• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם לא עדיף לקנות מניות ערך של מדד מסוים מאשר את המדד עצמו?

• פותח הנושא arn
  • פורסם בתאריך
יש לך מדדים פסיביים של מניות ערך קטנות.(בדיוק כמו המדדים הסטנדרטים, אתה לא אמור לבחור מניות ספציפיות).
נכון, הן מסוכנות יותר, כלומר התנודתיות שלהן גבוהה יותר, אבל אתה מקבל על כך פיצוי בתשואה.

לא ייעוץ לא המלצה.
אתה ממש מצטט את רונן מרגוליס.
הוא באמת מקצוען.
אבל בפרט הזה אני לא מתחבר לרעיון שלו.
משתי סיבות..
א. כי אתה חושב שיש משהו שרק אתה יודע. וזה לא נכון.
ב. כי בנפילות קשות היציבות הנפשית חשובה מאוד. ככל שאתה משקיע במדדים יותר מוכרים היציבות הנפשית גבוהה יותר.

אתה ממש מצטט את רונן *******.
הוא באמת מקצוען.
אבל בפרט הזה אני לא מתחבר לרעיון שלו.
משתי סיבות..
א. כי אתה חושב שיש משהו שרק אתה יודע. וזה לא נכון.
ב. כי בנפילות קשות היציבות הנפשית חשובה מאוד. ככל שאתה משקיע במדדים יותר מוכרים היציבות הנפשית גבוהה יותר.
- אם אתה לומד את המחקרים והנתונים אז לא יהיה לך בעיה להחזיק גם בירידות. אני לא אומר להחזיק רק מניות ערך קטנות אלא גם.
- זה לא משהו שרק אני יודע, זה מידע גלוי לציבור. הסיבה שמניות ערך קטנות נותנות תשואה עודפת הן גם התנהגותיות(כי אנשים אוהבים מניות צמיחה גדולות ונוצצות וזונחים את הקטנות שלא מסוקרות) וגם כלכליות(אלה חברות קטנות שהנתונים הכלכליים הנוכחים שלהם חלשים משהו). זה לא משהו שהולך להיעלם.
- זה שאתה מחזיק פקטורים שונים זה דווקא יכול לרכך לך את הירידות, תבדוק מה עשו מתחילת השנה מניות ערך קטנות, מה עשה פקטור תנודתיות נמוכה ותגלה שהוא ירד פחות מהסנופי. אפשר לבדוק גם תקופות ארוכות יותר, הסנופי בין 2000 ל 2010 עשה אפס תשואה, תבדוק מה עשו פקטורים אחרים...
- סתם דוגמה, התיק שלי 100%מניות בשיא הירידות השנה, מתחילת שנה לא הגיע אפילו למינוס 7% שקלית.

רק להזכירכם, יש על זה פוסט כאן בבלוג, בטא חכמה- זאב בעור של כבש תתחילו לקרוא את הבלוג, חברים.
נתת לי אתגר.
אז חזרתי בשנית לפוסט של הסולידית בנושא(קראתי אותו בעבר בזמן הפרסום המקורי).
אתייחס כאן לטיעונים של הסולידית למה לא להשקיע בפקטורים:
- דמי ניהול גבוהים - הסולידית מתייחסת בפוסט לקרנות פקטורים ישראליות, שברור שיגבו דמי ניהול גבוהים כמו שהם עושים בקרנות הרגילות. היום אפשר למצוא קרנות פקטורים פסיביות איריות ואמריקאיות בדמי ניהול של 0.2%-0.3%. דמי ניהול שמתקרבים או זהים לדמי ניהול של המדד הרחב הסטנדרטי.
- הטענה השניה של הסולידית אומרת שקרנות פקטורים הן קרנות יותר מסוכנות. אכן סטיית התקן/תנודתיות של הקרנות האלה גבוהה יותר ביחס למדד הסטנדרטי. אם אתה בתיק של 100% קרנות פקטורים אז אכן תחווה תנודתיות גבוהה יותר, אבל אם רק חלק מהתיק שלך הוא כזה, אז דווקא החוסר קורלציה בין המדד הסטנדרטי למדדי הפקטורים יכולה להגדיל לך את הפיזור ולרכך את הירידות.
- הטענה השלישית של הסולידית היא שלא ניתן להסתמך על ההיסטוריה שכך שגם בעתיד נקבל תשואה עודפת. אז קודם כל אפשר להגיד את זה גם על המדד הסטנדרטי. דבר שני, יש המון תופעות סטטיסטיות בשוק המניות אבל פקטור צריך לעמוד במספר מבחנים על מנת להגדיר אותו כפקטור למשל רובסטי על פני שווקים שונים ולאורך זמן, ניתן לממש אותו בעולם האמיתי, יש לו הסבר כלכלי או התנהגותי, מובהקות סטטיסטית בתשואות ועוד.לארי סוודרו כתב על זה ספר שלם.
- הטענה הרביעית של הסולידית היא שזה מוצר מסובך. לא בהכרח, זה פשוט דרך אחרת להגדיר מדד. אם במדד הסטנדרטי ההגדרה היא על פי שווי שוק, אז במדד הפקטור ההגדרה מתבססת על פרמטר אחר. ההגדרה שקופה וגלויה. נוסף על כך "מסובך" אומרים על משהו שלא מבינים, אם לומדים את המחקרים והנתונים אז זה כבר פשוט.

בוא נדבר בקיצור על למה כן:
- הזדמנות לתשואה עודפת או אותה תשואה בסיכון נמוך יותר(על ידי הגדלת החלק הסולידי+מדדי פקטורים)
- פיזור - כמו שאמרתי, שילוב של פקטורים מאפשר להוריד את התנודתיות.

אני חושב שנתתי fight לא רע לטענות של הסולידית ואני מזמין אותה לבחון את הנושא בשנית(כמו שעשתה בתחומים נוספים) ואולי לעדכן את הפוסט המקורי(שפורסם בשנת 2014).
@הסולידית

לא ייעוץ לא המלצה

נערך לאחרונה ב:
בעשור האחרון תוכנות מבוססות למידת מכונה מהוות את רוב המסחר בשוק,
לא נראה לי שהן מתעניינות במניות מסוג מסוים "צמיחה" ולא מסוג "ערך" על פי הקווים שתכנתו אותן
הן ינסו להכות את השוק, כך שהיתרון של "מניות ערך" ו"פקטורים" שפחות אהובות על בני אדם מתבטל.
כך לא סביר שבעתיד דווקא הן יכו את השוק.

לא נראה לי שהן מתעניינות במניות מסוג מסוים "צמיחה" ולא מסוג "ערך" על פי הקווים שתכנתו אותן
הן ינסו להכות את השוק, כך שהיתרון של "מניות ערך" ו"פקטורים" שפחות אהובות על בני אדם מתבטל.
כך לא סביר שבעתיד דווקא הן יכו את השוק.
התוכנות לא יכולות לעבוד במניות הקטנות, אין שם מספיק נזילות. דווקא מה שאתה אומר הוא טיעון בעד

נתת לי אתגר.
עכשיו אפשר להתחיל וזה סוג הדברים שבעיני נותנים ערך לפורום. אז אציג את דעתי, הבעיות שציינת, הן בעיות טכניות בעיקרן. בעיניי, הבעייה המהותית היא שמנייה יכולה לספק ערך היום אבל לא מחר. לדוגמא, אם יכנסו טכנולוגיות חדשות, רגולציה, סנקציות וכו', במקרה הזה, דווקא תיק מניות "ערך" ירד יותר ממוצע "השוק".
לגבי מנייות קטנות, אם אני אקבל טיפ שיראה לי מספיק אמין, אני אשקיע חלק קטנטן מההון שלי במניות כאלה. באופן כללי, אין לי שום רצון וצורך לנסות לקבל תשואה מעבר לשוק. אני רק רוצה להגיע ולממש את היעדים שלי בשלום.

התוכנות לא יכולות לעבוד במניות הקטנות, אין שם מספיק נזילות. דווקא מה שאתה אומר הוא טיעון בעד
אז הן יכולות להגדיל את הנזילות כמו במסחר במניות אחרות,
אתה בטוח שרוב המניות לא נסחרות על ידי תוכנות?

אתן לכם עוד פרספקטיבה למה פקטורי ערך קלאסיים הם בעייתים .

בעבר, פקטורים כמו מחיר לשווי נכסים וכו היה רלוונטי כי החברות הכילו הרבה נכסים פיזיים, מפעלים, נדל״ן וכו …

בעשורים האחרונים צמחו חברות הטכנולוגיה עם רווחים עצומים וצמיחה שונה לחלוטין מהחברות המסורתיות…והן בעלות נכסים לא מוחשיים.(ip טכנלוגיה וכו) שלא עומדות בשום מדד ערך קלאסי.(ובעיני הן לגמרי השקעות ערך).
ולכן אם תסתכלו למשל בקרן ערך של וואנגארד , תראו חברות פיננסים, תרופות וכו…ולא תראו את גוגל אמאזון מיקרוסופט וכו…

אני אישית לא הייתי מהמר שעשרים שנה האחרונות יהיו זהות לעשרים שנה הבאות.
(מעבר לזה שארביטרג(אם קיים) שמבוסס רק נתונים מספריים כנראה שנסגר כבר אם לא יסגר בעתיד…)

נערך לאחרונה ב:
היום אפשר למצוא קרנות פקטורים פסיביות איריות ואמריקאיות בדמי ניהול של 0.2%-0.3%. דמי ניהול שמתקרבים או זהים לדמי ניהול של המדד הרחב הסטנדרטי.
זה גם קצת יקר.
- הטענה השלישית של הסולידית היא שלא ניתן להסתמך על ההיסטוריה שכך שגם בעתיד נקבל תשואה עודפת. אז קודם כל אפשר להגיד את זה גם על המדד הסטנדרטי.
זה בהחלט נאמר גם על המדד הסטנדרטי.
גם במדד הסטנדרטי אין אפשרות לבטוח בתשואה 7%. בגלל שזה מה שהוא עשה בעבר.
הדבר היחיד שאפשר לומר על השקעה במניות זה שהשוק עולה בטווח הארוך.
בפקטורים אתה מוסיף עוד מילה שהשוק של הפקטור המסויים יביא תשואה עודפת בטווח הארוך.
זה לא יכול להיות מובטח משום צד שאתה מסתכל על זה.
הייתי אומר על משקל תשואות העבר לא מבטיחות תשואות העתיד
גם מחקרי העבר לא מעידים על תשואות העתיד.

נתת לי אתגר.
אז חזרתי בשנית לפוסט של הסולידית בנושא(קראתי אותו בעבר בזמן הפרסום המקורי).
אתייחס כאן לטיעונים של הסולידית למה לא להשקיע בפקטורים:
- דמי ניהול גבוהים - הסולידית מתייחסת בפוסט לקרנות פקטורים ישראליות, שברור שיגבו דמי ניהול גבוהים כמו שהם עושים בקרנות הרגילות. היום אפשר למצוא קרנות פקטורים פסיביות איריות ואמריקאיות בדמי ניהול של 0.2%-0.3%. דמי ניהול שמתקרבים או זהים לדמי ניהול של המדד הרחב הסטנדרטי.
- הטענה השניה של הסולידית אומרת שקרנות פקטורים הן קרנות יותר מסוכנות. אכן סטיית התקן/תנודתיות של הקרנות האלה גבוהה יותר ביחס למדד הסטנדרטי. אם אתה בתיק של 100% קרנות פקטורים אז אכן תחווה תנודתיות גבוהה יותר, אבל אם רק חלק מהתיק שלך הוא כזה, אז דווקא החוסר קורלציה בין המדד הסטנדרטי למדדי הפקטורים יכולה להגדיל לך את הפיזור ולרכך את הירידות.
לגבי קרנות איריות ואמריקאיות:
הם יש מס כפול במקרה של מימוש רווחים? בקרנות ישראליות יש 25% מס על הרווח הראלי. מה לגבי קרנות איריות? הא יש מס? האם הוא גדול יותר מהמס הישראלי? האם יש כפל מס (מס גם לאירלנד וגם לישראל)?
האם קרנות איריות הן קרנות בטוחות? כלומר אין סכנה שמישהו יקח את הכספים ויעלם לאי-שם?
לגבי קרנות אמריקאיות- שאלות דומות + שאלה נוספת: האם יש מס ירושה עליהן?

לגבי קרנות איריות ואמריקאיות:
הם יש מס כפול במקרה של מימוש רווחים? בקרנות ישראליות יש 25% מס על הרווח הראלי. מה לגבי קרנות איריות? הא יש מס? האם הוא גדול יותר מהמס הישראלי? האם יש כפל מס (מס גם לאירלנד וגם לישראל)?
האם קרנות איריות הן קרנות בטוחות? כלומר אין סכנה שמישהו יקח את הכספים ויעלם לאי-שם?
לגבי קרנות אמריקאיות- שאלות דומות + שאלה נוספת: האם יש מס ירושה עליהן?
כל מה ששאלת כבר נענה ונטחן עד דק בשרשורים אחרים.
וחוצמזה, אתה מסיט את הדיון שלך לנושאים אחרים.

נתונים, לא דיעות ולא מחקרים:

ב20 שנים האחרונות מניות ערך קטנות לא ממש השיאו תשואה עודפת על המדד.
ב20 שנים האחרונות תיק של 50/50 מניות ערך קטנות והמדד לא הניב תשואה עודפת על המדד.
ב20 שנים האחרונות למניות ערך קטנות היה סטיית תקן גבוהה יותר ב27% מהמדד.

אישית אני חושב שבשנים הקרובות למדד מניות ערך קטנות יש סיכוי טוב מאד להכות את המדד.

נתונים, לא דיעות ולא מחקרים:

ב20 שנים האחרונות מניות ערך קטנות לא ממש השיאו תשואה עודפת על המדד.
ב20 שנים האחרונות תיק של 50/50 מניות ערך קטנות והמדד לא הניב תשואה עודפת על המדד.
ב20 שנים האחרונות למניות ערך קטנות היה סטיית תקן גבוהה יותר ב27% מהמדד.

אישית אני חושב שבשנים הקרובות למדד מניות ערך קטנות יש סיכוי טוב מאד להכות את המדד.
מסכים.
כאמור אם תבדוק תקופות של 20 שנה מתגלגלות, אז תראה שברוב התקופות מניות ערך קטנות השיאו תשואה עודפת.
אכן ב20 שנה האחרונות התשואה הייתה פחותה מהמדד הרחב.(כמו שיכול לקרות בהשוואה בין אגח למניות)

כאמור אם תבדוק תקופות של 20 שנה מתגלגלות, אז תראה שברוב התקופות מניות ערך קטנות השיאו תשואה עודפת.
הבעיה שלחשבון בנק שלי וכל הדברים שאני אוהב לרכוש שמשולמים ממנו בסופו של דבר לא כ"כ אכפת מההיסטוריה או ממחקרים אקדמאיים, אכפת לו אך ורק מכסף.
עוד בעיה היא שאנחנו לא חיים לנצח, לא למשך מאות שנים וחלקנו הגדול אולי לעוד מספר מועט של עשרות שנים אז עוד הפעם: מחקרים אקדמיים זה יפה וטוב, בסוף יש מציאות.
כמו שאמר גו'ן קיינס: "בטווח הארוך כולנו מתים".

לגבי מנייות קטנות, אם אני אקבל טיפ שיראה לי מספיק אמין
אני לא משקיע לפי טיפים, אלא לפי מחקרים אקדמיים.
אז הן יכולות להגדיל את הנזילות כמו במסחר במניות אחרות,
אתה בטוח שרוב המניות לא נסחרות על ידי תוכנות?
התוכנות מנסות להשיא רווח בטווח הקצר, לדעתי זה ניתן לביצוע רק אם השוק מספיק נזיל.

הבעיה שלחשבון בנק שלי וכל הדברים שאני אוהב לרכוש שמשולמים ממנו בסופו של דבר לא כ"כ אכפת מההיסטוריה או ממחקרים אקדמאיים, אכפת לו אך ורק מכסף.
עוד בעיה היא שאנחנו לא חיים לנצח, לא למשך מאות שנים וחלקנו הגדול אולי לעוד מספר מועט של עשרות שנים אז עוד הפעם: מחקרים אקדמיים זה יפה וטוב, בסוף יש מציאות.
כמו שאמר גו'ן קיינס: "בטווח הארוך כולנו מתים".
- 20 שנה, זה לא הרבה זמן בהשקעה שמוגדרת לטווח ארוך. כאמור ברוב התקופות של 20 שנה, מניות ערך קטנות השיאו תשואה עודפת.
- נכון, כל המטרה של השקעה היא בסופו של דבר להשיא תשואה, להרוויח כסף. מה שאפשר להסתמך עליו זה ההיסטוריה ומחקרים אקדמאים.
אם אתה לא רוצה להסתמך על כך אז תעשה מחקר עצמאי ותשים את הכסף איפה שאתה חושב שתשיא תשואה מקסימלית. אני, אישית, לא יודע לזהות מניות מנצחות לכן אני משקיע בכל השוק ובכל הפקטורים - פקטור השוק בטא והפקטורים האחרים.

