• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם אתם חושבים שמשבר הפנסיות ליוצאי בריה"מ הוא פצצה פיסקלית על הכלכלה בעשור הבא?

mikethe

משתמש רגיל
דירוג
81
רקע למי שלא בעניינים: בניגוד לעולים ממדינות אחרות ששם יש קרנות פנסיה מתפקדות וכו', העליה של שנות ה-90 לא זכאית לכל קצבה ממדינת המקור (למעט חריגים אבל גם זה מדובר על סכומים קטנים) + ותק תעסוקתי קצר (יחסית) בישראל + השתלבות במשרות לא הכי רווחיות = קצבאות עתידיות של מתחת ל- 3,000 ש"ח אצל הרוב המכריע - אוכ' שבעשור הקרוב תפרוש לגמלאות.
לשם השוואה מתוך: https://www.themarker.com/news/.premium-1.8935413: "הפנסיה הממוצעת של אנשי הקבע ל-12 אלף שקל בחודש" (פי 4!).
עכשיו בגלל שמדובר על כמות עצומה של אנשים שתושפע מכך (מאות אלפים-מיליון וקצת), וההשפעה תהיה חריגה בעוצמתה, אני תוהה אם בדומה לסרט The Big Short אין פה את הרגע שבו אפשר לזהות את המשבר הכלכלי המתקרב? אשמח לשמוע מה דעתכם על כך?
כמה דברים שאני חשבתי עליהם:
1. רוב יוצאי בריה"מ נאלצו לקנות במונחים של שנות ה-90/תחילת 2000 דירות ב- location לא טוב ולכן לא נהנו מהראלי במחירי הדיור.
2. ההכנסות נמוכות, כמעט ואין חסכון - לא זכו ליהנות מהראלי בשווקים.
3. המעמסה שתיפול על דור ההמשך היא חריגה: לא רק למממן את עצמם כולל דירה, אלא להפריש גם להורים. מדובר פה הלכה למעשה על חיים עם 2 משכנאות - זה ישפיע על מה שישאר להם לטובת השקעות.
4. היוצאים לגמלאות איישו משרות שישראלים צעירים לא ירצו/יכולים לבצע מכל מיני סיבות, והדבר יביא למחסור בכ"א מיומן בתעשיה.
מכל זה אני מנסה להבין האם יש פה משבר שמתפתח, ומה יהיו מכשירי ההשקעה שהם פוסיטיב אליו?
ז"א אני רואה את זה כ-1 מתוך 3 הבעיות האסטרטגיות הגדולות והאמיתיות של ישראל, בנוסף ל-
1. בעיית תעסוקה וילודה אצל חרדים/ערבים.
2. בעיית תשתיות תחבורה שמנפחת את בעיית הנדל"ן.

רק לצרכי הבהרה
אם משפחה 3 דורית עלתה לפני 30 שנה
אז אתה מדבר על הדור האמצעי שעכשיו כביכול פורש?

רק לצרכי הבהרה
אם משפחה 3 דורית עלתה לפני 30 שנה
אז אתה מדבר על הדור האמצעי שעכשיו כביכול פורש?
אתה צודק צריך להבהיר את זה: המודל "הקלאסי" היה אכן 3 דורות שעלו ביחד, ומכאן גם נולדה הבדיחה/אימרה על "הסבתא בסלון".
בממוצע ההורים והסבים חיו בדיוק כמו מטרת הפורום/אתר - סולידי - אין צורך להרחיב :) אבל בסופו של יום "הדביקו" את הפער "על פניו" (וזה קריטי העל פניו-כאמור בגמלאות המציאות טופחת על פניהם - וזה בדיוק מה שאני חושב שרבים לא מבינים ומכאן "ההזדמנות" לזהות ראשון את המשבר העתידי). ז"א הם מהווים חלק אינטגרלי בביקושים - למכוניות, מקררים, מסעדות וכו'. הדור ה-3 "הילדים" בממוצע זכו להתחלת חיים "רגילה" אבל שוב כמעט - לא רק שאין צבירת הון בין דורית, אלא כאמור להיפך - הם יצטרכו לתמוך בדור ההורים בצורה מאסיבית.
מכך אני צופה קיטון משמעותי (מדובר על כמעט מיליון איש!) בביקושים - כי 2 הדורות (הורים וילדים) לא יוכלו לצרוך כמו היום - משבר כלכלי.
החלק "היפה" ב"סיפור" הזה שהוא עוד דוגמא לסדרי גודל ועדיפויות: התקשורת יכולה להתעסק בלי סוף ולהעמיד במרכז השיח איזו בעיה שנשמעת צודקת נכונה כואבת וכו', ואז כשעושים zoom out מגלים פצצות פיסקליות אחרות לגמרי בסדרי גודל אחרים לגמרי שמגמדים בבת אחת בעיות אחרות שהתעסקנו בהן עד כה. זה בדיוק קו המחשבה שמזהה הזדמנויות השקעה ומאפשר לזהות בועות ומשברים.

