• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם זה זמן טוב לדירה להשקעה?

amikal

משתמש רגיל
דירוג
40
שלום לכם
האם זה זמן טוב להשקיע בנדל"ן?
מצד אחד מחירי הדירות כל הזמן עולים בקצב שגבוה בהרבה ממה שעושה קרן ההשתלמות שלי ב12 שנים האחרונות שיש לי אותה.
מצד שני, יש הרגשה שהחלטת ממשלה אחת או שתיים ובועת הנדל"ן תתפוצץ.

מה דעתכם בעניין? עליית המחירים תימשך?

למה זה חשוב?
אתה רוצה להשקיע בדירה בשביל השכ"ד או בשביל רווח הון (המתנה לעליית מחיר ומכירה ברווח) ?

היה לי בראש רעיון של "דירה להשקעה" עד שישבתי עם מספרים שחור על גבי לבן והבנתי שזה רק רעיון שמתנגן יפה אבל נכון להיום ובהתאם לכמות הכסף שאני יכול להביא מהבית, עדיף לי להשקיע במחוזות אחרים.

שלום לכם
מצד אחד מחירי הדירות כל הזמן עולים בקצב שגבוה בהרבה ממה שעושה קרן ההשתלמות שלי ב12 שנים האחרונות שיש לי אותה.

לחלוטין לא זמן נכון להשקיע בנדל"ן בארץ.

התמורה לא שווה את המאמץ, השוק מאוד גבוהה היסטורית (מפחיד), משכנתא גבוהה, מאוד מסוכן, משקיעי נדל"ן חובבים לא יודעים לחשב תשואה אמיתית מהשקעת נדל"ן, יש הוצאות ובלתמים, סיכוי טוב לתזרים חודשי שלילי, סיכוי טוב לירידת ערך בטווח הזמן הקצר או הבינוני, ישנם אלטרנטיבות טובות יותר בנדל"ן.

אני אענה מכיוון מעט אחר. הרי מטרת השקעה אצל רובנו היא עצמאות כלכלית (פורום הסולידית אחרי הכל) כלומר היכולת לחיות מהון מושקע (נגיד 50/50 אגח מניות) לפי אחוז המשיכה הבטוח (SWR) או מכל מקור הכנסה פסיבית אחר (למשל נדלן).
בגלל שה SWR הוא כ 3 עד 4 % (ואולי יותר לכיוון 3 אחוז או אפילו פחות בגלל סיבת הריבית הנמוכה ובמיוחד למי שפורש "יחסית צעיר" ורוצה יותר ביטחון) צריך לא מעט כסף כדי לחיות מתיק השקעות מה שמביא משקיעים לנסות לשלב נדלן כחלק מתיק השקעות כדי לייצר יותר הכנסה מאותו סכום צבור. מהמעט שאני מבין היתרון הגדול בנדלן הואהאפשרות למינוף אשר מודגש בסביבת ריבית זולה כמו שקיימת מאז 2009. ללא מינוף ובהתאמה לאינפלציה נדלן לא נחשב להשקעה ככ טובה כי קשה להגיע לפיזור אמיתי (אלא אם מדובר על מילוני דולרים) וכי בהתאמה לאינפלציה נדלן לא הוכיח עצמו כהשקעה טובה במניות ברוב המקומות (יש מאמר מצוין של Lary Swedroe בעניין).
בהשוואה לתיק השקעות מאוזן שמכוון ל SWR ( http://www.hasolidit.com/עצמאות-כלכלית-בלוף) של כ 3-4 % , בנדלן ניתן להגיע לתשואה רק משכירות (כלומר ללא התחשבות בעליית ערך) ונטו אחרי מס והוצאות תפעול, של 3-5% (בארץ), 5-7% (נדלן למגורים/משפחות באנגליה ואולי יותר ב HMO, השכרה לכמה דיירים) ו 6-9% (נדלן למגורים single family בארה"ב) מהמידע שיש לי וחלק מניסיון אישי. אילו תשואות ללא מינוף.
בסביבת ריבית עולה שקיימת כיום בארץ (התייקרות משמעותית של ריבית משכנתא בארץ רק בשנה האחרונה) קשה להצדיק השקעה בנדלן בארץ. יש גורואים שונים שמדברים על תשואה של 5-7% גם בארץ (דירות מחולקת בהדר בחיפה ובבאר שבע, למשל "נדלניסט בדרכים"). לא בדקתי ואולי זה אפשרי. צריך הבנה עמוקה של השוק (כמו תמיד בנדלן) כדי להגיע לתשואות כאילו. למשקיעים פחות מיומנים מצפה תשואה גולמית של 4-5 אחוז שזה לא תמריץ מספק להשקעה בנדלן בארץ לדעתי.
בהשקעה בארה"ב ניתן להשיג יותר וגם כאן צריך לדעת כמובן איך לקנות. לא כל בית של 60-100K דולר בשכונה סבירה עם ביקוש להשכרה וכו עם תשואות על הנייר של 10% יהפוך לפרת מזומנים מספקת. יש גם אלמנט של היעדר פיזור למי שקונה 2-3 בתים ומס ירושה שצריך להתחשב בו. אני חושב שכחלק מתיק השקעות (לדעתי לא יותר מרבע מהתיק) נדלן בארה"ב כשנקנה באופן מקצועי יכול לספק את הסחורה ולהגדיל את התזרים החודשי מתיק השקעות.
אנגליה בהחלט מעניינת להשקעה ועם השפל ההיסטורי של הפאונד יכולה להיות אלטרנטיבה למי שרוצה לגוון בנוסף או במקום ארה"ב ואולי להיות מעורב יותר בעצמו כי הטיסות עולות שליש מאשר לארה"ב.. גם באנגליה יש כיום מס ירושה על נכסים מעל 325K פאונד (גם למי שקונה כחברה בע"מ) וצריך לקחת את זה בחשבון. כדאי להקשיב ל Rob & Rob (https://www.youtube.com/channel/UCybTSlsDvaxvPGLIoipK0WA למי שמעוניין באנגליה. גם סוזנה קול מצויינת ואפשר ללמוד ממנה המון על השוק באנגליה (https://www.youtube.com/user/goodpropertycompany
לסיכום, לדעתי לנדלן יש חלק חשוב בגיוון תיק השקעות למי שמעוניין בתזרים חודשי גדול יותר ממה שניתן להשיג בתיק השקעות בהווה אבל למי שצעיר ויש לו עשרות שנים של השקעה לפניו אסור לדעתי לוותר על השקעה במניות.

התמורה לא שווה את המאמץ, השוק מאוד גבוהה היסטורית (מפחיד), משכנתא גבוהה, מאוד מסוכן, משקיעי נדל"ן חובבים לא יודעים לחשב תשואה אמיתית מהשקעת נדל"ן, יש הוצאות ובלתמים, סיכוי טוב לתזרים חודשי שלילי, סיכוי טוב לירידת ערך בטווח הזמן הקצר או הבינוני, ישנם אלטרנטיבות טובות יותר בנדל"ן.

בין השורות, אני מבין שהודעתך מתייחסת למי שזקוק למשכנתא על מנת להשקיע. ומה בדבר מי שיש בידיו את כל ההון העצמי הדרוש? האם תשובתך תשתנה?

בין השורות, אני מבין שהודעתך מתייחסת למי שזקוק למשכנתא על מנת להשקיע. ומה בדבר מי שיש בידיו את כל ההון העצמי הדרוש? האם תשובתך תשתנה?

