כך מתלהב מבתי השקעות זרים.
הרבה אוליגרכים רוסים חשבו שהכסף שלהם בטוח מפני פוטין בקפריסין עד שהם גילו שהם היו צריכים לפחד מהקפריסאים עצמם! אבל אז, כבר היה מאוחר מדי...

CRS זה חשוב להכיר, אבל כמדומני אנחנו מדברים פה על השמת מכשולים בדרך של המדינה אל תוך החשבונות שלך לצורך עיקולים.
אני מטיל ספק גדול אבל שישראל היא מקום פחות בטוח לכספך מאשר רוב מדינות אירופה, אפילו. בגלל זה אני לא כל כך מתלהב מבתי השקעות זרים.
הרבה אוליגרכים רוסים חשבו שהכסף שלהם בטוח מפני פוטין בקפריסין עד שהם גילו שהם היו צריכים לפחד מהקפריסאים עצמם! אבל אז, כבר היה מאוחר מדי...
אין מה להשוות בין ישראל לרוסיה בהקשר של זכויות קניין וזכויות בכלל.
ואין ספק שמדינות מערב אירופה משמעותית יותר בטוחות מבחינה פיננסית מאשר ישראל.
היה פה שרשור ממש מלחיץ של סיפורים של אנשים שרשות המיסים עיקלה להם חשבונות בטעות, כל מיני חסימות של כרטיסי אשראי ודברים ממש רעים בלי סיבה, בלי צו בית משפט.
כאשר תהיה פה קריסה כלכלית סטייל יוון, שום דבר שהוא פה בארץ לא יהיה מוגן בעיני.

ואין ספק שמדינות מערב אירופה משמעותית יותר בטוחות מבחינה פיננסית מאשר ישראל.
כדאי לך להתעורר מזה, זה ממש לא נכון. מדינות ספורות אכן יותר "בטוחות", אחרות לא. אפילו על גרמניה לא הייתי כבר סומך אחרי השערורייה של חברת הסליקה, דויטשה בנק ועוד...
אין מה להשוות בין ישראל לרוסיה בהקשר של זכויות קניין וזכויות בכלל.
צחוק צחוק, אבל בינתיים רוסיה מוכיחה את עצמה. את המונח bail-in המציאו בצד "המסודר" של היבשת. אני לא אומר שתלך עם כספך לרוסיה, רק אל תשפוט לפי סטיגמות, אלא לפי מעשים. בינתיים, אפילו בישראל לא ראינו גועל-נפש פיננסי כמו שראינו מתוך האיחוד עד כה (יוון וקפריסין במיוחד). דווקא בישראל המדיניות היתה תמיד לשמור על כספי המפקידים והחוסכים, במידה שהתאפשר. בשנות ה-80, קריסת הבנק למסחר (אתי אלון)...

לגבי חשבונות בישראל, המדינה יכולה לעקל אותם מעכשיו לעכשיו, ואתה תגלה על זה רק בדיעבד, כשלא תוכל לגשת לחשבון שלך.

זה לא המצב לגבי חשבונות בחו"ל. המדינה יכולה לקבל מידע מגופים פיננסיים בחו"ל על הנכסים שלך אבל לא לעקל אותם. כנראה תוכל לדרוש ממך לשלם סכומים כאלה או אחרים, אבל כל זה יהיה מראש ולך יהיה מספיק זמן להחליט מה אתה עושה (או לא עושה).

כבר היה פה שרשור על העניין הזה.
היו פה כמה אנשים שסיפרו סיפורים מחרידים בעיניי על הקלות שבה מדינת ישראל שולחת את ידיה לחשבונות בנק ישראלים ואין לך דבר לעשות בנידון.

איפה? אני אשמח לקבל קישורים לנושאים כאלה על מנת לקרוא אותם בבקשה.

איפה? אני אשמח לקבל קישורים לנושאים כאלה על מנת לקרוא אותם בבקשה.
זה בתור התחלה.
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/האם-אפשר-להתייחס-ל-ib-בתור-בנק-זר-למקרה-חירום.13244/page-2

אני אבל פחות חושב על עיקול כי לא שילמתי דו"ח או מזונות, אלא יותר מקרה יוון/ונצואלה.
אם תרצה לצאת מהמדינה או להשתמש בכסף ולא תוכל, או שערך המטבע יתרסק כי אינפלציה פסיכית וכו.

היי,
אני לא אדם אפוקליפטי בכלל ביום יום, אבל מכל מיני סיבות שקורות במדינה לאחרונה, הגעתי למסקנה שיש סיכוי ממשי שהכלכלה הישראלית תיכנס לבוץ שייקח לה שנים אם בכלל לצאת ממנו.
רציתי לשאול לדעתכם, מה אפשר מבעוד מועד לעשות כדי להתכונן לדבר, בהנחה שבזמן הקרוב ממשיך לחיות בארץ.
הדברים שחשבתי עליהם בנתיים הם -
3. קניית מטבעות זהב (לא 25% מהתיק, אבל נגיד 2-3 אחוז). לשמור בכספת בחו"ל?
4. העברת המשכנתא למסלולים כמה שפחות צמודים למדד.

מה עוד הייתם מוסיפים?

מדוע לא צמוד מדד?
לדעתי צריך להגן על עצמך משני תרחישים,
מדפלציה או מאינפלציה.

דיפלציה - קניית אגחים בריבית קבועה, אם יהיה מיתון
אינפלציה - מניות או אגח צמוד, אם תהיינה הדפסת כסף מרובה

לא ממליץ על הנאמר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A הגנה מפני אינפלציה שוק ההון 2
ש הגנה מפני התחזקות הין לפני טיול ארוך ביפן צרכנות פיננסית 19
מ הגנה מפני גנבת זהות צרכנות פיננסית 25
M הגנה מפני עליית ריבית שוק ההון 6
לארוצה הגנה מפני מנייה בועתית במדד שוק ההון 28
2028_שנת_פרישה הגנה מפני פריצות סייבר לחשבון ההשקעות IB שוק ההון 0
E מהלכי הגנה מפני פשיטות רגל של בנקים/חברות השקעה בסביבת משבר כלכלי גדול שוק ההון 11
IronMan הגנה על חסכונות מפני קריסת נדל"ן/מיתון בארץ? שוק ההון 15
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
Y הגנה על תיק 100% מניות? שוק ההון 33
L הגנה על צרכן שלא ביטל מנוי? אוף טופיק 8
S הגנה על מניות שוק ההון 7
H הגנה מהיפר-אינפלציה / חילופי מעצמות / תרחיש קיצון (ברבור שחור) שוק ההון 60
Y הגנה על תיק מנייתי שוק ההון 15
D הגנה על חסכון לדירה שוק ההון 8
T פק"מ צמוד עם הגנה -- קיים במציאות או בדמיון? שוק ההון 19
מרק סרפדים הגנה על כספים במיטב-דש במסלול IB שוק ההון 1
Y אשמח לקצת מידע למי שהקים חברה במקלט מס לצורך הגנה ממיסוי.... שוק ההון 0
ק הגנה במקרה גירושים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 186
ס תיק level-up עם הגנה למדד שוק ההון 3
ארגמן הגנה כנגד עליית המדד שוק ההון 8
רוני הגנה כנגד מחזור עליות בשוק השכירויות. שוק ההון 25
CarpeDiem הגנה מירידה במחירי הדיור באמצעות משכנתא בריבית קבועה? שוק ההון 10
Y קרם הגנה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
M איך מגנים מפני אינפלציה / מדד גבוהה בנזילות גבוהה ? שוק ההון 12
י השכרת דירה כאשר שכר הדירה כולל חשבונות - כיצד להגן מפני ניצול יתר נדל"ן 10
T האם הגיוני לטעון שמניות ערך יהיו גידור טוב מפני אינפלציה? שוק ההון 20
D הוצאה מוכרת בגין רכישת ביטוח מפני אובדן כושר עבודה (אכע) לשכירה מיסים 6
י סנופי 500 מגודר מפני ירידה בערך הדולר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
ש איך מתגוננים מפני המפולת הבאה? שוק ההון 60
P קיים מסלול בקרנות השתלמות או פנסיה שיכול להגן מפני מפולת? צרכנות פיננסית 8
unrealx הגנת מפני ירידת ערך של נכס נדל"ן נדל"ן 49
H איך להתגונן מפני קריסה של בנק? שוק ההון 20
ס bitcoin כמגן מפני קטסטרופה כלכלית? שוק ההון 81
ס ביטוח הנכסים בתיק ההשקעות מפני קריסת הברוקר? צרכנות פיננסית 5
נ למה להתגונן מפני דפלציה? שוק ההון 9
א איך להתגונן מפני ריבית שלילית? שוק ההון 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
N מה ההבדל בין היוון לבין אינפלציה? פוסטים מאיכות נמוכה 16
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
G זוג פנסיונרים עם 600 אש"ח - איך שומרים על הערך בתקופת אינפלציה? שוק ההון 16
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43
לארוצה גידור אינפלציה בשקל באמצעות ניירות זרים שוק ההון 26
F נטילת הלוואות לצרכי השקעה - תלוי סביבת אינפלציה שוק ההון 69
י פקדון והיפר אינפלציה שוק ההון 1
A שונות אינפלציה בין מדינות כפונקציה של שערי מטבע אוף טופיק 20
שמנת חמוצה אינפלציה - למה מודדים באחוז? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ד בזמן אינפלציה מחירי השכירות עולים או יורדים.? נדל"ן 1