• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הגדרת יעדים וחישוב מסלול למשפחה צעירה

Niroo

משתמש רגיל
דירוג
100
שלום לכולם,

אני קורא כבר מספר חודשים את הבלוג והפורומים וחושב שהגיע הזמן לתכנן יותר בתבונה את הדרך הפיננסית שלי.
את היעדים, לצערי, איני מצליח להגדיר במדויק אבל בגדול - בטחון כלכלי ובית עם גינה קטנה.

אנחנו זוג + אחת (שנתיים) ועוד אחת בדרך.

עלינו -
אני, 31, עו"ד, עובד עם קביעות בארגון ציבורי גדול.
שכר: 11 נטו, רכב מהעבודה (שנמצאת כשעת נסיעה מביתי), קרן השתלמות ושאר תנאים סוציאלים מיטיבים.
אשתי, 31, עובדת בפרסום ובעלת עסק (צפויה לצאת לחופשת לידה ארוכה בחודש הקרוב אי"ה).
שכר: 5.5 נטו מהעבודה ו2 נטו מהעסק. ללא קרן השתלמות.

גרים בדרום בדירה בבעלותנו בשווי 1.4M, ללא משכנתא. עם הלוואה מהמשפחה שהחזרה החודשי הוא 2K (צפויה להיגמר בעוד כ5 שנים).
עו"ש - 30K לחירום.
קרן השתלמות שלי - 42K במגדל, מסלול מנייתי.
פנסיה שלי - 145K במגדל, מסלול מנייתי.
פנסיה של אשתי - 50K בפניקס, במסלול כללי.
גמל להשקעה - 10K באלטשולר שחם, מסלול כללי.

הוצאות:
גן לילדה - 2800
החזר הלוואה משפחתית 2000
ארנונה - 350 לחודש
ועד בית - 200 לחודש
חשמל - 450 לחודש
מים - 200 לחודש
סיגריות - 900 לחודש (כן, צריך להפסיק)
חדר כושר - 200 לחודש
בריאות - 350 לחודש
טלוויזיה ואינטרנט - 150 לחודש
דלק חודשי של אשתי - 500 (לי יש רכב מהעבודה)
תמי 4 - 70 שקלים בחודש (יבוטל בתחילת חודש הבא)
קניות בסופר (כולל פארם) - 2000 שקל בחודש.
ספר, ציפורניים, גבות ושאר ירקות - 200 בחודש.
גמל להשקעה - 3000 בחודש.

אנחנו כן מצליחים לחסוך אבל מרגיש לי שלא מספיק כדי להשיג את המטרות שניסיתי להגדיר בתחילת הפוסט.

שאלותיי - איפה אתם חושבים שניתן לצמצם? היכן ניתן להשקיע ולמקסם את החסכון? ובאופן כללי - איך אני מגיע למטרות, הכי מהר שאפשר?

תודה רבה לכולם!

באופן כללי - איך אני מגיע למטרות, הכי מהר שאפשר
מקטין הוצאות (ממה שראיתי הנקודות שבהן אתה משלם קצת יותר ממה שהייתי מצפה: סיגריות, דלק, ספר / ציפורניים / גבות, חדר כושר, בריאות [מה זה אומר בדיוק?]. לגבי הגן לילדה מתי זה צפוי להסתיים?)
מגדיל הכנסות (אשתך מכניסה כ-7.5 נטו ואין לה קרן השתלמות, יש לה דרך להגדיל את ההכנסות? ומה לגביך, יש לך דרכים להגדיל את ההכנסה שלך?)

אם אני מחשב את ההוצאות החודשיות (אחרי שתפסיקו לעשן / לשלם לחדר כושר / לשלם על גן / לשלם על תמי 4 / לשלם את ההלוואה למשפחה ובהנחה שתקטינו הוצאות על ספר, בריאות, ודלק) זה יוצא בערך 4000 ש"ח, אולי קצת פחות.
על פי כלל 300 (או 400 אם אתה יותר זהיר) זה יוצא בין 1.2 מיליון ל-1.6 מיליון שאתם תצטרכו שיושקעו במדד רחב (לא יודע מה בדיוק קופת הגמל להשקעה שלכם עושה ולמה בחרתם בקופת גמל להשקעה אבל זה משהו לחשוב עליו).

