1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

דעתכם לגבי תיק השקעות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י FOUAD, ‏9/7/19.

1. FOUAD

FOUAD משתמש רשום

שלום לכולם,

אני כבר שבועיים בתיק וירטואלי ואשמח לשמוע את דעתכם.
    כמובן התיק זה למשקיע מתחיל - מאוד סולידי.

התיק מורכב מ-3 קרנות מחקות:
    • MTF מחקה S&P500 (דמי ניהול 0.00%) - 40%
    • MTF מחקה אג"ח ממשלתיות (דמי ניהול 0.15%) - 40$
    • MTF מחקה ת"א 35 (דמי ניהול 0.10%) - 20%
    השיקול הוא לא לפי דמי ניהול בלבד, אלא מכלול של דברים. ושמתי לב שמגדל משיגה יותר תשואות (אפילו אם זה בקטנה).
    החלק של ת"א 35 היה לאיזון לשוק המקומי, אבל יש מצב שזה מיותר ושווה יותר להשקיע ב- S&P500.

אשמח לדעות, הצעות לשיפור, הערות, הארות, כל דבר שיכול לתרום לידע של משקיע מתחיל ולשיפור התיק.

תודה מראש

2. DavidA

DavidA משתמש בכיר

נראה בסדר גמור בתור התחלה- פשוט ובלי פיצולים מיותרים. מה שחשוב זה באמת דמי ניהול נמוכים. התשואות הספציפיות פחות מעניינות כי זה אף פעם לא נשאר לאורך זמן. בהצלחה.

3. סתןלי ת'כסף

סתןלי ת'כסף משתמש ותיק

לא חושב שיש מישהו בפורום הזה שיכול להגדיר מהי האלוקציה הבסיסית המתאימה לך יותר טוב מעצמך.

לגבי התיק למשקיע ה"מתחיל" - פחות מעניין אם המשקיע מתחיל או מתקדם, אסביר כוונתי:

פנסיונר שהתחיל להשקיע בגיל 69 וחייל משוחרר שהתחיל להשקיע 69 ימים לאחר שחרורו שניהם "משיקיעים מתחילים" ולשניהם מטרות שונות לגמרי וכנראה הקצאות נכונות שונות לגמרי.

לא תמיד מה שיותר מסובך טוב יותר. אהבתי את הפשטות של התיק, לגבי ההקצאה שוב - אתה יודע כנראה הכי טוב מה מתאים לך.

spaklotron אוהב/ת את זה.
  4. WhatIsMoney

WhatIsMoney משתמש ותיק

למה 20% ת"א 35 ולא פריז 35 או ברלין 35?
    נק למחשבה

5. spaklotron

spaklotron משתמש ותיק

אין לזה תשובה כללית, כל אחד והסיפור משלו. הנה דעה ספציפית שלי מהמבט של בן אדם לקרת גיל העמידה, מבוסס ללא חובות אם זה מעניין.
    כשאני מציץ פנימה לתוך ההחזקות של המדדים האופנתיים היום (ומדוברים כאן בפורום) כמו סנופי לדוגמה יש דבר אחד שמדליק סירנה בצבע של ארגמן אצלי בראש - היחסים של חשיפות לסקטורים בכלכלה. בלי להיכנס לפרטים זה הולך בארך כך (ויש עוד יותר מפחיד) :

מחזוריים - 34%~
    רגישים - 42%~
    הגנתיים - 24%~

לי זה ניראה די פסיכי, שאלתה את הדעות של כולם אז קבל אחת :)

סנופי נחשפת בכ- 17% או יותר ל- financials שזה חצי מכל המשקל של המחזוריים שבעצמו אמור להפחיד כל אחד בזמנים שלנו (עקומת תשואה הפוכה, וכל מני אינדיקציות נגד להחזיק את מה שהממדים האלה מחזיקים בכמויות היסטריות). 42% חשיפה לסקטורים רגישים.. nuts! אני לא מדדיסת ומעדיף שליטה לאן כסף לא הולך וכן הולך. החלוקה יותר הגיונית ממקום שבו אני עומד היום:

מחזוריים - 20%~ (ללא פיננסיים בכלל)
    רגישים - 20%~
    הגנתיים- 60%~

חוץ מזה, לא הייתי משקיע 20% במדינה כל כך לא רלוונטית מבחינה כלכלית.
    לא מתייחס לאגחים כהשקעה, מבחינתי זה fixed income.

אתה צריך להבין איך דברים נראים מהמקום שאתה עומד בו, לא הפורום הזה שבעיקר עושק במיסוי, עמלות, טכניקות של העברת כספים וחיסכון באגחים. שזה גם חשוב אבל לא יעזור לך ממש. לעניות דעתי.

6. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

קרא כאן.

7. $Ron$

$Ron$ משתמש ותיק

תוכל להסביר או להפנות לנתונים לגבי החלוקה הזו ולמה היא מדליקה נורה? מה בניגוד למדדים המובילים לא צבוע ארגמן?

8. spaklotron

spaklotron משתמש ותיק

אני השתמשתי בסיווג של סקטורים של morning star שדי נפוץ. תקרא כאן. תוכל למצוא את החלוקה של סנופי לסקטורים כאן. המנורות שלי הם ליו דווקא מנרות של אחרים שמוכנים להחזיק 40% של תיק מניות בחברות הכי נפיצות שיש בזמנים של all times high market הנמשך כבר שנים. אני מעדיף יותר חשיפה לחברות שנחשבות הגנתיות ופחות "סקסיות" - חשיפה להוצאות של צרכנים, חימום בית, ניהול מים, בריות וכו'.

איך עושים את הבקרה עם המדדים אין לי מושג, לא בתחום.

9. $Ron$

$Ron$ משתמש ותיק

מי שהחזיק s&p500 בשנים האחרונות של all times market high נהנה מתשואות מרשימות ביותר בעשור האחרון לעומת מי שכל יום היה בטוח שמחר מגיעה המפולת הגדולה. נכון שהשוק "יקר" ונכון שוואנגרד צופים 4% שנתי לעשור הקרוב ונכון שמכפיל שילר.. ונכון שמדד באפט וכו וכו. אבל בחיית בנאדם...

10. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

תיק פשוט ויעיל. נראה מעולה. כל הכבוד.

יש פה "הטיית ביתיות" לבורסה המקומית אבל היא לא פרועה (ובעיניי היא גם הגיונית).

בהצלחה

JBUZZ אוהב/ת את זה.
  11. Yoss

Yoss משתמש בכיר

בא לך לפרט?

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  12. FOUAD

FOUAD משתמש רשום

אז הרושם שלי הוא שה-20% האלה עדיף שילכו ל- S&P500 בכך שהתיק יהיה 60-40.

תוכל באמת לפרט את ההיגיון העומד מאחורי קביעה זו? נראה לי שהפוסט של הסולידית נותן היגיון שפלח השוק בארץ הוא קטנטן וזניח.
    אשמח לדעת אם אתה חושב אחרת ומה ההיגיון של זה.

תודה

13. FOUAD

FOUAD משתמש רשום

רציתי לשמוע את דעתכם אחרי שיחה שהיתה לי עם נציגת מוקדז הטלפוני של הבנק כשהתחלתי לברר בנוגע לעמלות שונות בניהול תיק השקעות. (לא משנה שם הבנק)
    וזאת התשובה שקיבלתי, ובעיניי תשובות מוזרות עם מספרים הזויים.

כשמדובר על קרן מחקה, יש חלוקה לסוג הקרן (ישראלית או זרה):

קרן מחקה זרה (ביררתי על 5122627 ונאמר לי שהיא זרה)

• עמלת קניה ומכירה דרך פקיד - 0.9% (כוללות בתוך עמלות משנה ולא הבנתי בדיוק את המושגים שהיא זרקה בשיחה)
    • עמלת קניה ומכירה דרך ערוצים דיגיטלים - 0.3% (+ עמלות על המרת מט"ח)
    • המינימום הוא 24-25 ש"ח עמלה
    קרן מחקה ישראלית (ביררתי על 5116181)
    • עמלת קניה ומכירה דרך פקיד - 0.65%
    • עמלת קניה ומכירה דרך ערוצים דיגיטלים - 0.5%
    • המינימום הוא 24-25 ש"ח עמלה
    דמי ניהול רבעוניים - 0.15%

לא קיבלתי תשובה ברורה כשסיפרתי לה שאני רואה דמי ניהול של 0.00% על המחקה של סנופי. וכששאלתי האם הדמי ניהול הרשומים באתר הם בנוסף לדמי הניהול של הבנק, אז לא קיבלתי תשובה ברורה.
    לגבי נאמנות שרשומים גם על קרנות הנ"ל, קיבלתי תשובה שאין לך חשבון נאמנות, אז אתה לא משלם דמי נאמנות.

השיחה הזאת עם פקיד במוקד הטלפוני גרמה ליותר סלט בנוגע לעמלות במקום שהדבר יהיה פשוט וברור.
    ידוע שאינטרס הבנק הוא להרוויח כמה שיותר על הלקוחות שלו, אבל לדעתי העמלות הרשומות מעלה גובלות בחזירות.
    הפקיד העביר בקשה לסניף כדי לחזור אליי ואני אתמקח איתם על העמלות. אבל רציתי לדעת מהניסיון שלכם מה נחשב לעמלות קניה/מכירה ודמי ניהול סבירים (ואם יש נאמנות או דברים נסתרים אחרים).

ומשהו נוסף שלא ברור לי, במידה ומבצעים הוראת קבע חודשית כדי להפריש סכום קבוע כל חודש לקרנות אלה, האם עמלת הקניה תחול עליי כל חודש עם הוראת הקבע? כל חודש יגבו ממני עמלה לא מבוטלת על שווי התיק (או על שווי סכום הקניה)?

אשמח להבהרות ותשובות

תודה

14. KickR

KickR משתמש ותיק

לא ידעתי שמגדל זו חברה זרה. אולי הכוונה היא שהקרן מחקה מדד ״זר״ (s&p 500).
    עמלות קניה ו/או מכירה של 0.9% זה יחסית גבוה (נניח, בפסגות תשלם 0.09%)
    0.3% זה יותר קרוב לפסגות אבל גם נוראי (+למה שתשלם עמלות על המרת המט״ח כשאתה משקיע בקרן ישראלית. הקרן משקיעה אולי חשופת מט״ח אבל אתה משלם לה בשקלים ומקבל חזרה כסף בשקלים)
    מינימום בפסגות הוא 2 ש״ח (בלי להתמקח או משהו, זה הדיפולט)

זו קרן מחקה עבור אג״ח ממשלתי של ישראל, אולי במובן הזה היא יותר ״ישראלית״ אבל מבחינת מי מנהל אותה, זה אותה חברה (ושתיהן נסחרות בבורסה הישראלית, בשקלים).
    כן יש בחלק מהמקומות הבדלים בין לקנות אג״ח (לא קרן מחקה אג״ח אלא ממש אג״ח) לבין לקנות קרן מחקה (בעמלות) אבל בכל מקרה מדובר בהרבה פחות ממה שציינת.
    למשל, בפסגות התנאים עבור הקרן הזו זהים לתנאים שתיארתי עבור הקרן הקודמת (0.09% ק/מ, מינימום 2 ש״ח)

דמי ניהול רבעוניים: אני מניח שזה תלוי בצבירה שלך.
    אני מכיר יותר טוב את התנאים בפסגות (כי שם יש לי תיק) אבל גם בבתי ההשקעות האחרים יש תנאים די דומים:
    20 ש״ח תשלום חודשי, אלא אם כן עמלות ק/מ עבור החודש עלו יותר מ-40 ש״ח (למשל, החודש קניתי ב-80000 ש״ח קרנות מחקות אז החודש אני לא אשלם את התשלום הזה).
    נניח ואתה לא מסתמך על קיזוז: 20 בחודש -> 60 ברבעון
    כלומר, אם יש לך 40,000 ש״ח בחשבון, 0.15% רבעוניים יעלו לך לפחות כמו התשלום החודשי הקבוע בבית ההשקעות (וכמובן, ככל שהתיק יגדל, ״בעזרת השם״, זה יכאב יותר).

לגבי עמלות של הקרנות - עד כמה שאני יודע, אתה לא תראה את זה בבית ההשקעות או בבנק, זה ישוקף במחיר של הקרן.
    אישית אני מחלק את הכסף שלי בין כמה קרנות (כלומר, כמה קרנות שונות שעוקבות אחרי s&p 500, למשל) על מנת להקטין את הסיכון במקרה שאחת מהן תחליט להעלות את העמלות (אבל אני מודע לכך שקיים סיכון שכל עוד לא ייפתח השוק לתחרות, העלאה של העמלות באחת הקרנות עלולה להוביל להעלאה של העמלות בכל הקרנות).
    יכול להיות שמתישהו (למשל כשאחליט למכור את המניות מהחברה בה אני עובד, ויהיה לי מספיק כסף ״נזיל״) אבחן את האפשרות להשקיע גם דרך IB.

לעניות דעתי, חתול לילה ו-Yoss אוהבים את זה.
  15. Yoss

Yoss משתמש בכיר

הפקיד דיבר שטויות. 2 הקרנות שדיברת עליהן הן ישראליות, העמלות לשתיהן יהיו כמו בקרן השניה, וכמובן לא תהיה המרת מט"ח. העמלות יהיו על המכירה/הקניה, כלומר לפי כמה קנית/מכרת ולא לפי גודל התיק. תשלם אותן בכל פעם שתקנה או תמכור, גם בהוראת קבע.
    דמי הניהול הרבעוניים (דמי משמורת זה נקרא בבנק) הם העמלה השוטפת שהבנק גובה ממך, והיא כן לפי גודל התיק.
    העמלות שהקרן גובה (כולל דמי נאמנות) הן שקופות מצד הבנק, ומתבטאות רק במחיר הקרן, לא משנה איפה תחזיק את הקרן.

בכל מקרה, המלצה חמה: תבדוק מחירים במקומות נוספים.

16. Mamaof

Mamaof משתמש ותיק

על הפנים

17. FOUAD

FOUAD משתמש רשום

וממה לגבי השאלה האחרונה ששאלתי?
    ראיתי באחד הנושאים בפורום בנוגע לדמי ניהול של קרנות ישראליות, שאין מה לעשות, הן יעלו ואז לא יהיה שווה להחזיק אותן.
    האם כדאי מעכשיו לחשוב על קרנות זרות, כדוגמת vanguard או להישאר עם הישראליות בתיק סולידי וקטן כמו שאני מתכנן?

אגב, הסכום הראשוני להשקעה הוא קטן - כ- 30,000 ש"ח, עם מחשבה להפריש בהוראת קבע חודשית סכום שינוע בין 1,000 ל- 1,500 ש"ח.

18. Yoss

Yoss משתמש בכיר

או שכן או שלא.
    פעם מנהל קרן היה יכול להעלות דמי ניהול ובמקביל לפתוח קרן חדשה זהה (כדי למשוך מצטרפים חדשים). היום זה אסור, כך שאם דמי הניהול יעלו הקרן תתקשה לגייס משקיעים נוספים.

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  19. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

אני מאמין שכן, ובפרט עמלת המינימום.
    מהסיבה הזו אני לא קונה כל חודש אלא מחכה שיצטבר סכום כך שעמלת המינימום תהיה שווה לעמלת הקנייה.
    אגב, לי יש בבנק עמלת קנייה של 0.1% אבל על תיק גדול משלך. תוודא שלא חוגגים עליך יותר מדי.

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
  20. KickR

KickR משתמש ותיק

במקומך הייתי פותח תיק השקעות בבית השקעות שהוא לא בנק ומבצע הוראת קבע לתיק ההשקעות.
    פעם ב-X זמן (כשאתה צובר מספיק כדי לקנות בלי עמלת מינימום לא נעימה) לקנות.
    לאזן לסירוגין (אלא אם כן ההפרשה החודשית גבוהה מספיק על מנת לאזן במקביל).
    לא ממליץ ולא מייעץ, כמובן.

לעניות דעתי ו-נעם בלה בלה אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.