• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם 'קרן מחקת מדד אג"ח ממשלתי כללי 2-5 שנים צמודות' מהווה תחליף מתאים באותה רמת סיכון לפק"מ צמוד ונזיל?

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
982
אני שואל כי יש לי כסף שאני רוצה לשמור על ערכו הריאלי ברמת סיכון של פק"מ צמוד ונזיל (כלומר אפסי - סוג של מזומן צמוד מדד), אבל אין דבר כזה עכשיו....מניסיון, אני ידוע שהקרן הנ"ל יכולה לרדת גם 7% במקרים חריגים (מרץ 20 זו דוגמא טובה, הרבה אנשים מכרו הכל בפאניקה בלי מחשבה)...אך פרט למקרים כאלו, האם אפשר לומר שהסיכון בה נמוך מספיק בשביל לשמור שם כסף שיהיה בו צורך בשנה הקרובה למשל?.

הרבה אנשים מכרו הכל בפאניקה בלי מחשבה
זו לא הסיבה היחידה, חשבו שבגלל המיתון של הקורונה המחירים ירדו.
זוכר מחיר נפט שלילי ? :)

האם אפשר לומר שהסיכון בה נמוך מספיק בשביל לשמור שם כסף שיהיה בו צורך בשנה הקרובה למשל?.
זה מה שאני עושה.

זה מה שאני עושה.
גם אם מדובר בסכום כסף גדול (כמה מאות אלפי ש"ח) שייתכן ותצטרך בשנה הקרובה?.
אם כן, מדוע לא העדפת בעבר להשים אותו בפקדון צמוד ונזיל שאין בו נפילות מפתיעות כנ"ל?

אני שואל כי יש לי כסף שאני רוצה לשמור על ערכו הריאלי ברמת סיכון של פק"מ צמוד ונזיל (כלומר אפסי - סוג של מזומן צמוד מדד), אבל אין דבר כזה עכשיו....מניסיון, אני ידוע שהקרן הנ"ל יכולה לרדת גם 7% במקרים חריגים (מרץ 20 זו דוגמא טובה, הרבה אנשים מכרו הכל בפאניקה בלי מחשבה)...אך פרט למקרים כאלו, האם אפשר לומר שהסיכון בה נמוך מספיק בשביל לשמור שם כסף שיהיה בו צורך בשנה הקרובה למשל?.
אג"ח צמוד קצר לא ישמור לך על ערכו הריאלי של הכסף משום שהריבית הריאלית היום היא שלילית, זה אומר שהאג"ח הזה מלכתחילה נסחר בריבית נומינלית שלילית נמוכה יותר מצפי האינפלציה.
הוא כן יגן עליך אם האינפלציה תעלה מעבר לצפי.
זו לא הסיבה היחידה, חשבו שבגלל המיתון של הקורונה המחירים ירדו.
לא רק חשבו, המחירים באמת ירדו. 2020 נסגרה בירידת מחירים של 0.7% (ובמרץ הירידה הייתה 1.5% בחישוב שנתי).

הוא כן יגן עליך אם האינפלציה תעלה מעבר לצפי.
אם תסתכל על היסטורית תשואות קרן כזו, תראה שבשנים שממדד המחירים לצרכן עלה, היא עלתה בהרבה יותר ממנו. לדוגמא: שנת 2012, המדד עלה ב1.6% והקרן 4.71%, שנת 2019 המדד עלה ב0.6% והקרן ב2.07% וכן הלאה...

מה זה אומר אם כך?, שתמיד האינפלציה עלתה מעבר לצפי?

הdownside הוא שבשנים שהמדד ירד, הקרן ירדה יותר ממנו.

מקורות:

מחירי האג"ח מוגדרים (בגדול) ע"י ריבית נוכחית, ציפיןת ריבית עתידיות, ציפיות אינפלציה והמח"מ שלהן.

בתקופות המדוברות היו שינויים בציפיות הריבית.
@1337justme

אם תסתכל על היסטורית תשואות קרן כזו, תראה שבשנים שממדד המחירים לצרכן עלה, היא עלתה בהרבה יותר ממנו. לדוגמא: שנת 2012, המדד עלה ב1.6% והקרן 4.71%, שנת 2019 המדד עלה ב0.6% והקרן ב2.07% וכן הלאה...