בהנחה שלא לוקחים את שווי הבית בחשבון (כי אתם לא משלמים שכר דירה), החסכונות שלכם (שלא ברור למה בדיוק המסלולים שלהם הם כמו שהם) הם בגובה 247 אלף ש"ח

אם אני מניח תשואה שנתית 7% ובהנחה שאני פסימי ואתם ממשיכים לשלם לנצח 2000 ש"ח למשפחה ו-2800 לגן (כלומר הוצאות של 8800 בחודש) ולכן חוסכים 9700 ש"ח בחודש, זה ייקח לכם בערך 6 שנים להגיע לסף התחתון של "ביטחון כלכלי מוחלט" (כלומר, שתוכלו להתפטר ולשמור על רמת החיים שלכם רק בעזרת מימוש הנכסים שלכם למשך 30+ שנים) כאשר אם אתם יותר זהירים יכול להיות שייקח לכם 8 שנים להגיע לסף ה"עליון".

אבל זה תלוי בזה שתקטינו את ההוצאות שדיברתי עליהן (העישון זה חלק מרכזי אבל גם חדר כושר, ספר, בריאות, ודלק מצטברים לסכום משמעותי) ובזה שהשוק יתנהג כמו שאני מקווה שהוא יתנהג (7% שנתי).
בהנחה יותר שמרנית של 3% ייקח לכם 7 שנים להגיע לסף התחתון וכמעט 10 שנים להגיע לסף העליון.

משהו נוסף ששמתי לב אליו זה שבהינתן הנטו שלכם ופירוט ההוצאות שלכם נראה שפספסתם בערך 5000 ש"ח "שחסכתם"?

מקטין הוצאות (ממה שראיתי הנקודות שבהן אתה משלם קצת יותר ממה שהייתי מצפה: סיגריות, דלק, ספר / ציפורניים / גבות, חדר כושר, בריאות [מה זה אומר בדיוק?]. לגבי הגן לילדה מתי זה צפוי להסתיים?)
מגדיל הכנסות (אשתך מכניסה כ-7.5 נטו ואין לה קרן השתלמות, יש לה דרך להגדיל את ההכנסות? ומה לגביך, יש לך דרכים להגדיל את ההכנסה שלך?)

אם אני מחשב את ההוצאות החודשיות (אחרי שתפסיקו לעשן / לשלם לחדר כושר / לשלם על גן / לשלם על תמי 4 / לשלם את ההלוואה למשפחה ובהנחה שתקטינו הוצאות על ספר, בריאות, ודלק) זה יוצא בערך 4000 ש"ח, אולי קצת פחות.
על פי כלל 300 (או 400 אם אתה יותר זהיר) זה יוצא בין 1.2 מיליון ל-1.6 מיליון שאתם תצטרכו שיושקעו במדד רחב (לא יודע מה בדיוק קופת הגמל להשקעה שלכם עושה ולמה בחרתם בקופת גמל להשקעה אבל זה משהו לחשוב עליו).

בהנחה שלא לוקחים את שווי הבית בחשבון (כי אתם לא משלמים שכר דירה), החסכונות שלכם (שלא ברור למה בדיוק המסלולים שלהם הם כמו שהם) הם בגובה 247 אלף ש"ח

אם אני מניח תשואה שנתית 7% ובהנחה שאני פסימי ואתם ממשיכים לשלם לנצח 2000 ש"ח למשפחה ו-2800 לגן (כלומר הוצאות של 8800 בחודש) ולכן חוסכים 9700 ש"ח בחודש, זה ייקח לכם בערך 6 שנים להגיע לסף התחתון של "ביטחון כלכלי מוחלט" (כלומר, שתוכלו להתפטר ולשמור על רמת החיים שלכם רק בעזרת מימוש הנכסים שלכם למשך 30+ שנים) כאשר אם אתם יותר זהירים יכול להיות שייקח לכם 8 שנים להגיע לסף ה"עליון".

אבל זה תלוי בזה שתקטינו את ההוצאות שדיברתי עליהן (העישון זה חלק מרכזי אבל גם חדר כושר, ספר, בריאות, ודלק מצטברים לסכום משמעותי)

משהו נוסף ששמתי לב אליו זה שבהינתן הנטו שלכם ופירוט ההוצאות שלכם נראה שפספסתם בערך 5000 ש"ח "שחסכתם"?

היי, תודה רבה על התגובה המפורטת!
עוד לא למדתי איך לחלק את הציטוט לחלקים אז ברשותך אגיב בנקודות לפי הסדר.
1. זו השנה האחרונה שנשלם על הגן של הילדה והיא תעבור לגן עירייה. עם זאת, נצטרך לשלם על השנייה לגן פרטי.
2. אשתי בהחלט תוכל להגדיל הכנסה, יקרה רק אחרי שתחזור מחופשת לידה. אני לא צופה גידול משמעותי בשכר, לא מעוניין לעזוב את העבודה ולא רשאי לעבוד בעבודה נוספת.
3. בחרתי בגמל להשקעה בנקודת זמן שלא הבנתי כלום ורציתי לפתוח חיסכון כפוי. יש לך המלצה אחרת?
4. למה אתה מתכוון כשאתה אומר לא ברור למה בדיוק המסלולים שלהם? פנסיה - יש עוד זמן רב אז מנייתי. השתלמות - פטור מס אז מניתי. פניקס - צריך לסדר. נמצא במגדל כי יש דמי ניהול נמוכים ממקום העבודה שלי. יש לך המלצה אחרת?
5. בריאות - מכבי+כללית.
6. שני תדלוקים בחודש זו הוצאה מופרזת על דלק?
7. חדר כושר מכריח אותי להתאמן, כרגע חשוב לי יותר מאשר 200 שקלים בחודש.
8. אני חושב שמקורו של הפער הוא בקניות שעשינו ועדיין עושים לטובת הבית שאליו עברנו לפני כחצי שנה. מניח שיתאזן בקרוב.

שוב תודה!

קודם כל, אתם במצב מצוין.
יש פה נטייה לפעמים בפורום לקפוץ ישר ל"תקצץ בהוצאות זריז". למה? מה כל כך מופרז בהוצאות שלהם? אתם זוג+1 שמרוויח 18.5 נטו (בערך כמו משפחה ממוצעת בישראל) ומוציא 10.3K לפי מה שכתבת (50% יותר טוב ממשפחה ממוצעת בישראל). מדובר ב-45% חיסכון ולא התחשבתי פה בפנסיה/השתלמות. אז זה ממש אחלה, ואולי להייטקיסטים שמרוויחים פה מיליון שקל בשנה זה נשמע מעט אבל זה סבבה. זה הרבה יותר מסבבה.
גם כשתהיו +2 ההוצאות כנראה ישארו דומות (ההוצאה תמשיך להיות על גן אחד), אולי תוציאו עוד קצת על אוכל.
לטעמי עדיף לכם להתמקד בהגדלת הכנסות (במידה וזה אפשרי). אז בבקשה אל תרוץ לקצץ הוצאות של 200 שקל כמו חדר כושר או טיפוח. אם זאת הוצאה שעושה לך טוב, מעולה. גם אם בעקבות זאת אתה תפרוש בגיל 48 ולא בגיל 49. גם על הסיגריות לדעתי אתה צריך לוותר לא בגלל הכסף, אלא נטו משיקול בריאותי (אם זה הרצון שלך).

בקיצור אם ההוצאות שכתבת מדויקות, אתה נשאר עם 8K בסוף כל חודש להשקעה ולא רק 3K.
קופת גמל להשקעה זה פיתרון סביר לחלוטין למי שרוצה להשקיע ב-0 מאמץ. רק תוודא שאתה במסלול שמתאים לתקופת שאתה רוצה להשקיע (אם התקופה ארוכה - יש לך יותר אפשרות לסיכון גבוה וכך גם לתשואה גבוהה יותר בטווח הארוך). יש גם קופות גמל להשקעה שאפשר להשקיע בהן במדדים. מה שכן, אם דמי הניהול שלך הם מעל 0.5% כנראה שה0 מאמץ לא באמת שווים את זה כי דמי הניהול כן יאכלו לך את הרווחים בטווח הארוך באופן יחסי.
אם אתה כן רוצה להשקיע בפסיק מאמץ (באמת לא משהו רציני), תקרא את הבלוג ובפורום ותפתח תיק השקעות. פוסט טוב בפורום לבמה להשקיע: מאמר מהויקי - מייק, המשקיע המתחיל, שמבולבל מכמות האפשרויות

@Tim_Duncan
תודה רבה על התשובה ועל ההפניה לפוסט!
מניח שצריך לצבור קצת יותר הון לפני שאוכל לפתוח תיק בבית השקעות ישראלי.
האמת, שאני מרגיש יותר בנוח להשקיע בנדל"ן, האם אתה רואה דרך שבה אוכל לעשות זאת?

