1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

האם השקעה במניות ערך עדיפה על השקעה במדדים (השקעה פסיבית)

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Tom, ‏3/9/15.

data-full-width-responsive="true">
  1. Tom

Tom משתמש ותיק

מבחינת סיכון בעיקר.

נוסף על כך, לאלו המשקיעים במניות ערך, כמה שעות זה לוקח לכם בממוצע בשבוע?
    ומה בדיוק אתם עושים, איך אתם חוקרים באילו מניות ערך להשקיע? (אף פעם לא הבנתי איך זה עובד)

סנופי ו-daat99 אוהבים את זה.
  2. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

אפשר פשוט להשקיע במדד של מניות ערך...

Matias Katz ו-adamshalev אוהבים את זה.
  3. adamshalev

adamshalev מודרטור

אני לא מחשיב את עצמי משקיע ערך, אבל אני עכשיו לומד הרבה על השקעה במניות דיבידנד, שזה סוג מסויים של השקעות ערך.
    אחרי שהבסיס התיאורטי והכלים מבוססים, התחושה שלי שכמות הזמן הנדרשת בשביל לשפוט חברה באופן גס היא בין כמה דקות לרבע שעה. בזמן הזה אפשר לקבל אינדיקציה די חזקה להאם מדובר בקניה פוטנציאלית או לא, ומשם להחליט כמה עוד מחקר נדרש אם בכלל.
    יש מספר השקעות אקטיביות שאני עושה (לא בדיוק השקעות ערך) שגם שם מדובר בכרבע שעה עד חצי שעה למניה.
    במקרה של השקעות דיבידנדים, המקור לרכישות פוטנציאליות הוא הרשימה של דייויד פיש ורשימות דומות, מסוננות ומדורגות לפי פרמטרים עיקריים.
    במקרה של השקעות אקטיביות, אין משהו סדור. כשאני קורא על משהו שנשמע מעניין, אני מתעמק קצת ולפעמים זה מגיעה לכדי רכישה.

יש בפורום כמה משקיעים שאולי גם יודעים על מה הם מדברים, יהיה מעניין לשמוע.
    @Edward ?

תוספת: לגבי מה עדיף? קראתי מספר מחקרים שמראים שהתשואה של מניות ערך עדיפה על התשואה הכוללת של השוק לאורך זמן. ההבדל הוא לא עצום, אבל הוא משמעותי מספיק כדי שזה יהיה מעניין. כדאי לקחת בחשבון טווח הזמן שבו המגמה בכלל נהיית מובהקת הוא בעשרות שנים.

yossik ו-daat99 אוהבים את זה.
  4. daat99

daat99 משתמש בכיר

רק להוסיף על דברי @adamshalev השקעה במניות דיבידנד מצריכה הרבה פחות זמן מהשקעה במניות ערך.
    מניות דיבידנד מספקות לך תזרים מזומנים קבוע של דיבידנדים אבל השקעה במניות ערך מצריכה ממך לדעת מתי למכור את המניות שלך.
    לעניות דעתי זו לא השקעה שעדיפה על פני השקעה במדדים מבחינה פאסיבית (אם כי @Edward כנראה לא יסכים איתי).
    יש המון מחקרים שמראים שאנשים שמנסים לתזמן את השוק (תנאי הכרחי אך לא מספק להשקעות ערך מוצלחות) לא מצליחים להכות את המדד לאורך זמן מבחינת תשואה.

אם אתה מתכנן "לקנות ולשכוח" אז זה בהחלט לא הכיוון של השקעות ערך.
    בהשקעות ערך אתה צריך לקנות ולהמשיך לנתח את המניה כל פעם שדברים משתנים בשביל לדעת מתי למכור.

מחקר של חברה לצורך רכישת ערך יכול לקחת כמה שעות/ימים (תלוי עד כמה אתה יסודי) לעומת מחקר של מניית דיבידנד שיכול לקחת כמה דקות בלבד (שוב הדיבידנדים מספקים לך את רוב המידע שמשקיע ערך צריך להשיג בעצמו ואתה לא אמור למכור מניות דיבידנד בכלל).

eladbe, AlexNOSAM ו-yossik אוהבים את זה.
  5. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

DAAT : זה לא ממש נכון כיוון שהרוב המוחלט של חברות הערך פשוט מחלקות דיוידנד.
    ת"ס IVE לדוגמא נותנת תשואת דיוידנד דומה לשל פיש.
    אז לא ממש צריך מחקר (גם לקנות מניות דיוידנד לא צריך אגב, גם לזה יש ת"ס) צריך פשוט לרכוש IVE או משהו דומה

Matias Katz אוהב/ת את זה.
  6. adamshalev

adamshalev מודרטור

@daat99 לא יודע אם נכון להגיד באופן גורף שבהשקעת ערך אתה צריך כל הזמן לעקוב אחרי החברה.
    תסתכל על וורן באפט. הוא קונה מניות שלדעתו הן הכי טובות שיש וישהיו מובילות עשרות שנים קדימה ומחזיק אותן כמעט לנצח.
    גם במניות דיבידנדים יש אנשים שמוכרים לפי קריטריונים מסויימים שאינם הקטנת דיבידנד או מבצעים איזון תקופתי. תלוי באסטרטגיית ההשקעה שלך.