להשקיע במדד של כל השוק, זה אומר שקניתי את כל השוק (השקעות ערך טכנולוגיה ועוד ועוד) והתשואה הממוצעת זה מה שאני יקבל, וההנחה הבסיסית היא ששוק ההון בטווח הארוך צומח.

להשקיע במניות ערך זה סקטור מסוים, וברגע שמאמינים שהוא יעשה תשואה עודפת, מחויב מזה שמאמינים שפקטורים אחרים יעשו תשואה חסרה כנגד התשואה הנוספת של השקעות ערך כי הכול נמדד בייחס לממוצע ובסוף צריך להגיע לממוצע. זה אומר שאם אני משקיע בסקטור מסוים אני מתבסס על הנחות נוספות כדי שההשקעה שלי תהיה שווה את עצמה.

וההנחות הנוספות צריכות להיחקר טוב מאוד כדי לדעת האם הם נכונות גם לעתיד, במיוחד שצריך להבין את המשמעות של השינויים שהשוק יעבור ועובר בטווחים ארוכים, שברור שזה דבר שמאוד קשה לצפות.
אכן ב20 שנה האחרונות התשואה הייתה פחותה מהמדד הרחב.(כמו שיכול לקרות בהשוואה בין אגח למניות)
זה לא שאלה מבחינתך ש20 שנה (שלכל הדעות זה טווח זמן משמעותי) התאוריה פשוט לא עבדה... הרי לכאורה זה היגיון פשוט שכתבת שאנשים אוהבים מניות צמיחה גדולות ונוצצות וזונחים את הקטנות שלא מסוקרות, אז איך זה לא עבד...
יש סוג של טענות שהם מתבססות על זה שבמציאות זה מה שקרה, ואז הם מסבירות את ההיגיון, אבל הם לא מספיק משכנעות או מחויבות המציאות אלא הם סוג של הסבר של המציאות, אני חושש שהטענה הזאת דומה לטענות מהסוג הזה.
וההשוואה שלך למה שקרה בין אגח למניות זה דבר שלכאורה לא כל כך קשור לעניין ודרך אגב זה לכאורה לא הולך להשתנות בעשרות שנים הקרובות, וזה לא בגלל שאנשים יותר משקיעים במניות כי יותר מאמינים וממילא האגח יורד אלא זה פשוט כי המנפיקים מסכימים לשלם פחות מחצי ממה ששילמו בעבר...

״רוב המסחר״ ו״רוב ההשקעה״ הם דברים שונים. למי שמשקיע לטווח ארוך (לא משנה אם לפי מדדים, פקטורים או מניות ספציפיות), המסחר קצר הטווח לא ממש רלוונטי.

נכון, כל המטרה של השקעה היא בסופו של דבר להשיא תשואה, להרוויח כסף. מה שאפשר להסתמך עליו זה ההיסטוריה ומחקרים אקדמאים.
. אני, אישית, לא יודע לזהות מניות מנצחות לכן אני משקיע בכל השוק ובכל הפקטורים - פקטור השוק בטא והפקטורים האחרים.
1- לא הבנתי את הקשר בין מחקרים אקדמאיים, על כלכלה ומסחר באופן כללי לבין היכולת לחזות מה יקרה לשוק המניות בטווח X, אישית אני חושב שאם חוקר יגלה שיש לו שיטה לנצח את השוק הוא לא יפרסם אותה אלא ינצח את השוק קודם כל.
2- סתירה - אם אתה טוען שאינך יודע אז קנה את כל השוק, אם אתה חושב ש"פקטורים" מנצחים את תשואת השוק אז בעצם אתה כן יודע לזהות קבוצות של מניות מנצחות,

