• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דחיית מס ע"י הפקדה לקרן השתלמות מעל התקרה

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
בעקבות דיון שהתפתח כאן, אני רוצה לרכז את הנושא בפוסט יעודי.

שכיר
להבנתי שכיר יכול להפקיד מעל התקרה (שהיא כ-15,700 שכר חודשי) רק אם שכר הבסיס שלו גבוהה מספיק (7.5% מעביר ו-2.5% עובד). אם הוא לא עובר את תקרת המס הוא לא יכול בכוחות עצמו להפקיד כסף נוסף מבלי להגדיל את השכר.
עצמאי
עצמאי יכול להפקיד לבד כמה שהוא רוצה (*ראו סייגים), אבל החלק הפטור יהיה רק עד הרווח החודשי שלו ובכל מקרה לא יותר מכ-18,000.

בתיאוריה, עצמאי אם כך (או שכיר שהוא גם עצמאי) יכול להזרים את כל הכסף שפנוי להשקעות לקרן השתלמות מעל התקרה, ולהנות מדחיית מס.
כדי לשמור על הכספים נזילים, יוצרים קרן השתלמות חדשה כל חצי שנה \ שנה.
ב-IRA, כל הקרנות ינוהלו יחד בחשבון אחד וההפרדה ביניהן היא לוגית, בזמן שהמסחר העצמי בכספים הוא על סך הכספים בכל הקרנות.

יתרונות של חשבון IRA חייב במס:
- דחיית מס (ראו בהמשך מקרים שבהם זה משתלם או לא)
- מיסוי ריאלי על ניירות זרים שנקובים במט"ח.
- עמלות מסחר זולות יותר

חסרונות של חשבון IRA חייב במס:
- דמי ניהול מהתיק (באזור 0.22% בקבוצה של איליה, 0.3% במיטב דש)
- על דיבידנדים של ני"ע זר נשלם מס פעמיים, פעם בעת קבלת הדיבידנד לארה"ב ופעם שניה מס רווחי הון על עליית הערך של הקרן בעת הפדיון.
- צורך לגלגל קופות ולנהל אותן כך שהכסף יהיה נזיל

מתי זה יכול להתאים?
- איזון תכוף של מספר ניירות שונים. אפשר למכור נייר שעלה מבלי לשלם מס רווחי הון בעקבות האיזון.
- מעבר מתעודת סל \ קרן נאמנות שדמי הניהול שלה עלו לאחת אחרת עם דמי ניהול נמוכים מבלי לשלם מס רווחי הון על המעבר.
- מניות ישראליות שמחלקות דיבידנדים - תהיה דחיית מס על הדיבידנד שמאפשר להרוויח עליהם יותר עד תשלום המס.

מתי זה כנראה לא מתאים?
- החזקה של קרן סל אמריקאית שמחלקת דיבידנדים כי הדיבידנדים מנוכים במקור בארה"ב (יהיה מיסוי כפול על הדיבידנדים).
- החזקה של קרן\תעודה שצוברת דיבידנדים (אין שום יתרון, אבל כן יש דמי ניהול נוספים).
- החזקה של תעודת סל שעוקבת אחרי מדד NTR (כנ"ל).

חשבון IRA מעורב (חייב במס ופטור ממס,כאשר יש הפקדות מעל התקרה לאותו חשבון)
המיסוי בפדיון הקרן הוא על כל הרווחים בחלק היחסי של הקרן שלא היה פטור ממס.
כיוון שכמעט ואין חפיפה בין הניירות שהכי משתלם להחזיק בחשבון IRA פטור לעומת ניירות שהכי משתלם להחזיק בחשבון IRA חייב, בעת הפדיון המיסוי בהכרח יהיה לא אופטימלי.
פתרון: כאשר מושכים כסף מהקרן, קודם כל נמשכים הכספים שחייבים במס, ורק בסוף הכספים הפטורים ממס. כלומר, אנחנו בוחרים איזה ניירות נשלם עליהן מס ועל איזה לא. כך שאת הניירות שקנינו בשביל דחיית מס ומיסוי ריאלי נמכור ראשונים בעת פדיון הקרן, ואת הניירות שקנינו בשביל פטור ממס רווחי הון נמכור אחרונים.

