• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם אני יכול לחסוך עבור משפחתי, מבלי אישור שלהם?

Akruze

משתמש רשום
דירוג
5
היי לכולם,

אתחיל בקצת רקע,
לאחרונה השתחררתי מהצבא והתחלתי עבודה בחברת הייטק במשכורת של 35 אש"ח (יש קרן השתלמות, מניות וכו'), שזו קפיצת מדרגה משמעותית משכר החובה (/רעב) שהתרגלתי אליו בצה"ל.
אני בן 26, לא נשוי אך במערכת יחסים ארוכה וזה הכיוון, לאחר תואר (עתודאי שיצא מקבע), עדיין לא שוכר דירה (בתהליכי חיפוש), ככה שאין לי כ"כ הוצאות ויחסית הרבה כסף שנשאר לי בנטו בעו"ש.
אני עדיין לא באמת יודע מה לעשות עם הכסף (מבחינת השקעה וחיסכון), אז אני קורא כאן בפורום בינתיים, אבל זה נושא לפוסט אחר.

אני אמנם לא יודע עדיין איך אני ארצה לחסוך ולהשקיע את הכסף שלי עבור עצמי אבל אני כן רוצה להקצות כמה אלפים כדי לחסוך למשפחה שלי.
מהיכרות עם ההורים שלי, הם יתנגדו לכך. ולכן השאלה מהכותרת, האם אני בכלל יכול לחסוך עבורם, מהכסף שלי, מבלי ליידע אותם? אני יכול לפתוח מכשירי חיסכון על שמם מטעמי?
בכל מקרה, הייתי שמח לשמוע על מסלולי השקעה אפשריים לסיטואציה.
כמובן שעל כל מה שיאמר כאן אין לראות כהצעה או ייעוץ וכו'.

חיסכון להוריי:
סכום משוער להשקעה כל חודש: 2000 ש"ח.
תקופת זמן: 15 שנים לפחות.
מטרה: לחסוך להוריי לפרישה. לצערי הם לא מוכנים להתעסק עם הפנסייה שלהם לבד ומשלמים דמי ניהול יחסית גבוהים (למרות שניסיתי לשכנע אותם אחרת מספר פעמים..) כמו כן שכר הבסיס של אבא שלי הוא שכר מינימום (מעליו יש הרבה תוספות שלא מוכרות כשכר סוציאלי). אני חושש שהפנסייה שלהם לא תספיק או תהיה נמוכה והייתי רוצה לעזור להם.
כרגע חשבתי על קופ"ג להשקעה מאחר וזה ישמש אותם לאחר גיל פרישה.

חיסכון לאחי הקטן:
סכום משוער להשקע כל חודש: 1000 ש"ח.
תקופת זמן: 3 - 5 שנים.
מטרה: אחי כרגע בצבא, אמור להשתחרר עוד קצת פחות משנתיים. כנראה שלא יתחיל ללמוד מיד לאחר הצבא. הייתי רוצה לפתוח לו חיסכון שיעזור לו לממן את התואר, או לפחות את הוצאות המחייה. על כן תווך החיסכון היחסית קצר. כמו כן אני מחפש אפיק חיסכון שיוכל למשוך ממנו כל כמה זמן (חודש, חצי שנה וכד') במקביל להמשך ההפקדות.
הסתכלתי על הפיקדונות שמציעים בבנקים השונים, לא ראיתי משהו מתאים כ"כ (אולי פיקדון שמש בבנק ירושלים). שקלתי גם לקנות מק"מ.

הייתי שמח לשמוע דעות על מכשירי חיסכון מתאימים.
וגם קצת יותר בפן הטכני של איך אפשר לפתוח חיסכון עבור אדם אחר (בין אם זה על שמם או לא).

* הסכומים משוערים אבל זה בערך הטווח.
** עדיין לא פתחתי תיק בבית השקעות. כרגע מתלבט בין אקסלנס לIBI (התנאים די דומים, אמנם לא קשור לפוסט אבל אשמח לשמוע דעות). קיבלתי הצעה גם מהבנק שלי (לאומי) אבל היא פחות אטרקטיבית.

תודה רבה מראש על כל עזרה שהיא!

נערך לאחרונה ב:
לדעתי האישית הדרך הנכונה לפעול, בכיוון שאתה מבקש לעשות, היא לפתוח תיק השקעות עבורך באחד מבתי ההשקעות.
התיק יבנה לטווח ארוך ויכלול הפקדות חודשיות/רבעוניות.
בטבלת אקסל תקצה אחוזים שונים לצרכים השונים. לדוגמא: אישי, אחיך, הורים.
בכל הפקדה חדשה תעדכן את הגודל של כל חלק מהצרכים ואם יש צורך תעדכן את האחוזים של כל הקצאה.
במקרה של משיכה, תעדכן את החלק שעבורו מתבצעת המשיכה ואת האחוזים המתאימים.
אני נוקט בגישה הזאת לצרכים שונים משלך אבל נראה לי שזה יכול להתאים גם עבורך.

כרגע חשבתי על קופ"ג להשקעה מאחר וזה ישמש אותם לאחר גיל
יש הרבה דעות נגד המכשיר הזה בפורום, מוזמן לקרוא.

למה שלא תחסוך לכולם בתיק ההשקעות שלך וכשתרצה/כשהם יצטרכו תתן להם את החלק שלהם.
החיסרון היחיד פה שזה לא ישולם כקצבה הפטורה ממס רווחי הון בניגוד לקופת גמל להשקעה אבל במילא הדעה הרווחת היא שהחיסרון בדמי הניהול לאורך שנים מתעלה על יתרון המס

מבלי ליידע אותם?
אם הם חסכנים אז אין טעם שתחסוך עבורם - רוב הסיכויים שהחסכונות שלהם יספיקו להם.
אם הם בזבזנים אז זה לא יעזור שתחסוך עבורם - הכסף שתביא להם יעלם עוד לפני שיכנס להם לבנק.

קח את זה בחשבון.
מטרה: לחסוך להוריי לפרישה. לצערי הם לא מוכנים להתעסק עם הפנסייה שלהם לבד ומשלמים דמי ניהול יחסית גבוהים (למרות שניסיתי לשכנע אותם אחרת מספר פעמים..) כמו כן שכר הבסיס של אבא שלי הוא שכר מינימום (מעליו יש הרבה תוספות שלא מוכרות כשכר סוציאלי). אני חושש שהפנסייה שלהם לא תספיק או תהיה נמוכה והייתי רוצה לעזור להם.
למד אותם לחסוך במקום לזרוק עליהם כסף.
תתמקח עבורם על דמי הניהול, תעזור להם לחשב את השווי הנקי שלהם, תעזור במטלות הבית כדי לחסוך להם עלויות (תשפץ במקום שיזמינו שיפוצניק, תנקה במקום שיעסיקו עוזרת, תבשל במקום שיזמינו משלוחים וכו').
מטרה: אחי כרגע בצבא, אמור להשתחרר עוד קצת פחות משנתיים. כנראה שלא יתחיל ללמוד מיד לאחר הצבא. הייתי רוצה לפתוח לו חיסכון שיעזור לו לממן את התואר, או לפחות את הוצאות המחייה. על כן תווך החיסכון היחסית קצר. כמו כן אני מחפש אפיק חיסכון שיוכל למשוך ממנו כל כמה זמן (חודש, חצי שנה וכד') במקביל להמשך ההפקדות.
הסתכלתי על הפיקדונות שמציעים בבנקים השונים, לא ראיתי משהו מתאים כ"כ (אולי פיקדון שמש בבנק ירושלים). שקלתי גם לקנות מק"מ.
כשאחיך ישתחרר הוא יגיע לשלב הזה בחיים שבו אנשים לומדים שכסף לא גדל על העצים.
זה שיעור חשוב יותר מכל תואר שהוא יבחר עם הכסף שתביא לו.

לאחרונה השתחררתי מהצבא והתחלתי עבודה בחברת הייטק במשכורת של 35 אש"ח
זו לא סיבה לרוץ ברחובות ולפזר שטרות כסף.
תחסוך כל שקל שאתה מרוויח ותלמד איך לעזור לאנשים שקרובים אליך לא על ידי מתן כסף ביד.

נערך לאחרונה ב:
למה זה חייב להיות על שמם? פשוט תחסוך על שמך ואם וכאשר יצטרכו את עזרתך - תעזור.
זה לא חייב להיות על שמי. אני מעדיף שתהיה להם שליטה מלאה מתי הם ירצו למשוך את הכסף וכמה מאשר שיצטרכו לפנות אליי. לדעתי, הרבה פעמים לא פונים לעזרה כי לא נעים, גם אם זה מהמשפחה ואני מעדיף להימנע מזה.
לדעתי האישית הדרך הנכונה לפעול, בכיוון שאתה מבקש לעשות, היא לפתוח תיק השקעות עבורך באחד מבתי ההשקעות.
התיק יבנה לטווח ארוך ויכלול הפקדות חודשיות/רבעוניות.
בטבלת אקסל תקצה אחוזים שונים לצרכים השונים. לדוגמא: אישי, אחיך, הורים.
בכל הפקדה חדשה תעדכן את הגודל של כל חלק מהצרכים ואם יש צורך תעדכן את האחוזים של כל הקצאה.
במקרה של משיכה, תעדכן את החלק שעבורו מתבצעת המשיכה ואת האחוזים המתאימים.
אני נוקט בגישה הזאת לצרכים שונים משלך אבל נראה לי שזה יכול להתאים גם עבורך.
זה דווקא רעיון טוב. אבל השליטה במשיכה היא עדיין בידיי.

יש הרבה דעות נגד המכשיר הזה בפורום, מוזמן לקרוא.
קראתי, חשבתי שמאחר וזה מיועד אחרי גיל הפרישה זה יהיה מכשיר שסביר לבחור בו. כנראה שלא.
החיסרון בדמי הניהול לאורך שנים מתעלה על יתרון המס
גם אם זה לתקופה יחסית קצרה? סה"כ 15 שנים? החישובים שראיתי בפורום הם לטווח של 30 שנה ובמקרה כזה זה בהחלט מכשיר גרוע.
אריץ שוב את החישובים שם עבור 15 שנים.

