• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם החלשות הדולר מסכנת את ההייטק בארץ?

TheNoob

משתמש רגיל
דירוג
28
אני מנסה למפות את הסיכונים ולהבין האם באמת התחזקות השקל עלולה לפגוע בהייטק כפי שאוהבים להגיד. אני מניח שבנוגע לחברות מקומיות, הן בהחלט ייפגעו: הן ממוקמות בישראל, מכניסות דולרים, ומוציאות בשקלים.

אצל חברות אמריקאיות שמעסיקות עובדים מקומיים פחות ברורות לי ההשלכות. מצד אחד שכר העובדים המקומיים מתייקר ביחס לארהב. אבל מנגד, השווי של החברות הללו גדל בהתאם להחלשות הדולר (לראייה הזינוק בנסדאק השנה). האם השווי הדולרי שעלה בפני עצמו מוריד מהסכנה למרכזי הפיתוח המקומיים? אגב, הדולר נחלש ביחס לרוב מטבעות העולם ולכן אני מניח שישראל היא לא מקרה יוצא דופן.

אשמח לתשובה ולעוד זויות שאני מפספס.

חברות מספיק רווחיות ישארו כאלה גם עם דולר ב-2.9 שקל. החברות החלשות והפחות רווחיות שגם ככה היו נסגרות, פשוט ייסגרו מהר יותר.

למשל, אתה רואה את GM סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בהרצליה בגלל ירידה של כמה אגורות בשער הדולר?

לעומת זאת, אינטל שכידוע נמצאת בדעיכה כבר עשור, בטח תפטר אנשים ויגידו שזה בגלל הדולר.

בקיצור, לדעתי זה יהיה מעולה להייטק הישראלי. זה ייחשל את החברות ונראה מי מהן שוות משהו...

אני לא חושב שבנק ישראל ייתן לדולר לרדת לפחות מ-2.9, טבל בהחלט לא יזיק לחברות לרשום באקסלים שלהם מחיר של 2.9...

נערך לאחרונה ב:
אני מנסה למפות את הסיכונים ולהבין האם באמת התחזקות השקל עלולה לפגוע בהייטק כפי שאוהבים להגיד. אני מניח שבנוגע לחברות מקומיות, הן בהחלט ייפגעו: הן ממוקמות בישראל, מכניסות דולרים, ומוציאות בשקלים.

אצל חברות אמריקאיות שמעסיקות עובדים מקומיים פחות ברורות לי ההשלכות. מצד אחד שכר העובדים המקומיים מתייקר ביחס לארהב. אבל מנגד, השווי של החברות הללו גדל בהתאם להחלשות הדולר (לראייה הזינוק בנסדאק השנה). האם השווי הדולרי שעלה בפני עצמו מוריד מהסכנה למרכזי הפיתוח המקומיים? אגב, הדולר נחלש ביחס לרוב מטבעות העולם ולכן אני מניח שישראל היא לא מקרה יוצא דופן.

1. השקל התחזק לא רק מול הדולר, אלא מול כל סל המטבעות.
2. מהנדס יקר, אטרקטיבי פחות, אבל לא הייתי ממהר להסיק מסקנות על בסיס כמה חודשים.
3. ההגירה לישראל יקרה יותר וממנה החוצה זולה יותר.
4. אחרי הקורונה, הביקוש לדולר מצד תיירים ישראליים יהיה עצום. לא בטוח שמתומחר נכון.
5. אל תזלזל בכוחם של בנק ישראל והלובינג של חברות ההייטק להשפיע על המדיניות (אם כי זה כוח מוגבל כמובן ).

יכול להיות שזה יביא לפגיעה או הקפאה של המשכורות בהייטק עבור חברות אמריקאיות כי עבור החברות העלות היא דולרית. אבל לצורך העניין לדעתי יורידו קצת את המשכורות באמצעים קיימים (יחלקו פחות בונוס לדוגמא) לפני שיתחילו להתקפל מהארץ.

מסכים עם רוב מה שנכתב, למרות שאני הרבה יותר מפקפק ביכולת של בנק ישראל לשלוט בשער. אבל עדיין אשמח להארות בנוגע לנקודה שהאינפלציה בארהב גם הזניקה את שווי החברות — האם זה מעלה להן את החוסן ומהווה משקל נגד אל מול התייקרות השכר מחוץ ליבשת?

אותי מעניין אם זאת המחלה ההולנדית. מישהו יודע מה היה היקף יצוא הגז ב-2020?

הדולר נחלש ביחס לרוב מטבעות העולם ולכן אני מניח שישראל היא לא מקרה יוצא דופן.
היא כן כי הדולר נחלש מול השקל הרבה יותר ממה שהוא נחלש מול מטבעות אחרים.
תסתכל על השער יורוו/ש"ח לדוגמא.
חברות מספיק רווחיות ישארו כאלה גם עם דולר ב-2.9 שקל.
למשל, אתה רואה את GM סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בהרצליה בגלל ירידה של כמה אגורות בשער הדולר?
לא, אבל אני רואה את GE בבואה לגייס עוד עובדים אומרים לעצמם "אולי העובד הישראלי יקר לי מדי ואגייס לי משהו פה בארה"ב".
אני לא חושב שבנק ישראל ייתן לדולר לרדת לפחות מ-2.9, טבל בהחלט לא יזיק לחברות לרשום באקסלים שלהם מחיר של 2.9...
בנק ישראל לא שולט בשער, השוק שולט בשער, בנק ישראל בסך הכל עוד שחקן עם נשק מוגבל מאד.
4. אחרי הקורונה, הביקוש לדולר מצד תיירים ישראליים יהיה עצום. לא בטוח שמתומחר נכון.
מעניין, אבל גם ההפך נכון, הארץ תהיה מפוצצת בתיירים במיוחד בהתחשב בעובדה שאחנו נהיה אחת המדינות המחוסנות בעולם בקרוב.
אבל עדיין אשמח להארות בנוגע לנקודה שהאינפלציה בארהב גם הזניקה את שווי החברות
איזו אינפלציה?

לא זוכר מי כתב זאת בעבר,
לחלק מהחברות האמריקאיות הללו יש גם הכנסות בשקלים (גוגל, פייסבוק, מייקרוסופט והרשימה עוד ארוכה),
כך שסיכון המטבע שלהם מתמתן בגלל זה, הכנסות בשקלים משמשות לתשלום שכר לעובדים בין היתר
במילים אחרות, עצמם העובדה שיש להם הכנסות בשקלים, זה עצמו סוג של גידור להתחייבות השקלית שלהם (שכר עובדים ושאר עלויות המשרד ותפעולו)

היא כן כי הדולר נחלש מול השקל הרבה יותר ממה שהוא נחלש מול מטבעות אחרים.
תסתכל על השער יורוו/ש"ח לדוגמא.

לא, אבל אני רואה את GE בבואה לגייס עוד עובדים אומרים לעצמם "אולי העובד הישראלי יקר לי מדי ואגייס לי משהו פה בארה"ב".

בנק ישראל לא שולט בשער, השוק שולט בשער, בנק ישראל בסך הכל עוד שחקן עם נשק מוגבל מאד.

מעניין, אבל גם ההפך נכון, הארץ תהיה מפוצצת בתיירים במיוחד בהתחשב בעובדה שאחנו נהיה אחת המדינות המחוסנות בעולם בקרוב.

איזו אינפלציה?

יש רכישות עצומות של הפד,
והפעם זה מנפח את הכלכלה במהירות חריגה

יכול להיות שאני מלבלבל אבל זכור לי שקראתי כאן שחברות אמריקאיות גדולות כנראה מגדרות את עצמן עם חוזים בשביל שעלויות מרכזי פיתוח ומשכורות בחול לא יעלו בגלל מצב כזה, או שחלקן לוקחות סיכון שאו שיעלו או שירדו ואז הרוויחו

כן, אצל הישראליות זה ברור, אבל לא רק הישראליות, קשה הרבה יותר לתרץ שכירת תכנת בעלות דולרית כל כך גבוהה.

ההכנסות של רוב הסניפים והחברות ירדו בגלל הדולר, תוסיף לזה את הקורונה כאשר ההוצאות בשקלים נשארו אותו דבר. המחיר של תכנת בארץ לעומת היתרונות שלו, הפך לגבוה מידי. בשיחות התקציב מאוד מאוד קשה להסביר למה כדאי לשלם על עוד תכנת ישראלי ולא אמריקאי. עם כל הכבוד לכל ההייפ שיש מסביב להייטק הישראלי. כשבא לך איש התקציב ומראה שלהעביר את האנשים בחזרה לארהב יהיה זול יותר מלהשאיר אותם בארץ, קצת בעייתי.

העלות של תכנת ישראלי שמקבל 30000 ברוטו, לחברה זה בסביבות 15000 דולר לחודש ויותר. כלומר עלות שנתית של בסביבות 200000 דולר לשנה. שזה עלות של תכנת אמריקאי ברמה גבוהה מאוד. ולא נדבר על שכירת תכנתים חיצוניים ממזרח אירופה שהם לא פחות טובים.

מכייון שהמשק נשען כרגע כמעט אבסולוטית על ההייטק זה לא בדיוק בריא למשק.

יכול להיות שאני מלבלבל אבל זכור לי שקראתי כאן שחברות אמריקאיות גדולות כנראה מגדרות את עצמן עם חוזים בשביל שעלויות מרכזי פיתוח ומשכורות בחול לא יעלו בגלל מצב כזה, או שחלקן לוקחות סיכון שאו שיעלו או שירדו ואז הרוויחו
גידור זה כלי טוב להפחית סיכון לטווח הקצר, לטווח הארוך לא עושים את זה כי זה יקר מדי = מוריד את הרווח שלך.

יכול להיות שזה יביא לפגיעה או הקפאה של המשכורות בהייטק עבור חברות אמריקאיות כי עבור החברות העלות היא דולרית. אבל לצורך העניין לדעתי יורידו קצת את המשכורות באמצעים קיימים (יחלקו פחות בונוס לדוגמא) לפני שיתחילו להתקפל מהארץ.
בחברות FANG, וגם באיטל, הבונוס בד״כ מיושר לפי דרגה ולפי ביצועים, בדולרים, ולכן הוא ירד בשקלים. זה יקרה לבד, לא צריך אפילו דיון או החלטה בנושא. המשכורת נקובה בשקלים, ולכן תישאר. נהוג לתת עליה שקלית שנתית של ~3%, אז יכולים להוריד את זה כמדיניות של הסניף בישראל. אבל זהו בערך.

דולר ב-2.9 שקל.
מה מיוחד במספר 2.9? סתם כי זה עוד 10% ירידה, או משהו מעבר?

אני מבין למה הבנק המרכזי המקומי מוגבל מאוד אם הוא רוצה *לחזק* את המטבע המקומי. לכל היותר הוא יכול להשתמש בכל עתודות המט"ח שלו בשביל לקנות את המטבע המקומי, והן מתישהו ייגמרו.
אבל, למה הוא מוגבל בכוחות *להחליש* את המטבע המקומי? זה מטבע בשליטתו המלאה, הוא תמיד יכול לשחוק אותו, הוא יכול למכור שקלים ולקנות דולרים עד אינסוף, עד שיהיו בעולם יותר שקלים מדולרים, עד שהשקל יהיה הדולר של זימבבואה, עד שייגמר המקום לאפסים על השטר.
לא?

אני מבין למה הבנק המרכזי המקומי מוגבל מאוד אם הוא רוצה *לחזק* את המטבע המקומי. לכל היותר הוא יכול להשתמש בכל עתודות המט"ח שלו בשביל לקנות את המטבע המקומי, והן מתישהו ייגמרו.
אבל, למה הוא מוגבל בכוחות *להחליש* את המטבע המקומי? זה מטבע בשליטתו המלאה, הוא תמיד יכול לשחוק אותו, הוא יכול למכור שקלים ולקנות דולרים עד אינסוף, עד שיהיו בעולם יותר שקלים מדולרים, עד שהשקל יהיה הדולר של זימבבואה, עד שייגמר המקום לאפסים על השטר.
לא?
אתה צודק בתיאוריה, אבל רזרבות המט"ח של ישראל כבר ברמה שנחשבה על ידי כלכלני מקרו כהרבה מעבר למה שמדינה בגודל שלנו צריכה. התערבות כמו שאתה מציע תגדיל אותה עשרות מונים. ותסכן את האמון של העולם בשקל (אתה סוג של מגדיל את מספר השקלים). מה שמרשים לארה"ב לא בטוח שיעבור לישראל חלק.

בחברות FANG, וגם באיטל, הבונוס בד״כ מיושר לפי דרגה ולפי ביצועים, בדולרים, ולכן הוא ירד בשקלים. זה יקרה לבד, לא צריך אפילו דיון או החלטה בנושא. המשכורת נקובה בשקלים, ולכן תישאר. נהוג לתת עליה שקלית שנתית של ~3%, אז יכולים להוריד את זה כמדיניות של הסניף בישראל. אבל זהו בערך
מה מיוחד במספר 2.9? סתם כי זה עוד 10% ירידה, או משהו מעבר?

אני לא דואגת ל FANG בטווח הקצר בינוני הם יכולים לשלם לך. וגם חלק מאוד משמעותי מהשכר שהם משלמים הוא לא שקלי. (מניות בונוסים וכו').

לא?
תקרא כאן

לא?
שאלה טובה, איני מבין גדול בנושא אבל מניח שיהיו לזה השלכות רעות מאד (אינפלציה?).

בחברות FANG, וגם באיטל, הבונוס בד״כ מיושר לפי דרגה ולפי ביצועים, בדולרים, ולכן הוא ירד בשקלים. זה יקרה לבד, לא צריך אפילו דיון או החלטה בנושא.

חלק מהבונוסים באינטל נקובים בימי עבודה, ומשולמים במטבע המקומי - אם החברה מחליטה שיש 5 ימי בונוס, העובד האמריקאי יקבל את שווים בדולרים והעובד הישראלי - בשקלים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N גידור החלשות הדולר- הפן המעשי שוק ההון 1
א האם אין סתירה בין עליות השערים בארה"ב לבין החלשות הדולר ? שוק ההון 2
I גידור שער הדולר בנסדא"ק שוק ההון 2
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
ז שער הדולר לטווח ארוך שוק ההון 1
ע ערך הדולר בעוד כמה שנים פוסטים מאיכות נמוכה 8
F טווח שער הדולר-שקל ומדדים שבנק ישראל בוחן ? שוק ההון 4
D איך אני יכול להמר על השקל מול הדולר? שוק ההון 23
Plato נתונים היסטוריים שער הדולר/שקל שוק ההון 1
R קביעת שער הדולר בקרנות חו"ל שוק ההון 5
I שער הדולר לאן? פוסטים מאיכות נמוכה 268
R מדד תל בונד-דולר והתחזקות הדולר שוק ההון 0
D התחזקות הדולר למול היחלשות השקל שוק ההון 12
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16
נ הקשר בין שער הדולר העתידי להשקעה בפלח האגח"י שוק ההון 5
A אזרח אמריקאי - גידור כנגד שינויים בשער הדולר ושחיקה במונחים שקליים שוק ההון 4
ק שער הדולר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב שוק ההון 4
I מיסוי RSU ושער הדולר מיסים 5
A תמחור קרנות איריות ישראליות וגידור אל מול הדולר שוק ההון 5
מ הירידות האחרונות מול עליית הדולר שוק ההון 29
I על הקשר בין שער הדולר למדדים המקומים שוק ההון 3
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
D שינויים קטנים בשער הדולר ב google sheets שוק ההון 7
S למה שער הדולר לפי בנק ישראל נמוך משער הדולר בפועל? שוק ההון 2
י סנופי 500 מגודר מפני ירידה בערך הדולר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
D איך יתכן שלא הייתה אינפלציה של השקל, או הדולר, שנה אחרונה, ושער הדולר השתנה? שוק ההון 18
I כיצד משפיע שינוי שער הדולר על מדד הסנופי? שוק ההון 3
S דרכי הצמדה לשער הדולר שוק ההון 6
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
י מה אתם חושבים על ירידת שער הדולר? שוק ההון 258
ש צפי ערך הדולר שוק ההון 23
U אם מחר בנק ישראל מקפיץ את ערך הדולר מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 15
י הדולר לאן? צרכנות פיננסית 8
Y הדולר חוזר לרדת שוק ההון 46
ג כדאיות השקעה בארה"ב לאור עליית הדולר שוק ההון 3
נ מדוע כאשר מדד הS&P 500 יורד הדולר מתחזק ולהפך שוק ההון 6
מ שער הדולר בהשקעות שוק ההון 1
Vit המרת דולרים לשקלים ומגמת הדולר שוק ההון 16
אצטרובל שער הדולר האוסטרלי שוק ההון 10
D הוזלת שער הדולר-שקל בבנק? שוק ההון 2
S השקל מול הדולר, היסטורית שוק ההון 18
צפי S&P500 והשפעת הדולר שוק ההון 18
חתול לילה חדשות טובות - הדולר עולה ! שוק ההון 10
adamshalev אינדקס הדולר - Trade Weighted U.S. Dollar Index שוק ההון 12
B עתיד הדולר ואפשרויות השקעת דולרים שוק ההון 101
ש מס רווח הון בעקבות ירידת הדולר שוק ההון 16
א שער הדולר שוק ההון 20
עמוס יום הדין הבורסות והאג"ח יקרסו,הנדל"ן יתמוטט,הדולר יתנפץ,ו האינפלציה תגעש שוק ההון 7

נושאים דומים

Back
למעלה