נערך לאחרונה ב:
מה ש @קפה שחור שאל זה נקודה חשובה. מדובר בעלייה תלת דורית, שבעצם מיד עם עלייתה/שנים מועטות אחר כך, רבים ממנה כבר כללו קשישים חסרי פנסיה שחיו מקצבאות זקנה+תלות בילדיהם ונכדיהם.
לגבי הנקודות שהעלת, אני חושב שדווקא מספר 4 יהיה הכי מורגש למשק.
מבחינת הבעיות האסטרטגיות שציינת אני מסכים איתך לחלוטין (עד כדי ברבורים שחורים).

מה ש @קפה שחורמיד עם עלייתה/שנים מועטות אחר כך, רבים ממנה כבר כללו קשישים חסרי פנסיה שחיו מקצבאות זקנה+תלות בילדיהם ונכדיהם.
ההבדל שהסולידיות הזאת לא גרעה ממשהו שלא היה. פה אני מדבר על מצב שבו עם היציאה לגמלאות 2 דורות בעצם יצמצמו דרמטית את הביקושים שלהם. זה דלק של משבר.

יש פודקאסט ששמו הוא ערך מוסף, אותו מתפעלים שני אנשים ממשרד האוצר.
לטענתם ביטוח לאומי יפשוט את הרגל בעתיד איפשהו ב 2040 אם ימשיך באותה המתכונת.

ההבדל שהסולידיות הזאת לא גרעה ממשהו שלא היה. פה אני מדבר על מצב שבו עם היציאה לגמלאות 2 דורות בעצם יצמצמו דרמטית את הביקושים שלהם. זה דלק של משבר.
אני לא יודע אם ניתן לכמת את הביקושים, כי גם דור 4 נכנס למעגל הצריכה ה"בוגרת" והוא יותר גדול מספרית
ממוצע הילדים הוא פחות מ 2 אני מניח
ככה שכבר בדור הבא ההשפעה תהיה זניחה יותר ביחס לשאר האוכלוסיות
עוד משהו שלא ניתן לכמת כמה מהם נמצאים באיזה עשירון, אני מניח שזה מעורב מאוד
אם לא בדור 2 אז לפחות ב 3

יש פודקאסט ששמו הוא ערך מוסף, אותו מתפעלים שני אנשים ממשרד האוצר.
לטענתם ביטוח לאומי יפשוט את הרגל בעתיד איפשהו ב 2040 אם ימשיך באותה המתכונת.
להבנתי הביטוח הלאומי לא רלוונטי לסיפור הזה - יש להם פנסיה, פשוט קטנה בצורה חריגה. ז"א הם לא זקוקים לקצבה מהביטוח הלאומי.

