דרכים לחסוך בהוצאות בלי לסבול

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י לומדת מההתחלה, ‏21/4/16.

1. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אלו מוצרים עדיף שלא לקנות (התחרטתם אחרי שקניתם כי זה היה מיותר או לא איכותי)?
    אלו מוצרים חלופיים אהבתם לא פחות מהגירסה היקרה?
    אלו רעיונות מקוריים השמשתם וחסכתם בכך לא מעט כסף וגם הייתם גאים בעצמכם?
    אלו שירותים אתם לא צורכים או הפסקתם לצרוך והחיים שלכם לא פחות טובים?
    אלו דרכים יש על מנת להנחיל לילדים / אחיינים את ערכי המינימליזם, חסכנות, ואנטי צרכנות, בכיף?
    ושאר דרכים לחסוך בהוצאות שאינן בגדר סגפנות / התכלבות ושאר מילות גנאי.

Stardust, שלי ו-yossik אוהבים את זה.
  2. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אני אתחיל. הדברים הרשומים הם מנסיוני ולהעדפתי, ומן הסתם לא כל דבר יתאים לכל אחד.

כרית חימום של מיקרוגל. עולה כ-40 ש"ח (בטח אפשר להשיג בפחות). היא ממולאת בחיטה. אני שמה במיקרו כ-3 דקות ושמה אותה איתי מתחת לשמיכה ליד הרגליים או הבטן כדי להתחמם. חוסך טונות של כסף על חימום (מזגן / מפזר חום / רדיאטור) וכיף מאד בחורף. טוב במיוחד כשרק למישהו אחד מבני הבית קר ולאחרים לא (ואז הם יסבלו אם מדליקים חימום). וגם זה מחמם מיד, בניגוד למזגן וכו' שלוקח להם זמן עד שהם מחממים את החלל. לפעמים יש לזה ריח לא טוב אז אפשר לזרוק את התכולה, לכבס, ולשים בפנים חיטה חדשה או מלח גס (שאין לו ריח).

לא ללכת לספרית. תספורת של אישה עולה 100 עד 300 ש"ח. מיותר לגמרי בעיקר לאור העובדה שאני לא יוצאת מרוצה הרבה מהפעמים. יש מלא סירטוני יוטיוב על איך להסתפר לבד (פוני, שיער מדורג, וכו'). אפשר להתפנק ולקנות מספריים מקצועיים (יש גם לשמאליים, ויש גם מספריים לדילול) ב-100 ש"ח ב-ebay. אני בכל מקרה לא אוהבת את הטירחה שכרוכה בללכת לספרית.

לא לצבוע שיער, או לצבוע שיער לבד בבית. מי שצובע שורשים צריך לצבוע פעם ב-6 שבועות. זו השתעבדות ואני הלטתי לשים לזה קץ. מה גם שכשצובעים את השיער בתדירות כזו, הוא נהפך לקש הרוס, לפחות במקרה שלי. ממש לא אכפת לי שיש לי קצת שיער לבן ואני חושבת שזו גם אמירה חברתית חשובה. למי שכן צובע, אפשר לקנות בחנויות של ציוד מספרות צבע איכותי בכ-30 ש"ח לשימוש ולצבוע לבד. במספרה לא ישתמשו בצבע באותה איכות, וזה יעלה פי כמה וכמה. זה לא כזה קשה לצבוע לבד.

לא לקנות שניים מכל דבר. מספיק אחד, ואם הוא יילך לאיבוד, אז קונים עוד אחד. וכך יש פחות חפצים בבית.

במקום לקנות עוד ארון, ובמקום לעבור לבית גדול יותר, למיין ולמסור חפצים שאינם בשימוש ושהופכים את ביתנו למחסן.

לא לקנות מנקה ריצפה בקיטור של שארק - קניה מיותרת.

לפני שקונים בגדים, לעשות מעבר על כל הבגדים בארון ולראות כמה יש לנו, וכמה אנחנו לא צריכים עוד, וכמה בגדים שמישים יש לנו ששכחנו מהם ואפשר ללבוש.

לא לקנות מדיח כלים. כשיש מדיח, צריך יותר כלים כי "כל הכלים במדיח". המדיח מתקלקל בתדירות גבוהה, ולא מנקה טוב, ומשאיר ריח על הכלים וגורם להתבלות של הכלים בטרם עת, וחומרי הניקוי והתחזוקה שלו יקרים יותר משטיפת כלים ביד. וממילא צריך לשטוף כלים לפני ששמים אותם במדיח. [עריכה: יכול להיות שיש לי דיעה מוטה שלילית על מדיחים בגלל הניסיון שלי עם המדיח של ההורים, וזה אולי לא ניסיון מייצג.]

להשתמש במתלה כביסה ולא במייבש. בעיקר עכשיו בקיץ, הכל מתיבש תוך יום או יומיים. אני מעדיפה לתלות בתוך הבית, זה יותר נעים (לא להתכופף מחוץ לחלון) וגם שומר על הבגדים (פחות חשופים לשמש ולליכלוך שבחוץ). וגם מוסיף ריח נעים לבית.

לא לשים שטיחים או שטיחונים בבית שאינם ניתנים לכביסה במכונה. סתם מוסיף עוד עבודה של ניקיון, מצריך שואב אבק שתופס מקום בבית, ופחות נקי מרצפה שאפשר לנקות היטב.

לבעלי חתולים או כלבים - אין צורך לקנות להם כלי אוכל מנירוסטה בחנות חיות. הרבה יותר מתנקה והרבה יותר זול אלה כלי חרס, שאפשר לקנות בהום סנטר, או להשתמש בכלים ישנים של בני אדם.

לבעלי חתולים - במקום לקנות ארגז חול יקר ומשוכלל עם דלת, עדיף לקנות גיגית גדולה שנועדה לעירבוב מלט. החול פחות מתפזר ממנה בגלל הדופן הגבוהה, וזה יותר קל לניקוי וגם יותר זול ופחות מסריח.

לא ללכת לקוסמטיקאית. תפקידה לשכנע אותנו כמה אנחנו בלתי ראויים לתצוגה בציבור אם אין לנו לק על הרגליים והידיים וכו'. מסרים רעילים בעיניי. אם יש בעיית עור, ללכת לרופא עור במקום לקנות מוצרים קוסמטיים יקרים ולשלם על טיפולים יקרים של קוסמטיקאית. גם לא צריך סבון פנים / קרם פנים / קרם יום / קרם לילה / קרם עיניים / קרם צוואר של חברה יקרה. מספיק משהו פשוט וטוב (סבון פנים וקרם פנים). לא להתמכר לקוסמטיקאית ולמשנה שלה (או להיגמל).

ה-kindle paperwhite הראשון הוא מעולה ואין כל צורך להוציא פי 2 ולקנות את הגירסה הבאה שלו. היה לי את הראשון, נתתי אותו לאמא שלי וקניתי לעצמי את השני וזה היה מיותר.

אכתוב עוד דברים בהמשך....

נערך לאחרונה ב: ‏21/4/16
  3. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

הרבה ממה שאת כתבת כאן לגמרי לא נכון אצלנו, כך שצריך לסייג שזה נסיון אישי שלך בלבד.
    - כל הכלים במדיח - לא כשיש משפחה, ממילא עושים מדיח כל יום כמעט וחוץ ממתי שהוא עובד אפשר להשתמש בכלים.
    - מתקלקל בתדירות גבוהה - יש לנו אותו מדיח כבר חמש שנים, מעולם לא התקלקל, כמו שאמרתי, עובד מדי יום.
    - ריח על הכלים - לא נתקלתי
    - התבלות של הכלים - מה זה בכלל? עוד לא נתקלתי בבלאי של כלי מטבח.
    - יקר יותר משטיפה ביד - האמת, אני לא יודעת. אפשר להשיג טבליות בחצי שקל לטבליה, ומדיח פחות בזבזני במים. לא יודעת מה יוצא יותר זול.
    - ממילא צריך לשטוף כלים לפני ששמים אותם במדיח - מה פתאום? רק להוריד לכלוכים גדולים.

חיינו בלי מדיח כחצי שנה במעברי דירה, וזה היה אפשרי אבל לא נעים בכלל, ובזבז לנו הרבה זמן במצטבר. כשיש ילדים חסכון של חצי שעה ביום זה המון. בעיני זה אחד המוצרים היותר משתלמים למשפחה שמבשלת, כך שבאמת יש המון כלים.

+1 גם אנחנו מיבשים רק במתלה ובתוך הבית (לא נוח לתלות על החבלים). המייבש משמש למצבי חירום, כשצריך הרבה כביסה מוכנה במעט זמן. וגם מועיל כשיש תינוקות ואפילו לתלות כביסה אין זמן.

מוסיפה עצה למי שעומד להביא ילדים לעולם: לא לרוץ לקנות מוצרים לתינוקות. תנסו להשיג מחברים, משפחה, יד שניה, כולל בגדים, עגלה, רהיטים לתינוק ועוד. חוץ מזה, לפני שהתינוק נולד חושבים שצריכים כל מיני דברים, לא בטוח שבאמת תצטרכו אותם. וגם תקבלו המון מתנות מהסביבה, במקרים רבים אפשר להחליף בחנות למה שאתם באמת צריכים. מסייגת לגבי כסאות בטיחות - לא לקחת יד שניה כסא ישן מדי, הפלסטיק מתבלה וזה לא בטיחותי.

זה קל - כבר שנים בלי מנוי לכבלים/לווין, חיינו רק השתפרו.
    חוץ מזה - ביטוחים - לבדוק שאתם משלמים רק על מה שאתם באמת צריכים ושאין לכם כפל ביטוחים או ביטוחים שלא נועדו להגן מקטסטרופות.

שלי, פיטר, שרון ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  4. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אוקיי, זה מניסיון אישי שלי וגם של אמא שלי שיש לה מדיח ואני אישית לא מרוצה מכמות הפעמים שהוא התקלקל לה, מאיכות הניקיון שלו ומשאר הדברים שרשמתי. לגבי התבלות כלים: כוסות זכוכית או צלחות זכוכית נהיו "חלביות" (פחות שקופות) ולא יפות.

ברור שכל מה שכתבתי הוא מנסיוני ולטעמי ולא מתאים לכל אחד. ערכתי את ההודעה המקורית כדי לומר זאת מפורשות.

Judith ו-מרק עוגיות אוהבים את זה.
  5. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

עכשיו אני מבינה למה לא נתקלתי - אין לנו כמעט בכלל כלי זכוכית שקופים. מה שמזכיר לי את ההמלצה הבאה:

סטים של כלי אוכל של קורנינג. אם יש לכם דרך להשיג אותם במחיר האמריקאי ולא הישראלי המופקע, הם לא יקרים בכלל ומעולים. נשמרים המון זמן, לא שבירים במיוחד, הצלחות דקות ותופסות מעט מקום.

whybe, שלי, Ofec_Bar ו-5 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  6. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אכן, להורים שלי יש מלפני 25 שנה והם נראים כמו חדשים ולא נשברים.

whybe, yossik ו-מרק עוגיות אוהבים את זה.
  7. אנא-אל

אנא-אל משתמש בכיר

לעבור מניירת לדיגיטליות.
    -חוסך כסף על קלסרים מחברות וכו
    -חוסך מקום
    -קל להתמצא
    -חוסך מתח
    -ברור יותר מבחינת כתב יד
    -ענן

עדיין מתרגלת, אבל זו אחת ההחלטות הטובות שקיבלתי.

sogi, Ofec_Bar, פיטר ו-6 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  8. OnTheVerge

OnTheVerge משתמש ותיק

שני סמאטרפונים שנותנים לדעתי את התועלת הכי גדולה ביחס למחיר:

Xiaomi Redmi 3 - לקנות בעלי אקספרס ביום הרווקים הסיני (11/11). כבר עכשיו המחיר עומד על כ-140 דולר בלבד באפליקציה והוא יצנח ביום הרווקים הסיני. כולל מיסים יעלה כ-700 ש"ח להערכתי.

LG G2 - גם כאן ממליץ לרכוש בעלי אקספרס ביום הרווקים הסיני (11/11). כאן המכשיר מגיע מחודש (Refurbished) ולא חדש אבל לא הבחנתי בהבדל בביצועים או בעמידות. כרגע המחיר עומד על כ-123 דולר בלבד באפליקציה וצפוי לצנוח ביום הרווקים הסיני. כולל מיסים יעלה כ-600-650 ש"ח להערכתי.

אישית, קניתי כבר 3 מכשירי LG G2 כאלה לקרובי משפחתי והכל עובד בצורה מושלמת כולל ביצועי הסוללה.

Oyi, Sinister, אור ירח ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  9. yossik

yossik מודרטור

כן, קורנינג זה לחיים. אם לא קונים סט קיצ'י יתאים לכל שולחן גם כשהאופנה משתנה.
    לא פעם נפלה לי צלחת לריצפה ולא נשברה...

10. breezblock

breezblock משתמש בכיר

טאבלט.. לא יודעת מה עבר לי בראש.
    ומחמם בקבוקים. לא גאה בזה.. זה קרה ברגע של חולשה.

פתחתי פה שרשור שלם בנושא המגניב הזה של הקפאות. למרות שקצת חיפפתי בחודשים האחרונים, זה פשוט שיטה מעולה לנהל את התפריט המשפחתי במינימום מאמץ, מקסימום טעם.

לא הולכת לקוסמטיקאית. זה עינוי.. מסתדרת לבד.

לגבי השאר - מדיח, רומבטה, מייבש כביסה - חוסך לי זמן יקר מהחיים. שום זכוכית לא הפכה אצלי ל"חלבית" מנסיוני זה פשוט עניין של חוסר מלח במדיח.

sogi, שרון ו-לומדת מההתחלה אוהבים את זה.
  11. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

טבלט בעיני זה דוקא פתרון טוב וחסכוני למי שמסתפק בו במקום מחשב, כלומר מי שבעיקר גולש ולא מייצר יותר מדי תוכן בעצמו או עובד על המחשב הרבה.

sogi, __________ ו-לומדת מההתחלה אוהבים את זה.
  12. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אני רואה שיש לי דיעה רעה על מדיחים שאולי מבוססת רק על נסיון עקיף שלי מהבית של ההורים.
    יש לכם עצות איך לשמור על המדיח חסר ריחות ועל הכלים טובים ונקיים, ובכלל על "חווית מדיח חיובית"?
    אנסה ליישם אצל אמא שלי...

13. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

לא שמעתי על הדבר הזה עד הרגע o_o

שרון אוהב/ת את זה.
  14. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אני כל כך מסכימה! אצלי זה התחיל אחרי שבפעם המי-יודע-כמה הלך לי כל המידע כי ההארד דיסק מת וכי כמובן לא גיביתי כלום (כי גיבוי ידני זו עבודה מעצבנת וסיזיפית ומצריכה רכישה של עוד מכשירים.
    אצלי כל הניירת שמורה ב-google drive. אני מתייקת חשבונות וניהול כספים בתיקיות לפי שנים: 2015, 2016 וכו'. ככה לא מגיעים לכמות גדולה של ניירת שאי אפשר למצוא בה כלום כי היא מתחילת כל הזמנים, וגם אם בשנה החדשה רוצים לשפר את שיטת התיוק אז אפשר בלי להפוך את כל הקיים.
    וכל התמונות מגובות אוטומטית (מהמצלמה, פחות אוטומטית, אבל מגובות) ב-flickr. היתרון של פליקר זה שמקבלים 1TB חינם (כן, 1 טרה-בייט חינם), כך שאפשר לשמור את כל התמונות מכל הזמנים בגודלם המלא והמקורי. כמו כן יש לפליקר יכולות תיוג ואירגון מאד מתקדמות ונוחות שלא קיימות לדעתי במקומות אחרים. גם google photos בסדר, אבל אם רוצים מקום בלתי מוגבל, אז אי אפשר לשמור את הגודל המקורי של התמונה.
    זהו, אלה כל העננים שאני צריכה, נראה לי. חוץ מג'ימייל כמובן.

אנא-אל אוהב/ת את זה.
  15. breezblock

breezblock משתמש בכיר

העניין הוא שאני תמיד מתעצלת לקחת אותו או בכלל שוכחת להטעין, אז אני גולשת מהנייד.
    נתנו אותו מתנה לקרוב משפחה.

לומדת מההתחלה אוהב/ת את זה.
  16. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

עוד דבר מאד לא מומלץ מהנסיון שלי לפחות זה להירשם למייל היומי של גרופון. עשיתי את זה לפני כמה שנים ומצאתי את עצמי קונה קופונים של כל מני דברים מיותרים. ולפעמים כשאתה מגיע למקום או מחפש באינטרנט מסתבר שיכולת לקבל את אותו המחיר גם בלי הקופון. עדיף לא לחוות את ההפצצה הזו של ניסיון מכירות לפרצוף כל יום במייל. מסיבה דומה אני משתדלת לא ללכת לקניון - סיכוי טוב שאני אקנה משהו שאני ממש לא צריכה, או במחיר גבוה מדי. משתדלת לעשות קניות באינטרנט רק אחרי שהתבשלתי עם זה מספיק זמן ובדקתי אלטרנטיבות וחוות דעת, כדי להמעיט ב"קנייה אימפולסיבית". בשנים האחרונות אני בכלל לא אוהבת ללכת לקניון בלי קשר (רעש, צפיפות, וכו')

שלי ו-Glazgo אוהבים את זה.
  17. breezblock

breezblock משתמש בכיר

דבר ראשון לוודא שיש מספיק מלח. ברוב המדיחים זה נראה שהמלח מלא, אבל יש עוד מקום להוסיף.
    דבר שני - תחזוקה שוטפת. כל כמה חודשים לנקות פילטר, ולנקות את הממטרות עם קיסם. יש מין בקבוקון שמכיל חומרים מיוחדים שאפשר לשים במדיח לשטיפה יסודית, עולה 10 שקלים. אני בטוחה במאה אחוז שיש דרך חסכונית להשיג את אותו האפקט, אבל לא התעמקתי בזה - את זה אנחנו עושים פעם בשנה.

18. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

לפני שנים קיבלתי אייפד מתנה מהעבודה במסגרת "חבר מביא חבר", והשתמשתי בו די הרבה עד שהיה לי טלפון עם מסך גדול מספיק (5 אינטש) וגם לפטופ. ואז נתתי אותו לאחי כדי שייתן לאחיינית שלי לצפות בסרטים לפעמים.
    ואז בן זוגי קנה טאבלט (נקסוס 9) והוא לא משתמש בו בכלל בין היתר כי המחשב הנייד ממילא את הצורך הזה במקום זאת. אני משתמשת בו מדי פעם אבל רק בגלל שהוא שם - לא יקרה לי כלום אם הוא לא יהיה קיים בבית...

19. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

תודה!
    אני לא בטוחה אם אמא שלי עושה את הדברים האלה, אני אבדוק. לא שמעתי ממנה אי פעם על מלח של מדיח.

20. breezblock

breezblock משתמש בכיר

מלח זה קריטי.. המים בארץ קשים. העכירות שאת רואה על הזכוכית זו אבנית.
    יכול להיות שהשרייה של הכלים בחומץ תחזיר אותם לקדמותם.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
דרכים לעשות כסף "קל" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏11/6/19
שלום איך לחסוך בהוצאות של אכול בריא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏25/11/18
איך אפשר לחסוך על אוכל לכלב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏22/7/18
איפה לדעתכם אפשר לחסוך ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏19/2/18
לחסוך בהפעלת מכונת כביסה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏14/6/17
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.