• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם עצמאי פטור עם הכנסות מעטות יכול להפריש את המקסימום לקרן השתלמות (18,400 ש"ח) מבלי שירימו גבה שם למעלה?

זריקת תבונה

משתמש סולידי
דירוג
109
חיפשתי ולא מצאתי, אם נענה בעבר אשמח שתפנו אותי לשם ואנעל את השרשור

בשנים האחרונות אני on-off בעבודות כשכיר, בעיקר מנהל חלק מהעסק של זוגתי ללא משיכת משכורת ומוגדר כלא מועסק מול ביטוח לאומי.
ואני מתכנן לפתוח עוסק פטור עד סוף השנה, בעיקר בשביל שאוכל להספיק להפריש לקרן השתלמות את הסכום המקסימלי עוד השנה, ואני לא מאמין שאצליח בכלל להכניס מהעסק הזה סכום משמעותי שיצדיק את ההפרשה עד סוף השנה (עסק להעברת סדנאות לשיווק דיגיטלי בזום, צפי של הכנסה של עד 7,000 עד סוף 2021 ואולי 20,000 ב2022)

האם מישהו שם למעלה ירים גבה על זה? האם אני עושה פה משהו שהוא לא חוקי/לא כשר?
לא מצאתי מה ההנחיה, האם גובה ההפרשה לקרן ההשתלמות תלוי בגובה ההכנסה כעצמאי, האם בדוח השנתי של 2021 עצם כך שיהיה לי הכנסה נמוכה ביחס למה שהפרשתי לקרן ההשתלמות.

עשיתי את זה בעבר (אישתי היתה עוסק פטור עם הכנסות זניחות) לנו זה לא גרם בעיה

להבנתי ---

מתוך סעיף 17 לפקודת מס הכנסה (שהוא הסעיף שמתייחס לעניין זה):

1627637410303.png

ההכנסה החייבת היא סך ההכנסה בין אם מעסק ובין אם מעבודתך כשכיר.
אם ההכנסה היא אפס (למשל), לא תוכל להפקיד 18,400 ש"ח משום שסכום זה עולה על 4.5% מתוך אפס.

טכנית, אתה יכול להפקיד יותר אבל סכום שמעבר ל-4.5% מההכנסה החייבת בשנת מס כלשהי - אבל על הסכום הזה תהיה חייב לשלם מס (כלומר לא תקבל את ההכרה למס על ההפקדה הנ"ל מעבר לתקרה) - אבל לא ברור אם תהנה או לא תהנה ממס רווחי הון (ראיתי אינדיקציות סותרות)

אבל מומלץ כמובן להתייעץ עם מומחה כמו רואה חשבון מוסמך

עשיתי את זה בעבר (אישתי היתה עוסק פטור עם הכנסות זניחות) לנו זה לא גרם בעיה

זה שזה "לא גרם בעיה" לא אומר שזה חוקי / תקין.

קבצים מצורפים

• 1627637337921.png
    1627637337921.png
    KB 25.5 · צפיות: 15
נערך לאחרונה ב:
אם הבנתי נכון עד התקרה של 4.5% - יש הטבות מס בהפקדה
עד התקרה של 18,480 ש"ח - יש הטבת מס במשיכה
אתה יכול להפקיד מעבר להטבה בהפקדה ולהינות מהטבה במשיכה

@klayhamn
הפטור ממס רווחי הון בזמן משיכה מוגדר בסעיף 9(16ב), והוא נפרד מעניין ניכוי המס בהפקדה.

אמנם כתוב שם "המנהל רשאי לקבוע כללים לענין הזכאות למשוך סכומים לצורך השתלמות בפטור ממס", ואני לא בטוח אם יש תקנות נסתרות איפשהו, אבל לפי מה שמשתמע מפרסומי חברות פיננסים, בלוגים של אנשים מהתחום, וסיפורי אנשים בפורום, זה פועל כפשוטו: פטור ממס על רווחי הון מהפקדות עד סכום התקרה הכתוב בפקודה.

גם כתוב באתר "כל זכות", שלדעתי נערך או מפוקח ע"י אנשי מקצוע, (אם כי דווקא תחת כותרת עצמאי שהוא גם שכיר):
פטור ממס על הרווחים - עובדים שהינם עצמאים ושכירים ... מפטור על הרווחים שהצטברו בקרן כעצמאי (בגין הפקדות שלא עלו על התקרה לעצמאי - 18,480 ש"ח (נכון ל-2021) וזאת בלי קשר לגובה ההכנסה החייבת כעצמאי).

(אגב, מישהו יודע על דרך פשוטה לחפש/למצוא תקנות שנוגעות לסעיפים ספציפיים בחוקים ופקודות?)

נערך לאחרונה ב:
אין קשר בין הדברים.
4.5% מכלל ההכנסות שהפקדת לקרן זה הסכום שתוכל לרשום כהוצאה ולהפחית את מס ההכנסה שתצטרך לשלם (וזה לדעתי מוגבל על 11 אשח בשנה).
18400 זה הסכום שתוכל להפקיד מדיי שנה ויהיה פטור ממס רווחי הון, גם אם הרווחת עשרה שקלים באותה שנה.

4.5% מכלל ההכנסות שהפקדת לקרן זה הסכום שתוכל לרשום כהוצאה ולהפחית את מס ההכנסה שתצטרך לשלם (וזה לדעתי מוגבל על 11 אשח בשנה).

לא. אתה סתם מטעה. חבל.
4.5% מכל ההכנסות שלך בשנה מסויימת - זה הסכום המקסימלי שתוכל לרשום כהוצאה מוכרת (ויש גם תקרה אבסולוטית, שונה ממה שכתבת), הבאתי פה צילום מסך של החוק - מה צריך יותר מזה?
לא 4.5% מ-"ההכנסות שהפקדת לקרן", אלא 4.5% מההכנסות שלך שחייבות במס - נקודה.

אם לא היו לו הכנסות בשנה מסויימת, הוא לא יוכל לרשום את הסכום המופקד כהוצאה מוכרת - בגלל ש-4.5% מאפס הם אפס.

זה שיהיה פטור רווחי הון זה משהו אחר.

4.5% מכלל ההכנסות, שהפקדת לקרן. מניח את דעתך?
ייתכן שכתבתי בעצלות (בכל זאת, שבת) אבל מכאן ועד כדי להכריז שמדובר בטעות יש מרחק רב.
צילום מסך של החוק לא עוזר למי שלא יודע לקרוא אותו.
הסכום הוא 11,925 אם אנחנו בענייני טרחנות.

תודה על התשובות המלומדות.
מס הכנסה לא רלוונטי לדיון גם בשל ההכנסה המעטה וגם שזו שנת הקמה וככל הנראה לא אגיע בכלל לחבות מס כהכנסה חייבת וגם בזבכות הפטורים שאני זכאי אליהם כתושב קו עימות ביישוב מזכה בהטבת מס, כך שככל הנראה שלא ייגבה מס הכנסה.

כוונתי הייתה רק לגבי החוקיות/כשרות המהלך מבחינת הזכות להטבת זכאות הפקדה של עד 18,400~ ש"ח בשנה לטובת הטבת פטור ממס רווחי הון.
ועל זה @Niroo ענה, למרות שאשמח לראות איפשהו שזה כתוב, אם אמצא אעדכן פה.

18400 זה הסכום שתוכל להפקיד מדיי שנה ויהיה פטור ממס רווחי הון, גם אם הרווחת עשרה שקלים באותה שנה.
האם שכיר שהוא גם עצמאי זכאי לפטור כפול ממס רווחי הון (במידה ומפרישים לו ממקום העבודה)?
זה מה שנאמר לי ע״י מחלקת שכר במקום העבודה אבל אני לא בטוח לגבי זה.

מישהו יודע?

למרות שאשמח לראות איפשהו שזה כתוב, אם אמצא אעדכן פה.
הפטור ממס רווחי הון בזמן משיכה מוגדר בסעיף 9(16ב)

אגב, דבר טפשי ברוב ההתייחסויות לנושא במקורות מידע שונים: לגבי ניכוי המס בהפקדה, במקום להגיד מפורשות "ניכוי מס" או "הוצאה מוכרת", הם כמעט תמיד כותבים "הטבת מס". אמירה מעורפלת, שגם לא ברורה בפני עצמה, וגם מתערבבת עם הטבת המס האחרת, הפטור במשיכה (עד לתקרה השונה).

נערך לאחרונה ב:
תודה על התשובות המלומדות.
מס הכנסה לא רלוונטי לדיון גם בשל ההכנסה המעטה וגם שזו שנת הקמה וככל הנראה לא אגיע בכלל לחבות מס כהכנסה חייבת וגם בזבכות הפטורים שאני זכאי אליהם כתושב קו עימות ביישוב מזכה בהטבת מס, כך שככל הנראה שלא ייגבה מס הכנסה.

כוונתי הייתה רק לגבי החוקיות/כשרות המהלך מבחינת הזכות להטבת זכאות הפקדה של עד 18,400~ ש"ח בשנה לטובת הטבת פטור ממס רווחי הון.
ועל זה @Niroo ענה, למרות שאשמח לראות איפשהו שזה כתוב, אם אמצא אעדכן פה.
לדעתי ההפקדה לקרן השתלמות מקטינה גם את החבות לביטוח לאומי/ביטוח בריאות.
ראה כאן:

האם שכיר שהוא גם עצמאי זכאי לפטור כפול ממס רווחי הון (במידה ומפרישים לו ממקום העבודה)?

מישהו יודע?
זו לדעתי פרשנות מקובלת.
מעבר לכך, באופן מעשי, מדובר בשתי קרנות השתלמות נפרדות שלכל אחת תיקרה משל עצמה.

מישהו יודע?

לא כפול, אבל מגדילה את הסכום שאתה יכול להצהיר עליו כהוצאה מוכרת (ולחסוך את המס) -
כי התקרה הכוללת (של עצמאי) להפקדה-מוכרת לקה"ש גבוהה יותר מהתקרה של שכיר,
ולכן - מה שתוכל להפקיד כעצמאי (שיהנה מממעמד הוצאה מוכרת) יהיה בעצם התקרה הכוללת של עצמאים - פחות כמה שהופקד בפועל כשכיר

יש על זה סעיף שלם בכל-זכות

אם אתה מדבר על הפטור מרווחי הון - להבנתי הוא אכן מוכפל (כך כתוב בכל-זכות) - כלומר תוכל לכאורה להפקיד עד התקרה כשכיר וגם להפקיד כעצמאי עד 18,480 בשנה שעליהם יהיה פטור מרווחי הון

כן.
נידון מספר פעמים בפורום.

לא כפול כי התקרות לא זהות, אבל כפול בקירוב.
, אבל מגדילה את הסכום שאתה יכול להצהיר עליו כהוצאה מוכרת
הוא דיבר על הטבת המס של רווחי ההון (במשיכה) ולא על הטבת המס בהפקדה.

מה שלא הצלחתי להבין זה האם עוסק פטור שהוא במעמד של "עצמאי שאינו עונה להגדרה" (בביטוח לאומי, עקב הכנסה נמוכה) עדיין נחשב עצמאי לצורך העניין הנ"ל, ו-"זוכה" לתקרה כזו של 18 אלף, או שמא בגלל שהוא "לא עונה להגדרה" הוא לא זכאי..

מה שלא הצלחתי להבין זה האם עוסק פטור שהוא במעמד של "עצמאי שאינו עונה להגדרה" (בביטוח לאומי, עקב הכנסה נמוכה) עדיין נחשב עצמאי לצורך העניין הנ"ל, ו-"זוכה" לתקרה כזו של 18 אלף, או שמא בגלל שהוא "לא עונה להגדרה" הוא לא זכאי..
לדעתי הלא קובעת, זה לא צריך לשנות. מדובר בהגדרה לפי חוק הביטוח הלאומי שאין לה דבר עם תקנות מ״ה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S עצמאי פטור - קרן ההשתלמות מלאה, מה האפיק הבא לחיסכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B האם אפשר להיות גם שכיר וגם עוסק פטור (במע"מ) שהוא גם עצמאי שאיינו עונה להגדרה בביטוח לאומי? מיסים 2
YizhakF השתלמות לשכיר שהוא גם עצמאי - פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ש גמל להשקעה VS מסחר עצמאי שוק ההון 15
ס השוואת קופת גמל להשקעה מול מסחר עצמאי שוק ההון 15
A טופס 867 במסחר עצמאי בארץ ובארה"ב מיסים 2
O בית השקעות למסחר עצמאי ללא הפקדה ראשונית. שוק ההון 11
כ עצמאי - כדאיות הטבות מס מקרן פנסיה \ גמל ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
J כדאיות קופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
S קופת גמל להשקעה עוקב סנופי VS השקעה בסנופי בחשבון מסחר עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
I מסחר עצמאי אופציות להון של מעל 500K שוק ההון 23
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
D דמי ניהול חודשיים וניוד מסחר עצמאי - מיטב דש לעומת בתי השקעות אחרים צרכנות פיננסית 1
ה שאלות של עצמאי צעיר על קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש מיואשת מהממשק של פסגות (מסחר עצמאי) פוסטים מאיכות נמוכה 19
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
O מסחר עצמאי בפסגות פוסטים מאיכות נמוכה 13
A קרן השתלמות עצמאי שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I מסחר עצמאי - ביטחון וערבויות שוק ההון 0
A בית השקעות מומלץ למסחר עצמאי בארה״ב שוק ההון 9
M ריבית מ-IB לדו"ח השנתי (עצמאי) - הסתבכתי מיסים 6
B טופס 1301 - לשכיר שהוא גם עצמאי מיסים 3
M קרן השתלמות וחיסכון עצמאי לקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
R תיק השקעות עצמאי לטווח ארוך - מחקות מדד שוק ההון 3
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
הדבורה מיה מיקסום הטבת מס להפרשת קהש כשכיר שהוא גם עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T הגשת בקשה להחזר מס (טופס 135) באופן עצמאי בפעם הראשונה מיסים 20
K אחת ולתמיד ← דיווח עצמאי על ריווחי הון מאינטראקטיב ברוקרס מיסים 2
M הוצאות רכב עצמאי- פחת מיסים 1
S חשבון מסחר עצמאי - מה הכוונה מינימום לפתיחת תיק שוק ההון 11
B עובד מדינה - חודשה האפשרות להפקדה לביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T מהפוסט של הסולידית על מיסוי: ״הפקידו באופן עצמאי לחיסכון פנסיוני מעבר לשיעורים החייבים בחוק״ דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 6
S מעבר מקופת גמל להשקעה למסחר עצמאי שוק ההון 2
N כמה להפריש לקרן הפנסיה בתור עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Flex אזרח אמריקאי, שכיר, עצמאי ומשקיע מיסים 11
גימפל רוצה להשקיע בS&P 500 לעשות את זה דרך קופת גמל להשקעה, או דרך מסחר עצמאי בבורסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
E עצמאי - חיסכון באופן עצמאי . אפשרי או לא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
S עצמאי בתחום היעוץ בנוסף להיותי שכיר... התפתחות אישית 16
N קרן השתלמות כפולה - עצמאי ושכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
e4e5nf3nc6 אסטרטגית מעבר מתיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 13
C אין קרן השתלמות Ira במעמד עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F רואה חשבון עצמאי - קושי במציאת לקוחות אוף טופיק 15
C קרן השתלמות מעמד עצמאי לחברי קיבוצים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M הצהרת הון באופן עצמאי - החלקים המתקילים מיסים 25
א מה עדיף: חשבון מסחר עצמאי או קופ"ג להשקעה בדמי ניהול זולים? שוק ההון 4
E מעבר מתיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 2

נושאים דומים

Back