סייגים
סייג א - הצהרה בעת פתיחת קרן השתלמות לעצמאי

כאשר פותחים קרן השתלמות לעצמאי, יש את הסעיף הזה:
"עמית עצמאי - .1 אני מצהיר שיש לי "הכנסה קובעת" (מצ"ב אישור מרשות המסים) וכי אפקיד לחשבוני בקרן רק כנגד "הכנסה קובעת" וביום בו אחדל מלהיות עצמאי אודיע על כך לחברה ואחדל מהפקדות לקרן. לחלופין, חדלתי מלהיות עצמאי ופתיחת החשבון נעשית לצורך העברת כספים מקרן השתלמות אחרת ולחשבוני אצלכם לא אפקיד כספים."
מה יכול להשתמע מזה? שהעצמאי מתחייב שהכספים שהוא מפקיד הם כתוצאה מההכנסה שלו כעצמאי בלבד.
ההבנה שלי: אין התייחסות לגובה ההפקדה, אלא רק שהעצמאי מצהיר שיש לו "הכנסה קובעת" ושבעקבות זה הוא זכאי להפריש לקרן השתלמות לעצמאיים, וברגע שהיא תסתיים אסור לו להפקיד יותר. נשמע הגיוני.
ניתן לפרש זאת גם שאסור לעצמאי להפריש לקרן השתלמות מעל להכנסה ברוטו שלו באותה שנה, אבל זה פרשנות ולא כתוב במפורש.

סייג ב' - פקודת מס הכנסה, סעיף 17(5א)
תשלומים לקרן השתלמות לעצמאים (תיקון מס' 108) תשנ"ו-1995
(5א) סכומים ששילם יחיד לקרן השתלמות לעצמאים, לאחר שהופחת מהם סכום השווה ל-2.5% מהכנסתו הקובעת; סכומים כאמור לא יעלו על 4.5% מהכנסתו הקובעת; לענין זה –
"הכנסה קובעת" - הכנסתו החייבת של היחיד מעסק או ממשלח יד, לפני הניכוי לפי פסקה זו, ועד לסכום של 156,000 שקלים חדשים בשנה;

מה יכול להשתמע מזה? שעצמאי לא יכול להפקיד יותר מ-7% מההכנסה שלו ובכל מקרה "ההכנסה הקובעת" לצורך העניין מוגבלת ל-156,000.
ההבנה שלי: זה אחת מנק' הדיון העיקריות בנושא שיש לגביה הרבה אי הבנה. הסעיף הזה בפקודת מס הכנסה מופיע תחת "פרק שני: ניכויים וקיזוזים". כל הפרק הזה מדבר על אילו דברים העצמאי יכול להתקזז מולם, וספציפית 17(5א) מדבר על זה שהפרשות לקרן השתלמות הן ברור קיזוז אבל מגדיר את המגבלות של עד כמה ניתן להתקזז. בכל מקום שקראתי כתוב שהפרשה שלא עומדת ברפים הללו איננה ברת קיזוז כהוצאה מוכרת, אבל אין שום התייחסות לכך שאסור להפריש אותה בכל זאת.

אשמח לשמוע מי מממש את האסטרטגיה הזאת בפועל.
איזה עוד נק' חשובות צריך לדעת על זה.
האם יש גבול חוקי או טעם טוב שאחריו מס הכנסה או בית ההשקעות שמנהל את קרנות ההשתלמות יגיד "עד כאן" ?

קישורים:
איך לחיות בישראל ולשלם מס כמו בהונג קונג (אסף נתן)
אז מה קרה עם ה-IRA בשנה האחרונה (אסף נתן)

* אני לא רו"ח ולא מומחה. יש להתייעץ על גורם מוסמך לפני שמקבלים החלטה כלשהי בנושא.

נערך לאחרונה ב:
איזה עוד נק' חשובות צריך לדעת על זה.
אל תשכח דמי ניהול מהצבירה שגובים ממך בקרן השתלמות כאחוז מהתיק אבל בבית ההשקעות הם סכום קבוע ללא תלות בגודל התיק.

(שהיא 15,000 שכר חודש
תקרה היום 15712 שח בחודש.

אני לא רוצה להגיב פעמיים או יותר על אותם דברים שכבר הגבתי בעבר. אם כבר פתחת טופיק חדש - עדיף לרכז פה לינקים להודעות בנושא בפורום

בעקבות דיון שהתפתח כאן, אני רוצה לרכז את הנושא בפוסט יעודי (@daat99 , @איליה , @ע.מדי, @לא סולידי YET )

שכיר - להבנתי שכיר יכול להפקיד מעל התקרה (שהיא 15,000 שכר חודשי) רק אם שכר הבסיס שלו גבוהה מספיק (7.5% מעביר ו-2.5% עובד). אם הוא לא עובר את תקרת המס הוא לא יכול בכוחות עצמו להפקיד כסף נוסף מבלי להגדיל את השכר.
לא ברור לי משהו.
התקרה היום היא כ15800 (נעגל לשם פשטות). ז"א שאם מעביד מפריש 7.5% והעובד 2.5%, גובה ההפקדה המקסימלי פטור ממס הוא כ1580.
עכשיו נניח שהמשכורת היא 18000, אבל המעביד מפריש רק 5%. יוצא שגובה ההפקדה החודשית הוא 1350, שזה פחות מהמקסימום, אבל מכיוון שהבסיס לחישוב (המשכורת) הוא יותר גבוה, לא כל הסכום זכאי לפטור.
ככה אני מבין. תקנו אותי אם אני טועה (ואני מאוד מקווה שאני טועה)

לא ברור לי משהו.
התקרה היום היא כ15800 (נעגל לשם פשטות). ז"א שאם מעביד מפריש 7.5% והעובד 2.5%, גובה ההפקדה המקסימלי פטור ממס הוא כ1580.
עכשיו נניח שהמשכורת היא 18000, אבל המעביד מפריש רק 5%. יוצא שגובה ההפקדה החודשית הוא 1350, שזה פחות מהמקסימום, אבל מכיוון שהבסיס לחישוב (המשכורת) הוא יותר גבוה, לא כל הסכום זכאי לפטור.
ככה אני מבין. תקנו אותי אם אני טועה (ואני מאוד מקווה שאני טועה)
אם המעביד מפריש פחות מהתקרה הפטורה ממס, למה אתה חושב שלא כל הסכום זכאי לפטור?

@adamshalev ,@לא סולידי YET
המעסיק שלי הפקיד לי בהתחלה פחות מ-7.5% (בוס קמצן!!) על משכורת גבוהה ממשכורת הרף והייתי צריך לשלם שווי מס. גם אותי זה הפתיע מאוד, אבל זו המציאות לצערי.

המעסיק שלי הפקיד לי בהתחלה פחות מ-7.5% (בוס קמצן!!) על משכורת גבוהה ממשכורת הרף והייתי צריך לשלם שווי מס. גם אותי זה הפתיע מאוד, אבל זו המציאות לצערי.
ברור שתשלם שווי מס. ברגע שסך ההפקדה עוברת את 1571.2 שח בחודש - יש שווי מס על החלק של המעסיק מעל התקרה (כי זאת הטבת מעביד) וההפקדה של העובד הולכת מהנטו. אגב, חבר'ה עם משכורות גבוהות (לרוב הייטקיסטים): לדעתי, מומלץ (אם אפשר) מאוד לדרוש כחלק מחבילת תנאים הפקדה מהשכר כולו ולא רק עד התקרה. זאת הטבת מעביד לא רעה בכלל

@איליה, אתה טועה לצערי הרב. גם כאשר סך ההפקדה היה קטן מ-1571 ש"ח עדיין שילמתי שווי מס. לא הגיוני? ביררתי וביררתי וזה מה יש...

ברור שתשלם שווי מס. ברגע שסך ההפקדה עוברת את 1571.2 שח בחודש - יש שווי מס על החלק של המעסיק מעל התקרה
לא, לא ברור. לפי הדוגמא שנתתי, ההפקדה לא עוברת את המקסימום, אבל את מס הכנסה זה לא מספק.
אם המעביד מפריש פחות מהתקרה הפטורה ממס, למה אתה חושב שלא כל הסכום זכאי לפטור?
לפי הציטוט שהבאתי מכאן
תקרת הכנסה עבור קרן השתלמות לשכיר

משכורת מרבית שההפרשה בעדה לקרן השתלמות פטורה מזקיפת הכנסה

₪ 15,712

@לא סולידי YET
חפש בתקנות מס הכנסה שצירפתי "הפקדה מוטבת".
כפי הנראה מס הכנסה מפרש את זה בצורה שיש שני חלקים (הפקדה של מעביד\עובד עד התקרה והפקדה מעל התקרה).
פה יש לך עוד הסברים בנושא

@איליה, אתה טועה לצערי הרב. גם כאשר סך ההפקדה היה קטן מ-1571 ש"ח עדיין שילמתי שווי מס. לא הגיוני? ביררתי וביררתי וזה מה יש...
למה שילמת מס? מול מי ביררת?
אני יושב עם התלוש מול העיניים שלי: אצלי יש שווי מס רק על מה שמעל התקרה.
זה גם תואם למה שאני מכיר ומה שרשום בערך בכל אתר.

***עריכה***
בדקתי את התלוש של אישתי שהמעסיק שלה משלם עד התקרה, אין שום שווי מס על קה"ש.

ממליץ לך לבדוק מה המעסיק שלך קימבן שם.

נערך לאחרונה ב:
למה שילמת מס? מול מי ביררת?
אני יושב עם התלוש מול העיניים שלי: אצלי יש שווי מס רק על מה שמעל התקרה.
זה גם תואם למה שאני מכיר ומה שרשום בערך בכל אתר.
החישוב שביצע המעסיק שלי:
קח את המשכורת שממנה מפרישים לקרן השתלמות, החסר ממנה את המשכורת המקסימלית המקנה פטור ממס (15712 ש"ח), חשב מתוך הסכום הזה את הטבת המעסיק (לי המעסיק הפריש 4%, לכן יש להכפיל ב-0.04) וזהו רכיב 'שווי המס' שיתווסף לתלוש, גם אם סך ההפקדות לא עלה על 1571.2 ש"ח לחודש.

@לא סולידי YET
חפש בתקנות מס הכנסה שצירפתי "הפקדה מוטבת".
כפי הנראה מס הכנסה מפרש את זה בצורה שיש שני חלקים (הפקדה של מעביד\עובד עד התקרה והפקדה מעל התקרה).
פה יש לך עוד הסברים בנושא
ציטוט מהלינק שנתת (ההדגשה שלי)
הפקדת מעביד עד 7.5% והפקדת עובד עד 2.5% ממשכורת חודשית שאינה עולה על 15,712 ש"ח
5% (החלק של המעביד) מתוך 18K (שזה 900 ש"ח) לא מגיעים למקסימום ההפקדה (שזה כ-1100 ש"ח), אבל בגלל שהמשכורת, ממנה מתבצע החישוב, יותר גבוהה, "הכללים משתנים"

קח את המשכורת שממנה מפרישים לקרן השתלמות
חלק מהמעסיקים מחשבים את התנאים הסוציאליים מסכומים יותר נמוכים מגובה המשכורת. למשל, המשכורת יכולה להיות 20K, אבל התנאים הסוציאליים מופרשים רק מ-17K. הבעיה היא שגם ה-17K הם יותר גבוהים מה-15K של תקרת קה"ש...

החישוב שביצע המעסיק שלי:
קח את המשכורת שממנה מפרישים לקרן השתלמות, החסר ממנה את המשכורת המקסימלית המקנה פטור ממס (15712 ש"ח), חשב מתוך הסכום הזה את הטבת המעסיק (לי המעסיק הפריש 4%, לכן יש להכפיל ב-0.04) וזהו רכיב 'שווי המס' שיתווסף לתלוש, גם אם סך ההפקדות לא עלה על 1571.2 ש"ח לחודש.
זאת אומרת שהמעסיק שלך שילם לך את החלק שמעל התקרה בתלוש. עכשיו מסתדר לך?
זה נהוג במקומות מסויימים: משלמים עד התקרה ואז מה שמעל התקרה נותנים לעובד ומן הסתאם זאת הטבת מעביד ויש לך עלייה הטבת מס.

ציטוט מהלינק שנתת (ההדגשה שלי)
5% (החלק של המעביד) מתוך 18K (שזה 900 ש"ח) לא מגיעים למקסימום ההפקדה (שזה כ-1100 ש"ח), אבל בגלל שהמשכורת, ממנה מתבצע החישוב, יותר גבוהה, "הכללים משתנים"
אל תתעצל לקרוא את תקנות המס. ואם תקרא אותם, תראה שזאת פרופורציה מקסימאלית, כלומר במקרה שלך מקסימום הפקדה של המעסיק זה חצי מ1571 שח.

כל מה שכתבתי זאת דעתי הלא מקצועית בלבד ולא מחליפה ייעוץ מס

למה שתראה את זה בתלוש?
אתה תראה את זה (כנראה) בקה"ש עצמה, כשיורידו לך מס על החלק הלא פטור.
??? WTF ???
דיברתי על ההפקדה עד התקרה ומדברים על מס הכנסה. אל תערבב את זה עם מס רווחי הון. שני מסים שונים לגמרי. אחד פירותי (מס הכנסה) ואחד הוני (מס רווי הון)

• אהבתי
Reactions: HHH
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
4 דחיית מס בחברה בע"מ מיסים 1
M עדיפות לדמי ניהול או דחיית תשלום מס ? שוק ההון 13
A אלמנט דחיית מס בקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
A דחיית תשלומי מס הכנסה מיסים 4
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
זריקת תבונה דחיית מס רווחי הון - קרן השתלמות שוק ההון 8
A דחיית מס לנצח שוק ההון 61
קפיצת הדרך דחיית מכירת RSU לזמן פרישה - כתכנון מס שוק ההון 84
D מישהו יכול בבקשה להציג אקסל עם חישוב מפורט של למה דחיית מס משתלמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
P דחיית החזרי מס (חוקיות, כדאיות?) צרכנות פיננסית 1
JBUZZ ניהול תיקים דיגיטלי עם דחיית מס רווחי הון שוק ההון 0
נ דחיית מס בתיקון 190 IRA שוק ההון 4
omertal חשבון השקעות עם דחיית מס צרכנות פיננסית 90
F ניתוח דחיית מס דיבידנדים לאמריקאים שוק ההון 16
G דחיית מס - למה/כמה זה כדאי? שוק ההון 3
T עמלות ממכירת מניות מול דחיית תשלום מס שוק ההון 25
J חסכונות/השקעה לשכירים עם פטור/דחיית מס שוק ההון 14
א דחיית קבלת קצבה מביטול מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y סיכום ושאלות - דחיית מכירת RSU לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ד הקדמת או דחיית תשלומים נדל"ן 3
R דחיית הגשת דוח שנתי על רווחי הון לצורך התקזזות על הפסדים מיסים 7
Y דחיית מועדי הדו"ח השנתי למס הכנסה מיסים 2
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
klayhamn דחיית לקיחת משכנתא? נדל"ן 21
amit האם דחיית משכנתא פוגעת בדירוג האשראי? צרכנות פיננסית 4
M תוספת דחיית קצבת זקנה - שנה חלקית? צרכנות פיננסית 0
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
Cleo דחיית שכר בזמן אבטלה אוף טופיק 47
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה