• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם כדאי לי לקנות דירה זולה שבעתיד הרחוק אגור בה, או להשקיע את הכסף בשוק ההון?

yacovm

משתמש סולידי
דירוג
9
היי, אספר על הסטטוס שלי.
בן 24, יש ברשותי כרגע הון עצמי של סביב ה150 אלף עם הפיקדון הצבאי וכל החסכונות שלי.
אני גר באחד הישובים בדרום, ואני שוקל לרכוש דירה סטנדרטית בטווח של 450-500 אלף שקלים.
הכיוון הוא משכנתא של 300K לטווח של 10 שנים, החזר חודשי של 3K, והשכרת הנכס ב2K.
אני סטודנט שמרוויח סביב ה7K טיפה יותר טיפה פחות, ההורים גם דוחפים אותי לכיוון הזה.

אם כי אני מתלבט אם עדיף לי בכלל לשים את הכסף בקופת גמל להשקעה, ובגלל ההגבלה של ה70 אלף שאפשר להכניס בכל שנה קלנדרית, אז לשים את השאר באפיק חיסכון אחר.
הכיוון שלי הוא לשים 70 אלף בפוליסת חיסכון כזאת או אחרת, ואת שאר הכסף בקופת גמל, עם הפקדה חודשית קבועה של 1500-2000 שקלים בערך.
כרגע אני נוטע יותר לאפשרות הראשונה של רכישת דירה, שבעתיד אגור בה או שלפחות אוכל להגיד שיש לי נכס ביד.
דעתכם?

*ומשהו נוסף, עם מי אפשר להתיעץ בבחירת קופות גמל או פוליסות חיסכון שהוא נטול אינטרסים?
תודה,
יעקב.

ברוך הבא לפורום!
אני בטוח ש @רוני יוכל להרחיב כאן בושא תזרים מזומנים שלילי.
אסור לנו לייעץ אז אומר לך מה שאמרו לי - אם כבר החלטת לרכוש נכס אז רצוי שהשוכר ישלם את המשכנתא. ממה שאני רואה כאן ומבלי להכנס לחישוב ריביות, אולי פריסה גדולה יותר או משכנתא נמוכה יותר עדיפה. מציע לך לקבוע פגישה עם יועץ משכנתאות/רואה חשבון שיחשב עבורך את אורך חיי המשכנתא הרצוי כדי שההכנסות יהיו גבוהות מההוצאות.

תודה יוסי.
כמובן שאבדוק את זה מול יועץ משכתנאות כשזה יבשיל למשהו קצת יותר רציני.
לפי איך שאני רואה את זה, אם אשכיר את הדירה בטווח של ה2000 שקלים, והמשכנתא היא 3000 שקלים, יוצא לי מהכיס כל חודש אלף שקלים.
פריסה גדולה יותר מבחינת טווח שנים = ריבית גבוהה יותר, אז אני לא רואה איך אני ארוויח מהמהלך הזה.

צריך לקחת בחשבון סיכונים נוספים בדמות ירידה בהכנסה מהדירה עקב חוסר היכולת שלך לאכלס אותה ב-100 אחוז מהזמן, ירידה במכירי השכירות ועוד. אתה אומנם משלם עוד ריבית, אבל נהנה מ"ביטוח" בדמות הגבלת התשלום החודשי שלך.

זה משהו שאני מוכן לספוג.
אני גר עם ההורים כרגע, וחוסך סכום כסף יפה של כמעט 3500 אלף שקלים בחודש שיש לי בו הרבה הוצאות.
אני עדיין אבל מתלבט קשות אם כדאי לי לבנות תיק השקעות ולהפקיד לשם פר חודש סביב ה2000 ואת כל ההון הנוכחי המועט שיש לי, או שבאמת ללכת לכיוון דירה.

זה משהו שאני מוכן לספוג.
אני גר עם ההורים כרגע, וחוסך סכום כסף יפה של כמעט 3500 אלף שקלים בחודש שיש לי בו הרבה הוצאות.
אני עדיין אבל מתלבט קשות אם כדאי לי לבנות תיק השקעות ולהפקיד לשם פר חודש סביב ה2000 ואת כל ההון הנוכחי המועט שיש לי, או שבאמת ללכת לכיוון דירה.
זו שאלה רצינית שנידונה הן בפורום והן בפוסטים עצמם. מצד אחד, העדפת רכישת דירה על פני השקעה בתיק סולידי יחסית היא בעיקר פסיכולוגית, ומתודלקת על ידי הסביבה הקרובה לך, העיתונות והאמונה הישראלית שאם אין בבעלותך נדל"ן משהו לא בסדר איתך. מנגד, קניית דירה משמעותה השקעת מירב כספך (וכסף שעדיין לא שלך, במקרה הנוכחי) במוצר השקעה אחד ויחיד למשך תקופה ארוכה. אתה צריך לקחת בחשבון שאם אתה קונה דירה שאינך מתכוון לגור בה לעולם, העובדה שאתה רוכש אותה כעת עם מלוא כספך יכולה לפגוע ביכולת שלך לרכוש דירה למטרת מגורים בהמשך, אם גם זה נמצא על הכוונת שלך.

שיעור מס הרכישה על דירה שניה (8% מהשקל הראשון) הופך את הרעיון של רכישת דירה שניה שלא מתכוונים לגור בה לרעיון מאד מסוכן מבחינה כלכלית.

שבעתיד אגור בה
שיקול ענייני -- אבל במקרה זה, מדובר במוצר צריכה, לא בנכס השקעה
ו שלפחות אוכל להגיד שיש לי נכס ביד
שיקול לא ענייני.
להגיד... למי? ומדוע? כדי לנופף בסמל סטאטוס? למי אתה חייב משהו?
זכור שגם מניות (ונכסים פיננסיים דומים), לצורך העניין, הן נכס השקעה מניב בדיוק כמו דירה להשקעה -- אפילו אם קשה יותר לנופף בהן כלפי כולי עלמא.

לדעתי הפסיכולוגיה יותר חשובה מהמתמטיקה.
ולדעתי פוליסת חסכון במסלול כללי לא עדיפה תשואתית על נכס זול וממונף להשקעה.

חלופה סבירה היא תיק אגרסיבי, ורצוי גם שתבין מה אתה עושה ולא תצטרך לשלם למתווכים דמי ניהול מיותרים, אבל לא כל אחד בנוי לזה.

חשבתי על הנקודה הזו הרבה... זה לא נכס השקעה שההחזר עליו הוא דמי השכירות שחוסכים?
יכול להיות שהמספרים יגידו שזה השקעה לא טובה, אבל עדיין יש החזר.
לא?

חשבתי על הנקודה הזו הרבה... זה לא נכס השקעה שההחזר עליו הוא דמי השכירות שחוסכים?
יכול להיות שהמספרים יגידו שזה השקעה לא טובה, אבל עדיין יש החזר.
לא?

זו גם דעתי מאז ומתמיד.

לא ייעוץ ולא המלצה. כמה נקודות למחשבה:
1. תזרים מזומנים שלילי ועליית ריבית משכנתא זה סיכון
2. מחירי הדירות די גבוהים.
3. בסכומים שציינת מדובר בדירות קטנות ומוזנחות בפריפריה שיש להם בעיה רצינית של שוכרים והרבה פעמים גם עודף דירות המוצעות להשכרה (מנסיון!)

היי, אספר על הסטטוס שלי.
בן 24, יש ברשותי כרגע הון עצמי של סביב ה150 אלף עם הפיקדון הצבאי וכל החסכונות שלי.
אני גר באחד הישובים בדרום, ואני שוקל לרכוש דירה סטנדרטית בטווח של 450-500 אלף שקלים.
הכיוון הוא משכנתא של 300K לטווח של 10 שנים, החזר חודשי של 3K, והשכרת הנכס ב2K.
אני סטודנט שמרוויח סביב ה7K טיפה יותר טיפה פחות, ההורים גם דוחפים אותי לכיוון הזה.

אם כי אני מתלבט אם עדיף לי בכלל לשים את הכסף בקופת גמל להשקעה, ובגלל ההגבלה של ה70 אלף שאפשר להכניס בכל שנה קלנדרית, אז לשים את השאר באפיק חיסכון אחר.
הכיוון שלי הוא לשים 70 אלף בפוליסת חיסכון כזאת או אחרת, ואת שאר הכסף בקופת גמל, עם הפקדה חודשית קבועה של 1500-2000 שקלים בערך.
כרגע אני נוטע יותר לאפשרות הראשונה של רכישת דירה, שבעתיד אגור בה או שלפחות אוכל להגיד שיש לי נכס ביד.
דעתכם?

*ומשהו נוסף, עם מי אפשר להתיעץ בבחירת קופות גמל או פוליסות חיסכון שהוא נטול אינטרסים?
תודה,
יעקב.

