• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם לדחות לימודים בשנה?

Dianabol

משתמש סולידי
דירוג
14
היי
רקע עליי - צעיר משוחרר בן 21
אני מתלבט כבר המון זמן בין שני תחומים שונים לגמרי, מדעי המחשב ורפואה ופשוט לא מסוגל לקחת החלטה.

לגביי מדעי המחשב - בתיכון אהבתי את התחום, זה איתגר ועניין אותי, לאחר מכן בצבא יצא לי לתכנת.
החשש העיקרי הוא אופי העבודה (מגע דיי מינימלי עם בני אדם וישיבה על המחשב למשך שעות ארוכות ביום), דברים שחוזרים על עצמם, ובנוסף חוויה רעה עם נסיון להתקדם בתחום עצמאית לאחר הצבא (פיתוח ווב שזנחתי אחרי כמה חודשים משעמום)

לעומת זאת רפואה - התחום עצמו מאוד מעניין אותי, אני נהנה לצבור ידע, נהנה מאוד לקרוא על מחקרים בתחום, תהליכים מסוימים, טיפולים למחלות שונות וההסבר שמאחורה, ומעבר לזה גם אוהב לעזור לאחרים.
אבל אני בעיקר חושש מזמן הקבלה שיקח לי, אני רוצה ללמוד עכשיו, אני מרגיש שאני מבזבז את הזמן שלי בעבודות מזמנות חסרות תועלת, אני יודע שאני אסבול מנטלית ממספר שנים של נסיונות קבלה ועבודות כאלה, לא בשבילי תהליך הקבלה המייגע בארץ, אמנם יש סיכוי שאתקבל כבר שנה הבאה, קשה לי לקבל את המחשבה שלא.
בנוסף אני חושש ממצב הרפואה בארץ כי אני לא רואה איך אני שורד את התורנויות של הרופאים כאן, יש לי בעיה רפואית והתורנויות האלו ידרדרו בוודאות את המצב, אם כי להבנתי יש התמחויות עם מעט תורנויות.

האופציות:
האופצייה הראשונה, להתחיל מדעי המחשב השנה, לראות איך הולך לי ובמקרה הגרוע לראות שזה לא בשבילי, לפרוש וללכת בלי להסתכל אחורה על רפואה.
הבעיה באופציה הזו היא הידיעה שהתואר עצמו לא קל בכלל ואי אפשר לבוא בגישה של "נראה מה יהיה" להבנתי, צריך לבוא נעול וממוקד מטרה בשביל לצלוח אותו.

האופציה השנייה היא לדחות את הלימודים בשנה, לשפר ציונים ולהמשיך לעבוד בעבודות מזדמנות כשאפשר,
הבעיה באופציה הזו היא שאני לא רואה את עצמי מתמיין ללימודים בארץ מעבר לשנתיים, ואם לא אתקבל ואוותר על רפואה בשביל מדעי המחשב, יצא שבזבזתי כסף רב על המיונים ויכלתי כבר להיות לקראת סיום התואר.

לשתי האופציות יתרונות וחסרונות, אני חייב להודות שאם הייתי יכול להתחיל ללמוד השנה רפואה זה מה שהייתי עושה, אבל כשזה מגיע למצב של דחיית לימודים אני נוטה למדעי המחשב.

אשמח לדעתכם ועזרתכם, מה הייתם עושים במצבי?

רפואה - התחום עצמו מאוד מעניין אותי, אני נהנה לצבור ידע, נהנה מאוד לקרוא על מחקרים בתחום, תהליכים מסוימים, טיפולים למחלות שונות וההסבר שמאחורה, ומעבר לזה גם אוהב לעזור לאחרים.
לדעתך השיקולים הנ"ל חזקים מספיק כדי להכניס אותך לעולם הרפואה?

אני בעיקר חושש מזמן הקבלה שיקח לי, אני רוצה ללמוד עכשיו, אני מרגיש שאני מבזבז את הזמן שלי בעבודות מזמנות חסרות תועלת, אני יודע שאני אסבול מנטלית ממספר שנים של נסיונות קבלה ועבודות כאלה, לא בשבילי תהליך הקבלה המייגע בארץ, אמנם יש סיכוי שאתקבל כבר שנה הבאה, קשה לי לקבל את המחשבה שלא.
בנוסף אני חושש ממצב הרפואה בארץ כי אני לא רואה איך אני שורד את התורנויות של הרופאים כאן, יש לי בעיה רפואית והתורנויות האלו ידרדרו בוודאות את המצב, אם כי להבנתי יש התמחויות עם מעט תורנויות.
זה בעיניי מאוד דיכוטומי לעומת מה שכתבת למעלה. ירדת מיד לפרטים הקטנים (הם באמת קטנים לעומת מסלול שהוא ליטרלי לכל החיים). נכון, תורניות של רופאים זה מוות, אבל זה גם חלק קטן מאוד מאוד מהקריירה הרפואית שלהם. יש גם אופציות אחרות ושפויות יותר כמו ללמוד בחול.
אני מציע לך לחשוב באמת מה מעניין אותך ברפואה. איפה אתה רואה את עצמך בתום הלימודים? מה השאיפה (נניח עשרים שנה קדימה)?
לדעתי כשנכנסים למקצוע גדול צריך לחשוב בגדול! מקסימום נופלים אח"כ.

לדעתך השיקולים הנ"ל חזקים מספיק כדי להכניס אותך לעולם הרפואה?

זה בעיניי מאוד דיכוטומי לעומת מה שכתבת למעלה. ירדת מיד לפרטים הקטנים (הם באמת קטנים לעומת מסלול שהוא ליטרלי לכל החיים). נכון, תורניות של רופאים זה מוות, אבל זה גם חלק קטן מאוד מאוד מהקריירה הרפואית שלהם. יש גם אופציות אחרות ושפויות יותר כמו ללמוד בחול.
אני מציע לך לחשוב באמת מה מעניין אותך ברפואה. איפה אתה רואה את עצמך בתום הלימודים? מה השאיפה (נניח עשרים שנה קדימה)?
לדעתי כשנכנסים למקצוע גדול צריך לחשוב בגדול! מקסימום נופלים אח"כ.

אני מתעסק בעיקר בעתיד הקרוב שזה התורנויות וזמן הקבלה, נכון שזה כלום לעומת קריירה של רופא אבל זה הכי קרוב אליי וקל לחזות...
אם הייתי יכול לדעת איפה אהיה בעוד 20 שנה אני מניח שגם הייתי יכול לקבל החלטה, אבל באמת שאין לי מושג, לפי מה שהבנתי גם ההחלטה על התמחות ברוב המקרים מגיעה רק בלימודים שנחשפים להתמחויות השונות מקרוב.
לצורך העניין הרצון שלי כרגע הוא להתעמק בנישה של תחום אחד, לצבור בה נסיון, לחקור אותה ובסופו של דבר להיות בעל שם בתחום.
איזה תחום? אני יכול להגיד כל מני תחומים שהתעניינתי בהם כי הם קרובים אליי אבל זו לא תשוקה בלתי רגילה לעשות את זה, זה לא חלום, זה פשוט נשמע לי כמו קריירה מספקת ומאתגרת וזה מה שאני מחפש

יש לך רופאים במשפחה? חברים קרובים בתחום? ציונים מספיקים כדי להתקבל...?

אני מתכנת. הלוואי שהיה לי פחות אינטראקציה עם אנשים. כל היום ישיבות עם אנשים כדי להגיע לפתרונות.
אכן הרבה שעות על המחשב.

בוא נגיד שללמוד מדעי המחשב 3 שנים לא מבזבז לך את רוב החיים כמו ללמוד רפואה ולהבין שזה לא בשבילך אחרי 7+ שנים.

אם אתה לא בטוח שזה מעניין אותך, קח מספר קורסים אינטרנטיים בתיכנות, ותקרא על אלגוריתמים, איזה ספר של מבוא למדעי המחשב וכו'.
אם לזה אתה לא מתחבר, אז זה לא ישתפר הרבה (:

לי אישית מאוד קשה עם הקונספט של ללכת ללמוד 7 שנים כשאף אחד לא מבטיח לי שאעבור את כל השלבים ושאם אפול בדרך אז הכל יהיה לשווא, ושגם אם אצלח הכל אף אחד גם לא מבטיח לי שבכלל אהנה מהעבודה שאשיג ושלא אשנא את האינטרקציה עם הלקוחות. בכלל, עבודה של רופא נראית לי מאוד מייגעת ולא מושכת (מין הסתם הידע עצמו מעניין מאוד, לא בטוחה לגבי השגרה). לדעתי, תמנף את המעט ניסיון שיש לך במחשבים כדי להשיג עבודה בתחום או לצלוח את התואר, גם אם אחרי שנתיים של עבודה תחליט שזה לא בשבילך, לפחות יהיה לך קצת כסף בכיס ותמיד יהיה לך גלגל הצלה (נניח שנקלעת לצרה ואין לך עבודה, תמיד תוכל למצוא עבודה סבירה בהייטק אם יש לך ניסיון בתעשייה שתכניס לך אחלה כסף)
אם לא התחברת לפיתוח ווב יש עוד אלף תחומים שונים שאפשר להתעסק בהם שאולי תאהב יותר

ברוח הפוסט הזה הייתי ממליץ לך להתנסות בשני התחומים כדי להגיע להחלטה יותר מבוססת.