על הסיגריות אני רוצה לוותר מהשיקול הבריאותי, הכסף הוא הצ'ופר.

אני חושב שמקורו של הפער הוא בקניות שעשינו ועדיין עושים לטובת הבית שאליו עברנו לפני כחצי שנה. מניח שיתאזן בקרוב.

תבדוק לעומק זה הבדל אדיר יחסית לחסכון שיקצר את הדרך שלך לדירה ביותר מחצי.
אני מעריך שפספסת הרבה הוצאות, רכב לדוגמא עולה לך כולל הכול כמעט בטוח יותר מאלף בחודש אולי אפילו כפול. חופשות? מסעדות?(לדוגמא בלבד)
בהנחה שאתם לא צפויים להגדלה רצינית בשכר החלק הזה הוא הכי קריטי.

סיגריות במידה ותתקשה מאוד להפסיק תשקול סגריה אלקטרונית זה זול בסדרי גודל,לא מסריח ואאל"ט רוב המומחים מסכימים שפחות מזיק לבריאות(תבדוק בעצמך כמובן).

@nicepo1
תודה!
ביטוחים וטסט משולמים על ידי מקום העבודה שלי.
צודק לגבי המסעדות והחופשות, עבר כל כך הרבה זמן ששכחתי שזה קיים.
מסעדות - הערכה גסה של 600 ש"ח בחודש.
חופשות - אם ביחס לשנים עברו אז 1000 בחודש. אחרי שהתרחבנו ואחרי שקראתי את הפורום של הסולידית, מניח שאקדיש לזה 300 ש"ח בחודש.
עוד הוצאות שאתה מצליח לחשוב עליהן?

עוד הוצאות שאתה מצליח לחשוב עליהן?
כיד הדמיון.......אין לי מושג מה הולך אצלכם.
לדעתי פשוט לעבור על הפרוט אשראי\חשבון בנק כמה שיותר אחורה ולראות לאיפה הכסף יוצא אצלכם, כי זה אישי(במקרה של מזומן זה יותר בעייתי)
דוגמה קטנה.
יש לי חבר שהתחיל לעבור פעם על ההוצאות שלו שנה אחורה וגילה שרק קפה בבוקר שהוא קונה כול יום ועצירה עם הילדים שהיו עושים דיי קבוע אחרי הלימודים לקנות מסטיק\גלידה\שוקו יוצא להם מעל 6 אלף בשנה.
אז הוא עבר לקפה מהבית ועצירה רק פעם בשבוע והנה עוד 5K חסכון שנתי בלי שינוי משמעותית באיכות חיים.

בקיצור ידע על מה מוציאים זה כוח, קודם כול תדעו לאיפה הלך כול שקל מהנטו בשנה האחרונה(או אפילו יותר רחוק)ואז תוכלו לחשוב האם ואיפה אפשר לצמצם.

תחשוב על הרשימה שלך,במידה והיא הייתה מלאה היית חוסך יותר מפי 2 ממה שאתה חוסך כרגע!

.

תחשוב על הרשימה שלך,במידה והיא הייתה מלאה היית חוסך יותר מפי 2 ממה שאתה חוסך כרגע!

עושה רושם שיש לי משימה לסוף השבוע. תודה רבה על המענה!

מניח שצריך לצבור קצת יותר הון לפני שאוכל לפתוח תיק בבית השקעות ישראלי.
בגדול מאוד מתחת ל50K לא משתלם ברמת הדמי ניהול לפתוח חשבון ממוסה עוד
מתחת לזה קופ"ג להשקעה זה פתרון לא רע בכלל (בהנחה שדמי הניהול הם 0.5 אחוז ומטה)
בכללי אם תגיע עם סכום של 100K תוכל כבר לקבל תנאים לרוב יותר טובים בחברות השקעות של התיקים הממוסים (15 במקום 20 שקל בדמי ניהול החודשיים) אז אולי שווה לחכות ובמקביל ללמוד קצת את הנושא

אתם סה"כ חוסכים מאוד יפה, תוסיף את החיסכון בפנסיה ובקרן השתלמות ואתם עומדים על אחוז מאוד משמעותי של חיסכון (לדעתי מעל 50 אחוז)
כלומר תוך 10 שנים עצמאיים כלכלית

