האם לקנות דירה, איך ואיפה?

ניצחתי את השיטה

משתמש רשום
דירוג
5
שלום לכולם, הודעה ראשונה כאן, מקווה שזה הפורום הנכון.

ההתייעצות שלי היא כללית ויש הרבה בלבול ולא רק לגבי הדירה, אבל זו נקודה מהותית ואשמח למבט מבחוץ.

עליי בקצרה - בן 35, רווק ללא, הון עצמי של 750K~, כמחצית במזומן והשאר בקה"ש וקופת גמל נזילות ומניות בנאסדק (שווי משוער אחרי מיסוי) והכנסה חודשית של 21k נטו.

כמו כן יש התחייבות לעזרה ממשפחה של עוד כ800k (מתנה) לצורך רכישת דירה.

עד כאן הכל תותים (או שאני סתם מטריל) - מעשית אני חולה בטרשת נפוצה (כבר 17 שנה), עם 100% נכות שלא יכול לעבוד (וגם לא רוצה), ואני לא יודע מה לעשות לגבי מצב הדיור שלי.

הכנסות: בערך 16k מביטוח אובדן כושר עבודה (הפניקס) - תוודאו שיש לכם!!!
עוד 5.5k מקצבאות ביטוח לאומי

ההוצאות החודשיות שלי הן כ9000 ש"ח (לא כולל דיור, כן כולל טיפולים רפואיים פרטיים [וקולה וסיגריות וקנאביס רפואי]).
אני משער שחיים "מלאים" יותר מבחינת פנאי יעלו לי יותר, אבל אין לדעת.
בבסיסי אני אדם חסכן על גבול הקמצן, כך שכל חודש אני חוסך סכום מכובד (וכמובן ששורף המון על דברים שהורגים אותי, אבל מילא).

כיום אני גר בשכירות בקרית אונו, שכ"ד 4200.
היא לא מספיק מותאמת לצרכים שלי ובקרוב תעבור פינוי-בינוי, ואני לא חושב שלהמשיך להיגרר בדירות שכורות שלא מתאימות ומותאמות לי זה טוב - ויש לי את האמצעים לממש את זה.

מצד שני תמיד שכרתי בזול בדירות ישנות וחיכיתי ששוק הנדלן יקרוס (מה שזה לא אומר), לא הצטרפתי לאמא שלי והאחים שקנו דירות קטנות בחיפה לצורך השקעה, ואני רגיל שהכסף שלי סתם יושב בעו"ש ומשרה עליי ביטחון.
להתחייב למשכנתא של מיליון שקל בשביל דירה במרכז חולון (מסתמן ככיוון, למרות שאפילו אין לי מושג איפה לקנות) ב2.5 מליון עלות כוללת זועק לי אבסורד.

מבחינת רצונות וצרכים שלי - דירת 4 חדרים (או מקביל, אבל כ100 מ"ר) מותאמת לצרכים ולמגבלות שלי (גם עתידיות), כולל חדר עתידי לפיליפינית, מעלית ומרפסת שמש. בידוד טוב זה חשוב מאוד, וכמובן הנגישות הכללית של הבניין. חניה מקורה זה פלוס רציני מאוד, אבל לא דיל ברייקר.

אידאלית במיקום מרכזי ושוקק (נניח הצפון הישן או לב תל אביב) - מעשית אולי חולון, גם מטעמי מחלקת הרווחה. אבל גם ר"ג, גבעתיים, הרצליה, רחובות וכדומה באות בחשבון. זו בעיה שאין לי מושג איפה.

מאוד נגד "'שכונות שינה" בפרברי הערים עם מגדלים ענקיים ורחובות למכוניות, לא שם הייתי רוצה לגור.

לגבי משכנתא - יש אישור עקרוני מהבנק ל1.4 מליון, אבל כרגע יש ביטוח חיים רק על 1 מליון. מנסה להגדיל, לא ברור אם יצלח.

