האם להמשיך להתמקצע בjava או לעבור למשהו אחר?

PassiveInvest

משתמש ותיק
דירוג
97
היי אני סטודנט באוניברסיטה הפתוחה שנה שלישית כבר ואמור לסיים את התואר במדעים בהדגשת מדעי המחשב בסמסטר א' 2023.
אני עובד במקביל משרה מלאה בכלל במשהו שלא קשור, משהו טכני.

במהלך התואר כמובן לקחתי קורסים של אלגוריתמים, מבני נתונים ורב ההתעסקות הייתה בשפת java שדי התחברתי אליה.
סיימתי בה קורס מבוא וגם קורס מתקדם
(במתקדם לומדים קצת על javaFX, מולית'רדינג, ג' נריקס, טיפול בCHECKED/UNCHECKED EXCEPTIONS, נכנסים קצת יותר לעומק של ירושה ו פולימורפיזם,עבודה עם ספריית I/O, תקשורת ממש בקטנה( יצירת שרת וקליינט באמת ברמה פשוטה מאד) הקורס לא קשה אבל סופר מעניין. במיוחד המטלות בעזרת GUI נתנו לי דרייב כדי להמשיך להתמקצע בה ולפתח את עצמי דווקא בג'אווה.
ג' אווה כביכול גרמה לי באופן טבעי להתעסק בבקנד.
התחלתי ללמוד את הפריימורק של ספרינג ואני בתהליכי למידה מתקדמים שלו. אני מאד אוהב את ההתעסקות בשפה, אם כי לאחרונה משיחה עם חברים ומכרים הם טוענים בפניי שאף אחד בארץ כבר לא מתעסק בג'אווה ואני מבזבז את זמני בכך שאני מתמחה בה.
אמרו לי לעבור ללמוד שפות אחרות.
להתמקצע בפייתון, או nodeJS.
בפייתון נגעתי טיפה אני שם ממש ברמת הבסיס, ואין לי בעיה לעבור לפייתון אבל אני מפחד שאז אני אלמד את זה ואז אעבור למשהו אחר ומשם לעוד משהו וככה בחיים לא אסגר על עצמי.
אני מרגיש שהתואר נתן לי את הכלים שאני זקוק להם כדי להתקדם בכוחות עצמי פשוט אני חייב לדעת אם אני בכייון הנכון, האם ג'אווה בשנת 2022 שווה להמשיך להתמקצע או לחשב מסלול מחדש?
תודה רבה!

half-solid

משתמש בכיר
דירוג
1,345
שאף אחד בארץ כבר לא מתעסק בג'אווה ואני מבזבז את זמני בכך שאני מתמחה בה.
טעות.
כבר שנים שזו השפה הכי יציבה בתעשיה

נכון שפייתון ונוד מתחרות מכובדות, חדשניות יותר ואולי יהיו נפוצות יותר בהמשך, אבל עדיין אם תסתכל על טבלאות שכר ועל כמות מפתחים - כנראה שזו השלישייה המובילה (לאו דווקא לפי הסדר הזה):

ג'אווה, פייתון, ונוד

יש הרבה מפתחים בתעשיה שיטענו ששפה אפשר להחליף כמו גרביים, של אין משמעות להתמקצעות בשפה. אני לא מסכים איתם.
יש מהנדס טוב, שיודע לכתוב בכל שפה.
אבל מהנדס שכותב שנים באותה שפה יכול לתת added value שכנראה לא יהיה למהנדס רב-שפתי (אציין גם שלרוב לא נחוץ הניסיון הזה, לפעמים כן)

klayhamn

משתמש בכיר
דירוג
1,515
יש עדיין הרבה ביקוש לג'אווה אבל זו שפה שהיא יותר בשימוש אצל ENTERPRISE (חברות גדולות) ופחות בסטרטאפים קטנים (וחדשים)
אז זה מאוד תלוי איפה יצא לך לעבוד, או איפה תרצה לעבוד

בכל מקרה, החשיבות של שפה ספציפית היא לא גדולה

אני התחלתי לפתח בג'אווה ב-2007, ועשיתי סוויץ' (בגלל מעבר עבודה) ב-2019 ל- python, node, ruby

כל עוד אתה מכיר מושגי יסוד ומבין לעומק איך עובדות השפות האלה מאחורי הקלעים (ומה היתרונות או החסרונות שלהן וכו') - אתה תהיה בסדר

אבל מהנדס שכותב שנים באותה שפה יכול לתת added value שכנראה לא יהיה למהנדס רב-שפתי (אציין גם שלרוב לא נחוץ הניסיון הזה, לפעמים כן)

eh
לא ממש. זה יותר תכונה של סניור לעומת ג'וניור -
ככל שאתה יותר מנוסה יצא לך להיחשף ליותר שפות וטכנולוגיות בין אם עבדת בהן ישירות ובין אם לאו,
ובכל מקרה אתה מבין את היסודות של השפה מספיק טוב כדי שתוכל גם ממש להבין את ההבדלים בין שפות או סביבות שונות - ולבחור תמיד את הכלי המתאים למשימה

אני לא אומר שצריך כל יום לקפץ משפה לשפה, אבל הנקודה היא שאפשר להתחיל מ-X ואז אחרי 5 או 10 שנים לעשות מיגרציה ל-Y בלי שיהיה לך PENALTY מטורף

אגב, ככל שהשפה שאתה מנוסה בה היא יותר LOW LEVEL או מורכבת, כך יהיה לך יותר נסיון מהסוג שאני מדבר עליו

מי שעובר מ-C++ ל-C# או לג'אווה ומהן ל-NODE או PYTHON - ידע בגדול יותר (ברמת ה-foundations) ממי שיעשה את המסלול ההפוך

זה נכון שיש פרדיגמות/סגנונות/וכו' שייחודיים לשפה אבל לא הייתי אומר שיש להם חשיבות מטורפת

ת.אוקהם

משתמש בכיר
דירוג
3,132
ששפה אפשר להחליף כמו גרביים,
לעניות דעתי זה נכון כל עוד הולכים "למעלה" או "הצידה" בהיררכיה של השפות.
מעבר מג'אווה לפייתון לא מאוד קשה בעוד שהכיוון ההפוך פחות טריוויאלי.
מעבר מפייתון ל c++ כבר יהיה די מאתגר עבור רוב האנשים.

ווטרן-טירון

משתמש ותיק
דירוג
51
אם @PassiveInvest ירשה לי לנצל את נושא האשכול ולהמשיך את השאלה גם עבור חבר'ה שאינם מהאקדמיה - זאת טעות להתחיל עם ג'אווה בתור שפה ראשונה?

נערך לאחרונה ב:

PassiveInvest

משתמש ותיק
דירוג
97
גם סטארטפים מעניינים אותי, בגדול אני לא לחוץ להתחיל לעבוד, אני אוהב לשפר את עצמי. אני חושב שאני בכלל לא ברמה שאני יכול לתרום, אני רוצה להתחיל לייצר דברים, לעשות איזה אפליקציית משלוחים, לייצר איזה משהו עם דטר בייס וקצת פרונטנד לא כל כך משנה הנראות כרגע.,אבל שמתפקד יפה, בא לי לתרום לקוד פתוח.
בגדול מה שאני הכי רוצה זה שכל דבר שאי פעם מפריע לי או שאני חשבתי עליו בא לי שיוכל להפוך ליצירה שאני יוצר.
אז בגדול, אני ממשיך עם ג'אווה ורק בגלל שאני אוהב את השפה, אני מאמין שבהמשך יהיה בסדר, אני לא לחוץ כרגע לעבודה אז גם אם עשיתי טעות שהמשכתי להעמיק בשפה אני בהחלט מוכן לספוג.
אם יש עוד הערות אשמח מאד לשמוע.
תודנ לכל מי שהגיב

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
6,187
גם סטארטפים מעניינים אותי, בגדול אני לא לחוץ להתחיל לעבוד, אני אוהב לשפר את עצמי. אני חושב שאני בכלל לא ברמה שאני יכול לתרום, אני רוצה להתחיל לייצר דברים, לעשות איזה אפליקציית משלוחים, לייצר איזה משהו עם דטר בייס וקצת פרונטנד לא כל כך משנה הנראות כרגע.,אבל שמתפקד יפה, בא לי לתרום לקוד פתוח.
בגדול מה שאני הכי רוצה זה שכל דבר שאי פעם מפריע לי או שאני חשבתי עליו בא לי שיוכל להפוך ליצירה שאני יוצר.
אז בגדול, אני ממשיך עם ג'אווה ורק בגלל שאני אוהב את השפה, אני מאמין שבהמשך יהיה בסדר, אני לא לחוץ כרגע לעבודה אז גם אם עשיתי טעות שהמשכתי להעמיק בשפה אני בהחלט מוכן לספוג.
אם יש עוד הערות אשמח מאד לשמוע.
תודנ לכל מי שהגיב
הדרך הכי טובה לשפר את עצמך זה לקבל משוב תמידי מאנשים שמנוסים ממך.
אם תפתח לבד אתה תתפתח אבל גם לא יהיה לך מי שיגיד לך מה לא טוב, ואתה עלול לקבע בצורת העבודה שלך דברים לא טובים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V לאן להמשיך מכאן-סטודנט למשפטים התפתחות אישית 8
Y האם יש סיבה להמשיך את הביטוח חיים? צרכנות פיננסית 4
E להמשיך בלימודים? צומת דרכים - תכנות התפתחות אישית 13
ה להמשיך לרכוש S&P500 בדולרים? שוק ההון 1
י האם כדאי להמשיך לתואר שני בכלכלה? התפתחות אישית 6
ליאונידס התלבטות: השקעה בנדל"ן או להמשיך בשוק ההון נדל"ן 33
I איך להמשיך הלאה שוק ההון 6
H למה להמשיך הפקדות לקרן פנסיה בחופשת לידה/חל"ת צרכנות פיננסית 1
J סדר בתוכנית לעתיד (קופ"ג, השתלמות, פנסיה וביטוחים להמשיך החיים ותיכנון סגירה המשכנתא מוקדם) צרכנות פיננסית 7
סול פרשת דרכים - לאן להמשיך מכאן? שוק ההון 9
Y מתלבט אם עדיף לרכוש דירה זולה , או להמשיך ולהשקיע בקופת גמל ולהשכיר דירה שוק ההון 20
H חבר שואל להגיד שיש לו עבודה או להמשיך לחתום אבטלה? אוף טופיק 11
adamshalev האם כדאי להמשיך לשלם דמי ביטוח לקרן פנסיה אחרי יציאה לפנסיה? צרכנות פיננסית 10
N האם ניתן להמשיך להפקיד בקרן השתלמות לאחר שהיא נפתחת? צרכנות פיננסית 8
R זוג בתחילת הדרך האם להמשיך את הסיבוב של הגלגל? יומני מסע אישיים 3
Y פתחתי חשבון הפוך בבנק אגוד, איך להמשיך להתנהל בצורה אופטימלית צרכנות פיננסית 1
א הגדרות בJAVA על הקוד פוסטים מאיכות נמוכה 11

נושאים דומים

למעלה