רוב הסיכויים שהחסכונות שלהם יספיקו להם.
אתה צודק. אני פשוט רוצה לספק להוריי אפשרות לחיות יותר טוב ממה שהחסכונות שלהם יאפשרו להם.
מד אותם לחסוך במקום לזרוק עליהם כסף.
תתמקח עבורם על דמי הניהול, תעזור להם לחשב את השווי הנקי שלהם
אני מנסה ללמד אותם אבל הם קשי עורף.. כנ"ל בהתמקחות בדמי הניהול.. מרגיש קצת כמו מאבק אבוד מראש..
תעזור במטלות הבית כדי לחסוך להם עלויות
כשאעזוב את הבית לא תמיד אוכל לעשות זאת בעצמי. כמובן שאממן את כל בעלי המקצוע הרלוונטיים.
הוריי מאוד עצמאיים ולא רוצים להסתמך עלינו, לכן אני לא סומך עליהם שיבקשו עזרה או יגידו לי אם משהו לא בסדר ודורש טיפול.
כשאחיך ישתחרר הוא יגיע לשלב הזה בחיים שבו אנשים לומדים שכסף לא גדל על העצים.
זה שיעור חשוב יותר מכל תואר שהוא יבחר עם הכסף שתביא לו.
חד משמעית.
אולי לא הייתי מספיק ברור, אני רוצה לעזור לו לממן את התואר ולא לממן אותו במקומו. הוא עדיין יצטרך לעבוד כדי לחיות וללמוד, אבל פחות ממה שאני נאלצתי בזמנו. אני גם לא מתכוון להמשיך את החיסכון הזה מעבר לתואר* (גם אם אחי יחליט למשוך את התואר, אני לא אמשיך להפקיד לו).
*עד כדי עזרה כלכלית לבלתמים/מקרי חירום.

זו לא סיבה לרוץ ברחובות ולפזר שטרות כסף.
תחסוך כל שקל שאתה מרוויח ותלמד איך לעזור לאנשים שקרובים אליך לא על ידי מתן כסף ביד.
בינתיים אני בעצמי לומד איך ואיפה כדאי לי לחסוך כסף.
למה לחסוך ולעזור למשפחתי נחשב לפזר שטרות כסף? אמנם אני מסכים שזה מתן כסף ביד, אבל להקצות 3000 ש"ח (ובהמשך רק 2000) כדי לעזור למשפחה שלי בעתיד לא מרגיש לי כמו לרוץ ולפזר כסף. סה"כ זה גם לא סכום שישנה את החיים מקצה לקצה.

אני לא תוקף אותך אם ככה זה נשמע, אני רק רוצה להבין מה הבעיה בכוונה שלי לחסוך להם.

נערך לאחרונה ב:
למה לחסוך ולעזור למשפחתי נחשב לפזר שטרות כסף? אמנם אני מסכים שזה מתן כסף ביד, אבל להקצות 3000 ש"ח (ובהמשך רק 2000) כדי לעזור למשפחה שלי בעתיד לא מרגיש לי כמו לרוץ ולפזר כסף. סה"כ זה גם לא סכום שישנה את החיים מקצה לקצה.
אני יודע שאתה לא מתכוון לזה, אבל אתה דה פקטו תגרום להם לתלות בכסף הזה, ואתה מסתכן שבהמשך הם לא יראו את זה כמתנה אלא ככורח שאתה הוא הספק של זה, ואם תעצור את זה יבואו אליך בטענות.
אני יודע שקשה לך לדמיין את זה, אבל זה עשוי לקרות גם במשפחות הכי טובות ;)

עדיף בהרבה להקנות להם את הידע וההרגלים שיתנו להם הרבה יותר מהסכום הזה.

זה לא חייב להיות על שמי. אני מעדיף שתהיה להם שליטה מלאה מתי הם ירצו למשוך את הכסף וכמה מאשר שיצטרכו לפנות אליי. לדעתי, הרבה פעמים לא פונים לעזרה כי לא נעים, גם אם זה מהמשפחה ואני מעדיף להימנע מזה.
אני מבין אותך. אבל אני חושב שכל הרעיון של להפקיד למישהו( שהוא לא הילד שלך) באופן כפוי כסף לתיק השקעות יכול ליצור מצב לא נעים. לדעתי הכי טוב זה לתת את הכסף הזה בתור מתנה כשאתה רואה לנכון או להשתמש בו למימון הוצאות רפואיות/סיעודיות/אחר שחלילה יהיו להם בעתיד.

לא הייתי מזכיר בכלל בפני אף אחד ובטח בפניהם שאתה מייעד חיסכון בשבילם. אני מאמין שאם יהיה להם צורך אמיתי בכסף תדע לזהות אותו ולפעול בלי שיפנו אליך לבקש עזרה.

@Akruze כל הכבוד !!
על היותך חרוץ ורציני, על מקום העבודה שהצלחת להשיג, על לקיחת האחריות על החיים שלך ועל האיכפתיות הגדולה למשפחה.
לא מובן מאיליו.
אני במקומך היתי מתמקד בחיסכון אגריסיבי ככל הניתן והשקעות, יש גם משמעות לגודל, סכום גדול מביא לתשואה גבוהה יותר מפיזור נכסים.
ככל שתגדיל את ההון שלך, תייצר "גב" חזק יותר ותוכל לעזור למי שתבחר.
לפי מה שתארת את מרקם היחסים עם ההורים, יהיה להם קל יותר להסתייע בך ככל שיראו שאתה "עומד על הרגליים".
לגבי אחיך, אני חושב שהכי חשוב שילמד ממך, שתהווה עבורו מקור השראה.
ספציפית לעניין העזרה, אני חושב שחשוב שידע שיש לו "גב" לתקופת הלימודים, תחושת ביטחון שיש מי שיסייע משמעותית אולי לא פחות מכסף, ובעיקר מדרבנת לנסות להתמודד לבד ומקסימום "יעזרו לי".
אני מציע לסייע לו בהלוואה ללא ריבית, ושיחזיר בתשלומים קטנים/נוחים לו, אציין שיש גם הלוואות כאלה ממוסדות אקדמאיים, וזה אפילו יותר טוב, כי זה מלמד אותו לקחת אחריות על החיים שלו.
בהצלחה.