בפועל אתם משפחה צעירה שכנראה עוד ישתנו לכם ההוצאות החודשיות, גם בילד הבא וגם אחרי הקורונה
אם תצליחו לשמור על ההוצאות האלה ולא להוסיף מצבכם לדעתי טוב מאוד

בית עם גינה תבדקו כמה ההפרש בין להשכיר את הדירה שלכם ולשכור כזה
לפעמים לא שווה להוסיף עוד 1 מליון שקל בשביל הפרש של 2000 שקל בשכר דירה
אלה אם כן יש בבית שתקנו יחידת דיור שיכולה להחזיר את המשכנתא/ ההפרש

בגדול מאוד מתחת ל50K לא משתלם ברמת הדמי ניהול לפתוח חשבון ממוסה עוד
למה? דמי ניהול 15 ש"ח לחודש לברוקר זה מחיר משתלם גם ל-20K ש"ח. אם הוא משלם בנוסף עבור קרן מחקה ישראלית בסביבות 0.25%, הוא עדיין לא מגיע לחצי אחוז. על סמך מה כתבת את זה?

בית עם גינה תבדקו כמה ההפרש בין להשכיר את הדירה שלכם ולשכור כזה
לפעמים לא שווה להוסיף עוד 1 מליון שקל בשביל הפרש של 2000 שקל בשכר דירה
+1
אבל לפי התיאור שלו, נראה לי שהם אוהבים לשפוך כסף על שידרוגים אז זה קצת בעיה, לא?

+1
אבל לפי התיאור שלו, נראה לי שהם אוהבים לשפוך כסף על שידרוגים אז זה קצת בעיה, לא?
לא יודע אם לשפוך כסף זו המילה, אבל כן - אוהב לתכנן ולהשקיע לבית שיתאים לצרכיי. גם אם זה לא סולידי במיוחד.

האם הסכומים שציינתם לגבי בית השקעות נגבים בכל קנייה שאעשה?

קודם כל, אתם במצב מצוין.
יש פה נטייה לפעמים בפורום לקפוץ ישר ל"תקצץ בהוצאות זריז". למה? מה כל כך מופרז בהוצאות שלהם? אתם זוג+1 שמרוויח 18.5 נטו (בערך כמו משפחה ממוצעת בישראל) ומוציא 10.3K לפי מה שכתבת (50% יותר טוב ממשפחה ממוצעת בישראל). מדובר ב-45% חיסכון ולא התחשבתי פה בפנסיה/השתלמות. אז זה ממש אחלה, ואולי להייטקיסטים שמרוויחים פה מיליון שקל בשנה זה נשמע מעט אבל זה סבבה. זה הרבה יותר מסבבה.
גם כשתהיו +2 ההוצאות כנראה ישארו דומות (ההוצאה תמשיך להיות על גן אחד), אולי תוציאו עוד קצת על אוכל.
לטעמי עדיף לכם להתמקד בהגדלת הכנסות (במידה וזה אפשרי). אז בבקשה אל תרוץ לקצץ הוצאות של 200 שקל כמו חדר כושר או טיפוח. אם זאת הוצאה שעושה לך טוב, מעולה. גם אם בעקבות זאת אתה תפרוש בגיל 48 ולא בגיל 49. גם על הסיגריות לדעתי אתה צריך לוותר לא בגלל הכסף, אלא נטו משיקול בריאותי (אם זה הרצון שלך).

בקיצור אם ההוצאות שכתבת מדויקות, אתה נשאר עם 8K בסוף כל חודש להשקעה ולא רק 3K.
קופת גמל להשקעה זה פיתרון סביר לחלוטין למי שרוצה להשקיע ב-0 מאמץ. רק תוודא שאתה במסלול שמתאים לתקופת שאתה רוצה להשקיע (אם התקופה ארוכה - יש לך יותר אפשרות לסיכון גבוה וכך גם לתשואה גבוהה יותר בטווח הארוך). יש גם קופות גמל להשקעה שאפשר להשקיע בהן במדדים. מה שכן, אם דמי הניהול שלך הם מעל 0.5% כנראה שה0 מאמץ לא באמת שווים את זה כי דמי הניהול כן יאכלו לך את הרווחים בטווח הארוך באופן יחסי.
אם אתה כן רוצה להשקיע בפסיק מאמץ (באמת לא משהו רציני), תקרא את הבלוג ובפורום ותפתח תיק השקעות. פוסט טוב בפורום לבמה להשקיע: מאמר מהויקי - מייק, המשקיע המתחיל, שמבולבל מכמות האפשרויות

מחזק כל מילה ומתאם ציפיות שמהניסיון שלי ההוצאות עולות בכ-10% בילד השני (צהרון, אוכל, חשמל, מים וכו').

למה? דמי ניהול 15 ש"ח לחודש לברוקר זה מחיר משתלם גם ל-20K ש"ח. אם הוא משלם בנוסף עבור קרן מחקה ישראלית בסביבות 0.25%, הוא עדיין לא מגיע לחצי אחוז. על סמך מה כתבת את זה?
בפחות מ100K הדמי ניהול החודשיים זה 20 שקל
בין 100K ל300K זה 15 שקל
ממעל 300K זה 10 שקל
(לפחות זה המצב היום בפסגות, אבל הרוב די דומים, הדמי ניהול זה לפי הסכום בפתיחה עקרונית - לפחות זה מה שהם אומרים)

בקופ"ג להשקעה אפשר לקבל 0.5 אחוז דמי ניהול יחסית בצורה פשוטה (לי היתה עד לפני שבועיים קופ"ג להשקעה ב0.4 שהעברתי לחשבון ממוסה)
בשביל הפשוטות נניח שגם הקופ"ג וגם החשבון הממוסה מושקעים באותו הנייר/ מדד והעלות של הוצאות ניהול השקעה זהות
בחשבון ממוסה במקום ה0.5 אחוז יהיה לי דמי ניהול חודשיים (20 שקל בדוגמא שלנו על 50K) + הדמי ניהול של הנייר עצמו - בו נניח 0.1 אחוז (אני היום עברתי לנייר של בלאקרוק שהוא 0.07 אם רוצים לדייק)

אז עבור 50K בקופ"ג אשלם אחרי שנה 250 שקל (אם רוצים לדייק ולהגיד שניהול הוצאות הוא יותר גבוה אז נוסיף עוד 0.1 אחוז ויצא 300 שקל)
בחשבון ממוסה אשלם 20 שקל כפול 12 שזה 240 שקל + 0.1 אחוז שזה 50 שקל כלומר 290 שקל, בנוסף יהיה לי עלות קניה ומכירה של התיק (אני מזניח את זה כי כן ישתלם אחרכ לעבור לתיק ממוסה אז בכל מקרה אצטרך לקנות את הניירות בשלב יותר מאוחר אבל זה כן עלות כל שהיא באותה שנה)

כלומר אפשר לראות פחות או יותר ש50K זה הגבול שבערך משתלם לפתוח חשבון אצל ברוקר ישראלי

דרך אגב חלופה אחרת לא רעה זה ישירות בבנק
היום אפשר לקבל בקלות הטבות של 50 אחוז הנחה ולשלם 0.3 אחזקה שנתית על הניירות
שבפועל זה שם אותי מול הברוקר בקו התפר של 83K
ויש גם בנקים שלמועדונים כל שהם או עבור סכומים קטנים נותנים פתור בכלל מדמי אחזקה
הייתרון פה שאחרכ שהתיק גדל אפשר להעביר את הנייר עצמו לברוקר ישראלי ישירות בלי מכירה וקניה (ואז לצבור את המס רווחי הון שלא ניתן לעשות את זה בקופ"ג להשקעה)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ דירה ראשונה - הגדרת תקציב ותזרים חודשי. נדל"ן 1
P הגדרת מחסן "שאינו צמוד" לדירה (לארנונה) נדל"ן 4
P הגדרת ומשמעות סטטוס "לא פעיל" בקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
yancuk הגדרת שווי חברה שוק ההון 2
P הגדרת מ"ר "מבונה" בשמאות? נדל"ן 3
פ השקעה לטווח הארוך - הגדרת יעד וכח הקנייה של הכסף בעתיד שוק ההון 21
P הגדרת החוק - מי רשאי לפתוח קרה"ש כעצמאי? צרכנות פיננסית 6
D הגדרת ״עסק פעיל״ לצורך מענק הקורונה צרכנות פיננסית 9
דור דורים הגדרת אחוזי הפקדה בקרן פנסיה של עצמאים צרכנות פיננסית 11
A הגדרת חיבור SATA כחיבור USB אוף טופיק 32