• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם בתי ההשקעות יכולים לתזמן את תאריכי מעבר המסלולים?

אביאל

משתמש רגיל
דירוג
30
רוצה לשתף אתכם בסיפור קצת מוזר שקרה לי עם אחד מבתי ההשקעות המובילים בשוק.
בפרוץ משבר הקורונה החזקתי בקופת גמל להשקעה במסלול כללי. בהתאם לאסטרטגיית ההשקעה העברתי את הקופה ממסלול כללי למסלול מנייתי ב-17 במרץ. כידוע, הרגולציה מחייבת את בתי ההשקעות להעביר את המסלול תוך 3 ימי עסקים. בגלל התנודתיות הגבוהה התקשרתי לבית ההשקעות לבדוק מתי בדיוק תבוצע ההעברה ונאמר לי שביום מתן ההוראה הקופה מקבלת את תשואת המסלול הקודם, ביום שלמחרת אין תשואה כלל וביום שלאחר מכן הקופה מקבלת את תשואת המסלול החדש.
לאחר מספר שבועות קיבלתי מכתב ובו נאמר לי שהעברת המסלול בוצעה ב-22 במרץ, וזה בניגוד לרגולציה ובניגוד למה שנאמר לי על ידי בית ההשקעות עצמו.
ב-22 במרץ הבורסה היתה כמעט בשיא השפל ולכן העיכוב השתלם מבחינתי, אבל חשבתי לעצמי מה קורה עם הרוב המוחלט של מעבירי המסלולים באותם ימים שברחו מנכסי הסיכון אל המסלולים הסולידיים. כזכור, באותם ימים הציבור הרחב התנפל על בתי ההשקעות בבקשות למעבר למסלולים סולידיים. האם יתכן שבית ההשקעות תזמן את תאריכי המעבר איך שנוח לו (ואז המעטים שדוקא העבירו למסלולי סיכון דוקא הרוויחו מזה)? האם יש רגולציה שאמורה למנוע את זה?
על כל פנים, אם החשד שלי אכן מבוסס הרי שנמצאה השיטה המושלמת לתזמון תחתית בימי משבר.

נהגו ע"פ חוק.
מ 17 עד 22 למרץ בדיוק 3 ימי עבודה.
ימי עבודה לא כוללים שישי ושבת.

האם יתכן שבית ההשקעות תזמן את תאריכי המעבר איך שנוח לו (ואז המעטים שדוקא העבירו למסלולי סיכון דוקא הרוויחו מזה)?
מה הוא מרוויח מזה? בית ההשקעות מרוויח דמי ניהול לפי גובה הצבירה. אם התרגיל שלו הוריד לאנשחם צבירות, גם בית ההשקעות נפגע מזה.
וכן... כמו שיוסיק כתב יש להם שלושה ימי עסקים.

לא שאני חושב שצריך עוד סיבה למה קופת גמל להשקעה הוא מוצר גרוע, אבל הנה עוד סיבה.

מצטרף בשאלה - איך אפשר לדעת מה בכלל היה ערך הקרן בים המעבר? נניח שהמעבר בוצע ב22 למרץ וקיבלתי הודעה שעברו 100,000 שקלים. איך בכלל אפשר לדעת שזה הסכום שאמור היה להיות שם באותו יום? יש דרך לבדוק את זה או שאין ברירה אלא לסמוך על הגוף המנהל?

מצטרף בשאלה - איך אפשר לדעת מה בכלל היה ערך הקרן בים המעבר? נניח שהמעבר בוצע ב22 למרץ וקיבלתי הודעה שעברו 100,000 שקלים. איך בכלל אפשר לדעת שזה הסכום שאמור היה להיות שם באותו יום? יש דרך לבדוק את זה או שאין ברירה אלא לסמוך על הגוף המנהל?
1. בדו"ח תנועות של הגוף המקבל
2. בדו"ח תנועות של הגוף השולח
להשוות את שני התאריכים והסכומים.

להשוות את שני התאריכים והסכומים.

זה לא מה שהתכוונתי. מניח שאם זה אין בעיה.
איפה כן חסרה לי השקיפות? יש לי דו"ח של הסכום שלי בקרן לסוף פברואר ודו"ח לסוף מרץ. נניח שהכסף עבר ב22 במרץ ורושמים לי 10,000 שקלים. איך אני יודע שלא הוציאו את הכסף יומיים לפני ולא ב22? להבנתי אין שום נתונים שמראים את הערך בכל יום כך שאוכל לוודא שבאמת אין טעות בחישוב הסכום. אולי באמת משחקים עם הימים ומעבירים לי לפי היום הנמוך ביותר? במקרה שלי ביקשתי להעביר קופת גמל במאי. שים לב למכתב המבלבל שקיבלתי. הסכומים רשומים במכתב אבל לא צרפתי אותם. הכסף לא הגיע עד היום לקופה המקבלת. איך אדע לפי איזה יום באמת הועבר הכסף בסופו של דבר?

"בהתאם לבקשתך, בתאריך 10/05/2020 ביצענו העברת כספים, מחשבון מס'..... "
היתרה המוצגת הינה בהתאם לשערוך מדד התשואות האחרון הידוע בעת העברת הכספים אשר יתעדכן בתום החודש העוקב.
המועד הקובע להעברה הינו 05/05/2020 .
לאור ההעברה שבוצעה, החל ממועד זה קטנה בהתאמה החבות הביטוחית של הקופה המעבירה לכל דבר ועניין."

מה הוא מרוויח מזה? בית ההשקעות מרוויח דמי ניהול לפי גובה הצבירה. אם התרגיל שלו הוריד לאנשחם צבירות, גם בית ההשקעות נפגע מזה.
וכן... כמו שיוסיק כתב יש להם שלושה ימי עסקים.

לא שאני חושב שצריך עוד סיבה למה קופת גמל להשקעה הוא מוצר גרוע, אבל הנה עוד סיבה.
האינטרס של בית ההשקעות ברור. כאשר חוסך עובר ממסלול סיכון למסלול סולידי כשהבורסה בתחתית כך אחוזי התשואה של מסלול הסיכון גבוהים יותר. בית ההשקעות מרוויח בעקיפין שכן כשאחוזי התשואה גבוהים לקוחות קיימים לא עוזבים ולקוחות חדשים מצטרפים.
מבחינת גביית דמי ניהול אין הבדל שכן כאמור תזמון הבריחה לתחתית משפר את אחוזי התשואה של שאר החוסכים במסלול הסיכון שמהם נגבים דמי ניהול. במילים אחרות: הסכום ממנו נגבים דמי הניהול הוא אותו סכום השאלה היא רק איך הוא מתחלק בין החוסכים.
אפשר לדון אם יום שישי הוא יום עסקים ואם יום מתן ההוראה נחשב לאחד משלושת ימי העסקים. מה שבטוח הוא שלפי שירות הלקוחות ביום חמישי 19 במרץ הקופה היתה אמורה לקבל את תשואת המסלול החדש ובפועל זה לא קרה וזה כבר אומר דרשני.
או, בוא נשאל את זה כך: אם נניח בימים שבין 17 ל-22 במרץ הבורסה היתה מזנקת ולא קורסת, האם גם אז מעבר המסלול היה מתבצע ב-22 במרץ? לי נראה שלא מהסיבה הפשוטה שיושבים שם אנשים חכמים ומתוחכמים חדורי מטרה להעלות ככל האפשר את אחוזי התשואה במסלולי הסיכון, ואם אפשר לעשות את זה על ידי תזמון הבריחה של החוסכים המסכנים, אז למה שהם לא יעשו את זה?
קחו לדוגמא את מי ביצע העברה ממסלול מניות למסלול כספי ב-11 במרץ. בית ההשקעות יכול להעביר את המסלול ב-12 במרץ או ב-13 במרץ ובשני המקרים לעמוד בדרישות הרגולטוריות לכל הדעות. אבל ההבדל מבחינת המשקיע יהיה עצום.
אם החשד נכון, נראה שיש כאן פרצה שהרגולטור צריך לסתום.

אביאל שלום, מי שמעבירים את המסלול הם מחלקת תפעול שבה הרפרנטים ממש אבל ממש לא עוסקים בבורסה ובאיך המדדים מתנהגים זה כמה קליקים במערכת ועובר. יש יצרנים שמפתחים תהליכים של rpa שאין יד אדם בתהליך. יש תור עבודה ולכן נקבע שזה במסגרת 3 ימי עסקים. אין ישיבת דירקטוריון על כל מעבר בין מסלולים ובחינה מה היום הכי רווחי להעבירו ממסלול x למסלול y זאת פעולה טכנית שמי שמצבעים אותה לא קרובים וגם ללא זמן לעסוק בנושא. כמה קליקים לבקשת הלקוח ועוברים לת"ז הבאה ,אין כל התעסקות נוספת.

האינטרס של בית ההשקעות ברור. כאשר חוסך עובר ממסלול סיכון למסלול סולידי כשהבורסה בתחתית כך אחוזי התשואה של מסלול הסיכון גבוהים יותר. בית ההשקעות מרוויח בעקיפין שכן כשאחוזי התשואה גבוהים לקוחות קיימים לא עוזבים ולקוחות חדשים מצטרפים.
מבחינת גביית דמי ניהול אין הבדל שכן כאמור תזמון הבריחה לתחתית משפר את אחוזי התשואה של שאר החוסכים במסלול הסיכון שמהם נגבים דמי ניהול. במילים אחרות: הסכום ממנו נגבים דמי הניהול הוא אותו סכום השאלה היא רק איך הוא מתחלק בין החוסכים.
אפשר לדון אם יום שישי הוא יום עסקים ואם יום מתן ההוראה נחשב לאחד משלושת ימי העסקים. מה שבטוח הוא שלפי שירות הלקוחות ביום חמישי 19 במרץ הקופה היתה אמורה לקבל את תשואת המסלול החדש ובפועל זה לא קרה וזה כבר אומר דרשני.
או, בוא נשאל את זה כך: אם נניח בימים שבין 17 ל-22 במרץ הבורסה היתה מזנקת ולא קורסת, האם גם אז מעבר המסלול היה מתבצע ב-22 במרץ? לי נראה שלא מהסיבה הפשוטה שיושבים שם אנשים חכמים ומתוחכמים חדורי מטרה להעלות ככל האפשר את אחוזי התשואה במסלולי הסיכון, ואם אפשר לעשות את זה על ידי תזמון הבריחה של החוסכים המסכנים, אז למה שהם לא יעשו את זה?
קחו לדוגמא את מי ביצע העברה ממסלול מניות למסלול כספי ב-11 במרץ. בית ההשקעות יכול להעביר את המסלול ב-12 במרץ או ב-13 במרץ ובשני המקרים לעמוד בדרישות הרגולטוריות לכל הדעות. אבל ההבדל מבחינת המשקיע יהיה עצום.
אם החשד נכון, נראה שיש כאן פרצה שהרגולטור צריך לסתום.
מאוד נהניתי לקרוא. מחכה לראות את הסרט.

מה? איך מעבר משנה את התשואה של המסלול? לא הבנתי כלום.
לי נראה שלא מהסיבה הפשוטה שיושבים שם אנשים חכמים ומתוחכמים חדורי מטרה להעלות ככל האפשר את אחוזי התשואה במסלולי הסיכון, ואם אפשר לעשות את זה על ידי תזמון הבריחה של החוסכים המסכנים, אז למה שהם לא יעשו את זה?
עדיין לא הבנתי איך הם משנים את התשואה? תן דוגמה שכוללת מספרים אני ממש סקרן להבין מה אתה טוען שהם עושים.

נניח קופה מנייתית שחציה בבעלות שמעון וחציה בבעלות שאר החוסכים. ביום ראשון יש בקופה 200,000, ביום שני 180,000 וביום שלישי 220,000.
שמעון נתן הוראה להעביר ממסלול מניות למסלול כספי ביום ראשון. בית ההשקעות יכול לבצע את ההוראה ביום שני או ביום שלישי. אם ההוראה תבוצע ביום שני, בסוף האירוע לשמעון יהיו 90,000 ש"ח (מינוס 10%) ולשאר החוסכים יהיו 130,000 ש"ח (פלוס 30%). אם ההוראה תבוצע ביום שלישי לשמעון יהיו 110,000 ש"ח (פלוס 10%) וכך גם לשאר החוסכים.

תאמרו: אם שמעון עובר מסלול ביום שני אז נשאר בקופה לשאר החוסכים רק 90,000 וביום שלישי יהיו להם 110,000 ש"ח. בפועל זה לא עובד כך. ברור שכשלקוח נותן הוראה לעבור מסלול לא מתבצעת באותו רגע פעולת מכירה של הסכום המדויק שבקופה של אותו לקוח. פעולות הקניה והמכירה של בית ההשקעות הן בסכומים הרבה יותר גדולים והן מושפעות מכל מיני גורמים שרק אחד מהם הוא תנועת מעבר המסלולים של הלקוחות וגם זה לא מיד באותו רגע. הכסף שמגיע בפועל למסלול הסולידי של הלקוח מקורו ביתרות המזומנים שבית ההשקעות מחזיק.

אני לא טוען שבתי השקעות עושים את זה. אני טוען שהם יכולים לעשות את זה ותוהה למה שהם לא יעשו את זה אם אין מניעה רגולטורית וזה משפר את אחוזי התשואה שהם כה להוטים להעלות. כמו"כ ברור לי שבשגרה מדובר בפעולה טכנית שנעשית באופן אוטומטי או בלחיצת כפתור של סטודנט עייף שעובד בשכר מינימום. אבל בימים תנודתיים כמו אלה של אמצע מרץ, וכשיש מסה אדירה כל כך של חוסכים שבורחים, וכשתזמון הבריחה יכול להיעשות בסך הכל על ידי לחיצה של כמה כפתורים, תסכימו איתי שיש כאן פיתוי גדול שככל הנראה אין דבר העומד מולו מלבד המוסר והאנושיות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לאץ' להבין את התפלגות הנכסים של בתי ההשקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
noa877 האם בעקבות הירידות בשווקים והמשיכה של מבוטחים - בתי ההשקעות מוכרים בהפסד? שוק ההון 32
B בתי ההשקעות מצמצמים את האפשרות לקבלת הלוואה ע"ח קופת הגמל וקרן ההשתלמות צרכנות פיננסית 4
M עמלות בתי ההשקעות שוק ההון 1
T יש למישהו נסיון עם יועצי (/"משווקי") השקעות של בתי ההשקעות? שוק ההון 3
ברננקי שינוי בתיק ההשקעות - פיזור בין בתי השקעות שוק ההון 5
Y מעבר בין בתי השקעות וטופס 867 שוק ההון 5
D דמי ניהול חודשיים וניוד מסחר עצמאי - מיטב דש לעומת בתי השקעות אחרים צרכנות פיננסית 1
B חוות דעת על בתי השקעות אוף טופיק 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
J על מי האחריות - בתי השקעות שוק ההון 8
J האם הכסף מבוטח, על מי האחריות-בתי השקעות שוק ההון 2
ה בתי השקעות בארץ לעומת חול שוק ההון 12
ו בירור הליך מעבר בין בתי השקעות ישראליים צרכנות פיננסית 4
S פיזור בין קרנות של בתי השקעה שונים שוק ההון 1
ו הי, אשמח להפניה לפוסט של הסולידית עם הסבר על השקעות דרך בתי השקעות בחו"ל פוסטים מאיכות נמוכה 0
פטל ואוכמניות בתי ספר לתושבים חוזרים אוף טופיק 8
tomer111 איזה ערוץ ספורט מספק שידורים חיים כדורגל ישראלי,אירופאי,טורנירי טניס,כדורסל? (ליגות מקצועיות לא בתי ספר) פוסטים מאיכות נמוכה 0
ש מעבר בין בתי השקעות בשל דמי ניהול שוק ההון 5
ל קרנות של בלאקרוק מול בתי השקעות בישראל, מה ההיגיון? שוק ההון 26
A בתי השקעות שמוכנים לתת הלוואה כיום כנגד קה"ש נזילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ס יש בתי השקעות שמאפשרים לקחת הלוואה בתנאים טובים? שוק ההון 13
I בתי השקעות/ חברות ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
קוף שמבין ההבדל בין בתי השקעות שוק ההון 6
M פיזור בין בתי השקעות VS דמי ניהול שוק ההון 2
Mose השוואת הצעות של בתי השקעות ישראליים שוק ההון 26
YizhakF ביזור רחב או מדיניות השקעה מובטחת - משקיעי מניות פאסיבי (בתי השקעות) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S נכסי חוץ ששווים מעל 1.8 מיליון - האם פיצול בין בתי השקעות משנה? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ פיזור בתי השקעות שוק ההון 2
T פיצול הפקדות פנסיה וגמל בין בתי השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T העברת קרן השתלמות בין בתי השקעות -שאלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
י בתי השקעות או תיק עצמאי שוק ההון 12
R ביזור בין בתי השקעות שוק ההון 1
Y פיזור בין בתי השקעות ואיריות בברוקר אמריקאי והמרת מטח שוק ההון 28
4 מסחר מניות בבורסות אירופה - בתי השקעות/בנקים צרכנות פיננסית 4
S התלבטות בין שני בתי השקעות. שוק ההון 1
U למה אלטשולר שחם לא מופיע בטבלת השוואת בתי השקעות שוק ההון 2
the_newbie האם בתי השקעות עובדים כרגיל? אוף טופיק 13
W IB מול בתי השקעות בארץ - בטווח הרחוק שוק ההון 32
מ אשמח לקבל דעה לגבי פיזור בתי השקעות על אותו מדד שוק ההון 16
ת לקראת התחלה - השוואת בתי מסחר להשקעה שוק ההון 1
M בנקים vs בתי השקעות - מי יותר בטוח שוק ההון 1
Y חישוב עמלות צפויות לצורך השוואת בתי מסחר שוק ההון 15
א מיון הטבות לסרטים/בתי קולנוע לפי סוגי כרטיס אשראי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
sharon משקיע פאסיבי והתנהלות מול בתי השקעות שוק ההון 18
Yos פיזור בין בתי השקעות שוק ההון 17
dorian העברת קופ״ג - השוואה בין בתי השקעות+מסלקה כתנאי שוק ההון 0
N השוואת בתי השקעות לקרנות איריות צוברות שוק ההון 19
צ שאלה בנוגע לניוד תיק השקעות בין בתי השקעות שוק ההון 15
ע מה הבטחונות של בתי השקעות ישראלים? שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה