• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הבנת מסלולי השקעה של קרן פנסיה

• פותח הנושא Aair
  • פורסם בתאריך

Aair

משתמש סולידי
דירוג
19
עברתי קרן פנסיה למיטב דש דרך הייטק זון.
בבחירת המסלולים שמתי לב שיש מסלול מיטב דש מקיפה פאסיבי- מדדי מניות ועניין אותי מה המדיניות.
קיבלתי מהם תשובה ש:
על פי התקנון, מדיניות השקעה תקנונית: נכסי המסלול, בשיעור שלא יפחת מ-75% ולא יעלה על 100%, יושקעו במדדי מניות. יתרת הנכסים, למעט שיעור מהנכסים אשר יושקע במזומנים לצורך טיפול בהפקדות, משיכות והעברות כספים, תושקע במדדים שונים בכפוף להוראות הדין, ובכפוף לשיקול דעתה של ועדת ההשקעות.

נכסי המסלול החשופים לנכסים כמפורט לעיל יהיו כל נכסי המסלול למעט 30% מהנכסים המושקעים באיגרות חוב מסוג "ערד"

ששאלתי אותם באילו מדדי מניות הכסף מושקע הם ענו ש:
אין פירוט לרמה כזו, אף חברה לא מפרסמת את תמהיל תיק ההשקעות.

פניתי למפקח על הפנסיה וגם מהם קיבלתי תשובה:
בהמשך לפנייתך בנידון ולאחר עיון בתשובת החברה המנהלת "מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ", הרינו להודיעך כי איננו מוצאים מקום להתערבותנו במקרה זה. יצוין כי בעוד קרן הפנסיה מחויבת לספק תיאור כללי של מסלולי ההשקעה ושל מאפייני הנכסים להשקעה, אין זאת מחובתה לספק תיאור מדויק של כל נכס המוחזק במסגרת פעילות הקרן.

אז אני לא מבין.
אני אמור להצטרף לפנסיה , ואין לי שום אפשרות לדעת במה מושקע הכסף בדיוק? (רק מדיניות כללית?)
כי לדוגמא יכול להיות שהפסיבי של מיטב מושקע כולו במדד קטן במדינה עלומה...
איך זה הגיוני?

אין פירוט לרמה כזו, אף חברה לא מפרסמת את תמהיל תיק ההשקעות.
זיבולי שכל - בסך הכל צריך לדוג את המידע...
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/איזה-קרנות-פנסיה-מנייתיות-עם-חשיפה-לחו-ל-יש-לנו.2663/

אני אמור להצטרף לפנסיה , ואין לי שום אפשרות לדעת במה מושקע הכסף בדיוק? (רק מדיניות כללית?)
הבנת נכון!
המדינה לא מגבילה את קרנות הפנסיה ולא דורשת מהן שקיפות בכלל.

איך זה הגיוני?
דמוקרטיה.

כי לדוגמא יכול להיות שהפסיבי של מיטב מושקע כולו במדד קטן במדינה עלומה...
איך זה הגיוני?
מיטב איננה חברה ממשלתית, למה להכריח אותם להיות שקופים?

אין שום סיבה להכריח אותם.

אבל כאשר אומרים ״אנחנו צמודי מדדים״ ולא אומרים לאילו מדדים, ובאיזו תדירות הם יכולים להחליף את התמהיל של המדדים - זה גרוע כמעט כמו ניהול אקטיבי.

https://www.meitavdash.co.il/files/tofos_gemel/gemel/tfasim/2014/pensia/04.14/reshimat_nechasim_ makifa_9.13.xls

למיטב ידיעתי הרגולטור מחייב את כל קופות הגמל לפרסם דוחות כולל פרוט נכסים
יתכן שבגלל שהמסלול הנל חדש אין עוד דוחות מעודכנים ויקח זמן אבל קיים פרוט מכוח חוק קופות הגמל

https://www.meitavdash.co.il/files/tofos_gemel/gemel/tfasim/2016/01.2016/מדיניות השקעה ל-2016 .xlsx

לא חייבים להאמין אפשר לחפש לדעת

לא חייבים להאמין אפשר לחפש לדעת
תשים לב לכותרת: "מדיניות השקעה לשנת 2016".
שום דבר לא מונע מהם להחליף את האחוזים ב: "מדיניות השקעה לשנת 2017".

מכיוון שאנחנו מקווים לא להחליף פנסיה כל שנה אז זו נקודה בעייתית...

תשים לב לכותרת: "מדיניות השקעה לשנת 2016".
שום דבר לא מונע מהם להחליף את האחוזים ב: "מדיניות השקעה לשנת 2017".

מכיוון שאנחנו מקווים לא להחליף פנסיה כל שנה אז זו נקודה בעייתית...
הטענה היתה שאין מדיניות מוצהרת או חובה להצהיר עליה

אז אני לא מבין.

והתשובה היא - לא נכון

באופן עקרוני כל שנה המדיניות יכולה להתחלף, באופן מעשי בקרנות פנסיה זה קורה מאוד לאט .

והתשובה היא - לא נכון
התשובה הנכונה היא: "יש מדיניות מוצהרת ל-12 חודשים שיכולה להתחלף בעוד 12 חודשים במדיניות אחרת ששונה מהותית מהמדיניות הקודמת".

זה רחוק מאוד מהתשובה: "יש מדיניות מוצהרת"...

התשובה הנכונה היא: "יש מדיניות מוצהרת ל-12 חודשים שיכולה להתחלף בעוד 12 חודשים במדיניות אחרת ששונה מהותית מהמדיניות הקודמת".

זה רחוק מאוד מהתשובה: "יש מדיניות מוצהרת"...
יש מדיניות מוצהרת זה לא שקר.
הדיוק שלך מייצר תחושה כאילו באמת כל שנה המדיניות משתנה , דרך אגב כל etf מכיל תשקיף שיכול להשתנות כל שנה

משקיע ב ETF אמור לקבל עדכון כאשר ישנו שינוי?
לא יודע, אבל פרוט מבנה ההשקעות מופיע לפחות בדוח השנתי , ופרוט רשימת הנכסים הרבעונית קיימת באתרי הקרנות

יש מדיניות השקעה ויש מדדי יחוס, זה לא אומר שהכספים מושקעים במדדים האלה ביחס שהם מופיעים. שימו לב שמדיניות ההשקעה הפכה להיות מאוד כללית (בהתאם לחוזר האוצר).
במידה ויש חריגה ממדיניות ההשקעה המוצהרת קיימת חובה לשלוח הודעה לעמיתים ולפרסם אותה באתר. ככל שהמדיניות ההשקעה כללית כך החריגה ממנה קלה יותר.

יש מדיניות השקעה ויש מדדי יחוס, זה לא אומר שהכספים מושקעים במדדים האלה ביחס שהם מופיעים. שימו לב שמדיניות ההשקעה הפכה להיות מאוד כללית (בהתאם לחוזר האוצר).
במידה ויש חריגה ממדיניות ההשקעה המוצהרת קיימת חובה לשלוח הודעה לעמיתים ולפרסם אותה באתר. ככל שהמדיניות ההשקעה כללית כך החריגה ממנה קלה יותר.
במקרה המדובר הקרן משקיעה במסלול פאסיבי מנייתי, ולכן עד כדי שגיאת עקיבה מדדי היחוס הם מודל ההשקעה (אין נסיון להכות את המדד)

נערך לאחרונה ב:
יש מדיניות מוצהרת זה לא שקר.
יש מדיניות מוצהרת ל-12 חודשים בלבד.
כשטוענים שיש מדיניות מוצהרת משתמע שהיא מוצהרת לתמיד ולא תשתנה לעולם.

חשוב מאוד לדייק שהיא מוצהרת ל-12 חודשים ולא לנצח גם אם החברה "מצהירה" על אותה המדיניות בשנים האחרונות ברצף.
שום דבר לא מונע מהם חוקית לשנות את המדיניות הזו כל ינואר ואתה לרוב לא תדע על זה עד הרבה אחרי שזה קרה כבר.

משקיע ב ETF אמור לקבל עדכון כאשר ישנו שינוי?
רק אם אתה מחזיק ב-ETF ישירות (יש לך חשבון אצל חבר הבורסה שבו נסחר ה-ETF).
במילים אחרות אם אתה מחזיק ETF אמריקאי אז אתה תקבל עדכונים אם יש לך חשבון אצל חבר בורסה אמריקאי.
עד היום לא שמעתי על בבנק/בית השקעות ישראלי שמעדכן את הלקוחות שלו על שינויים במדיניות של ETFים זרים.

הבנת נכון!
המדינה לא מגבילה את קרנות הפנסיה ולא דורשת מהן שקיפות בכלל.

.
אם נחזור לתשובה שלך אז התשובה שלי היתה יותר מדוייקת
והפרשנות שלך שמדיניות צריכה להיות לעוולמי עד היא נחמדה אבל לא הכרחית ואם זה משתמע לך אז זו טעות מצידך.
אפילו ההשקעות שלך אין הבטחה לחלוקת דיבידנדים חצי שנה קדימה ובטח לא מדיניות.
ואני חוזר ושולח אותך לבדוק כמה פעמים קרנות פנסיה שינו מהותית מדיניות השקעה מאז 1995

עד היום לא שמעתי על בבנק/בית השקעות ישראלי שמעדכן את הלקוחות שלו על שינויים במדיניות של ETFים זרים.
1+
במילים אחרות אם אתה מחזיק ETF אמריקאי אז אתה תקבל עדכונים אם יש לך חשבון אצל חבר בורסה אמריקאי
הם כל פעם שולחים לי את התשקיף המודפס הביתה, ואני צריך לאסוף אותו מהדואר. לא עזר שבקשתי לקבל עותק אלקטרוני בלבד.

ואני חוזר ושולח אותך לבדוק כמה פעמים קרנות פנסיה שינו מהותית מדיניות השקעה מאז 1995
כשבחרתי קרן פנסיה בתחילת 2014 בחרתי קרן עם 60% מניות (של מגדל).
בעדכון האחרון של הקרן יש רק 20% מניות.... בתשקיף ה"חדש" רשום מדיניות של "עד 25% מניות".

לא מעניין אותי כמה פעמים זה קרה מ-1995 - מעניין אותי שזה קרה לי בלי שאף אחד עדכן אותי!

בעקבות השטות הזאת עברתי לפניקס פסיבית מניות עולמי לפני שבועיים...

אפילו ההשקעות שלך אין הבטחה לחלוקת דיבידנדים חצי שנה קדימה ובטח לא מדיניות.
השקעות הדיבידנדים אינו מוצר שהוגדר חוקית כ-"חיסכון ל-40 שנה ומעלה".

ממוצר שמוגדר בחוק ומחייבים אותי להשתמש בו אני מצפה שהבחירה שלי בגיל 20 תהיה בתוקף עד שאני יוצא לפנסיה או עד שאני משנה את דעתי אבל בשום פנים ואופן שלא יחליטו לעשות עם הכסף שלי מה שמתחשק להם בלי לעדכן אותי ובלי לתת לי הזדמנות להעביר את הכספים לתוכנית שמתאימה לי לפני שהשינוי נכנס לתוקף.

כשמניית דיבידנד שאני רוכש פוגעת בדיבידנד אז יש הכרזה מפורשת על כך ואני יכול למכור את המניה עוד לפני מועד הדיבידנד הבא.
ההשוואה שלך אינה במקומה בכלל...

הם כל פעם שולחים לי את התשקיף המודפס הביתה
גם לי - אבל אף פעם לא ביקשתי עותק אלקטרוני :)

כשממזגים שתי קרנות לאחת אז אפקטיבית זה כמו שינוי מדיניות עבור משקיעי הקרן שנסגרה, אבל ברשומות זה יופיע כאילו אחת נסגרה והשניה נשארה כפי שהייתה, כלומר רשמית לא היה שינוי במדיניות.

