1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

דירה בקיבוץ - שיוך מול מנהל ?

הנושא בפורום 'פורום השקעה בנדל"ן' פורסם ע"י Shlomi Z, ‏26/4/19.

1. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

@רוני @אורי ג.
    הבית של הורי/רוב הבתים מדינה מוחכרים ל99 שנה מול הגוף שמנהל את קרקעות המדינה , זה מה שהיה בעבר ?
    האם זה כך כיום, מה קורה בתום ה-99 שנה ?

מה המצב בתוך קיבוץ [מופרט] ?
    נאמר והתקבלתי לחברות וברצוני לרכוש בית מתושב עוזב, מה צריך לבדוק? האם "שיוך" זה דומה להחכרה?
    מה המוקשים שיש במקרה של קניית בית בקיבוץ

2. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

טוב, בעניין הזה אני חושבת שדווקא לי יש יותר ידע מהחברים שתייגת :)
    הפוך יקירי, אתה קודם מוצא בית שברצונך לרכוש, מגיע להסכם על תנאי עם בעלי הבית ואז פונה לתהליך הקבלה לחברות בקיבוץ.
    אם לא התקבלת, ההסכם מבוטל (בגלל זה על תנאי).
    שיוך דירות הוא מושג קיבוצניקי. עד לשיוך דירות, בתי החברים היו רשומים על שם הקיבוץ והוא יכל להזיז את החברים מדירה לדירה. עם מות החבר, הדירה נשארה בבעלות הקיבוץ וילדיו קיבלו אצבע משולשת ואת ספרי אלתרמן שנשארו בספריה המאובקת שלו. אגב, גם היום זה נכון ל-90% מהקיבוצים. שיוך דירות מתקיים במספר מאד מצומצם של קיבוצים. משמעותו היא שבקיבוץ עשו פרצלציה מחודשת ולכל דירה יש מגרש מצורף בגודל של כ-400 מ"ר בדרך כלל. את הדירה והמגרש שייכו לאחד מחברי הקיבוץ והתהליך כולל העברת החכירה המהוונת לחבר הקיבוץ מול רשות מקרקעי שראל. לאחר שתהליך השיוך מסתיים, יכול החבר לעזוב את הקיבוץ ולמכור או שיורשיו יכולים למכור לאחר מותו. בחלק מהקיבוצים האלה לא מאפשרים להשכיר את הנכס ובחלק כן אז תבדוק.
    ראשית, נכנסתי ללינק שהבאת וראיתי שהם דורשים מחיר די גבוה. קח בחשבון שיש סיכוי טוב שאפשר להתמקח ולהוריד את המחיר ב-20% ויותר. זה תלוי כמובן במידת האטרקטיביות והביקוש אבל מעטים ממהרים להיכנס לחברות מלאה בקיבוץ וגם כך, יתכן ולא יקבלו אותך.
    שנית, בדרך כלל מתנים את הקבלה לקיבוץ בכך שתגור במקום ותתנהג בהתאם לנורמות שם, כולל התנדבות לועדת חג עם צריך.
    היתרון הגדול הוא זכויות בניה נרחבות. אמנם הנכס שלינקקת אליו הוא 2 דירות של 32 מ"ר כ"א אבל כנראה שתהיה לך זכות להרחיב עד 200 מ"ר ועוד 50 מ"ר מחסנים וזה כבר ערך כלכלי יפה.

רוני, Yevgeny, yossik ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

לא יודע למה, חשבתי שדיברת על קרית שמונה בילדותך, סליחה, תודה רבה!
    ברשותך, בואי נצא מנק' הנחה שכבר התקבלתי/התקבלתי.
    לא מדבר על השכרה.
    איך אני בודק שאכן נעשתה פרצלציה והדירה המדוברת בחזקת המוכר *באמת* ?
    תודה רבה.
    אני על זה, ברור לי שהמחיר גבוה, אני רוצה לדעת אילו דברים עליי לבדוק כשאני ניגש למוכר.
    מכיר מקרוב את החובות/זכויות/רברס עם עגלה במקום,
    תהיתי אם יש לך עוד התקלות שאני צריך לחשוב עליהן כאשר אני ניגש לראות דירה שמה?

4. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

לא ברור לי איך זה יכול להיות. אם אתה כבר חבר, אתה אמור לקבל שיוך דירה משל עצמך. אם עדיין אינך חבר, אל תהיה בטוח בקבלתך. אני אומרת את זה מניסיון וידע לצערי (לא על עצמי). בכל אופן, קודם הסכם קניה עם בעל הבית ואח"כ קבלה לחברות. זה מה שאני מכירה לגבי הנושא שהעלית כאן.
    אם הוא סיים את השיוך מול רמ"י אז יש לו את ההסכם איתם והוא צריך להראות לך אותו ואת מפת הפרצלציה עם המגרש והדירה המדוברים.
    בחלק מהקיבוצים נמצאים רק בשלב הראשון של השיוך, כלומר אין עדיין הסכם מול רמ"י. זה יותר מסובך וידרוש ממך להתייצב אצל המזכיר או דמות אחרת מהקיבוץ ולהבין את המצב כרגע ולאן זה הולך. לפעמים זה תקוע שנים. תבקש מהקיבוץ גם את התנאים להתקבלות לחברות. זה כולל תשלום לקיבוץ של כמה עשרות אלפי ש"ח ויכול לכלול גם כמה תנאים הזויים. כל קיבוץ והשטויות שלו. אני מציעה שבכל מקרה תיצור קשר עם גורם מהקיבוץ, אולי יו"ר ועדת קליטה. המוכר יתן לך את הפרטים.
    חחח...אני מהעמק היחיד שמוכר בתור העמק- יזרעאל. ולא נפתח מלחמת עמקים כאן :)

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  5. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אני מעמק חפר, עמק יזרעאל זה של פעם ;) אין צורך בשמוצניקים יותר ...

6. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

המחשבה שאנשים מוכנים להצטרף לקיבוץ, מזעזעת בעיני. מצד שני, אנשים מצטרפים לדעא"ש אז הכל אפשרי...

OxoTnicK, יהודה ישראל ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  7. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אם אתה מתכוון לקיבוץ של טרום שנות ההפרטה, הצדק עמך.
    היום זה פשוט אותם המבנים והמדשאות רק בלי המנגנון... בהחלט אלטרנטיבה מעולה לאיזה שכונה בבנייה.
    ואם יש ילדים, אז היתרונות ברורים. מצד שני, קטונתי.
    יש אנשים שהשקט עושה להם לא טוב...

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  8. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

בוא נגיד שלא הייתי פוסל לשכור בגליל ים או שפיים.

אתה טועה. מציע שתברר לעומק את תנאי החתונה...

9. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

בת העמק נתנה מידע מקיף ומעולה(שאת חלקו לא ידעתי).
    הדבר היחיד שאני חושב עליו שאני יכול להוסיף זה חלוקת המגרשים:
    ממה שראיתי בקיבוץ מסוים חלק מהשטחים מחולקים כמו שצוין(בערך 400 מ"ר) אבל בהרבה מקרים(בעיקר "שורת דירות" של 3\4 בעלים)השטח של כול הבניין משותף בגלל קשיי גישה\חלוקה וזה הבדל גדול שיכול ליצור בעיות רציניות(גם עם השכנים נחמדים כרגע...)
    ולכן מומלץ לבדוק במפות איך השטח מחולק\מסווג וגם במקרה שמחולק לראות דרכי גישה ובדיוק במה מדובר(במפות שאני ראיתי למשל מדרכות שקימות כרגע לא מופיעות ונמצאות על שטחים פרטים,גינה של אדם א נמצאת בשטח של אדם ב וכו)

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  10. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

לפעמים כן ולפעמים לא, כל מקרה לגופו.
    בהחלט קיים גם היום, בתום 99 השנים יש לחדש את החכירה, לפעמים בעלויות ניכרות מאד. יש כל מיני מבצעים כאלה ואחרים של רמ"י שניתן להמיר את החכירה לבעלות בתוספת כסף בתנאים כאלה ואחרים.
    אין לי מושג, עדיף להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום.

11. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

חחח...יקחו עוד הרבה שנים עד שתתגשם המשאלה שלך. קיבוצניקים רגילים לדחוף את האף שלהם לענייני הזולת מיום שנולדו. זה לא משתנה כל-כך מהר. חוץ מזה, ביום שלא יהיה מנגנון- רשם האגודות יכריז על אותו קיבוץ שהוא איננו קיבוץ יותר. אז כולם דואגים לשמר תקנונים ולהמציא חדשים ולבלבל את המוח.
    בקיבוצים יש לא מעט שיכונים עם רכבת של 4 דירות קטנות. מה שעשו זה לצרף 2 דירות לדירה אחת ואז בעצם הפרצלציה היא לדו משפחתי.
    יש בעיות בקיבוצים עם דירות בקומה שניה. אני משערת שהם פתרו את זה בדרך אחרת אבל אין לי מושג (בקיבוץ שלי כל הדירות על הקרקע).
    צודק, זה מוקש רציני מאד. צריך להבין קצת את האידיאולוגיה כדי להעריך את פוטנציאל ההתנגשות כאן.
    מי שגדל בקיבוץ, תחושת "זה שלי" די חלשה אצלו. האדריכלות הקיבוצית (המפוארת, יש לציין, ובעלת חשיבה מעמיקה) הלכה עם הקו הקומונלי ולכן כל המרחבים היו פתוחים לכלל הציבור- המדשאות, המדרכות, עצי הפרי. גדר חיה מסביב לבית זה ביג נו נו.
    מי שמגיע מחוץ לקיבוץ ורגיל לשמור על כל סנטימטר ממגרשו, לא יצליח להבין את זה ולכן ימהר לסגור את החצר ולא מעניין אותו שהמדרכה לבית השכן נמצאת שם.
    בדרך כלל אני מסכימה עם זה. כאן יש בעיה ואני אומרת מניסיון. ראשית, על אף שיש חוק אחיד מינימלי לכל הקיבוצים- התקנונים הפנימיים שונים וזה דורש ידיעה מבפנים. שנית, עורכי הדין הבקיאים הם אלה שליוו את ההפרטה בקיבוצים וחוץ מלדפוק מחיר יעוץ הזוי חלקם לא באמת עוזרים כי יותר מחוברים למנגנון הקיבוצי. אם בכל זאת תחליט להתייעץ, תחפש עו"ד דרך פסקי דין שבהם הוא ניצח את הקיבוץ. ככה אולי תדע מי בעד המנגנון ומי בעד האזרח הקטן.

רובי1, nicepo1, גרהם ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  12. גרהם

גרהם משתמש בכיר

מכיר קיבוצניקים שהמקום האחרון בו יגדלו את ילדיהם זה הקיבוץ צריך לבדוק כל מקרה לגופו (גנים, בתי ספר עד יב, גודל שכבה ועוד נושאים רבים).
    אנשים הולכים לקיבוץ כי בעיר אין קהילה וזה כנראה צורך אנושי בסיסי.

nicepo1 ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  13. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

במקרה זה תחום התמחותו של המשרד של אחותי, הם מלווים הפרטות, עושים שיוכים ופרצלציות, הסכמים מול רמ"י וכו' וכו', לא יודע לגבי מחירים אבל מניח שהם במקום טוב באמצע.
    אגב כמו רוב עו"ד, הם בעד מי שמשלם את שכרם :)

nicepo1, Shlomi Z ו-בת העמק אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מיסוי על בית שבונים (כשיש דירה בבעלותי) פורום השקעה בנדל"ן ‏17/5/19
דירה חדשה להשכרה - האם להשקיע במטבח ומזגן. פורום השקעה בנדל"ן ‏15/5/19
ביטול חדר בדירה פורום השקעה בנדל"ן ‏12/5/19
שוכרים שלא משלמים ולא מפנים את הדירה פורום השקעה בנדל"ן ‏10/5/19
מחפש דירה להשקעה - לא בארץ פורום השקעה בנדל"ן ‏23/4/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.