יש יועץ נדל"ן מעורב (עזר לאמא שלי לרכוש כמה דירות להשקעה) וסהכ אני סומך עליו - אבל מאוד אשמח לשמוע דעה או כיווני חשיבה של אדם חיצוני אובייקטיבי.

אשמח לשמוע את דעתכם!

נ.ב
באמת נזכרתי בסוף - יש גם קורונה ומשבר כלכלי ובחירות בארה"ב (יש שם אח וחלק מההון) ו2020 עוד לא אמרה את המילה האחרונה - אינטואיטיבית זה לא זמן להשקעות גדולות, ולדעתי אחרי החגים יגיע בום כלכלי גדול עוד יותר, אז הכי קל לשבת ולחכות, לא?

חיים 111

משתמש בכיר
דירוג
1,092
עשית ביטוח א.כ.ע. בגיל 18??

לענייננו - עד כמה אתה צופה הידרדרות עד כדי צורך להזדקק לסיעוד מלא? 10 שנים? 20 שנה? שנתיים?
זה מאוד משמעותי, כשאתה מוגבל בביטוח חיים על גובה המשכנתא שאתה יכול לקחת.

אם מדובר בתקופה קצרה, אין ברירה, כנראה חייבים דירת 4 חדרים ולהתפשר על המקום.
אם מדובר בתקופה ארוכה, אפשר לשקול דירת 3 חדרים במקום טוב יותר, להמשיך לחסוך באגרסיביות, ולעבור מאוחר יותר לדירת 4 חדרים, ברגע שסכום המשכנתא יורד, וההשלמה שצריך להוסיף לחדר הרביעי עדיין נכנסת במסגרת ביטוח החיים.

אפשרות שלישית לקמצנים (מציע רק כי כתבת את זה על עצמך): גם את דירת 3 החדרים שקונים היום לקנות במקום רחוק יותר.

קח בחשבון גם עלויות התאמה בתוך הדירה.

ניצחתי את השיטה

משתמש רשום
דירוג
5
לא עשיתי ביטוח א.כ.ע בגיל 18, אבל כשהתגלגלתי להייטק ב2006 היה לי את המזל הענקי שקיבלו אותי לקרן פנסיה (עם שאלון רפואי והכל) - ומאז דאגתי תמיד לשמור על רצף ביטוחי ולעולם לא לעשות משהו שעלול לדפוק אותי מול חברת הביטוח אח"כ. זה לקח מאוד חשוב לדעתי.

לענייננו ממש - זו שאלה טובה. אני חושב שעניין הדירה הגדולה הגיע מהמחשבה שאם כבר עושים שיפוץ ואני עובר דירה (וזה אירוע לא קל בשבילי) - אז שיחזיק.
מצבי הרפואי סביר יחסית לעצמי (EDSS בסביבות 6.5 למיטיבי הלכת), וגם יציב (טפו טפו טפו) בשלוש השנים האחרונות. אבל זה לא מבטיח יותר מדי.

עניין הדירה הקטנה יותר באמת משפר את תמונת המצב כלכלית, מקטין את עלויות השיפוץ וכאלה ואולי גם פותח יותר אפשרויות קניה.

ותודה על התשובה!

ניצחתי את השיטה

משתמש רשום
דירוג
5
כמו כן אשמח לדעתך לגבי תזמון הקנייה. אני לא רואה את מצב הכלכלה משתפר, ולקראת החגים תשלומי המשכנתא יחזרו ואלוהים יודע מה יהיה מצב הקורונה.

האם זה תקין לפרסם את השאלה גם בפורום משקיעי נדל"ן פה? אומנם זה לא הנושא אבל גם פה לא ממש, אבל לא רוצה להספים את הפורום.

