• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם שוק ההון מתמחר בוודאות ירידה במחירי הדיור?

גונן1900

משתמש רגיל
דירוג
216
בזמן שכל הבורסה חוטפת, סקטור הנדל"ן חוטף במיוחד, חלקו בגלל חברות המחזיקות מרכזי מסחר וקניונים, בהם הפדיונות צנחו דרסטית, חלקו בגלל מגדלי משרדים כשכעת צף החשש מהצפה במשרדים במרכז, בשילוב העובדה שחברות רבות בוחנות שילובים שונים של עבודה מהבית.
אבל יחד עם החברות הללו צונחות גם חברות המחזיקות כמעט אך ורק פרוייקטים של דירות מגורים, אני בכוונה לא מזכיר שמות, כי על כל חברה שאזכיר יהיה מי שיגיב כי חברה זו צונחת בגלל XYZ, אני מדבר על הסקטור כולו, אני חושב שזה ללא יוצא מן הכלל.
האם שוק ההון מתמחר ירידה וודאית במחירי דירות מגורים? או שמדובר כרגיל בפאניקה של השוק?

איך הגעת מא' לב'?
אם חברות נדל"ן יעצרו בניה או יקרסו אז צד ההיצע הולך להיפגע ולא צד הביקוש.
ייתכנו 3 אפשרויות:
1. חברות הנדלן למגורים מוכרות דירות כרגיל, ואז אין לשוק ההון סיבה להפיל אותן.
2. חברון הנדלן למגורים לא מוכרות דירות כיוון שמחירי הדירות נפלו, או שהן מוכרות בזול, כך או כך הן נפגעות וקורסות, ואת זה שוק ההון מתמחר.
3. נראה שאת חותרת לאפשרות שלישית: חברות הנדלן למגורים לא מוכרות דירות, השוק קופא, אבל מחירי הדיור לא יורדים. לא נראה לי ריאלי בכלל, השוק יכול לקפוא לחצי שנה שנה, אחר כך הוא חייב לבצע תנועה, והשאלה היא, איזו תנועה שוק ההון מתמחר

ייתכנו 3 אפשרויות:
עוד אפשרות:
עלויות המימון עלו, השוק בעייתי ללווים עם מאזן חלש, זמן המכירה עולה, ריבית המימון דופקת + צריך להחזיר גם את הקרן, הרבה מהחברות בארץ המאזן שלהם ממונף בטירוף והמודל העסקי שלהם בנוי על זה שהם יגלגלו את החוב לעד, מה שלא תמיד אפשרי = מניות חברות הנדל"ן יורדות בחדות מבלי שמחירי הדיור בארץ ירדו בשקל.

נדמה לי שרוב הדירות שנמכרות כל שנה הן דירות יד2 ולא דירות חדשות. אם זה נכון, אז אין בהכרח לינק ישיר בין קריסת חברות בניה לבין מחירי השוק בכללותו.
עוד שנה -שנתיים- שלוש יתחיל להיווצר לחץ של ביקוש כי בכל זאת האוכלוסיה כאן גדלה.

עוד אפשרות:
עלויות המימון עלו, השוק בעייתי ללווים עם מאזן חלש, זמן המכירה עולה, ריבית המימון דופקת + צריך להחזיר גם את הקרן, הרבה מהחברות בארץ המאזן שלהם ממונף בטירוף והמודל העסקי שלהם בנוי על זה שהם יגלגלו את החוב לעד, מה שלא תמיד אפשרי = מניות חברות הנדל"ן יורדות בחדות מבלי שמחירי הדיור בארץ ירדו בשקל.
מדויק + ואז זה ישפיע על מחירי הדיור

יעלו עוד כמובן.
הכמובן הוא לא כזה ודאי אם כי כרגע זה נראה ככה. מה יכול לשנות את הכיוון?
למשל, מצב שהמשק נכנס למיתון ואבטלה גבוהה יגרום לכך שהרבה משפחות יתכנסו לגור תחת אותה קורת גג עם ההורים/הסבים כדי להוזיל עלויות.
למשל, שזוגות נשואים שתיכננו להיפרד יחליטו שזה לא הזמן.
כל דוגמא שגורמת להקטנת הביקוש, תוביל לירידה במחירים כנראה.

כל דוגמא שגורמת להקטנת הביקוש, תוביל לירידה במחירים כנראה.
לצערי לא כי יש המון אבל המון ביקושים כבושים, אם באמת תהיה הקטנת ביקושים דרסטית אז המחירים יכולים אולי לרדת אבל אז מה יקרה? יבנו פחות = המחירים יתייצבו.
הדרך היחידה להוריד מחירים היא לעלות את ההיצע, זה עושים ע"י שחרור מסיבי של קרקעות (די בלתי אפשרי), תכנון טוב (לא יקרה בחיים) או הסרת חסמים וזירוז תהליכים (בספק גדול אם יקרה).

הדרך היחידה להוריד מחירים
צריך לבדוק מה קרה בשנות התשעים ותחילת האלפיים שגרם לשוק לדעוך במשך שנים. זה לא היה נבע מהחלטה של הממשלה על הורדת מחירים אלא תגובה של השוק לכל מיני החלטות ותהליכים (כדוגמת העליות הגדולות והקמת ערי קרוונים).

צריך לבדוק מה קרה בשנות התשעים ותחילת האלפיים שגרם לשוק לדעוך במשך שנים. זה לא היה נבע מהחלטה של הממשלה על הורדת מחירים אלא תגובה של השוק לכל מיני החלטות ותהליכים (כדוגמת העליות הגדולות והקמת ערי קרוונים).
בכתבה הזו נטען שהיה היצע עודף גדול של דירות
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001322719

בכתבה הזו נטען שהיה היצע עודף גדול של דירות
כתבה מעניינת מאד, תודה.
במשבר ההוא זה היה היצף בדירות (לא בת"א אבל זה השפיע על המחירים גם שם, מידע אישי) בתוספת המיתון בשנות האינתיפדה השניה.
היות ואני לא רואה סיכוי שהממשלה תחליט להציף את השוק בקרקע לבניה, אני נוטה להסכים עם @אורי ג.

אני חושב שמצב השוק יתבהר מאוד באיזור נובמבר, בספטמבר מסתיים הזמן שהבנקים נתנו להקפאת המשכנתאות,
ראו את הציטוט הבא מהכתבה הזו
הבעיה הגדולה תגיע בספטמבר, אז תסתיים הקפאת המשכנתאות על ידי הבנקים. לפי נתוני הפיקוח על הבנקים, 137.7 אלף משכנתאות, בסכום כולל של 1,953 מיליון שקל, הוקפאו. סביר להניח שחלק מהן שייכות למי שלא ישובו לשוק העבודה, ולכן לא יוכלו לחזור ולפרוע אותן. אז עתיד המשבר בישראל להידרדר. מצב דומה יהיה גם במדינות שלא יוכלו להמשיך לממן דמי אבטלה, מענקים ותמיכה נדיבה במעסיקים.

https://www.themarker.com/wallstreet/.premium-1.8954166?v=1D9E66BDAF1EBDA6CF73CD2DAC2BF855

בספטמבר מסתיים הזמן שהבנקים נתנו להקפאת המשכנתאות
אני לא בטוחה שמקפיאי המשכנתאות הם אלה שהפכו להיות מובטלים במשבר הנוכחי. קראתי איפה שהוא שדווקא הצעירים והעניים בעב' מלצרות ותיירות הם הנפגעים העיקריים וכנראה שאין לרובם דירה בבעלות. באמת מעניין יהיה לעקוב אחרי זה.

אני לא בטוחה שמקפיאי המשכנתאות הם אלה שהפכו להיות מובטלים במשבר הנוכחי. קראתי איפה שהוא שדווקא הצעירים והעניים בעב' מלצרות ותיירות הם הנפגעים העיקריים וכנראה שאין לרובם דירה בבעלות. באמת מעניין יהיה לעקוב אחרי זה.
מה האינטרס של אדם/ זוג שממשיך/ים לעבוד להקפיא משכנתא?

ועוד בתקופה שאין כ"כ על מה להוציא כסף. זה לא שהם מנצלים את הכסף לחופשה בחו"ל.

כתבה מעניינת מאד, תודה.
במשבר ההוא זה היה היצף בדירות (לא בת"א אבל זה השפיע על המחירים גם שם, מידע אישי) בתוספת המיתון בשנות האינתיפדה השניה.
היות ואני לא רואה סיכוי שהממשלה תחליט להציף את השוק בקרקע לבניה, אני נוטה להסכים עם @אורי ג.
מצד אחד מסכים.
מצד שני במחירים הקיימים ביחס למשכורות,מספיק עוד אינתיפאדה\טילים מלבנון או משבר מתמשך או ריבית עולה או משהו לא צפוי וזה יכול להשתנות במהירות.

במצבי אי ודאות גבוהים במיוחד יש יתרון גדול בלשמור על נזילות גבוהה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G הצמדה לנדלן דרך שוק ההון שוק ההון 5
H איך ללמד ילד על שוק ההון? התפתחות אישית 1
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
ת דירה או שוק ההון נדל"ן 8
R ג'ק בוגל (ז"ל, 2017) - "מה שיוביל לתשואה שנתית בשיעור של 4% עבור שוק ההון האמריקאי" שוק ההון 3
S שוק ההון כתחליף לעו"ש שוק ההון 15
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
yossik תוכנות, אפליקציות למעקב ואנליזה של שוק ההון, ניהול תקציב ועוד... אוף טופיק 11
מ החזר מס שוק ההון עם קבלות על פי סעיף 46 מיסים 2
ג החזרי מס על רווחי שוק ההון שוק ההון 8
ג מעונין ללמוד א' ב' של מושגי שוק ההון לא למטרת השקעה התפתחות אישית 3
C בס״ד שוק ההון תשואות 2022 YTD שוק ההון 15
Y מידע פיננסי שוק ההון שוק ההון 8
L הורדת שיעור המס בשוק ההון להקלה על שוק הדיור נדל"ן 4
ש שוק ההון לצד נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 0
G לימודי שוק ההון שוק ההון 17
A מרגיש מחוץ למשחק של שוק ההון - דווקא בגלל הפורם והטוויטר של הסולידית.... שוק ההון 108
ס ביג דאטה על שוק ההון והערכות אוף טופיק 0
E אני מבולבל ולא יודע איפה ללמוד על שוק ההון שוק ההון 115
L כיצד ניתן להשוות את שוק ההון לנדל"ן? השקעות אלטרנטיביות 7
א שוק ההון גבוה- שווה להיכנס עכשיו? שוק ההון 12
V מה הסיבה שאיננני יכול לפתוח נושא ב>שוק ההון>ברוקרים ופלטפורמות מסחר אוף טופיק 2
ה נדל"ן מול שוק ההון - היבטי מינוף ומיסוי שמטים את הכף נדל"ן 78
ס המלצות לספרים בנושא שוק ההון פוסטים מאיכות נמוכה 3
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M רשות שוק ההון עוצרת את המינוף בקרנות הפנסיה המחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
aminadav איך ללמוד על שוק ההון? מחפש ספר הכי חופר שאתם מכירים. אוף טופיק 5
ע נדלן VS שוק ההון נדל"ן 93
צ 2 שאלות על שוק ההון שוק ההון 5
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
ק טירונית שוק ההון מחפש סימולים (או - כשאת אומרת אג"ח, למה את מתכוונת) שוק ההון 10
A לימוד יסודות שוק ההון התפתחות אישית 1
nicepo1 השקעה באדמה חקלאית דרך שוק ההון השקעות אלטרנטיביות 0
S שוק ההון מול השקעת נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
נ למידה על שוק ההון בצורה מסודרת אוף טופיק 2
A 2/3 פריים, האם זה הופך את ההשקעה לנדלן עם 8% תשואה עדיפה על שוק ההון? נדל"ן 34
D השקעה של 3m - נדל"ן / שוק ההון/שילוב? נדל"ן 14
ה נדל"ן בארץ או בחו"ל או שוק ההון? נדל"ן 17
E נדל"ן Vs שוק ההון נדל"ן 35
T בדרך למגורים - כמה דירות להשקעה מול שוק ההון נדל"ן 61
A יחס אינפלציה - ריבית - שוק ההון - נדל"ן שוק ההון 0
ג כניסה אל שוק ההון שוק ההון 7
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
ד מכירת דירה לטובת שוק ההון בצל משבר הקורונה שוק ההון 13
ל עזרה בחשבונאות במבחני שוק ההון אוף טופיק 6
Y התייעצות | נדלן חו"ל מול שוק ההון שוק ההון 5
D פיזור השקעות - נדל"ן, שוק ההון או שניהם? נדל"ן 6
צ שוק ההון S&P500 או נדל"ן - נראה שברור שנדל"ן הלא כן ? שוק ההון 57