• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם יש סיבה להעדיף פיקדון בנקאי על פני אג"ח של אותו הבנק?

shirbi

משתמש רגיל
דירוג
521
האם הוא באמת בטוח יותר?
האם קרה בישראל שבנק פשט את הרגל ולא שילם את חובותיו למחזיקי האג"ח אך כן שילם לבעלי הפקדונות?

פקדון מבוטח ואג"ח לא. בכל מקרה, כמדומני שכרגע כל האג"חים של הבנק הם קוקו, שכמו שאומרים צריך להיות "קוקו" כדי לקנות אותם. :lol:

דעתי היא, שאם בנק יפשוט רגל המדינה תיתן ללקוחות את הקרן של הפיקדונות, אבל לא תתערב אם תהיה תספורת באג"ח.
ההסבר לדעה: זה פשוט צעד פופוליסטי "הגיוני" במדינה כמו שלנו, פיקדונות זה משהו שכל אחד יכול לעשות ולא לחשוב על ההשלכות, ומי שקונה אג"ח הוא עשיר שצריך לשאת באחריות.

דעה זו לא מבוססת על כלום והיא רק תחושת בטן.

האם הוא באמת בטוח יותר?
האם קרה בישראל שבנק פשט את הרגל ולא שילם את חובותיו למחזיקי האג"ח אך כן שילם לבעלי הפקדונות?
לא חושב שזה קרה אבל הגיוני שבמשבר רציני בעלי הפקדונות יקבלו יותר הגנה ממחזיקי אגח. למדינה חשוב יותר לעודד הפקדת כספים בבנק ממסחר בשוק ההון. בכל מקרה הסיכון בשניהם מאד נמוך. בעבר המדינה הגנה אפילו על נחזיקי מניות הבנקים שהאינטרס לחלצם קטן עוד יותר.

על ידי מי?

זה מורכב. בגדול אין בישראל ביטוח פקדונות רשמי. כבר כמעט 20 שנה מדברים על יצירה של ביטוח כזה, ורק לאחרונה וועדת שטרום המליצה על הנהגתו.

החשכ"ל מתנגד לביטוח הזה ובינתיים הוא לא מונהג, אבל החשכ"ל מצהיר שאחת הסיבות להתנגדותו הינה שקיים ביטוח פקדונות "דה פאקטו" שהמדינה מחלצת בנקים קורסים ומשלמת את הפקדונות.

זאת לא ממש התחייבות משפטית אבל זה פלוס פסק הדין החדש של רשות ני"ע, פלוס חובות תום הלב של רשות מינהלית וכו' יכול לדעתי לבסס מספיק "קייס" כך שאפשר לישון בשקט במקרה של קריסה.

אג"חים לא יהנו מכך באופן פשוט.

זאת לא ממש התחייבות משפטית אבל זה פלוס פסק הדין החדש של רשות ני"ע, פלוס חובות תום הלב של רשות מינהלית וכו' יכול לדעתי לבסס מספיק "קייס" כך שאפשר לישון בשקט במקרה של קריסה.
.

אינדקציה יותר חזקה מכל אלו לכך שהמדינה מבטחת דה-פקטו היא ההיסטוריה של פעולות המדינה בחילוץ הבנקים במשבר המניות ב-1983, במקרה של קריסת הבנק המסחר ואפילו בהלאמת קרנות הפנסיה הגירעוניות.

הגיוני שבמשבר רציני בעלי הפקדונות יקבלו יותר הגנה ממחזיקי אגח.
גם אני מעריכה ככה.
לא זכור לי שהמדינה התערבה ומנעה תספורות של אג"ח קונצרני, אפילו האגרסיביות ביותר של הנכלולים שלא אומר את שמם אבל נמצאים בצמרת העשירים בארץ.
לעומת זאת, חילוץ בנקים היא כבר עשתה כמה פעמים (ולא רק ממשלת ישראל, גם במדינות אחרות זה קורה).

בהנחה שלא מדובר באג"ח אשר מומר למניות, האם למחזיקי אג"ח של בנק אין כוח לפרק את הבנק אם לא יעמוד בהתחייבויותיו כלפיהם?
ואם יש להם הכוח לפרק את הבנק - זה לא יאלץ את המדינה לפדות במקום הבנק את החוב, כמו במקרה של פקדונות?

בהנחה שלא מדובר באג"ח אשר מומר למניות, האם למחזיקי אג"ח של בנק אין כוח לפרק את הבנק אם לא יעמוד בהתחייבויותיו כלפיהם?
ואם יש להם הכוח לפרק את הבנק - זה לא יאלץ את המדינה לפדות במקום הבנק את החוב, כמו במקרה של פקדונות?
אגח קוקו (תלוי בבנק הרלוונטי) יכול גם להימחק לחלוטין ולא להיות מומר למניות).
בתיאוריה, כן יש יכולת לפרק את הבנק אבל הרבה לפני שתגיע לפירוק, ינסו להגיע להסדר חוב ובמקרה כזה סביר שאתה כבר לא תקבל את מלוא ההשקעה בחזרה אלא רק חלק ממנה.

אני במפורש לא מדבר על אג"ח קוקו אלא על אג"ח רגיל. (עוד יש כאלו לבנקים, נכון?)
אז האם במקרה כזה מחזיקי האג"ח לא יכולים לשחק צ'יקן מול המדינה כדי להכריח אותה לשלם תחת האיום של פירוק הבנק?

אז האם במקרה כזה מחזיקי האג"ח לא יכולים לשחק צ'יקן מול המדינה כדי להכריח אותה לשלם תחת האיום של פירוק הבנק?

למה להעדיף אג''ח של בנק על פני אג''ח ממשלתי או פיקדון?
אם אתה רוצה תשואה גבוהה יותר בחלק הסולידי, לך על פיקדון (אני מדבר על תשואה פירותית, מתשלום הריבית. לא כזאת שיכולה להיווצר מרווח הון)
אם אתה רוצה בטיחות מקסימלית בחלק הסולידית, לך על אג''ח ממשלתי.

אג''ח של בנק נופל בין שני הכיסאות

כי בשתי החלופות שהזכרת התשואה מאוד עלובה. אז אני מנסה להבין בכמה רמת הסיכון גבוהה יותר באג"ח של בנק.

בפיקדון, כדי הגדילה אני יכול לקחת פיקדון לטווח קצת יותר ארוך כדי להגדיל את התשואה, אך זה לא נזיל ומחייב אותי להישאר לקוח של הבנק עד לסיום התקופה ואז הבנק יתחיל לגבות ממני עמלות שכיום הוא לא מעז כי כיום אני יכול לאיים בעזיבה בכל רגע.

זה משחק בו המדינה תנצח. בתי משפט של פירוק לא ממהרים לפרק כשהם סבורים שהסדר יתן יותר לבעלי האגח.

כמה כבר האגחים של הבנקים נותנים מעל פיקדון? (כשהמחמ של האג"ח דומה לתקופה של הפיקדון כמובן).

נדמה לי שבין חצי אחוז לאחוז. כמו כן, הם נזילים. וגם הרבה יותר קל לפזר אותם בין כמה בנקים.

כי בשתי החלופות שהזכרת התשואה מאוד עלובה. אז אני מנסה להבין בכמה רמת הסיכון גבוהה יותר באג"ח של בנק.

בפיקדון, כדי הגדילה אני יכול לקחת פיקדון לטווח קצת יותר ארוך כדי להגדיל את התשואה, אך זה לא נזיל ומחייב אותי להישאר לקוח של הבנק עד לסיום התקופה ואז הבנק יתחיל לגבות ממני עמלות שכיום הוא לא מעז כי כיום אני יכול לאיים בעזיבה בכל רגע.

אי הנזילות היא אכן ה"מחיר" לבונוס התשואה של הפיקדון על פני האג"ח של אותו הבנק.

