• התוכן שלפניכם איננו ייעוץ פיננסי. הוא אולי נחזה ככזה, ואף נשמע ככזה, אבל למרבה הפלא, הוא איננו כזה, וממילא לא יכול להיחשב תחליף לייעוץ מטעם בעל הרישיון המתאים, לרבות ייעוץ מס, ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. מכאן שאין לראות בתכני הפורום המלצה לביצוע פעולות כלשהן בניירות ערך או בנכסים אחרים, וכל הסתמכות עליהם תהיה באחריות הקורא בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחברה בלבד ואין באמור בה כדי לשקף את דעותיה של בעלת האתר.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דוקטורט במימון - שווה לא לא?

• פותח הנושא פותח הנושא וולפסון
  • פורסם בתאריך פורסם בתאריך

וולפסון

משתמש סולידי
דירוג
9
אהלן!
לאחרונה אני חושב על הרעיון ברצינות. אני בעל תואר ראשון בכלכלה (אפילו בהצטיינות) ואני חושב על להמשיך לימודי המשך במנהל עסקים עם התמחות במימון ואח"כ אפילו דוקטורט בתחום.
אשמח לשמוע מאנשים שמכירים / עובדים עם / שמעו על אנשים עם השכלה בסגנון הזה. בעלי תואר ראשון בכלכלה / שני במנהל עסקים ואפילו תואר שלישי בתחום. האם אנשים אלו משתלבים היטב בתעשייה? איך השכר ? באילו תפקידים בעיקר משתלבים אנשים כאלו?

אספר קצת על עצמי כי אני מאמין שזה ייעלה בכל מקרה.. בן 23 (בקרוב 24), משרת בצה"ל לשנים הקרובות בתפקידים מודיעייניים - טכנולוגיים - ניהוליים (בקיצור אני לא אצא מפתח או מהנדס).
אשמח מאוד לשמוע דעות! האם ללכת על לימודים אקדמיים כאלה או על תחום אחר? (או לא ללמוד בכלל זאת גם אופציה)

אם למדת כלכלה אני מניח שיצא לך לעשות קורסי יסוד במימון, אם אהבת אז אני חושב שזה כיוון לא רע בכלל. למרות שהיום מעט מאוד מקומות באמת צריכים דוקטור במימון בלי ניסיון רלוונטי. אם תעשה תואר שני ודוקטורט באוניברסיטה בירושלים תוכל לפתור את זה על ידי השגת משרת סטודנט בבנק ישראל\משרד האוצר ולמלא את הקו"ח.

השאלה היא נטו מה אתה חושב שתרצה לעשות..

תודה על התיוג, תמיד שמח לעזור :-)

אשמח לשמוע מאנשים שמכירים / עובדים עם / שמעו על אנשים עם השכלה בסגנון הזה.
אז בוא נתחיל לפרק את שאלתך לגורמים ולענות עליהם בנפרד, על מנת שתוכל לשקלל את הנתונים הרלוונטים לך ולהגיע להחלטה מושכלת.
בעלי תואר ראשון בכלכלה / שני במנהל עסקים
1. קודם כל יש הבדל מאוד גדול בין מנהל עסקים לכלכלה, אלו שני פקולטות שעובדות הרבה במקביל אך עדיין יש ביניהם יריבות די גדולה (כיאה לאקדמאים, עוד לא פגשתי שני אקדמאים שמסוגלים להגיע להחלטה ביחד באותו נושא).
מנהל עסקים - עוסק בעיקר בהבנת תהליכי הניהול של עסקים\חברות, אבל בפועל ברוב המקרים מלמדים אנשים להימנע מסיכונים או בקרת סיכונים.
כלכלה - עוסק בעיקר בהבנת תהליכים כלכליים של מגוון תחומים (עסקים\משקי בית\מדינות\חברות\פרטים), בפועל אתה תלמד בעיקר מתימטיקה ברמה גבוהה יחסית (למדעי החברה) ותלמד הרבה על רגולציה ממשלתית. (יש בדיחה על בוגרי תואר בכלכלה שאומרת: מישהו פונה לכלכלן ושואל אותו מה דעתו על המצב הכלכלי, הכלכלן שואל אותו מה התשובה שהוא רוצה לשמוע בשביל שהוא יוכל לסדר את המשוואה כמו שצריך לשביעות רצון הלקוח).
2. תואר ראשון בכלכלה - ייתן לך בסיס מתימטי והבנה כללית על התחום
תואר שני - בכלכלה אתה תפגוש בעיקר חוקרים אקדמאיים עתידיים, במנהל עסקים (תלוי במסלול שלך) אתה תפגוש בעיקר בעלי עסקים\בכירים מהמגזר הציבורי ותיצור הרבה מאוד קשרים\שת"פים עתידיים.
תואר שלישי - כתיבת מחקר, והרבה מאוד קפה\ייאוש מתוך שאיפה שהמנחה שלך לדוקטורט כבר יעזוב אותך בשקט מכל התיקונים שתצטרך לעשות בדוקטורט :roll:. אבל בעיקרון תואר שלישי הוא די כיף בסך הכל, והפוטניציאל הכלכלי בתחום הוא די גדול (חברות ייעוץ, מגזר ציבורי, חברות פרטיות, והדובדבן שבקצפת פוסט דוק בחו"ל אם בא לך).
האם אנשים אלו משתלבים היטב בתעשייה?
כן, אבל תלוי מאיזה אוניברסיטה באת.
האוניברסיטה העברית ידועה בכינוייה בתור הדלת האחורית של משרד האוצר לבוגרי כלכלה.
אוניברסיטת תל אביב - בעיקר עמותות וחברות פרטיות.
אוניברסיטת חיפה - בעיקר חברות פרטיות והמגזר הציבורי.
איך השכר ?
מהניסיון שלי דוקטורנט מקבל מלגה חודשית של כ-9000 בחודש, תקציב מחקר צמוד, ותלוי בתפקיד\מחקר שלך באקדמיה גם תנאים מאוד לא רעים (שכר דירה, פנסיה ממשלתית עם דמי ניהול מעולים, ביטוח בריאות, קרן השתלמות, מימון הוצאות רכב, מימון לימודים מלא, ועוד.....)
בנוסף על כך ברגע שאתה הופך לדוקטורנט, רוב הדוקטורנטים משלימים הכנסה כחברי סגל באוניברסיטה או מכללות אחרות כמרצים\מתרגלים\חוקרים (בדרך כלל מדובר על עוד 5000 עד 10,000 בחודש תלוי בתפקיד שלך).
יש גם דוקטורנטים שגם עובדים במגזר הפרטי במקביל.
באילו תפקידים בעיקר משתלבים אנשים כאלו?
מחקר אקדמאי, מגזר ציבורי, תעשייה, עמותות, חברות ייעוץ, וחו"ל.
האם ללכת על לימודים אקדמיים כאלה או על תחום אחר?
לפי דעתי כן, תחום של כלכלה הוא תחום שקשה להתפתח בו אבל זה מאוד מתגמל בסוף הדרך.

אספר קצת על עצמי כי אני מאמין שזה ייעלה בכל מקרה.. בן 23 (בקרוב 24)
בגישה הומוריסטית אני אציין ואומר שרצוי שתשיג חברה\אישה לפני שתתחיל את הדוקטורט, כי ברגע שתתחיל את המחקר לא יהיה לך זמן לחיים זוגיים :lol:;):roll:

ג"נ: כותב שורות אלו הינו דוקטורנט לכלכלה חסר חיים שמבלה את זמנו במענה לבלוגים באינטרנט במקום לעבוד על המחקר שלו או שאר עשרות המטלות שהוא צריך לעשות D::lol:;)

מהניסיון שלי דוקטורנט מקבל מלגה חודשית של כ-9000 בחודש, תקציב מחקר צמוד, ותלוי בתפקיד\מחקר שלך באקדמיה גם תנאים מאוד לא רעים (שכר דירה, פנסיה ממשלתית עם דמי ניהול מעולים, ביטוח בריאות, קרן השתלמות, מימון הוצאות רכב, מימון לימודים מלא, ועוד.....)
בנוסף על כך ברגע שאתה הופך לדוקטורנט, רוב הדוקטורנטים משלימים הכנסה כחברי סגל באוניברסיטה או מכללות אחרות כמרצים\מתרגלים\חוקרים (בדרך כלל מדובר על עוד 5000 עד 10,000 בחודש תלוי בתפקיד שלך).
יש גם דוקטורנטים שגם עובדים במגזר הפרטי במקביל.
לא הבנתי-
לפני שאתה מכניס את פקטור העבודה (באקדמיה או בחוץ), ומעבר למלגה הגבוהה של 9K, אתה מקבל בנוסף שכר דירה, פנסיה (ממשלתית), קרה"ש, הוצאות רכב ועוד?? מי בדיוק נותן לך את כל זה?o_oo_o

מנהל עסקים - עוסק בעיקר בהבנת תהליכי הניהול של עסקים\חברות, אבל בפועל ברוב המקרים מלמדים אנשים להימנע מסיכונים או בקרת סיכונים.
לא יודע מאיפה האינפורמציה הזו וזה מאד תלוי באיפה למדת ובאיפה מסלול התמחת, בתור אחד שהתמחה במימון אני יכול לומר לך שבדיוק ההפך.

בתור אחד שהתמחה במימון אני יכול לומר לך שבדיוק ההפך
זו החוויה שלך ודעתך האישית.
שים לב שהציטוט שלי שבחרת לצטט הינו על מנהל עסקים ככלל, ולא על ההתמחות במימון.

זה המלגה עצמה

שים לב שכתבתי שזה תלוי תפקיד ומחקר.
והתשובה לשאלתך היא כן.
אתה יכול להסביר?
המלגה אני מבין, אבל על מלגה לא מקבלים הפרשות פנסיוניות וכדומה.
המחקר של הדוקטורט הוא לא עבודה בשכר (לכן יש מלגה), אז מאיפה מגיעות ההכנסות האחרות? אני מבין שאפשר לקבל את מה שהזכרת מעבודה במקביל לדוקטורט, אבל ממה שכתבת הבנתי שזה בלי קשר לאפשרות שהוספת שבנוסף ניתן לעבוד באקדמיה/בחוץ.
או שלא הבנתי אותך נכון, אבל אם כן ממש אשמח להסבר.

המחקר של הדוקטורט הוא לא עבודה בשכר (לכן יש מלגה)
המלגה היא מלגת דוקטורט שאותה מקבלים על מנת שנוכל להתמקד במחקר שלנו (נקרא לה מלגת מחייה לצורך הפישוט).
אז מאיפה מגיעות ההכנסות האחרות?
מגוף המחקר עצמו, שמממן את המחקר הנ"ל. קרי חוזה גלובלי על מנת שתעבוד במקביל (במקרה שלי על המחקר שקשור ישירות לדוקטורט).

המלגה היא מלגת דוקטורט שאותה מקבלים על מנת שנוכל להתמקד במחקר שלנו (נקרא לה מלגת מחייה לצורך הפישוט).

מגוף המחקר עצמו, שמממן את המחקר הנ"ל. קרי חוזה גלובלי על מנת שתעבוד במקביל (במקרה שלי על המחקר שקשור ישירות לדוקטורט).
סליחה שאני חופר על זה, אפסיק אם תרצה. פשוט אתה חושף לי צד אחר של עולם, שהנחתי שמתנהל דומה לצד שאני מכיר.
אז אתה מקבל מלגה כדי להתמקד במחקר (מוכר לי), המימון למחקר מגיע מגורם מממן (הגיוני), וחוץ מזה הגורם המממן של המחקר גם משלם לך שכר פלוס הוצאות עבור העבודה על המחקר הזה שהוא מממן ושהאוניברסיטה (או גוף שלישי) מעניקה לך עבורו מלגה?
ובנוסף לכל זה יש לך אפשרות (שאולי אתה לא מנצל) לעבוד במקביל באקדמיה בהוראה או במגזר הפרטי?
נראה לי שאני מפספס פה משהו.

אז אתה מקבל מלגה כדי להתמקד במחקר (מוכר לי), המימון למחקר מגיע מגורם מממן (הגיוני), וחוץ מזה הגורם המממן של המחקר גם משלם לך שכר פלוס הוצאות עבור העבודה על המחקר הזה שהוא מממן ושהאוניברסיטה (או גוף שלישי) מעניקה לך עבורו מלגה?
כמעט נכון לגמרי, רק שהמשכורת היא לא עבור המחקר של הדוקטורט אלא מחקר שקשור אליו. זו עבודה במקביל.

כמעט נכון לגמרי, רק שהמשכורת היא לא עבור המחקר של הדוקטורט אלא מחקר שקשור אליו. זו עבודה במקביל.
זה נפוץ בקרב דוקטורנטים לכלכלה? כי במדעים מעולם לא שמעתי על משהו דומה.