בעיה, כן. בעיה קיומית - לא כשלעצמה. ראשית, תמיכה בהורים מבוגרים היא בעייה רוחבית בחברה הישראלית. גם אם להורים יש פנסיה "מלאה" זה לא משהו שיכסה צורך בטיפול סיעודי וכד'. לא לכול העובדים יש פנסיה (חוק פנסיה חובה התחיל לפני קצת יותר מעשור), וגם לאלו שיש, רכיבי שכר רבים לא נכללו בפנסיה אצל אחוז משמעותי של העובדים. לא מדבר בכלל על כך שגם אם היתה פנסיה לא ברור שהיתה קרן השתלמות (שלכאורה היא תכנון מס לשני העשירונים העליונים), וזה שליש מהפנסיה. גם אם היתה קה"ש סיכוי סביר שפדו אותה וכו' וכו'

כל אוכלוסיה חלשה סובלת מכל מה שתיארת - ריחוק ממקומות השכלה ותעסוקה וכו' זה לא מייחד את העליה מברה"מ.

אני לא יודע אם ניתן לכמת את הביקושים, כי גם דור 4 נכנס למעגל הצריכה ה"בוגרת" והוא יותר גדול מספרית
ממוצע הילדים הוא פחות מ 2 אני מניח
ככה שכבר בדור הבא ההשפעה תהיה זניחה יותר ביחס לשאר האוכלוסיות
עוד משהו שלא ניתן לכמת כמה מהם נמצאים באיזה עשירון, אני מניח שזה מעורב מאוד
אם לא בדור 2 אז לפחות ב 3
אני לא חושב שהניתוח הזה נכון.
1. הדור ה-4 הם עדיין ילדים.
2. ממוצע ילדים וכו' - לא כ"כ רלוונטי לדעתי, בסוף יש X אוכ' (מאות אלפים) שרמת החיים שלהם תיפגע ואיתה הביקושים והכלכלה.
3. באיזה עשירון - דור 2 (אלה שעכשיו יצאו לגמלאות) גם אם השכר מכניס את אלה שהשתלבו יפה לעשירונים 7-9, גם להם לא היה הון בין דורי ולכן ה-7-9 שלהם "קונה" פחות - אף אחד לא עזר להם במשכנתא וכו'. לכן סביר להניח שבממוצע החסכון שלהם בנוסף לפנסיה קטן.
דור 3 - כנ"ל זו שרשרת - ההון הבין דורי זניח, ותהיה הוצאה משמעותית בכל חודש לתמוך בהורים.

בעיה, כן. בעיה קיומית - לא כשלעצמה. ראשית, תמיכה בהורים מבוגרים היא בעייה רוחבית בחברה הישראלית. גם אם להורים יש פנסיה "מלאה" זה לא משהו שיכסה צורך בטיפול סיעודי וכד'. לא לכול העובדים יש פנסיה (חוק פנסיה חובה התחיל לפני קצת יותר מעשור), וגם לאלו שיש, רכיבי שכר רבים לא נכללו בפנסיה אצל אחוז משמעותי של העובדים. לא מדבר בכלל על כך שגם אם היתה פנסיה לא ברור שהיתה קרן השתלמות (שלכאורה היא תכנון מס לשני העשירונים העליונים), וזה שליש מהפנסיה. גם אם היתה קה"ש סיכוי סביר שפדו אותה וכו' וכו'

כל אוכלוסיה חלשה סובלת מכל מה שתיארת - ריחוק ממקומות השכלה ותעסוקה וכו' זה לא מייחד את העליה מברה"מ.
1. הדגש הוא על הון בין דורי שקיים אצל "הצברים".
2. כולם תומכים - נכון, אבל זה יותר קל כשהפנסיה היא 8,000 ולא 3,000.
3. לא חושב שנכון להסיט את הדיון לקרנות השתלמות - בתמונה האסטרטגית הרחבה דווקא זה מהווה "עוד פרט".
4. לגבי זה שכל אוכ' חלשה סובלת - זאת הנק' - הם נכון להיום לא אוכ' חלשה, אבל הם והדור הבא שלהם בדרך להפוך לכזאת. לכן זה משבר שלא נראה עכשיו, אבל היסודות שלו ניתנים לזיהוי בקלות. תוך עשור המטריה של האוכ' החלשה בישראל תגדל פלאים מתחת לפני השטח, למרות שכלפי חוץ ההייטק והמשק צומח.

לכן סביר להניח שבממוצע החסכון שלהם בנוסף לפנסיה קטן.
אני לא יודע אם ללא נתונים תוכל להוכיח את הטענה הזאת
בנוסף, רובם לקחו משכנתאות על סכומים נמוכים בהרבה וכנראה סיימו לשלם אותם
זה נכס שעובר ללפחות לחצי מהדור

הדור ה-4 הם עדיין ילדים.
לא כולם, ניתן להניח שההורים שלהם עלו עד גיל 25
יש מספיק בני 18 ומעלה שהיה להם זמן רב ב 30 שנה האחרונות להוולד כדור 4

משנות ה 90 הפריון עולה לאט אבל עולה.. אז לא חושב שזאת בעייה
https://www.google.com/search?q=פרי...rome..69i57.3908j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

אני חושב שהמונח פצצה פיסקלית או השוואה לביג שורט זה די מלודרמטי - זו אולי מעמסה פיסקלית ולא פצצה.
הרי המדינה תמיד יכולה לשחק עם התקציב אם היא רוצה לממן סיוע - לגבות יותר מיסים או פחות לסבסד דברים..הרי מדינת ישראל צריכה גם לעמוד בהתחייבויות של הפנסיה התקציבית עשרות שנים קדימה ובכל זאת מקבלי ההחלטות והציבור די ישנים בשקט.

לדעתי הפגיעה העיקרית תהיה בשוק התעסוקה ופחות בנושא הפיסקלי.

אני לא יודע אם ללא נתונים תוכל להוכיח את הטענה הזאת
בנוסף, רובם לקחו משכנתאות על סכומים נמוכים בהרבה וכנראה סיימו לשלם אותם
זה נכס שעובר ללפחות לחצי מהדור

לא כולם, ניתן להניח שההורים שלהם עלו עד גיל 25
יש מספיק בני 18 ומעלה שהיה להם זמן רב ב 30 שנה האחרונות להוולד כדור 4
1. זה נכון שההתנהלות הכלכלית שלהם בממוצע הייתה יותר אחראית-משכנאות סבירות.
2. לגבי הגילאים לדעתי יש אי הבנה - הדור שעכשיו יוצא לגמלאות (דור 2) זה אלה שעלו בתור הורים צעירים בני 30-40. הדור ה-1 זו הסבתא בסלון, והדור ה- 3 זה אלה שהיום בני 30.

הדגש הוא על הון בין דורי שקיים אצל "הצברים".
זהו שלא.
יש המון צברים שהמצב שלהם דומה כך שהעליה הרוסית היא לא חריג מהבחינה הזאת. אגב, אם כבר מדברים על עליות, רוב העליות הגיעו מארצות נחשלות וללא קיצבאות/פנסיה ובדרך כלל גם בלי ההון שצברו שם.
אני מתארת לעצמי שבפורום יש הטיה לאוכלוסיה אמידה, וכנראה רובה גם אמידה מהבית, אבל זה לא מעיד על כלל האוכלוסיה.

זאת בדיוק הנק' לא? הרבה בזכות העליה של שנות ה-90 הכלכלה צמחה ועכשיו אליה וקוץ בה - זאת בדיוק הנחת הבסיס...

אני חושב שהמונח פצצה פיסקלית או השוואה לביג שורט זה די מלודרמטי - זו אולי מעמסה פיסקלית ולא פצצה.
הרי המדינה תמיד יכולה לשחק עם התקציב אם היא רוצה לממן סיוע - לגבות יותר מיסים או פחות לסבסד דברים..הרי מדינת ישראל צריכה גם לעמוד בהתחייבויות של הפנסיה התקציבית עשרות שנים קדימה ובכל זאת מקבלי ההחלטות והציבור די ישנים בשקט.

לדעתי הפגיעה העיקרית תהיה בשוק התעסוקה ופחות בנושא הפיסקלי.
1. בסבירות גבוהה יוצאי בריה"מ בפנסיה הם האחרונים בסדר העדיפויות הפוליטי - ציבור מאוד מפוזר ומופנם שיודע להיות סולידי בשקט - לא המתכון לקבוצת לחץ פוליטית.
2. פגיעה בתעסוקה היא בדיוק תחילת השרשרת - משם יש מיסים עבור אותו סדר עדיפויות פוליטי וכו'.

זהו שלא.
יש המון צברים שהמצב שלהם דומה כך שהעליה הרוסית היא לא חריג מהבחינה הזאת. אגב, אם כבר מדברים על עליות, רוב העליות הגיעו מארצות נחשלות וללא קיצבאות/פנסיה ובדרך כלל גם בלי ההון שצברו שם.
אני מתארת לעצמי שבפורום יש הטיה לאוכלוסיה אמידה, וכנראה רובה גם אמידה מהבית, אבל זה לא מעיד על כלל האוכלוסיה.
מה הגודל של האוכ' שאת מתארת היום? העליה זה מיליון איש. אם האוכ' שאת מתארת מונה 200 אלף איש אז זה לא אותו סדר גודל.

מה הגודל של האוכ' שאת מתארת היום? העליה זה מיליון איש. אם האוכ' שאת מתארת מונה 200 אלף איש אז זה לא אותו סדר גודל.
יש עשרה עשירונים? השבעה התחתונים נמצאים במצב הזה או גרוע מכך. יתכן וגם חלק מהעשירון השמיני.
בהנחה שיש 9M תושבים בארץ אז 70% מתוכם זה בערך 6.5M כולל רוסים וכל האחרים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T אתם חושבים שיהיה שינוי אחרי המלחמה בממשלה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 289
י מה אתם חושבים על ירידת שער הדולר? שוק ההון 258
ברייטס מה אתם חושבים על התיק שלי? שוק ההון 23
4 מה אתם חושבים על התיק שלי? שוק ההון 22
4 אתם חושבים שזה זמן טוב להשקיע בטבע, או שיש מצב שהיא חברה מתה שוק ההון 2
unrealx מה אתם חושבים על פרוייקטים של נדל"ן כמו גינדי, אלקטרה ודומיהם? נדל"ן 4
amit מה אתם חושבים על חינוך פרטי? פוסטים מאיכות נמוכה 45
זרטוסטרא על מה אתם חושבים במושג "מדינות מתפתחות" או "מפותחות"? שוק ההון 1
adamshalev תיק "עוגת דובדבנים" - מה אתם חושבים ? שוק ההון 18
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
ל כמה צדקה אתם נותנים בחודש פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 132
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
T איך אתם מחכים לרכישת דירה באזור שהגדרתם? נדל"ן 23
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
S ניתוח טכני - איך אתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ב עם כמה כסף אתם פרשתם? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y איך אתם מחשבים תשואה נדל"ן 6
H איך אתם מתכננים לראות את המונדיאל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
ה איך אתם עושים את זה ? יומני מסע אישיים 40
R איך אתם מנהלים את הדירה המחולקת? נדל"ן 3
Y כמה אתם משלמים חשבון גז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 51
כנשר ניהול חשבונות - כיצד אתם מקבלים חשבונות לתשלום? צרכנות פיננסית 25
ט אילו בטוחות אתם מבקשים מהשוכרים? נדל"ן 36
lavi מרגע זה אתם עם כסף - ביטוח דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
deussex האם אתם עושים משהו ספציפי בעקבות האינפלציה, והמצב בשווקים ? פוסטים מאיכות נמוכה 39
H בכמה אתם קונים קילו פירות וירקות צרכנות פיננסית 10
P האם אתם שמחים בחלקכם? ( מבחינה חומרית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 66
M אז איך אתם עם הוצאות החגים פורים ופסח? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
צ איך אתם מכבים את המוח פוסטים מאיכות נמוכה 40

נושאים דומים

Back
למעלה