1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

האם המתנה לשער המרת מט"ח הוא תזמון שוק?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י הדיוט בכלכלה, ‏10/4/15.

1. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

נניח שיש לי כמות מסוימת של שקלים ואני רוצה להמיר אותם לדולרים. אם ברגע מסוים שער הדולר גבוה מהרגיל, האם חכם להמתין, או שאין קשר בין העבר לעתיד וזה כמו לתזמן פעילות בשוק המניות?

daat99 ו-עומר אוהבים את זה.
  2. doc29

doc29 משתמש בכיר

לדעתי זה בדיוק אותו דבר, מכיוון שבדיוק כמו שערי המניות אין לך דרך לדעת מה יקרה בהמשך עם שער הדולר.

daat99 אוהב/ת את זה.
  3. doc29

doc29 משתמש בכיר

דרך אגב למה אתה חושב שהוא גבוה מהרגיל? או מה אתה מחשיב גבוה מהרגיל?

4. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

זאת שאלה טובה שאין לי תשובה עליה. למעשה, אם אשתכנע ששוק המט"ח עובד כהליכה אקראית, אז השאלה הזאת ממילא תהיה לא רלוונטית.

5. wa11a

wa11a משתמש ותיק

זה גם תלוי,
    אם המרת המטח הזו מונעת ממך לבצע השקעה אז עדיף שתמיר וזהו.
    ובכלל קראתי שבנק ישראל שואף לנקודת איזון גבוהה יותר בדולר שהיא סביב 4.3, אבל אין לדעת מתי זה יקרה.

6. doc29

doc29 משתמש בכיר

http://he.wikipedia.org/wiki/שער_יציג#/media/File:USD-IL.png
    לפי מה שאני מבין מכאן, לאחר תקופה קצרה שבנק ישראל קבע את השער, תוך כמה שנים זה הגיע לטווח שבו זה רץ כבר לפחות 20 שנה שזה בערך בין 3 ל-4.6. ככה שאנחנו די באמצע, כנראה טיפה למעלה. העניין הוא שלפחות להבנתי, בניגוד לשוק המניות שמצוי בעלייה מתמדת (ולא ניכנס לכמה זה בדיוק לשנה- אבל זה לכל הפחות 4% לשנה) - שערי המטח לאורך זמן רב אינם משתנים ולכן זה אמור להיות שיקול משני, ועוד פחות חכם לנסות לתזמן את זה מאשר את שוק המניות.

daat99 אוהב/ת את זה.
  7. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

המתנה לתנאי שוק מסוימים לשם ביצוע פעולה מסוימת היא בדרך כלל ההגדרה של "תזמון". הבעיה עם תזמון היא שאין לך כל דרך לדעת אם המצב המבוקש יתממש בתקופת ההמתנה ואם עלות ההזדמנות תהיה גבוהה על התועלת שבהמתנה.

איליה אוהב/ת את זה.
  8. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

נכון, אין ספק שזה תזמון. אבל תזמון זאת לא בהכרח מילה גסה, כי זה תלוי איזו תופעה מתזמנים. יש תופעות שלא ניתן לחזות לחלוטין (מחיר מניות) ויש תופעות שיש להן מחזוריות מסוימת, למשל מזג אוויר. אין לי שום דרך לדעת מה יהיה מזג האוויר בסוף השבוע הבא (נניח שאני לא בודק תחזית אלא מסתמך על הידע שלי על האקלים הישראלי), ובכל זאת אני מעדיף לא לטייל היום, כי ברור לי שגשם זה לא זמן טוב לטייל, ורוב הסיכויים שהשמש תחזור, אם לא בשבוע הבא אז בזה שאחריו. אני לא יכול לדעת בוודאות מה יהיה מזג האוויר בשבוע הבא, אבל ברור לי שהיום גשום מהרגיל.
    אז השאלה היא: האם הדולר הוא כמו מניות, או שהדולר הוא כמו מזג אוויר (יש סיכוי שאני מפספס הזדמנות כי סוף השבוע הבא יהיה עוד יותר גשום, אבל הסיכוי קטן ולכן שווה לחכות)?

daat99 אוהב/ת את זה.
  9. מייקל

מייקל משתמש ותיק

כמו כל פעילות בשוק ההון הנטייה שלי היא שאין תחזית אמינה ואין מחזוריות צפויה אמינה.
    יש הרבה מאוד גורמים שלא ניתן לחזות כמו רמת חובות, מדיניות ריבית של בנקים מרכזיים, אינפלציה, שינוי הצפי מאזן יבוא יצוא (תגלית גז גדולה או הרס שדה גז) מלחמה אאינתיפאדה, שינוי מיסוי על תושב חוץ וכו

10. doc29

doc29 משתמש בכיר

אבל בכל מקרה אתה מנסה לתזמן את שער הדולר, כצעד מקדים לקניית מניות ולכן גם אם היינו מניחים שאתה מסוגל לחזות את שער הדולר ויודע ש(נניח) עוד 10 חודשים הוא יהיה בשער אופטימלי לקניה (whatever that means)- אין לך דרך לדעת מה יהיה עם המניות עד אז, יכול להיות שתפסיד את הראלי הכי גדול בעשור האחרון, ויכול להיות שתינצל מההתרסקות של 2015. לכן אני בעד להיכנס **עכשיו** במידה והחלטת שעכשיו נכון לך מבחינת התזמון להשקעה.

**שוב, לא מייעץ על כלום**.

שלי, daat99 ו-אבא עשיר אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.