תודה

iragg

משתמש ותיק
דירוג
72
יש לך 21.5, כלומר החסכון האמיתי שלך אם תעבור לדירה משלך יהיה כ-12.5 לחודש. גם אם יאשרו לך משכנתא הגבול שלך הוא כ-7K לחודש (כשליש). בגדול זה אומר של-15 שנה (מעבר לזה הריבית תהרוג אותך) אתה באמת יכול לקחת סביבות מיליון, אולי טיפה יותר אבל לא בהרבה. זה אומר שיש לך תקציב כולל של כ-2.55-2.75 (נניח 1-1.2 מיליון משכנתא), אבל בתוך זה אתה צריך גם שיפוץ והתאמות וזה סכום שצריך להתחשב בו. אופציה שאני מניח שאתה חלק ממנה היא מחיר למשתכן - אתה זכאי בגלל הנכות ובגלל הגיל, וזה מאפשר לך לרכוש דירות קיימות ככל שלא נמכרו והן קיימות, אך לא במרכז. אתה יכול להשתתף בהגרלות אבל גם אם תזכה תמתין 5 שנים לדירה וזה גם לא לענין אז אם לא מחיר למשתכן בדירה קיימת כמו ביבנה או ראש העין, אז אתה מוגבל (בהנחה של 100 מ"ר עם מעלית) לדירות בדרום מזרח רמת גן משום שכיום כל דבר אחר בגבעתיים /רמת גן כבר מתוחמחר ב-30K למ"ר וצפונה. מרום נווה / שיכון המזרחי / מתחם נגבה סביבות 25K למ"ר אז זה אפשרי. אם אתה מוכן לרדת ל-3 חדרים אז תוכל למצוא אולי אפילו משהו בנחלת יצחק עם מזל ובטח שבגבעתיים ומערב רמת גן (יש המון המון תמ"א אז לא תהיה בעיה יותר מדי גדולה). משם התחבורה הציבורית טובה מאוד והנגישות ללתל אביב גם כן.

דאניל

משתמש בכיר
דירוג
1,262
שלום לכולם, הודעה ראשונה כאן, מקווה שזה הפורום הנכון.

ההתייעצות שלי היא כללית ויש הרבה בלבול ולא רק לגבי הדירה, אבל זו נקודה מהותית ואשמח למבט מבחוץ.

עליי בקצרה - בן 35, רווק ללא, הון עצמי של 750K~, כמחצית במזומן והשאר בקה"ש וקופת גמל נזילות ומניות בנאסדק (שווי משוער אחרי מיסוי) והכנסה חודשית של 21k נטו.

כמו כן יש התחייבות לעזרה ממשפחה של עוד כ800k (מתנה) לצורך רכישת דירה.

עד כאן הכל תותים (או שאני סתם מטריל) - מעשית אני חולה בטרשת נפוצה (כבר 17 שנה), עם 100% נכות שלא יכול לעבוד (וגם לא רוצה), ואני לא יודע מה לעשות לגבי מצב הדיור שלי.

הכנסות: בערך 16k מביטוח אובדן כושר עבודה (הפניקס) - תוודאו שיש לכם!!!
עוד 5.5k מקצבאות ביטוח לאומי

ההוצאות החודשיות שלי הן כ9000 ש"ח (לא כולל דיור, כן כולל טיפולים רפואיים פרטיים [וקולה וסיגריות וקנאביס רפואי]).
אני משער שחיים "מלאים" יותר מבחינת פנאי יעלו לי יותר, אבל אין לדעת.
בבסיסי אני אדם חסכן על גבול הקמצן, כך שכל חודש אני חוסך סכום מכובד (וכמובן ששורף המון על דברים שהורגים אותי, אבל מילא).

כיום אני גר בשכירות בקרית אונו, שכ"ד 4200.
היא לא מספיק מותאמת לצרכים שלי ובקרוב תעבור פינוי-בינוי, ואני לא חושב שלהמשיך להיגרר בדירות שכורות שלא מתאימות ומותאמות לי זה טוב - ויש לי את האמצעים לממש את זה.

מצד שני תמיד שכרתי בזול בדירות ישנות וחיכיתי ששוק הנדלן יקרוס (מה שזה לא אומר), לא הצטרפתי לאמא שלי והאחים שקנו דירות קטנות בחיפה לצורך השקעה, ואני רגיל שהכסף שלי סתם יושב בעו"ש ומשרה עליי ביטחון.
להתחייב למשכנתא של מיליון שקל בשביל דירה במרכז חולון (מסתמן ככיוון, למרות שאפילו אין לי מושג איפה לקנות) ב2.5 מליון עלות כוללת זועק לי אבסורד.

מבחינת רצונות וצרכים שלי - דירת 4 חדרים (או מקביל, אבל כ100 מ"ר) מותאמת לצרכים ולמגבלות שלי (גם עתידיות), כולל חדר עתידי לפיליפינית, מעלית ומרפסת שמש. בידוד טוב זה חשוב מאוד, וכמובן הנגישות הכללית של הבניין. חניה מקורה זה פלוס רציני מאוד, אבל לא דיל ברייקר.

אידאלית במיקום מרכזי ושוקק (נניח הצפון הישן או לב תל אביב) - מעשית אולי חולון, גם מטעמי מחלקת הרווחה. אבל גם ר"ג, גבעתיים, הרצליה, רחובות וכדומה באות בחשבון. זו בעיה שאין לי מושג איפה.

מאוד נגד "'שכונות שינה" בפרברי הערים עם מגדלים ענקיים ורחובות למכוניות, לא שם הייתי רוצה לגור.

לגבי משכנתא - יש אישור עקרוני מהבנק ל1.4 מליון, אבל כרגע יש ביטוח חיים רק על 1 מליון. מנסה להגדיל, לא ברור אם יצלח.

יש יועץ נדל"ן מעורב (עזר לאמא שלי לרכוש כמה דירות להשקעה) וסהכ אני סומך עליו - אבל מאוד אשמח לשמוע דעה או כיווני חשיבה של אדם חיצוני אובייקטיבי.

אשמח לשמוע את דעתכם!

נ.ב
באמת נזכרתי בסוף - יש גם קורונה ומשבר כלכלי ובחירות בארה"ב (יש שם אח וחלק מההון) ו2020 עוד לא אמרה את המילה האחרונה - אינטואיטיבית זה לא זמן להשקעות גדולות, ולדעתי אחרי החגים יגיע בום כלכלי גדול עוד יותר, אז הכי קל לשבת ולחכות, לא?
אולי שווה לשקול מגורים בקרבה למשפחה. זה יכול לעזור מאוד במקרה שהניידות יורדת.