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
לב מישקין מה עדיף לקנות רכב יד שנייה או לקחת מהעבודה תמורת תשלום? צרכנות פיננסית 12
R האם עדיף לקנות את הדירה בה גרים או לשכור אותה? שוק ההון 3
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
מ מה עדיף VOO או SPY? שוק ההון 13
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
א היי , הכנתי אקסל שאומר מה עדיף, קרן כספית או פק"מ שוק ההון 0
O שני חשבונות עו"ש - מה עדיף, שניהם באותו בנק או כל אחד בבנק אחר? צרכנות פיננסית 12
S הזמנות באינטרנט בחו"ל - עדיף לשלם בשקלים בפייפאל או מטבע חוץ באשראי (1% המרה)? צרכנות פיננסית 3
M האם לאזרחים אמריקאים עדיף להשקיע ב IRA או בקופות מנוהלות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ס מה עדיף קופגל"ה או קרן סל ישראלית שוק ההון 21
E איזה מכשירים פיננסיים עדיף לפדות ברכישת דירה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A מה עדיף בין לרכוש תעודת סל בארץ או בארה"ב? שוק ההון 1
ה בהשקעת סכום גדול - עדיין עדיף בארץ? שוק ההון 25
A מה עדיף היום: קנית אג"ח ממשלתי או אג"ח חברות בדרוג גבוה? שוק ההון 9
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
Y האם עדיף לרכוש קרן שמנוהלת בידי בית ההשקעות שלי? שוק ההון 2
A האם עדיף להשקיע במדדים בעלי Cape נמוך פוסטים מאיכות נמוכה 21
A במידה ולפרויקט יש ליווי בנקאי האם עדיף לשלם את כל הסכום כמה שיותר מהר? נדל"ן 2
S עדיף דקה ביום מאשר שעות בסוף שנה :) מיסים 1
ה האם עדיף קרן מחקה ישראלית על בלאקרוק? שוק ההון 4
I באיזה יום בחודש עדיף לרכוש מדדים בקרן ההשתלמות שלי? שוק ההון 8
א מה עדיף: חשבון מסחר עצמאי או קופ"ג להשקעה בדמי ניהול זולים? שוק ההון 4
T לוקסמבורג או אירלנד - מה עדיף? שוק ההון 1
א מה עדיף קרן נאמנות או תעודת סל? פוסטים מאיכות נמוכה 23
A באיזו חברה עדיף לשים קרן פנסיה במסלול עוקב סנופי שוק ההון 1
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
T בתור ישראלי, שעובד דרך האינטרנט ומטייל בחו"ל, מה עדיף, PayPal, Payoneer או Skrill? צרכנות פיננסית 1
Anrala האם עדיף לשלם בתשלומים או בתשלום אחד לדברים הבאים: צרכנות פיננסית 21
שם משתמש בעייתי איפה עדיף להפקיד כ-10,000 ש"ח: קרן פנסיה או גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T 3 דרכים להקצאת הון עצמי לדירה להשקעה - מה עדיף? נדל"ן 24
E פרילנסר. מה עדיף: יותר לקוחות שמשלמים פחות או פחות לקוחות שמשלמים יותר? אוף טופיק 1
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
F עדיף סילוק משכנתא מהיר או לפרוס ל-25,30 שנה? נדל"ן 7
השועל מה עדיף, דירת 3 או 4 חדרים להשקעה? מחיר למשתכן. נדל"ן 8
R האם ייתכן שבמשיכה בפרישה מוקדמת יהיה עדיף לשלם מס שולי? מיסים 15
E דמי אחזקת רכב או החלפת ההטבה בשכר ברוטו גבוה יותר בגובה דמי החזקת הרכב, מה עדיף מבחינת מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
E אני פרילנסר. האם כדאי לקחת עבודה בכל מחיר? או עדיף כלום? אוף טופיק 26
ש כשצריך להנזיל: מאיפה עדיף למכור מניות - קרן השתלמות או חשבון רגיל? שוק ההון 28
ח מה לדעתכם עדיף כיום לצעיר בן 23 לסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים ולטווח ארוך, לא למסחר מדי אקטיבי שוק ההון 16
ד מה עדיף 2% מההפקדה 0% מהצבירה או 1.49% מההפקדה 0.05% מהצבירה שוק ההון 17
ח האומנם תיק עצמאי עדיף על תיק מנוהל? שוק ההון 17
S תיק מסחר עצמאי עדיף על קופת גמל להשקעה - האומנם? שוק ההון 40
א מסחר בASX עמלות. יכול להיות שבנק ירושלים עדיף? שוק ההון 6
D חיסכון לכל ילד מהמדינה האם עדיף סיכון מוגבר? צרכנות פיננסית 14
ע קבלת סכום גבוהה - מה עדיף בדולר או שקל? צרכנות פיננסית 3
J האם פנסיה עוקב מדד s & p 500 של הלמן אלדובי עדיף על מסלול מנייתי של הראל? צרכנות פיננסית 10
ש כמה משקיעים פה בנסדק 100, סנופי, vti והאם לא עדיף רק נסדק 100? שוק ההון 31
G מה לדעתכם עדיף מבחינת מיסוי מיסים 2

נושאים דומים

Back
למעלה