@daat99
1.השואל שאל שאלה לגבי קרן עוקבת מדדים שהיא לא שונה מהותית מהפניקס
2.למה אתה חושב שהפניקס עוקבת מדדים לא יכולה להחליף את מדיניות העקיבה שלה ?
3. ואני עדיין לא קיבלתי התייחסות לכך שאתה מחליט שזה שהראתי לך שטעית בטענה שאין נתונים ואין שקיפות ושיש מדיניות השקעה
זה לא סיבה להודות בטעות (קורה לכולם ואני לא חף מטעויות) ובמקום זה אתה ממציא שהמסמך שהראתי על קיום מדיניות השקעה ושזה זמין באתר מיטב דש בצורה פתוחה (לא מצריך hacking) לא תקין כי הוא נקרא מדיניות השקעה לשנת 2016 ולא "משנת 2016 ולעולמי עד בלי חרטות,נגעת נסעת" , כדי לטעת תחושה שאני מטעה בתשובה שלי,
כאילו איזה etf מקיים את זה (או איזה חברה מחלקת דיבידנדים)

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א הבנת דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
E הבנת נסח טאבו נדל"ן 8
G עוסק מורשה - הבנת ההוצאות אל מול הכנסות צרכנות פיננסית 0
ה הבנת דוח רבעוני בקרן הפנסיה צרכנות פיננסית 21
R הבנת הנקרא שוק ההון 9
T הבנת הבדלים בין קרנות מחקות סנופי שוק ההון 6
ח הבנת טופס של רשות המיסים - 867 צרכנות פיננסית 1
L המרת מטבע -עזרה בחישוב - הבנת הרציונל... שוק ההון 1
מ הבנת 120% חשיפה למניות שוק ההון 6
לאץ' הבנת דוחות שנתיים שוק ההון 1
לא חשוב שמות הגשת בקשות להחזרי מס - הבנת סעיפים מסוימים בטפסים. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
liranviper הבנת דו"ח מס בIB שוק ההון 31
Waler [בקשת עזרה] הבנת ההבדלים בין קרנות שונות שוק ההון 3
ל הבנת תשקיף קרן אג"ח - מה קורה עם הקופונים שוק ההון 7
Sailor המלצה לספר - הבנת העולם התאגידי אוף טופיק 5
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
itaied מהן יתרונות מסלולי המניות בבתי ההשקעות? שוק ההון 13
K השקעה בשוק ההון מסחר עצמי/סגירת מסלולי משכנתא שוק ההון 20
G מעבר בין מסלולי הביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
flower ביטול מסלולי ההשקעות בחו"ל - קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
T ראיית חשבון - מסלולי קריירה התפתחות אישית 104
S שינוי מסלולי השקעה וחשיפה למניות לשם הקטנת הדימום - עצתכם שוק ההון 13
ברבור האם לשנות מסלולי השקעה בקופת גמל בעת משבר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ש מסלולי מס על שכירות נדל"ן 10
S התלבטות בין מסלולי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M האם מסלולי הבטחת קצבאות בקרנות הפנסיה מתומחרים בצורה מאוזנת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
פ קרן השתלמות מקסום תשואות ע"י פיזור הכסף בין מסלולי ההשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
לא חשוב שמות הדילמות העיקריות לגבי מסלולי S&P500 בקרנות הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
ש השוואה בין מסלולי קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
I מסלולי השקעה לבחור בן 18 שוק ההון 1
ב מעבר בין מסלולי קרן פנסייה לפני/בזמן משבר שוק ההון 1
כ מסלולי פנסיה סנופי ממונפים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 225
G מסלולי משכנתא מומלצים לאור התקופה נדל"ן 20
S מעבר בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 1
מ פרעון מוקדם של מסלולי משכנתא צרכנות פיננסית 1
מ השוואת מסלולי השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ע דרכים להשוות בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 8
S מסלולי ביטוח בקרן פנסיה - הבדלים צרכנות פיננסית 0
סטרבו פירעון מסלולי המשכנתא השונים צרכנות פיננסית 11
לאץ' פיזור מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 32
F התלבטות בין 3 מסלולי השקעה - אשמח לדעות שוק ההון 36
לא חשוב שמות זקוק להסבר ורקע בנושא מסלולי ברירות מחדל לפנסיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 124
Golan מסלולי מיסוי שכר דירה - שינוי למפרע? (לצורך החזר מס) נדל"ן 32
D מתלבט בין מסלולי פנסיה מקיפה וכללית, גמל והשתלמות‎ צרכנות פיננסית 24
מ עלויות מסלולי ביטוח בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 6
E מסלולי בחירה בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה