• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דעתכם על פתיחת תיק מניות חדש ותהיות נוספות

נועץ הלהב

משתמש רגיל
דירוג
106
אהלן,
אני יודע שיש הרבה דיונים כאלו, אבל למרות שקראתי פה לא מעט אני לא מהתחום ולכן אשמח לדעתכם (כמובן לא המלצה :P )
די החלטתי על הדברים הגדולים, אך עדיין יש דברים קטנים שאני לא סגור עליהם ואשמח להחליטם לאורך הדיון הזה.
מצטער מראש על החפירה, אך לא מכיר אף אחד להתייעץ איתו

רקע כללי: בן 26, כרגע חוסך את מרבית שכרי וסתם חבל לי שישכב בבנק. מניח (הנחה שלא מבוססת על כלום בעליל) שעוד כ-5 שנים יגיע שלב המשפחה\דירה\ילדים. מניח שהשכר שלי יעלה לאורך השנים ולא אמצא את עצמי מחוסר עבודה.
כיום אני איש קבע ולכן נהנה מדמי ניהול נמוכים יחסית, אך מוגבל בבחירת מסלולים

מה אני רוצה: להגיע למצב בו בגיל 45-55 ארוויח מתיק המניות שלי ככה שאם ארצה אוכל לפרוש (או לעבוד במשרה מאוד חלקית)

מה אעשה : סידור כלל החסכונות הפנסיונים שלי, פתיחת תיק בIBI, פתיחת קופת גמל להשקעה. הפרשת כלל הכספים שאני לא מנצל עכשיו (מעריך בכ60-70% ממשכורתי) וברגע שאגיע למצב בו אצטרך כסף (ארצה דירה או ילדים)אבחן את הנושא מחדש. המטרה היא ש 60-65% מהכסף שלי יושקע במניות והשאר על אפיקים סולידיים יותר שאני צריך להחליט לגביהם

איך אעשה (פה אשמח להתייחסותכם אם עשיתי איזו טעות הבנתית)

חסכונות שאין ביכולתי לשלוט לחלוטין בחלוקה שלהם:
  • קרן פנסיה: כרגע במסלול של 42% מניות (חלוקה פנימית של 40% מדד ת"א 100 60% מדד MSCI AC). אעבור למסלול מנייתי (או שיש סיבה שלא?) שכולל 66% מניות (חלוקה פנימית של חצי חצי ת"א 100 וMSCI AC) השאר אג"ח מיועדות
  • קרן השתלמות: 74% מניות (חלוקה פנימית של של בערך חצי חצי ת"א 100 וMSCI AC). השאר 10% אג"ח מדד תל-בונד מאגד ואחוזים נמוכים יותר של אגח חול\ממשלתי.
  • קופת גמל: הפרשה סמלית, אין יכולת להגדיל את זה עצמאית נכון?

• קופת גמל להשקעה:
    • למה אני בכלל משקיע בזה: כניסה פחות "מפחידה" לתחום (כן יודע שזה שיקול לא אובייקטיבי) עם אופציה לתקן טעויות או למשוך בלי לשלם קנס (דמי קניה ומכירה) מעבר למס רווחי הון, דמי ניהול סבירים של חבר 0.39%, נראה לי סביר שחלק מהכספים שאני שומר יחכו לי לגיל 60
    • שמתי את ה70 אלף המקסימליים על ערבוב של 75% מסלול מנייתי ו25% מסלול כללי.יוצא 50% על MSCI WORLD, עוד 30% על "מדד מניות כללי", 12% מדד אגח ממשליות כללי

תיק מניות (פה אני תקוע כרגע)
  • פתחתי חשבון בIBI
  • המטרה היא לאזן את ההשקעות הקודמות כדי:
    • להגיע לחלוקת ה60-65% מניות
    • תיקון של העיוות במסגרתו השוק הישראלי (ת"א 100 ומדד מניות כללי) מקבלים אחוזים גבוהים כ"כ של התיק, ולכן אקנה רק קרנות סל\תעודות סל שעוקבות אחרי העולם\אירופה\ארהב
  • לאור זה שסכום הכסף שיש לי פנוי כרגע (כ150 אש"ח) גבוה יותר ממה שיש לי בקרנות הפנסיה וההשתלמות אני אקנה יחסית יותר מניות (בהתאם לסעיף מעלה) ואילו בהמשך אגדיל בעיקר עם אג"ח או אפיקית סולידיים אחרים שנחליט עליהם
מה נשאר לי להחליט ואיפה אני צריך את דעתכם המלומדת כדי להחליט:
  • האם להשקיע בתעודת סל ישראלית או אמריקאית (דמי ניהול, עמלות, חלוקת דיבידנדים), האם בS&P 500 (נראה אטרקטיבי אבל עולה כל הזמן ואני מפחד שבדיוק יקרוס) או במשהו עולמי (שכבר יש לי לא מעט בתיק), או בכלל אירית (לא הצלחתי להבין בזה מספיק)? האם מגודרת מת"ח או לא
  • את שאר הכסף הגיוני להשקיע באג"ח, אבל לאור זה שהריבית מינימלית אז נשאלת השאלה האם בכלל, ואם כן באיזה. האם לקנות אגח או מדד שעוקב אחריו
  • האם להשקיע בדברים נוספים (או במקום אג"ח), את הקונספט של זהב אני פחות אוהב (לא מאמין שבטווח הרחוק יש עתיד), אולי REIT (לא התעמקתי בזה מספיק), או משהו נוסף
  • יש לי כמה תובנות אישיות על חברות שלדעתי יש להן פוטנציאל לצמוח, האם יש טעם לקחת 10% מהתיק למשחקים ולהשקיע במניות ספציפיות, או שאני סתם מבזבז את זמני וכספי.

בחירת הפרטים הקטנים
שאלה ראשונה: אילו תעודות\קרנות סל לקנות

הדילמה הבסיסית היא לעקוב אחרי S&P, כל השוק האמריקאי, או השוק העולמי
  1. נניח שאני רוצה לעקוב אחרי הS&P 500 האופציות זה
  • לפי הפוסט של הסולידית קרן נאמנות אי.בי.אי סל S&P 500 (סימול 5117601) או מגדל MTF מחקה S&P 500 (סימול 5117478). אני רואה שהן קצת שונות בביצועים וגם יש 0.01% הבדל ב"דמי נאמנות" שאין לי מושג מה זה. דמי הניהול זה 0.25%
  • מצד אני מסתכל בגוגל ורואה קרנות כמו תכלתי TTF סימול 5113998 עם 0% דמי ניהול, מה אני מפספס ולמה לא לקחת אותה?
  • יש קרנות מנוטרלות ומגודרות מט"ח, מה ההבדל בין מנוטרלת ומגודרת והאם עדיף לקחת אותן? (גם פה יש כאלו עם דמי ניהול 0)
  • יש את הSPDR S&P 500 שגובה דמי ניהול של רק 0.09% אבל מפריש דיבידנדים. לפי מה שהבנתי זה לא מה שאני מחפש כי אני רוצה להשקיע מחדש, ולא לשלם עליהם מס. ולפני איזה פוסט פה זה היה לא חד משמעי אבל נראה שזה פחות רווחי? או הVTI שלוקחים 0.05%

2. נניח שאני רוצה לעקוב אחרי מדד עולמי
  • TTF סל מניות חו"ל 5121322 נראת טוב, כולל 60% ארהב 30% אירופה ודמי נאמנות בלבד של 0.03%. בנוסף נראה שהיתה נפילה בשנה שעברה והיא לא בפיק מטורף כמו הS&P (למרות שרובה זה S&P אבל כנראה מאוזן ע"י אירופה)
  • המתחרה זה VT (יותר נכון VTI+VXUS)

נושאי/שאלות המשך שאצטרך להגיע אליהן: אג"ח, REIT

תודה ושוב מצטער על הפוסט הארוך :$

אני יודע שיש הרבה דיונים כאלו, אבל למרות שקראתי פה לא מעט אני לא מהתחום ולכן אשמח לדעתכם

כמעט לכל מה ששאלת כבר יש תשובות בפורום. רק צריך לחפש.
מציע לך להשקיע חודש בלמידה רצינית לפני שאתה קופץ למים. ואז לכתוב את השאלות שנשארו ללא מענה.

בגדול אתה די בכיוון הנכון , תגדיר תיק הוליסטי לפחות עצל הכספים שיש לך שליטה עליהם
ורק אז תחליט על נכסים מתאימים
תתרחק מתעודות סל ישראליות ככל האפשר קרנות נאמנות עדיפות בעיני
אני לא אוהב קופת גמל להשקעה מעדיף מיסוי פוטנציאלי חלקי בעתיד מאשרה תשלום דמי ניהול מה בירה על פני שנים

האם להשקיע בתעודת סל ישראלית או אמריקאית (דמי ניהול, עמלות, חלוקת דיבידנדים)

אישית, מתרחק מכל דבר ישראלי וחושב שהדבר נכון ככל שהמשקיע צעיר יותר.
קרא את המאמר של הסולידית על פירמידת הצרכים של המשקיע.

האם בS&P 500 (נראה אטרקטיבי אבל עולה כל הזמן ואני מפחד שבדיוק יקרוס) או במשהו עולמי (שכבר יש לי לא מעט בתיק),

לא רוצה להתנבא אבל אני מנחש שה"שיא" כרגע הוא בדיחה לעומת המצב בעוד 30-40 שנה. אפשרות פופולרית היא להיכנס לשוק לאט לאט, מדי חודש, עם סכום כסף קבוע (DCA). אני בדעה שקודם צריך להיסגר על יעדי ההשקעה ורק לאחר מכן לבחור את כלי ההשקעה הספציפיים.

או בכלל אירית (לא הצלחתי להבין בזה מספיק)?

השאלה העיקרית היא כמה חשוב למשקיע להוריש את כספו. אם הורשת הכסף חשובה כמו היכולת ליהנות מכספי התיק - ייתכן שהאיריות עדיפות (אפשרויות פופולריות: IWDA + EIMI, VWRD, VUSD, CSPX).
אם המשקיע רואה הורשת כספים כמשהו נחמד רק אם יסתדר - ייתכן שהאמריקאיות עדיפות (האפשרות הפופולרית ביותר היא VTI + VXUS, מאפשר לאזן את התיק בקלות עם קרן השתלמות של S&P 500 למשל, מה שקשה יותר עם VT)

האם מגודרת מת"ח או לא

הקונצנזוס בפורום הוא שלא כדאי לבחור קרנות מגודרות מט"ח.

• יש לי כמה תובנות אישיות על חברות שלדעתי יש להן פוטנציאל לצמוח, האם יש טעם לקחת 10% מהתיק למשחקים ולהשקיע במניות ספציפיות, או שאני סתם מבזבז את זמני וכספי.

חבל על הכסף. את המשחקים (המטופשים) אני מעדיף להשאיר וירטואליים ואת התיק האמיתי פסיבי לחלוטין.

לא מייעץ ולא ממליץ. ממליץ לקרוא עוד בבלוג לפני קבלת החלטה כפי שהמליצו כאן לפניי.

.

ייתכן שהאמריקאיות עדיפות (האפשרות הפופולרית ביותר היא VTI + VXUS, מאפשר לאזן את התיק בקלות עם קרן השתלמות של S&P 500 למשל, מה שקשה יותר עם VT)

.

תודה על התגובה
אני מנסה להבין מה היתרון של האמריקאיות מול
http://www.bizportal.co.il/mutualfunds/quote/generalview/5121322
או
http://www.bizportal.co.il/mutualfunds/quote/generalview/5113998

ההנחה היא שדמי הניהול הנמוכים (0%) הם רק תוצר זמני כדי למשוך משקיעים וכשהם יעלו אותם זה יהיה לאזורים שאנחנו רגילים עם הישראליות (0.25% ומעלה) בהשוואה ל0.05-0.1% עם האמריקאיות?

וגם לשאר המגיבים, אמשיך לקרוא :)

יש קרנות מנוטרלות ומגודרות מט"ח, מה ההבדל בין מנוטרלת ומגודרת
מנוטרלות, מגודרות, מוגנות.
שמות שונים של אותה צפרדע.
לידיעתך - בקרנות מגודרות הגידור אינו מלא, ובקרנות חשופות, החשיפה אינה מלאה.
מצד אני מסתכל בגוגל ורואה קרנות כמו תכלתי TTF סימול 5113998 עם 0% דמי ניהול, מה אני מפספס ולמה לא לקחת אותה
אתה יכול לקחת, אבל אל תצפה שדמי הניהול ישארו 0% לאורך זמן.
סל מניות חו"ל 5121322 נראת טוב, כולל 60% ארהב 30% אירופה
לקרנות 'מורכבות' יש נטיה להעלות את דמי הניהול לשיעורים מפלצתיים - ראה הוזהרת.
הדילמה הבסיסית היא לעקוב אחרי S&P, כל השוק האמריקאי, או השוק העולמי
האמת שאני לא מבין מדוע זו דילמה. ברירת מחדל הגיונית היא לקנות הכל לפי שווי שוק. אם אתה בוחר אחרת, מוטב שתצדיק את זה לעצמך באופן ברור ומנומק.

ההנחה היא שדמי הניהול הנמוכים (0%) הם רק תוצר זמני כדי למשוך משקיעים וכשהם יעלו אותם זה יהיה לאזורים שאנחנו רגילים עם הישראליות (0.25% ומעלה) בהשוואה ל0.05-0.1% עם האמריקאיות?

ההנחה היא שלאורך שנים, סך דמי הניהול שתשלם יהיו גבוהים יותר מדמי הניהול של VTI + VXUS. גם אם תחליט למכור את הקרנות הישראליות ולהחליפן באחרות מיד כשיודיעו על עליית דמי הניהול - תשלם מס מוקדם ותפסיד כסף בטווח הארוך. בקיצור, אני מאמין שהחזקה של VTI + VXUS לאורך שנים אמורה להביס כל שילוב של קרנות ישראליות.
יתרון נוסף הוא ה"ראש שקט" בהחזקה של קרנות אמריקאיות מבית וונגארד - אין חשש אמיתי שיעלו את דמי הניהול, שינגסו בדיבידנד, שהעקיבה לא טובה וכד'.

לא ממליץ ולא מייעץ.

הבנתי, תודה רבה

שאלה הבאה בנושא אג"ח, האם לאור הריבית הנמוכה במשק (ובהנחה שהיא תעלה מתישהו),
הפתרון שחשבתי לנכון זה לשלב אג"חים לטווח קצר יחסית, אג"חים בריבית משתנה ואולי קונצרני בדירוג גבוהה (קרן מחכה כמובן, לדוג' תל בונד ריבית משתנה)

תובנות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T לקראת פתיחת תיק השקעות - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 12
T פתיחת קרן השתלמות נוספת - מה דעתכם? שוק ההון 2
R פיקדון מובנה $ צמוד אמזון - דעתכם? צרכנות פיננסית 32
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
כ ת"א רמת גן 3 חד' ב 2.3 להשקעה - דעתכם? נדל"ן 12
F תיק משני למטרה קרובה יותר, 100% סנופי שקלי, דעתכם? שוק ההון 15
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
G מה דעתכם על Invesco? שוק ההון 5
M קיבלתי הצעה לרכישת דירה ראשונה להשקעה - דעתכם? נדל"ן 4
Bonfire הישורת האחרונה מול FinUpp - מה דעתכם? מיסים 12
ד מה דעתכם על החוב של ארה"ב ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
O האם בשלב הצבירה 100 אחוז מניות מבחינה רציונלית טהורה דעתכם? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ב תכנית פרישה - מה דעתכם? שוק ההון 10
Y מה דעתכם-אגח חברות ממשלתיות/בנקים-אטרקטיבי? שוק ההון 18
N מה דעתכם על סרבנות בצה"ל ככלי מחאתי? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 665
O כדאיות ביטוחים, אשמח לשמוע את דעתכם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U מה דעתכם על פריסת התשלומים הזאת? נדל"ן 7
ר מה דעתכם על השקעות בתחום הנשק? שוק ההון 9
ו מה דעתכם על צעירי 2023 בהשוואה לצעירי 2013? פוסטים מאיכות נמוכה 52
N מה דעתכם על קרן ההשתלמות המנייתית של אלטשולר שחם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21
S מה דעתכם על קיוסק / פיצוציה כהשקעה יזמות והגדלת הכנסות 33
S חסכון wow בפפר- מה דעתכם ? צרכנות פיננסית 26
T דופלקס - מה דעתכם? נדל"ן 28
S סכום להשקעה- אשמח לחוות דעתכם שוק ההון 1
Tsachi01 מורה רווק מרוויח 8+ נטו ולא מצליח לסגור את החודש - דעתכם? אוף טופיק 155
D מה דעתכם על שירות טיפול והגשה לטסט של solo? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
מ מה דעתכם על תפקיד המתווך בעסקאות נדל"ן? נדל"ן 112
F דעתכם על עתיד הביטקוין השקעות אלטרנטיביות 1
R קרן IJR ו-VOO. אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 7
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
mudale222 מה דעתכם על קנייה ורישום דירה על שמי על מנת לחמוק ממיסים על דירה שנייה (לטובת קרוב משפחה) נדל"ן 30
א אשמח לחוות דעתכם נדל"ן 5
E מה דעתכם על קרנות TDIF? שוק ההון 11
The Thinker מה דעתכם על NFT? השקעות אלטרנטיביות 103
Tsachi01 מה דעתכם על כך שיוטיוב החליטה להסיר את מונה הדיסלייקים? אוף טופיק 38
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
M דעתכם לגבי הרכב תיק התחלתי שוק ההון 5
פרח בר חוות דעתכם על תיק השקעות לסטודנט חדש שוק ההון 14
N מה דעתכם על שינוי מודל הערבות ההדדית הקיים בביטוח הבריאות הציבורי? אוף טופיק 60
Y מה דעתכם על התכנון מס הבא? [כספי פיצויים] מיסים 15
א תמהיל משכנתא - אודה לחוות דעתכם נדל"ן 4
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
W דעתכם על תואר בהנדסת תעשייה וניהול התפתחות אישית 3
I דעתכם על תמהילי המשכנתא הבאים נדל"ן 9
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
לעניות דעתי חוות דעתכם המלומדת- תמהיל, ריביות ופריסה נדל"ן 26

נושאים דומים

Back
למעלה