היי תודה על התגובות!
למרות שלא ציינתי במפורש אני לא מתכנן עבור עצמי עתיד באקדמיה. אני שמח לשמוע שעל פניו התנאים בזמן הדוקטורט טובים (למרות שזה בטח משתנה מאוד במקומות שונים).
אשמח יותר לדבר על אפשרויות תעסוקה בתעשייה על דוקטורט (או פחות מזה) במימון / מנהל עסקים.
יצא לכם לעבוד עם אנשים בעלי השכלה דומה? האם יש ביקוש להשכלה כזאת מלבד משרד האוצר/השירות הציבורי.

תודה !!

@Oringa @זאב בחיים לא שמעתי על סידור כזה בשום מקצוע אחר, ואני בספק אם רשויות המס היו מאשרות דבר כזה כי המלגה למחקר (שפטורה ממס) אמורה לפנות את רוב מרצו של החוקר למחקר. אם בנוסף לדוקטורנט הוא עושה עבודת מחקר אחרת, בתשלום, פלוס מלמד בחצי משרה עד משרה באוניברסיטה או מכללה - מישהו עלול להתעורר במשרדי השומה.
לא נורא. אז תשלם מס על ה 20k שאתה מרוויח...

זה נפוץ בקרב דוקטורנטים לכלכלה? כי במדעים מעולם לא שמעתי על משהו דומה.
זו לא פרקטיקה נפוצה בקרב הרוב, אבל זה כן קורה.

@Oringa @זאב בחיים לא שמעתי על סידור כזה בשום מקצוע אחר, ואני בספק אם רשויות המס היו מאשרות דבר כזה כי המלגה למחקר (שפטורה ממס) אמורה לפנות את רוב מרצו של החוקר למחקר. אם בנוסף לדוקטורנט הוא עושה עבודת מחקר אחרת, בתשלום, פלוס מלמד בחצי משרה עד משרה באוניברסיטה או מכללה - מישהו עלול להתעורר במשרדי השומה.
בנוסף למה שחיפאי אמר בנוגע להפרת תנאי המלגה שנוגעים לעבודה מהצד, יש גם בעייתיות ב-
אם עבודת המחקר בדוקטורט קרובה מאוד לעבודת המחקר השניה בתשלום, אז זה נראה גם כעבירה אתית.
כי יכול להיות שתוצאות הדוקטורט הן בעצם עבודה שנעשתה במסגרת האחרת, או להיפך.
בדרך כלל יש איזה סעיף שאומר שהתוצאות אמורות להיות משהו ייחודי שנעשה באקדמיה ושזה לא הוכר בשום מסגרת אחרת.
לא יכול להיות למשל מישהו שיש לו מאמרים מהתעשייה יבוא לאקדמיה ו"יארוז" אותם לעבודת דוקטורט.
הוא צריך להכין תוצאות חדשות באקדמיה.

@sogi @חיפאי
אני מבין שאתם מעוניינים להיכנס לי לכיס ולבדוק הצהרת הון (כאשר כל מה שאני עושה הינו חוקי ומוצהר לרשות המיסים, ומאושר על ידיהם) או להאשים אותי בעבירות אתיות (כאשר ועדת האתיקה אישרה זאת).
זה בסדר, אני רגיל לכך שבפורום אנונימי קל לסקול אדם על כך שהוא בא לעזור למישהו אחר במענה על שאלותיו.

@yossik אני סיימתי לענות על שאלות בפורום זה או לעזור לאנשים פה. נא לא לתייג אותי בפוסטים פה יותר.

בחיים לא שמעתי על סידור כזה בשום מקצוע אחר,
לי דווקא יש חבר שעושה דוקטורט במדעי המחשב ובמקביל עובד בחברת הייטק שהקים המנחה שלו.
אם עבודת המחקר בדוקטורט קרובה מאוד לעבודת המחקר השניה בתשלום, אז זה נראה גם כעבירה אתית.
ממש לא עבירה אתית... הוא מייצר כפליים תוצאות ומקדם את התחום פי 2.
אני בספק אם רשויות המס היו מאשרות דבר כזה כי המלגה למחקר (שפטורה ממס) אמורה לפנות את רוב מרצו של החוקר למחקר.
מה הקשר בין רשויות מס למרצו של החוקר? לשלם מס- צריך לשלם, זה כמובן, ולגבי מרצו - אם המנחה מאשר, למה לא?

@yossik אני סיימתי לענות על שאלות בפורום זה או לעזור לאנשים פה. נא לא לתייג אותי בפוסטים פה יותר.
חבל, לדעתי אין מה לקחת ללב מה שאנשים (בעיקר משתמשים אנונימיים בפורום אינטרנטי) אומרים...

קראת את לשון החוק? אין שום מניעה לעבוד במקביל כל עוד זה לא אצל נותן המלגה. יש כאן המון מרווח לפלפול משפטי, אבל אין בעיה שתתרגל ותבדוק תרגילים במוסד בו אתה עושה דוקטורט, אז גם לא אמורה להיות בעיה שתעשה עבודה שקשורה למחקר שלך ישירות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S דוקטורט או מחקר בתעשייה? התפתחות אישית 22
גיא הראשון דוקטורט בכלכלה/מימון - האם כדאי? התפתחות אישית 3
N הפקדה עצמאית לפנסיה ממלגת דוקטורט פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ע דוקטורט במדעי המחשב - או איך לתמחר עניין התפתחות אישית 22
M דוקטורט במדעים מדוייקים/הנדסה פוסטים מאיכות נמוכה 4
ר התלבטות - דוקטורט במדעי המחשב התפתחות אישית 53
kiza דילמה במימון רכישת דירה נדל"ן 13
LtWorf עזרה לילדים במימון דירה תוך מזעור סיכונים נדל"ן 36
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
edangz בעיה במימון חשבון הIB שוק ההון 8
גיא הראשון השלמת תזה לתואר שני במימון התפתחות אישית 3
M קניית רכב עם כסף מהכיס או במימון צרכנות פיננסית 4
Skazi פינוי מטווח 24 בחוף ראשל"צ במימון העירייה נדל"ן 0
א עזרה במימון עסקה נדל"ן 12
י התלבטויות במימון רכישת דירה שנייה נדל"ן 4
J התלבטות במימון רכישת דירה נדל"ן 99
ח נדל"ן בחו"ל במימון גבוה נדל"ן 17
Evgeny Sahnin דירה להשקעה במימון 100% (שאלה על התהליך הטכני) נדל"ן 10
E ריביות משכנתא לרכישת דירה שנייה במימון מלא נדל"ן 1
כ למה לא לקנות עוד דירה במימון מלא?! נדל"ן 12
E ניתוח אירוע במימון חברות - סמינריון אוף טופיק 1
M האם שווה להשקיע בנאסד''ק 100 ממונף פי 3 שוק ההון 45
ע זכיתי בפרויקט דירה בהנחה, זה שווה? נדל"ן 13
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ש.ב. סגירת כסף לילדים - חלוקה שווה אוף טופיק 43
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
ב קנית דירה ראשונה - איפה שווה? נדל"ן 3
C האם החלפה בין קרן פיזית לסינטתית שווה באמת מיליון שקל? שוק ההון 10
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
ת כמה שווה שקט נפשי? נדל"ן 17
R חלוקת דיבידנד באופן לא שווה בין בעלי המניות מיסים 13
S הפקדה מעל התקרה בקרן השתלמות - האם זה שווה את זה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21
א זכיתי במחיר למשתכן, האם זה שווה? נדל"ן 7
א כלכלה שווה הונאת פונזי שוק ההון 28
ב האם שווה להשקיע באשקלון היום? נדל"ן 10
פיטר גריפין כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים - מה מהם שווה לכם? צרכנות פיננסית 123
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
T אילו מגזינים או עיתונות זרה שווה את כספכם? אוף טופיק 14
M שיפור דירוג אשראי טוב - האם שווה (להשקעה) צרכנות פיננסית 5
S האם יש מבצע שווה על הלוואה בהצטרפות למועדון /בנק מסוים ? צרכנות פיננסית 0
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
mudale222 האם פחות שווה להחזיר הלוואות ככל שעובר הזמן? צרכנות פיננסית 10
L רכב פרטי, האם זה באמת שווה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
שם משתמש בעייתי חישוב גס: כמה שקל אחד בקרן הפנסיה שווה לקצבה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א שוק ההון גבוה- שווה להיכנס עכשיו? שוק ההון 12
Y האם שווה להחזיק חשבון בחו"ל ואם כן כיצד? מה היתרונות והחיסרונות? פוסטים מאיכות נמוכה 9
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
ל פפר אינווסט- האם שווה להשקיע שם מבחינת דמי הניהול פוסטים מאיכות נמוכה 3
R מתלבט האם שווה לקחת פקדון "נטול סיכון" בבנק שוק ההון 30
Y האם שוכר טוב שווה השכרה במתחת למחיר השוק? נדל"ן 68

נושאים דומים

Back
למעלה