- לזרוק כסף על אנשים זה לא נקרא לעזור להם. לתת כסף לאדם בזבזן זה כמו לתת הרואין לנרקומן במקום לעזור לו להיגמל. (ע"ע דמי אבטלה בקורונה ותוצאותיה)
- הדוגמאות שנתתי (לבשל, לנקות, לשפץ, להוזיל דמי ניהול וכו') אלו רק דוגמאות. אם זה אלו לא פרקטיים אז תמצא דרכים אחרות לעזור להורים. קח את הזמן ותחשוב על משהו במקום לנפנף בכסף שלך כדי להתחמק מאחראיות.
- אח שלך לא צריך את הכסף שלך.
- אתה צריך את הכסף שלך.
- גובה הסכום לא רלוונטי. זה העיקרון, לא הכסף.

שאפו על הדאגה!

לגבי אח שלך, חינוך פיננסי יהיה שווה לאין שיעור יותר מכל סכום שתתן לו ובמיוחד לטווח הארוך.

לגבי ההורים, אל תתן להם כסף! כמו שאמרו כאן זה ייצר תלות, הם לא יכירו תודה והם כנראה ינצלו את הכסף לבזבוזים מיותרים ו(אולי) בסוף יקראו לך קמצן שאתה לא נותן יותר.
זה החומר האנושי במשפחה שלי, אולי אצלך יהיה שונה.

אצל חמי וחמתי יש בעיה דומה. חמי מקבל כרגע דמי בטלה ואכ"ע ובלי קשר, שניהם כפסע מפרישה (שנתיים-שלוש).
זולת הפנסיה התקציבית של חמתי וקרן השתלמות שלה, וקרן פנסיה לא גדולה של חמי, אין להם חסכונות נוספים. נהפוכו, הם לרב בגרעון של 2-4k בחודש עם מינוס של כ20k.

אני התרעתי כבר לפני שנתיים על הבעיתיות של המצב (עוד כשחמי עבד) שההכנסה שלהם תרד ב30% לפחות ושכדאי שהם יתחילו להתכונן כבר מעכשיו למצב הזה, לפחות בלהתייעל בהוצאות אבל התייעלות ("חסכנות/קמצנות") היא מילה גסה...
לפחות הדירה שהם גרים בה בבעלותם...

אשתי ואני מדברים על זה הרבה והסכמנו שכשיגיע היום (והוא יגיע) אני אבוא עם סכין המנתחים ונעשה שם רפורמות כואבות ומהפכניות, כי זו הדרך היחידה לפתור את בעית ההתנהלות.
הם לא יסכימו? שיבושם להם.

נערך לאחרונה ב:
- לזרוק כסף על אנשים זה לא נקרא לעזור להם. לתת כסף לאדם בזבזן זה כמו לתת הרואין לנרקומן במקום לעזור לו להיגמל.
לעזור להורים שלו זה לא לזרוק כסף על אנשים. ממה שהוא תיאר מדובר באנשים עובדים, אבל בגלל שאביו מקבל שכר נמוך כבסיס, היציאה לפנסיה עשויה לפגוע ברמת החיים שלהם בצורה משמעותית. אני מניח שגם אתה לא היית נותן להוריך לבחור בין אוכל לתרופות רק בגלל שהם לא חסכו מספיק בשנות עבודתם (בכוונה מקצין את הדוגמה).

- הדוגמאות שנתתי (לבשל, לנקות, לשפץ, להוזיל דמי ניהול וכו') אלו רק דוגמאות. אם זה אלו לא פרקטיים אז תמצא דרכים אחרות לעזור להורים. קח את הזמן ותחשוב על משהו במקום לנפנף בכסף שלך כדי להתחמק מאחראיות.
כל מה שאתה מתאר אלו בהחלט דרכים לחסוך בכסף, אבל מדובר בכסף קטן לעומת החיסכון שהוא מבקש להעביר אליהם. קצת כמו לבוא למישהו עם חוב של חצי מיליון ש"ח ולהציע לו לצמצם את צריכת המים בניאגרה.

מסכים
- אתה צריך את הכסף שלך.
אולי, תלוי בתכניות שלו.
- גובה הסכום לא רלוונטי.
הוא מאוד רלוונטי, לעזור למישהו בעשרת אלפים שקל או במיליון שקל זה שונה מאוד.
זה העיקרון, לא הכסף.
מתישהו בחיים נופל האסימון שעקרונות זה ממש לא הדבר הכי חשוב.

לפותח השרשור:
ראשית, כל הכבוד לך שאתה עצמאי וחוסך, ושאתה זוכר מי גידל אותך ורוצה לעזור להם.
רק אתה מכיר את הוריך ויודע איך הם יגיבו. יש הורים שבשום פנים ואופן לא יסכימו לקבל עזרה ויש כאלו שכן.
במקומך הייתי משקיע בינתיים את הכסף על שמי ו"צובע" אותו על שם הוריי (יש כל מיני דרכים טכניות לכך). כאשר יתקרבו לגיל פרישה ויהיה להם מושג לגבי מצבם הפיננסי, תעשה איתם שיחה פתוחה ותבין מהם מה מצבם והאם הם הולכים להיות במצוקה תזרימית, ותספר להם שמצבך מאפשר לך לעזור להם לפי הצורך. לא חושב שכדאי לדחוף אליהם כסף בכח, הם חייבים לרצות לקבל ממך עזרה.

היי לכולם,

אתחיל בקצת רקע,
לאחרונה השתחררתי מהצבא והתחלתי עבודה בחברת הייטק במשכורת של 35 אש"ח (יש קרן השתלמות, מניות וכו'), שזו קפיצת מדרגה משמעותית משכר החובה (/רעב) שהתרגלתי אליו בצה"ל.
אני בן 26, לא נשוי אך במערכת יחסים ארוכה וזה הכיוון, לאחר תואר (עתודאי שיצא מקבע), עדיין לא שוכר דירה (בתהליכי חיפוש), ככה שאין לי כ"כ הוצאות ויחסית הרבה כסף שנשאר לי בנטו בעו"ש.
אני עדיין לא באמת יודע מה לעשות עם הכסף (מבחינת השקעה וחיסכון), אז אני קורא כאן בפורום בינתיים, אבל זה נושא לפוסט אחר.

אני אמנם לא יודע עדיין איך אני ארצה לחסוך ולהשקיע את הכסף שלי עבור עצמי אבל אני כן רוצה להקצות כמה אלפים כדי לחסוך למשפחה שלי.
מהיכרות עם ההורים שלי, הם יתנגדו לכך. ולכן השאלה מהכותרת, האם אני בכלל יכול לחסוך עבורם, מהכסף שלי, מבלי ליידע אותם? אני יכול לפתוח מכשירי חיסכון על שמם מטעמי?
בכל מקרה, הייתי שמח לשמוע על מסלולי השקעה אפשריים לסיטואציה.
כמובן שעל כל מה שיאמר כאן אין לראות כהצעה או ייעוץ וכו'.

חיסכון להוריי:
סכום משוער להשקעה כל חודש: 2000 ש"ח.
תקופת זמן: 15 שנים לפחות.
כרגע חשבתי על קופ"ג להשקעה מאחר וזה ישמש אותם לאחר גיל פרישה.

חיסכון לאחי הקטן:
סכום משוער להשקע כל חודש: 1000 ש"ח.
תקופת זמן: 3 - 5 שנים.

הייתי שמח לשמוע דעות על מכשירי חיסכון מתאימים.
וגם קצת יותר בפן הטכני של איך אפשר לפתוח חיסכון עבור אדם אחר (בין אם זה על שמם או לא).

* הסכומים משוערים אבל זה בערך הטווח.
** עדיין לא פתחתי תיק בבית השקעות. כרגע מתלבט בין אקסלנס לIBI (התנאים די דומים, אמנם לא קשור לפוסט אבל אשמח לשמוע דעות). קיבלתי הצעה גם מהבנק שלי (לאומי) אבל היא פחות אטרקטיבית.

תודה רבה מראש על כל עזרה שהיא!
תשובה קצרה - בשום אופן לא וגם אם תמצא מוסד פיננסי שיסכים, זה עלול לגרור שאלות מרשויות שונות.

לעזור להורים שלו זה לא לזרוק כסף על אנשים. ממה שהוא תיאר מדובר באנשים עובדים, אבל בגלל שאביו מקבל שכר נמוך כבסיס, היציאה לפנסיה עשויה לפגוע ברמת החיים שלהם בצורה משמעותית. אני מניח שגם אתה לא היית נותן להוריך לבחור בין אוכל לתרופות רק בגלל שהם לא חסכו מספיק בשנות עבודתם (בכוונה מקצין את הדוגמה).
לרוב הבחירה היא בין שיפוץ / החלפת רכב / צעצועים ומינוס או לא לבזבז ופחות אוכל או תרופות...

כמובן שבמקרה כזה אין שאלה.

לרוב הבחירה היא בין שיפוץ / החלפת רכב / צעצועים ומינוס או לא לבזבז ופחות אוכל או תרופות...
רק פותח השרשור מכיר את הרקע ויכול לשער מה הוריו יעשו עם הכסף וכמה הם זקוקים לו.
בגלל זה מוזר לי הנחרצות של "לא לתת כסף" שעלתה מרוב התגובות פה, מאנשים שלא מכירים את הנפשות הפועלות.

אני חייב לומר שאני נדהם מהתגובות כאן
לגבי ההורים, אל תתן להם כסף! כמו שאמרו כאן זה ייצר תלות, הם לא יכירו תודה והם כנראה ינצלו את הכסף לבזבוזים מיותרים ו(אולי) בסוף יקראו לך קמצן שאתה לא נותן יותר.
לזרוק כסף על אנשים זה לא נקרא לעזור להם. לתת כסף לאדם בזבזן זה כמו לתת הרואין לנרקומן במקום לעזור לו להיגמל.
אני יודע שאתה לא מתכוון לזה, אבל אתה דה פקטו תגרום להם לתלות בכסף הזה, ואתה מסתכן שבהמשך הם לא יראו את זה כמתנה אלא ככורח שאתה הוא הספק
אתם מדברים כאן על הורים של אדם שפתח את השרשור הזה שאתם אפילו לא מכירים. הוא בסך הכל
חושש שהפנסייה שלהם לא תספיק או תהיה נמוכה והייתי רוצה לעזור להם.
הוא לא ציין שהם בזבזנים, מדבר עליהם בהערכה רבה וצופה שיסרבו לקבל את העזרה.

אצל חמי וחמתי יש בעיה דומה. חמי מקבל כרגע דמי בטלה ואכ"ע ובלי קשר, שניהם כפסע מפרישה (שנתיים-שלוש).
זולת הפנסיה התקציבית של חמתי וקרן השתלמות שלה, וקרן פנסיה לא גדולה של חמי, אין להם חסכונות נוספים. נהפוכו, הם לרב בגרעון של 2-4k בחודש עם מינוס של כ20k.

אני התרעתי כבר לפני שנתיים על הבעיתיות של המצב (עוד כשחמי עבד) שההכנסה שלהם תרד ב30% לפחות ושכדאי שהם יתחילו להתכונן כבר מעכשיו למצב הזה, לפחות בלהתייעל בהוצאות אבל התייעלות ("חסכנות/קמצנות") היא מילה גסה...
לפחות הדירה שהם גרים בה בבעלותם...

אשתי ואני מדברים על זה הרבה והסכמנו שכשיגיע היום (והוא יגיע) אני אבוא עם סכין המנתחים ונעשה שם רפורמות כואבות ומהפכניות, כי זו הדרך היחידה לפתור את בעית ההתנהלות.
מוכרח להודות שאני מופתע מכמות הפוסטים שנכתבו פה בפורום מאז שהגעתי לכאן על הורים (או קרובי משפחה אחרים) לקראת גיל הפרישה שלא מוכנים לקבל שום עזרה בחיסכון בהוצאות ועשיית סדר בחסכונות הפנסיונים מהילדים שלהם. עושה רושם שזו בעיה נפוצה במיוחד.

גם אצלי יש את הבעיה זאת, ואני לא באמת יודע איך לפתור את זה.

הם לא יכירו תודה
ואתה מסתכן שבהמשך הם לא יראו את זה כמתנה אלא ככורח שאתה הוא הספק של זה
שכנעתם שלתת כסף להורים זאת החלטה כלכלית גרועה. אין בטחון שהכסף יחזור כחלק מהירושה, וגם אם כן התשואה תהיה נמוכה.
גם התמורה הפסיכולוגית לא מובטחת.
יש טענות שזה תורם לאריכות ימים אבל אין להן ביסוס מדעי.
באופן כללי, את רוב מה שהיה להורים לתת לנו הם כבר נתנו, ויתכן שהגישה האסקימוסית היא אופטימלית מבחינה כלכלית.

ובכל זאת, אם פות"ש מעוניין לתמוך כלכלית בהוריו עד יומם האחרון, אז כל הכבוד לו.
ואם הוא מוכן לעשות זאת כשהם שומרים על אורח החיים אליו התרגלו, גם אם חברי הפורום הנכבדים רואים אותו כבזבזני, אז גם כן כל הכבוד.
ואם הוא מוכן לעשות זאת בלי לשאול מה יצא לו מזה, אז ממש כל הכבוד.

כל מה שאתה מתאר אלו בהחלט דרכים לחסוך בכסף, אבל מדובר בכסף קטן לעומת החיסכון שהוא מבקש להעביר אליהם. קצת כמו לבוא למישהו עם חוב של חצי מיליון ש"ח ולהציע לו לצמצם את צריכת המים בניאגרה.
אדם שאינו יודע להתנהל כלכלית שום סכום כסף שתעביר לו לא יעזור. כמו כן, אני מבין שזה בכלל לא המצב המדובר בשרשור.
ללמד את ההורים הרגלי חסכנות בריאים ולהסביר להם איך לנהל את החסכונות שלהם זה priceless, זה שווה יותר מכל סכום כסף שאתה יכול להעלות על דעתך.
וכן, נכון, "לא מלמדים כלב זקן טריקים חדשים", אבל זה באמת המקסימום שאתה יכול לעשות עבור ההורים בתור בן.

אולי, תלוי בתכניות שלו.
כסף שהרווחת זה אחוז מסויים מהזמן שיש לך לחיות והבריאות שלך שמכרת תמורתו.
אתה לא "אולי" צריך אותו, אתה בוודואות צריך אותו.

עדיף בהרבה להקנות להם את הידע וההרגלים שיתנו להם הרבה יותר מהסכום הזה.
אני יודע.. תאמין לי שאני מנסה כבר תקופה ללא שום התקדמות. לדעתי יהיה שלום במזה"ת לפני זה..

לא הייתי מזכיר בכלל בפני אף אחד ובטח בפניהם שאתה מייעד חיסכון בשבילם.
ברור! אני גם לא רוצה להזכיר את זה בפניהם!
אני מאמין שאם יהיה להם צורך אמיתי בכסף תדע לזהות אותו ולפעול בלי שיפנו אליך לבקש עזרה.
אני מקווה מאוד, אבל החשש העיקרי שלי הוא שהם לא יעשו את זה, מההיכרות איתם.

@Akruze כל הכבוד !!
על היותך חרוץ ורציני, על מקום העבודה שהצלחת להשיג, על לקיחת האחריות על החיים שלך ועל האיכפתיות הגדולה למשפחה.
לא מובן מאיליו.
אני במקומך היתי מתמקד בחיסכון אגריסיבי ככל הניתן והשקעות, יש גם משמעות לגודל, סכום גדול מביא לתשואה גבוהה יותר מפיזור נכסים.
ככל שתגדיל את ההון שלך, תייצר "גב" חזק יותר ותוכל לעזור למי שתבחר.
לפי מה שתארת את מרקם היחסים עם ההורים, יהיה להם קל יותר להסתייע בך ככל שיראו שאתה "עומד על הרגליים".
לגבי אחיך, אני חושב שהכי חשוב שילמד ממך, שתהווה עבורו מקור השראה.
ספציפית לעניין העזרה, אני חושב שחשוב שידע שיש לו "גב" לתקופת הלימודים, תחושת ביטחון שיש מי שיסייע משמעותית אולי לא פחות מכסף, ובעיקר מדרבנת לנסות להתמודד לבד ומקסימום "יעזרו לי".
אני מציע לסייע לו בהלוואה ללא ריבית, ושיחזיר בתשלומים קטנים/נוחים לו, אציין שיש גם הלוואות כאלה ממוסדות אקדמאיים, וזה אפילו יותר טוב, כי זה מלמד אותו לקחת אחריות על החיים שלו.
בהצלחה.
תודה רבה!
אם יש הלוואה ללא ריבית מהמוסד האקדמאי שהוא יבחר בו לדעתי עדיף שילך עם האופציה הזו, כמו שאמרת זה ילמד אותו לקיחת אחריות. כמובן, עדיף שלא יצטרך לקחת הלוואה כלל (גם לא ממני).
אישית, גם לי היה גיבוי כלכלי מההורים במהלך הלימודים, ולמרות שזה הקנה תחושת ביטחון מסוימת זה לא מנע את תחושת הדוחק הכלכלי במהלך התואר. יכול להיות שאחי לא ירגיש ככה. אני מנסה למנוע מצב שירגיש תחושת דוחק נטו מהחוויה האישית שלי (ואולי זו טעות מצידי).

- לזרוק כסף על אנשים זה לא נקרא לעזור להם. לתת כסף לאדם בזבזן זה כמו לתת הרואין לנרקומן במקום לעזור לו להיגמל. (ע"ע דמי אבטלה בקורונה ותוצאותיה)
- אתה צריך את הכסף שלך.
- גובה הסכום לא רלוונטי. זה העיקרון, לא הכסף.
מקבל ומסכים עם הטיעונים שלך, הבנתי למה אתה מתכוון.
ההורים שלי לא בזבזנים, הם לגמרי לא צריכים את העזרה שלי, סה"כ רציתי לתת להם יותר ממה שהיה להם. אני חלילה לא מנסה לברוח מאחריות ע"י זריקת כסף.
יכול להיות שעדיף לממן להם סופ"ש בחו"ל ליום הנישואין וכד' במקום.

לגבי אח שלך, חינוך פיננסי יהיה שווה לאין שיעור יותר מכל סכום שתתן לו ובמיוחד לטווח הארוך.
צודק. אני מנסה להסביר לו את זה אבל הוא לרוב לא מוכן להקשיב לי, אחים קטנים.. אולי ביום שהוא יחליט ללמוד ולפתוח חיסכון אעזור לו עם השקעה התחלתית צנועה במקום.
כמו שאמרו כאן זה ייצר תלות
גם אם זה יהיה בצורת חיסכון שהם לא יכולים לגעת בו עד הפרישה? זה לא בדיוק לתת להם כסף כל חודש, במיוחד אם הם לא מודעים לחיסכון הזה.
מקווה בשבילך שזו לא תהיה מלחמה כמו שאתה מתאר את זה!
הוריי פשוט לא מוכנים לקחת את החסכונות שלהם בידיים ולטפל בהם כמו שצריך, הם כן מבינים את החישבות של זה לפחות.

לא חושב שכדאי לדחוף אליהם כסף בכח, הם חייבים לרצות לקבל ממך עזרה.
תודה רבה על התגובה!
אני לא חושב שגם אם חלילה הוריי יצטרכו את העזרה שלי הם יבקשו או ירצו אותה ממני.
בנוגע ל"צביעה" של הכסף המיועד להוריי - כנראה שזו הדרך היחידה לפי מה שהבנתי מהתגובות פה, תודה!
תשובה קצרה - בשום אופן לא וגם אם תמצא מוסד פיננסי שיסכים, זה עלול לגרור שאלות מרשויות שונות.
הבנתי. תודה רבה!

רק פותח השרשור מכיר את הרקע ויכול לשער מה הוריו יעשו עם הכסף וכמה הם זקוקים לו.
בגלל זה מוזר לי הנחרצות של "לא לתת כסף" שעלתה מרוב התגובות פה, מאנשים שלא מכירים את הנפשות הפועלות.
הוא לא ציין שהם בזבזנים, מדבר עליהם בהערכה רבה וצופה שיסרבו לקבל את העזרה.
אכן זה המקרה. הוריי לא בזבזנים ועד כמה שידוע לי מעולם לא היו.
הם עלו לארץ בתחילת שנות ה-20 של חייהם כמעט ללא רכוש ולקח להם הרבה זמן לעמוד על הרגליים ולצאת מהמינוסים. הם תמיד ניסו להסתיר את זה מאיתנו אבל היינו שמים לב.
רק לפני כמה שנים הם חסכו מספיק כדי להרשות לעצמם להתפנק (וגם זה בלי בזבוזים יוצאי דופן או להיכנס שוב למינוס). אני לא רואה אותם מבזבים בלי לחשוב פעמיים או קונים שטויות רק בגלל שאני חוסך עבורם בצד כמה אלפי שקלים בשנה (שזה גם לא באמת מספיק לבזבוזים יוצאי דופן).
הוריי מאוד עצמאיים ודואגים לנו עד היום (אמא שלי עדיין מנסה לדחוף לי מזומן מידי פעם כשאני יוצא לבילוי, כאילו בחיאת אמא אני מסוגל לממן את עצמי כבר) לכן אני מתקשה לדמיין שהם יבקשו מאחי וממני עזרה גם אם הם יצטרכו.
הם בוודאות יסרבו בתוקף שאני אקצה חלק מהכסף שלי כדי לחסוך עבורם, גם אחי הקטן יסרב בתוקף ולכן אני רוצה לחסוך להם מבלי ליידע אותם כלל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
א לקחת משכנתא יותר גדולה כדי לחסוך לנכס נוסף נדל"ן 5
Sp0 קניית יאכטה למגורים כדי לחסוך פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
ס בן 27 שמתחיל לחסוך לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M האם הייתם מרגישים בנוח לחסוך את חסכונות חייכם בקרן מחקה עולמית\סנופי *סינטתית*? פוסטים מאיכות נמוכה 13
מ כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה לדירה - שאלה עם וריאציה אחרת נדל"ן 5
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
M כיצד לחסוך מזומן שבידיי ובנוסף הפקדות חודשיות לטובת פרישה לגמלאות בעוד 10-12 שנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
M שיטות לחסוך כסף בצורה יומ-יומית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 103
S מה המקסימום צבירה שניתן לחסוך בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
F מתכנן לחסוך ל 20 שנה בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 11
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
A פרעון מוקדם למשכנתא - כל הטריקים לחסוך כסף צרכנות פיננסית 62
I הגבול בין לחסוך ולהשקיע לבין להנות יומני מסע אישיים 21
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2
בייניש רק עוד מילניאל שמחפש לחסוך יומני מסע אישיים 4
E חוות דעת והצעות לשיפור ההשקעות לחסוך מתחיל וצעיר שוק ההון 9
R לחסוך מתוך ההכנסה הפסיבית שחיים ממנה. איך זה משפיע ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
K דרך הכי נוחה לחסוך לילדים שוק ההון 8
M איך לחסוך כסף על אוכל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
ר איך אפשר לחסוך בגידול הכלב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
הנודדת איך לחסוך כסף בהזמנת לינה ובהזמנת טיסות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
S איפה לחסוך/להשקיע לשנה אחת מהיום. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
B היכן לחסוך לדירה ובאיזה אופן? שוק ההון 108
מ האם לצאת מבית ההורים או לחסוך? יומני מסע אישיים 107
נולי מה עושים כשכבר לא משתלם לחסוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 146
klayhamn איך לחסוך בהוצאות מזון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
מ הדרך הטובה ביותר לחסוך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
D חייל משוחרר - מתלבט כיצד לחסוך לדירה ולפנסיה שוק ההון 3
M שלום איך לחסוך בהוצאות של אכול בריא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
Dor95 התמודדות עם המשפחה לגבי ההחלטה לחסוך במקום ללמוד אוף טופיק 20
M 27 דרכים לחסוך כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 6
ר איך אפשר לחסוך על אוכל לכלב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
G איך הכי כדי לחסוך כסף? צרכנות פיננסית 1
I ומה אם אי אפשר לחסוך יותר? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 8
Z איך מקדימים לשלם מס יסף לפני הדו"ח השנתי (כדי לחסוך את הריביות) שוק ההון 13
S איפה לדעתכם אפשר לחסוך ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 134
C הדרך הטובה ביותר לחסוך לפנסיה לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
Y למה לחסוך אם אפשר לשדוד? (ועוד לנסוע לזנזיבר) אוף טופיק 22
Waler ״האם אתם או חברים שלכם מצליחים לחסוך בחודש 4000 ש״ח ומעלה?״ אוף טופיק 37
C רוצה להתחיל לחסוך וקצת מבולבל שוק ההון 3
c881 סרטון הדרכה של SNL - איך לחסוך ולצאת מחובות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
Roi אם לא קראתם אז בבקשה: 6 סיבות להפסיק לחסוך ולהתחיל לבזבז כסף ! מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
ל דרכים לחסוך בהוצאות בלי לסבול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 211
שרון האוצר משיק קופת גמל חדשה: האם כדאי לחסוך בה? שוק ההון 1
Danielovich איך לחסוך 90% מההכנסה בארה"ב אוף טופיק 3
ד תיקון 190 לחוק הפנסיה או איך להשתמש באמא ואבא כדי לחסוך במיסים צרכנות פיננסית 15
ר איפה כדאי לחסוך היום? צרכנות פיננסית 132
ס איך משכנעים את האשה לחסוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 38

נושאים דומים

Back
למעלה