האם ספרייה בבית נוגדת מינימליזם?

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י de dud, ‏26/7/18.

1. de dud

de dud משתמש רשום

שלום לכולם,

אני מנסה היום להפטר מכמה שיותר חפצים ולהשאר עם רק מה שנחוץ. מצד שני, יש לי ארון ספרים עם לא מעט ספרים. אין לי שום עניין להפטר מהם להפך, אני חושב שרצוי שהילדים יגדלו בבית עם הרבה ספרים.
    ספרים זה לא סוג של יוצא מן הכלל במינימליזם?

תודה!

ביולוג ירושלמי אוהב/ת את זה.
  2. FIYaacov

FIYaacov משתמש רשום

קינדל?

3. nick

nick משתמש רשום

ואם כן, אז מה?
    תחליט מה יותר חשוב לך.

4. איש ירח

איש ירח משתמש רשום

כן!
    כדי לקרוא ספרים אפשר ללכת לספריה.
    ג"נ. יש לי אלפי ספרים בבית. מכורים אצלנו לקריאה. מדי פעם זורקים כמה ספרים כשהילדים לא רואים.
    ג"נ 2: מחקרים מראים שילדים שגדלים בבית עם הרבה ספרים קוראים יותר והם בעלי אוצר מילים גדול יותר וגם מצליחים יותר בלימודים.
    אולי אפשר להיות קצת פחות מינימליסט ולאפשר כמות קטנה של ספרי קאלט בבית והשאר, להשאיל מהספריה/חברים.

נערך לאחרונה ב: ‏26/7/18
    ביולוג ירושלמי ו-גרהם אוהבים את זה.
  5. בת העמק

בת העמק משתמש רשום

חשוב שהילדים יקראו ויראו את ההורים קוראים וכמובן שגם חשוב להקריא לילדים כשהם קטנים.
    בשביל זה חשוב לעשות מנוי בספריה ציבורית או להחליף ספרים בין חברים או קינדל כמו שאמרו מעליי.
    ספריה כתפאורה לא הופכת ילדים לקוראי ספרים.

ביולוג ירושלמי ו-Benjamin Willard אוהבים את זה.
  6. Ben Dover

Ben Dover משתמש רשום

זה תלוי בך. אני אישית עם קינדל כבר כמעט עשור (ויש עוד 3 יחידות בבית).
    אם לדעתך ספרים בבית זה מה שיגרום לילדים לקרוא יותר, לדעתי זאת ההשקעה הטובה ביותר.

בכל אופן, על מכירת ספרים אתה לא תעשה הרבה כסף (מניסיון, גם על קלאסיקות במצב חדש לחלוטין קשה להשיג יותר מ- 25 ש"ח), ואם יש לך גם ככה מקום פנוי בבית, לדעתי אין מניעה מלשמור אותם עד שתעבור דירה/הילדים יגדלו.

7. de dud

de dud משתמש רשום

אין לי כוונה למכור ספרים מקסימום למסור.
    אנחנו משתדלים לקרוא כמה שאפשר וגם להקריא, ומשתדלים שהספרים בבית יהיו איכותיים.
    העניין הוא שהדירה שלנו מלאה בהרבה הרבה דברים שלא צריך... שמתי לי מטרה להפטר מ10 חפצים ביום.

8. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש רשום

נכון, אבל בבית שקוראים בו, הזמינות של ספרי ילדים בגובה הילדים שהם יכולים לגשת אליהם, לדפדף או לבקש שיקריאו להם, יכולה לשפר את הקראנות שלהם יחסית למצב שבו יש רק כמה ספרים שלקחנו מהספריה באותו זמן. במיוחד שילדים מאד אוהבים חזרתיות, אז בניגוד לספרי מבוגרים שלעתים נדירות נקראים יותר מפעם אחת על ידי אותו אדם, ספרי ילדים יכולים להיות בשימוש עשרות ומאות פעמים לאורך תקופות ארוכות. לכן שווה בעיני לקנות ולהחזיק ספרי ילדים טובים בבית - בנוסף להחלפה בספריה שמאפשרת גיוון.

ביולוג ירושלמי, בת העמק ו-גרהם אוהבים את זה.
  9. TunaGolem

TunaGolem משתמש רשום

אני מחזיק בבית כאלף ספרי עיון.
    למחקר עצמאי, אין לכך תחליף.
    זה בנוסף לשריצה בספריות הגדולות בארץ ובעולם.
    אני מקווה להנחיל כישורי מחקר גם לדור הבא.

Fitch, efrat, משה ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  10. גרהם

גרהם משתמש רשום

אני חושש שבדור הבא סופרים לא יצטרכו ספריות ולא ישתמשו בספרים. הלוואי ואני טועה.

11. TunaGolem

TunaGolem משתמש רשום

אני מדבר על העתיד הקרוב.

גרהם אוהב/ת את זה.
  12. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש רשום

לא צריך ספריות כדי להשתמש בספרים. יש הכל באינטרנט.

13. Oran Hashai

Oran Hashai משתמש רשום

אין תחליף להעביר דף בספר. שום סמארטפון / מחשב / ספר דיגיטאלי כזה או אחר יכול להוות תחליף הולם (וזה לא משנה מה קוראים) - רק צריך להנחיל את זה לסביבה הקרובה אלינו (כולל אנשים מבוגרים).
    בתור אדם שמחזיק ספרייה בבית ומטפח אותה, לא רואה סיבה למה צריך לחסוך במקום לספרים בבית.
    א. ספרייה יכולה להוות פריט משלים נהדר לבית.
    ב. ספרים הם תמיד רלוונטיים.
    ג. ערך חינוכי עליון לילדים וגם לעצמנו.
    ד.בעיניי ספרייה עדיפה על טלוויזיה בבית (אבל זו רק דעתי אישית).
    ה. מוכח שאדם שקורא ספרים הסבירות שלו לחלות (חס וחלילה) באלהציימר היא נמוכה יותר.
    מי שאוהב לקרוא, אין סיבה לוותר על ספרייה. לא ראיתי מישהו שאוהב סרטים ומוכן לוותר על הטלוויזיה.

efrat, משה, Roi ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  14. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

מינימליזם זה חרטא.
    כסגנון לעיצוב וכאלה זה נחמד. גם לקוד.

למה שתרצה להיפטר מרכוש?

העניין במינימליזם הוא המסר. קודם כל, לסביבה. אח"כ לעצמך. ואלה מסרים שונים. את המסר לסביבה אני לא רוצה לפרש. אבל, זה לא יותר מ virtue signaling.

המסר לעצמך, כמו שכל נזיר בודהיסטי יאמר לך, הוא שחפצים לא יביאו לך אושר. שום חפץ, לעולם, לא יהפוך אותך לאדם שלם יותר, מאושר יותר, או יותר content . שום חפץ לא יביא לך שלווה.

מצד שני, חפצים יכולים להביא לך עושר. עושר חולף וחסר משמעות. אבל לפעמים גם עושר מהותי שיעשה את החיים שלך קצת יותר מלאים, בתוכן, ובכלל.

ספרים, שייכים לסוג השני. והם גם נחמדים כתפאורה בבית. ומשדרים משהו לאורחים.

משה אוהב/ת את זה.
  15. de dud

de dud משתמש רשום

איך שאני רואה את זה במובן הפילוסופי, מינימליזם אומר שבמקום לאגור חפצים פיזיים צריך לאגור פוטנציאל אנרגטי (דהיינו כסף).
    החפצים זה המימוש - קשה להפוך חפצים חזרה לכסף (לפוטנציאל האנרגטי שלהם), וכמו כן יש שחיקה במחיר.
    לכן מינימליזם אומר, לאגור כמה שיותר אנרגיה ולממש אותה כמה שפחות ורק על מה שבאמת צריך. וזה מתכון לעושר ואושר.

נאמר את זה אחרת, מה היית מעדיף? בית מלא בחפצים בערך של מיליון דולר או מיליון דולר בבנק ובית ריק מחפצים?

16. בת העמק

בת העמק משתמש רשום

אחלה שאלה! אבל זה קצת טריקי כי רוב האנשים רוצים גם הרבה כסף וגם הרבה חפצים. בקיצור, אנשים רוצים הרבה מכל דבר. לג'ורג' קרלין יש קטע על תאוות החפצים של אנשים שמאלצת אותם לעבור מדי פעם לבית גדול יותר בשביל שהחפצים ירגישו יותר בנוח או משהו כזה, @ביולוג ירושלמי ?
    שמע, לקרוא לכסף אנרגיה זה כבר יותר מדי, אפילו בשביל רוחניקית כמוני :) האם הגיוני לשאוף אוויר במלוא הריאות ולפלוט רק קמצוץ ממנו בנשיפה? ובכלל, לאגור כסף בבנק בלי להוציאו זה לדעתי יותר קטע נפשי של הרגעת חרדות, או סוג אחר של אגרנות (ע"ע וורן באפט).

de dud, Benjamin Willard, גרהם ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  17. דרורה

דרורה משתמש רשום

אני בעד ספריה.

פעם עשיתי בבית סדר לפי הספר סוד הקסם היפני (או משהו כזה)
    עם הבגדים הלך בסדר.
    ואז זרקתי ספרים והרגשתי שזו היתה טעות.
    גם ספר שסתם עומד יתכן שאיזה ילד יחליט לשלוף ולקרוא כמו שאני עדיין עושה בבית הוריי. להיות מוקף בספרים רבים מתחומים שונים, כאלה שלא תיקח מהספריה אבל כן תשלוף מהמדף בבית לעלעל קצת..
    אני גם חוזרת לספרים מעת לעת.
    מה שכן, ספרי קריאה - רומנים - בלי ערך מיוחד לא אשמור בבית אלא אקח מהספריה או שאקנה ואעביר הלאה.

בקיצור התשובה לגמרי אינדבדואלית

MMM, גרהם ו-yossik אוהבים את זה.
  18. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש רשום

האם יש כת מינימליסטית שאתה חפץ ביקרה?
    ספר / תקליט / תמונה של סבתך האהובה על קנבס גורם לך לתחושה של אושר ויכול להפיק "טוב" לך ולילדך? לך על זה.
    מדוע זה חשוב אם מאן דהוא משייך זאת למינימליזם או לאו?
    [כל אחד צנוע בדרכו שלו לכל אחד דברים "חשובים" אחרים]

19. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש רשום

הנה חלק די ענק מהתשובה שלך, מנוסח בצורה בהירה וכיפית לקריאה.
    לא מכיר את הבלוג המעולה הזה?.... O_0

קטע גאוני. היה חלק מהשינוי התודעתי שלי בקשר לחפצים.
    יש את הגרסה המבוגרת יותר (והעדיפה עליי) והגרסה הצעירה יותר.

תובנה מעולה!... האמת היא שהרבה אנשים מחזיקים ספריות מרשימות/מטורפות רק בשביל ללטף ולפנק את האגו. לא ראיתי אותם שמים את הספרים בארגזים כדי שלא יתפסו אבק או שלא יצהיבו. הספרים מוצגים בגאון לכל מבקרי הבית באיצטלה של "אולי ארצה לשלוף אחד ולקרוא למרות שכבר קראתי אותו ולכן הוא צריך להיות נגיש וזמין ולכן אני משכיל וחכם" וכולנו יודעים ומרגישים את זה. לא שונה בהרבה ממזארטי בחניה שבקושי נוסעים בה. הצגה של ההשכלה/הידע שהספקת לרכוש ולקרוא וסוג של התפארות בו, זו ההרגשה שלי. מסייג החוצה ספרים שעומדים על המדף ומחכים לקריאה.
    אני לא חושב שהעניין הזה צריך יותר מדי הסבר. לי זה די ברור.

אני חושב שחשוב יותר איכשהוא לגרום לילדים לקבל פחות גירויים ופחות קלט חושי מכל הסוגים כדי שירצו לקרוא ספרים, והמדובר בדרך כלל דרך בהשתעממות. הילדים של היום מפוצצים בטכנולוגיה מכל הכיוונים שמכילה גירויים וויזואליים וחושיים אינספור (בדרך כלל מהירים וממכרים) - לא מתעניינים בצורה הארכאית הזו של קליטת מידע. הם גם לא ישבו יקראו בלוגים או ברשת. הם יקראו הכל קצר, קולע ודחוס (וויקיפדיה) ויחשבו שהם יודעים הכל.
    ההורים שלי לא חשבו בכלל על לגרום לי לקרוא ספרים, ולמזלי איכשהוא נלחמתי עם עצמי (ועדיין נלחם וגם תמיד אלחם כי זה לא מובנה אצלי) כדי שזה יקרה. אז זה ממש לא משנה אם הייתה שם ספריה או שלא, לא הייתי מתקרב אליה בכל אופן.
    אבל כמו שמרק עוגיות אמרה, צריך לחשוב על זה לעומק מבחינת הילדים.
    תתמקד במטרה עצמה נקייה מכל המסביב - "חשוב לי שהילדים שלי יקראו ספרים" ולא בפועל היוצא שלה שהוא "שתהייה לי ספרייה גדולה בבית". תשמש דוגמא ולך איתם לספריה הציבורית, קראו יחד ספר משותף, דברו על מה שאתם קוראים, זה גם אחלה זמן איכות, לכו למפגשי קריאה, למפגשים עם סופרי ילדים....

לחלוטין. בתור אחד שבכלל לא חושב על זה כי העניין ברור לי, איך אפשר להשוות בכלל ספר ביד, העברת דף, הריח של הדפים, האותיות מול העיניים בלי אור מסך אחורי ודאגה האם הסוללה מתרוקנת, הנשיאה הפיזית והמטריחה והלא נוחה שלו לכל מקום (הנוחות היא שליחו של השטן!) אל מול שורת הפקודות הבינאריות במכשיר ההתמכרות הקטן.
    איך אפשר להשוות את ההיקשרות שלך לדבר הפיזי, שגורם לך לתהות הרבה יותר על קנקנו אל מול קובץ ה- PDF או מה שזה לא יהיה כשספר נמצא על פורמט דיגיטאלי.
    זה להשוות תפוזים לתפוחי אדמה רק בגלל ששניהם אוכל ושניהם גדלים על העץ ;)

טוב.
    ב- 2 מילים גם ביטאת בוז, גם זלזלת, גם ביטלת כלאחר יד, גם הפחתת מהערך המובנה של כל הנושא הזה למול האנשים שהוא חשוב להם וגם דרכת עליו בביטול כאילו היה תיקן הבית.
    ברור שזו לא בעיה, זו זכותך ואני אישית בתור מינימליסט פקטטה לא נעלב אבל לוקח את זה לריאות ואתבע אותך לדין.
    כי זה גורם לאושר. כי עודף של חפצים "מטמטם" את המוח ומעיק על הנשמה, מעיק על המרחב הוויזואלי, גורם למחנק ולתחושת אי נוחות בשל העדר מקום פיזי (לחלק מהאנשים שזקוקים לשינוי הזה), כי מקבלים הרבה יותר מקום להסתובב בו, לחיות בו, להיות בו, לדרוך עליו. כי צריך לדאוג לפחות תחזוקה ופחות טיפול ותיקונים.
    לפחות בעבורי זה ההפך. קודם כל אני לעצמי, ואחר כך הסביבה (כדור הארץ) שאני ממש לא דואג לה תודעתית (למרות שטכנית אני כן דואג לה פי 5 יותר מכל אדם ממוצע אחר, אם לא פי עשרה).

אני ממש לא רואה את זה כך. מבחינתי לפחות אין שום קשר בין מינימליזם לכסף, פרט לעובדה הברורה מאליה שמי שפשוט לא קונה חפצים/בגדים/נעליים/ריהוט/גאדג'טים וכו' וכו' וכו' פשוט צורך הרבה פחות ולכן לא מבזבז את הכסף על מה שהוא לא צורך.
    חיסכון הוא הצד השני של מטבע המינימליזם, השלמה של התמונה שרכשתי אצל הסולידית. נכון שמינימליסט הוא בדרך כלל לא בזבזן כי הוא צורך פחות, אבל זה לא אומר שהוא חסכן, כי הוא יכול לפוצץ הכל על אוכל ומתכלים ובילויים וטיולים ומה לא.

שורה תחתונה - כשלי נמאס, לקחתי את כל ערימת הספרים שלא עניינו אותי כבר (בעיקר ספרי קבלה, אושו, ניו-אייג', הנזיר שמכר את החרטה שלו, וכל שאר החרטבונה) והעפתי אותם החוצה לספסל. נפטרתי מהם בלי שום בושה או סנטימנט. אלו היו עשרות ספרים... מי שרוצה ייקח וראיתי בעצמי שאנשים לקחו.
    איך אני יודע איזה ספר לא מעניין אותי יותר?
    כשאני מרגיש שלם להיפטר ממנו. אני מביט עליו לכמה שניות, ברגע שאני מביט עליו, אני מתחבר לתחושה הראשונית והפנימית שלי של האם "בא לי עליו" או שלא, המחשבה הראשונה שעולה לי לראש כשאני מביט עליו. בלי מחשבה מעמיקה, בלי כל המסביב אחרי המחשבה הראשונה... האם ארצה לקרוא אותו שוב, או בכלל, האם הוא מעניין אותי, האם עולם התוכן בו הוא עוסק מדבר אליי. וכמובן ששמים את הסנטימנט בצד.
    ככה קל להיפטר מרוב הספרים שכנראה שלעולם לא תקרא שוב או בכלל (אתה, לא יודע מה לגבי כל שאר בני המשפחה שלך שחולקים איתך את הספרייה שלך).

(אחרית דבר - למי הפריע שרשמתי שתפוח אדמה גדל על עץ?... לך לקרוא ספר :lol: too much intertent).

דאוד, bitcoinbits, MMM ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  20. בת העמק

בת העמק משתמש רשום

גם אני למדתי לשחרר. היו תקופות שקיבלתי ארגזים של ספרים מספריות קטנות שרצו להיפטר מהם. קראתי מה שרציתי והעברתי לספריה מקומית אחרת. פשוט הנחתי ליד דלת הכניסה. מבחינתי זה כמו בגדים- לקנות/לקבל, להשתמש במה שצריך וכמה שצריך ולהעביר הלאה.
    מחזיקה כמה ספרים לאורך 40 שנות איסוף בכל זאת. כמה ספרי שירה אהובים, כה אמר זרטוסטרא, קארל מארקס, מגדיר צמחים, מגדיר ציפורים, מגדיר זוחלים וחרקים, כמה ספרים רוחניקים ("העבודה", "לבסוף מוצאים אהבה", "רצות עם זאבים", אריך פרום...), ספרים שקשורים לניהול עסק, ספר שסבא שלי כתב, ספר שסבתא שלי כתבה. מי שרואה את הספריה ישר יכול לתייג אותי למקום הנכון :)

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מתי יודעים האם משתלם לקחת רכב מהעבודה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏24/10/18
שאלה פילוסופית: האם מינימליזם זאת דת? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏30/7/18
אחת המטרות במינימליזם היא להיות מאושר. האם אתם מאושרים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏14/5/18
ביטוח סיעודי של קופות חולים, האם שווה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏27/2/18
האם קיים יחס הפוך בין העשירון בו אתה נמצא לאחוז החיסכון שלך ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏7/2/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.