• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש?

יבגני_ל

משתמש רגיל
דירוג
388
עולם ההשקעות השמרני יותר והתפיסה המקובלת פה בסולידית היא פיזור השקעות על פני סקטורים בלתי תלויים - שווקי מניות, אג"ח, זהב מזומן.

אני רוצה להתמקד בשווקי מניות.
מקובל לחשוב שרצוי לא לנחש ולא ללכת שולל אחר מגמות אלה להשקיע באופן הכי נרחב שאפשר, קרי, בכל שווקי המניות בעולם ולנסות לתת חשיפה פרופורציונלית לכל המדינות והסקטורים.
ההיגיון בזה הוא שהאדם לא יכול לחזות איזה שווקים יחלשו ואיזה יתחזקו בעתיד ועל כן פיזור נרחב יבטיח שנקבל את התשואה הממוצעת שהיא מקובלת על הרוב.

פה באה ההסתייגות שלי. היא מורכבת מהסעיפים הבאים:

1) סטטיסטיקה לטווחים הקצרים והארוכים של השוואה בין סקטורים שונים
2) מגמות גיאו-פוליטיות וכלכליות בעולם
3) התבוננות בעולם שבחוץ
4) זמן לתקן, ונעילת רווחי הון

הרחבה:

1) סטטיסטיקה -בחנתי סטטיסטיקה עבור SPY, IWDA, NASDAQ100 לטווחים של 30, 20, 10, 5 השנים האחרונות. לגבי IWDA, היא הולכת כ 10 שנים אחורה. חיפשתי מעט מדדים עולמיים אבל לא מצאתי משהו שהולך אחורה 20 שנים. מאמין שאפשר למצוא עם קצת מאמץ.
NASDAQ100 משמיד את שני האחרים מבחינת תשואה, אפילו אם מודדים משנת 2000 ובועת הדוט-קום (את SP500).

2) מגמות גיאו-פוליטיות בעולם - קטונתי מלחזות אבל אם לסמוך על העבר, ארה"ב זה מקום מאוד טוב להחנות את הכסף. היא ה benchmark ולרוב החברות הגלובליות יש נוכחות בשווקים שם. חברות מערביות, אירופיות, אסיואתיות.

3) התבוננות סובייקטיבית - העולם הולך ונהיה טכנולוגי יותר ויותר והמגמה הזאת לא תשתנה. דוגמאות: הבידור שלנו טכנולוגי בהרבה היבטים, כלי הרכב טכנולוגיים יותר ויותר, קמעונות, אנרגיה ועוד. אלה לא מגמות זמניות אלא קבועות.

4) זמן לתקן - השינויים העולמיים הם די איטיים. יש מלא זמן לתקן במידה ואזור גאוגרפי אחר דווקא יקח הובלה. רווחי הון צבורים זו בערך הסיבה היחידה שאני יכול אמפירית להסכים איתה - לאחר זמן רב של רווחים, חבל יהיה לשלם עבור החלפת השקעה.

השאלה שלי למאמיני הפיזור הנרחב:
מה החשש או אי האמונה בסקטור הטכנולוגי וארה"ב שגורם לאנשים בכל זאת לרצות לפזר ולאבד כל כך הרבה תשואה?
האם זו דוגמת יפן? האם כלכלת יפן בשנות ה 80 דומה לכלכלת ארה"ב בעשורים האחרונים? אני רואה הרבה שוני.
שאלה פילוסופית יותר - באיזה עוד תחום בחיים אנחנו כל כך זהירים?

נערך לאחרונה ב:
תשואת העבר של של הנסדאק היא אחלה, האם הצפי לתשואה גבוהה בעתיד לא מתומחר כבר?

NASDAQ100 משמיד את שני האחרים מבחינת תשואה, אפילו אם מודדים משנת 2000 ובועת הדוט-קום (את SP500).

https://www.portfoliovisualizer.com...me3=Portfolio+3&symbol1=QQQ&allocation1_1=100
לא הייתי קורא לזה משמיד, יותר בכיוון של לקח לו 20 שנה להדביק את הS&P500 אחרי הנפילה של 2000.
לא פשוט לצאת מנפילה של 81%...

https://www.portfoliovisualizer.com...me3=Portfolio+3&symbol1=QQQ&allocation1_1=100
לא הייתי קורא לזה משמיד, יותר בכיוון של לקח לו 20 שנה להדביק את הS&P500 אחרי הנפילה של 2000.
לא פשוט לצאת מנפילה של 81%...
אתר נחמד. תודה.
בכל אופן, לא הצלחתי ללכת בו 30 שנה אחורה. אם היית תלך לתחילת 2000 או לסופה אז ההבדל מהותי.
אמצע 2000 היה זמן מאוד מיוחד כשה PE בשיא הבועה היה כ 175.
היום המצב מאוד שונה. אני לא בעד קניה עיוורת של טכנולוגיה אלא בהתאם להתפתחויות.

תשואת העבר של של הנסדאק היא אחלה, האם הצפי לתשואה גבוהה בעתיד לא מתומחר כבר?

אף אחד אבל אני לא מתייחס לטווח קצר, אלא למגמות ארוכות טווח.
סיימנו להתפתח טכנולוגית או שהטכונולגיות יקחו חלק יותר ויותר מהותי בחיינו? אני בטוח שהאחרון.
יש הרבה חברות בנסד"ק שהן חברות מובילות שיכלת להגיד עליהן לפני שנים רבות שהן כבר בשווי העתידי שלהן, ומאז הן גדלו כמו עשבים (אמזון כדוגמה קיצונית).

אני לא מתייחס לטווח קצר, אלא למגמות ארוכות טווח.
גם אני, זה למה אני שואל (אני לא יודע את התשובה בעצמי), האם התמחור של החברות במדד לא כבר לוקח בחשבון תשואה עתידית גבוהה?

גם אני, זה למה אני שואל (אני לא יודע את התשובה בעצמי), האם התמחור של החברות במדד לא כבר לוקח בחשבון תשואה עתידית גבוהה?
זו לא שאלה שמישהו יכול לענות עליה בצורה אמפירית אבל יש הרבה תחומים ממדע בדיוני שהחברות האלה עדיין לא נגעו בהם והם לא מתומחרות עליהם.
מה שהיה מדע בדיוני ב 2000 כבר מציאות מוחשית כיום בתחומים רבים.
אז המחשבה שלי היא שהתמחור לא מתמחר יותר מכמה שנים ספורות קדימה. (אולי רק בטסלה :) )

אתה מסתכל במראה האחורית. אתה יוצא מנקודת הנחה שמה שהיה הוא שיהיה. אתה מתעלם מהיותו של שוק ההון מקום בלתי צפוי ואקראי.
ממליץ לך לקרוא את הברבור השחור / תעתועי האקראיות.

בכל אופן, לא הצלחתי ללכת בו 30 שנה אחורה. אם היית תלך לתחילת 2000 או לסופה אז ההבדל מהותי.
אני חושב שבטווח הארוך מספיק אפשר לראות את הנסדק עובר את ה S&P500 מבחינת תשואה...
אבל לדעתי התנודתיות שלו הופכת אותו לבעייתי לכלל ה4%.

אבל יש הרבה תחומים ממדע בדיוני שהחברות האלה עדיין לא נגעו בהם והם לא מתומחרות עליהם.

וזה מוביל אותי לנקודה הבאה שלי: מי אמר לך שהטכנולוגיה העתידית תבוא מחברה בורסאית? וגם ספציפית כזו שתיסחר בנאסדק? הרי יש המון קרנות הון סיכון והון פרטי אחר שמשקיעות בטכנולוגיה.

המון קרנות הון סיכון והון פרטי אחר שמשקיעות בטכנולוגיה
לא הגיוני שבשלב מסויים היא תהפוך ציבורית ותכנס למדד כזה או אחר ?

אני דווקא מסתכל קדימה ולא אחורה. אני מאוד מתעניין כחלק מהתחביבים שלי בטכנולוגיה.
היא אפילו פולשת לתחומים שלא היו תחומים טכנולוגיים קלסיים בעבר כגון תחבורה, קמעונות, אנרגיה, פיננסים, למשל.
מה שכן, יש קונסולידציה מסויימות שבה כמה חברות מחזיקות שליטה בתחומים רבים, ואם מצבה של חברה אחת יזדעזע, זה יזעזע את כל הסקטור, אבל אני חושב שבמקרה כזה זה יחלחל גם לסקטורים אחרים.