מה זה אומר אם כך?, שתמיד האינפלציה עלתה מעבר לצפי?

הdownside הוא שבשנים שהמדד ירד, הקרן ירדה יותר ממנו.

מקורות:
ברור שהקרנות עלו יותר מהמדד בשנים הללו.
בשנת 2012 הריבית הריאלית הייתה סביב 2%.
בשנת 2019 הריבית הריאלית הייתה סביב 1%.
זה עקבי עם התשואות שהזכרת (בהתחשב באורך האג"ח והירידה בריבית שחלה ב2012).

ברור שהקרנות עלו יותר מהמדד בשנים הללו.
בשנת 2012 הריבית הריאלית הייתה סביב 2%.
בשנת 2019 הריבית הריאלית הייתה סביב 1%.
זה עקבי עם התשואות שהזכרת (בהתחשב באורך האג"ח והירידה בריבית שחלה ב2012).
איך בעצם מחושבת ריבית ריאלית נוכחית? האם זו נוסחא כלשהי שמכילה את כל אלו?
ציפיןת ריבית עתידיות, ציפיות אינפלציה והמח"מ שלהן
מדוע בעצם הריבית הריאלית הנוכחית היא שלילית אם ריבית בנק ישראל ומדד המחירים לצרכן הם חיוביים (ואני מניח שגם הצפי הוא לאינפלציה?) האם בגלל ציפיות עלית ריבית עתידיות?

כמו כן, בנתיים מדד המחירים לצרכן עלה השנה ב2.3% והקרן ב5.09%, מה ההסבר לכך? (צפי לאינפלציה גבוהה מהצפוי?) הרי אם יש צפי לעליית ריבית עתידית (כמו שזה נראה בתקופה הזו מתחילת השנה) אז הייתי מצפה שזה דווקא יפגע בתשואת הקרן ולא ההפך

מדוע בעצם הריבית הריאלית הנוכחית היא שלילית אם ריבית בנק ישראל ומדד המחירים לצרכן הם חיוביים (ואני מניח שגם הצפי הוא לאינפלציה?) האם בגלל ציפיות עלית ריבית עתידיות?
זה ההפרש בין הציפיות של שניהם. יש גם פרמייה בקניה של משהו 'בטוח' יותר ולכן אנשים מוכנים להפסיד ריאלית בתמורה להצמדה לאינפלציה.

אם עכשיו ציפיית הריבית עולה ב1% האג"ח שבידיך שווה 1% לשנה פחות בקירוב.

הריבית הנומינלית הנוכחית מינוס האינפלציה הנוכחית.
אבל בגלל שהאג"חים צמודים אז ההשפעה עליהם תהיה דווקא ריבית + אינפלציה ולא -, לא כך?

תבדוק לגבי העשור האחרון עד כמה הייתה תנודתית, אם מבחינתך מסוכן מידי קנה קרן אג"ח צמוד 0-2 שנים.
למי שמבחינתו התנודתיות נמוכה מידי, שיקנה אגחים צמודים ממשלתיים לטווח ארוך יותר

אבל בגלל שהאג"חים צמודים אז ההשפעה עליהם תהיה דווקא ריבית + אינפלציה ולא -, לא כך?
אם למשל הריבית הנומינלית במשק היא 1% והאינפלציה היא 2%, האג"ח הצמוד יסחר בריבית שלילית של בערך 3%.

אם למשל הריבית הנומינלית במשק היא 1% והאינפלציה היא 2%, האג"ח הצמוד יסחר בריבית שלילית של בערך 3%.
לא מסתדר לי.
בהינתן שאין הפתעות שקלי וצמוד אמורים לתת אותה תשואה.

אז בדוגמה שלך, 100 ש"ח אחרי שנה יהפכו ל- 101 בשקלי (נכון, עם כח קנייה של 99 בגלל האינפלציה)
אבל כאג"ח צמוד יהפכו ל- 99.

לא מסתדר לי.
בהינתן שאין הפתעות שקלי וצמוד אמורים לתת אותה תשואה.

אז בדוגמה שלך, 100 ש"ח אחרי שנה יהפכו ל- 101 בשקלי (נכון, עם כח קנייה של 99 בגלל האינפלציה)
אבל כאג"ח צמוד יהפכו ל- 99.
צודק, יסחר בריבית שלילית של 1%.

תבדוק לגבי העשור האחרון עד כמה הייתה תנודתית
משנת 2000 היו כמה מקרי ירידות של כמה אחוזים...לא משהו נוראי אבל עדיף להמנע אם אפשר.

קנה קרן אג"ח צמוד 0-2 שנים
רעיון מעניין, אני רואה שיש רק קרן אחת כזו והיא ממש חדשה, מסוף 2020

1) האם יש חסרונות בקניה של קרן כזו שהיא היחידה מסוגה וצעירה מאוד?
2) האם יש חסרונות בקניה של קרן עם מח"מ מאוד נמוך (לא מתייחס לאבדן תשואה אלטרנטיבית בתור חסרון כי זו לא המטרה שלי בכסף הזה, אלא רק אם מדובר בהפסד ריאלי)

אני רואה שיש לה דמי ניהול של כ0.038%, יחסית גבוה לקרן כזו...

חפש גם בקרנות סל וגם בקרנות מחקות יש כמה קרנות כאלו, אלו האפשרויות מבחינת קרנות.
זה המדד https://www.tase.co.il/he/market_data/index/637/major_data
דמי ניהול דיי בשמיים: 0.23%, בנוסף לכך שיש בטח גם "עמלת יצירה ופידיון" בגלל שזו קרן סל או לחילופין, קניה בspread במסחר רציף...לא להיט

משנת 2000 היו כמה מקרי ירידות של כמה אחוזים...לא משהו נוראי אבל עדיף להמנע אם אפשר.

רעיון מעניין, אני רואה שיש רק קרן אחת כזו והיא ממש חדשה, מסוף 2020

1) האם יש חסרונות בקניה של קרן כזו שהיא היחידה מסוגה וצעירה מאוד?
2) האם יש חסרונות בקניה של קרן עם מח"מ מאוד נמוך (לא מתייחס לאבדן תשואה אלטרנטיבית בתור חסרון כי זו לא המטרה שלי בכסף הזה, אלא רק אם מדובר בהפסד ריאלי)

אני רואה שיש לה דמי ניהול של כ0.038%, יחסית גבוה לקרן כזו...
היי

אני באמת לא מבין דבר או חצי דבר באג"חים
אבל אולי במקום קרן אגח, עדיף לרכוש אגח אחת או שתיים ספציפיות ולחסוך את דמי הניהול?
מה אתם חושבים? זה יכול להיות פיתרון טוב עבור פות"ש?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
freakazoid קרן מחקת מדד ת"א 35 מומלצת אבל... שוק ההון 4
E קרן השתלמות מסלול מחקה מדד לעומת IRA והשקעה מחקת מדד שוק ההון 0
E מזהה סטייה בין קרן מחקת מדד לבין המדד שוק ההון 9
א בחירת קרן מחקת מדד שוק ההון 4
מ איזו קרן פנסיה מחקת סנופי בחרתם ולמה? (יש גם סיכום של תמונת המצב היום) פוסטים מאיכות נמוכה 5
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
ל האם למשוך קרן השתלמות לטובת סילוק הלוואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N סגירת חובות באמצעות קרן חירום מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
ש קרן השתלמות לעצמאי/ת כדאית אל מול הפרשה לחשבון פרטי ממוסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
N קרן כספיתת בgoogle finance פוסטים מאיכות נמוכה 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
L באיזה קרן השתלמות לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
צ קרן השתלמות לעצמאי - מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ג קרן שמשווקת כאירית נגד CSPX, וההבדלים בין המדד לשווי הקרן שוק ההון 3
מ קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
H קרן מור 70-30 לבעלי אזרחות אמריקאית מיסים 1
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 7