שלום יעקב

לפי טווח מחירי הנכסים אני מבין שמדובר באזור פריפריה, מאחר והשוק לדעתי נמצא בימים אלו בשלב של היפוך מגמה, ישובי הפריפריות עלולות למצוא את עצמן עם עודף היצע של נכסים למגורים ולהשכרה (אתה עלול למצוא את עצמך עם משכנתא חודשית וקושי למצוא שוכרים, ותזרים חודשי שלילי משכירות), המשמעות ירידת מחירים ושכירויות.
אולי כדאי לך לשקול את האופציה של להמתין לפחות עוד שנה או שנתיים, להמשיך לחסוך מדי חודש ולבחון במקביל את השוק, יתכן ובעוד שנתיים תרכוש את הנכס למטרת מגורים בעזרת מימון נמוך משמעותית, תוכל לסלק את החוב תוך זמן קצר.

שיקול לא ענייני.
זכור שגם מניות (ונכסים פיננסיים דומים), לצורך העניין, הן נכס השקעה מניב בדיוק כמו דירה להשקעה -- אפילו אם קשה יותר לנופף בהן כלפי כולי עלמא.

בגדול אני מסכים אתך, במקרה הספציפי הזה, לא מדובר בסכום רכישה גבוהה או בהתחייבות לטווח ארוך, במידה וימתין למחיר נוח יותר (בינתיים ימשיך לחסוך), יתכן שיוכל לרכוש דירת מגורים בעזרת מימון נמוך לטווח קצר, באסטרטגיה זו הוא פוטר את עצמו בגיל צעיר יחסית מסעיף הדיור בתקציב החודשי, מגדר את עצמו מפני עליות שכירויות (במידה והיה גר בשכירות), וכמשקיע מגדר את החשיפה למט"ח.

• אהבתי
Reactions: ITS
אני חייב לעצמי.
יש דברים כאלה ואחרים בחיים שאני רוצה להשיג בגיל צעיר (הכל זה יחסי), בשביל לא לעבוד כמו חמור בעתיד.
כמובן שזה לא באמת יקרה, כי אני סטודנט כרגע, וככל הנראה אעבוד בעתיד בשוק ה-היי-טק, עבודה סביב השעון.
אני כן רוצה שבגיל 35 ואולי פחות תהיה לי כבר דירה משלי ולא אצטרך לשלם שום כסף בשביל שכירות.

שלום יעקב

לפי טווח מחירי הנכסים אני מבין שמדובר באזור פריפריה, מאחר והשוק לדעתי נמצא בימים אלו בשלב של היפוך מגמה, ישובי הפריפריות עלולות למצוא את עצמן עם עודף היצע של נכסים למגורים ולהשכרה (אתה עלול למצוא את עצמך עם משכנתא חודשית וקושי למצוא שוכרים, ותזרים חודשי שלילי משכירות), המשמעות ירידת מחירים ושכירויות.
אולי כדאי לך לשקול את האופציה של להמתין לפחות עוד שנה או שנתיים, להמשיך לחסוך מדי חודש ולבחון במקביל את השוק, יתכן ובעוד שנתיים תרכוש את הנכס למטרת מגורים בעזרת מימון נמוך משמעותית, תוכל לסלק את החוב תוך זמן קצר.
היי רוני, סלח לי אך אני לא באמת מאמין שאי פעם מחירי הדיור ירדו בגלל נגזרת של גידול דמוגרפי דיי גדול בארצנו הקטנטנה.
אכן מדובר באזור הפריפריה, הציפיות שלי מדירה הם לא גדולות, בין כה וכה אני בקושי נמצא בבית נכון לנקודת הזמן של היום.
אולי באמת אחכה עוד שנה או שנתיים בשביל 2 דברים: לחכות ואולי לראות אם מחירי הדיור אכן ירדו, והדבר השני זה הגדלת ההון הנוכחי, בזמן שהוא מושקע באיזה קופת גמל/תוכנית חיסכון נזילה וסולידית עם סיכון נמוך.

תודה על התגובות שלכם אגב, חייב לציין שזה מפתיע אותי שפלטפורמת הפורומים עוד חיה ונושמת, כאחד שגלש בדיי הרבה פורומים שהם כבר מתים בעקבות הפייסבוק.

הנסיון שלי, כמי שיש לה דירות להשקעה. קודם כל, אני זוכרת את התקופה שבה מחירי נכסים ירדו ממש. לא עצרו, אלא ממש ירדו, ולא ניתן היה במשך כמה שנים טובות למכור את הנכס במחיר שבה נקנה. מחירי השכירות גם ירדו, ולא ניתן היה להשכיר אותו במחיר שהיה מושכר בו בשנה קודמת. יש כאן הרבה אנשים צעירים מאד שפשוט נולדו לתוך סחרחורת המחירים הזו, אבל אם אתה חוסך לטווח של עשר שנים, אני חושבת שאתה צריך לזכור שזה היה בסך הכל לפני כעשר שנים. לכן הייתי מאד רוצה, בשבילך, שלא תגיד "אני לא מאמין" מכיוון שאנחנו מנסים להוציא מהמשוואה את הנושאים הסובייקטיביים.

בנושא של דירה להשקעה, היתרון הגדול ביותר הוא האיטיות. רוב המשקיעים, ובייחוד הצעירים, מאד נלחצים מנפילות של אפילו כמה אחוזים ותיכף מוכרים, ולכן אני חושבת שיש יתרון בגילך לדירה להשקעה, בייחוד כשאתה נשמע לי אדם שלא אוהב לקחת סיכונים.

ועכשיו השנקל שלי בענין דירות להשקעה: המחירים שכתבת הם לא ריאליים יותר במקומות סטודנטיאליים (נגיד באר שבע) ומתאימים יותר לישובים כמו ערד ודימונה. שם יש סיכוי גבוה בהרבה, כמו שרוני אמר, שתתקל בבעיות, כי בסביבות אוניברסיטה יש פשוט צורך קבוע בדירות להשכרה אבל לאו דוקא במקומות אחרים. סכומים יותר ריאליים לדירה יהיו בערך 550 אלף ש"ח לדירת שני חדרים, כולל הכל - שיפוץ קל ועלויות שונות כמו עו"ד ואולי תיווך. דירות כאלה לא מושכרות היום ב- 2000 ש"ח, אלא קרוב יותר ל- 1700 ש"ח. אתה בהחלט תראה תשואות יפות יותר בכל מיני אתרים וכד', אבל התשואות צריכות להיות מחושבות על סך הכל ההשקעה בנכס ולא רק על מחיר הקניה, מה שרוב האנשים מחשבים בשבילך.

במקרה הספציפי שלי, את אחת הדירות שאני מחזיקה בהן כרגע קניתי לפני כמה שנים, כשמחיר הדירות היה יותר קרוב ל- 400-420 אלף ש"ח על אותו סוג הדירות שהיום עולות 550 אלף. התשואה היתה יותר גבוהה, וזה השתלם יותר. דירה אחרת קניתי במחיר זול ועשיתי בה שינוי מאסיבי ויקר, כך שערכה עלה משמעותי וגם שכ"ד שניתן לקבל עליה, אבל את מחיר השיפוץ אתה לא יכול למנף בעזרת משכנתא וההון העצמי שלך נמוך מדי כרגע. קח בחשבון שלמרות שהדירה עולה יותר כסף, שוק השכירות לא השתנה משמעותית ולכן מדובר בירידה נטו בתשואה.

באופן יותר רחב, הדירות להשקעה משמשות לי כהשקעה הסולידית יותר בתוך תיק ההשקעות הכולל שלי. אני מכירה את השוק ולא דואגת ממפולת או מחוסר יכולת להשכיר, יכולה לדעת בדיוק כמה הן שוות, ועד כה מרוצה מהתשואה. אני משכירה את הדירות במחיר כזה שאני מתחת לסף המס, כך שהתשואה שלי היא תשואה נטו, בניגוד לתשואה בתיק האינדקסים שלי שהיא תמוסה כשאמשוך אותה. המשכנתא על הנכסים שלי היא לטווח יחסית קצר, כך שסך הכל תשלומי הריבית כבר חושבו ולדעתי זה עדיין משתלם. את כספי השכירות (מה שלא משמש לתשלומי המשכנתא) אני חוסכת בשוק ההון, מה שמגדיל את התשואה.
אני רק רוצה להדגיש, שהדירות זה לא אפיק ההשקעה היחיד שלי, שאני מאד בטוחה ביכולת שלי לטפל בהן ולהשכיר אותן, שהתזרים הוא כזה שאוכל להסתדר גם אם לא אשכיר אותן במשך כמה חודשים, ויש לי קרן חירום שאוכל לטפל בכל בעיה. מכאן זה לשיקולך.

הנסיון שלי, כמי שיש לה דירות להשקעה. קודם כל, אני זוכרת את התקופה שבה מחירי נכסים ירדו ממש. לא עצרו, אלא ממש ירדו, ולא ניתן היה במשך כמה שנים טובות למכור את הנכס במחיר שבה נקנה. מחירי השכירות גם ירדו, ולא ניתן היה להשכיר אותו במחיר שהיה מושכר בו בשנה קודמת. יש כאן הרבה אנשים צעירים מאד שפשוט נולדו לתוך סחרחורת המחירים הזו, אבל אם אתה חוסך לטווח של עשר שנים, אני חושבת שאתה צריך לזכור שזה היה בסך הכל לפני כעשר שנים. לכן הייתי מאד רוצה, בשבילך, שלא תגיד "אני לא מאמין" מכיוון שאנחנו מנסים להוציא מהמשוואה את הנושאים הסובייקטיביים.

בנושא של דירה להשקעה, היתרון הגדול ביותר הוא האיטיות. רוב המשקיעים, ובייחוד הצעירים, מאד נלחצים מנפילות של אפילו כמה אחוזים ותיכף מוכרים, ולכן אני חושבת שיש יתרון בגילך לדירה להשקעה, בייחוד כשאתה נשמע לי אדם שלא אוהב לקחת סיכונים.

ועכשיו השנקל שלי בענין דירות להשקעה: המחירים שכתבת הם לא ריאליים יותר במקומות סטודנטיאליים (נגיד באר שבע) ומתאימים יותר לישובים כמו ערד ודימונה. שם יש סיכוי גבוה בהרבה, כמו שרוני אמר, שתתקל בבעיות, כי בסביבות אוניברסיטה יש פשוט צורך קבוע בדירות להשכרה אבל לאו דוקא במקומות אחרים. סכומים יותר ריאליים לדירה יהיו בערך 550 אלף ש"ח לדירת שני חדרים, כולל הכל - שיפוץ קל ועלויות שונות כמו עו"ד ואולי תיווך. דירות כאלה לא מושכרות היום ב- 2000 ש"ח, אלא קרוב יותר ל- 1700 ש"ח. אתה בהחלט תראה תשואות יפות יותר בכל מיני אתרים וכד', אבל התשואות צריכות להיות מחושבות על סך הכל ההשקעה בנכס ולא רק על מחיר הקניה, מה שרוב האנשים מחשבים בשבילך.

במקרה הספציפי שלי, את אחת הדירות שאני מחזיקה בהן כרגע קניתי לפני כמה שנים, כשמחיר הדירות היה יותר קרוב ל- 400-420 אלף ש"ח על אותו סוג הדירות שהיום עולות 550 אלף. התשואה היתה יותר גבוהה, וזה השתלם יותר. דירה אחרת קניתי במחיר זול ועשיתי בה שינוי מאסיבי ויקר, כך שערכה עלה משמעותי וגם שכ"ד שניתן לקבל עליה, אבל את מחיר השיפוץ אתה לא יכול למנף בעזרת משכנתא וההון העצמי שלך נמוך מדי כרגע. קח בחשבון שלמרות שהדירה עולה יותר כסף, שוק השכירות לא השתנה משמעותית ולכן מדובר בירידה נטו בתשואה.

באופן יותר רחב, הדירות להשקעה משמשות לי כהשקעה הסולידית יותר בתוך תיק ההשקעות הכולל שלי. אני מכירה את השוק ולא דואגת ממפולת או מחוסר יכולת להשכיר, יכולה לדעת בדיוק כמה הן שוות, ועד כה מרוצה מהתשואה. אני משכירה את הדירות במחיר כזה שאני מתחת לסף המס, כך שהתשואה שלי היא תשואה נטו, בניגוד לתשואה בתיק האינדקסים שלי שהיא תמוסה כשאמשוך אותה. המשכנתא על הנכסים שלי היא לטווח יחסית קצר, כך שסך הכל תשלומי הריבית כבר חושבו ולדעתי זה עדיין משתלם. את כספי השכירות (מה שלא משמש לתשלומי המשכנתא) אני חוסכת בשוק ההון, מה שמגדיל את התשואה.
אני רק רוצה להדגיש, שהדירות זה לא אפיק ההשקעה היחיד שלי, שאני מאד בטוחה ביכולת שלי לטפל בהן ולהשכיר אותן, שהתזרים הוא כזה שאוכל להסתדר גם אם לא אשכיר אותן במשך כמה חודשים, ויש לי קרן חירום שאוכל לטפל בכל בעיה. מכאן זה לשיקולך.

תודה שאת קיימת ויכולה להעיד מנסיונך האישי.

תודה שאת קיימת ויכולה להעיד מנסיונך האישי.
@yacovm
שים לב, היא עשתה ועושה עבודה מאוד רצינית,
היא משתדלת לרכוש מתחת לשווי השוק (שהוא נעלם גדול ) והיא מחזיקה קרן בטחון למימון בלתמים שקשורים לדירה (בנוסף לקרן הבטחון שלה) היא לא משקיעה את כל הונה רק בנדלן
הדוגמה שלה טובה אבל אני לא בטוח שמצב ההון העצמי שלך אתה יכול ללכת כיום בדרכיה.
לגבי פוליסת חסכון תקרא בבלוג ובפורום
אני לא מתלהב מהן

נערך לאחרונה ב:
היי יעקב, השכירות חלקי מחיר קניה שאתה מדבר עליה לא קיימת. אני הייתי שוקל להירשם להגרלות מחיר למשתכן וממשיך לחסוך. בנתיים אפשר לשים את הכסף בפק"מים למינהם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F מבחינת ניהול השקעות - האם כדאי לקנות דירה להשקעה כמה שיותר יקרה? נדל"ן 47
מ איפה כדאי לקנות דירה שנייה להשקעה בארץ בתקציב של 600 אלף שקלים נדל"ן 4
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
Avi W האם כדאי לקנות קרן דיבידנדים נוספת? שוק ההון 12
א אילו סקטורים ונכסים כדאי לקנות אם אני מאמין שהאינפלציה היא לא זמנית ? שוק ההון 33
Suf עומד לקנות VTI+VXUS, דרך איפה כדאי לעשות את זה? שוק ההון 1
I האם כדאי לקנות עכשיו או לחכות שיירד עוד ? שוק ההון 16
ר באיזו ימים / שעות כדאי לקנות את הקרנות של בלאקרוק המשווקת בארץ (א"ש)? שוק ההון 2
J האם כדאי למשקיע לטווח ארוך לקנות מניות דיבידנד? שוק ההון 12
Y אם אני מאמין שטסלה הולכת להתרסק אז איפה ואיך כדאי לקנות שוק ההון 29
Y איפה כדאי לקנות מניות שנותנות דיוידנד ? שוק ההון 36
O אז מה כדאי לקנות לקראת הלידה? אוף טופיק 16
yossik מתי כדאי ורצוי לקנות עופות טריים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
M באיזה שלב כדאי לפנות לאנשי מקצוע (עו"ד, שמאי, מעצב פנים, קבלן שיפוצים) נדל"ן 6
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
ח איפה כדאי להשקיע לחרדית שוק ההון 78
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
I האם כדאי לפתוח קרן השתלמות לעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
U יועץ משכנתאות, כדאי? נדל"ן 2
י האם כדאי להמיר עכשיו דולר לשקל (60K)? צרכנות פיננסית 24
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
C האם כדאי לסוחר יומי לסחור הברוקר זר ואיך אפשר למלא את הדוחות במס הכנסה שוק ההון 14
A העברה בנקאית לחו"ל - כדאי דרך הבנק? צרכנות פיננסית 2
T האם כדאי למשוך כספים מקרנות פנסיה/השתלמות מעבר לתקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M מגרש מאושר לבניה - האם כדאי להיכנס להסכם שיתוף עם שאר בעלי הקרקעות במגרש? נדל"ן 2
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
א איזה מסלול כדאי לי לסגור במשכנתא? נדל"ן 13
א אחזקה ישירה באג"ח - תשכנעו אותי שלא כדאי שוק ההון 25
sharon האם כדאי להעביר כספים במקרה שלי למרות מס רווחי ההון? שוק ההון 15
נ מכירת דירה בתהליך ארוך במיוחד, אתגרי ורווחי, כדאי? נדל"ן 16
A האם כדאי לגדר מדפלציה בימנו? שוק ההון 6
רבי עקיבא האם לוח שפיצר הופך פרעון מוקדם ללא כדאי בשלבים מאוחרים? נדל"ן 18
K אולי כדאי שנפסיק את השיח האנטישמי?? מיסים 1
ה האם כדאי להתחתן? אוף טופיק 92
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
S משכנתא - כדאי להחזיר ? נדל"ן 3