קח כמה קורסים בביולוגיה ובמדעי המחשב. תתנדב במד"א / חפש משרת סטודנט בבית חולים דבר עם אנשים בשני התחומים וכו'

זה החלטה גדולה ובגיל 21 לדעתי גם קשה לעשות אותה

ממליץ לך קודם כל לחקור קצת, תתחיל עם להתנדב במד"א, לדבר עם סטודנטים לרפואה, רופאים, ימים פתוחים וכו
כנ"ל גם על מדעי המחשב...

מעבר לזה לי לפחות היה התלבטות דומה בעברי (רפואה או הנדסת מכונות) - ואני בסוף מצאתי נישה שהכי מתאימה לי על התחום של הנדסת מכשור רפואי

יש היום הרבה אופציות להנדסת ביו-רפואה שמה שאני פחות אהבתי שזה נותן יותר דגש על תכנות מדמ"ח בתואר מאשר על מכאניקה
אבל אתה כן לומד את קורסי הבסיס של רפואה (ביולגיה, אנטומיה וכו)
אתה נמצא בתוך התחום של הרפואה, בית חולים ונחשף לבעיות חולים וכו
אבל הפתרונות שלך באים מתחומי ההנדסה (לדוגמא לכתוב תוכנה שתנתר משהו וכו)
תסתכל אולי תמצא שם שילוב מספק עבורך של 2 המקצועות

מעבר לזה שזה משאיר לך את הדלתות פתוחות (אם תרצה בסוף התואר אתה יכול להוסיף עוד 3 שנים ולסיים גם עם תואר ברפואה - אז סה"כ 7 שנים ולא התעכבת), או שאתה יכול עם התואר בהנדסת רפואה ללכת לעבוד בתור מתכנת (יש חלק שעושים את זה כי לא מוצאים עבודה בשכר שהם רוצים)
וכמובן שתמיד אתה יכול להמשיך לתואר שני בכל תחום הנדסה שאתה רוצה או אפילו לעשות תואר כפול במדמח במקביל

לך למדעי המחשב. השוק הפרטי מאוד יעריך אותך על זה - תקבל הרבה אהבה בתלושי השכר ומהר בהרבה (מאשר הרופא). תחשוב שכאשר הרופא הממוצע רק יסיים התמחות ויתחיל לראות כסף אמיתי (לא 30 לשעה), אתה כבר אולי תוכל לקנות דירה בכספך. התואר גם לא כזה קשה. יותר קל מרוב ההנדסות שאני יכול לחשוב עליהן. לא צריך לזלזל, אבל זה גם לא חשמל.
רפואה לעומת זאת... לא ממש מבין מדוע לנסות ללכת למקום שמראש מנסה לדחות אותך. הפקולטות לרפואה בארץ ממש אליטיסטיות וחיות בסרט. וכולנו יודעים היטב מהחדשות מה היחס לרופאים מצד מטופלים ובעיקר משפחותיהם. ותנאי עבודתם... בעיני, זו כבר שאלה של כבוד עצמי.
לא יודע איך זה בחו״ל לרופאים, יש שאומרים יותר טוב. אם זה בא בשבילך בחשבון, אולי תשקול כבר ללמוד ולעבוד שם? אם יש למשפחה שלך כסף לתמוך בך, אז אולי תברר על לימודים באירופה כמו שעושים הרבה ישראלים? צריך אחר כך מבחני רישוי בארץ, אבל אם למדת באירופה והיית רציני אז אין סיבה שלא תעבור.
זאת דעתי על שני התחומים.

אני מקווה שתצליח למצוא פה את התשובה לשאלה שלך כדי להכריע כבר לשנה האקדמית הקרובה. אבל גם אם לאו, לשבת על הגדר ולהמשיך לחסוך כסף זה לא הדבר הכי רע שיכול לקרות. יש ערך נפשי לקבלת החלטות בלב שלם ולא מתוך הימור (מניסיון).