טענה שנטענה שאולי החברה לא תהיה בורסאית ולכן לא נהנה ממנה. אוקי, אבל האם היא מייצרת הכל in house או נעזרת בקבלנים שחלקם מונפקים?
כמו כן, תמיד אפשר לפספס חברה אחת שלא מופקת אבל עדיין להינות מכמה שכן.
דוגמה לחברה לא מונפקת שמאוד משמעותית בתחומה שהייתי רוצה להיות בעל מניות שלה היא spaceX , אבל יש עוד חברות בתחום החלל, וככל שהתחום ישתכלל, יכנסו עוד שחקנים.
אתה אותה הטענה אגב ניתן לטעון גם עבור חברות שלא בסקטור טכנולוגי.

לא הגיוני שבשלב מסויים היא תהפוך ציבורית ותכנס למדד כזה או אחר ?

בורסה היא כלי לגיוס הון. היום, יותר מכל נקודה בעבר, חברות טכנולוגיה יכולות לגייס הון גם בלי לעבור בבורסה. תרחיש סביר יותר שהוא שאחת מענקיות הטכנולוגיה (רובן בורסאיות, חלקן נסחרות בנאסדק) ירכשו את החברה וישבצו אותה בפורטפוליו, מה שתומך בתזה של @יבגני_ל , אבל ייתכנו גם תרחישים אחרים לגמרי כמו למשל גיוס הון אונליין שזה תחום שכן יכול לתפוס תאוצה.

אבל ייתכנו גם תרחישים אחרים לגמרי כמו למשל גיוס הון אונליין שזה תחום שכן יכול לתפוס תאוצה.
סטייל פיפלביז ?
הבעיה שזה לא נזיל כמו מסחר בבורסה , ככה שאני לא בטוח כמה ניתן להשוות בינהם

אני דווקא מסתכל קדימה ולא אחורה.

1) סטטיסטיקה -בחנתי סטטיסטיקה....

אם לסמוך על העבר, ארה"ב זה מקום מאוד טוב להחנות את הכסף

כלכלת יפן בשנות ה 80

אני מכיר אותך מהפורום ואתה נקרא כאדם אינטיליגנטי עם ראש פתוח ומחשבה בריאה.
תן הצצה ברעיונות של טאלב. קישור אפיליאייט של הסולידית.

מסכים שהעתיד הוא ב"טכנולוגיה" רק שחשוב לזכור שטכנולוגיה היא לא רק טכנולוגיית מידע. גם fintec, cleantech, foodtech, healthtech הן טכנולוגיות. כך שפוטנציאלית גם חברה לא "טכנולוגית" כיום היא פוטנציאלית חברה טכנולוגית בעתיד (הקרוב).

כן, הנסדק הוא רק דוגמה שקל היה לתת ולבצע השווואות.
אני גם מעט נזהר מלהיצמד לתחום חם זה או אחר בטכנולוגיה, כי זה יכול להיות עניין ציקלי, אבל יש לי חולשה אישית ל cleantech מתוך ראיה ארוכת טווח שאומרת שהשוק הזה יגדל פנומלית. (לא בהכרח אומר הרבה על רווחיות עתידית).

בורסה היא כלי לגיוס הון. היום, יותר מכל נקודה בעבר, חברות טכנולוגיה יכולות לגייס הון גם בלי לעבור בבורסה. תרחיש סביר יותר שהוא שאחת מענקיות הטכנולוגיה (רובן בורסאיות, חלקן נסחרות בנאסדק) ירכשו את החברה וישבצו אותה בפורטפוליו, מה שתומך בתזה של @יבגני_ל , אבל ייתכנו גם תרחישים אחרים לגמרי כמו למשל גיוס הון אונליין שזה תחום שכן יכול לתפוס תאוצה.
זה לא רק כלי לגיוס הון זה גם כלי להנזלת הון, וכדי למשוך מהנדסים ובכירים מוכשרים אתה צריך לתת להם חלק מהחברה שיכול לעלות בערכו וגם דרך למכור אותו, לכן אני לא רואה את הבורסה נהיית לא רלוונטית

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד האם הגיע הזמן להוציא את ההשקעות מהארץ? ואם כן, אז איך? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 145
בובין חוט-השני לאחר 5 שנים - הגיע הזמן להעלות שכר דירה? נדל"ן 21
ה הגיע הזמן לתת לכסף לעבוד ! יומני מסע אישיים 6
B הגיע הזמן לא? יוצא לדרך יומני מסע אישיים 9
מ הגיע הזמן לשתף יומני מסע אישיים 187
D הגיע הזמן לעזוב? התפתחות אישית 31
A האם הגיע הזמן לשדרג את הארי בראון? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
גרהם כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור שוק ההון 601
E הגיע הזמן לביזנס- תיק התחלתי שוק ההון 17
ק הגיע הזמן להגן על הפוזיציה? שוק ההון 75
ש הגיע הזמן להתחיל - בן 26 יומני מסע אישיים 119
ה כמה שאלות בתחילת הדרך, כי הגיע הזמן להתחיל להשקיע שוק ההון 17
T הגיע הזמן להשקיע את תקבולי החתונה - אשמח לקצת סדר בבלאגן שוק ההון 3
ט הגיע הזמן לקחת אחריות. יומני מסע אישיים 1
U עשיתי בלאגן, הגיע הזמן לעשות סדר שוק ההון 14
Y ביטוח בריאות - הגיע הזמן צרכנות פיננסית 5
N איך הוא הגיע למליון דולר אוף טופיק 0
Shnizelia האם תוכנית מחיר למשתכן הגיע לכדי מיצוי? נדל"ן 61
O הכסף לא הגיע לwise צרכנות פיננסית 0
S האם תיק "כל העונות" הגיע לסוף דרכו? שוק ההון 5
א עשיתי העברה בIB והכסף לא הגיע, יש מה לדאוג ? שוק ההון 11
S הינה זה הגיע - The social dilemma אוף טופיק 21
נ פקודת לימיט בוצעה למרות שהמחיר לא הגיע לשם שוק ההון 5
קובי טורנהיים היום הגדול שלכם הגיע. אתם מתחילים להרוויח מההתנהלות שלכם צרכנות פיננסית 92
א תיק ההשקעות שלי הגיע ליעד שוק ההון 9
ג'וליאן הגיע לידי סכום כסף גדול - להשקיע את כולו בבת אחת או להפקיד ע"ב חודשי? שוק ההון 12
Zach Moshe למה העברת סוויפט לוקחת עוד 2 ימי עסקים *אחרי* שהכסף הגיע לבנק בארץ? צרכנות פיננסית 8
L זמני הגיע, תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 50
S עוד צעיר הגיע :-) שוק ההון 28
c881 אז הגיע היום שנאלצים לקחת משכנתה יומני מסע אישיים 24
Zohar איך יודעים שהתשואה על האג"ח הגיע לקצה גבול יכולתו? ושאלה בנוגע לאיזון תיק הארי בראון שוק ההון 2
I האם החוק מתיר יציאה מדירה מושכרת לפני הזמן? נדל"ן 28
ד דירה אחת למגורים (שמתחלפת עם הזמן) ודירה אחת להשקעה שנותרת קבועה נדל"ן 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
צ אג"ח למשקיע חסר הזמן שוק ההון 1
Ghost הזמן הנכון להשקיע במוסקבה נדל"ן 83
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
P בעקבות הזמן האבוד יומני מסע אישיים 21
ע הזמן רץ ורץ ואני תקוע באותו מקום. התפתחות אישית 136
B זה הזמן להכין את גינת ירקות הקיץ אוף טופיק 20
Cat האם זה הזמן הנכון למכור את הדירה? נדל"ן 112
oferM האם זה הזמן הנכון להשקיע באינדקס(ספציפית הS/P 500) ? שוק ההון 22
S משיכת פקדונות לפני הזמן בוואן זירו צרכנות פיננסית 13
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
A הלאה של ריבית הפריים ל3.5% - האם זה הזמן להחזיר את המינופי משכנתא נדל"ן 15
T זה הזמן להקצות יותר לקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 13
mudale222 האם פחות שווה להחזיר הלוואות ככל שעובר הזמן? צרכנות פיננסית 10
The Stoic הלוואות ללא ריבית - למה לא כולכם עושים את זה כל הזמן? צרכנות פיננסית 44
Y קנית 2 נכסים באותו הזמן נדל"ן 1

נושאים דומים

Back
למעלה