• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דירה או לוותר על תיק ההשקעות

• פותח הנושא AF1k
  • פורסם בתאריך

AF1k

משתמש רגיל
דירוג
555
אני יודע שהשאלה הזו נשאלה מספר פעמים, אבל אני רוצה לתקוף אותה מזווית אחרת.

כיום אני מצליח לחסוך חלק ניכר מהכנסתי, ומעביר את הכספים לתיק ההשקעות שלי. הוא תופח בקצב יפה מאוד, ובנוסף אני סוחר באופן אקטיבי ומצליח להגיע לתזרים חודשי מההשקעות שלי.
המטרה שלי שבעוד שנה התזרים מההשקעות שלי יצליח לשלם עבורי שכר דירה, כך שלכאורה אוכל לחסוך פחות או יותר את אותו סכום מהמשכורת כאשר אחליט לצאת לשוק השכירות.

אבל בסופו של דבר לאחר כמה שנים של שכירות אני אגיע לדילמה של האם להמשיך לשכור או לרכוש דירה, אך האפקט הפסיכולוגי מרתיע אותי ולא מאפשר לי להבין כיצד ניתן לעשות את זה בצורה יעילה.

במידה ואני ממשיך לשכור דירה הקרן (תיק ההשקעות) נשארת אצלי והריבית (הרווחים מההשקעות) משלמים את שכר הדירה, בנוסף לגדילת התיק מהחיסכון.
במידה ואני מחליט לקנות דירה אני משלם את הקרן לבנק (הון עצמי), לוקח עוד הלוואה (משכנתא), ומחזיר את ההלוואה לאורך שנים רבות.

אני לא מצליח למצוא שום יתרון בלרכוש דירה, כיוון שאני נאלץ לוותר על "כל הכסף" ועוד לקחת הלוואה, בעוד ששכירות מאפשרת לי לחסוך ולהגדיל את התזרים החודשי מההשקעות.
החיסרון הוא שאני לא רואה את עצמי מצליח לחסוך מספיק באמצעות לגור בשכירות על מנת שאוכל בעתיד לקנות דירה ללא משכנתא/משכנתא מצומצמת. כך שבסופו של דבר לגור בשכירות רק "דוחה את הקץ".

אשמח לשמוע מה דעתכם בנושא.

השערה, לא רואה את עצמי חוסך 300 אלף נוספים להון עצמי, בנוסף לתיק ההשקעות.

לא רואה את עצמי חוסך 300 אלף נוספים להון עצמי, בנוסף לתיק ההשקעות.
בכמה זמן?

לגבי שאלתך המקורית, אם אתה לא רואה את היתרונות בדירה בבעלותך אז למה להיכנס להרפתקה הזאת?
החששות שלך מאוד מבוססות, וזה קרה לי בדיוק. עברתי מחיסכון משמעותי לחוב משמעותי + חיסכון שנמצא בקירות במקום בנכסים נזילים בבנק. כמובן שהצבתי תנאים משלי כמו מימון של לא יותר מ-30%, אבל זה הרחיק בכמה שנים את ההגעה לעצמאות כלכלית (לא יודע אם זה קריטי עבורך).

@AF1k
אתה מתאר מצב ידוע - בתנאי שוק הנדל"ן בישראל כיום, יותר זול לשכור דירה מאשר לקנות אותה (בהנחה שאתה מוכן להשקיע את הכסף, או לפחות חציו, בשוק ההון).
זה לא "לדחות את הקץ" אלא להחליט - או שאתה קונה דירה, כי לדעתך יש לכך יתרונות פסיכולוגיים, איכות חיים, לא משנה מה. ואתה מוכן לשלם את המיר של זה. או שאתה מחליט לשכור דירה כל החיים (או עד שתנאי שוק הנדל"ן ישתנו).
הסכום שתצליח לחסוך לא רלוונטי, הרי ברגע שתחסוך סכום, שיאפשר לך לקנות דירה בלי משכנתה, מן הסתם הוא יספק לך תזרים גבוה יותר ממה שמספק לך תיק ההשקעות שלך עכשיו, כך שתמיד תהיה במצב של לוותר על תזרים נוסף, תמורת מגורים בדירה בבעלותך.
אני לא מצליח למצוא שום יתרון בלרכוש דירה,
אין בכך יתרון כלכלי, יש בכך יתרונות אחרים.

כך שבסופו של דבר לגור בשכירות רק "דוחה את הקץ".
כמו שאמרו לפני, אין בהכרח משהו רע בלדחות את הקץ עד אין קץ.
או במילים אחרות - לא חייבים לקנות דירה, אפשר לגור בשכירות כל החיים.

ג"נ, מחזיק מספר דירות בבעלותי ועדיין גר בשכירות.

בבלוג ממוני יש פוסט בשם "למה הבית שלנו הוא לא נכס".

הבית הוא באמת לא נכס, הוא התחייבות.
לדעתי הפחד היחיד של כל מי שלא קונה 4 קירות הוא להצטרך לשלם שכירות לכל החיים... גם בשבילי, זו הבנה מעט מפחידה.
כל שאר הסיבות הן אישיות ונכונות.

לדעתי צריך להסתכל בראייה של כל החיים.
כלומר לעשות שתי עמודות: 1. שוכר דירה מעכשיו כל החיים. 2. קונה דירה.
לנסות לתמחר לכל החיים כלומר:
1. אופציה ראשונה שוכר דירה מעכשיו ועד סוף החיים ובמקביל חוסך ומשקיע בשוק ההון. כולל לתמחר מעברי דירה כל כמה זמן.
2. קונה דירה: לקחת בחשבון את תקופת תשלום המשכנתא, ולזכור שאחרי שהמשכנתא נגמרת, אתה חי ללא צורך לשלך שכר דירה מאותו רגע ועד סוף חייך. ואז החסכון שלך כל חודש גדול יותר ובהתאם ההשקעה בשוק ההון והרווחים. אבל כמובן אופק ההשקעה מתקצר. וגם לקחת בחשבון הוצאות שיש לבעל דירה שאין לשוכר. במיוחד שיפוצים ותיקוני צנרת, דליפות בגג, וכו' שמתיישנים.

מדי כמה שנים לעשות שוב את החשבון ולהחליט אם כדאי או לא כדאי לך לקנות דירה בתנאי ההון העצמי שיש לך המשכורת שלך האזור שאתה רוצה לקנות בו. וכו'. יכול להגיע זמן שבו המחירים בשוק יהיו כאלה שבהחלט ישתלם לקנות דירה.

אני גרה בדירה שנקנתה בזמן טוב בשוק. (לא מתוך איזו כוונה מאוד מיוחדת מצידי, אלא בגלל השכל של אמא שלי, וגם תזמון מקרי של נסיבות החיים שלי). המשכנתא עליה כבר הסתיימה. זה כיף גדול מאוד. כתוצאה מזה תיק ניירות הערך שלי הוא די קטן ורק עכשיו מתחיל לצמוח באמת.

אני יודע שהשאלה הזו נשאלה מספר פעמים, אבל אני רוצה לתקוף אותה מזווית אחרת.

כיום אני מצליח לחסוך חלק ניכר מהכנסתי, ומעביר את הכספים לתיק ההשקעות שלי. הוא תופח בקצב יפה מאוד, ובנוסף אני סוחר באופן אקטיבי ומצליח להגיע לתזרים חודשי מההשקעות שלי.
המטרה שלי שבעוד שנה התזרים מההשקעות שלי יצליח לשלם עבורי שכר דירה, כך שלכאורה אוכל לחסוך פחות או יותר את אותו סכום מהמשכורת כאשר אחליט לצאת לשוק השכירות.

אבל בסופו של דבר לאחר כמה שנים של שכירות אני אגיע לדילמה של האם להמשיך לשכור או לרכוש דירה, אך האפקט הפסיכולוגי מרתיע אותי ולא מאפשר לי להבין כיצד ניתן לעשות את זה בצורה יעילה.

במידה ואני ממשיך לשכור דירה הקרן (תיק ההשקעות) נשארת אצלי והריבית (הרווחים מההשקעות) משלמים את שכר הדירה, בנוסף לגדילת התיק מהחיסכון.
במידה ואני מחליט לקנות דירה אני משלם את הקרן לבנק (הון עצמי), לוקח עוד הלוואה (משכנתא), ומחזיר את ההלוואה לאורך שנים רבות.

אני לא מצליח למצוא שום יתרון בלרכוש דירה, כיוון שאני נאלץ לוותר על "כל הכסף" ועוד לקחת הלוואה, בעוד ששכירות מאפשרת לי לחסוך ולהגדיל את התזרים החודשי מההשקעות.
החיסרון הוא שאני לא רואה את עצמי מצליח לחסוך מספיק באמצעות לגור בשכירות על מנת שאוכל בעתיד לקנות דירה ללא משכנתא/משכנתא מצומצמת. כך שבסופו של דבר לגור בשכירות רק "דוחה את הקץ".

אשמח לשמוע מה דעתכם בנושא.

יש פתרון ביניים עבורך, אתה לא חייב לקנות דירת מגורים, אבל ניתן לקנות דירות להשקעה בעתיד בארץ כאשר המחירים יהיו נוחים יותר, או לרכוש כיום נכס מניב בחו"ל במחיר זול יותר אך ההכנסה משכירות שם תכסה עבורך את עלויות המגורים כאן.

דוגמא: דירה המושכרת בשכירות חודשית של 4,000 באזור המרכז, מחיר השוק שלה יהיה כיום בסביבות 1,600,000 ש"ח, כדי לקבל שכירות חודשית של 4,000 ש"ח אחרי תשלום מיסים בארה"ב אתה צריך להשקיע בנכסים מניבים בעלות כוללת של בסביבות 600,000 ש"ח.

השקעה של 400,000 ש"ח כיום בנוסף להלוואה לכל מטרה מישראל בגובה 200,000 ש"ח לחמש שנים, בעוד חמש שנים תפתור עבורך את בעיית המגורים בעלויות סבירות.

נ.ב
כמובן שיש לקחת בחשבון את שינויי שער החליפין לשני הכיוונים.

היי @רוני תודה על התגובה.
אני יכול באותה מידה להשקיע בשוק ההון, ובהשקעה אקטיבית לקבל תזרים חודשי קבוע בדומה לשכירות.
היתרון היחיד שאני רואה הוא שברכישת דירה להשקעה בארץ שכר הדירה אמור לכסות את המשכנתא, כך שבסופו של דבר אני מקבל דירה נטולת משכנתא בבעלותי.

כדי לקבל שכירות חודשית של 4,000 ש"ח אחרי תשלום מיסים בארה"ב אתה צריך להשקיע בנכסים מניבים בעלות כוללת של בסביבות 600,000 ש"ח.
מבדיקות רבות שערכתי אפשר להגיע לתשואות כאלה רק במקומות מאד בעייתיים, עם תחזיות אופטימיות למדי ובנוסף זה SFRים ככה שזה גם לא מעט התעסקות.
אישית מעדיף להחשף לתחום בעזרת ריטים אותם גם אפשר להנזיל בקלות, גם להתמנף עליהם גם 0 התעסקות וגם הוצאות עסקה שואפות ל0.

מבדיקות רבות שערכתי אפשר להגיע לתשואות כאלה רק במקומות מאד בעייתיים, עם תחזיות אופטימיות למדי ובנוסף זה SFRים ככה שזה גם לא מעט התעסקות.
אישית מעדיף להחשף לתחום בעזרת ריטים אותם גם אפשר להנזיל בקלות, גם להתמנף עליהם גם 0 התעסקות וגם הוצאות עסקה שואפות ל0.
מה היתרונות והחסרונות לדעתך של רכישת קרן ריט במינוף מול רכישת נכס להשקעה עם משכנתא?
לכאורה בשני המקרים מדובר בהשקעת נדל"ן במינוף, כאשר ההבדל העיקרי הוא הכלי (מתעלם כרגע מהעובדה שריט הוא לרוב נכסים מסחריים ודירה להשקעה נכס פרטי).

מה היתרונות והחסרונות לדעתך של רכישת קרן ריט במינוף מול רכישת נכס להשקעה עם משכנתא?
ראשית אין צורך לרכוש קרן ריט במינוף כיוון שהיא כבר מתמנפת בתוך הקרן עצמה, מינוף נוסף יהווה מינוף על מינוף.
לגבי יתרונות וחסרונות של מינוף ני"ע אל מול מינוף נדל"ן זה נידון פה רבות, אולי @מתכנת יוכל להפנות אותך.
לכאורה בשני המקרים מדובר בהשקעת נדל"ן במינוף, כאשר ההבדל העיקרי הוא הכלי
הכלי הוא בדיוק אותו כלי, שימוש בכסף שאינך שלך ותשלום ריבית עליו כדי להשיג תשואה גבוהה יותר.
(מתעלם כרגע מהעובדה שריט הוא לרוב נכסים מסחריים ודירה להשקעה נכס פרטי).
יש לך בארה"ב כ"כ הרבה סוגי ריטים שלא היית בכלל מעלה על דעתך, כולל נדל"ן למגורים.

היי @רוני תודה על התגובה.
אני יכול באותה מידה להשקיע בשוק ההון, ובהשקעה אקטיבית לקבל תזרים חודשי קבוע בדומה לשכירות.
היתרון היחיד שאני רואה הוא שברכישת דירה להשקעה בארץ שכר הדירה אמור לכסות את המשכנתא, כך שבסופו של דבר אני מקבל דירה נטולת משכנתא בבעלותי.

העיתוי של הרכישה הוא קריטי.

היתרון היחיד שאני רואה עבורי של רכישת דירה להשקעה מאשר השקעה בריטים בשוק ההון, הוא שלאחר סיום תקופת המשכנתא יש לי דירה בבעלותי.

לא מדובר במקומות בעיתיים, אלא במעמד סוציואקונומי של מעמד הביניים ומטה, ומעמד צווארון כחול (מעמד זה נחשב לטוב ביותר כקהל יעד להשכרה, הסיכוי שלהם לקבל משכנתא נמוך, ובשעת משבר כלכלי הם פחות חשופים לפיטורים, בדרך כלל מפטרים את מעמד הביניים ראשונים, למפוטרים בעלי שכר מינימום קל יחסית למצוא עבודה חלופית במקרה של פיטורים).
לגבי ההתעסקות עם ההשקעה, ישנה חברת ניהול המטפלת בכך, ההתעסקות של המשקיע היא מינורית אך קיימת, כמובן בהשוואה לחוסר התעסקות בעת השקעה בקרנות ריט.

היתרון היחיד שאני רואה עבורי של רכישת דירה להשקעה מאשר השקעה בריטים בשוק ההון, הוא שלאחר סיום תקופת המשכנתא יש לי דירה בבעלותי.
יתרון פסיכולוגי בלבד, תנסה גישה שונה: מה יהיה ההון העצמי שלך אחרי X שנים.
מעמד זה נחשב לטוב ביותר כקהל יעד להשכרה, הסיכוי שלהם לקבל משכנתא נמוך,
אתה אומר דבר והיפוכו, אם הסיכוי שלהם לקבל משכנתא הוא נמוך אז פר הגדרה זה שוכר מסוכן יותר.
לגבי ההתעסקות עם ההשקעה, ישנה חברת ניהול המטפלת בכך, ההתעסקות של המשקיע היא מינורית אך קיימת, כמובן בהשוואה לחוסר התעסקות בעת השקעה בקרנות ריט.
בתיאוריה זה אולי נכון, בפועל אם אתה חושב שהם ידאגו להכל כולל הכל אתה טועה, ואם כן הם יקרעו לך את הצורה.
בוא עזוב, 8% נטו בשלט רחוק יש באגדות, אם אתה מקומי זה משהו אחר. מומלץ להסתכל בפורום השקעות נדל"ן בארה"ב בתפוז לשם קבלת פרספקטיבה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
א מסלול פטור או מס שולי בהשכרת דירה מיסים 7
א דירה להשקעה - בת ים או נתניה? נדל"ן 14
P דירה ראשונה | מגורים או השקעה | פוקוס בחיפוש נדל"ן 14
השועל רכישת דירה שנייה או שדרוג דירה נדל"ן 1
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
O מכירת דירה בעזרת מתווך או בלי? נדל"ן 17
ת דירה או שוק ההון נדל"ן 8
י שכירות של 12,000 ש"ח או רכישת דירה נדל"ן 30
ש דירה אחת ללא משכנתא או 2 עם? נדל"ן 15
D האם מקובל לשלם לעורך הדין רק על עסקה בפועל או שמשלמים גם על בדיקת דירה? נדל"ן 1
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
F דירה יחידה - חדשה על הנייר לעוד 5 שנים, או ישנה שתעבור פינוי בינוי יום אחד? נדל"ן 27
TheOneTech משכיר דירה או שוכר אמור לנקות מזגנים? פוסטים מאיכות נמוכה 13
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
M דירה להשקעה- מחיר למשתכן או דירות תמא נדל"ן 2
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
B הון עצמי האם לרכוש דירה או להשקיע נדל"ן 5
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
צ יחידת דיור או דירה להשקעה נדל"ן 21
M להשקעה - דירה יד שניה או מקבלן נדל"ן 10
J פטור ממס שבח - שנה וחצי מרגע חוזה, או מרגע קבלת הדירה? (דירה יד 2) נדל"ן 1
ש להשקיע ולשפץ דירה לפני מכירה או לא? נדל"ן 4
twister דירה להשקעה בבת ים או תיק השקעות מבוסס VT + VXUS נדל"ן 29
B דירה נוספת להשקעה עכשיו או להמתין נדל"ן 6
י לקנות דירה או לשכור ולהשקיע - מחשבון Excel נדל"ן 55
ד דירה ראשונה זולה או יקרה נדל"ן 5
F הון עצמי לדירה - מכירת מניות, margin, הלוואה כנגד קה"ש או "למשכן" דירה של הורים? נדל"ן 13
B לשכור דירה או לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
J לקנות דירה שניה, או למכור את הראשונה ולקנות דירה יקרה? נדל"ן 9
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
מ דירה להשקעה או מגורים לזוג מבוסס עם ילדים נדל"ן 27
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
S רכישת דירה למגורים באזור הקריות או חיפה נדל"ן 9
N שכירות וקניית דירה או קנייה לצורך מגורים נדל"ן 14
T דירה להשקעה עם פינוי רחוק - יתרון או חסרון? נדל"ן 10
O דירה למגורים/ השקעה בארץ או חול נדל"ן 5
Y האם לקנות דירה למגורים או להשקעה? נדל"ן 14
M דילמה - למכור או להשאיר דירה עם אישורים להרחבה נדל"ן 8
צ משכנתא על דירה מחולקת ל-3 או ל-4? נדל"ן 8
ק לקנות דירה עם או בלי משכנתא נדל"ן 15
O בחינת אלטרנטיבות לזוג צעיר - דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 48
N דירה או קרן S&P 500 של בלק רוק? שוק ההון 29
E שוקל לחזור להורים ולחסוך לבית או שעדיף להשכיר דירה יותר זולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
G קניית דירה למגורים או פיזור השקעות נדל"ן 33
G שטח נקי או שטח עם דירה נדל"ן 4
M דירה יד2 או מקבלן נדל"ן 12
S לקנות דירה או לשפץ דירה קיימת? נדל"ן 13

נושאים דומים

Back
למעלה