1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

הבהרות לגביי מספר נושאים לפני התחלת השקעה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י 1337justme, ‏26/5/19.

1. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

לפני מספר ימים פתחתי פוסט דומה. לא רציתי לעשות בלאגן עם הרבה שאלות בפוסט אחד, לכן החלטתי לחלק לשני פוסטים את השאלות, מתנצל מראש לגביי הכמות, פשוט מעדיף לסגור פינות לפני שאני קופץ למים:

1. אם אני מצליח לחסוך 80% מהמשכורת שלי בחודש למשל, עם כמה מה80% הללו כדאי לקנות ניירות ערך, כמה כדאי להכניס לקרן לשעת חירום, וכמה להשאיר בעו"ש למחיה והוצאות שוטפות?.

2. האם אתם מחשיבים את הפלח הנזיל בתיק ההשקעות בתור הקרן לשעת חירום או שאלו שני דברים נפרדים?

3. אני רואה שממש לאחרונה קרנות סל נכנסו לשוק בישראל, האם כדאי להשקיע בהן לעומת קרנות בחו"ל מבחינת דמי ניהול והיצא? כנ"ל לגביי קרנות מחקות ישראליות לעומת בחו"ל.

4. נניח ויש לי יחידות בקרן סל\קרן נאמנות כלשהי ודמי הניהול שלה עלו ואני רוצה להחליף אותה בקרן אחרת שדמי הניהול שלה נמוכים יותר, האם אפשר לבצע זאת מבלי למכור אותה ולקנות את החדשה, ואם לא, אז איך לחשב אם בכלל זה משתלם לשלם דמי קניה ומכירה כדי לחסוך בדמי ניהול?

5. נניח ויש לי יחידות בקרן סל\קרן נאמנות כלשהי והיא מפסיקה להתקיים, מה קורה? הכסף נכנס לעו"ש? האם יחייבו אותי בעמלת מכירה?

6. אם יש נפילה רצינית בבורסה כמו ב2008 והאיזון מופר לטובת אפיק אחר בתיק (למשל אג"ח), אז בעצם נצטרך לאזן את התיק ולמכור אגח ולקנות דווקא הרבה מניות? זה לא מסוכן להסתמך על כך שהבורסה תעלה חזרה לפני שנצטרך את הכסף?

7. בקרן השתלמות: האם דיבדנדים וריבית מניירות ערך נכנסים ל"עו"ש" של קרן ההשתלמות? האם יש דבר כזה עו"ש בקרן השתלמות?

תודה רבה.

2. Yoss

Yoss משתמש בכיר

דווקא עדיף להמשיך שרשורים קיימים ולא לפתוח חדש כל פעם...
    1. למחיה והוצאות שוטפות כדאי להשאיר כמובן כמה שצריך למחיה והוצאות שוטפות. אחרת לא יהיה לך כסף למחיה והוצאות שוטפות. יותר מזה: "מצליח לחסוך 80%" פירושו שנשאר 80% אחרי מחיה והוצאות שוטפות. קרן חירום זה עניין של העדפה וצרכים אישיים: "כלל האצבע" מדבר על סכום של 3-6 חודשי מחיה, אם כי יש שמחזיקים יותר, ויש שמסתפקים בפחות. יש גם כאלו שמסתפקים בזה שבמידת הצורך הם יוכלו לקחת אשראי בקלות. כך או כך, אין צורך שזה יגזר כשיעור מסויים מהחיסכון החודשי, אלא סכום מוגדר וידוע, שלרוב נצבר לפני תחילת ההשקעה. אחרי שהוצאת את הנדרש למחיה, ואחרי שכבר יש לך את קרן החירום הרצויה לך, כל השאר יכול ללכת לחיסכון, שזה יכול (אבל לא חייב) להיות תיק ההשקעות. בהתאם לתכנון שלך מראש.
    2. ניירות ערך, גם מניות, הם נזילים מאוד. אני מניח שהתכוונת לחלק הפחות תנודתי (או- זה שדומה יותר למזומן). אז גם זה עדיין עניין של העדפה אישית. הייתי אומר שלא, כי מקרה כזה יפגע בהקצאת הנכסים בתיק (הקצאה שכמובן בחרת בקפידה), אבל זה בעיקר תלוי במהי מטרת החלק ה"נזיל", ומה הנזק מחריגה בהקצאה אליו. בכל מקרה הייתי אומר שבהינתן פלח גדול מספיק בסיכון נמוך, תכנון קרן החירום יכול להיות פחות שמרני (כלומר לחשוש פחות ממקרי קצה חריגים).
    3. דמי הניהול של הזרות נמוכים כמעט תמיד באופן משמעותי, וההיצע גדול בהרבה.
    4. הבעיה היא לא עמלות המכירה וקניה, אלא תשלום מס על הקרן שנמכרת. יש פוסט של הסולידית על זה מותק, הקרנות התייקרו: מתי להחליף לקרן זולה יותר?
    5. הכסף נכנס לחשבון (זה לא יהיה עו"ש אם ההשקעה לא דרך בנק...). אני לא מכיר עמלה כלשהי על זה אבל אפשר לשאול את הברוקר.
    6. שאלה מצויינת. אשאיר את הכפפה לאחרים.
    7. אם אתה מתייחס לניהול אישי (IRA) אז כן, זה נכנס לחשבון (כאמור, אם זה לא בנק אין עו"ש). כמו כל כסף שתכניס.

3. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

בשלב הצבירה (שזה השלב שבו אתה עדיין חוסך ולא חיי על החסכונות) לא מאזנים באמצעות מכירה
    אלא מאזנים באמצעות קניה עם כסף חדש
    כן, אבל לעו"ש נכנסים רק שקלים מהפקדות של החברה המנהלת, אם הדיבידנד הוא במטבע זר אז זה יכנס לחשבון מט"חי של אותו המטבע
    ההגדרה לנזיל או לא הוא הזמן שניתן להוציא אותו ולהפוך ל"קאש"
    פקדון בבנק שסגור לשנים זה לא נזיל, מזומן בעו"ש זה נזיל, מניות אצל הברוקר זה נזיל, אחזקת נדל"ן פחות נזיל
    קרן החירום חייבת להיות נזילה, אבל לא כל כלי נזיל חייב להיות קרן חירום

1337justme ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  4. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

אני מסכים חלקית עם @קפה שחור . כמובן שתמיד עדיף לאזן עם כסף חדש כשיש אפשרות. אבל במידה והתיק יצא מאיזון בצורה משמעותית והחיסון השוטף שלך לא מספיק כדי להחזיר אותו אז לפעמים עדיף למכור נכס אחר בכדי לאזן. זה כמובן תלוי במצב ובמספרים...

הכל מסוכן :)
    כמובן שאם שוק המניות נפל ואתה צריך את הכסף עוד שבוע אז הסיכוי שהשוק יחזור לעצמו בתוך כשבוע נמוך בהרבה (מאוד) מאשר בעוד 20 שנה.
    באופן כללי, עדיף לא להמצא במצב שכל התיק שלך מושקע בנכסים תנודתיים כאשר אתה מתקרב לזמן בו תצטרך אותו.

למה? :)

1337justme ו-roneng אוהבים את זה.
  5. Yoss

Yoss משתמש בכיר

כי אני חושש שיש פה כשל בחלק מהשיטות להתאמת סיכון או הקצאת נכסים, אבל לא רציתי לסבך מיד את פות"ש. אבל בהודעה נפרדת ארחיב-
    יש כלל אצבע נפוץ יחסית בסגנון של הקצאה למניות בשיעור כפול ממקסימום ההפסד שאפשר לעמוד בו (כלומר, אם אתה לא יכול לעמוד בהפסד של יותר מ20%, אל תקצה למניות יותר מ-40%). אני משתמש בכלל הזה רק כדוגמה, אבל זה רלוונטי לשיטות נוספות.
    כשמשלבים הקצאה כזו עם איזון, אז במקום להחזיר אותך ל"איזור הנוחות" האיזון עלול דווקא להרחיק אותך ממנו ובעצם לחרוג מפרופיל הסיכון שלך.
    זה רלוונטי להיבטים נוספים. לדוגמה, ההנחה שפרופיל הסיכון של משקיע זהה כשמדובר בתיק של 20K ו-20M היא במקרים רבות שגויה, לשני הכיוונים. יתכן שב-20K המשקיע לא יכול להרשות לעצמו להפסיד 50% כי הוא ישאר עם חיסכון של 10K בלבד, אבל הוא כן יוכל להרשות לעצמו להפסיד 50% מ-20M. יכול להיות גם להיפך - הוא יכול להרשות לעצמו להפסיד 10K (אפילו שכרגע זה מחצית מהחסכון שלו), אבל לא להפסיד 10M.
    כך או כך, מנגנון האיזון מוציא מהמשוואה את השינויים בגודל התיק (כולל שינויים דרמטיים כתוצאה מרווח/הפסד הון, לא רק מהפקדות/משיכות) ושם דגש רק על שיעור ההקצאה בתוך התיק. אבל 50% מניות בתיק שכבר ירד 50% לא בהכרח משקפים את אותו פרופיל סיכון כמו בתיק שעלה 400% (שזה בעצם הנקודה שהעלה פות"ש).
    בקיצור, אני חושב שבחלק מהמקרים (כתלות באופן קביעת פרופיל הסיכון והגדרתו), איזון עלול ליצור חריגה מפרופיל הסיכון של המשקיע במקום להיפך.
    כמובן, זה לא נכון תמיד.

דאניל, roneng ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  6. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

תודה רבה @Yoss !
    הסברת בצורה ברורה.
    אבל בעצם לכל צד יש את חיסרונותיו - כי אם לא מוכרים על מנת לאזן (כדי לשמור על פרופיל הסיכון הרצוי) אז מעלים את הסיכוי להתאוששות איטית יותר של התיק, לא?

roneng אוהב/ת את זה.
  7. Yoss

Yoss משתמש בכיר

נכון, אבל התאוששות מהירה של התיק היא בעדיפות משנית לעומת שמירה על פרופיל סיכון מתאים.
    אין לי תשובה טובה לעניין.
    הקצאה דינאמית (שתלויה בגודל התיק) היא או פונקציה מסובכת מדי, או כזו שמתעדכנת "תוך כדי תנועה" ולכן מסוכנת מאוד.
    הגדרה של "גבולות גיזרה" (לפחות X מנכס א', או לא יותר מ-Y מנכס ב') היא גם בעייתית כי הגבולות האלו גם תלויים בגודל התיק (מה שמחזיר להקצאה דינמית).
    נראה לי שבאופן כללי, ככל שהטווח ארוך יותר כך יש יותר מקום לאיזון קשיח, וככל שהטווח קצר יותר יש יותר מקום לספי מינימום.
    אבל כאמור, אין לי תשובה טובה לעניין. אולי אהיה חכם יותר אחרי ש"הקריסה הגדולה תגיע"... (אם כי זה עדיין יהיה אינדיבידואלי)

cypriano de rore ו-roneng אוהבים את זה.
  8. roneng

roneng משתמש בכיר

תמיד אפשר להחזיק 100% מניות, ואז לא צריך להסתבך עם שאלות על איזון ;)

וברצינות - לדעתי חלק מהעניין של הקצאה ואיזון הוא לנצל את הירידה (היחסית) כדי "לקנות בזול".
    תיק 80/20 שתאזן אותו יתנהג מאוד שונה מתיק שאתה לא מאזן (ובגדול תיק שאתה מאזן יתן כמעט תמיד תשואה יותר גדולה)

cypriano de rore ו-Yoss אוהבים את זה.
  9. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

לא הפוך? כי תיק שאתה לא מאזן מתכנס לבסופו של דבר לתיק 100% מניות?

cypriano de rore ו-Yoss אוהבים את זה.
  10. Yoss

Yoss משתמש בכיר

תלוי בתנודתיות ובתשואה של נכסי הבסיס (לדוגמה, תיק מזומן/סנופי כנראה יפסיד מאיזונים. השתעשעתי בזה קצת כאן).

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  11. roneng

roneng משתמש בכיר

הכוונה שתיק שאתה מאזן לפי הקצאה אחוזית, אל מול תיק שאתה תמיד שומר בו סכום קבוע X של שקלים באג"ח בירידות.

גם אם מדברים על איזון בירידות?
    שוב, התגובה שלי הייתה מול ההצעה שלך:
    ברור שאם לא מאזנים בכלל אז בסוף מתקרבים ל100% מניות ואז התשואה גבוהה יותר.

Yoss ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  12. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

1 & 2) כן, התבלבלתי, התכוונתי לחלק המזומן של התיק. אני חושב שניסוח יותר נכון של השאלה, הוא: מה עושים עם החלק המזומן בתיק? קונים איתו באיזון? ואם בעצם הוא לא נחשב כחלק מהקרן לשעת חירום, המטרה שלו היא בעצם להוריד את התנודתיות בתיק בנוסף לפלח האגח"י?.

3) אם כך, אני מניח שרוב המשקיעים כאן מושקעים בקרנות סל\מחקות לא ישראליות?. האם יש צורך בדיווח עצמאי לרשויות המס בהשקעה כזו? או שזה רק במצב שמשקיעים דרך ברוקר לא ישראלי?.

הבנתי, תודה, אבל עדיין, במצב של קריסה של השוק, כשהפלח המנייתי נחתך, ורואים שהמצב לא משתנה תקופה ארוכה (נניח שנתיים), עדיין כדאי לדבוק לתוכנית ולקנות מניות בכסף חדש?.

13. לעניות דעתי

לעניות דעתי משתמש ותיק

1 ו2. אתה צריך להשיב לעצמך מהי המטרה- קרן חירום, או הורדת תנודתיות. זה קצת משליך על היכן לשים אותו, אם בכלל.
    ישנו דיון ער, הוזכר בכמה שרשורים בפורום האם להחזיק קרן לשעת חירום או לא. כמו גם דיון יותר ער לגבי אג"ח במצב שוק כמו של היום (ריבית נמוכה מאוד).
    יש שמחזיקים מזומן, יש ששמים בפק"מ וכדו', יש ששמים באג"ח, ויש שמחזיקים במזומן בחשבון הברוקר בהמתנה למחירי מבצע. אני מציע לחפש ולקרוא ברחבי הפורום, תחפש "מזומן" (או תגגל "פורום הסולידית מזומן").
    3. באופן אישי אני סולד מהכללות, אי אפשר לומר משהו על רוב, בקושי על הרבה (כי כל אחד יכול לכתוב מה שהוא רוצה). אפשר לדבר על רוח נושבת.
    לעניינינו: הרוח הנושבת היא אכן שימוש במכשירים זרים, אבל אם תחזיק אותו דרך ברוקר ישראלי אני מעריך שהוא כבר ידאג לדווח (אולי אני טועה, ואולי יש הבדל בין בנק לבית השקעות)
    בכל מקרה, דרך ברוקר זר צריך לדווח, על פי ההתפתחויות לאחרונה שנתעורר על זה דיון וכרגע התשובה היא שאכן צריך לדווח בגלל הדיבידנדים. כמדומני אם משקיעים בקרן צוברת אז אין צורך לדווח, עד לרגע שמוכרים (עבור מס רווח הון, שבעזרת השם יהיה רווח)
    בקצרה כן. במידה ותוכנית ההשקעות שלך היא החזקה לטווח ארוך ואיזון. ישנן אסטרטגיות אחרות שבהם לא עושים כך (לדוגמה: מומנטום, התשליל של איזון)
    הרציונל מאחורי האיזון הוא:
    א. לקנות בזול- כשמשהו יורד, אז זו הזדמנות לקנות אותו בזול. ההנחה היא שאם שיבצת אותו מראש בהקצאה שלך, סימן שאתה מעריך שהוא ישיא תשואה חיובית לאורך זמן (או יתפקד כממתן תנודתיות או גידור מפני תרחישים שונים) ולכן אתה רוכש אותו עד להתאמה לאחוז הפלח שהגדרת מראש (שהוא כמובן מותאם לסיבולת האישית, הצרכים, האופק וכו')
    ב. בלם פסיכולוגי- כדי לא לתת לתנודות בשוק להכתיב לי את ההשקעה, אני דבק בהקצאה הראשונית וכך לא מתפתה להגיב מהרגש למה שמתרחש בשוק (תגובה אימפולסיבית הינה הרת אסון, על פי ניסיון העבר כמובן..)

1337justme ו-Yoss אוהבים את זה.
  14. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

מדובר על תוכנית ארוכת טווח, סטייה זמנית שלא ניתן לאזן אותה מיידית תתאזן לאחר מספר הפקדות חדשות גם אם השוק ידשדש

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
משקיע מתחיל, זקוק ל2 הבהרות פינת המשקיעים ‏26/7/19
כמה הבהרות לפני פתיחת חשבון ב IB פינת המשקיעים ‏13/4/17
קיזוז הפסד הון מועבר - הבהרות פינת המשקיעים ‏12/7/16
איזון תיק עם קרן השתלמות ופנסיה ושאלה לגביי אג"ח פינת המשקיעים ‏19/6/19
מספר שאלות לגביי בניית תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏23/5/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.