• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הגיון פשוט?

כמעט כל אדם רוצה להיות בן 16-17. הבעיה שמי ששם לא מבין מה ככ נהדר בגיל הזה.
אף פעם לא רציתי להיות בגיל שכבר עברתי אותו. ואין שום דבר נהדר בגיל מסוים, זה רק הזכרונות המסוננים שלנו ממציאים את זה.

בשנה שאני פה אני כבר קורא דוחות של פנסיות וכל המשפחה המורחבת שלי מתקשרים אליי כל היום שאני אעזור להם לתרגם לעברית את המסמכים מהביטוחים/פנסיות וכו' (לא שאני מבין גדול אבל אני טיפה עוזר) זה לא הצריך קורס ולא הצריך ש"ח, סבלנות ואינטרנט.
בתור אחת שעשתה "דוקטורטים" על פנסיה וביטוחים עוד לפני שהאינטרנט היה מה שהוא היום, אני רק רוצה להזכיר שמעבר לסבלנות צריך עוד משהו "קטן" - לרצות לחקור, לדעת ולהבין. כי האינטרנט מציף אותנו בבליל של מידע (מחקרים, "מחקרים", דעות בכסות של ידיעות, מידע שמתנגש במידע אחר וכן הלאה) ובסוף צריך להיות אדם שמסוגל להפוך את זה להבנה, לדרך פעולה, לבחינה חוזרת ולתיקון טעויות בזמן אמת.
הם אולי חיפשו כסף קל אבל הם היו בתודעה של שינוי , זו כבר התחלה .
אני לא יודעת מה הכוונה בתודעה של שינוי אבל אני רואה מסביבי הרבה אנשים שמחפשים מישהו שיקצר להם את זמן הלמידה ע"י זיקוק למסרים קליטים ומלהיבים. עם כמה שאני יכולה להבין את הפיתוי, אין לדעתי קיצורי דרך לאדם שרוצה להבין וליישם.

אף פעם לא רציתי להיות בגיל שכבר עברתי אותו. ואין שום דבר נהדר בגיל מסוים, זה רק הזכרונות המסוננים שלנו ממציאים את זה.
לגמרי.
ובכל זאת יש משהו בגיל בו הכל פתוח, העתיד אינסופי, המחוייבויות מינימליות, מכירים כל הזמן אנשים חדשים ותחומי עניין והכל אפשרי. אבל זו תובנה של מבוגר. למתבגרים הרבה טרדות שבעינינו הן שטויות.

ה שאי אפשר להכנס למינוס זה חשוב
היא נמצאת בתוכנית כזו בבנק שהיא לא יכולה להיכנס למינוס שזה מעולה,

לפי דעתי, זה דבר מאוד גרוע.

1. זה מבטל / מוריד את הרצון של הבן אדם להתחיל לחשב בעצמו כמה הוא מרשה לעצמו לבזבז. זה גורם לו פשוט לסמוך על המערכת שתגביל לו את התקציב - וכך הוא לעולם לא ילמד להתנהל כלכלית בעצמו.
2. זה נותן דחף לבזבז כי טוב, "עדיין לא הגעתי לתקרה / הגבלה, אני יכול לבזבז עוד, מגיע לי"

בתור אחת שעשתה "דוקטורטים" על פנסיה וביטוחים עוד לפני שהאינטרנט היה מה שהוא היום, אני רק רוצה להזכיר שמעבר לסבלנות צריך עוד משהו "קטן" - לרצות לחקור, לדעת ולהבין. כי האינטרנט מציף אותנו בבליל של מידע (מחקרים, "מחקרים", דעות בכסות של ידיעות, מידע שמתנגש במידע אחר וכן הלאה) ובסוף צריך להיות אדם שמסוגל להפוך את זה להבנה, לדרך פעולה, לבחינה חוזרת ולתיקון טעויות בזמן אמת.

אני לא יודעת מה הכוונה בתודעה של שינוי אבל אני רואה מסביבי הרבה אנשים שמחפשים מישהו שיקצר להם את זמן הלמידה ע"י זיקוק למסרים קליטים ומלהיבים. עם כמה שאני יכולה להבין את הפיתוי, אין לדעתי קיצורי דרך לאדם שרוצה להבין וליישם.

תענוג לקרוא את התגובות שלך בכל פוסט מחדש , תודה לך :)

1. זה מבטל / מוריד את הרצון של הבן אדם להתחיל לחשב בעצמו כמה הוא מרשה לעצמו לבזבז. זה גורם לו פשוט לסמוך על המערכת שתגביל לו את התקציב - וכך הוא לעולם לא ילמד להתנהל כלכלית בעצמו.
2. זה נותן דחף לבזבז כי טוב, "עדיין לא הגעתי לתקרה / הגבלה, אני יכול לבזבז עוד, מגיע לי"

זה נכון ומאידך לא חסר אנשים בוגרים יותר ללא המסגרת המגבילה הזו והרבה מהם במינוס. גבולות זה לא משהו רע אבל יש משהו בדברייך. אני לא חושבת שהיא מספיק חזקה בגיל כזה ובסביבה שהיא נמצאת לעמוד בפיתויים מצד שני צריך להתחיל להטמיע כמה שיותר מהר. בהחלט דילמה

זה נכון ומאידך לא חסר אנשים בוגרים יותר ללא המסגרת המגבילה הזו והרבה מהם במינוס. גבולות זה לא משהו רע אבל יש משהו בדברייך. אני לא חושבת שהיא מספיק חזקה בגיל כזה ובסביבה שהיא נמצאת לעמוד בפיתויים מצד שני צריך להתחיל להטמיע כמה שיותר מהר. בהחלט דילמה
דעתי היא שעצם זה שהיא מודעת לזה ומנסה זו כבר התחלה -> ניצחון קטן.
כעת כששתיכן בודקות מי נגד מי ולאן הרוחות נושבות תוכלו לעזור אחת לשנייה לצאת מהלופ,לחשוב על רעיונות ולחזק אחת השנייה בכל הנושא הפיננסי ה"מלחיץ".

1.אני לא חושב, כי המערכת לא מגבילה אותו, ולא מזהירה אותו, היא פשוט מונעת משיכת יתר.
חודש חודשיים שהיא תבוא למשוך כסף או לגהץ ויגידו לה אין לך כסף? האקט הזה יכניס לה לחשוב להבא כמה היא מרשה לעצמה לבזבז.
2.צודק, אבל המחשבה הזאת כנראה תכנס בסוף החודש. אם היא תכנס בתחילת החודש אז חזרנו לסעיף 1.
בסופו של דבר כסף אצל צעירים זה כמו סוכריות אצל ילדים
אתה לא מצפה מילד למנוע מעצמו לאכול סוכריות ולשמור למחר. אבל אתה כן תהיה גאה אם הוא יעשה את זה.
כמו שאמרתי, לפני סוף הצבא אני לא אצפה מהילד שלי לחסוך. גם אם הוא ילך לעבוד פה ושם. כי זאת תקופה קשה כלכלית.
רוב החיילים לא עובדים וחיים מ1200 שקל לחודש? כמה זה היום? ואצלנו לא היה שיחות חינם. זה היה 49 אגורות לדקה.
אבל אני כן אצפה שעם המחשבות שיכנסו לו בקטנה במהלך התיכון והצבא? שהוא יתנהל כלכלית טוב עם המענק והפקדון שמגיעים ביחד לסביבות 35000 שקל אני חושב. (שוב...לא מעודכן במה שקורה היום)
אם הוא יתנהל כלכלית אחרי הצבא וימשוך את הפיקדון רק אחרי 5 שנים במזומן? הצלחת בחינוך.

1.אני לא חושב, כי המערכת לא מגבילה אותו, ולא מזהירה אותו, היא פשוט מונעת משיכת יתר.
חודש חודשיים שהיא תבוא למשוך כסף או לגהץ ויגידו לה אין לך כסף? האקט הזה יכניס לה לחשוב להבא כמה היא מרשה לעצמה לבזבז.
2.צודק, אבל המחשבה הזאת כנראה תכנס בסוף החודש. אם היא תכנס בתחילת החודש אז חזרנו לסעיף 1.
בסופו של דבר כסף אצל צעירים זה כמו סוכריות אצל ילדים
אתה לא מצפה מילד למנוע מעצמו לאכול סוכריות ולשמור למחר. אבל אתה כן תהיה גאה אם הוא יעשה את זה.
כמו שאמרתי, לפני סוף הצבא אני לא אצפה מהילד שלי לחסוך. גם אם הוא ילך לעבוד פה ושם. כי זאת תקופה קשה כלכלית.
רוב החיילים לא עובדים וחיים מ1200 שקל לחודש? כמה זה היום? ואצלנו לא היה שיחות חינם. זה היה 49 אגורות לדקה.
אבל אני כן אצפה שעם המחשבות שיכנסו לו בקטנה במהלך התיכון והצבא? שהוא יתנהל כלכלית טוב עם המענק והפקדון שמגיעים ביחד לסביבות 35000 שקל אני חושב. (שוב...לא מעודכן במה שקורה היום)
אם הוא יתנהל כלכלית אחרי הצבא וימשוך את הפיקדון רק אחרי 5 שנים במזומן? הצלחת בחינוך.

לא הבנתי, נראה שמה שכתבת די סותר; אתה אומר שהמערכת לא מגבילה, ואחרי זה אומר שיהא מונעת ממנו משיכת יתר? מה ההבדל? זו דוגמה להגבלה. הגבלה של משיכה.
ואתה כמובן תמיד יכול להאשים את זה שהם "צעירים", אבל זה הזמן הכי טוב ללמוד להתנהל כלכלית נכון. יש אנשים שבגיל 50 עדיין לא למדו. לתת למערכת להחליט בשבילך זה בדיוק עושה את הדבר ההפוך - גורם להם לסמוך על המערכת שתגיד להם "סטופ" עד ששמגיעים לקצה גבול היכולת הכלכלית שלהם.

אם אתה מצפה שמישהו לפני שמקבל את הפיקדן ומתנהל לא נכון כלכלית יתחיל להתנהל נכון רק בגלל שהוא קיבל פיקדון, אתה טועה ובגדול.

לא הבנתי, נראה שמה שכתבת די סותר; אתה אומר שהמערכת לא מגבילה, ואחרי זה אומר שיהא מונעת ממנו משיכת יתר? מה ההבדל? זו דוגמה להגבלה. הגבלה של משיכה.
ואתה כמובן תמיד יכול להאשים את זה שהם "צעירים", אבל זה הזמן הכי טוב ללמוד להתנהל כלכלית נכון. יש אנשים שבגיל 50 עדיין לא למדו. לתת למערכת להחליט בשבילך זה בדיוק עושה את הדבר ההפוך - גורם להם לסמוך על המערכת שתגיד להם "סטופ" עד ששמגיעים לקצה גבול היכולת הכלכלית שלהם.
צודק המשפט התבלגן לי.
אני מתכוון למשל בחבילות גלישה אתה מקבל אסמס כשאתה עובר את ה75% , עוד אסמס כשאתה עובר את ה90% וכמובן אסמס כשאתה מגיע ל100% ומעכשיו יש לך האטה בגלישה.
לזה אני מתכוון שהמערכת לא מזהירה אותך.
ז"א כל האחריות היא עליך ! בניגוד לחבילת גלישה שנכון שאחריות היא גם עליך... אבל שם אתה מקבל תזכורות ואזהרות.
בחשבון בנק חוץ מהחשבון החודשי אני בספק אם תקבל הודעה ברגע שנכנסת למינוס. (יש אסמסים שבועיים של מצב חשבון עדכני שזה גם משהו)
בכל אופן אתה חוגג עד שביום אחד אתה מקבל הודעה בכספומט או בחנות שאין כסף.
זאת הכאפה שמקבלים שיכניס לה לראש שהיא צריכה להתנהל נכון.
אגב, בחשבון שאפשר להכנס למינוס, את אותה כאפה היא תקבל כשהיא תגיע לתחתית המסגרת. תהיה ככל שתהיה. אם זה 2000 או 10,000 שקל.
אז עדיף שזה יהיה כשהחשבון על 0. ולא על מינוס.
דבר שני- לא מדוייק. אני לא מאשים אותם שהם צעירים, אני סולח להם בגלל שהם צעירים.
כנס לתיכון ותשאל כל תלמיד שעובד במהלך התיכון אם הוא מעדיף קופת גמל להשקעה ושיורידו לו במשכורת, או מעדיף משכורת גבוהה?
חצי מהם לא ידעו מה זה קופת גמל, החצי השני יעדיף את הכסף כאן ועכשיו, ואחר כך דבר איתי.
בטח שאין להם ראש לחשוב על הפנסיה.
זה לא בגלל חינוך לא נכון, זה לא אומר שהם בזבזנים, זה פשוט בגלל שהם לא חושבים על זה בכלל ולא נתקלים בזה בעולם שלהם.
אם אתה מצפה שמישהו לפני שמקבל את הפיקדן ומתנהל לא נכון כלכלית יתחיל להתנהל נכון רק בגלל שהוא קיבל פיקדון, אתה טועה ובגדול.
לא אמרתי שהוא לא מתנהל נכון כלכלית תמיד.
בתיכון כן.
אבל בצבא הוא יהיה חייב להתנהל נכון כלכלית! בגלל שאין לו אפשרות אחרת. והוא לא יכול לעבוד ולהכניס כסף.
כי הצבא ממלא לו את כל הזמן (לפחות לקרביים) והוא לא יעבוד בסופשים פעם בשבועיים.
(יש לי חבר שעשה שבוע שבוע, וראינו את ההבדל, שבזמן שאנחנו חישבנו כל שקל, הוא הרשה לעצמו לבזבז יותר בחודש בגלל שהוא עבד.)
אני כן מצפה מחייל שסוגרים לו את ברז ההכנסות , וחי מ1200 שקל בחודש, להגיע לתובנה כמה קשה לחסוך ,ולא לבזבז את כספי הפקדון תוך חודש.

אתה לא מצפה מילד למנוע מעצמו לאכול סוכריות ולשמור למחר
@abby1994 המשפט הזה הזכיר לי את ניסוי המרשמלו המפורסם. מכירה? אם לא, תגגלי. נסי את זה עליה. תסבירי לה מה לעשות ותראי מה תהיה התגובה שלה. אם היא נכשלת בניסוי, תגידי לה שיהיה לה קשה להצליח בחיים (כנראה, לכל אחד יש אופי שונה ולא הכל נקבע לפי ניסוי אחד כמובן) ואם היא רוצה להצליח בחיים, היא תצטרך לדחות סיפוקים ולהתחיל לחסוך כסף. לפחות שתתחיל לחסוך, גם אם זה בסכום קטן. חשוב מאוד ללמוד את עיקרון החסכון בגיל צעיר. גם אם היא נכשלת בניסוי זה עדיין טוב כי יש לה זמן ללמוד את הטעות שעשתה ולהפיק לקחים לעתיד.

את אפילו יכולה לקחת את הניסוי צעד קדימה וללמד אותה על עקרון הריבית דריבית-במקום "לזכות" במרשמלו (או שוקולד, לא משנה מה בדיוק) נוסף אחרי X זמן, תגידי לה בפעם השניה שמתחילים את הניסוי מחדש, הפעם עם המרשמלו המקורי מהניסוי הקודם+המרשמלו שהיתה צריכה לקבל אם חיכתה מספיק זמן + מרשמלו שלישי שהוא הריבית דריבית על שני המרשמלו הקודמים (מקווה שהסברתי נכון, בכל מקרה אם את לא מכירה את עקרון הריבית דריבית-תגגלי)

נסי לתכנן יחד איתה את העתיד שלה. שתתחיל לקבל מושג על החיים. אני יודעת שזה גיל מאוד צעיר ולא תמיד יודעים מה רוצים מהחיים בגיל כזה, אבל לפחות "לזרוע את זרע המחשבה" שיניב פירות בעתיד (יום אחד בעוד כמה שנים, לדוגמה, היא תיזכר איך דיברת איתה על העתיד ואם היא תהיה מספיק בשלה נפשית היא תתחיל לתכנן אותו).

היא מקבלת כאן מתנה גדולה מאוד ממך- מה שרבים אחרים בגילה עדיין לא למדו ואין להם כנראה מישהיא כמוך שתלמד אותם ותעזור להם (הרבה אנשים לא יודעים להתנהל נכון עם כסף). כל הכבוד לך!

לגבי הקורס שהיא רוצה לקחת, לדעתי אפשר למצוא את החומר בחינם ברשת וחבל לבזבז כסף אם אפשר לחסוך אותו. תגידי לה שתחפש את החומר בעצמה ברשת, שתראה אם זה בכלל מתאים לה, לפני שהיא מתחייבת לשלם סכום לא מבוטל (אני מניחה, לא יודעת כמה הקורס הזה עולה ומי זה אדר אשוח הזה).

אם היא לא תקשיב לך ותחליט לשלם על דעת עצמה, תבדקי איתה אחרי כמה זמן האם הקורס עזר לה או לא , ואם לא-תוודאי שהיא מבינה שהסכום ששילמה הוא "שכר הלימוד" על הטעות שלה.

נערך לאחרונה ב:
בקשר לנערה, בעיניי הדבר הכי טוב שאת יכולה לעשות זה ללמד אותה את הכוח שיש לאפקט ריבית דריבית.
אם היא תבין את זה, משם הכל יפול לבד.
מעבר לזה שזו הבנה בסיסית למי שרוצה להגיע לעצמאות כלכלית, זה גם יעיל יותר משתחסוך כמה מאות שקלים.
ללמוד לעבוד ולהרוויח כסף בפעם הראשונה זה גם שיעור.

עשיתי את זה ככה עם אחי הקטן שאמר שצריך ליהנות ולחיות אבל בסוף זה נקלט ועכשיו הוא חבר שקט בפורום.

נערך לאחרונה ב:
אני לא חושבת שהיא מספיק חזקה בגיל כזה ובסביבה שהיא נמצאת לעמוד בפיתויים מצד שני צריך להתחיל להטמיע כמה שיותר מהר
אם החשבון הזה לא יכול להיות במינוס אז זאת כבר דרך להתרגל לחיות ממה שיש לך. זאת תרגולת מאד חשובה בשלב הראשון. בשלב השני אפשר להציע לה לחסוך כל חודש כדי לאסוף כסף למשהו כמו טיול בחו"ל לפני הצבא. ככה זה גם אימון טוב לחסכון וגם זמן מספיק קצר כדי שתוכל לדמיין את זה. אם היא מצליחה, אפשר להראות לה מה את עושה (בתקווה שתוך שנה-שנתיים כבר תעשי) כדי להשקיע ומה המשמעות של זה מבחינת גידול הכסף.
קצת קשה לבת 17 לחשוב מעבר להווה ובטח לתכנן עתיד מרוחק כלשהו. זה לא מספיק אטרקטיבי כדי לא להתפתות עכשיו.

מה הייתם מייעצים לילדה בת 17 וחצי? שכרגע בשנת הלימודים האחרונה ואמורה להתגייס בקיץ?
אני מצטרף להמלצות שהיו פה לקרוא יחד איתה את הסולידית ובלוגים אחרים בנושא. אני חושב שאין לזה תחליף אמיתי. אבל אם את מחפשת בשבילה פורמט אחר, אני ממליץ על מיזם שנקראת הומאיגאד - העשרה פיננסית לצעירים, הם מנגישים ידע פיננסי בשפה פשוטה שמיועדת לצעירים (גילוי נאות: אני מכיר ומיודד עם הבעלים של המיזם ואף סייעתי לו בהכנת חומרים).
מהיכרותי יש שם אחלה אנשי מקצוע, שמדברים בשפה פשוטה, נגישה וברורה לחבר'ה בגיל הזה. יש להם שירות של מפגשים אישיים, אינטרנטיים או פיזיים, שיכול להיות רלוונטי לה. כל זה בתנאי, כמובן, שזה משהו שהיא מעוניינת ללמוד. כל הידע נגיש וקיים בחינם ברחבי האינטרנט, אבל אולי שיחה בגובה העיניים עם מישהו עם גישה לנוער יכולה לעזור ליצור תשתית שאחריה יהיה קל יותר להתמודד עם אתרים כמו הסולידית, ובנוסף אולי תצליח לעורר עניין והבנה של חשיבות הנושא.

אני מצטרף להמלצות שהיו פה לקרוא יחד איתה את הסולידית ובלוגים אחרים בנושא. אני חושב שאין לזה תחליף אמיתי. אבל אם את מחפשת בשבילה פורמט אחר, אני ממליץ על מיזם שנקראת הומאיגאד - העשרה פיננסית לצעירים, הם מנגישים ידע פיננסי בשפה פשוטה שמיועדת לצעירים (גילוי נאות: אני מכיר ומיודד עם הבעלים של המיזם ואף סייעתי לו בהכנת חומרים).
מהיכרותי יש שם אחלה אנשי מקצוע, שמדברים בשפה פשוטה, נגישה וברורה לחבר'ה בגיל הזה. יש להם שירות של מפגשים אישיים, אינטרנטיים או פיזיים, שיכול להיות רלוונטי לה. כל זה בתנאי, כמובן, שזה משהו שהיא מעוניינת ללמוד. כל הידע נגיש וקיים בחינם ברחבי האינטרנט, אבל אולי שיחה בגובה העיניים עם מישהו עם גישה לנוער יכולה לעזור ליצור תשתית שאחריה יהיה קל יותר להתמודד עם אתרים כמו הסולידית, ובנוסף אולי תצליח לעורר עניין והבנה של חשיבות הנושא.
תודה רבה , היא בהחלט מעוניינת (:

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
שם משתמש בעייתי פוליסת ביטוח חיים משולב חיסכון - יש הגיון במוצר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Fitch מחפש הגיון בלהשקיע בנדל"ן בעידן בו יש מס רכישה ועלויות נלוות נדל"ן 40
Yuval328 הגיון מאחורי עסקה שבוצעה מעל הלימיט שוק ההון 5
unrealx האם יש הגיון בלרכוש דירה ראשונה ולגור בשכירות? צרכנות פיננסית 17
milx לקראת סוף השנה - האם יש הגיון למכור ניירות מופסדים ב-IB ולקנותם שוב? שוק ההון 15
liranviper מגן מס עם LIFO - יש הגיון בלעשות את זה ? שוק ההון 24
A הגיון בניוד כסף מקופת גמל להשקעה לתיק ממוסה? שוק ההון 18
ק TLT האם יש הגיון בשגעון שוק ההון 5
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
F הדבר הכי פשוט להשקעה כהגנה לקריסה שוק ההון 15
שם משתמש בעייתי לבחור קרן כספית: פשוט להטיל מטבע? שוק ההון 38
S בניית תיק פשוט מאפס לבן משפחה מבוגר שוק ההון 3
deussex הרגשתם פעם שהמקום הכי טוב - הוא פשוט להישאר ולא לעשות כלום ? התפתחות אישית 14
Y הדוח השנתי שלי מאוד פשוט - יש צורך לדעתכם להעזר במייצג? מיסים 26
א איך הייתם בונים תיק ראשוני פשוט? שוק ההון 14
מ מתחיל בתיק פשוט שוק ההון 11
א תיק פשוט. שוק ההון 19
ה משיכת רווחי הון - זה בעצם כ"כ פשוט? שוק ההון 13
Y חוות דעת על תיק השקעות פשוט מני"ע נסחרים בשקלים שוק ההון 3
A ניהול פשוט של תיק עולמי שוק ההון 1
S תיק ראשוני: מורכב או ממש פשוט? שוק ההון 9
Z שאלה- אם זה כלכך פשוט מה יש ללמוד? שוק ההון 43
A חוסך הרבה כסף אך הוא פשוט יושב בבנק... שוק ההון 6
OiNK טיוטה לתיק השקעות פשוט לטווח בינוני (איריות מחקות+קרנות אג״ח) שוק ההון 61
פשוט יותר אפשר את זה בהכי פשוט ברמת מכולת בבקשה ? שוק ההון 22