• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דיבידנד: זה משהו שפשוט נכנס לך לחשבון הבנק?

שם משתמש בעייתי

משתמש רגיל
דירוג
95
הבנתי שיש שני מודלים בגדול. באחד הקרן לקוחת את כל הדיבידנדים מהמניות שהיא מחזיקה ומשקיעה בחזרה.
ובמודל השני היא מחלקת אותם למחזיקים.
אז במקרה השני, בו הדיבידנד מחולק: לאיפה הוא מגיע? פשוט נכנס לך כסף לעו"ש?
האם זה אותו דבר למקרה ומישהו פשוט רוכש מניות של "תנובה" (סתם דוגמה)?

וואו.
כלומר עכשיו אם פתאום בא לי לקנות מניות של "פרטנר" (סתם דוגמה) דרך אתר הבנק בסכום של 1,000 שקלים ופשוט להחזיק אותם כל החיים, אז כל הזמן אקבל טיפות-טיפות לעובר ושב?
אני מניח שלא מדובר בסכומים משמעותיים ובטח דמי רכישה גובהים מהתשואה המהלך, פשוט מגניב לי הרעיון.

וואו.
כלומר עכשיו אם פתאום בא לי לקנות מניות של "פרטנר" (סתם דוגמה) דרך אתר הבנק בסכום של 1,000 שקלים ופשוט להחזיק אותם כל החיים, אז כל הזמן אקבל טיפות-טיפות לעובר ושב?
כל פעם כשטיפה כזו נכנסת לעו"ש קורים שני דברים:
1. השווי של החברה יורד פחות או יותר בהיקף הדיבידנד שהיא חילקה.
2. מס הכנסה לוקח רבע. אם החברה חילקה לך 4 טיפות, יישארו לך רק 3.
אני מניח שלא מדובר בסכומים משמעותיים ובטח דמי רכישה גובהים מהתשואה המהלך, פשוט מגניב לי הרעיון.
יש חברות עם היקפי דיבידנד גבוהים יותר או פחות. כאמור זה להעביר כסף מיד ימין ליד שמאל ובאמצע להעביר קצת לפקיד השומה.

השווי של החברה יורד פחות או יותר בהיקף הדיבידנד שהיא חילקה.
אבל אם אין לי שום כוונה למכור את המניות בתקופה של 20 השנה הקרובים, ואני בכל מקרה משלם 25% מס אם אני מוכר, אז אולי זה לא כזה רעיון מופרך לרכוש תרנגולת שמטילה ביצה אחת לשנה (לא יודע מה תדירות חלוקת הדיבידנדים). לא?

1. השווי של החברה יורד פחות או יותר בהיקף הדיבידנד שהיא חילקה.
הקטע הזה שנוי במחלוקת.
2. מס הכנסה לוקח רבע. אם החברה חילקה לך 4 טיפות, יישארו לך רק 3.
היה פה פעם מישהו בפורום שעשה השוואה בין זה לבין החזקה של קרנות ולשלם לקרנות דמי ניהול. האמת היא שבמקרים אידיאליים, ההפרשים זניחים ובאסטרטגיית הדיווידנדים אתה נשאר פשוט עם עוד כסף מזומן להשקיע במקום אחר.
למשל, אם פתאום יהיה מהפך לטובת חברות ערך על חשבון חברות הצמיחה שכולם אוהבים כל כך לאהוב בעשור האחרון.

אבל אם אין לי שום כוונה למכור את המניות בתקופה של 20 השנה הקרובים, ואני בכל מקרה משלם 25% מס אם אני מוכר, אז אולי זה לא כזה רעיון מופרך לרכוש תרנגולת שמטילה ביצה אחת לשנה (לא יודע מה תדירות חלוקת הדיבידנדים). לא?
כלל אצבע אומר שכסף ששילמת למס הכנסה כבר לא יכניס לך תשואה לעולם. לכן אם אתה דוחה את תשלום המס, יישאר לך יותר. דיבידנד הוא דומה לאירוע מכירה כפוי, שמקדים לך את תשלום המס.

הקטע הזה שנוי במחלוקת.
הנושא נדון ונלעס רבות פה בפורום.
היה פה פעם מישהו בפורום שעשה השוואה בין זה לבין החזקה של קרנות ולשלם לקרנות דמי ניהול. האמת היא שבמקרים אידיאליים, ההפרשים זניחים ובאסטרטגיית הדיווידנדים אתה נשאר פשוט עם עוד כסף מזומן להשקיע במקום אחר.
בדומה למצב בו אתה מוכר אחוז מסויים ממניות שברשותך, ועם המזומן אתה יכול להשקיע במקום אחר.

לא מדויק, עולה לפני הדיב, יורדת מעט אחרי ואח״כ החיים ממשיכים וחוזרת לערכה הקודם.

+1
אתה מערבב בין מה עושה מחיר המניה שמושפע מאלף ואחד דברים, לבין העובדה שבקופת החברה יש פחות מזומן אחרי חלוקת דיבידנד וערך החברה יורד *בדיוק* בשווי המזומן שחולק.
הקטע הזה שנוי במחלוקת.
רק בגלל חוסר הבנה של חשבון בסיסי

כרגע תשואת הדיבידנד של המדד די נמוכה, משהו כמו 1.5%, כלומר על כל אלף ש"ח שתשקיע אתה צפוי לקבל 15 ש"ח שנתיים. אבל חלק מהעניין הוא שהסכום הזה אינו קבוע אלא הולך וגדל, כי גם הרווחים של החברות הולכים וגדלים, כלומר אחרי כמה שנים ההשקעה הראשונית של אלף ש"ח כבר לא תייצר לך 15 ש"ח בשנה אלא יותר (גם בלי השקעה מחדש של הדיבידנדים).

אז אם אני מבין נכון את מה שאתם אומרים, בתור השקעה השיטה הזאת לא משהו, כי למעשה כל פעם חלק מהשקעה חוזר אלי תוך כדי אירוע מס. אבל אילו הכסף לא היה חוזר, אז עקב"ריבית דריבית" בסופו של יום הוא היה מניב לי יותר.
אבל בתור הכנסה פסיבית קטנה שהולכת ועולה מדי שנה? כלומר אם אין מטרה לצבור פה, אלא רק להשתמש?

אז אם אני מבין נכון את מה שאתם אומרים, בתור השקעה השיטה הזאת לא משהו, כי למעשה כל פעם חלק מהשקעה חוזר אלי תוך כדי אירוע מס. אבל אילו הכסף לא היה חוזר, אז עקב"ריבית דריבית" בסופו של יום הוא היה מניב לי יותר.
אבל בתור הכנסה פסיבית קטנה שהולכת ועולה מדי שנה? כלומר אם אין מטרה לצבור פה, אלא רק להשתמש?
כדאי שתקרא את הבלוג של הסולידית בנושא, יש לה כרגיל הסברים טובים.

רק בגלל חוסר הבנה של חשבון בסיסי
לדעתי, השוק פשוט יודע להסתכל על חברות שמחלקות בתור ״זו חברה שיודעת לייצר דיווידנדים בעקביות״ ולא ״זו חברה שחילקה 1% מהשווי שלה, אז היא שווה 1% פחות״.

לדעתי, השוק פשוט יודע להסתכל על חברות שמחלקות בתור ״זו חברה שיודעת לייצר דיווידנדים בעקביות״ ולא ״זו חברה שחילקה 1% מהשווי שלה, אז היא שווה 1% פחות״.
הרבה משקיעים מתלהבים מהמחשבה של כסף שנוצר יש מאין ומגיע אליהם.
מצד שני, דיבידנד זו הודאה של החברה שאין לה איך להביא ערך למשקיעים מהכסף שאצלה בקופה, ועדיף שכל משקיע ינסה להביא ערך בעצמו. עבור ענפים מסויימים זה יותר מתקבל ועבור ענפים אחרים זה יכול להעיד על חברה בלי חזון.

אגב, מעניין לבדוק גם סטטיסטית האם חברות שמחלקות דיבידנד נוטות יותר לקרוס מאשר חברות שלא מחלקות.

נתון:
לחברה יש 100 מ״ד בקופה. יש לה אפס פעילות עסקית. היא מייצרת 10 דולר בשנה רווח תפעולי נקי ממכירת מדבקות עם הלוגו של החברה בדלפק לא מאויש. הרווח גדל כל שנה ב-5% בצורה עקבית כמו שעון.
החברה נסחרת במחיר של 100 דולר למניה (יש מליון מניות בדיוק).
החברה החליטה לחלק דיבידנד של 20 מליון דולר.
שאלה: מה יהיה שווי החברה/מניה אחרי חלוקת הדיבידנד?

חשבון. בסיסי.

זה שחברה מתומחרת לפי הרבה פרמטרים כולל עקביות חלוקת דיבידנד, לא משנה בכלום את העובדה שהיא גם מתומחרת לפי כמות המזומנים בקופה וכשהחברה מחלקת את המזומנים הללו, אז שווי החברה יורד לפי כמות המזומנים שחילקה. מחיר מניה מתמחר את זה ואת שאר הפרמטרים של החברה והוא בד״כ תנודתי מאד ומסתיר את העובדה הפשוטה הזאת.
כאשר מסתכלים על מניה מאד לא תנודתיות שמחלקת דיבידנד חודשי, מתגלה משהו קסום:
1637779511795.jpg

דיבידנד זו הודאה של החברה שאין לה איך להביא ערך למשקיעים מהכסף שאצלה בקופה, ועדיף שכל משקיע ינסה להביא ערך בעצמו. עבור ענפים מסויימים זה יותר מתקבל ועבור ענפים אחרים זה יכול להעיד על חברה בלי חזון.
בדיוק.
בדרך כלל אנשים שמים לב לעניין הראשון שכתבת ושוכחים את השני שהוא הצד השני של אותו מטבע. חלוקת הדיבידנד גם אומרת שלחברה אין כרגע רעיונות איך להשיא תשואה גבוהה על המזומן שברשותה. כפי שכתבת, יש ענפים וחברות בהם זה סביר ויש כאלו בהם זה מצביע על בעיה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
משקיע מתחיל איך זה שEDV מחלק דיבידנד? שוק ההון 29
R קניית מניות דיבידנד שוק ההון 39
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
D מנסה להבין דיבידנד של VT שוק ההון 13
Y רווחי דיבידנד לא ממוסים במקור ב-IB מיסים 23
דו דו שנת דיווח דיבידנד בברוקר זר מיסים 1
yossik דיבידנד null שוק ההון 4
R חלוקת דיבידנד באופן לא שווה בין בעלי המניות מיסים 13
D דיבידנד מנכה מס במקור? שוק ההון 16
יבגני וולף אינדקס עולמי של מניות שמחלקות דיבידנד לפי DGI שוק ההון 13
א מניות דיבידנד ומס ירושה שוק ההון 16
י תכנון מס דיבידנד זר מעל גיל 60 מיסים 8
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
O דיון תיאורטי - מניות שלא מחלקות דיבידנד שוק ההון 3
O איך אני יודע כמה דיבידנד התגלגל בתעודה iShares Core S&P 500 UCITS ETF 1159250 שוק ההון 4
M אזהרה על תקופת האקס - דיבידנד שוק ההון 7
Y קיזוז הפסדי הון עם דיבידנד וריבית מחו"ל מיסים 10
Z דיווח מס על דיבידנד מחברה שרשומה במדינת מקלט מס מיסים 1
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
מ קיזוז הכנסה דיבידנד מחו"ל בהפסד הון בישראל מיסים 11
E המלצה לקרן/נייר דיבידנד ביורו פוסטים מאיכות נמוכה 1
S מס על דיבידנד שמקורו ב גמל ב IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
א דיבידנד בקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
Henchman34 תיק מניות דיבידנד לצריכה בגיל פרישה ומס עיזבון אמריקאי. שוק ההון 21
O רכישת מניות דיבידנד לתיק משקיע פסיבי שוק ההון 59
אוגורן טופס תביעה לקצבת אזרח ותיק - ריבית מחסכונות או דיבידנד ממניות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א איך בודקים אם קרן היא צוברת/מחלקת דיבידנד? שוק ההון 1
B מניות דיבידנד שוק ההון 5
T מיסוי על דיבידנד בקרן סל בארצות הברית פוסטים מאיכות נמוכה 13
Q שילוב מניות דיבידנד בתיק פסיבי שוק ההון 5
השקעה לא מזל מה נכון לעשות עם 60 אלף שקל - דיבידנד VS הלוואה צרכנות פיננסית 29
O הגשת דו״ח שנתי - חלוקת דיבידנד אצל ברוקר זר מיסים 14
ה השקעה במדידי מניות דיבידנד בשקלים שוק ההון 14
Y מס רווח הון על דיבידנד מגרמניה מיסים 11
H מס ששולם בחו"ל (דיבידנד) מיסים 6
י ניכוי מס-דיבידנד גבוה מהרגיל מיסים 14
Aslan השקעה במניות דיבידנד בשלב צמיחה שוק ההון 15
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
H מס דיבידנד בחו"ל - קיזוז הפסד הון? מיסים 16
O דיבידנד לבן ליום שחור? התפתחות אישית 38
I דיבידנד אחרון של VTI לא התקבל שוק ההון 8
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
R תשואת דיבידנד בקרנות איריות EIMI & SMEA שוק ההון 8
deussex רעיון לחלק מהתיק (10%) כמניות דיבידנד שוק ההון 10
T צים מכריזה על דיבידנד מיוחד לרבעון 3 2020 של 2.5 דולר (~5% תשואה מובטחת?) שוק ההון 77
M קרן השתלמות IRA שמורכבת ממניות דיבידנד בלבד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
S הבדלי דיבידנד VOO/IVV שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה