האם אתם מכירים סיפורי יזמי הייטק שנכשלו?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י mikethe, ‏31/5/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. mikethe

mikethe משתמש סולידי

תופעה שתמיד סיקרנה אותי לדעת כמה היא נפוצה אם בכלל:
    קודם כל - אני לא מדבר על כשלונות כמו אלה שמוצגים במיטאפים של FuckUp night - הסיפור שם הוא בד"כ יזם מצליח שמספר על איזה מיזם כושל בעברו.
    אני מדבר על שרשור הרבה יותר "קודר" - כשלונות "אמיתיים", כואבים, "הורסי עתיד", אנשים שלא מראים את האף אח"כ בשום מיטאפ, מקרים של (הנחת עבודה מהנדס בוגר אונ' יוקרתית/8200 קרי תמיד הייתה עלות אלטרנטיבית של שכר FAANG):
    1. בחור צעיר שסיים את הטכניון/יצא מ-8200 ואחרי כמה שנים של מיזם כושל נקלע לחובות רציניים שילוו אותו עד גיל 50
    2. הרס שם ומוניטין שלא איפשרו לו אח"כ להשתלב חזרה כשכיר בהייטק כדי להרוויח ולהחזיר את החובות
    3. מישהו שבמשך עשור מהלימודים/שחרור מ- 8200 ניסה מיזם ועוד מיזם, לא השתכר באמת, ועכשיו רק בגיל 38 לראשונה מתחיל עבודה מסודרת וצבירת הון אמיתית באיחור אופנתי של עשור.
    יש כאלה?
    כי אם לא, יש פה ארביטראז' של אין מה להפסיד בלהקים מיזם (הנחת עבודה-"רוח יזמית", קרי ההתמודדות עם לחץ, עומס, שעות עבודה וכו' זה משהו שמקבלים אותו בהבנה).

נערך לאחרונה ב: ‏31/5/20
  2. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

נניח ואף אחד כאן לא מכיר.
    האם זה אומר שאין כאלה? לא יודע.

3. mikethe

mikethe משתמש סולידי

סטטיסטית אם קיימים אז אמורים להכיר לפחות ברמת "השמעתי"-מדינה קטנה.
    אני אישית לא מכיר-מכיר את סיפורי "הכשלונות" של אלה שאח"כ הצליחו. כאמור לא מכיר מישהו שדילג מכישלון לכישלון לכישלון.

4. מתניניו

מתניניו משתמש ותיק

מכיר שני סיפורים של אנשים שעבדו מעל חמש שנים במיזם אישי ולא יצא מזה כלום.
    השקיעו הרבה כסף אישי אבל בעיקר את הזמן שלהם.

c881 ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  5. mark18

mark18 משתמש ותיק

רוב סיפורי יזמות (במיוחד בתחום הטכנולוגי) מסתיימים בכשלון אם כי לא בהכרח קודר.
    לדעתי מי שנכשל כשלון רציני, לרוב לא יספר על זה. כולם מכירים אנשים שקיבלו 700+ בפסיכומטרי, כמה מכירים אנשים שקיבלו 350-?

יוני חלומות אוהב/ת את זה.
  6. זאב

זאב משתמש בכיר

מתאר בערך כל בעל עסק\מנכ"ל\או יזם (למרות שאני מתעב את המילה הזאת).
    לא הבנתי את הפואנטה של השאלה שלך?
    רבים מהמנהלים הבכירים (או אנשים שהקימו עסק מצליח מאוד) סבלו בשלב זה או אחר מכישלונות כאלו והתמודדו עם דברים אפלים (פירוק מערכות יחסים, גירושים, אלכוהוליזם, מאניה-דפרסיה, סכיזופרניה, ואפילו גבולי על סף הפסיכופתיות).
    חלקם אפילו ממשיכים להתמודד עם זה על בסיס יומי, אבל כל הסוד הוא להתמודד עם זה ולהמשיך למרות הכאב\סבל.

האם אתה רוצה שנספר לך את סיפורי הכישלון שלנו? למה שנעשה זאת? כיצד זה יעזור לך? או לנו לצורך העניין?

ניצן המצוין, AAA ו-tamar100 אוהבים את זה.
  7. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

תלוי בתכלס, אבל, זה לא "כשלון"

נולי אוהב/ת את זה.
  8. בת העמק

בת העמק מודרטור

המיזמים של ההייטק מתנהלים באופן שונה מהקמת עסק רגיל. הם בנויים על השקעות, בכמה סבבים, של אנג'לים וקרנות הון סיכון. המשקיעים אינם נותנים הלוואות אלא מכניסים כסף כבעלי מניות ולוקחים סיכון שהמיזם לא יצליח. סטארטאפ בשלב העוברי שלו (לפני סבב ראשון) עובד בעיקר על הזמן של היזמים ולא על כסף גדול (ואולי על הכסף של המשפחה והחברים). בכל מקרה - אורך החיים של השלב העוברי לא לוקח שנים ולכן לא מגיעים לחובות אישיים שעלולים לקבור את היזם עד גיל 50. אם לאחר תקופה מסויימת לא מצליחים למצוא משקיעים אז סוגרים את המיזם ועוברים הלאה.

AAA ו-mudale222 אוהבים את זה.
  9. נולי

נולי משתמש בכיר

בהנחה שהוא לא מעל או אנס, באמת שבעולם של היום זה תסריט מאוד דמיוני.
    הכל זה יח"צ, תספר כמה למדת מהכישלון, תעשה פיווט לחיים והכל מסתדר.

טל51, c881 ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  10. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

למה שזה יקרה? להבנתי סטארטאפים מתבססים על כסף של משקיעים, לא של היזמים עצמם.
    שוב, למה שזה יקרה?
    עשור עבור בוגר 8200 זה לא גיל 38.
    זו הסיטואציה שאולי הכי קרובה לתאר את ה"סכנה" שעומדת בפני יזם והיא אובדן הכנסה אלטרנטיבית גבוהה לאורך זמן.
    זה לא משהו שיש לזלזל בו, זה יכול להצטבר למאות רבות של אלפי שקלים (אולי מליונים) על פני מספיק שנים.
    למה זו הנחת העבודה שלך? אתה מניח שכל בוגר אוניברסיטה או 8200 שאינו יזם הולך לfaang? זה ממש לא המצב במציאות.

ניצן המצוין ו-איש(3718) אוהבים את זה.
  11. דורון

דורון משתמש ותיק

כבר שנים שיש עודף כסף בשוק, ואין סיבה שיזם יביא כסף מהבית. גם קצב הגדילה מחייב כמות רצינית של כסף. בעבר, לפני שנת 2000 ככה, אני מכיר מקרים של יזמים שהביאו כסף מהבית, והמון זמן, והכל התרסק.
    היום לעשות כזה דבר יראה לי כחוסר אחראיות. לדעתי הסיכון הוא ״רק״ זמן, ״רק״ חיי משפחה וכו׳.

ת.אוקהם ו-איש(3718) אוהבים את זה.
  12. איש(3718)

איש(3718) משתמש בכיר

אני מכיר כמה יזמים שנכשלו, אבל בתחום ההייטק זה לא טראומטי בכלל

הסיבה היא פשוטה, קל יחסית ליזמים לגייס כסף, כך שהכשלון הוא על חשבון מישהו אחר, וקל יחסית למצוא עבודה כשכיר הייטק אחר כך

בזמן שעובדים בסטארט אפ מקבלים משכורת הייטק סבירה וצוברים נסיון משמעותי, כך שגם אם המיזם נכשל, הנסיון הנצבר והיוזמה, והעבודה סביב השעון, נזקפים לזכותו של היזם כך שקל לו יחסית למצוא עבודה כשכיר

AlexNOSAM אוהב/ת את זה.
  13. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש ותיק

קודם כל, הייתי אומר שבהייטק בכל מקרה אתה משחק עם כספים של אחרים - זו לפחות השאיפה. לא נראה לי מישהו מביא מיליונים מכיסו שההורים שלו חסכו כל חייהם בשביל להקים אפליקציה.

אני אבל, אוהב להסתכל על זה מזוית אחרת. הכרתי כמה אנשים שהיו במנטרה הזאת של "בוא ננסה להקים משהו ישר אחרי התואר, ואז מקסימום נהיה שכירים".
    הבעיה העיקרית עם זה, היא שיש לזה מחיר סמוי. קודם כל, יש לך את כל המשכורות שאתה לא מכניס פנימה בהתחלה. יכול להיות שתצטרך לשלם לעצמך שכר זעום בשנים הראשונות. ו-mind you עובד הייטק ממוצע מפריש רק לפנסיה שלו משהו כמו 100,000 ש"ח בשנה. אז אם שילמת לעצמך שכר רעב כזה נגיד 3 שנים - שזה לגמרי סביר - אז אתה כבר מקרטע אחרי מי שהיית יכול להיות ב-300,000 ש"ח בפנסיה עוד בשנות העשרים שלך. וכסף שהרווחת בשנות העשרים שווה יותר, בגלל כל התשואה שהוא ישיג לאורך העשורים.

זה לדעתי הרבה יותר מסוכן מאשר להפסיד כסף של איזה מיליונר מתוך קרן הון-סיכון. להתחיל את החיים הפיננסיים שלך עם היד קשורה ככה מאחורי הגב.

mikethe אוהב/ת את זה.
  14. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

עובד ממוצע בהייטק מרויח 40 אלף שקל בחודש?
    מה גם שהקמת סטארטאפ נותנת לך המון ניסיון הרבה יותר מכל משרת שכיר התחלתית.
    אתה נפגש עם המון אנשים, יוצר המון קשרים, צובר המון ניסיון בהמון תחומים.
    גם אם תהפוך לשכיר כנראה שיהיה לך יתרון על שכיר אחר גם עם הוא עם ניסיון.

סבירה?
    אני חי בבועה?
    כל מי שאני מכיר ועובד בסטארטפ מרויח 20~30 אחוז יותר מהשכר שהיה לו בחברה גדולה שנסחרת בבורסה.
    ממתי השכר בסטארטפ הוא סביר?

c881 ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  15. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

אולי נסיון למשרה ניהולית (לא יודע כמה קל ליזם להתקבל ישר למשרה ניהולית).
    אני לא רואה את היתרון הגדול למשרה תכנותית על פני מישהו שתכנת כמה שנים.
    ראשית, מדברים על יזם ולא על עובד.
    שנית, הנסיון שלי שונה, אתה כולל בחישוב שלך גם בונוסים וrsu?

AlexNOSAM אוהב/ת את זה.
  16. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

מכר שלי כן עשה את החישוב הזה לפני שעבר לסטארטפ וכך גם כמה אחרים ויצא להם יותר משתלם השכר "בחוץ".
    אני לא מגיע מענף התכנות, אלא מתחומים שונים בהייטק הישראלי ויכול להיות שדווקא למתכנתים יותר "משתלם" להיות בחברות הגדולות בגלל נתח הRSU הענק שהם מקבלים.

17. mikethe

mikethe משתמש סולידי

ושכחת "רק" עלות אלטרנטיבית כמו שכתבתי וכמו שאחרים כתבו וציינו גם את הפנסיה החסרה בריבית דרבית אח"כ וכו'.
    הדיון הנ"ל מאוד מדויק ורק לגבי מי שיש להם עלות אלטרנטיבית גבוהה (20-30-40 אלף ש"ח בחודש שכר כשכירים). ללא עלות אלטרנטיבית כל הדיון שונה בתכלית זה ברור לכולם.

18. mikethe

mikethe משתמש סולידי

הייתי בחברות גדולות (ישראליות וחו"ל) ואין לי מושג על איזה נתח RSU גדול מדברים - אצלי הגודל היה משהו שווה ערך למשכורת 13...

19. mikethe

mikethe משתמש סולידי

יש לי כמה בעיות עם זה:
    1. אין דבר כזה לשרוף מיליונים של קרן וכאילו כלום לא קרה - יש כתמים וזה לא נשטף בכיור. כל אותם קשרים? אף אחד מהם לא יענה להודעות מ-"ההוא ששרף..." ושמועות רצות מהר. אגב זה בדיוק מתי שאין סיבות לגיטמיות לכשלון - כשלון הוא כשלון, לא מעניין שהייתה תחרות ובדיוק זה וההוא עשה ככה וכו'.
    2. אני מכיר הרבה מנהלים שנרתעים לגייס יזמים - זה כתם ומשול ללהכניס זאב ללול - מישהו שהוא יזם ברוחו לא ישב פשוט ויתכנת כל היום. הוא תמיד יחפש הזדמנויות בארגון, יציע הצעות, יהיה ראש גדול, יצירתי - בחייך, מי צריך את זה בארגון? שב בשקט תכתוב קוד שאומרים לך. "ראש גדול וכו'" אלה מילים ריקות מתוכן רק למודעות גיוס.
    3. רוב הניסיון של היזם יהיה בתחומים של ניהול ופיתוח עסקי/מוצר/ארכיטקטורה - בדיוק המשרות הבודדות שבכל ארגון יש מלחמת עולם להתקדם אליהן אורגנית. אף אחד לא יגייס יזם לזה מבחוץ. כמו כן ליזם תהיה בעיה אמיתית (אין מה לעשות כולם בני אדם בסוף) לעבוד בסטרטאפ קטן ולהיות ת"פ יזם אחר - באופן טבעי הוא יעשה השוואות ומהר מאוד יגיע למסקנה שאם ייתנו לו את המושכות הוא יצליח יותר.

oferM אוהב/ת את זה.
  20. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

אין לי מושג אבל אני כל הזמן נתקל כאן בתגובות שהשכר בסטאראפ הוא "סביר".
    בעוד שאני מכיר שדווקא שם השכר הוא מאוד גבוה בגלל הסיכון ואי היציבות של העסק.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.