האם החזקת כל ההון בבית השקעות אחד מהווה סיכון כלשהו?

הנושא בפורום 'צרכנות פיננסית' פורסם ע"י הדיוט בכלכלה, ‏26/1/15.

1. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

נניח שאני מחזיק ני"ע בעלי פיזור טוב - קרנות מחקות של מניות בארץ ובעולם וקרנות מחקות של אג"ח, על פי הפיזור שהחלטתי שמתאים לי.
    האם יש חיסרון כלשהו בעובדה שאת כל הרכישות אני עושה דרך אותו בית השקעות? האם קיים סיכון במקרה שיקרה משהו לבית ההשקעות?

2. חתול

חתול משתמש ותיק

בעיני, הסיכוי שבית השקעות מסוים יקרוס הוא קטן, אבל אם אתה רוצה לגדר סיכונים, פשוט דאג ל:
    1) פיצול חסכונותיך בין 2-3 בתי השקעות
    2) עמלות קבועות של דמי ניהול (רצוי 0) בשניהם.

בעיני זה לא אופטימלי, ואם אתה חושש, פשוט חסוך אצל הבנקים ש"נהנים" מרגולציה רבה יותר וגם מדאגה תמידית של בנק ישראל. החיסרון - קשה יותר לעשות מו"מ עמם על דמי ניהול. קשה, אבל אפשרי :)

עריכה: "זה לא אופטימלי" כיוון שזה מאוד מסבך את איזון התיקים, מכפיל את כמות הניירת, מגדיל את הסיכונים לאיבוד שליטה שלך (או של צאצאיך בעתיד...) על החשבונות השונים, ועוד ועוד. חשוב לציין שמבחינת דמי ניהול זה לא אמור לשנות הרבה, למעט עלויות העברה חד פעמיות למיטב הבנתי.

bar1 אוהב/ת את זה.
  3. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

תודה, חתול. השאלה שלי בעצם היא: מה יקרה אם בית ההשקעות יקרוס? האם ייפגע מכך הכסף שמושקע בקרנות באמצעות חשבון בבית ההשקעות הזה? הרי לכאורה הכסף הוא שלי ולא של בית ההשקעות ולכן לא צריכה להיות סיבה שההשקעות שלי ייפגעו מקריסתו. אבל האם זה באמת המצב, או שהקריסה כן מסוכנת לכספי?

4. חתול

חתול משתמש ותיק

אווו... אני לא מספיק בקיא בדברים כאלה. לי בראש עברו תרחישי קיצון של מעילה בכספי המשקיעים (ע"ע אתי אלון), משהו כזה, שאמור לא לחזור על עצמו.

אני חושב שהדיון הוא בעיקר היפותטי - אין לי, ולאף אחד אחר, שום דרך אמיתית לדעת מה יקרה בתרחיש כזה, כי מה שיתרחש תלוי בנסיבות. אבל בעיקרון, נשמע לי מאוד לא סביר שתהיה קריסה שאחריה יופקרו הלקוחות בארץ. אפילו בפרשה המדוברת בפסקה הקודמת, בנק ישראל שילם (ומשלם) ללקוחות... למדינה ולבנק ישראל חשוב מאוד האמון במערכת הבנקאית.

5. dimamah

dimamah משתמש ותיק

בגלל שהכסף הוא שלך ולא של בית ההשקעות הוא גם לא נמצא בבית ההשקעות בכלל (לפחות לא בIBI)
    הוא נמצא אצל נאמן (בנק הפועלים).
    אם בית ההשקעות יקרוס, אתה אמור להיות מסוגל ללכת לנאמן ולקחת ממנו את כל הכסף והמניות שרשומות על שמך..

איליה אוהב/ת את זה.
  6. דגגגג

דגגגג משתמש ותיק

אני תומך בפיזור. לדוגמה: אם קניתי קרן מחקה של IBI בתיק ההשקעות אז אקנה קרן מחקה של בית השקעות אחר בקרן השתלמות.
    לא יודע אם יש בזה הרבה היגיון.

בכל מקרה, ניתן להשקיע גם דרך בנקים בעמלות שזהות לבית השקעות. ממה שאני יודע הבנקים הם בנק איגוד ובנק ירושלים.

7. פאטיה

פאטיה משתמש ותיק

כמו שנאמר לעיל, לבית השקעות יש נאמן, יחד עם זה, לדעתי לא רצוי להחזיק את הכסף במקום אחד, אלא לפצל את ההשקעות בין בית\בתי השקעות ובנקים.
    מילת המפתח בהשקעות, זה פיזור עד כמה שרוצים או יכולים, ואותו דבר חל גם על המקומות שאתה בוחר שיסחרו עם הכסף שלך.
    מבחינת עמלות, בתי השקעות, זה דומה להורדת עמלות בבנקים , ככל שכח "המיקוח שלך גדול יותר", כך העמלות שלך תהיינה נמוכות יותר.

8. Homer

Homer משתמש ותיק

כשמעבירים תיק ניירות ערך מבנק לבית השקעות צריך למכור ולשלם מיסים? או שאפשר להעביר את התיק AS IS?
    כי אם צריך למכור הכל בבנק, לשלם מיסים ואז לקנות מחדש בבית ההשקעות זה לא משתלם.

9. elyasaf

elyasaf משתמש סולידי

לא צריך למכור ולקנות
    פשוט הולכים לבנק ומבקשים להעביר את התיק.
    עולה 5 שקלים חדשים.

10. דפני

דפני משתמש רשום

בואו לא נהיה כל כך פסימיים כי אם בית ההשקעות יקרוס אז הכסף בכלל אצל הנאמן ואם הנאמן יקרוס או המדינה תקרוס .
    קראתי באיזה מקום שכדאי להחזיק זהב או תכשיטי זהב שתמיד יהיו סחירים כשהעולם יקרוס. אישית אני מחזיקה את כל כספי ההשקעה שלי באותו בית השקעות .

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.