נדמה לי שבין חצי אחוז לאחוז. כמו כן, הם נזילים. וגם הרבה יותר קל לפזר אותם בין כמה בנקים.

אני די בטוח שפיקדונות של בנקים משלמים יותר ריבית מהאג"חים, אבל אזרום ואעשה בדיקה קצרה:
-------
לצורך הדוגמא, נשתמש בבנק ירושלים.
בנק ירושלים, הוא בנק שמעיד על עצמו כמתמחה ב"בנקאות משלימה"-כלומר, משכנתאות לקבוצות קטנות, הלוואות לסגירת חובות ופיקדונות.
ג"נ-לא מחזיק במניות הבנק, כן מחזיק תוכניות חיסכון בו.

בוא נציץ באתר הבנק:
https://www.bankjerusalem.co.il/savingsanddeposits/Pages/pikadon-online.aspx#/homepage

ממבט זריז, נכון להיום (ולאחר הורדת ריביות אגריסיבית למדי של הפיקדונות), הבנק מציע ריבית של 1.6% ל-5 שנים ללא נקודות יציאה (או תוכנית עם נקודות יציאה כל שנה לאחר שנתיים, שמביאות אחרי 5 שנים לסדר גודל של 1.49% ריבית) או לחילופין ריבית של 0.4% צמודה עם נקודות יציאה לאחר שנתיים, למשך 5 שנים.
לא רע סה"כ בעולם שבו אג"ח ממשלתית לטווח זמן דומה תיתן ריבית ריאלית שלילית או 0.44% לא צמוד ברוטו.
עכשיו, נשווה את זה לאג"חים עם טווח פידיון דומה, של אותו הבנק:
1. אג"ח צמוד- https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=204443
תשלום קרן אחרון: 31/5/2024 -אכן, כמעט 5 שנים
ריבית ברוטו: -0.28%
ריבית נטו: -0.46%

כלומר, "מרווח הפיקדון ברוטו"-הפיצוי שהבנק נותן לך על זה שאתה מוותר על יכולת ההנזלה למעט בנקודות היציאה, הוא 0.68%.
עכשיו, במקרה הגרוע ביותר, אם אתה מחליט לפתוח את הפיקדון אחרי שנתיים, הבנק נותן בפועל 80% מהריבית-כלומר 0.32% לשנה-מה שעדיין מותיר "מרווח פיקדון" של 0.6%.
זה לא מרווח שקל להקל בו ראש, במיוחד כשהמדינה הצילה בפעם האחרונה את פיקדונות הבנקים בשעת משבר, אז לכאורה מדובר בריבית חסרת סיכון מעל הריבית חסרת הסיכון בתמורה לויתור על נזילות.

2. לצערי, לא מצאתי אג"ח שקלי אשר יהווה השוואה ראויה ל-5 שנים של בנק זה, אבל כן בדקתי, ומסתבר שדירוג מעלות שלו הוא AA-, ושידרוג מדרוג שלו הוא Aa3, אז אנסה למצוא אג"ח שקלי עם מח"מ דומה של חברה עם דירוג דומה.
מצאתי 2 כאלה:
א. https://trade.bankleumi.co.il/TRADE/net/info/agah/AgahDetails2.aspx?pt=1&pid=1139286
אג"ח של מגדל, עם פירעון מוקדם צפוי ביוני 2024, קצת פחות מ-5 שנים:
תשואה ברוטו: 1.45%
תשואה נטו מקוזז: 1.06%*

ב. https://trade.bankleumi.co.il/TRADE/net/info/agah/agahDetails2.aspx?pid=1136068&
אג"ח של כלל, עם פירעון מוקדם צפוי ביולי 2024, מעט פחות מ-5 שנים:
תשואה ברוטו: 1.33%
תשואה נטו מקוזז: 0.82%*

*מכיוון שהריבית הנקובה גדולה מהריבית כיום, אבל המס בפועל הוא 15% אחוז מהריבית הנקובה למיטב ידעתי, התשואה נטו קטנה יותר מהתשואה ברוטו*0.85.

לעומת זאת, הפיקדון:
תשואה ברוטו: 1.6%
תשואה נטו מקוזז: כ-1.36%

שוב, פערים מכובדים ואפיק שלכאורה בטוח יותר.
במציאות של היום, פיקדונות הבנקים הם אכן אפיק אטרקטיבי בעיניי-אין להם זכות לעשות לך תספורת, הריביות גבוהות יותר ואף חיוביות ריאלית בחלק מהמקרים, וישנו לכאורה ביטוח מצד המדינה.
מהצד השני כמובן, אין לך נזילות, וגם אין לך חשיפה לשוק ההון-לטוב ולרע (אין רווחי הון אבל אין גם הפסדי הון).

שכל אחד יעשה את השיקולים שלו.

לי מספיק פר"י מגן.
כל הכסף יושב ב-פר"י, אז "אין כסף בחשבון לשרוף".
אין מסגרת
בעקרון בבנק הפועלים יש "פקדון מגן" (פעם חושב שנקרא "דרקון")
אם היתה מסגרת, ברגע שמגיעים לחריגה, היה נמשך לכסות עד 80% מהמסגרת.
ברגע שאין מסגרת, נמשך אוטומטית לכסות ולשמור על 0.

לי מספיק פר"י מגן.
כל הכסף יושב ב-פר"י, אז "אין כסף בחשבון לשרוף".
אין מסגרת
בעקרון בבנק הפועלים יש "פקדון מגן" (פעם חושב שנקרא "דרקון")
אם היתה מסגרת, ברגע שמגיעים לחריגה, היה נמשך לכסות עד 80% מהמסגרת.
ברגע שאין מסגרת, נמשך אוטומטית לכסות ולשמור על 0.

הסתכלתי עכשיו על השירות, הוא נראה נחמד, אבל זה לא בעצם הופך את כרטיס האשראי שלך למעין כרטיס דביט?
הכוונה היא שכרטיס אשראי כביכול מספק הלוואות ללא ריבית, ואם לך בעצם יש מזומן כנגדו, אז זה כמו כרטיס דביט.

אם תחליט להתסכל על זה מהזיוות של מסגרת העו"ש, אז שוב מתקבלת תמונה קצת אבסורדית:
אתה יכול להיות במינוס של 2,000 ש"ח במסגרת (נגיד מתוך מסגרת של 10,000 ש"ח), לשלם על כך ריבית גבוהה ובמקביל להיות עם פר"י מגן עם 2,000 ש"ח שמקבל ריבית אפסית, והבנק לא יפרע אותו, כי אין חריגה.

אני מבין את ההגיון ההתנהגותי שבפר"י מגן (זה מעין רשת ביטחון בעצם) אבל פיננסית זה נראה לי קצת מוזר.

-------
עריכה: אלא אם כן כמובן, אין מסגרת, כמו שלך אין. אז בעצם הפר"י המגן שלך משמש כמסגרת אשראי ללא ריבית (כאלו היה שקול לכסף בעו"ש) וכל עוד הוא מלא בגובה ה"מסגרת" הרצויה, זה עובד טוב. לא רע :)

נערך לאחרונה ב:
כשאין מסגרת, אז הפר"י מגן, משמש כמסגרת עם 0.03% ריבית על הפלוס, כיום.
בלי מגבלה על x פעמים משכורת.
כרטיס אשראי אכן נותן לך הלוואה ללא ריבית עד חודש, הממוצע עומד על 17 יום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P נכסים לא סחירים - סיבה להעדיף פוליסות חסכון מסוימות? צרכנות פיננסית 53
yoni יש סיבה להעדיף בנק מול בית השקעות? שוק ההון 66
פ האם יש סיבה להשקיע דרך קרן גמל בS&P500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
N הבדלים בתשואות שלא מצאתי להן סיבה אחרי מעל 40 שעות קריאה שוק ההון 5
N ניצול מגן מס - האם יש סיבה שלא? מיסים 8
Z עוד סיבה לא להיות רשום כנשוי בישראל. אוף טופיק 41
D לבעל עסק ריווחי - איזה סיבה יש לא להשקיע דרך חברה בעמ מיסים 8
Shnizelia יש סיבה למה לא לקחת משכנתא 100% קל"צ? נדל"ן 15
L האם יש עדיין סיבה לבחור בסטארטאפ? התפתחות אישית 92
Y האם יש סיבה ב 2021 להתחתן דרך הרבנות? אוף טופיק 134
א סיבה אמיתית למה לא למשוך פיצויים פטורים ממס? פוסטים מאיכות נמוכה 24
Y האם יש סיבה להמשיך את הביטוח חיים? צרכנות פיננסית 4
E זו סיבה מספיקה להיות זכאי לפיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
D סיבה לא לשים פנסיה לא פעיל בקרן המחקה של הלמן אלדובי? צרכנות פיננסית 1
doc29 קרן השתלמות קטנה מאוד -האם יש סיבה להשאיר? צרכנות פיננסית 24
S רעיונות מאיזו סיבה תבוא הקריסה הבאה שוק ההון 46
S יש סיבה באמת לפחד מעליית ריבית? למשקיע טווח ארוך במדדים? שוק ההון 2
נ צרכנות נבונה, עוד סיבה לא לצאת לבלות היום 31.12 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
unrealx יש סיבה להשתמש ב- IB במקום ברוקר ישראלי? שוק ההון 3
ט מסחר נמוך בתעודות סל - יש סיבה הגיונית? שוק ההון 9
A גרעון במקפת משלימה- למי שהיה צריך עוד סיבה למה ק. גמל עדיפה צרכנות פיננסית 19
ל עוד סיבה לפרוש מוקדם מעבודה אוף טופיק 3
Sesquiterpene Spread גבוה - סיבה לא לקנות קרן? שוק ההון 8
V החלק האג"חי בתיק למי שבונה את התיק שלו בימים אלה - איזו סיבה יש לקנות ולא לחכות? שוק ההון 54
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
yossik ריבית על פיקדון פריים שוק ההון 1
H להתמקח על אחוזים על פיקדון בבנק שוק ההון 18
N פיקדון דולרי 5.4% ריבית שוק ההון 5
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
S קרן כספית כנגד פיקדון בנקאי - במקרה של קריסת בנק שוק ההון 5
A פיקדון דולרי == חלק סולידי ? שוק ההון 33
ב לריבית מובטחת, פיקדון חודשי או מוצר אחר ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K השקעה בטווח קצר - פיקדון בבנק? שוק ההון 10
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
Y קרן כספית? נקובה בדולר? פיקדון בבנק? - שאלות שיעזרו לי להבין. שוק ההון 3
D פיקדון או אג"ח - הצמדה למדד המחירים לצרכן שוק ההון 2
S חיסכון במק"מ לעומת פיקדון בבנק שוק ההון 5
Roi פיקדון פלוס דולרי עם הבטחת קרן בהתאם לשינוי מדד מניות הזהב GLD UP שוק ההון 8
I פיקדון בנקאי/תיק השקעות מנוהל השקעות אלטרנטיביות 1
I ריבית ומס על פיקדון בנקאי שוק ההון 16
י מס על פיקדון בבנק שוק ההון 3
M טעות בהזנת נתוני פיקדון בנק - בוננזה או טעות נוראית? צרכנות פיננסית 12
ה לא מסכימים לשבור פיקדון צרכנות פיננסית 12
H שאלה לגבי איפה לשים פיקדון לשנה שנתיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
H איפה מקבלים פיקדון הכי גבוה ? לשנה שנתיים פוסטים מאיכות נמוכה 2
P פיקדון בנקאי ראשון - מיסוי ואופטימיזציה מיסים 3
ג פיקדון שיקלי - כמליון ש"ח שוק ההון 2
B פיקדון ללירות שטרלינג צרכנות פיננסית 1
א פיקדון בבנק לאומי צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים