• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם מסלולי הבטחת קצבאות בקרנות הפנסיה מתומחרים בצורה מאוזנת?

MarketTimer

משתמש בכיר
דירוג
937
אבא שלי ייצא לפנסיה בקרוב. קרן הפנסיה מאפשרת לבחור מסלול שבו היורשים ממשיכים לקבל תשלומים במידה והפורש נפטר מוקדם יחסית, אפשר לבחור הבטחה ל 60, 120, 180 או 240 חודשים.

כמובן שאין ארוחות חינם, ככל שתקופת ההבטחה ארוכה יותר כך הקצבה החודשית מלכתחילה תהיה נמוכה יותר.

אני מוצא שעם סוכנים הפנסיוניים למיניהם לא ניתן לנהל דיון רציונאלי על הנושא.
הם דוחפים למסלול של 240 חודשי הבטחה, בטיעונים רגשיים כמו "להגן על ההון המשפחתי" ו"מה אם אתה חס וחלילה נפטר יום אחרי שהתחלת לקבל קצבה, כל הכסף הלך לפח!"

בדיון רציונאלי, מדובר הרי בסך הכל על רכישת ביטוח חיים. סכום הביטוח מתחיל גבוה (240 חודשי קצבה) ויורד מידי חודש עד שהוא מתאפס. במקביל הגיל עולה כך שהעלות הביטוחית פר שקל עולה, הקרן מחשבת את כל זה מראש ומשטחת את העלות לפרמייה חודשית קבועה לכל החיים, שהיא ההפחתה בגובה הקצבה.

אדם שהגיע לגיל פרישה ללא בן/בת זוג, וכשהילדים שלו כבר גדולים ומפרנסים את עצמם, ואפילו יש לו עוד נכסים (דירה + קצת חסכונות) להוריש להם, כמובן לא זקוק לביטוח חיים.

הכלל היסודי בביטוח הוא שביטוח קונים נגד קטסטרוטפה, ולא בניסיון להרוויח ממנו, כי בתוחלת הוא עולה יותר ממה שהוא משלם, הרי חברת הביטוח צריכה לאכול.

אבל!

פה לא מדובר על ביטוח מסחרי, מי שקובע את שיעור ההפחתה בגין הבטחת קצבה זה משרד האוצר, שקבע טבלאות אחידות לכל הקרנות פנסיה, ואין להן שיקול דעת בעניין.

הנוסחא להבנתי אמורה להיות מאוזנת, כך שמי שלא זקוק לביטוח אמור להיות אדיש בתוחלת לבחירת מסלול ההבטחה.

השאלה היא, האם הנוסחאות נקבעו באופן נכון, או שיש למעשה מסלולים מסויימים שעדיפים בתוחלת, ואפשר למעשה לנצל את ההכתבה של משרד האוצר כדי לצאת מרווחים (בתוחלת)?
איך מחשבים את זה?

מדובר הרי בסך הכל על רכישת ביטוח חיים. סכום הביטוח מתחיל גבוה (240 חודשי קצבה) ויורד מידי חודש עד שהוא מתאפס
אני חושב שבמקרה הזה זה יותר פשוט (למרות שבסופו של דבר זה רק עניין של נקודת מבט).
קרן הפנסיה מחשבת את הקיצבה לפי תוחלת החיים הצפויה (ומשתנים נוספים כמובן), כלומר התפלגות ההסתברויות ל-x תשלומים (התחיל. של x היא תוחלת החיים).
הבטחת תשלומים משנה את התפלגות ההסתברויות הזו (חותכת את הצד הנמוך), ולכן חישוב התוחלת נעשה על בסיס ההתפלגות החדשה וממנה נגזר גובה הקיצבה.
אין סיבה שזה יהיה שגוי, ובהתאם שתוחלת ה<קיצבה כפול תשלומים> תהיה שונה.
(אם מישהו יודע אחרת אשמח גם לשמוע.)

אתה יודע לציין כמה אחוז פגיעה בקצבה מייצרת כל הבטחת קצבה?

אני חושב שבמקרה הזה זה יותר פשוט (למרות שבסופו של דבר זה רק עניין של נקודת מבט).
קרן הפנסיה מחשבת את הקיצבה לפי תוחלת החיים הצפויה (ומשתנים נוספים כמובן), כלומר התפלגות ההסתברויות ל-x תשלומים (התחיל. של x היא תוחלת החיים).
הבטחת תשלומים משנה את התפלגות ההסתברויות הזו (חותכת את הצד הנמוך), ולכן חישוב התוחלת נעשה על בסיס ההתפלגות החדשה וממנה נגזר גובה הקיצבה.
אין סיבה שזה יהיה שגוי, ובהתאם שתוחלת ה<קיצבה כפול תשלומים> תהיה שונה.
(אם מישהו יודע אחרת אשמח גם לשמוע.)
חשבתי בדיוק כמוך עד שקראתי את הפוסט של נדב שכתב שחישוב המקדם נעשה על בסיס הנחות של תוחלת חיים מעט גבוהה יותר מאשר הכללית באוכלוסייה. אם זה כך גם בחישוב הקצבאות, אז מעניין מה המחיר שכל אחד משלם לעומת החישוב לפי תוחלת החיים האמיתית של כלל האוכלוסייה.
יש בכך היגיון (בפרט בקצבאות אבל גם בחישוב המקדם), כי סביר שמי שיבחר בהבטחה של 240 קצבאות יהיה קצת פחות בריא מהעמית הממוצע.

מעבר לסוכני המכירות המעצבנים, נראה לי די קשה לאדם, בגיל בו עדיין לרוב האנשים בריאות סבירה ומעלה, לקבל החלטה על בסיס הההנחה שהוא כנראה יחיה פחות מהתוחלת.

כן זו עקרונית דרך שקולה להסתכל על זה וזה עושה קצת סדר, תודה! @Yoss

אבל אולי זה קצת יותר מסובך:
אם תוחלת החיים במגמת עלייה, כל ההתפלגות זזה למעלה. קרן הפנסיה מחשבת את הקצבאות בפרישה לפי טבלאות תוחלת החיים של העבר, בלי אקסטרפולציה לעלייה החזויה. היא מסתמכת על מנגנון האיזון האקטוארי שיוריד את הקצבאות כדי לאזן את עליית תוחלת החיים.

אבל, אני לא רואה איפה במנגנון האיזון האקטוארי מתחשבים במסלולי ההבטחה.
ניקח דוגמא קיצונית להמחשה: נניח שב 20 שנה הקרובות תוחלת החיים תעלה כל כך הרבה שכמעט אף אחד לא ייהנה ממסלול ההבטחה. האיזון האקטוארי יוריד את הקצבה של כולם, גם של מי שבחר בהבטחה וגם של מי שלא. כלומר מי שבחר בהבטחה "נפגע" מעליית תוחלת החיים פעמיים: הוא גם מקבל קצבה מקוצצת וגם סתם שילם על ההבטחה.
אם אין בזה התחשבות, אז המסקנה היא שבמצב של עלייה בתוחלת החיים מסלולי ההבטחה לא מאוזנים אלא הפסדיים למבוטח. (ולהפך במצב של ירידה בתוחלת החיים)

או שיש משהו במנגנון האיזון האקטוארי שנועד לאזן את המרכיב הזה ואני לא מודע לו?

נעשה על בסיס הנחות של תוחלת חיים מעט גבוהה יותר מאשר הכללית באוכלוסייה
זה כי המקדם תלוי התוחלת החיים של הפורש, והיא עדיין לא ידועה (אני לא מתכוון לפרוש אינדיבידואלית, אלא כקבוצה). הנתונים של תוחלת החיים מתגלים לאורך החיים של קבוצת הגיל. מכיוון שהתוחלת עולה, סביר שתוחלת החיים של צעיר בן 67 גבוהה מזו של בן 80-90, בעוד שהידע שלנו על תוחלת החיים קיים באופן כמעט מלא רק על קבוצת הגיל של בני ה-80-90. לא בטוח שהתנסחתי בבירור. אם לא, אחשוב על הניסוח עוד קצת.
בכל מקרה, השינוי הזה רק מייצג את ההערכה לגבי מה תהיה תוחלת החיים בפועל. במקרה של טעות, אני מניח שיהיה איזון אקטוארי.
הבטחת קיצבאות מעלה את הסיכוי להיחשף לאיזון אקטוארי (מהסיבה הפשוטה, שיותר זמן חשיפה מעלה את סיכוי החשיפה), אבל האיזון יכול להיות חיובי או שלילי (בהתאם לכיוון הטעות של האקטוארים) וגם כאן אין סיבה להניח עדיפות לכיוון מסוים.

נערך לאחרונה ב:
קרן הפנסיה מחשבת את הקצבאות בפרישה לפי טבלאות תוחלת החיים של העבר, בלי אקסטרפולציה לעלייה החזויה
ראה את התגובה של @גרהם ואת התגובה הקודמת שלי.

אם אין בזה התחשבות, אז המסקנה היא שבמצב של עלייה בתוחלת החיים מסלולי ההבטחה לא מאוזנים אלא הפסדיים למבוטח. (ולהפך במצב של ירידה בתוחלת החיים)
בהתאם לתגובה הקודמת שלי, זה כן מאוזן - החשיפה היא ברמת בכמה האקטוארים טועים בהערכת השינוי התוחלת החיים, לא בשאלה אם התוחלת תעלה או תרד. בלי סיבה להניח שתוחלת הטעות של האקטוארים שונה מאפס, אין סיבה להניח שזה לא שקול.

אתה יודע לציין כמה אחוז פגיעה בקצבה מייצרת כל הבטחת קצבה?

תודה.
איפה אפשר לראות את הנתונים של תחזית האקטוארים? מעניין מה הפער בין תוחלת החיים המדודה לחזויה.

תודה.
איפה אפשר לראות את הנתונים של תחזית האקטוארים? מעניין מה הפער בין תוחלת החיים המדודה לחזויה.
בקישור שצירפתי (נתונים נוכחיים, לא היסטוריים למקרה שהמטרה שלך היא לשערך טעויות עבר ולהסיק מזה על הטיה...).

כמובן, כמו כל שאלה שעולה, נדב כבר ענה :)
אז נראה שהכלל היסודי של הביטוח נשמר גם במקרה הזה. למי שאין תלוים - אין סיבה לשלם על ההבטחה. תודה.

משום מה זכרתי שנדב כתב שהמקדם מעט יותר גרוע מהתוחלת גם אחרי שמתחשבים בעליה הצפויה בתוחלת החיים. @נדב אשמח אם תתייחס.

כמובן, כמו כל שאלה שעולה, נדב כבר ענה :)
אז נראה שהכלל היסודי של הביטוח נשמר גם במקרה הזה. למי שאין תלוים - אין סיבה לשלם על ההבטחה. תודה.
הסיבה היא שנאת סיכון

המחשבון של נדב איננו מחשבון למען האמת.
כל מה שאפשר להכניס ידנית בנתונים זה מין, גיל ותאריך הפרישה.
אני למשל מבוגרת מבעלי בארבע שנים, זה איננו נתון שאפשר לשנות במחשבון.

אני מוצא שעם סוכנים הפנסיוניים למיניהם לא ניתן לנהל דיון רציונאלי על הנושא.
הם דוחפים למסלול של 240 חודשי הבטחה, בטיעונים רגשיים כמו "להגן על ההון המשפחתי" ו"מה אם אתה חס וחלילה נפטר יום אחרי שהתחלת לקבל קצבה, כל הכסף הלך לפח!"
הטיעון הרגשי הוא פשוט:
בחרת במסלול בלי הבטחה ונפטרת בגיל "צעיר" - באסה, למה לא בחרתי במסלול הבטחה
בחרת במסלול בלי הבטחה ונפטרת בגיל מבוגר - טוב שלא לקחתי הבטחה, סתם היה הולך לפח
בחרת במסלול הבטחה ונפטרת בגיל צעיר - מזל שלקחנו הבטחה.
בחרת במסלול הבטחה ונפטרת בגיל מבוגר - אף אחד לא מקטר על זה שהוא חי יותר מדי...

הטיעון הרגשי הוא פשוט:
בחרת במסלול בלי הבטחה ונפטרת בגיל "צעיר" - באסה, למה לא בחרתי במסלול הבטחה
בחרת במסלול בלי הבטחה ונפטרת בגיל מבוגר - טוב שלא לקחתי הבטחה, סתם היה הולך לפח
בחרת במסלול הבטחה ונפטרת בגיל צעיר - מזל שלקחנו הבטחה.
בחרת במסלול הבטחה ונפטרת בגיל מבוגר - אף אחד לא מקטר על זה שהוא חי יותר מדי...
בחרת הבטחה ואתה חי אחרי 20+ שנה - אתה מתבאס כל חודש על זה שגם החודש אתה משלם על זה סתם והפנסיה שלך קטנה.
בחרת ללא הבטחת ונפטרת למחרת - אתה לא מתלונן יותר.

אני נוטה להציע לאנשים להתחיל מהצורך שלהם בקצבה, ואחרי שמיצו אותו להתחיל לחשוב על תקופת ההבטחה.
אבל רוב הפורשים חושבים הפוך, בודקים את הפגיעה ומנגד מחשבים את התשלום שישאר במקרה של חיים קצרים.

אצל מי שחושש מחיים קצרים (מהסיבות הנכונות) הייתי מתמקד בהיוונים על פני בחירה בתקופת הבטחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
itaied מהן יתרונות מסלולי המניות בבתי ההשקעות? שוק ההון 13
K השקעה בשוק ההון מסחר עצמי/סגירת מסלולי משכנתא שוק ההון 20
G מעבר בין מסלולי הביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
flower ביטול מסלולי ההשקעות בחו"ל - קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
T ראיית חשבון - מסלולי קריירה התפתחות אישית 104
S שינוי מסלולי השקעה וחשיפה למניות לשם הקטנת הדימום - עצתכם שוק ההון 13
ברבור האם לשנות מסלולי השקעה בקופת גמל בעת משבר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ש מסלולי מס על שכירות נדל"ן 10
S התלבטות בין מסלולי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
פ קרן השתלמות מקסום תשואות ע"י פיזור הכסף בין מסלולי ההשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
לא חשוב שמות הדילמות העיקריות לגבי מסלולי S&P500 בקרנות הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
ש השוואה בין מסלולי קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
I מסלולי השקעה לבחור בן 18 שוק ההון 1
ב מעבר בין מסלולי קרן פנסייה לפני/בזמן משבר שוק ההון 1
כ מסלולי פנסיה סנופי ממונפים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 225
G מסלולי משכנתא מומלצים לאור התקופה נדל"ן 20
S מעבר בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 1
מ פרעון מוקדם של מסלולי משכנתא צרכנות פיננסית 1
מ השוואת מסלולי השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ע דרכים להשוות בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 8
S מסלולי ביטוח בקרן פנסיה - הבדלים צרכנות פיננסית 0
סטרבו פירעון מסלולי המשכנתא השונים צרכנות פיננסית 11
לאץ' פיזור מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 32
F התלבטות בין 3 מסלולי השקעה - אשמח לדעות שוק ההון 36
לא חשוב שמות זקוק להסבר ורקע בנושא מסלולי ברירות מחדל לפנסיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 124
Golan מסלולי מיסוי שכר דירה - שינוי למפרע? (לצורך החזר מס) נדל"ן 32
D מתלבט בין מסלולי פנסיה מקיפה וכללית, גמל והשתלמות‎ צרכנות פיננסית 24
מ עלויות מסלולי ביטוח בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 6
E מסלולי בחירה בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 1
ש מסלולי קצבה לפנסיה צרכנות פיננסית 2
O רווחים בקופות גמל/מסלולי השקעות אקטיבים באופן עקבי, אז למה השקעות פאסיביות? שוק ההון 65
A הבנת מסלולי השקעה של קרן פנסיה צרכנות פיננסית 31
itamaratz מסלולי פנסיה בחברת "הפניקס" שוק ההון 80
S קרן פנסיה מקיפה - איך עובד מנגנון הבטחת התשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Roi פיקדון פלוס דולרי עם הבטחת קרן בהתאם לשינוי מדד מניות הזהב GLD UP שוק ההון 8
Fitch כשהקצבה נמוכה, למה לא למשוך פיצויים ולהשלימה על ידי הבטחת הכנסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
B זכאות הבטחת הכנסה לקשישים ופקדונות/השקעות צרכנות פיננסית 4
ס ביטוח מנהלים יקר עם הבטחת תשואה או קרן פנסיה ממש זולה? צרכנות פיננסית 4
דאניל מלכודת קצבאות אוף טופיק 35
S קצבאות בגיל פרישה אוף טופיק 1
ס מיסוי קצבאות מובטחות ליורשים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
amidar קצבאות ילדים => השקעה לעתיד? שוק ההון 17

נושאים דומים

Back
למעלה