יש לי רעיון רדיקלי, אבל סביר להניח שהוא לא יתאים לאדם בגילך, שרגיל לפרטיות שלו: להשכיר את החדר של הפיליפינית לשותף, כל עוד אתה לא צריך פיליפינית. ככה תוכל להגדיל את החזר המשכנתא, או ללוות עוד כסף (אולי מהמשפחה?) ולהחזיר במקביל למשכנתא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ איפה כדאי לקנות דירה שנייה להשקעה בארץ בתקציב של 600 אלף שקלים נדל"ן 4
B לשכור דירה או לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
J לקנות דירה שניה, או למכור את הראשונה ולקנות דירה יקרה? נדל"ן 9
Y האם לקנות דירה למגורים או להשקעה? נדל"ן 14
ק לקנות דירה עם או בלי משכנתא נדל"ן 15
G למה לקנות דירה להשקעה? נדל"ן 18
כ למה לא לקנות עוד דירה במימון מלא?! נדל"ן 12
S לקנות דירה או לשפץ דירה קיימת? נדל"ן 13
R להשכיר או לקנות דירה שוק ההון 2
E חשיפה לדירה להשקעה בלי לקנות דירה שוק ההון 5
J האם לקנות דירה ובכמה או להשקיע את הכסף? נדל"ן 17
ה לקנות דירה או לחכות? עד איזה סכום? נדל"ן 10
G לקנות דירה ולוותר על עצמאות כלכלית? שוק ההון 13
O במידה והייתם יכולים לקנות דירה במחיר למשתכן... נדל"ן 4
M להישאר עם דירה ישנה ושיפוץ כולל ואו לקנות דירה חדשה אוף טופיק 20
Y האם כדאי לי לקנות דירה זולה שבעתיד הרחוק אגור בה, או להשקיע את הכסף בשוק ההון? שוק ההון 28
ה האם לקנות דירה או לחכות לזכיה במשרד השיכון נדל"ן 13
K לקנות דירה - מניות שוק ההון 94
1 רווק עם הון עצמי - האם לקנות דירה למגורים או לשכור? נדל"ן 68
א צריך להיות מטורף כדי לא לקנות דירה בימינו, או שבעצם ... נדל"ן 58
ב אפשר לקנות קרנות iShares BlackRock דרך אלטושלר ? פוסטים מאיכות נמוכה 0
D אפשר לקנות מניות ממונפות בקופת גמל בניהול אישי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
G איפה ניתן ללמוד/לקנות מטבעות קריפטו? השקעות אלטרנטיביות 2
4 עד כמה חשוב לקנות מייבואן/משווק רשמי? אוף טופיק 25
V קרן השתלמות IRA הלמן אלדובי בפלטפורמה של מזרחי טפחות - ניתן לקנות ניירות בבורסה האמריקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 0
M האם משתלם לקנות מודם אינטרנט? צרכנות פיננסית 1
בלייק קרינגטון לקנות או לא לקנות את הטרנד? שוק ההון 22
סול איך לקנות מניות - תהיה בעקבות הפוסט דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
I איך לקנות מט"ח הכי בזול? שוק ההון 6
ה שווה לקנות עכשיו דולרים? שוק ההון 49
T עמלות גבוהות בקניית ETF אירופאי - יש פתרון למי שלא יכול לקנות ETF אמריקאי? שוק ההון 7
I האם דווקא משתלם יותר לקנות רכב חדש ולא יד שנייה? צרכנות פיננסית 24
R האם אפשר לקנות קרן מחקה דרך הבנק שוק ההון 4
Y קרנות איריות - לקנות בארץ או בחו"ל? שוק ההון 52
S הדרך הקלה והבטוחה לקנות bitcoin שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
Et1 איך לקנות רכב יד 2 ולשרוד כדי לספר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
ט השקעה במדדים = לקנות ביוקר ולמכור בזול ? שוק ההון 26
מ איזה רכב מומלץ לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
מ לקנות בלנדר ב3000 שקל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
Yos איפה לקנות חומץ סינטטי 5% שקוף בכמות גדולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
N מתלבט אם לקנות קינדל צרכנות פיננסית 1
פ אם משקיע תאורטי רוצה לקנות קרנות סל של נפט וגם של שווקים מתעוררים, בנטרול מטח, איך יעשה זאת? שוק ההון 34
T רוצה לוודא הבנה: באיזו בורסה ובאיזה מטבע לקנות ETF? צרכנות פיננסית 11
O משוואה מתמטית לשאלה כל כמה זמן נכון לקנות ב-IRA צרכנות פיננסית 14
Suf עומד לקנות VTI+VXUS, דרך איפה כדאי לעשות את זה? שוק ההון 1
מוריארטי האם לקנות עכשיו כשזול? שוק ההון 29
I האם כדאי לקנות עכשיו או לחכות שיירד עוד ? שוק ההון 16
ד אמור לקנות עוד שבוע שבועיים מניות בדולרים, האם להמיר כבר עכשיו לדולר שוק ההון 25

נושאים דומים

למעלה