השיקולים שלך ללמוד רפואה דווקא זרקו אותי למקום של מחקר יותר מאשר טיפול. מה עם מחקר? אתה יכול לשלב בזה דיסיפלינות טכנולוגיות (אפשר לקרוא מדמ"ח אם אתה רוצה) וגם לעזור לאנשים.

מה בדיוק תחקור זה כבר עניין שלך: ביוטכנולוגיה, מדעי המוח, משין לרנינג לרפואה... העולם מלא באפשרויות

נערך לאחרונה ב:
אני מתכנת. הלוואי שהיה לי פחות אינטראקציה עם אנשים. כל היום ישיבות עם אנשים כדי להגיע לפתרונות.
אכן הרבה שעות על המחשב.

בוא נגיד שללמוד מדעי המחשב 3 שנים לא מבזבז לך את רוב החיים כמו ללמוד רפואה ולהבין שזה לא בשבילך אחרי 7+ שנים.

אם אתה לא בטוח שזה מעניין אותך, קח מספר קורסים אינטרנטיים בתיכנות, ותקרא על אלגוריתמים, איזה ספר של מבוא למדעי המחשב וכו'.
אם לזה אתה לא מתחבר, אז זה לא ישתפר הרבה (:
כמו שאמרתי תכנתתי בצבא, אני יודע כמה שפות תכנות, אני מתחבר לתחום ואין לי ממנו סלידה, אבל גם לא תשוקה וכנראה שבזמני הפנוי לא אתעסק בו...

לך למדעי המחשב. השוק הפרטי מאוד יעריך אותך על זה - תקבל הרבה אהבה בתלושי השכר ומהר בהרבה (מאשר הרופא). תחשוב שכאשר הרופא הממוצע רק יסיים התמחות ויתחיל לראות כסף אמיתי (לא 30 לשעה), אתה כבר אולי תוכל לקנות דירה בכספך. התואר גם לא כזה קשה. יותר קל מרוב ההנדסות שאני יכול לחשוב עליהן. לא צריך לזלזל, אבל זה גם לא חשמל.
רפואה לעומת זאת... לא ממש מבין מדוע לנסות ללכת למקום שמראש מנסה לדחות אותך. הפקולטות לרפואה בארץ ממש אליטיסטיות וחיות בסרט. וכולנו יודעים היטב מהחדשות מה היחס לרופאים מצד מטופלים ובעיקר משפחותיהם. ותנאי עבודתם... בעיני, זו כבר שאלה של כבוד עצמי.
לא יודע איך זה בחו״ל לרופאים, יש שאומרים יותר טוב. אם זה בא בשבילך בחשבון, אולי תשקול כבר ללמוד ולעבוד שם? אם יש למשפחה שלך כסף לתמוך בך, אז אולי תברר על לימודים באירופה כמו שעושים הרבה ישראלים? צריך אחר כך מבחני רישוי בארץ, אבל אם למדת באירופה והיית רציני אז אין סיבה שלא תעבור.
זאת דעתי על שני התחומים.

אני מקווה שתצליח למצוא פה את התשובה לשאלה שלך כדי להכריע כבר לשנה האקדמית הקרובה. אבל גם אם לאו, לשבת על הגדר ולהמשיך לחסוך כסף זה לא הדבר הכי רע שיכול לקרות. יש ערך נפשי לקבלת החלטות בלב שלם ולא מתוך הימור (מניסיון).

קודם כל תודה רבה על התשובה, ברור לי שאם אלך ללמוד מדעי המחשב אני אצבור כסף מהר יותר אבל בסופו של דבר לרופא פוטנציאל להרוויח הרבה יותר מאיש תוכנה, וגם אם אני אתחיל רק בגיל 30 להרוויח משכורת טובה כמומחה צעיר זה רק עתיד לעלות, אחרי נסיון ומעבר לשוק הפרטי השמיים הם הגבול ברפואה, בנוסף הקריירה ארוכה ויציבה יותר.
כן חשבתי להתחיל באירופה, ולאחר מכן נפתחת בפניך האפשרות לעבוד בכל אירופה עם רשיון עבודה אירופאי כך שזה גם פלוס מאוד גדול בשבילי. אני אמנם בא מבית מבוסס אבל בכל זאת לבוא ולבקש סכומי עתק (משהו כמו חצי מליון שקל) מרגיש לי מאוד אנוכי כל עוד לא ניסיתי להתקבל בארץ מספיק זמן...
אגב, אתה לא חושב שמדעי המחשב עכשיו קצת מסוכן? כלומר עם הקורונה, הקיצוצים וכו, זה לא מה שהיה פעם(?) לפחות כך אני שומע וקורא

השיקולים שלך ללמוד רפואה דווקא זרקו אותי למקום של מחקר יותר מאשר טיפול. מה עם מחקר? אתה יכול לשלב בזה דיסיפלינות טכנולוגיות (אפשר לקרוא מדמ"ח אם אתה רוצה) וגם לעזור לאנשים.

מה בדיוק תחקור זה כבר עניין שלך: ביוטכנולוגיה, מדעי המוח, משין לרנינג לרפואה... העולם מלא באפשרויות

כן חשבתי על זה, אבל הגעתי למסקנה שאם אני מגיע לתחום המחקר ברפואה אז כבר להגיע כרופא לו יש את התמונה המלאה, לתחומים האחרים תמיד יהיו פערי ידע כי הם ממוקדים בטכנולוגיה

רופאים במשפחה לא, קרובי משפחה בתחום כן, דיברתי עם רופאים וסטודנטים
דווקא רוב הרופאים ממליצים להתרחק מהתחום...
בעקרון שנה הבאה אוכל לעבור את הסכם כמעט בוודאות, הבעיה זה שגם אז זה לא מבטיח קבלה

זה החלטה גדולה ובגיל 21 לדעתי גם קשה לעשות אותה

ממליץ לך קודם כל לחקור קצת, תתחיל עם להתנדב במד"א, לדבר עם סטודנטים לרפואה, רופאים, ימים פתוחים וכו
כנ"ל גם על מדעי המחשב...

מעבר לזה לי לפחות היה התלבטות דומה בעברי (רפואה או הנדסת מכונות) - ואני בסוף מצאתי נישה שהכי מתאימה לי על התחום של הנדסת מכשור רפואי

יש היום הרבה אופציות להנדסת ביו-רפואה שמה שאני פחות אהבתי שזה נותן יותר דגש על תכנות מדמ"ח בתואר מאשר על מכאניקה
אבל אתה כן לומד את קורסי הבסיס של רפואה (ביולגיה, אנטומיה וכו)
אתה נמצא בתוך התחום של הרפואה, בית חולים ונחשף לבעיות חולים וכו
אבל הפתרונות שלך באים מתחומי ההנדסה (לדוגמא לכתוב תוכנה שתנתר משהו וכו)
תסתכל אולי תמצא שם שילוב מספק עבורך של 2 המקצועות

מעבר לזה שזה משאיר לך את הדלתות פתוחות (אם תרצה בסוף התואר אתה יכול להוסיף עוד 3 שנים ולסיים גם עם תואר ברפואה - אז סה"כ 7 שנים ולא התעכבת), או שאתה יכול עם התואר בהנדסת רפואה ללכת לעבוד בתור מתכנת (יש חלק שעושים את זה כי לא מוצאים עבודה בשכר שהם רוצים)
וכמובן שתמיד אתה יכול להמשיך לתואר שני בכל תחום הנדסה שאתה רוצה או אפילו לעשות תואר כפול במדמח במקביל
אין בסיליבוס של הנדסה ביו רפואית אנטומיה, חשבתי על התחום אבל ממה שהבנתי מסטודנטים ובוגרים זה דיי הנדסת חשמל רק שבחרו בשבילך את ההתמחות ואתה מגיע לתחום עם פחות ידע ממהנדס חשמל כי יש שם המון קורסים מיותרים לתחום, בקיצור המליצו על הנדסת חשמל במקום הנדסת ביו רפואה גם אם זה לתחומי הביו טק והביו רפואה, וזה לא מעניין אותי כל כך.
אי אפשר להמשיך 3 שנים לתואר לרפואה, אפשר לעשות השלמות לקורסי בסיס מסוימים ולהגיש מועמדות למסלול ה4 שנים של רפואה, וזה מאוד לא פשוט להתקבל

אגב, אתה לא חושב שמדעי המחשב עכשיו קצת מסוכן? כלומר עם הקורונה, הקיצוצים וכו, זה לא מה שהיה פעם(?) לפחות כך אני שומע וקורא
חד וחלק לא. הייטק זה אולי הענף היחיד במשק שלא רק שלא נחלש, אלא אפילו התחזק במובנים מסויימים מענייני הקורונה. גם מבחינת פיתוחים עתידיים, העולם הולך הרבה יותר להסתמך על מערכות טכנולוגיה, מעתה.
מרגיש לי מאוד אנוכי כל עוד לא ניסיתי להתקבל בארץ מספיק זמן...
היי, אם למשפחה שלך יש כסף והם מוכנים להשקיע בך - כדאי לך מאוד שתשתמש במשאב הזה!!! רק אל תתבייש להתקדם בחיים, הלוואי עלי ועוד הרבה אנשים.
אם אתה מרגיש רע, אז תחזיר להם אחר כך. האם קבלת 1-2-3 שנים נוספות של קריירה לא שוות חצי מיליון? אולי כן - תעשה את החשבון.
לא יודע כמובן עד כמה הם מבוססים, אבל לפחות תדבר איתם (על זה) מבלי לבקש. אולי זה קטן עליהם ואתה לא יודע?
בסופו של דבר לרופא פוטנציאל להרוויח הרבה יותר מאיש תוכנה
על זה גם אפשר להתווכח. להרבה אנשי תוכנה שאני מכיר (לצערי, אני לא ביניהם) יש מאות אלפי אם לא מיליוני שקלים רק באופציות שהם קיבלו והבשילו מהחברות שלהם (הם עוד לא בני 30). וזה לפני החיסכון שאפשר לעשות מהמשכורת הישירה ובונוסים. אני חושב שהקריירה תלויה במידה רבה בכיוון שאתה לוקח אותה בו.
בעיני נגיד, יש גם ערך לזה שאני למשל עוד לא בן 30 אבל כבר משחק "עם הילדים הגדולים" מבחינת עמדה פיננסית. אבל זה משהו אינדיבידואלי, אולי בגלל שאתה בא מרקע מבוסס יותר אז לא מציק לך כבר "לפרוץ" ואתה תהיה בסדר עם עוד כמה שנים של תלות בהורים.
לך בסופו של דבר עם מה שאתה באמת רוצה ומרגיש.

חד וחלק לא. הייטק זה אולי הענף היחיד במשק שלא רק שלא נחלש, אלא אפילו התחזק במובנים מסויימים מענייני הקורונה. גם מבחינת פיתוחים עתידיים, העולם הולך הרבה יותר להסתמך על מערכות טכנולוגיה, מעתה.

היי, אם למשפחה שלך יש כסף והם מוכנים להשקיע בך - כדאי לך מאוד שתשתמש במשאב הזה!!! רק אל תתבייש להתקדם בחיים, הלוואי עלי ועוד הרבה אנשים.
אם אתה מרגיש רע, אז תחזיר להם אחר כך. האם קבלת 1-2-3 שנים נוספות של קריירה לא שוות חצי מיליון? אולי כן - תעשה את החשבון.
לא יודע כמובן עד כמה הם מבוססים, אבל לפחות תדבר איתם (על זה) מבלי לבקש. אולי זה קטן עליהם ואתה לא יודע?

על זה גם אפשר להתווכח. להרבה אנשי תוכנה שאני מכיר (לצערי, אני לא ביניהם) יש מאות אלפי אם לא מיליוני שקלים רק באופציות שהם קיבלו והבשילו מהחברות שלהם (הם עוד לא בני 30). וזה לפני החיסכון שאפשר לעשות מהמשכורת הישירה ובונוסים. אני חושב שהקריירה תלויה במידה רבה בכיוון שאתה לוקח אותה בו.
בעיני נגיד, יש גם ערך לזה שאני למשל עוד לא בן 30 אבל כבר משחק "עם הילדים הגדולים" מבחינת עמדה פיננסית. אבל זה משהו אינדיבידואלי, אולי בגלל שאתה בא מרקע מבוסס יותר אז לא מציק לך כבר "לפרוץ" ואתה תהיה בסדר עם עוד כמה שנים של תלות בהורים.
לך בסופו של דבר עם מה שאתה באמת רוצה ומרגיש.
לא צריך להיות עילוי בשביל להגיע לעמדה כזאת? או לפחות תשוקה מאוד חזקה?

לא צריך להיות עילוי בשביל להגיע לעמדה כזאת? או לפחות תשוקה מאוד חזקה?
להרוויח 30,000 ולקבל אופציות? לא עילוי. אבל לא אשקר, צריך להיות ברמה. צריך להיות בטופ 20%-30%. גם שום דבר לא מובטח לך באמת, יש חברות שהאופציות שלהן לא שוות שום דבר. לאחרונה שמעתי על אקזיט מגוחך שמי שלקח אופציות קיבל רק $7,000 מהרכישה... פינטס לעומת המייסדים והמנהלים שצחקו כל הדרך. אגב, זה אפילו לא הטופ טופ - יש משכורות גם פי 2 מזה ומעבר, אבל זו רמה שבהחלט הייתי קורא לה "עילוי".
בשביל להגיע לטופ צריך להיות רציני. לא הייתי קורא לזה תשוקה, אבל זה ההבדל בין המפתח שעובד במ***קס כיועץ חיצוני ויושב על 25,000 בלי בונוסים ואופציות במשך שנים אבל טוב לו איפה שהוא והוא עובד עבור איזה חברה-לקוח גדולה ומנוונת שלא מבקשת ממנו יותר מדי, לאחד שעושה את שיעורי הבית שלו, עוקב אחרי טכנולוגיות וטרנדים, לא מפחד לדרוך על חברות קטנות ומתקשות בדרך למעלה... (לחברות יותר טובות)

אין בסיליבוס של הנדסה ביו רפואית אנטומיה, חשבתי על התחום אבל ממה שהבנתי מסטודנטים ובוגרים זה דיי הנדסת חשמל רק שבחרו בשבילך את ההתמחות ואתה מגיע לתחום עם פחות ידע ממהנדס חשמל כי יש שם המון קורסים מיותרים לתחום, בקיצור המליצו על הנדסת חשמל במקום הנדסת ביו רפואה גם אם זה לתחומי הביו טק והביו רפואה, וזה לא מעניין אותי כל כך.
אי אפשר להמשיך 3 שנים לתואר לרפואה, אפשר לעשות השלמות לקורסי בסיס מסוימים ולהגיש מועמדות למסלול ה4 שנים של רפואה, וזה מאוד לא פשוט להתקבל

אומנם עבר קצת זמן מהתואר שלי (טכניון) אבל גם בזמני תואר בביו רפואה נחשב קצת פחות בגלל שהוא לא מתמקצע במשהו ספציפי
והרבה חברות יעדיפו מהנדס חשמל/ מכונות/ תוכנה מאוד מקצועי בתחומו וללמד אותו בעצמם את החלק הרפואי מאשר הפוך
אני הלכתי ללמוד בגלל זה הנדסת מכונות ועם התמחות במגמת ביו מכאניקה וכן שם בקורסים למדתי אנטומיה ביחד עם המהנדסים של ביו רפואה

ממה שראיתי עכשיו יש מסלול לתואר כפול גם רפואה וגם הנדסת ביו רפואה ביחד ב8 שנים כולל הסטאז
ותוך 5 שנים אתה עם תואר מהנדס ביו רפואה ותואר במדעי החיים ויכול להפסיק ולא להמשיך בנתיים לסיים את הרפואה
תסתכל נשמע שזה יכול להיות מאוד נחמד בשבילך ודוחה לך את החחלטה ב5 שנים
https://admissions.technion.ac.il/a...major-in-biomedical-engineering-and-medicine/

מעבר לזה ששוב תחשוב מה מעניין אותך
אני רציתי מאוד הנדסת ביו רפואה כי עניין אותי לפתח מוצרים מכאנים כמו שתלים ותותבות ועזרי ניתוח ובזמנו לא הבנתי את כל הדקויות
היום אני כבר 8 שנים עובד בזה ע"ב התואר שלי בהנדסת מכונות ואותי זה מאוד ממלא ומספק

מקווה שתגובתי תעזור למרות שהפוסט נכתב לפני כ-3 חודשים...

לגבי מדעי המחשב אני לא יכולה לסייע אבל אשמח לתת את חוות דעתי לגבי תחום הרפואה.

(אתייחס ללימודים בארץ ולא בחו"ל שזו סיטואציה שונה לחלוטין.)
לדעתי אדם שבוחר להיות רופא, במדינה כמו שלנו, כמיהתו למקצוע צריכה לבעור בעורקיו בשילוב עם סכם בגרות+ פסיכומטרי מאוד גבוה.
זה אדם שצריך לדעת מגיל מאוד צעיר שזה מה שהוא רוצה לעשות ולא מסוגל בשום אופן לחשוב על מקצוע אחר. זה מאוד טוטאלי.
אם אתה באמת רוצה זאת, עד כמה תהיה מוכן להשקיע?
האם תהיה מוכן להשקיע זמן, כסף ומאמץ ולעשות כמה וכמה פעמים פסיכומטרי, לשפר ציונים וכדומה?
האם תהיה מוכן לשרוף כמה שנים טובות על כל השיפורים והבחינות ולקבל את זה שיתכן ולא תגיע לרף המבוקש/ לקבל דחייה?