היתרון היחסי של השקעה בנדל"ן הוא שימוש במימון שאותו משלם השוכר.
אם בכל זאת מחליטים להשקיעה ללא מימון, העיתוי הנוכחי לא מתאים לדעתי, מאחר והשוק נמצא בקצה העליון של מחזור עליית מחירים שהחל לפני 11 שנים (תל אביב 2006), ואותו הדבר לגבי מחזור עליית השכירויות (גם כאן יש מחזוריות),
משקיעים כיום בשוק הנדל"ן המקומי צפויים בסיכוי גבוהה להשקעה בשוק יורד ומדשדש במשך 7 - 10 השנים הקרובות מבחינת רמת מחירי הנכסים והשכירויות.

היתרון הגדול בנדלן הואהאפשרות למינוף
היתרון היחסי של השקעה בנדל"ן הוא שימוש במימון
הטענה שגויה.
  1. מינוף בשוק ההון זול יותר.
  2. מינוף בשוק ההון זמין יותר.
  3. מינוף בשוק ההון פשוט יותר מבחינה ביורוקרטית.
  4. מינוף בשוק ההון לא חייב לרדת עם הזמן.
  5. בשוק ההון אין קנסות על פרעון מוקדם או על פריסה מחדש של תשלומים.
  6. (לשלילה) בשוק ההון לא ניתן לקבל (בקלות) הלוואה שהיא אחת לאחת כמו משכנתא.
רוני, אמשיך להעיר בכל פעם שתכתוב אותה מבלי להסתייג.

הטענה שגויה.
תוסיף כמה:
7. לא חייבים להחזיר קרן, אפשר רק ריבית ואפשר גם לגלגל את הריבית, בכלל יש גמישות מקסימלית בהקטנת או הגדלת המינוף.
8. אין עלות כלשהי לREFINANCE.
9. אין צורך בביטוחים מה שמעלה את עלויות המימון.
10. אין חיתום.

אני מקבל הערות, זה בסדר. לגבי קנסות אתה מתייחס לסוג אחד של מימון הקיים בישראל, ישנו מימון שאין תשלום קנסות בעת יציאה מההשקעה. אני רוצה להסביר למה התכוונתי ביתרון יחסי, כאשר משקיעים בשוק ההון כמו רוב המשתתפים כאן בפורום, נוהגים לחסוך מדי חודש משכר העבודה ולרכוש ניירות ערך.
חלק זה נכון גם לגבי משקיעי הנדל"ן , אך השוני בא בחלק השני, משקיע נדל"ן שחסך לדוגמא במשך שנתיים 150,000 ש"ח לוקח 150,000 ש"ח מימון ל 7 שנים, השוכר של הנכס הוא שמשלם את החוב עבור המשקיע, דפוס התנהלות חוזר ונשנה זה אחת לשנה או שנתיים, יביא את המשקיע לבעלות לדוגמא על 10 נכסים המייצרים עבורו הכנסה חודשית בגובה 20,000 נטו לאחר מס. עלות ההשקעה הכוללת שהמשקיע השקיע מגיע ל 1,500,000 ש"ח.
מבחינתי זה היתרון היחסי במימון נכסים מניבים.
לא לקחתי כאן בחשבון את עליית השכירויות או הערך של הנכסים במהלך השנים

כאשר משקיעים בשוק ההון כמו רוב המשתתפים כאן בפורום
ההשוואה הנכונה היא לתשואה הפנימית של אותו תזרים מזומנים נכנס, עבור אותו הסיכון.
אם מניחים שבסדר ראשון הסיכון פרופורציוני למינוף, יש להשוות בין השקעה בשוק ההון באותו המינוף כמו השקעה בנדל"ן. אחרת אתה משווה בין קוף לבין נעל.

שלום לכם

בדירה, לא בטוח שהייתי משקיע. מאוד תלוי.
אני כרגע שוקל להשקיע בקרקע באיזור מסויים, ואולי אפילו לבנות עליה לצורך השקעה. זה אמנםם הרבה יותר כאב ראש מדירה (אבל יש נסיבות שגורמות לי לשקול זאת) אבל פחות מסוכן, לדעתי.

נערך לאחרונה ב:
למה לא לדעתך ? מה הסיבה?
תשואות עלובות והסיכוי לדעתי לסטגנציה או ירידת מחירים גדולה יותר מאשר המשך עליית המחירים.
כמובן שזה לא אומר שאי אפשר לעשות כסף בתחום, גם בשוק יורד.

איזה אלטרנטיבות? בשביל מישהו שלא מכיר את שוק ההון ואין לו שום נגיעה שום השקעה בשוק ההון

ההבדל המשמעותי בין השווקים זה התנודתיות. יותר קל לישון בלילה עם מינוף בנדל"ן בגלל שהוא נכס פחות תנודתי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D מניות ערך קטנות בישראל זה סיוט - זמן לעבור לאינטרקטיב? שוק ההון 1
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
B שיוך הפקדות חודשיות מהמעסיק - כמה זמן זה אמור לקחת ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y האם זה באמת זמן טוב להכנס לשוק? שוק ההון 27
א האם זה זמן מתאים למכור בmax loss? שוק ההון 3
ב האם זה זמן מתאים לנייד קופת גמל להשקעה? שוק ההון 2
א ואולי זה לא זמן טוב להיכנס לבורסה? שוק ההון 65
A פיצול מנייה עתידי - מה זה אומר ואיך לנהוג? שוק ההון 4
ע זכיתי בפרויקט דירה בהנחה, זה שווה? נדל"ן 13
Z זה כבר נהיה סטנדאפ, השאלה היא על מי צוחקים. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 14
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
י דירה סמוכה לפיר אשפה - כמה זה בעייתי? נדל"ן 5
ש יש מצב שהדמי ניהול באמריקאית מחלקת זה רק מהדיבידנדים שוק ההון 1
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T כל יום הנסדק 1%+ למעלה? איך זה יגמר לדעתכם? שוק ההון 21
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
מ האם יש היגיון לא למשוך קצבה מהפנסיה מהשנייה בה זה אפשרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 65
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M כמה זה חמור להיכנס למינוס צרכנות פיננסית 10
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
ב אפשר להגיש תלונה במשטרה על הודעות ספאם בטלפון ? זה חוקי בכלל ? פוסטים מאיכות נמוכה 8
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
N האם זה דבילי מצידי? שוק ההון 19
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
S רגולציה זה מורכב שוק ההון 5
י בית עם 5 יחידות דיור, האם זה כאב ראש או שדווקא הזדמנות? נדל"ן 33
הפרופסור סתם מתוך סקרנות, איך זה לעשות PhD במקום כמו סטנפורד או הרווארד ? התפתחות אישית 1
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
C מה הסולידית הייתה אומרת על זה? פוסטים מאיכות נמוכה 4
H האם זה אפשרי להשכיר יחידת דיור ב3000+- ש"ח ממשכורת של 6200? צרכנות פיננסית 22
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
B האם ניתן להפסיק להגיש דוחות מס שנתיים במצב זה? מיסים 22
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
Y מה זה טופס מש"ח והאם כל רוכש דירה חייב בו? נדל"ן 3
P העברות בנק מיידיות בארץ (לא זה"ב) - מה קורה עם זה צרכנות פיננסית 7
נ נכנסתי למינוס ב- IBKR. כמה זה יעלה לי? צרכנות פיננסית 5
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
נ להתאהב זה לפעמים זול ופחות מסוכן מלהשקיע אוף טופיק 35
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
הפרופסור זה נורמלי שיש לי תקשורת לא טובה עם המנחה שלי? התפתחות אישית 4
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
S הפקדה מעל התקרה בקרן השתלמות - האם זה שווה את זה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
י האם זה פיתרון למס רווחי הון? מיסים 8
א זכיתי במחיר למשתכן, האם זה שווה? נדל"ן 7
L האם S&P 500 זה מפוזר מספיק? פוסטים מאיכות נמוכה 26
Tsachi01 לגור עם ההורים - זה לא שחור ולבן אוף טופיק 83
גימפל עושר מבחינתי זה... דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 58

נושאים דומים

Back
למעלה