נערך לאחרונה ב: ‏4/9/15
  7. אורי

אורי משתמש בכיר

לדעתי כל השאלה לא מנוסחת נכון כי היא מתבססת על הנחות סמויות שגויות. הבחירה בין חלופות אסטרטגיות, כגון אסטרטגיית השקעה, היא תולדה של הלימה בין האסטרטגיה למשקיע, כישוריו, אופיו, ומטרותיו, ולא להשקעה עצמה. בוודאי שלא במונחים כלליים שכאלו.

להמחשה, האם במצב השוק היום נכון לעשות שימוש באופציות? תלוי. אם אתה יודע מהן אופציות וכיצד לעשות בהן שימוש, ומינוף מתאים לנסיבות שלך, ואופייך מאפשר לך להתמודד עם המשמעויות, אז אולי התשובה היא ״כן״. אבל אם אתה לא יודע דבר על אופציות, ומקבל צרבת רק מלשמוע את המילה ״מינוף״ והוד, אז כנראה שעבורך התשובה היא ״ל״. בשני המקרים התשובה נבעה ממצבו של המשקיע, בעוד שהשוק נשאר אותו שוק.

8. yossidiv

yossidiv משתמש ותיק

@adamshalev האם תוכל להפנות אל המחקרים הללו?

Assafs אוהב/ת את זה.
  9. adamshalev

adamshalev מודרטור

אין לי כרגע קישור בשלוף. חיפוש בגוגל יעזור: value stocks outperform.
    כמובן שמדובר בדכ באינדקסים רחבים ואילו משקיע בודד יבחר כנראה מניות באופן ממוקד כלשהו שיתן תוצאות שונות על פני אותה תקופה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  10. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

הרעיון של השקעה במדד מניות ערך נראה לי לחלוטין לא קשור להשקעות ערך, פרט לשימוש במילה ״ערך״.

11. wa11a

wa11a משתמש ותיק

אני משקיע גם בחברות ספציפיות.
    אציין שאני קורא את הדו"ח הרבעוני שהן מפרסמות, זה נראה לי חושב.
    בדרך כלל מפרטים את הסביבה העסקית, מה עלול להשפיע וכו'.

Matias Katz ו-daat99 אוהבים את זה.
  12. adamshalev

adamshalev מודרטור

זה תלוי בקרן כמובן. יש גם קרנות ערך אקטיביות לכל דבר. קרן פסיבית בד״כ מגדירה כללי כניסה ויציאה כגון מכפיל לרווח מסויים.

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

אז זהו, שהשקעה לפי קריטריונים אוטומטיים כמו ״מכפיל רווח מסויים״ (בדומה ל״תשואת דיבידנדים בתחום מסויים + העלאת דיבידנדים ברצף כך וכך שנים״) היא לא השקעת ערך. כאשר מדברים על השקעת ערך, מתכוונים לניתוח של השוק הספציפי - האם, לדעתי, חברה ממוצבת טוב בתוך השוק שלה? האם יש לי סיבות לחשוב שהרווחים שלה יעלו, מפני שאני מאמין בתחום שבו היא פועלת, או אולי כי סמנכ״ל הפיתוח שלה הוא ממש טוב?

אורי ו-daat99 אוהבים את זה.
  14. daat99

daat99 משתמש בכיר

+1

15. Edward

Edward משתמש ותיק

מה שכתוב כאן לא נכון.

קודם כל, יש כמה גישות בספקטרום של השקעות ערך, ובהחלט יש גישה שוורן באפט הוא הנציג המובהק שלה שאומרת שאפשר להשקיע בחברות שאפשר לא למכור לעולם. אז זה לא נכון כל הסיפור הזה שצריך לתזמן מכירה.

דבר שני, תזמון שוק הוא דבר שונה מאוד מהשאלה מתי למכור שמבוססת על תמחור ולא על נסיון לנחש מה השוק יעשה בזמן הקרוב. אז כל המחקרים האלה שמדברים על תזמון שוק פשוט לא רלוונטיים לעניין השקעות ערך. זה גם מעבר לעובדה שיש הרבה מאוד אנשים עם רקורד השקעות של עשרות שנים שמיישמים את השיטה הזו ומצליחים הרבה יותר מהמדד. זה לא משהו שאמור לקרות לפי תיאוריית השוק היעיל אבל זה קורה.

אפשר להשתמש בהשקעות ערך כדי לקנות ולשכוח אבל צריך להיות יחסית זהירים וסלקטיביים. זה בהחלט לא משהו שאפשר לעשות בקלות ובמהירות.

זה מה שרציתי להגיד ואני חושב שזה חשוב.

16. daat99

daat99 משתמש בכיר

תודה על תוספת המידע.

17. Royalties Man

Royalties Man משתמש סולידי

בדיוק ראיתי את ההרצאה הנהדרת הזאת שנערכה בגוגל על השקעות ערך בידיי משקיע מאד מכובד, ממש שווה זהב .https://www.youtube.com/watch?v=VBVEaifDx_A בקצרה הוא אומר שלאדם העובד שהשקעות הן לא מרכז חייו השקעה במדדים זו האופציה הטובה ביותר ושלמצוא מנהל השקעות שמסוגל לנצח את השוק זו משימה לא פחות קשה מלנצח את השוק עצמו. עם זאת הוא מנצח את השוק בערך משנת 99, כנראה שזה אומר שהפילוסופיה שלו דיי עובדת והוא מצליח בה ובהחלט יש כאלו שמצליחים לנצח את השוק, זה לא מדע בדיוני. הוא אמר שהכסף של אמא שלו מחולק בין הקרן שלו לבין מדדים פסיביים.

למצוא מניות ערך שאתה יכול לקנות ולא למכור נשמעת משימה כמעט בלתי אפשרית, אם אתה מצליח לעשות את זה, סחתיין.

אני אישית חושב שמניות דיבידנד הן השילוב האופטימלי בין השקעות ערך להשקעות פסיביות מכיוון שאתה מנסה לקנות חברות שנסחרות קצת פחות מהשווי ההוגן שלהן מצד אחד אבל לא מתכוון למכור אותן מצד שני, buy and hold שזה בדיוק מה שעושים בהשקעה במדדים רק עם תזרים יציב וגדול יותר.

אם היה לי מיליון דולר פנויים להשקעות אחריי שהקצאתי מספיק כסף למניות דיבידנד/השקעה במדדים והיו לי את הקשרים המתאימים, היתי שמח להשקיע בקרן גידור ברמות האלו (של הבחור שהעביר את ההרצאה).

daat99 אוהב/ת את זה.
  18. Edward

Edward משתמש ותיק

אני מסכים עם האבחנות מההרצאה, אם כי אני חושב שטילסון הוא לא אחד מהנציגים היותר טובים של השיטה. עדיף להסתכל על אנשים שיש מאחוריהם עשרות שנים של תוצאות מוצלחות עם 15% ויותר בשנה מבלי להתעסק עם דברים כמו להיכנס לשורט על מניות: באפט, גרינבלאט, וויטמן, וכו'.

באפט הוכיח כבר שלמצוא דברים ולהחזיק עשרות שנים עובד מצויין. זה רק בלתי אפשרי אם לא רוצים ללמוד איך לעשות את זה. אם אני לא נגר, מן הסתם זה בלתי אפשרי בשבילי לבנות שולחן טוב.

לדעתי מניות דיוידנד זה לא קשור להשקעות ערך אלא שיטה טכנית שיש לה יתרונות מסוימים וגם חסרונות. השקעות ערך זה כשאתה מנסה לקנות משהו במחיר זול יותר מהערך שלו ובמקרה של מניות דיוידנד אין באמת נסיון לתמחר את ההשקעה.

לגבי קרנות של השקעות ערך, בהחלט יש קרנות שלא צריך מליון דולר בשבילן (אפילו לא קרוב לזה) כך שאולי החלום לא כל כך רחוק :)

19. daat99

daat99 משתמש בכיר

עד כאן הסכמתי עם כל מה שאמרת אבל כאן אני חולק עליך.
    אחד הדברים שמסתכלים עליהם לפני שרוכשים מניות דיבידנד זה שהמניה נמכרת במחיר זול יחסית לדיבידנד שהיא מחלקת ושהדיבידנד שהיא מחלקת לא נוגס ברווחים יותר ממה שהוא נגס בעבר כך שהמחיר הזול הוא תוצאה של לפחות אחד מ:
    1. גדילה משמעותית ברווחי החברה ובדיבידנד שלה.
    2. ירידה משמעותית במחיר המניה.

לפי שני אלה משקיעי מניות דיבידנד למעשה כן רוכשים מניות בזול הם פשוט מחשבים את המחיר של המניה לפי דברים אחרים ממה שאתה בודק.
    אני כן חושב שזה סוג של השקעת ערך אבל על אש קטנה והרבה פחות מוטה ערך מהשקעות שמוגדרות כהשקעות ערך.

Matias Katz אוהב/ת את זה.
  20. Edward

Edward משתמש ותיק

מה זה אומר זול ביחס לדיוידנד? בהשוואה למה, ומה הקריטריון שקובע מה זה זול?

Matias Katz, תל אביבי ו-daat99 אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.