המקצוע היה ועודנו נחשב ליוקרתי, בעל יציבות תעסוקתית גבוהה, נותן הרבה סיפוק למי שאוהב לעסוק בו, אך יכול להיות מאוד שוחק וסיזיפי בשנות ההתמחות ובמיוחד כשבוחרים התמחות תובענית.
עם זאת עלייך לשאול את עצמך האם אתה מוכן ללימודים לא פשוטים של 6 שנים, עם מעט אפשרות לעבוד בשנים הראשונות של הלימודים, ובהמשך עבודה במערכת שבה מספר התורנויות גדול כל כך, הקפצה לבית החולים בשעות לא שעות, במערכת בריאות דלה במשאבים ובאמצעים, לסבול תופעה של אלימות שגוברת כלפי צוותים רפואיים, יכולת השתכרות נמוכה בשנים הראשונות וחיי משפחה מאוד דלים.

כמובן שכל מקרה שונה לגופו וחוות הדעות שתקבל מאנשים יהיו שונות, אך זו נקודת המבט האישית שלי:
אני לא רואה עתיד ורוד למקצועות רפואיים למעט התמחויות מאוד ספציפיות (ותובעניות).
בעברי עסקתי במקצוע רפואי. מניסיוני האישי תחום הרפואה הוא תחום מאוד כפוי טובה.
הרגשתי האישית היא כי לא יכולתי לתת טיפול מספיק טוב למטופליי כפי שאני יודעת שאני יכולה להעניק במערכת שבה אין לי את האמצעים המספקים לכך.
הרגשתי שאני לא יכולה לעשות את המקסימום במערכת שבה אין תנאים, במערכת שמונעת נטו מכסף וזה אכל אותי מבפנים.
בנוסף השכר לטעמי לא תאם את קושי העבודה ואת הסיטואציות שצריך להתמודד איתן (לחץ, חוסר בהפסקות מסודרות לאוכל, עצבים שחוטפים ממטופלים מסוימים).
אני יכולה להקביל את זה לרופא שעובד בבית חולים ורוצה לתת את הטיפול הטוב ביותר עבור המטופלים שלו, אבל...אין מספיק מיטות, המטופלים שוכבים במסדרונות, חוטפים זיהומים, אין זמן להחליף מילה עם המטופל כי מה שיותר חשוב עבור המערכת זה להקליד את מערך הטיפול במחשב, הוא צריך לחשוב פעמיים מה הוא עושה ואומר כי תמיד יש את המטורלל שיקלל ויעיז להרים יד...
הרפואה שהייתה לפני X שנים היא לא הרפואה שקיימת היום, וזה נכון לגבי תחומים נוספים. צריך לקחת בחשבון את המציאות הקיימת.
לטעמי המדינה לא עושה מספיק כדי למשוך ולעודד אנשים לעסוק במקצוע. היא מציגה את התחום כיוקרתי אבל מטשטשת את העומס והנזק הנפשי שגבוה מדי ביחס לתמורה.

לדעתי גיל 21 הוא גיל צעיר, יש לך מספיק זמן לחשוב מה אתה רוצה ללמוד וחשוב להתחיל כבר לצבור כסף שיחזיק אותך במהלך הלימודים.
חשוב לא למהר בהחלטה, להתחיל ללמוד תחום ולפרוש באמצע זה סתם בזבוז זמן וכסף.
ממליצה לדבר עם בוגרים בתחומים בהם אתה מתעניין ולבדוק איך העבודה מתבטאת בפועל אחרי הלימודים ובמה היא כרוכה.

רעיון נוסף- ביואינפורמטיקה. מדמח וביולוגיה, תואר דו-חוגי שמאפשר לך להמשיך הלאה לרפואה אם תבחר וגם תואר במדמח. כמובן שיש חסרונות, אבל יכול להיות שזה יענה על הצרכים שלך.

נתנו לך עצות מעולות, תחשוב עליהן בנחת ותשתדל לקבל החלטה בלב שלם. בהצלחה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M האם אפשר לדחות מס בפקדון לפקדון הבא? מיסים 3
G האם ניתן לדחות הגשת דוח מס על הפסדי הון עבור מסחר בברוקר זר? שוק ההון 0
G האם ניתן לדחות הגשת דוח מס על הפסדי הון עבור מסחר בברוקר זר? מיסים 0
S איך מפסיקים לדחות את הטיפול בדחיינות? התפתחות אישית 47
ת לקחת הלוואה לדחות את ההחזר בחצי שנה ואז להחזיר צרכנות פיננסית 3
R משתלם לדחות החזרי הלוואה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
עידו ג לימודים דיגיטליים התפתחות אישית 3
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
ע לימודים / שינוי קריירה התפתחות אישית 3
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11