• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האפקט של השקעה דולרית על תשואה שקלית עתידית

גיא3435

משתמש סולידי
דירוג
21
היי, אז בשעה טובה פתחתי חשבון (באקסלנס) והעברתי סכום ראשוני (בשקלים). כעת מתכנן להמיר לדולרים ולקנות VOO ולהמשיך בהשקעה כל רבעון. הסיבה שבחרתי להשקיע בנייר אמריקאי ולא בנייר ישראלי שעוקב אחרי הסנופי הן רבות (דמי ניהול נמוכים יותר, אין חשש מהעלאת דמי הניהול בעתיד, חלוקה מלאה של דיבידנדים, אין סינטטיות אלא השקעה אמיתית).
עכשיו אני תוהה לגבי האפקט הדולר-שקל של ההשקעה שלי בעתיד. כלומר, אם בעוד 30 שנה אמשוך את כל הכסף, ואמיר אותו חזרה לשקלים, ייתכן והשער דולר-שקל יהיה אז (נניח) 3 שקלים לדולר. כלומר, ירידה של 20% משער הדולר היום (3.75 ש"ח). האם זה אומר שהפסדתי 20% מההשקעה שלי ברגע שהמרתי חזרה לשקלים ?

אכן. התשואה שלך בשקלים = עליה/ירידה במחיר של VOO בדולר * עליה/ירידה במחיר של הדולר בשקלים.

VOO שווה היום 229$. אם מחר הוא עולה ל240$ והדולר יורד ל3.2 אתה יוצא מופסד.

נערך לאחרונה ב:
הציטוט שלו שצירפת הוא מההקדמה. אם היה מופיע בסוף הציטוט ששמתי הייתי מסכים איתך. ברור שגם תעודה מחקה ישראלית לא מגודרת חשופה לדולר.
נכון, הוספתי הבהרה.

בכל מקרה,
אם אתה משקיע ככה:
בעוד 30 שנה אמשוך את כל הכסף
זה לא ממש אמור לעניין אותך.
אם אתה מכניס כסף לתיק מדי תקופה אז במשך 30 שנה כנראה שיהיה ממוצע כלשהו של עליות וירידות בין המטבעות.

אם אתה מכניס כסף לתיק מדי תקופה אז במשך 30 שנה כנראה שיהיה ממוצע כלשהו של עליות וירידות בין המטבעות
גם אם לא.
ל30 שנה אפשר להניח שיקבל את התשואה הרב שנתית הממוצעת.

אם נגיד שזה 6% אז זה יוצא תשואה כוללת של 474%. אז 20% על מטח... בקטנה.

גם אם לא.
ל30 שנה אפשר להניח שיקבל את התשואה הרב שנתית הממוצעת.

אם נגיד שזה 6% אז זה יוצא תשואה כוללת של 474%. אז 20% על מטח... בקטנה.
זו התשואה רק על התשלום הראשון. זה היה נכון בהנחה שפותח השרשור היה מפקיד סכום של כסף עכשיו ושוכח ממנו ל30 שנה, אבל
כעת מתכנן להמיר לדולרים ולקנות VOO ולהמשיך בהשקעה כל רבעון.

בכל מקרה מסכים איתך שזה ייצא זניח (או לפחות לא משמעותי), אבל התשואה הכוללת על הקרן תצא הרבה הרבה פחות, בגלל ההפקדות הקרובות יותר למועד המשיכה

במצב השני שתיארת המצב שלו יהיה טוב יותר כי בריבוי הרכישות הוא ימצע את שער הדולר, כך שפחות יהיה חשוף לתנודות. במיוחד אם גם במכירות, ימכור כל רבעון ולא יםדה במכה אחת.

למה ? אם זו קרן ישראלית אז אני רוכש אותה בשקלים ואני לא חשוף לשינויי שער מט"ח, לא כך ?
הקרן בעצמה ממירה לך לדולרים. בכל מקרה אתה חשוף לסנופי ולא לדולר. הדולר הוא רק כלי המדידה. באותה מידה היית יכול בכל רגע למדוד בשקלים. כך או כך היה יוצא לך אותה תשואה (כמה שהסנופי עלה).

לא הבנתי. למה זה זניח ?
תנודות מטח לטווח הארוך שואפות לאפס (בהנחה של שתי מדינות מערביות עם אינפלציה סבירה).

למה ? אם זו קרן ישראלית אז אני רוכש אותה בשקלים ואני לא חשוף לשינויי שער מט"ח, לא כך ?
הקרן קונה דולרים ומשקיעה אותם עבורך. אתה לא "רואה" את ההמרות כי אתה משקיע ופודה בשקלים אבל אתה חשוף באותה מידה. המחיר של הקרן שאתה רואה בשקלים למעשה משקלל את החישוב שכתבתי בתגובה הראשונה שלי (אלא אם בחרת בקרן מגודרת מט"ח).

לא הבנתי. למה זה זניח ?
לא זניח מתמטית, זניח מהבחינה שהשגת את המטרה שלך כמשקיע (למרות שכמובן גם זה אינדיווידואלי). במידה והמניות עלו ביחס לדולר ב474% והדולר נחלש מול השקל ב20% עדיין הרווחת כ380%. ברור שזה לא סכום קטן, זה חמישית מההשקעה.

אני באותה סירה איתך (פתחתי לא מזמן חשבון, השקעתי הכל בIVV ומתכנן להפקיד כל רבעון), בעיניי לא סביר שהשינויי מט"ח יהיו כאלה גדולים לאורך השנים. הסתכלת על גרף שקל/דולר הסטורי?

אחדד - החלק האחרון בתגובה שלי נועד להגיד שבעיניי זה זניח גם בגלל הסיכוי שזה יקרה. כלומר בתוחלת ירידת מט"ח גדולה פחות מטרידה אותי כי סיכוי קטן שזה יפגע בתשואות בצורה משמעותית לעומת האלטרנטיבות (עלויות גידור למשך 30 שנה למשל, הפסד תשואה פוטנציאלית אם שערי המט"ח דווקא יתנהגו הפוך, השקעה בבורסה הישראלית שבד"כ מניבה פחות לאורך זמן וכו')

לא. כי הקרן משקיעה במט״ח ומן הסתם היא לא סופגת את הפרשי המט״ח במקומך :)
הפרשי המט״ח מתבטאים בתשואה.
(אלא אם כן זו קרן מגודרת)

למה לא?
הסתכלת על גרף שקל ישן/דולר?
נולדתי אחריו אז תקן אותי אם אני טועה: זה היה מטבע לחמש שנים בלבד (זמן מועט מדי בשביל ללמוד ממנו משהו במאקרו כלכלה), בהם הייתה היפר אינפלציה מטורפת. לא בדיוק משהו שמעיד על תקופות של 30 שנה. המשק הישראלי בשנות ה80 לא דומה בכלום למשק הישראלי של היום מכל הבחינות.

ה33 שנה שעברו מאז בעיניי יותר מייצגות.

נכון.
אבל אין סיבה לחשוב שזה לא עלול לקרות שוב.
שגיאת תקן עצומה אם מדברים על מדגם של 5 שנים.

ברור שאין הבטחה שזה לא יקרה שוב, כמו שאין הבטחה שההפך לא יקרה. סיכון מט"ח הוא סיכון, וזה יכול ללכת לשני הכיוונים. ב15 השנה האחרונות הדולר איבד 15%. האם זה מייצג ל30 השנים הבאות? בוודאי שלא.

שגיאת תקן עצומה אם מדברים על מדגם של 5 שנים.

ברור שאין הבטחה שזה לא יקרה שוב, כמו שאין הבטחה שההפך לא יקרה. סיכון מט"ח הוא סיכון, וזה יכול ללכת לשני הכיוונים. ב15 השנה האחרונות הדולר איבד 15%. האם זה מייצג ל30 השנים הבאות? בוודאי שלא.
אני לא חושב שהשוואת מדינה שמהווה 60%~ מכלכלת העולם למדינה שמהווה אולי 0.5%~ מכלכלת העולם נכונה...
ישראל מדינה בעייתית, מסוכנת ולא יציבה. אי אפשר לדעת מה יהיה כאן.

אז למה לא באמת ללכת על קרן ישראלית מגודרת מט"ח ? בכמה העלויות שלה גבוהות יותר ?
למה כן?
סיכון מט״ח הוא לא דבר רע בהכרח. יש גם יתרון בהלחזיק דולרים (ראה את הודעתי הקודמת).
בנוגע לחלק היציב של התיק (אם יש לך כזה) זה יכול להיות שיקול.

כמובן שלא ממליץ ולא מייעץ!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 2
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2

נושאים דומים

Back
למעלה